Čtvrtek 2. prosince 1948

Posl. Josef Černý: Paní a pánové!

Návrh zákona o Velkodistribučním podniku v oboru potravinářském, jenž je v jakési kontinuitě s návrhem zákona o Ústředí pro hospodaření se zemědělskými výrobky, je přirozeným důsledkem socialisačních snah našeho státu a plnění zákona č. 118/1948 o organisaci velkoobchodní činnosti a o znárodnění velkoobchodních podniků.

Uzákoněním této osnovy budou nejen z velkoobchodního podnikání naprosto vyřazeny prvky soukromokapitalistické, ale bude dosaženo i zlevnění spotřebního zboží. Tento zákon uvítá nejen náš lid, který v něm uvidí další krok k socialisaci, ale i náš maloobchodník, poněvadž bude mít nákup zkoncentrován v jednom místě a nebude vyssáván, ba i konkurenčně ničen velkoobchodníkem, který byl ve většině případů též detailistou, neboť všechno, co bude na trhu, bude stejnoměrně rozděleno.

Zkoncentrování nákupu potravin a jejich prodej výhradně v rukou jedné společnosti znamená též značnou úsporu na pracovních silách, kterých může být použito k jiné produktivní práci, aby naše pětiletka došla svého splnění.

Jako socialisté jsme si vědomi toho, že velkoobchod nemůže zůstat v socialistickém státě v soukromých rukách. V tomto svém názoru jsme byli utvrzeni pouhým pohledem do našeho velkoobchodu. Na zahraničním velkoobchodu jsme nejlépe viděli, o jak vysoké částky, jdoucí do miliard, byl náš stát poškozován při výměně zboží se zahraničím.

Malí obchodníci a řemeslníci nelitují toho, že velkoobchod byl zestátněn, neb mnohdy a mnohdy na své kůži poznali dobrodiní těchto tak zvaných dodavatelů. Kolik slz a kolik probděných nocí znamenal mnohdy příkrý postup těchto velkoobchodníků, kterým peníze a zas jen peníze byly alfou a omegou celého jejich života! Přes to, že tito velkoobchodníci shromažďovali milionové zisky, nikdy jsme neslyšeli nic o jejich dobročinnosti. Jak bylo třeba procesu vedoucího k likvidaci velkoobchodního podnikání, vidíme nejlépe při revisi těchto podniků. Slovy: abnormálně vysoké zisky, daňové defraudace a malé platy, těmi jsou vyplněny takřka všechny zprávy revisních orgánů. Z toho vidíme, jak daleko byli tito lidé od socialismu, i když byli po květnu 1945 třebas členy socialistických stran, ježto toto členství jim bylo účelem k dosahování milionových zadávek.

Vlastenectví těchto velkoobchodníků jsme nejlépe poznali po únorových událostech, kdy od nás prchali za hranice z obav, že se přijde na všechny ty jejich podvodné machinace a pro pohodlný život, který jim tam z ulitých peněz kynul.

Stát svůj zisk při obchodě s potravinami jistě zredukuje na míru nejnižší. Umožní tím pracujícímu lidu větší možnost nákupu potravin a z diference, vzniklé lacinějším nákupem, pak více zábavy, vzděláni, rekreace, cestování a větších úspor, kterých, až přijdou normální doby, bude moci pracující lid použíti ke splnění svých dávných a různých přání.

A poněvadž i zredukované zisky budou přicházeti k dobru státní pokladny, musí čs. strana socialistická všechny takovéto zákony podporovati. Učiní tak i v případě osnovy zákona o Velkodistribučním podniku v oboru potravinářském tím, že její poslanecký klub bude hlasovati pro přijetí této osnovy s navrženými změnami.

Nakonec je třeba říci, že osnova tohoto zákona dala opět podklad k šeptané propagandě naší reakce, která tvrdila, že to bude znamenati vyřazení našeho maloobchodu z obchodní činnosti. Vidíme však naopak, že maloobchodník bude míti z tohoto zákona užitek. Změní se mu dodavatel, takže nebude již závislý na různých náladách svého dosavadního dodavatele. Na tomto případě si maloobchodník konkrétně potvrdí, jak nepravdivé a falešné jsou zprávy reakce, které záleží jen a jen na neklidu všech vrstev našeho národa. Z toho důvodu nesmí maloobchodník již nikdy dopřáti sluchu těm, kteří se spolčují s našimi nejúhlavnějšími nepřáteli, ale naopak, bude ve svém krámě a ve své dílně přiváděti své zákaznictvo ke kladnému postoji ke státu, ke zřízení, které chce každému členu našeho národa přinésti lepší a spokojenější život. (Potlesk.)

Místopředseda Richter: Dávám slovo p. posl. Ant. Vlasákovi.

Posl. Ant. Vlasák: Pane předsedo, paní a pánové!

Osnova zákona o Ústředí pro hospodaření se zemědělskými výrobky se svým významem a důležitostí řadí s hlediska našeho zemědělství k nejdůležitějším osnovám zákonů, které poslanecká sněmovna projednávala od května 1948.

Její význam nutno vidět nejen s hlediska našeho zemědělství a zemědělského družstevnictví; předložená osnova má také dalekosáhlý význam hospodářský i politický pro svůj veliký úkol distribuční v našem plánovitém hospodářství.

Tímto zákonem se zřizuje Ústředí, které - opírajíc se o družstva, národní podniky a vlastní zařízení - nastupuje v našem hospodářství jako výkupní a distribuční činitel na místo dosavadních složek, které svým odlišným zaměřením nemohly nikdy přispět k zjednodušení a zlepšení služby v tomto sektoru hospodářského života. Pro zemědělství tato osnova zákona znamená veliký přínos, neboť se mu zajišťuje odbyt zemědělských výrobků vyrobených podle plánu; dále zajišťuje, že vykoupené výrobky se dostanou nejkratší a nejlevnější cestou ke spotřebiteli.

Jelikož této osnově zákona dobře rozumíme, uvědomujeme si, že ji musel předcházeti zákon o Ústřední radě družstev. Napřed musel býti proveden generální pořádek v československém družstevnictví, aby na jeho dobrých základech mohla být vybudována jednotná výkupní a distribuční organisace toho druhu, jak ji vytváří zákon, který dnes projednáváme.

Zákon o Ústřední radě družstev v § 2, odst. 2 má toto ustanovení:

"Ústřední radu družstev je nutno slyšet před vydáváním směrnic družstevní politiky a při přípravě návrhů zákonů, vládních nařízení a jiných opatření vlády, ministrů i ústředních úřadů, jež se týkají družstevního hnutí."

Z tohoto ustanovení zákona o Ústřední radě družstev je patrno, že ÚRD byla slyšena při tvoření zákona o Ústředí pro hospodaření se zemědělskými výrobky. Toto slyšení ÚRD je tím důležitější, poněvadž na podkladě tohoto zákona včleňují se do Ústředí nejdůležitější vrcholné organisace družstevní, jako Kooperativa, Moragro atd., celkem dvanáct družstevních organisací. Dále se ruší jednadvacet různých společností, syndikátů a trhových svazů, jako pozůstatky okupantského zřízení. Jde tedy o opatření velmi závažné, ale nutné, odpovídající potřebám našeho plánovaného hospodářství.

Paní a pánové, vzpomínám, jak často jsme byli svědky četných stížností a kritik na závady naší distribuce, a zejména výtek proti způsobu hospodaření trhových svazů. Byly to právě trhové svazy, které vytvářely velmi často nežádoucí stav mezi zemědělskými výrobci a spotřebiteli, což nepřispívalo k lepší distribuční službě zemědělskými výrobky.

Proto také od května 1945 stále a stále se ozývaly hlasy po reorganisaci a demokratisaci trhových svazů. Stranicko-politické zájmy znemožňovaly však uskutečnění této myšlenky. Teprve nový parlament, vyšlý z květnových voleb, ujímá se uskutečnění zjednodušení a zhospodárnění této distribuční organisace, jejíž působnost a pravomoc se vztahuje na celé území naší republiky.

Zemědělský výbor při projednávání této osnovy zhodnotil po všech stránkách její význam a za přispění expertů osvětlil též otázku prodeje a směny hospodářského zvířectva mezi výrobci-zemědělci téže obce a okresu. Zástupce ministerstva zemědělství a zástupce ministerstva zásobování k námětům poslanců zemědělského výboru prohlásili, že tuto otázku sledují, a i když není přímo v zákoně, bude určitě na ni pamatováno při sdělávání stanov a předpisů. Není tedy obav, že by si zemědělci nemohli vzájemně vypomáhati chráněním zvířat vysoké užitkovosti, aniž by prodej musel se dít prostřednictvím výkupní organisace. Pokud jde o význam zákona pro zemědělské družstevnictví, chtěl bych, vážené paní a pánové, jako praktický zemědělec vám zdůraznit, že zemědělci již dávno volali po zjednodušení výkupu i distribuce prostřednictvím své odborové organisace - Jednotného svazu českých zemědělců.

Zřízení tohoto Ústředí pro hospodaření se zemědělskými výrobky, jehož působnost se bude vztahovat, jak již jsem zde uvedl, na celé území republiky, je nesporně velkým pokrokem ve zjednodušení našeho družstevnictví a velmi přispěje i k sjednocení našich družstev v okresích.

Předložená osnova zákona vytváří nám řídící družstevní orgán našeho plánovaného zemědělského podnikání na jeho cestě k socialismu.

Tímto zákonným opatřením zajišťujeme rolníkům, že jejich výrobky, vyrobené v rámci zemědělského plánu, budou od nich vykoupeny za předem stanovené ceny. Tento nesporný pokrok oproti letům odbytové krise za první republiky, kdy při prodeji rozhodovala volná hra hospodářských sil s interesem kartelů a burs, ocení zejména ti zemědělci, kteří pod tíhou tehdejších poměrů upadali do dluhů. V uvážení nesporné důležitosti tohoto zákona pro naše zemědělství a významné funkce, jež bude vykonávat Ústředí v naší distribuční službě, klub poslanců čs. strany socialistické vítá tuto osnovu zákona a bude také pro ni hlasovat.

Místopředseda Richter: Ke slovu není již nikdo přihlášen, společná rozprava je skončena. (Potlesk.)

Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 1 za výbor zásobovací, posl. Tulovi.

Zpravodaj posl. Tula: Paní a pánové, na základě porady všech zúčastněných výborů a vzájemné dohody podávám písemné odvolání resoluce, obsažené ve společné zprávě tisk 143 k vládnímu návrhu zákona o velkodistribučním podniku v oboru potravinářském. Na textu samém zmíněného zákona se nic nemění.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 1 za výbor pro řemeslo a obchod, posl. Štěpánkovi.

Zpravodaj posl. Štěpánek: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 1 za výbor hospodářský, posl. Lindauerovi.

Zpravodaj posl. Lindauer: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 1 za výbor ústavně - právní, posl. Taušovi.

Zpravodaj posl. Tauš: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 1 za výbor rozpočtový, posl. Holičkovi.

Zpravodajca posl. Holička: Vzdávam sa slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 2 za výbor hospodářský, posl. Uhrovi.

Zpravodaj posl. Uher: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 2 za výbor zemědělský, posl. Havlíčkovi.

Zpravodaj posl. Havlíček: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 2 za výbor pro řemeslo a obchod, posl. Pexovi.

Zpravodaj posl. Pexa: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 2 za výbor zásobovací, posl. Orlovi.

Zpravodaj posl. Orel: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 2 za výbor ústavně - právní, posl. Vachovi.

Zpravodaj posl. Vach: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Dávám slovo k doslovu zpravodaji k odst. 2 za výbor rozpočtový, posl. Kleinovi.

Zpravodaj posl. Klein: Vzdávám se slova.

Místopředseda Richter: Vykonáme nyní oddělené hlasování o každé ze společně projednávaných předloh.

Národní shromáždění je způsobilé se usnášeti.

Budeme hlasovati o 1. odstavci pořadu.

Ad 1. Hlasování o osnově zákona o velkodistribučním podniku v oboru potravinářském (tisk 143).

Zpravodajem za výbor zásobovací je posl. Tula, za výbor pro řemeslo a obchod posl. Štěpánek, za výbor hospodářský posl. Lindauer, za výbor ústavně-právní posl. Tauš, za výbor rozpočtový posl. Holička.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Tula: Není změn.

Zpravodaj posl. Štěpánek: Nejsou.

Zpravodaj posl. Lindauer: Nikoli.

Zpravodaj posl. Tauš: Nikoli.

Zpravodajca posl. Holička: Nie sú.

Místopředseda Richter (zvoní): Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 5 oddílů, nadpisy oddílů, 20 paragrafů, nadpis zákona a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 5 oddíly, nadpisy oddílů, 20 paragrafy, nadpisem zákona a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP