Úterý 20. července 1948

Ostatně i ten fakt, že na Slovensku jsou tři státní divadla a v českých zemích zatím jen Národní divadlo v Praze, mluví pro to, aby i v historických zemích byla postátněna další divadla. Podtrhuji také názor pana ministra školství a osvěty, vyslovený v kulturním výboru, podle kterého postátnění divadel v Brně a Ostravě je pouze prvním krokem v nové organisaci našeho divadelnictví.

Doporučují proto slavné sněmovně jménem kulturního výboru, aby oba tyto zákony o státním divadle v Brně i v Ostravě byly přijaty se změnami uvedenými ve zprávě. (Potlesk.)

Místopředseda V. David: Dávám slovo zpravodaji k odstavci 8 a 9 za výbor rozpočtový, posl. Tymešovi.

Zpravodaj posl. Tymeš: Paní a pánové!

Vládním návrhem tisk 50 se konečně vyhovuje starému moravskému přání, aby Národní divadlo v Brně bylo převzato do státní správy, podobně jako Národní divadlo v Praze.

Brněnské Národní divadlo se velmi těžce probíjelo, neboť za Rakouska a zejména za okupace trpělo německým útiskem, a i v první republice se muselo dělit o budovu divadla s Němci. Přes to však vždy svým významem a posláním značně přesahovalo rámec Brna. Plnilo kulturní poslání významu celostátního, a proto již roku 1930 žádalo zemské zastupitelstvo moravskoslezské postátnění brněnského divadla. I když se uznávala oprávněnost tohoto požadavku, rozhodnutí o něm se stále odkládalo.

Po osvobození republiky z nacistického otroctví se dostala tato věc znovu na pořad jednání kulturních a politických pracovníků, a teprve nyní jsme se dočkali splnění svého dávného přání. Vláda, předkládajíc Národnímu shromáždění svůj návrh zákona o státním divadle v Brně, se dovolává resoluce Ústavodárného Národního shromáždění, které-schvalujíc návrh divadelního zákona-žádalo vládu, aby předložila návrh zákona na zestátnění Zemského divadla v Brně. Vláda, ačkoliv je přetížena neodkladnými pracemi, vyhověla usnesení Ústavodárného Národního shromáždění poměrně velmi brzo a já považuji za svou povinnost poděkovat jménem moravských pracovníků jí a zejména ministru školství prof. dr. Zd. Nejedlému za tuto předlohu. Očekáváme plnou podporu vlády pří rozhodování o stavbě nové budovy státního divadla v Brně.

Národní divadlo v Brně, které od 1. ledna 1931 bylo převzato do správy země Moravskoslezské je nyní spravováno správním sborem, složeným ze zástupců zemského národního výboru a národního výboru města Brna. Národní divadlo dotovaly, resp. subvencovaly společně stát, země a město Brno. Tak v posledním rozpočtovém roce 1947 byl povolen na provoz Národního divadla v Brně státní příspěvek 12 mil. Kčs, zemská dotace činila 5 mil. Kčs, obecní rovněž 5 mil. Kčs.

Vzhledem k tomu, že schodek divadla byl hrazen z prostředků veřejných, neznamená postátnění divadla podstatné zvýšení veřejných nákladů. Úhrada schodku divadla bude hledána především v úsporách v kapitole 10 státního rozpočtu na rok 1948. Když by se taková úhrada nemohla opatřiti, bude se postupovat podle ustanovení § 12 fin. zákona a bude vyžádán souhlas Národního shromáždění.

Rozpočtový výbor očekává, že zestátnění Národního divadla v Brně umožní další zvýšení umělecké úrovně divadla a že zejména nebude třeba, aby je umělci z hmotných důvodů opouštěli. Souhlasíme plně s odůvodněním vlády, že státní divadla v Brně a Ostravě nemají býti pouze kopií Národního divadla v Praze, ale že si mají zachovat vlastní charakter, odpovídající prostředí jejich působnosti.

Nové naše divadlo musí vyrůstat z nových změněných poměrů, z nového, plnějšího života našeho lidu. Velká sociální změna musí se projevit i v našem divadelnictví a v celém našem kulturním životě.

Vládní návrh zákona tisk 51 o státním divadle v Ostravě je vypracován na stejných zásadách jako návrh o státním divadle v Brně. Proto o této předloze platí v podstatě téměř vše, co jsme řekli o vládním návrhu zákona tisk 50.

Pan ministr školství řekl v kulturním výboru, že na divadle šetřit nebudeme, ale budeme dbát toho, aby se dobře a svědomitě hospodařilo. To je také mínění rozpočtového výboru sněmovny.

Připojuji se k tomu, co řekla o významu divadla v Ostravě zpravodajka kulturního výboru. Ostrava, nejprůmyslovější oblast naší republiky, si plně zaslouží, aby její divadlo bylo postátněno.

Vítáme také prohlášení pana ministra školství, že vláda v dohledné době připraví osnovy zákonů o státním divadle v Liberci a v Olomouci.

Doporučuji jménem rozpočtového výboru schválení obou návrhů podle zpráv výborových. (Potlesk.)

Místopředseda V. David: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Vykonáme nyní odděleně hlasování o každé ze společně projednávaných předloh.

Národní shromáždění je způsobilé se usnášeti.

Ad 7. Hlasování o osnově zákona, jímž se mění předpisy o státní péči osvětové a o veřejných knihovnách obecních (tisk 68).

Zpravodajem je posl. dr Jul. Dolanský.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Jul. Dolanský: Nejsou.

Místopředseda V. David: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 2 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 2 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To jest většina. Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 7. odstavec pořadu.

Budeme hlasovati o osmém odstavci pořadu.

Ad 8. Hlasováni o osnově o státním divadle v Brně (tisk 81).

Zpravodajem za výbor kulturní je posl. Holečková, za výbor rozpočtový posl. Tymeš.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodajka posl. Holečková: Do zprávy se vloudila tisková chyba. V § 2 v 2. řádce místo "nemovité" patří slovo "movité".

Místopředseda V. David: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 8 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 8 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, s opravou právě uvedenou, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 8. odstavec pořadu.

Budeme hlasovati o devátém odstavci pořadu.

Ad 9. Hlasování o osnově o státním divadle v Ostravě (tisk 82).

Zpravodajem za výbor kulturní je posl. Holečková, za výbor rozpočtový posl. Tymeš.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodajka posl. Holečková: Nejsou.

Zpravodaj posl. Tymeš: Není změn.

Místopředseda V. David: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 8 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 8 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 9. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání desátého odstavce pořadu jímž je

10. Zpráva výborů ústavně-právního a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 41) o některých opatřeních k obnově Lidic (tisk 67).

Zpravodajem za výbor rozpočtový je posl. Štětka. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Štětka: Paní a pánové!

Vládní návrh zákona tisk 41 o některých opatřeních k obnově Lidic navazuje na zákon č. 187/1946 Sb. o zřízení Společnosti pro obnovu Lidic, jejíž úkol usnadňuje v těchto směrech: především se rozšiřuje podle vládního návrhu okruh osob, jimž má býti dán nový domov v obnovených Lidicích, o osoby, které v souvislosti se zničením Lidic a Ležáků byly v koncentračních táborech anebo byly zavlečeny.

Za druhé: aby Společnost pro obnovu Lidic mohla plniti svoje úkoly, t. j. vybudovati Lidice účelně s hlediska hospodářského, projevila se potřeba zříditi nové zemědělské podniky v obvodu obce Lidic na pozemcích, které nejsou ve vlastnictví osob, jimž má býti dán nový domov v Lidicích.

Konečně za třetí bylo třeba, aby Společnost pro obnovu Lidic měla právní podklad pro úpravu dluhů ze zápůjček, zajištěných na nemovitostech obcí Lidic a Ležáků.

Z těchto základů vycházel projednávaný vládní návrh, z něhož vyplývá: Náklady spojené s prováděním vládního návrhu zákona tisk 41 si vyžádají částky cca 36,4 mil. Kčs. Při úpravě závazků z hypotekárních zápůjček v celkové valutě 2,774.000 Kčs jde především o částku 778.000 Kčs, t. j. dlužné úroky, a o částku 650.000 Kčs, dlužné anuity. Celkový náklad na tuto službu, t. j. dluhovou službu a umořování, by tedy činil 1, 428.000 Kčs. Pokud navrhovaným zákonem budou v roce 1948 prováděna tato opatření, vyžádají si náklad v celkové výši, již jsem právě uvedl, tedy ne ve zvýšené míře.

Náklady, které vzniknou v tomto roce, se uhradí jednak ze státního příspěvku, jednak z vlastního jmění Společnosti. Ze státního příspěvku, a to z rozpočtové kapitoly 6, ministerstvo vnitra, titul 11, obnova Lidic a Ležáků, položka 101 státního rozpočtu na rok 1948, budou tedy hrazeny náklady na práce stavební, které si provádění zákona vyžádá. Ostatní náklady budou hrazeny z vlastního jmění Společnosti, t. j. z jejích vázaných vkladů, a nebude-li to možné, ze státního příspěvku k tíži kapitoly 6, titul 11, položka 102. V případě překročení úvěru této položky budou potřeby opatřeny přesunem v rámci úspor rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.

Rozpočtový výbor ve své schůzi 15. července t. r. projednal vládní návrh zákona tisk 41, o některých opatřeních k obnově Lidic a usnesl se doporučit Národnímu shromáždění jeho přijetí v té úpravě, jak se na ní usnesly výbory rozpočtový a ústavně-právní. (Potlesk.)

Místopředseda V. David: Zpravodajem za výbor ústavně-právní je pí posl. Škrlantová. Dávám jí slovo.

Zpravodajka posl. Škrlantová: Pane předsedo, vážená sněmovno!

Po druhé přichází do sněmovny návrh zákona, který upravuje právní poměry fašisty zničené obce Lidice.

Tento návrh je nezbytným doplňkem k zákonu č. 187 ze dne 13. září 1946, aby Společnost pro výstavbu Lidic a Ležáků, tímto zákonem vytvořená, mohla provádět všechna nutná opatření.

A tak Lidice a Ležáky, symboly zlotřilosti fašismu, se dostávají ve sněmovně opět na pořad jednání. Uskutečňujeme tím další krok k obnově Lidic.

O tomto zákonu jednáme v době, kdy imperialistické síly by se pranic nerozpakovaly opakovat i u nás nové Lidice, tak jako se osud Lidic v obměně opakuje v Řecku, Španělsku, v Indonésií a Palestině-jen kdyby samy se nebály uraganu, který by tím rozpoutaly.

Proto náš lid s horoucí láskou upevňuje a posiluje naše spojenectví se SSSR a s ostatními slovanskými a pokrokovými národy, aby již nikdy nebyl Mnichov a Lidice. Sovětský svaz má mezi 70.000 zničenými vesnicemi tisíce Lidic; stovky jich má Polsko, Jugoslávie a ostatní země, kde fašismus šířil "kulturu" mečem a ohněm.

Třídní nepřítel se nevzdává. Těžce snáší skutečnost, že naše republika spěje nezadržitelně k socialismu. Reakce ve své snaze zpomalit náš vývoj nenechala ani jeden úsek našeho života, kde by nekula pikle. I v Lidicích chtěli rozvrátit lásku žen k lidově demokratické republice. Byla to zejména reakce z národně socialistické strany, která zasahovala rušivě do života lidických žen. Chtěli z nich mít bytosti vzdálené všeho tvůrčího dění, žijící v minulosti a utápějící se jen v bolesti a žalu. Snažili se strhnout ženy do světa pomluv a rozvratu, aby jejich jména mohli pak politicky využít ve štvanicí proti naší republice. Reakce měla i své přímé našeptavače, jako byl major Horák, býv. anglický letec. Jeho rodiče, které Němci postříleli, by se studem obrátili v hrobě, kdyby viděli, jak jejich syn, důstojník armády republiky, se stává zběhem, prchá za hranice do náruče reakce a píše lži a pomluvy o vlasti a o Lidicích. Horák je odhalený provokatér a zrádce z obce Lidic, z toho místa, které je stále živým výkřikem do svědomí lidstva, vtěleným ve volání Julia Fučíka: "Lidé, bděte!"

Zákeřný boj rozvratnických sil se neštítí ani zločinu. Cesta zrady na národě, to je krok k výchově vrahů. Minulý měsíc byl v Karlových Varech zavražděn strážmistr SNB soudr. Vlasta Lepšík. Žádal předložení dokladů na Houdkovi. Houdek, obklopovaný před únorem pochybnou společností v Chebu, uprchl do Německa a zase se vrátil. Měl příkazy organisovat žháře, uvést v činnost černé vysílačky. Místo legitimování, Houdek střelil a zabil otce 2 malých dětí. Zavraždil bojovníka, který za okupace byl zasypán a zraněn v říši, účastnil se boje na barikádách, všechno šťastně prožil, aby teď zemřel rukou zločince, také syna české mámy! Vrah utíkal. Celé pohraničí povstalo v pobouření. Obyvatelstvo v těsné spolupráci se SNB sevřelo u Chebu kruh kolem pachatele. Když vrah poznal, že neunikne, zastřelil se.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP