Čtvrtek 10. července 1947

Posl. inž. dr Kameníček: Slavná sněmovno, paní a pánové!

Projednáváme jednu z nejdůležitějších osnov ústavodárného Národního shromáždění, o revisi pozemkové reformy. Ve skutečnosti neřeší tato osnova jenom revisi první pozemkové reformy, nýbrž jde o novou, druhou pozemkovou reformu. Každému z nás, paní a pánové, musí být při tom jasno, že zemědělská půda je základním zdrojem národního života, jeho výživy a hospodářství, jeho populace a kultury, mravnosti a pracovitosti, a v důsledku toho stává se nejcennějším statkem našeho národa. (Výkřiky.) Zemědělská půda je nerozmnožitelná a nepřenositelná. Není proto divu, že sociálně-politický zápas o půdu stál v popředí dějin všech národů a především také národa českého a slovenského.

Chtěl bych ovšem zdůrazniti, že pravý význam zemědělské půdy nespočívá toliko v zemědělské půdě jako takové, ale právě v jejím vhodném rozdělení do velikostních skupin zemědělských závodů. Právě toto sociálně-ekonomické hnutí stalo se po prvé světové válce tak mocným, že zachvátilo 22 evropských národů s 90 % evropského povrchu a s 80 % všeho evropského obyvatelstva. Z toho 14 národů s 71 % evropského území a 57 % všeho obyvatelstva provedlo pozemkovou reformu radikálním způsobem. Bylo ctí našeho národa československého, že v řadě těchto států stála na prvém místě Československá republika.

Podle záborového zákona z roku 1919 bylo pojato do prvé pozemkové reformy k 1. lednu 1938 1,312.721 ha zemědělské půdy. Z této výměry bylo použito skoro 44 % pro drobný příděl, v prvé řadě na doplnění nesoběstačných hospodářství, v druhé řadě na tvorbu parcelových hospodářství, takže na 635.000 drobných přídělců dostalo půdu z prvé pozemkové reformy. (Výkřiky.)

Toto dílo charakterisoval president T. G. Masaryk jako vskutku největší sociální dílo nové doby a jako konsolidační dílo republiky a centrální Evropy vůbec. Prvá pozemková reforma odstranila přežitek středověku ve smyslu politickém a posílila zemědělskou demokracii. Nebyla však dílem dokonalým, jako každé dílo, budované revolucí, které převádí národ z poroby k nové svobodě. Zbylo mnoho velkých závodů, ať již ve vlastnictví osob fysických či právnických, anebo ve vlastnictví státu nebo různých institucí, na jejichž půdu čeká náš zemědělský lid. (Výkřiky posl. Václavů.) Proto druhá naše národní revoluce musí toto dílo dokončiti. (Hluk. - Výkřiky.) Nepochybuji, paní a pánové, že tak bude učiněno spontánně celým ústavodárným Národním shromážděním jako výraz jednoty celé Národní fronty. (Posl. Václavů: Dalo nám to práce, než jsme vás o tom přesvědčili!) Nám to také dalo práce, abychom vás udrželi při jednání a abyste nám stále neutíkali od zodpovědnosti ze zemědělského výboru... (Potlesk. - Výkřiky.) ... i když se jednalo o tak důležité zákony, jako byl právě Jednotný svaz českých zemědělců a revise pozemkové reformy. (Hluk. Výkřiky.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Ale, pánové, vždyť jste podávali demonstrační návrhy pro noviny, jak to musel konstatovat sám předseda zemědělského výboru. (Posl. Smrkovský: O to by nešlo, zda to byly demonstrační návrhy, ale o to, co z toho měli sedláci!)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): My jsme, kolego Smrkovský, žádnému teroru nepodlehli a bohu díky máme tolik síly a tolik pojmu o demokracii, že nikdy pod terorem jednat nebudeme, (Potlesk) ale vždycky podle svého vědomí a podle svého svědomí a v důvěře, kterou nám naši voliči dali... (Výkřiky posl. Čiháka.) ... když nás poslali do poslanecké sněmovny. (Hluk. - Výkřiky.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Paní a pánové, potřeba revise pozemkové reformy stává se vlastně logickým důsledkem nových poměrů, kdy jsme svědky postupného zanikání liberalismu a jeho vystřídání novým hospodářským řádem, řádem řízeného hospodářství. (Hluk. - Výkřiky posl. Smrkovského.) Pane kolego, požadavek řízeného hospodářství není výplod komunistické strany, to už chtěla i stará republikánská strana za prvé republiky. (Potlesk. - Hlasy odporu. - Různé výkřiky.) Moderní právní řád o pozemkovém majetku nelze budovati s hlediska ochrany právního postavení jedinců, jak to činil řád liberalistický, nýbrž především s ohledy na zájmy národohospodářské, sociálně-politické a - co, paní a pánové, zdůrazňuji - především na zájmy státně historické.

Čs. strana národně socialistická považuje osnovu o revisi prvé pozemkové reformy za jednu z nejdůležitějších osnov, která má pomoci našemu drobnému zemědělci. Splňuje se tím její dávný požadavek. Již v březnu 1931.. (Posl. Zeminová: 1919!) přednesl tento požadavek (Hluk. - Výkřiky.)...

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Již v březnu 1931 přednesl tento požadavek předseda Ústřední jednoty malozemědělců při čs. straně národně socialistické posl. Mikuláš... (Výkřiky posl. Václavů.) ... na půdě parlamentu jakožto jednomyslné usnesení 12. sjezdu strany, při čemž zdůraznil, že půda patří těm, kdož na ní výkonně pracují. (Potlesk. - Výkřiky.) R. 1932 prohlásila pak čs. strana národně socialistická, že nepokládá první pozemkovou reformu za ukončenou, a volala po její revisi. (Hlas: To volala moc dlouho, až museli komunisté jí pomoci!) Tenkrát jste, pánové, chtěli bohužel něco jiného! Jenom se podívejte na sněmovní protokoly a uvidíte před sebou nepřehledné lány, jak to psal v Tvorbě ze srpna 1945 tvůrce nové pozemkové reformy sekční šéf Koťátko. (Hluk. - Posl. Valo: Citujte, čo sme chceli!) Pane kolego, jenom chvilečku strpení, stane se tak! (Hluk. - Výkřiky.) Já bych chtěl tudíž, paní a pánové, tu, s této tribuny říci, že čs. straně národně socialistické přísluší prvé místo co se týče požadavku revise pozemkové reformy. (Potlesk. - Hluk. - Výkřiky.) Čs. strana nár. socialistická se tudíž nepřizpůsobila nikterak požadavku jiných stran (Potlesk.), tedy ani požadavku strany komunistické, nýbrž právě naopak! (Hluk. - Výkřiky. - Posl. Václavů: Poslouchejte, pane doktore inženýre, co myslíte tím, že ty vaše velkostatkáře a zbytkaře rozparcelujete?) Pane kolego Václavů, naším největším velkostatkářem je pan kol. Smrkovský! (Potlesk.) A když pořád říkáte, že obhajujeme velkostatkáře, tož přece víte, že neobhajujeme pana kol. Smrkovského. (Hluk. - Výkřiky posl. Valo.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Paní a pánové, důkazem iniciativy čs. strany nár. socialistické jest i ona skutečnost, že zemědělští poslanci této strany podali iniciativní návrh zákona, tisk 717, o generální úpravě vlastnického poměru k zemědělské půdě. (Posl. Smrkovský: Opsaný z hradeckého programu! - Hluk. - Různé výkřiky.) V tomto iniciativním návrhu žádá čs. strana nár. socialistická, aby hranice pozemkového majetku byla stanovena maximální výměrou 50 ha zemědělské nebo lesní půdy (Výkřiky.) a aby ona spekulační půda, pokud není obhospodařována vlastníkem, byla vyvlastněna a dána především malozemědělcům k doplnění jejich nesoběstačných hospodářství. (Výkřiky posl. Valo.)

Paní a pánové, to je naše jasná, nesmlouvavá odpověď na nepravdivé obviňování některých politických činitelů, zejména komunistické strany Československa (Stálé výkřiky), že prý hájíme velkostatkáře. (Hlas: Ať žije Feierabend!) Ať také žije předseda Kooperativy posl. Nepomucký, který útočil na něj (Potlesk.), ale sedl si pak krásné na jeho teplé místo! (Potlesk. - Výkřiky. - Hluk.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. Kameníček (pokračuje): Já vím, pánové, od zeleného stolu se to pěkně mluví; vykládat v zemědělském výboru o protrhávání řepy a sedět v krásné vile na Hanspaulce, to je, pánové, velký rozdíl. (Výkřiky. Potlesk. Posl. Čihák: Kolik za to bere Nepomucký a kolik bral Feierabend? Řekni to tady!) Pane kolego, počkejte, my vám to brzy vypočítáme. (Posl. Čihák: Kolik si dal zaplatit Feierabend, v kolika správních radách byl, a kolik dostává Nepomucký?) Pane kolego Čiháku, nechtějte, abychom vypočítávali a srovnávali. Možná, že by se to stalo někomu nepříjemným. (Výkřiky posl. Valo a Čiháka.)

Hranici 50 ha zemědělské půdy přijala čs. strana národně socialistická za onu hranici, která má být zabezpečena v ústavní listině republiky Československé. Tato hranice byla také přijata vládou v některých zemědělských zákonech (Stálé výkřiky.) a já jen konstatuji, že jednomyslně. (Posl. Valo: Ale dalo to fušku, pán kolega!) Tak jako nám, pane kolego, v zemědělském výboru. Čs. strana národně socialistická nedá proto souhlas a - to říkám jasně, - k tomu, aby tato hranice 50 ha byla porušována, protože další její snižování by vedlo k oprávněným obavám široké zemědělské veřejnosti o zachování soukromého vlastnictví. (Výkřiky.) A proto při této příležitosti považuji za povinnost prohlásiti jménem své strany, a to nekompromisně, že soukromé vlastnictví malého a středního zemědělce je pro nás posvátným a národně historickým příkazem. (Potlesk. - Výkřiky.) Tyto zásady o soukromém vlastnictví jsme také hájili i při projednávání osnovy o revisi pozemkové reformy, pokud ovšem nejde o trestné případy, které odborně posoudí příslušná komise odborníků. Drželi jsme se při tom vládní osnovy zákona, i když nám pan ministr zemědělství v zemědělském výboru prohlásil, že nebude hájit vládní osnovu Gottwaldovy vlády, kterou on sám podepsal, že nemůže převzít za takovou revisi odpovědnost a zejména pak že nemůže zaručit klid na vesnici, jestliže bude přijata vládní osnova. (Výkřiky.) Je to, paní a pánové, první případ v historii tohoto parlamentu, že se československý ministr postavil i proti své vlastní vládě. (Výkřiky posl. Čiháka. - Hluk.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Nemohli jsme ovšem, paní a pánové, přistoupit na tyto hrozby. Parlament musí zůstat demokratický a z této zásady neustoupíme ani o krok (Potlesk poslanců nár. socialistických. - Výkřiky komunistických poslanců.), i kdyby si to sám pan ministr zemědělství přál. (Výkřiky posl. Čiháka.)

Ani revise pozemkové reformy není pro nás příležitostí, abychom ohrožovali princip soukromého vlastnictví u malého a středního zemědělce. President T. G. Masaryk prohlásil 28. října 1927, že prvá pozemková reforma nikterak neohrozila soukromé vlastnictví, ba naopak je posílila zvýšeným počtem vlastníků pozemkového majetku. Namísto několika set velkostatkářů vzniklo více než 1/2 milionu drobných zemědělců. Toto stanovisko, paní a pánové, je také stanoviskem čs. strany národně socalistické. Proto jsme jako strana usilovali o to, aby zákon o revisi prvé pozemkové reformy spatřil světlo světa ještě v tomto jarním zasedání našeho parlamentu. (Potlesk poslanců nár. socialistických. - Výkřiky komunistických poslanců.) Jsme přesvědčeni, že to byla naše nejlepší služba, kterou jsme mohli prokázat těm nejdrobnějším zemědělcům, kteří právě na tuto půdu čekají. (Výkřiky posl. Václavů.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid. Prosím p. kol. Václavů, aby nerušil schůzi. Volám ho k pořádku.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Pane kolego Václavů, já jsem z výboru neodcházel, ani jsem se pak do něho nevracel. (Posl. Václavů: Vaši voliči vědí, že jste to byli vy, kteří jste chtěli nechat statkářům a zbytkářům všechny lesy a rybníky!)

Pane kolego Václavů, já odpovídám těm zemědělcům, kteří mě volili (Výkřiky komunistických poslanců.), žádnému jinému, a mé svědomí k těmto mým voličům je naprosto čisté. (Výkřiky posl. Václavů.)

Místopředseda Petr (zvoní): Volám pana posl. Václavů k pořádku, poněvadž ruší bez ustání průběh schůze, již po druhé.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Paní a pánové, jestliže čs. strana národně socialistická vyslovuje se tak jednoznačně pro osnovu zákona o revisi prvé pozemkové reformy, pak bych tu chtěl zdůrazniti, že ji k tomu vedou také zájmy národohospodářské a sociálně-politické. Právě u malých a středních zemědělských závodů je poměrně největší celková produktivita výrobků a v ní poměrně největší produktivita bílkovin a tuků, které naše národní hospodářství potřebuje; také národohospodářský důchod, plynoucí ze zemědělského podnikání, je u malých a středních závodů větší než u velkostatků. Malé a střední závody jsou soběstačné pro rodinu podnikatele a důchod z nich plynoucí je základním zdrojem pro vnitřní kupní sílu. Malí a střední zemědělci jakožto výrobci a spotřebitelé jsou zároveň poměrně nejméně závislí na cenových proměnách výrobních a spotřebních statků a působí tím jako vyrovnávající činitelé mezi jednotlivými sociálními skupinami tohoto národa. (Různé výkřiky.) Svým vrozeným konservatismem jsou dobrou zárukou pro stabilitu národního majetku. Rodinná hospodářství, representovaná malými a středními zemědělskými závody, jsou pro jejich vlastníky nejenom zdrojem kapitálového výnosu, ale zejména zdrojem pracovního důchodu, to znamená pracovním prostředím. Na jednotce půdy těchto závodů uživí se poměrně nejvíce lidí a zmírňuje se tím velmi podstatně útěk z venkova do měst, který nabyl takových rozměrů, že ohrožuje samu podstatu národa, a to nejenom venkov, ale i města sama.

S hlediska státní a zemědělské politiky možno říci, že právě malé a střední rolnické usedlosti vykazují optimální poměr postulátů soukromohospodářských, národohospodářských i sociálně-politických. (Hluk.) A proto tvoření co největšího počtu malých a středních zemědělských závodů je pro národní společenství tak významné, že i státní statky, tak jako půda, jsoucí ve vlastnictví ostatních institucí, měly by býti podrobeny revisi pozemkové reformy. (Potlesk.) Jestliže se jeví neúčelným vlastnictví velkostatků v rukou jednotlivců, pak to tím spíše platí o půdě státní. (Posl. Bolen: Ani stát nemá být latifundistou!) Ostatně, paní a pánové, to napovídá ona skutečnost, že za loňský rok vykazují státní statky 600 Kčs pasiv na jeden hektar zemědělské půdy.

Nevhodnost Marxovy koncentrační teorie pro naše zemědělství musí být respektována nejenom u jednotlivců, ale také u půdy státní. Jinak bychom se právem domnívali, že u nás nepřestala snaha po rozšiřování kolektivního hospodářství a po tvorbě státních kapitalistických latifundií, jak o tom píše uskutečňovatel nové pozemkové reformy, sekční šéf dr Koťátko. (Výkřik: Ten vás mrzí!) On totiž nás zajímá hlavně tím, jak přeměnil svůj kabát. (Posl. Smrkovský: Ty jsi národním socialistou dva roky, před tím jsi byl agrárníkem, ale on je komunistou 20 let!) Tys byl také kdysi národním socialistou. (Hluk. - Různé výkřiky.)

Místopředseda Petr (zvoní): Prosím o klid.

Posl. inž. dr Kameníček (pokračuje): Paní a pánové, po pravdě nutno konstatovati, že se někteří komunističtí poslanci v zemědělském výboru vyslovili na obranu státních statků a proti jejich parcelaci. Souhlasili pouze s odnětím té části státní půdy, která byla propachtována pachtýřům, především půdy okrajové, půdy podřadné anebo vzdálené a pod., která je z těchto důvodů dávána do pachtu. Čs. strana národně socialistická naproti tomu plně uznává právo malých zemědělců, jakož i bezzemků na příděl státní půdy (Potlesk. - Různé výkřiky.) a jednohlasně žádá, aby také státní statky byly podrobeny revisi. (Potlesk.) Aby nebyl nikdo na pochybách, učinili jsme tuto výhradu v zemědělském výboru a z iniciativy naší strany byl tento požadavek dán do resoluce, která je přiložena k osnově zákona o revisi prvé pozemkové reformy na důkaz toho, aby tu bylo jednou pro vždy zjištěno, že státní statky musí být, stejně jako ostatní, v zájmu drobných zemědělců rozparcelovány. (Potlesk. - Různé výkřiky.)

Paní a pánové, jednou z nejdůležitějších otázek, dotýkajících se revise pozemkové reformy, je instituce, provádějící tuto reformu. Zastáváme názor, že půda svými charakterovými vlastnostmi patří celému národu a proto její dělení nemůže provádět jedno resortní ministerstvo, nýbrž instituce, ve které budou zastoupeny všechny politické strany Národní fronty. (Hlasy: Ministerstvo spravedlnosti.) Za takovou instituci považujeme paritní komisi všech stran s rozhodujícím právem vlády. Přejeme si však, aby revise byla provedena co nejrychleji za pomoci zemědělského lidu samotného (Výkřiky.), to je rolnických komisí a zástupců Jednotného svazu českých zemědělců jakožto uchazečů o půdu. (Předsednictví převzala místopředsedkyně Hodinová-Spurná.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP