Čtvrtek 2. prosince 1948

4. Zpráva výborů ústavně-právního, soc.-politického a zdravotnického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 136) o jednorázových mimořádných přídavcích k důchodům z národního pojištění pro rok 1948 (tisk 150).

Zpravodajem za výbor ústavně-právní je posl. Vojtěch; dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Paní a pánové!

Ujala a vžila se u nás praxe, že k vyrovnání nebo nadlepšení platů a požitků poskytujeme každoročně vánoční přídavky a příspěvky všem zaměstnancům a důchodcům z veřejnoprávního pojištění důchodového a také důchodcům veřejnozaměstnaneckým. Do toho zahrnujeme i poživatele státních starobních podpor. Stalo se tak loni, stane se tak i letos, ale za dnešního stavu jsou dvě kategorie důchodců, z nichž jedna by z dobrodiní vánočních příspěvků vůbec vypadla a druhá by byla alespoň z části poškozena. Aby se této nespravedlnosti zabránilo, připravila vláda dvě osnovy zákonů, kterými se právě dnes zabýváme.

Pro jednu tuto skupinu, která by částečně byla poškozena, je určen vládní návrh zákona tisk 136 o jednorázových mimořádných přídavcích důchodcům z národního pojištění pro r. 1948, která sleduje ten účel, aby naposledy a výjimečně bylo tu učiněno opatření ve prospěch důchodců národního pojištění. V minulých letech byl totiž vánoční příspěvek, poskytovaný v plné výši těmto důchodcům, plně odůvodněn nedostatečnou úrovní důchodů sociálně pojišťovacích. Pro rok 1948, kdy, jak známo, vešel od 1. října 1948 v platnost zákon o národním pojištění, bylo by nadměrné poskytnouti těmto důchodcům vánoční příspěvek v plné výši, ale odepřít jim jej vůbec by pro ně bylo poškozením proti jiným skupinám důchodců. V příštích letech přirozeně už nebude třeba nadlepšovat důchod z národního pojištění, neboť jeho úroveň bude dostačující. Letos však je mimořádně potřebí poskytnout těmto důchodcům vánoční přídavek alespoň zčásti, neboť teprve od 1. října t. r. jsou důchody z národního pojištění dostatečné, a ty mimořádné jednorázové výpomoci, které těmto důchodcům byly do 1. října t. r. poskytovány na základě zákona o národním pojištění, nejsou rovnocennou náhradou za nadlepšení, jehož by se jim bylo dostalo, kdyby byl zákon o národním pojištění mohl vejíti v platnost již od 1. ledna letošního roku. (Předsednictví převzal místopředseda Valo.)

Dnes projednávaný vládní návrh zákona tedy spravedlivě vyrovnává újmu důchodců z národního pojištění přiměřeně sníženým - asi na 40 % loňské výše - mimořádným vánočním přídavkem. Osnova je krátká, stručná, jasná, pamatuje na všechny možnosti, vypočítává výši příspěvků důchodcům samým i členům rodin a pozůstalým, pamatuje na výchovné i na to, kdy má býti důchodce vyloučen z tohoto dobrodiní.

Ústavně právní výbor ve své schůzi 19. listopadu t. r. projednal tuto osnovu a usnesl se jednomyslně doporučit ji Národnímu shromážděni k přijetí ve znění přijatém souhlasně všemi výbory zúčastněnými na projednávání této osnovy. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Zpravodajcom za výbor soc.-politický a zdravotnícky je posl. Burda. Dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Burda: Pane místopředsedo, paní a pánové!

Soc.-politický a zdravotnický výbor projednal ve své schůzi vládní návrh zákona o jednorázových mimořádných přídavcích k důchodům z národního pojištění pro rok 1948. Národní shromáždění se nezabývá vánočním přídavkem pro důchodce letos po prvé, neboť již v minulých letech byl tento přídavek vyplácen. Loni byl podobný zákon projednáván ve sněmovně 18. prosince.

Podíváme-li se na zdůvodnění tohoto zákona, ať důvodovou zprávou či pány poslanci, kteří k zákonu mluvili, můžeme konstatovat, že ze všeho jasně vyplývá, že sociálně pojišťovací důchody byly velmi nízké, že v mnoha případech nedostačovaly k obživě důchodců a že jim bylo proto nutno poskytnout přídavky. V tom se shodovali řečníci snad všech politických stran.

Když se však hlouběji zamyslíme nad obdobím, ve kterém byl tento zákon projednáván, zjistíme, že zde byl již konkretní návrh a plán, kterým bylo možno tento stav řešit. Bylo to národní pojištění, jehož uzákonění tak důrazně žádala komunistická strana. Všichni řečníci se shodovali v tom, že je nutno tento problém řešit, a přece to trvalo ještě téměř 5 měsíců, než bylo národní pojištění přijato a uzákoněno. Jak si vysvětlit tuto skutečnost? Bylo to proto, že představitelé některých politických stran jinak mluvili před lidem a jinak jednali v parlamentě, ve vládě či na jiných úsecích politické a hospodářské práce. K lidu mluvili o tom, co mají v plánu a co chtějí pro lid udělat, a na druhé straně znemožňovali práci ve vládě, v parlamentě a všude, kde šlo o pomoc lidu. Tito tak zvaní lidumilci a falešní ochránci demokracie ukázali svou pravou tvář v únoru při přípravě puče, kterým chtěli zvrátit náš lidově demokratický režim a tím také připravit lid o výsledky národní a demokratické revoluce a budovatelského úsilí po osvobození. Tito lidumilci ukazují svou pravou tvář nadevše jasně dnes, kdy se spolčují v zahraničí se všemi nepřáteli naší republiky, kdy se spolčují se sudetskými Němci, kdy se u nás - demaskováni před lidem - neštítí provádění sabotáže, rozvratnictví, ba ani příprav atentátů na naše politické představitele v bláhové naději, že se jim podaří za pomoci zahraničních nepřátel naší republiky zvrátit náš režim a vrátit se do svých továren, velkoobchodů a velkostatků na svá bývalá teplá místečka. Náš lid jim dal jasnou odpověď v únoru. Veden dělnickou třídou dá jim odpověď kdykoliv, kdy se budou pokoušet ohrožovat naše budovatelské úsilí a naši cestu k socialismu. (Potlesk.)

Tyto skutečnosti je třeba připomenout proto, že se projednáváním zákona o jednorázových mimořádných přídavcích důchodcům z národního pojištění vyrovnáváme s části t. zv. "blahodárné" činnosti těchto představitelů staré společnosti. Dnes, po uzákonění národního pojištění, nelze již mluvit o nedostatečné úrovni sociálně-pojišťovacích důchodů, jako se o ní mluvilo v minulosti. Národním pojištěním dostalo se důchodcům nejen nadlepšení, nýbrž i jednorázové výpomoci za období před uzákoněním národního pojištění. Tisíce lidi, kteří žili v minulosti z milodarů - vzpomeňme si jen, kolik žebráků bylo před válkou v Praze - mají dnes zajištěné pravidelné důchody, mají zajištěné stáří a blahořečí únorovému vítězství lidu i komunistické straně, která dovedla odkrýt pravou tvář nepřátel republiky a mobilisovat lid do boje proti těmto silám, blahořečí státnickému umění presidenta Budovatele Klementa Gottwalda, který dovedl vést lid přes všechna úskalí k velkému únorovému vítězství, kterým byla otevřena cesta k dalšímu budování a kterým bylo umožněno také uzákonění národního pojištění.

Mluvil jsem s mnoha lidmi o tom, co říkají o národním pojištění, zejména o sociálních důchodech. Mnozí se otevřeně přiznávají, že řečem o národním pojištění ani mnoho nevěřili. Vždyť se jim toho v minulosti tolik naslibovalo a nic nesplnilo! Nyní sami poznali, že vláda lidově demokratické republiky sliby nejen dává, nýbrž je i důsledně plní. Je mezi nimi dost starých lidí, kteří si nedovedou dobře vysvětlit všechny velké změny, které se u nás udály. Poznávají však sami, že dnešní vláda a režim není vládou a režimem těch, kteří je po celý život připravovali o výsledky práce, nýbrž že je to jejich vláda a jejich režim. Rozvratníkům se jistě nepodaří přesvědčit tyto lidi, že u nás není demokracie, že je u nás zle a podobně.

Národní pojištění se zejména vlivem činnosti nepřátel lidově demokratického zřízení nepodařilo uzákonit již dříve a mohlo být uvedeno v život až od 1. října letošního roku. Zůstává nám zde období od ledna do října letošního roku, ve kterém byly poskytovány důchody ještě nedostatečné. Ani jednorázová výpomoc, ani nadlepšení poskytnuté národním pojištěním nemůže být dostatečnou náhradou nadlepšení, kterého by se důchodcům bylo dostalo, kdyby bylo bývalo možno národní pojištění uskutečnit již od 1. ledna 1948. Je proto nutno letos ještě poskytnout důchodcům národního pojištění mimořádný jednorázový přídavek, který má funkci vyrovnávací. Má se poskytnout k důchodům invalidnímu, starobnímu a úrazovému, byla-li úrazem snížena výdělečná schopnost aspoň o 50 %, ve výší 500 Kčs, k důchodu vdovskému, vdoveckému a k důchodu družky 400 Kčs, k důchodu sirotčímu, rodičů a jiných pozůstalých 300 Kčs, k výchovnému 150 Kčs. Jsou však důchodci, kteří požívají i několik důchodů najednou, a v takových případech obdrží podle návrhu zákona jen jeden přídavek, a to ten nejvyšší. Na důchodce, kteří jsou zaměstnání a mají nárok na vánoční příspěvek ze svého poměru zaměstnaneckého či služebního, se zákon nevztahuje.

Je třeba zdůraznit, že se letos mimořádnými jednorázovými přídavky k důchodům z národního pojištění zabýváme naposled, neboť v příštím roce budou důchodci pobírat i nadále nadlepšené důchody a nebude proto vyrovnávacích přídavků zapotřebí.

Celý náklad úpravy, který je odhadnut částkou 314,000.000 Kčs, ponese Ústřední národní pojišťovna.

Je charakteristické, že zatím co v kapitalistických státech přes hlasy pokrokových sil jsou schvalovány jeden protilidový zákon za druhým, zatím co v těchto státech jsou pracující stále více bídačeni, můžeme my, Národní shromáždění lidově demokratické Československé republiky, na základě budovatelského úsilí pracujících schvalovat zákony, které znamenají zvyšování životní úrovně lidu a v tomto případě u důchodců národního pojištění klidné a spokojené prožití vánočních svátků.

Z těchto všech uvedených důvodů doporučuji jménem soc.-politického a zdravotnického výboru předloženou osnovu zákona k přijetí v navrhovaném znění.

Podpredseda Valo: Zpravodajcom za výbor rozpočtový je posl. Ondruš. Dávam mu slovo.

Zpravodajca posl. Ondruš: Slávne Národné shromaždenie!

Máme pred sebou návrh zákona t. 136, ktorý nie je síce v porovnaní s inými zákonmi osobitne dôležitý, no predsa je len svedectvom toho, že naša ľudovodemokratická vláda sa stará spravodlivo o všetkých a že nezabúda ani na tých, ktorí v minulosti boli z úbohých najúbohejšími, na ktorých sa obvykle vôbec neušlo, alebo len smiešne málo. Krivdu minulosti na týchto najpotrebnejších spoluobčanoch naša vláda napravila zákonom, ktorý s hľadiska ľudskej morálky môžeme nazvať jedným z najkrajších zákonov o národnom poistení, zákonom vo svojej forme, dosahu a významu vo väčšine tzv. kultúrnych štátov neznámym.

Návrh zákona, ktorý máme dnes prerokovať, je len malým dodatkom, ktorý ale svedčí o veľkom smysle pre spravodlivosť k potrebným. Ide o vianočný prídavok, ktorý sa má ešte tohto roku poskytnúť príjemcom dôchodkov z národného poistenia preto, že nadlepšenie týchto dôchodkov bolo prevedené až od 1. októbra t. r., ako aj preto, že mimoriadne jednorázové výpomoci podľa zákona o národnom poistení boly menšie než nadlepšenie, ktoré by dôchodcovia boli dostali, keby zákon bol platil už od 1. I. 1948.

V snahe tento nedostatok vyrovnať navrhuje vláda poskytnúť tento mimoriadny vianočný prídavok, ktorý by ich tohoročné príjmy vyrovnal na úroveň príjmov predvídaných budúcne podľa zákona o národnom poistení. Preto je tento prídavok aj menší než v rokoch minulých, a preto sa má poskytnúť tohto roku už naposledy. Som presvedčený, že tí, ktorým je určený, ho napriek tomu prijmú vďačne ako svedectvo starostlivosti našej vlády a Národného shromaždenia, vítané práve v dobe vianočnej ako dôkaz, že republika svojim občanom, ktorí v statočnej práci zostárli alebo v povolaní utrpeli ujmu na svojej pracovnej schopnosti, poskytne to, čo za daných pomerov poskytnúť môže. Vďaka a dôvera tých najmenších bude nám, ktorí tento zákon odhlasujeme, odmenou najväčšou.

Z uvedených dôvodov doporučujem, aby slávne Národné shromaždenie tento návrh zákona schválilo. I tento malý zákon radí sa čestne k ostatným zákonom, ktoré sme už odhlasovali a ktoré svedčia o novom duchu sociálnej spravodlivosti, ktorý vanie celým naším pofebruárovým životom. Za rozpočtový výbor doporučujem, aby Národné shromaždenie navrhovaný zákon prijalo.

Podpredseda Valo: Ku slovu nie je nikto prihlásený, rozprava odpadá.

Sú nejaké návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodaj posl. Vojtěch: Nejsou.

Zpravodaj posl. Burda: Není jich.

Zpravodajca posl. Ondruš: Nie sú.

Podpredseda Valo: Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova má 6 paragrafov, nadpis a úvodnú formulu.

Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej. (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 6 paragrafmi, nadpisom a úvodnou formulou podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený 4. odsek poriadku.

Pristúpime k rokovaniu o piatom odseku poriadku, ktorým je

5. Zpráva výborov ústavno-právneho, soc.-politického a zdravotníckeho a rozpočtového k vládnemu návrhu zákona (tlač 135) o vianočnom príspevku dôchodcom, ktorí majú nárok na zaopatrenie podľa zákona o starostlivosti o vojenských a vojnových poškodencov a obete vojny a fašistickej perzekúcie (tlač 149).

Zpravodajcom za výbor ústavno-právny je posl. Vojtěch; dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Paní a pánové!

Zákonem právě odhlasovaným jsme vztáhli dobrodiní vánočních příspěvků na jednu ze dvou kategorií, které by byly jinak z tohoto dobrodiní vypadly. Tím jsme odstranili aspoň část nespravedlnosti. Zbývá nám nyní ještě jedna skupina důchodců, která byla podle dosavadního stavu vyřazena z dobrodiní vánočních příspěvků. Ku podivu jsou to právě ti, kteří nejenom že to nejvíc potřebují, ale kteří, kdyby zůstali vyloučeni, byli by nejenom sami roztrpčeni, ale jejich roztrpčení by se přeneslo na všechen československý lid. Jsou to vojenští a váleční poškozenci a oběti války a fašistické persekuce. I na ně je nutno letos pamatovat, když se pamatovalo na všechny. Je to zajisté příkaz spravedlnosti, kterému zadost činí vláda svým návrhem zákona o vánočním příspěvku důchodcům, kteří mají nárok na zaopatření podle zákona o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce - tisk 135.

Osnova sama je stručná, jasná, vyčerpávající, pamatuje na všechny případy, drží se zásad zákona č. 218/47, o němž zde byla učiněna zmínka a stanoví výši vánočního příspěvku. Pro invalidy, jejichž pracovní schopnost je snížena alespoň o 45 %, činí příspěvek 500 Kčs a je případně zvýšen o 150 Kčs na každé nezaopatřené dítě. Invalidům, kteří dostávají příplatek ošetřovací nebo slepecký, zvyšuje se vánoční příspěvek podle § 2 o 250 Kčs. § 3 stanoví vánoční příspěvek pro pozůstalé, a to pro vdovu, družku a vdovce 400 Kčs, pro jiného pozůstalého 300 Kčs.

Poněvadž pak mnozí poživatelé důchodu podle zákona ze dne 17. července 1946, č. 164 Sb. jsou zaměstnáni v námezdním poměru nebo mají odpočivné nebo zaopatřovací platy z prostředků veřejných nebo z důchodu národního pojištění, bylo je nutno z nároku na vánoční příspěvek vyloučiti, poněvadž by u nich vznikl nárok na dvojí vánoční příspěvek. A tu § 3 navrhovaného zákona činí opatření z opatrnosti a zároveň určuje nejenom, kdo z důchodců má být z tohoto vánočního příspěvku vyloučen, ale také, kdo z něho nemá být vyloučen a proč.

Od zmíněného zákona č. 218/47 liší se projednávaný návrh tím, že nejvyšší hranicí měsíčního příjmu, která podmiňuje nárok na vánoční příspěvek, nestanoví na 8.000 Kčs. Zkušenost totiž ukázala, že v tomto případě by šlo jen o neveliký počet důchodců, jejichž vyhledávání by dalo velmi mnoho práce a dosažená úspora by byla pranepatrná. Stejně je v ustanoveních tohoto zákona pamatováno na to, aby jakékoli zmirňování při krácení příspěvků bylo vyloučeno.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP