Středa 11. června 1947

Podpredseda dr. Ševčík: Ku slovu nie je nikto prihlásený, rozprava odpadá.

Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova má 6 paragrafov, nadpis a úvodnú formulu.

Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej. (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 6 paragrafmi, nadpisom a úvodnou formulou, podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej v čítaní prvom.

Z usnesenia predsedníctva podľa § 54, ods. 1 rokov. poriadku vykonáme hneď druhé čítanie.

Ad 4. Druhé čítanie osnovy zákona, ktorým sa zrušuje Zvláštny fond pre zmiernenie strát vzniklých z povojnových pomerov a ktorým sa upravujú niektoré právne pomery Všeobecného fondu peňažných ústavov v republike Československej (tlač 636).

Sú nejaké návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodaj posl. Fusek: Nejsou.

Podpredseda dr. Ševčík: Kto v druhom čítaní súhlasí s osnovou zákona tak, ako ju ústavodarné Národné shromaždenie prijalo v čítaní prvom, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona tiež v čítaní druhom.

Tým je vybavený 4. odsek poriadku.

Pristúpime k rokovaniu o piatom odseku poriadku, ktorým je:

5. Zpráva výborov branného a právneho o vládnom návrhu zákona (tlač 505) o úprave niektorých právnych pomerov dôstojníkov, rotmajstrov a poddôstojníkov aspirantov v zálohe (tlač 637).

Zpravodajcom za výbor branný je p. posl. Hložek. Dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. Hložek: Vážená sněmovno, paní a pánové!

Předkládám jménem branného výboru slavnému ústavodárnému Národnímu shromáždění ke schválení vládní návrh zákona o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze. Vládní návrh tohoto zákona má zjednati právní podklad pro provedení mravní očisty důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze československé armády a právní podklad k převzetí důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze t. zv. slovenské armády do čs. branné moci.

Jelikož jsou věci obrany státu záležitostí celostátní, upravuje návrh zákona očistnou akci podle jednotných hledisek a zásad. Hlavními znaky pro očistu a převzetí vyjmenovaných osob v záloze jsou zásady uvedené v zákoně ze dne 6. března 1946, č. 72 Sb., podle kterého je prováděna očista důstojníků a rotmistrů z povolání. Osnova zákona vypočítává podrobně, komu má být vojenská hodnost odňata. Jsou to mimo osoby národně nespolehlivé také ti, kdož stáli dobrovolně na vedoucích místech různých fašistických organisací t. zv. protektorátu a t. zv. slovenského státu. Jsou to dále ti, kteří zaujímali vedoucí místa ve válečném průmyslu pracujícím pro německou a maďarskou armádu nebo prováděli opevňovací práce, pracovali proti slovenskému povstání, vrátili se po 15. březnu ze spojenecké či neutrální ciziny na území republiky, odepřeli vstoupit v zahraničí do československé armády, odešli před postupujícími armádami spojenců, studovali sami nebo dali souhlas k tomu, aby jejich nezletilé děti studovaly na německých nebo maďarských školách.

Pokud jsou ve vládním návrhu některé úchylky od zákona č. 72 Sb., jsou tyto změny odůvodněny jednak odlišností sboru důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze od sboru aktivního, jednak jsou učiněny na podkladě zkušeností získaných prováděním zákona čís. 72 Sb. Jedním z podstatných rozdílů je předpoklad, že účast osob v záloze na národním boji byla jejich povinností mravní. Pokud pak jde o důvody, pro které nemá být příslušníkům záložního velitelského sboru hodnost ponechána anebo nemají být převzati do čs. armády, je v osnově zákona předvídáno, že v případech hodných zvláštního zřetele může ministr národní obrany povolit úchylku od tohoto ustanovení. V této souvislosti se, paní a pánové, branný výbor jednomyslně usnesl, aby k důvodům hodným zvláštního zřetele nebylo přihlíženo u těch osob, které odešly před postupující československou armádou nebo armádami spojeneckými a opustily při tom území republiky Československé.

Dále pak se usnesl branný výbor požádat z důvodů státní bezpečnosti vládu, aby urychleně předložila ústavodárnému Národnímu shromáždění návrh zákona, kterým se vysloví konfiskace veškerého majetku, pokud se tak ještě nestalo, jakož i na určitou dobu ztráta občanských práv těch československých státních příslušníků, kteří opustili před postupující československou armádou nebo armádami spojeneckými území Československé republiky a nevrátili se do 31. prosince 1945. V tomto zákoně nechť je též vyslovena zásada, že osoby, které se nevrátí do 30. června 1947 za tím účelem, aby se daly k disposici československým úřadům, ztrácejí mimo konfiskaci majetku automaticky také československé státní občanství. Podle navrhovaného zákona doporučí příslušná přezkoumací nebo odvolací komise ministru národní obrany buďto přezkoumané osobě hodnost ponechat nebo odejmout, resp. osobu převzít nebo nepřevzít. Osoby, o nichž pak bude rozhodnuto, že nebudou převzaty nebo že jim nebude hodnost ponechána, budou přeloženy do počtu mužstva jako vojíni v záloze.

Paní a pánové, dnes máme tu draze zaplacenou zkušenost, že očista národa a na prvém místě očista armády musí být provedena včas. Události po 28. říjnu roku 1918 a Mnichov nás dokonale poučily o tom, že revoluce sama nevyřeší a nezajistí bezpečnost a spokojenou budoucnost osvobozeného národa a státu. Je třeba bránit odkaz revoluce, je třeba zajistit rozvoj ideí, kterými revoluce zvítězila. Nedostatečně provedená očista v prvé republice podlomila ducha vytvořeného v osvobozeneckém boji a posílila řady těch, kteří se postavili proti revolučním přeměnám a usilovali o nastolení starého řádu. Dnes je nám, paní a pánové, těžko pochopit, jak byla provedena po 28. říjnu 1918 očista národa a armády. Také tehdy předkládali důstojníci a rotmistři bývalých armád dotazníky o přijetí do československé armády, ale přijati byli téměř všichni vojáci z povolání, Němci, Maďaři a jiní nepřátelé Československé republiky, jakmile jim bylo přiznáno československé státní občanství.

Jaká to byla očista, když ministr národní obrany, jakož i armádní inspektor Machar souhlasili s obsazováním důležitých míst v armádě bývalými rakouskými generály jako byl Podhajský, Rychtrmoc a mnoho jiných t. zv. nepostradatelných odborníků, z nichž většina v osudových chvílích zradila. Taková očista neposílila důvěru lidu k armádě, neposílila její spolehlivost a demokratičnost a způsobila, že v armádě národa po 300 letech osvobozeného byl duch a idea bojovníků za svobodu národa, byla tradice legionářská na mnoha místech zatlačována tradicí a vlivem rakušáctví.

V předmnichovské armádě byla očista prováděna tak, že komunisté byli vedeni v seznamech nespolehlivých. Antifašisté se nemohli stát důstojníky, rotmistry, ba ani poddůstojníky. A ještě dnes sedí v této síni obránci demokracie, kteří byli v první republice pro své protifašistické smýšlení degradováni nebo nepovýšeni.

Proto se usnesl branný výbor na resoluci, aby ministr národní obrany učinil všechna opatření k tomu, aby byla vrácena hodnost těm důstojníkům, rotmistrům a poddůstojníkům v záloze, kteří byli pro své pokrokové a protifašistické smýšlení v době před 5. květnem 1945 degradováni, a aby těm osobám, které pro své pokrokové a protifašistické smýšlení nedosáhly hodnosti, která jim vzhledem k úspěšně absolvovaným školám a kursům přináležela, bylo po přezkoumání případů hodnost vrácena.

Košický vládní program praví nekompromisně, že veliké poslání v budoucím zajištění republiky je s to splnit jenom důsledně antifašistická, národně-osvobozenecká armáda, armáda demokratická, uskutečňující vůli lidu, spjatá s lidem a těšící se důvěře lidu. A v budovatelském plánu se říká, ze důsledné provedení očisty armádu jenom posílí.

Armáda je určena k boji na obranu svobody a samostatnosti Československé republiky, t. j. k obraně proti fašismu a nacismu jakékoli formy a jakéhokoli druhu. Proto smějí být v armádě ponecháni jenom ti, kteří zůstali v boji proti nepříteli věrni národu, demokracii a republice.

Záložní důstojníci jsou pro armádu přílivem zvlášť hodnotného živlu. Posilují armádu stále novým duchem, znamenajícím její pevné a trvalé spojení s lidem. Záložní velitelé spolutvoří a zajišťují důvěru lidu k armádě, důvěru, která je největším kladem, oporou a silou demokratické armády. Ve válce tvoří záložní velitelský sbor početní, technickou i mravní náplň rámce velitelského sboru armád aktivních. Je důležitým činitelem hodnoty bojujících jednotek. A jest proto, vážená sněmovno přivítati zákon, který zbaví také záložní velitelský a cvičitelský sbor všech slabochů, přisluhovačů, živlů protilidových a zrádných.

Paní a pánové, bylo zde včera řečeno, že vojáci mají být za činnost v okupaci souzeni přísněji než občané nevojáci. Všichni příslušníci armády přísahali věrnost republice a byli proto povinni splnit nařízení vojenského řádu, že ani zajatý voják neztratí vědomí své příslušnosti, neztratí vědomí své hrdosti. A byl-li za okupace celý národ v zajetí, bylo povinností každého vojáka a především každého velitele z povolání i v záloze, i když mu nebylo možno bojovat otevřené se zbraní v ruce, mařit všemi prostředky dílo okupantů. Nejkrásnějším příkladem takového boje zůstane navždy statečný boj občanů Sovětského svazu a bohatýrů Titovy Jugoslavie.

Budiž zde ke cti záložních důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů konstatováno, že velká jejich část splnila dobře svou národní povinnost. Mnoho z nich se zúčastnilo bojů za hranicemi, bojovalo s partyzány, trpělo v žalářích a nacistických mučírnách a padlo na popravištích. Všem těmto hrdinům patří nehynoucí sláva a dík národa. Nejsou dosud známa přesná čísla, ale oběti přinesené z řad důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze, jakož i jejich účast na osvobozeneckém boji se řadí čestně vedle velikých obětí velitelského sboru aktivního, z jehož příslušníků padlo 130 důstojníků na spojeneckých frontách, 450 jich bylo nacisty popraveno a mnoho set se jich vrátilo s podlomeným zdravím z koncentračních táborů.

Musíme oddělit špatné od dobrých, a proto vítáme zákon, který má zbavit možnosti velení v armádě ty záložní důstojníky, rotmistry a poddůstojníky aspiranty v záloze, kteří nenašli za okupace jediné příležitosti odporu proti nejhnusnějšímu režimu všech věků.

Záložními důstojníky, rotmistry a poddůstojníky aspiranty nemohou zůstat ti, kteří ze sobeckých důvodů a ze zbabělosti dali přednost osobnímu pohodlí před národní povinností a nebezpečím, ti, kteří zradili demokracii a dali přednost přisluhování nepříteli před obětmi a bojem.

Nestačí však jenom očista minulosti, pro budoucnost bude třeba věnovat výběru a školení záložních důstojníků ještě větší péči a pozornost a zajistit kromě dokonalého výcviku technického a odborných vědomostí také dokonalou výchovu v duchu demokratickém a protifašistickém; vychovat kádry záložních velitelů pevných a spolehlivých charakterem, národním a politickým uvědoměním, vychovat velitele pokrokové a lidové.

Paní a pánové, máme dostatek branců vyhovujících podmínkám pro přijetí do škol pro výchovu důstojníků v záloze a vojenská správa může proto podrobiti tyto brance přísným zkouškám také pokud jde o jejich hodnotu osobní. Není zvlášť potěšitelným projevem brannosti skutečnost, že byť i jen malé procento, ale přece jen určitý počet maturantů a vysokoškoláků, kteří mají sloužit buďto 2 měsíce bez možnosti státi se důstojníkem v záloze anebo 5 měsíců ve škole pro výchovu záložních důstojníků, dávají pro osobní výhody přednost odsloužit jenom ty 2 měsíce a pak honem domů. Zapomínají, že služba v čs. armádě je nejvyšší občanskou ctí! Kolik nematurantů dělníků, rolníků atd. by sloužilo z lásky k republice a vojenskému povolání bez ohledu na pohodlí, jenom kdyby se mohli stát důstojníky v záloze!

Vojenská správa učinila už některá opatření, která umožní vynikajícím vojínům přijetí do škol pro výchovu záložních důstojníků i bez předepsaného školního vzdělání a věříme, že toto opatření přispěje k zvýšení zdatnosti naší armády. Síla armády spočívá v jejím duchu a musí být proto ve školách pro výchovu záložních důstojníků věnována osvětě a mravněpolitické výchově náležitá pozornost. Včera zde bylo zdůrazněno, že mravní hodnoty jsou nejlepší obranou národa proti kolaborantství a zradě.

Útočí-li se dnes proti osvětě v armádě a ve Sboru národní bezpečnosti, jde zřejmě o útok na košický vládní program, a tu je, paní a pánové, třeba zdůraznit, že kdyby byla bývala v první republice prováděna soustavná a správná morálně-politická výchova v duchu skutečně demokratickém, protifašistickém, a to od prostého vojína až po generála, byla by bývala mravní i fysická hodnota odporu národa proti nacistům ještě mocnější, a je otázkou, zda by byla armáda a celý národ nastoupili trpně cestu k Mnichovu. Bylo by bývalo určitě více hrdinství, bylo by bývalo také více obětí, ale méně kolaborantů a zrádců a dnes by nebylo ani třeba očisty.

Osvěta a mravně politická výchova ve vojsku nesmí být stranická a není možno souhlasit s politikařením v armádě vůbec. Armáda musí zůstat nadstranickou, ale její nadstranickost nesmí znamenat lhostejnou pasivnost či nepolitičnost. Vychovatel a velitel obránců lidově demokratické republiky nesmí se vzdát s radostí politických práv, nesmí souhlasit s tím, aby byl zbaven výsostných práv svobodného občana, nesmí odmítat politické vzdělání a nesmí se isolovat. Taková nadstranickost by se mohla stát opět jako před Mnichovem pouhou záminkou, pláštíkem skrytých tendencí a cílů. Nadstranickost dobře vychovaného a vzdělaného velitelského sboru lidové demokratické armády - a nemůže být v případě služby činěn rozdíl mezi aktivními a záložními příslušníky armády - taková nadstranickost musí mít a provádět jasný a vyhraněný program a tímto programem může být jenom bránit odkaz revoluce, bránit lidově demokratický řád, plnit košický i budovatelsky program, bránit republiku národních výborů, národního průmyslu a budovat s největší láskou a péčí mocnou, lidově demokratickou armádu. (Potlesk.) Kdo, paní a pánové, plní jako příslušník armády tento program, plní program a přání celého národa.

Nadstranickost v armádě znamená také být přesvědčen o tom, že v hájení naší svobody bude stát proti společnému nepříteli věrně po našem boku především jeden stát na světě - Sovětský svaz (Potlesk.) a spolehlivost záložního velitelského sboru žádá zbavit jej i těch živlů, které toto přesvědčení nemají a které si plnění takového programu nepřejí. Záložní důstojníci, rotmistři a poddůstojníci aspiranti v záloze prostupují celý národ a jsou na prvém místě povoláni státi se průkopníky lidovědemokratické armády, přinášeti do armády budovatelského ducha, býti trvalým pojítkem mezi armádou a lidem, vytvořit bratrské pouto Čechů a Slováků a státi se vykonavateli myšlenky brannosti a branného úsilí národa. Oni - záložní důstojníci, rotmistři a poddůstojníci - musejí přispět k tomu, aby naše armáda byla celým svým růstem a děním hluboko zakořeněna v lidu. Oni musejí přispět k tomu, aby úsilí brannosti proniklo do všech vrstev národa, do škol, do továren, do spolků a organisací, do národních výborů tak, aby mravní, technická a fysická branná příprava národa našla ohlas a pronikla až do těch nejzapadlejších samot. Proto je třeba, paní a pánové, věnovat těmto kádrům náležitou pozornost a péči, a to i mimo jejich službu a výcvik v kasárnách, a vojenská správa musí také učinit vše, co by přispělo k posílení přátelského a nejsrdečnějšího poměru mezi velitelským sborem aktivním a záložním.

Paní a pánové, vážená sněmovno! Po řadě důležitých zákonů sociálních a hospodářských, kterými jste dali také pevné základy k výstavbě a rozvoji naší nové armády, přistupujeme dnes k odhlasování zákona, jehož účelem je přezkoumání mravních hodnot těch, kteří budou povoláni účastniti se po boku svých aktivních druhů obrany svobody a samostatnosti republiky Čechů a Slováků jakožto nejcennějších statků tak těžce zkoušených národů. My dáme tímto zákonem vojenské správě právní podklad pro přezkoumání záložních velitelů a žádáme, aby v duchu tohoto zákona provedla v rámci dvouletky armády očistu záložních důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů tak, aby lidově demokratická armáda splnila v osudových chvílích dobře a ve cti všecky úkoly, pro které ji český a slovenský lid s příkladnou láskou a obětavostí připravuje. Nezapomeňme při tom, že se nemusíme bát budoucnosti, vystříháme-li se chyb z minulosti.

Žádám, paní a pánové, jménem branného výboru slavné ústavodárné Národní shromáždění, aby navrhovaný zákon přijalo i s resolucemi ve znění usneseném výbory branným a právním. (Potlesk.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP