Čtvrtek 7. října 1948

Zpravodajcom za výbor soc.-politický a zdravotnícky je posl. dr Němec. Dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Němec: Slavné Národní shromáždění, paní a pánové!

Zákon čís. 303 z r. 1920 ve znění zákona 171/1934 Sb. o zubním lékařství a zubní technice stanovil zásadu, že zubní lékařství a zubní zákroky mají být prováděny jenom odbornými, vědecky školenými silami zubními lékaři. Stanovil také podmínky pro vykonávání prací zubních techniků. Do oblasti tohoto zákona zasáhla ovšem hrubým způsobem okupace a uzavření vysokých škol, které nám zabránilo, abychom mohli dostatečně zabezpečit výchovu našich zubních lékařů a dát jich dostatek do všech oblastí našeho státu. Osídlení pohraničí, odsun Němců a zastavení vysokých škol v souhrnu nám ukázaly, že zdravotní péče o chrup našeho obyvatelstva není dostatečně zabezpečena a že je proto třeba přikročit k opatřením, která by umožnila alespoň dodatečně zabezpečit otázku zdravého chrupu našich obyvatel. (Hluk.)

Podpredseda Valo: Prosím o kľud.

Zpravodaj posl. dr Němec (pokračuje): Proto vládní nařízení čís. 106 z r. 1946 přijalo zásadu, kterou byla umožněna zubním technikům samostatná praxe, a kterou alespoň tímto náhradním způsobem byla zabezpečena péče o chrup. Ukázalo se však, že toto vládní nařízení není dostatečné, že má řadu praktických závad, a proto bylo přikročeno k návrhu zákona, který projednáváme a který byl předložen Národnímu shromáždění jako tisk 98.

Zákon má 14 paragrafů, jednu přílohu, název a úvodní formuli. Z jeho ustanovení je třeba podtrhnouti 1. skutečnost, že zubním technikům, kteří vstoupili do učení od 6. 5. 1920 do 28. 7. 1934, se umožňuje samostatné vykonávání zubní techniky za předpokladu, že splní podmínky stanovené v zákoně, a nesplní-li tyto podmínky, umožňuje se jim alespoň zaměstnání v zaměstnaneckém poměru v ústavech veřejné správy zdravotní, národního pojištění nebo vojenské nemocenské péče.

Účinnost zákona vztahuje se nejenom na země historické, nýbrž také na Slovensko, a zavádí tak jednotný režim pro celou oblast našeho státu. Analogicky podle praxe, která byla zavedena na vysokých školách, také tady ve zkušební komisi zasedá jako poradní jeden člen zubní technik, který má už zkoušku odbytu a který se vyjadřuje k průběhu jednotlivé zkoušky.

Za projednávání zákona v sociálně-politickém a zdravotnickém výboru byla přijata zásada, že také pro zubní techniky jako zdravotní pracovníky mají platit všechna omezení a všechny povinnosti, uložené zákony předtím lékařům, základním to zdravotním pracovníkům v našem státě. Proto §§ 196 a 197 zákona čís. 99 z r. 1948 o národním pojištění, §§ 35 a 36 zákona o vojenské nemocenské péčí, který bude projednáván v této schůzi, a § 8 zákona čís. 114 z r. 1948 o výkonu lékařské praxe, byly vztaženy také na zubní techniky a povinností uložené lékařům ukládají se také zubním technikům. Tyto povinnosti spočívají převážně v tom, že zubní technici jsou povinni dříve, než budou moci vykonávat samostatnou živnost zubotechnickou, přijmout zaměstnání v ústavech národního zdraví, v ústavech národního pojištění nebo ve vojenské nemocenské péči a tam přednostně obstarávat péči o chrup našich pracujících. Nesplní-li tyto podmínky, odmítnou-li pracovat v takovýchto oborech, potom nastupuje odnětí oprávnění k výkonu samostatné zubotechnické praxe.

Výbor soc.-politický a zdravotnický postavil také tyto nové zubotechnické živnosti na novou zásadu, a to v tom smyslu, že odstranil možnost vykonávat je vdovským právem, vykořisťovat pracovní sílu jiného, a určil, že jsou pouze živnostmi osobními, které mohou být prováděny jenom osobně.

Pokud jde o otázku zabezpečení vdov po zubních technicích, počítá se zde s péčí, která je jim dána národním pojištěním jako osobám v sektoru samostatně hospodařících osob.

Poněvadž se mezi zubními techniky zavádí různý režim, jednak pro ty, kteří do dnešní doby měli své zubotechnické praxe a za druhé pro ty, kteří podle tohoto zákona zubotechnické praxe nabudou a kterým se ukládají povinnosti vzhledem k etapě našeho společenského řádu, která ukládá v prvé řadě péči o pracující, usnesl se soc.-politický a zdravotnický výbor na resoluci, kterou žádá ministerstvo zdravotnictví, aby povinnosti, uložené podle §§ 7 a 8 tohoto zákona zubním technikům, kteří získají oprávnění k samostatnému výkonu praxe, byly v novém vládním návrhu uloženy také ostatním zubním technikům, to je těm, kteří by získali koncese podle §§ 2 a 3 zákona č. 303 z r. 1920 ve znění zákona 171 z r. 1934, jakož i těm, kteří již koncese mají.

V závěru bych chtěl konstatovat, že zákon obsáhne asi 900 až 1000 zubních techniků. Bylo by však nesprávné vyvozovat z toho zásadu, že jde o zákon, který je připraven pro životní existenci a zabezpečení zubních techniků. Tento zákon odhlasuje Národní shromáždění především proto, aby zabezpečilo zdravotní péči o chrup našeho lidu, a ukládá zubním technikům, aby pracovali v zájmu pracujícího lidu a ne aby se stala jejích zubotechnická praxe hnízdem soukromo-kapitalistického myšlení a nesprávného pojeti naší zdravotní a léčebné péče, pokud jde o chrup.

Jménem soc.-politického a zdravotnického výboru navrhuji, aby vládní návrh zákona, jímž se stanoví podmínky, za kterých lze některým osobám udělit oprávnění k vykonávání zubní techniky, se změnami a doplňky, které jsou v tisku 98, byl slavným Národním shromážděním schválen. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Zpravodajcom za výbor ústavno-právny je p. posl. Vojtěch. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Paní a pánové!

Výbor ústavně-právní projednal vládní návrh zákona, o němž jste slyšeli zprávu soc.-politického a zdravotnického výboru před chvílí, 29. září. Úplně shodně a souhlasně s výborem soc.-politickým ústavně-právní výbor uvážil důvody, které vedly sociálně politický a zdravotnický výbor k tomu, aby slavnému Národnímu shromáždění doporučil tuto předlohu zákona k přijetí, a bylo by lze jej jen v něčem doplniti, neboť kromě všech důvodů, jež vám tu shrnul zpravodaj soc.-politického a zdravotnického výboru dr. Němec, nutno říci, že jako vyšší síla do neuspokojivé situace a do toho vleklého sporu, který se nám tu táhl po celá tři léta, zasáhla okupace, a to nejenom v tom směru, že nám znemožnila vypěstovat si na vysokých školách odborně vzdělaný dorost lékařský, nýbrž i tím, že následkem dlouholeté podvýživy se mezi obyvatelstvem lavinovitě rozšířila zkáza zubů, kazivost, caries, a tato vyšší síla to nakonec byla, která přiměla státní zdravotní péči, jež v zásadě zaujímá stanovisko správné a rozumné, aby zuboléčba, péče o zdravý chrup obyvatelstva, byla obstarávána především silami odbornými, lékařskými, graduovanými lékaři. Bylo nutno potom sáhnouti ke kompromisu. A nutný výsledek toho kompromisu je vládní návrh zákona, který máme před sebou. Kompromisnost tohoto řešeni, dámy a pánové, však po čase zmizí, neboť jestli jste dobře studovali předlohu, všimli jste si zajisté, že i toto ustanovení se omezuje jen na ony zubní techniky, kteří nejen dobu učební, ale také odbornou praxi prodělali do roku 1934. Na ty mladší se to už vztahovat nebude. Z ustanovení o rozdílu proti staré praxi zdůrazňuji jen ta, která se setkají nejenom se sympatií naší, nýbrž zajisté se sympatií široké veřejnosti. A to je pro nás nejvyšší hledisko a nejvyšší zákon. Oprávnění k provádění zuboléčby budou míti technikové, kteří po všech stránkách vyhoví podmínkám v § 1 stanoveným, t. j., kteří budou mít tříletou laboratorní praxí. Ti ostatní, kteří jinak prokáží svou odbornou zdatnost, budou moci být zaměstnáni jen v poměru zaměstnaneckém u všech nositelů veřejné péče zdravotnické.

Dále upozorňuji, že se jistě setká s velkou sympatií ustanovení, že oprávnění provádět zubotechniku bylo omezeno jen na osobní výkon a že bude pro příště zabráněno vykonávat podle známého vám paragrafu 56 živn. řádu zubotechnickou praxi právem vdovským a právem nezletilých descendentů.

Toto opatření, které přešlo do našeho živnostenského řádu již z cechovního zřízení, je dávno zbytečné zejména po stránce sociální, poněvadž to, co bylo zamýšleno tímto opatřením, je obstaráváno zákonem o sociálním pojištění.

Ústavně-právní výbor uvážil, že pro přechodnou dobu ustanoveními tohoto zákona bude veřejná zdravotnická péče o chrup lidu obstarávána dostatečně, a proto se usnesl doporučiti slavnému Národnímu shromáždění, aby předlohu zákona ve znění, upraveném ve zprávě tisk č. 98, přijalo. (Potlesk.)

Podpredseda Valo (zvoní): K tejto veci sú prihlásení rečníci, zahajujem preto rozpravu.

Dávam slovo pánu posl. Vodáčkovi.

Posl. Vodáček: Paní a pánové!

Návrh zákona o podmínkách, za kterých lze některým osobám uděliti oprávnění k vykonávání zubotechniky, je dalším důležitým krokem k uskutečnění a rozšíření státní služby pro zdraví všeho lidu celé naší republiky. Naše ministerstvo zdravotnictví splňuje jím důležitou část svého programu, jímž má býti věnována pozornost zdraví každého příslušníka našeho národního společenství. Vždyť právě zdravý chrup je nejdůležitějším předpokladem zábrany řady dalších chorob zažívacích a žaludečních a jest proto nejvlastnějším zájmem státní zdravotní služby lidu, aby důkladnému ošetřování chrupu byla věnována primární pozornost všech těch, jimž na zdraví národa musí záležet. Jde též o to, aby byla co nejvíce rozšířena péče o zdravý chrup hlavně u pracujícího občanstva, u dělnictva a zvláště pak u školních dětí, u nichž se jeví hlavně v nynější době následky nedostatečné výživy v době válečné a těsně poválečné právě vadným chrupem a z něho vyplývajícími vážnými chorobami. Je proto nutno, aby se co nejvíce rozšířil okruh těch, kteří se mají starat o to, aby péči o zdravý chrup každého jednotlivce byla věnována až úzkostlivá péče.

Je jisto, že tato péče náleží především odborným zubním lékařům. Bohužel jejich dnešní počet naprosto neodpovídá naší skutečné potřebě. A je to zvláště znovu osídlené pohraničí a rovněž východní část našeho státu, která trpí přímo žalostným nedostatkem odborných zubních lékařů, kteří by vedli v evidenci všechny ty, kdož potřebují zubolékařského ošetření.

Osnova zákona, kterou dnes Národní shromáždění má schválit, má aspoň částečné odpomoci tomuto katastrofálnímu stavu. Má dáti možnost stovkám osob, které se v době od 6. května 1920 do 28. července 1934 vyučily řádně živnosti zubotechnické a jsou v ní nejméně po devět let po vyučení činny, aby po splnění zákonného předpokladu mohly přikročiti k samostatnému vykonávání zubní techniky. Splňujeme tím i dávné volání těchto osob, aby se mohly jako kvalifikované a plně oprávněné síly zapojit do veřejné zdravotnické služby a sloužit tak zvýšení zdraví lidu. Je to ovšem naším požadavkem a zákonem jasně vytýčeno, aby tato služba zdraví lidu byla uplatňována v prvé řadě u nositelů veřejného národního pojištění.

Proto též sociálně-politický a zdravotnický výbor vložil do osnovy zákona, jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví, pasus, že se osobě oprávněné k provozování zubotechnické péče ukládá, aby ve svém stanovišti, které jí přidělí krajský národní výbor, převzala především pracovní závazek vůči veřejné zdravotní správě. Zákon též stanoví, že nezahájil-li by uchazeč bez důležité příčiny praxi v místě mu stanoveném do tří měsíců, může mu být oprávnění odebráno. Věřím však, že všichni ti, jichž se toto ustanovení týká, splní tyto podmínky rádi. Vždyť tím prospívají opravdu zájmům celku a zájmům zdraví národa, na němž musí každému z nás záležet.

Při schvalování této zákonné osnovy jsme si především plně vědomi toho, že tato služba by měla náležet jen plně kvalifikovaným zubním lékařům. Avšak, jak jsem již předeslal, v přítomné době těchto lékařů je značný nedostatek, takže by nemohla být plně obsazena ta místa, kde je toho opravdu potřeba. V budoucnu však bude třeba, aby se kandidáti medicíny věnovali více lékařství zubnímu, aby tak mohly být mezery zcela zaplněny. Vždyť zubní technikové, kteří tímto zákonem po řádně absolvovaných a složených zkouškách nabudou práva vykonávat praxi zubotechnickou, naprosto nesmějí provádět práce zubolékařské, orthodentii, která zůstává nadále vyhrazena diplomovaným zubním lékařům.

Je dále samozřejmé, že ke zkouškám zubotechnickým budou připuštěny výhradně osoby státně a národně spolehlivé, a jen takové, které zkoušku úspěšně složí, mohou požádat o zahájení praxe zubního technika. Budou tudíž do tohoto zdravotně důležitého úseku připuštěni pouze ti, kdo se plně kvalifikují k vykonávání tohoto úseku zdravotnické služby lidu. Tím též zdůrazňuji, že osoby, které hodlají složiti státní zkoušku zubotechnickou, musí se k ní přihlásiti do tří měsíců.

Je též velmi důležitá skutečnost, že tento zákon umožní veškerému obyvatelstvu věnovati náležitou pozornost zdraví chrupu, zvláště u dětí, což je konečně zřízením celostátním. Zvláště v poslední době přihlížíme zvláště ve školách k pravidelným prohlídkám a opravám chrupu a opatřením, aby se do okruhu zubní péče zapojily široké vrstvy obyvatelstva. A právě tím, že obvody, kde budou tito noví, zkušení zubotechnici provozovat praxí, budou stanoveny krajskými úřady, na něž tím prakticky přenášíme další část státní zdravotní správy, se odstraní na jedné straně překrvenost v této odborné péči ve větších střediscích, která jsou vždy určitým magnetem pro vykonávání jakékoliv služby veřejnosti, na druhé straně pak budou lépe opatřeny všechny kraje naší republiky, zvláště sociálně chudší. A to bude jedním z nejdůležitějších kladů, které přinese praktické provádění zákona hlavně těmto místům a širokému okolí. Tím splní zákon o oprávnění k vykonávání zubní techniky svůj největší úkol, úkol sociální. Jsem jist, že přinese tím prospěch širokým vrstvám našeho obyvatelstva a hlavně pak přispěje k preventivní péči o zdraví našich dětí. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ku slovu nie je už nikto prihlásený, rozprava je skončená.

Dávam slovo k doslovu zpravodajcovi za výbor soc.-politický a zdravotnícky, posl. dr Němcovi.

Zpravodaj posl. dr Němec: Vzdávám se slova.

Podpredseda Valo: Dávam slovo k doslovu zpravodajcovi za výbor ústavno-právny, posl. Vojtěchovi.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Vzdávám se slova.

Podpredseda Valo: Sú niektoré návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodaj posl. dr Němec: Nejsou.

Zpravodaj posl. Vojtěch: Není jich.

Podpredseda Valo: Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova má 14 paragrafov, prílohu k § 6, nadpis a úvodnú formulu.

Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej. (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 14 paragrafmi, s prílohou k § 6, nadpisom a úvodnou formulou podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej.

Prosím pána zpravodajcu, aby prečítal rezolúciu výboru soc.-politického a zdravotníckeho.

Zpravodaj posl. dr Němec: Soc.-politický a zdravotnícky výbor navrhuje plenu Národního shromáždění schválení této resoluce:

"Národní shromáždění republiky Československé vyzývá ministerstvo zdravotnictví, aby připravilo návrh zákona, kterým by povinnosti uložené v § 7, odst. 1, a omezení stanovené v § 7, odst. 5 zákona, jímž se stanoví podmínky, za kterých lze některým osobám udělit oprávnění k vykonávání zubní techniky, byly rozšířeny i na osoby, které získají koncesi podle §§ 2 a 3 zákona č. 303/20 Sb. ve znění zákona č. 171/34 Sb., jakož i na osoby, jimž koncese byly již uděleny. "


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP