Středa 11. června 1947

Podpredseda dr. Ševčík: Zpravodajcom za výbor právny je pán posl. Václav David. Dávam mu slovo.

Zpravodaj posl. V. David: Slavné ústavodárné Národní shromáždění!

Vládní návrh zákona o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze, tisk 505, projednával právní výbor ve své schůzi 22. května 1947 a přijal jej ve znění, schváleném branným výborem. Projednávaje § 2, odst. 1, písm. c) - podle něhož se odejme vojenská hodnost osobám, které se zúčastnily nepřátelského hospodářského válečného podnikání, zaujímaly vedoucí místo ve válečném průmyslu, pracujícím pro německou nebo maďarskou armádu, prováděly opevňovací práce pro Němce nebo Maďary, ledaže by k uvedeným činnostem byly donuceny a nemohly se jim vyhnouti - vyslovil právní výbor přesvědčení a názor, který také odpovídá povaze řízení, že takové osoby musejí průběhem řízení prokázati, že k těmto činnostem byly skutečně donuceny a nemohly se jim vyhnouti. Není možné a neodpovídalo by ani povaze tohoto řízení, aby se přezkoušecí komise spokojily pouhým tvrzením dotčené osoby.

Právní výbor uznal i oprávněnost branným výborem navrhovaných resolucí, připojuje se k nim a doporučuji proto ústavodárnému Národnímu shromáždění schváliti jak osnovu zákona ve znění přijatém branným výborem, tak i připojené resoluce. (Potlesk.)

Podpredseda dr. Ševčík: Ku slovu nie je nikto prihlásený, rozprava odpadá.

Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova má 13 paragrafov, nadpis a úvodnú formulu.

Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej.

Sú nejaké námietky? (Neboly.)

Niet ich.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 13 paragrafmi, nadpisom a úvodnou formulou podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej v čítaní prvom.

Z usnesenia predsedníctva podľa § 54, ods. 1 rokov. poriadku vykonáme ihneď druhé čítanie.

Ad 5. Druhé čítanie osnovy zákona o úprave niektorých právnych pomerov dôstojníkov, rotmajstrov a poddôstojníkov aspirantov v zálohe (tlač 637).

Sú nejaké návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodaj posl. Hložek: Nejsou.

Zpravodaj posl. V. David: Ne.

Podpredseda dr. Ševčík: Kto v druhom čítaní súhlasí s osnovou zákona tak, ako ju ústavodarné Národné shromaždenie prijalo v čítaní prvom, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona tam druhom.

Ostáva ešte hlasovať o 2 rezolúciách výboru branného, vytlačených vo zpráve výborovej.

Kto s týmito rezolúciami súhlasí, nech zdvihne ruku. (Deje sa.)

To je väčšina. Rezolúcie sa prijímajú.

Tým je vybavený 5. odsek poriadku.

Budeme rokovať o šiestom odseku poriadku ktorým je

6. Zpráva výboru soc.-politického o vládnom návrhu zákona (tlač 554) o jednorázových mimoriadnych prídavkoch k dôchodom z verejnoprávneho sociálneho poistenia pre rok 1946 (tlač 638).

Zpravodajcom je pán posl. Hora; dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Hora: Slavná sněmovno, paní a pánové!

Zpravodaj sociálně-politického výboru k vládnímu návrhu zákona o jednorázových mimořádných přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění pro rok 1946, tisk 638, musím především s lítostí uvésti skutečnost, že dosud jsme nebyli s to uvésti jedno z nejbolestivějších míst naší sociální politiky v přítomné době, to jest: přikročiti ke všeobecné úpravě důchodů a k jejich přizpůsobení dnešní cenové hladině. Dopisy stížnosti, deputace důchodců pojištění dělnického, pensijního, provisního a úrazového měly by konečně zapůsobiti na všechny odpovědné činitele, tedy i nás v to počítaje, aby došlo k řešení bolestivé otázky důchodců a jejich pozůstalých a aby tito ne vlastní vinou z práce vyřazení měli pocit vděku za práci a pocit, že jsou také lidmi, že žijí a ne že živoří.

Vím, že je to především otázka peněz. Musíme proto více pracovat, lépe pracovat a více vyvážet, abychom si opatřili nutné prostředky k dobré sociální politice. Zákon ze dne 13. prosince 1945, č. 156 Sb. stanovil sice pravidelné měsíční přídavky k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění, k důchodu invalidnímu a starobnímu částkou 500 Kčs, vdovskému a vdoveckému 300 Kčs a k důchodu sirotčímu, rodičů a jiných pozůstalých 200 Kčs měsíčně. Přibyl tu přídavek na děti k vychovávacím příplatkům a přídavkům na děti, jak o to usiluje iniciativní návrh posl. Hory, Žáčkové, dr. Neumana, Čížka a druhů. Rád konstatuji, že tato myšlenka se aspoň v zásadě probojovala v dnes projednávaném vládním návrhu zákona. Tyto trvalé měsíční přídavky však zdaleka nedostačují k nejnutnější výživě, třebaže činí, tuším, ročně kolem 2 miliard korun.

Paní a pánové, dovolte mi, abych co nejstručněji vyzdvihl všechny zlepšovací návrhy, které proti zákonu čís. 157/1945 obsahuje vládní návrh dnes projednávaný. Za prvé: jednorázový přídavek k důchodu invalidnímu a starobnímu se zvyšuje na 600 Kčs, dříve jen 500 Kčs; k důchodu vdovskému a vdoveckému na 400 Kčs, dříve 300 Kčs. Za druhé: nově se vyskytuje jednorázový přídavek k přídavku na děti, k vychovávacímu příplatku, 200 Kčs, jak to odpovídá již iniciativnímu návrhu poslanců shora jmenovaných. Za třetí nové se vyskytuje jednorázový přídavek k důchodům úrazového pojištění, a to k důchodu zraněného se ztrátou schopnosti výdělku 100 % 600 Kčs, k důchodu zraněného s menší schopností výdělku, nejméně však se ztrátou schopnosti 50 % poměrná část z částky 600 Kčs, k důchodu vdovskému a vdoveckému 400 Kčs a konečně k důchodům ostatních oprávněných osob 200 Kčs. Dále se v osnově jasně stanoví, že přídavky podle tohoto zákona jsou osvobozeny od daně důchodové.

Náklady spojené s výplatou přídavků hradil dříve stát; nyní je však hradí nositelé pojištění ze svého, což je pro ně nesmírným zatížením. Je to otázka velmi závažná; musí se tím sněmovna také jednou podrobně zabývat a tato otázka finanční musí být vyřešena. Náklady na tyto příplatky činily v Čechách i na Slovensku kolem 288 milionů Kčs. Paní a pánové, v souvislosti s tím chtěl bych jenom říci, kolik máme u nás důchodců. Důchodců pojištění dělnického máme celkem 331.786, k tomu důchodců úrazových asi 60.000, čili celkem 391.786. V pensijním pojištění - to je invalidní, starobní, vdovské, sirotčí a z pohraničí i z říše převzatí - činí počet důchodců 76.420 a v hornickém pojištění máme všech důchodců celkem 76.836. Čili všech důchodců, ovšem jen v českých zemích, invalidního, starobního, vdovského, sirotčího pojištění a úrazového pojištění máme celkem 539.042.

Protože účinnost zákona je zpětná od 1. prosince 1946, byly také přídavky, jak je osnova navrhuje, důchodcům a pozůstalým dávno vyplaceny, takže touto osnovou toto naléhavé a odůvodněné opatření, třebaže naprosto nedostatečné, jenom dodatečně sankcionujeme.

Jako zpravodaj soc.-politického výboru doporučuji, aby předložený vládní návrh zákona byl schválen v tom znění, jak je přijal výbor soc.-politický. (Potlesk.)

Podpredseda dr. Ševčík: K slovu nie je nikto prihlásený, rozprava odpadá.

Pristúpime k hlasovaniu.

Osnova má 7 paragrafov, nadpis a úvodnú formulu.

Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej.

Sú nejaké námietky? (Neboly.)

Niet ich.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 7 paragrafmi, nadpisom a úvodnou formulou podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej v čítaní prvom.

Z usnesenia predsedníctva podľa § 54, ods. 1 rokov. poriadku vykonáme hneď druhé čítanie.

Ad 6. Druhé čítanie osnovy zákona o jednorázových mimoriadnych prídavkoch k dôchodom z verejnoprávneho sociálneho poistenia pre rok 1946 (tlač 638).

Sú nejaké návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodaj posl. Hora: Nejsou.

Podpredseda dr. Ševčík: Kto v druhom čítaní súhlasí s osnovou zákona tak, ako ju ústavodarné Národné shromaždenie prijalo v čítaní prvom, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona tiež v čítaní druhom.

Tým vybavený 6. odsek poriadku.

Pred ukončením schôdze oznamujem, že som dal dovolenku podľa § 2, ods. 4 rokov. poriadku na dnešnú schôdzu posl. inž. Jankovcovej a E. Erbanovi.

Oznamujem, že sa predsedníctvo usnieslo, aby sa budúca schôdza konala zajtra vo štvrtok dňa 12. júna 1947 o 13. hodine.

s poriadkom:

1. Zpráva výboru právneho a vládnom návrhu zákona (tlač 492), ktorým sa menia a doplňujú niektoré ustanovenia o súdnej organizácii a o príslušnosti a pokračovaní v občianskych veciach právnych (tlač 639).

2. Zpráva výborov zahraničného a živnostensko-obchodného o vládnom návrhu (tlač 565), ktorým sa predkladá ústavodarnému Národnému shromaždeniu republiky Československej k prejavu súhlasu obchodná a platobná dohoda i s jej prílohami medzi republikou Československou a republikou Tureckou, podpísaná v Ankaře dňa 5. decembra 1946 a uvedená v dočasnú platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 31. januára 1947, čís. 54 Sb. (tlač 644).

3. Zpráva výborov zahraničného, živnostensko-obchodného a priemyslového o vládnom návrhu (tlač 605), ktorým sa predkladá ústavodarnému Národnému shromaždeniu republiky Československej Dohoda o zachovaní alebo obnove práv živnostenského vlastníctva, dotknutých druhou svetovou vojnou, spolu so záverečným protokolom a dodatkovým záverečným protokolom, podpísanými v Neuchâtelu dňa 8. februára 1947 (tlač 643).

4. Zpráva výborov technického a právneho a zpráva výboru rozpočtového (podľa § 35 rokov. poriadku) o vládnom návrhu zákona (tlač 522), ktorým sa mení a doplňuje zákon zo dňa 12. apríla 1946, č. 86 Sb., o stavebnej obnove.

Končím schôdzu.

(Koniec schôdze v 19 hodín 45 minút.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP