Středa 19. března 1947

Základním a hlavním tiskopisem u budoucích ústavů národního zdraví bude rodinný záznam, který zachytí všechny zdravotní závady, které se v jednotlivých rodinách vyskytnou. Tento rodinný záznam bude vodítkem pro práci obvodových zdravotních pracovnic, které budou ustanoveny ihned, jakmile se podaří zvládnouti dnešní hrozivý nedostatek těchto odborně školených sil.

Do jednotlivých rodin bude docházeti pracovnice, která bude povinna podle svých pracovních instrukcí všímati si všech zdravotních závad, které se v rodině vyskytnou, a bude se snažit všecky odstranit. My ženy, kterým především leží na srdci blaho našich dětí, vidíme jasně před sebou zlepšení životních podmínek v jejich rodině, budou-li postupně a soustavně odstraňovány veškeré zdravotní závady, které se v úzkém kruhu rodinném vyskytnou, a bude-li zároveň upravována a zaváděna správná životospráva všech členů rodiny, zdravých i nemocných, jakož i bytová zdravotní kultura především se zřetelem k dítěti.

Proto považuji tento zákon za jeden ze stěžejních prostředků v boji proti kojenecké úmrtnosti a proti nemocnosti dětí vůbec, který nutno prováděti plánovitě a vytrvale, má-li býti dosaženo trvalých výsledků. Proto budou ústavy národního zdraví znamenati opravdu systematickou a cílevědomou práci pro blaho rodiny a tím i celého národa.

Vítám také ustanovení § 2 osnovy, který při zestátnění naší poradenské zdravotní péče nevylučuje z další součinnosti při jejím provádění její dosavadní nositele, dobrovolné korporace sociálně-zdravotní. Možnost k této součinnosti bude jim dána v koordinačních sborech okresních a zemských a jsem přesvědčena, že jejich dosavadních zkušenosti bude při nové organisaci plně využito.

Zdravotnická péče o rodinu, prováděná ústavy národního zdraví, bude nutně potřebovat jako svůj doplněk určité pomocné akce rázu jak zdravotního, tak i sociálního. Zde otvírá se dobrovolným korporacím rozsáhlé a vděčné pole působnosti. Oprávněnost existence dobrovolných korporací dokázala nám právě tyto dny opětně Charita, která při povodni v Dobřichovicích byla první na místě. A protože kdo rychle dává, dvakrát dává, patří ji za to s tohoto místa projev díků a uznání. A nebyly to jen Dobřichovice, kam přispěchala první se svou pomocí, byla to i záplavou postižená Šárka a Kralupy, které dnes vděčně posílají díky našim katolickým krajanům za pomoc poskytnutou jim z akce v rámci pomocné služby národního výboru amerických katolíků z řad Čechů i Slováků. I v budoucnu očekávám od Charity, Masarykovy ligy proti tuberkulose, Československého Červeného kříže, že spojenými silami v úzké součinnosti s ústavy národního zdraví přispějí k cíli, který sledujeme schválením této osnovy: ochranou zdraví našich rodin zabezpečit rozvoj a štěstí naší národní pospolitosti.

Poslanci čs. strany lidové budou hlasovat pro zákon o poradenské zdravotní péči, jako to činí vždy, když jde o blaho rodiny a tím i o blaho celého národa. (Potlesk.)

Podpredseda Komzala: Ďalej je ku slovu prihlásená pi posl. Šmejcová. Udeľujem jej slovo.

Posl. Šmejcová: Slavná sněmovno, pánové a paní!

Po několikatýdenním jednání v sociálně-politickém i zdravotním výboru sněmovny a po přijetí řady změn, které byly dohodnuty všemi stranami Národní fronty, předkládá dnes ministerstvo zdravotnictví jednu z nejdůležitějších svých osnov - zákon o poradenské péči. Z tohoto zákona nevyroste nám okamžitě veliká řada domů národního zdraví, ani se nedočkáme v nejkratší době moderních, hygienických a vyhovujících místností pro provádění poradenské péče, ale přece jen vítáme tento zákon jako zdravý a dobrý základ preventivní a zdravotní péče a jsme přesvědčeni, že vývojem dojdeme k tomu, po čem voláme: k zlepšení poradenské péče, k jejímu prohloubení a uskutečnění tak, aby tato poradenská péče mohla býti chloubou našeho zdravotnictví.

Tak jako veliká řada řečníků, kteří mluvili k první předloze zákona o péči o mládež, zdůraznila, že základem tohoto zákona je sociální, mravní a výchovné zabezpečení naší mládeže, tak také my zdůrazňujeme při projednávání této osnovy, že jejím základem je provádění široké péče preventivní a péče zdravotní. Tato péče preventivní a zdravotní tvoří jeden veliký nedělitelný celek. Nemůžeme z něho vzít žádný úsek této velké činnosti. Preventivní péče nemůže začínat teprve od určitého věku člověka anebo dítětě, nýbrž musí začínat ještě před narozením dítětě a musí tvořit jeden veliký celek, v kterém je sledováno prohloubení péče o zdraví lidu a tím také o zdraví celého našeho národa. A proto chceme, aby poradenská péče začínala už poradenstvím pro snoubence, t. j. uskutečňováním poraden předsňatkových, abychom se v nich dočkali také toho, po čem už dlouho voláme: aby teprve osvědčením o zdraví jednoho i druhého mohl být dán dohromady dobrý základ zdravého rodinného života.

Dalším vývojem je péče o výchovu matek. Dožadujeme se také toho, aby naše poradny vychovávaly matky k jejich velikému úkolu, mateřství. Zdůrazňovali jsme již nesčíslněkráte ve sněmovních výborech velikou nutnost, aby především v našich zdravotních poradnách byly nastávající matky náležitě připravovány k velkým úkolům výchovným a zdravotním pro své dítě. A stále a stále vidíme, že nám umírá mnoho dětí, které by umřít nemusely, kdyby o jejich zdraví bylo v nejútlejším jejich věku postaráno. Velmi často vidíme v rodinách útlá, ubohá batolátka anebo kojence, okolo nichž se rojí tetičky, babičky, sousedé a známé, každý radí, co se má dítěti dát, když je nemocno, čím se má krmit, aby bylo co možná nejsilnější, ale my víme, že z toho léčení je velmi blízko také k ukončení života tohoto útlého dítětě. Proto poradny mají veliký význam pro zdraví našich nejútlejších dětí.

A jestliže pan posl. Beneš s tohoto místa zdůrazňoval nadlidskou obětavou práci zakladatelů naší péče o mládež, pak také i já se vztahem k našemu zákonu poradenskému stejně tak mluvím o nadlidském díle našich lékařů, dobrovolných pracovníků a sociálně-zdravotních pracovnic s hlediska zdravotní péče. S naší sociálně-zdravotní prací jsou spjata dvě velká a významná jména našich ženských pracovnic: Františky Plamínkové a v zemi Moravskoslezské Ludmily Konečné. Vedle nich byly to tisíce a tisíce drobných nenáročných pracovnic, byl to bezpočet lékařů, které vykonávaly nejkrásnější, nejideálnější a nejméně hodnocenou lidskou práci. Tato práce byla prací mravenčí, kterou málokdo uznal, málokdo ocenil, ale která nám dala nejpevnější základy k dobrému vývinu všech velkých věcí, které tvoříme.

Je především potřebí stále zdůrazňovat jedno: jestliže mluvíme o tom velkém celku zdravotní a preventivní péče, pak bezesporně vycházíme z předpokladu velké a široké péče o matku a dítě. V této práci je spjato mnoho vážných problémů, které musí naše poradenství plnit a jimž musí dostát. Je zapotřebí také, aby tato péče o dítě směřovala nejen k činnosti o zdraví dítětě v kojeneckém a útlém věku, ale aby šla s dítětem i do doby jeho dospívání. Protože v době puberty, kdy dítě se stává nejvzdálenějším matce a otci, odcizuje se jim, nesvěřuje se jim, je velmi důležité, aby zde byly poradny anebo i školští lékaři, kteří by vyplňovali veliký úkol zdravotní péče o tuto dorůstající mládež.

Je zapotřebí, abychom zdůrazňovali veliký význam našeho poradenství při zjišťování chorob, které začasto, když nejsou včas poznány, vedou k invaliditě, ke zmrzačení a k vyřazení dítětě nebo člověka z normální lidské společnosti. Pamatuji se na případ, kdy do zdravotní komise města Prahy přinesl jeden z jejích členů obálku, na níž bylo napsáno jméno bohatého občana města Prahy, kterému byly v této obálce doručeny losy, které prodával Jedličkův ústav pro zmrzačelé proto, aby mohl splnit svůj úkol, udržování tohoto ústavu. Na této obálce bylo jméno odesilatele přeškrtnuto a zásilka byla poslána zpět s tvrdou a bezcitnou poznámkou: "Nejlepší službu zmrzačeným dětem prokážete, když je necháte co možná nejdřív zemřít." Takto se bohatí, tvrdí lidé dívali na problém ubohého zmrzačeného dítěte. Také v této práci pro záchranu dětského zdraví, pro záchranu života dítětě a pro ochranu před následky úrazů musí plnit poradny svůj úkol.

Bude třeba, aby vedle zdravotní péče o dítě a matku byla také prohloubena a zlepšena péče školního lékařství, které také tvoří určitý kontakt v tomto velkém rámci poradenské péče. Rovněž tak je nutno, aby byla prohloubena služba v rodinách, aby bylo organisováno provádění první pomoci, zejména v městech venkovských, aby byla prováděna řádná a důsledná zdravotní výchova a aby poradny byly vybudovány všude tam, kde se jich jeví krajní nedostatek. A pokud nebude lze provést uskutečnění poraden anebo jejich odboček v jednotlivých místech, pak věříme, že budou uskutečněny pojízdné poradny, aby zejména ve vzdálenějších zemědělských vesnicích a na horách nám prováděly péči zdravotní a náležitou péči preventivní.

Vedle této složky poradenství je třeba věnovati pozornost také poradnám protituberkulosním, kterým v nejbližší době, až bude přijat zákon o potírání tuberkulosy, který bude předložen výborům sněmovním a posléze i sněmovně k projednání a ke schválení, nastane nový velký dobový úkol, evidence, sledování případů, zásahy do rodin. Je zapotřebí, aby i tímto směrem poradny prohlubovaly svůj velký úkol.

Dále bude nutno věnovat náležitou pozornost poradnám protivenerickým. I ty mají svůj veliký význam zvláště v této době, kdy kromě těžké sociální choroby - tuberkulosy - musíme zdolávat veliké zlo poválečné doby, vzrůst venerických chorob. Jejich rozšíření po druhé světové válce zejména v některých oblastech je nepoměrně větší, než tomu bylo v letech 1919 až 1920. Je to vlivem nasazování do Říše, průjezdem cizích armád, celkovým poklesem morálky, jakož i vlivem značného vzrůstu alkoholismu.

Rovněž v oboru péče o reumatiky a srdečně choré je zapotřebí, aby poradny splnily svoje velké poslání.

Přijetím této osnovy nastává zdravotnickému sektoru veliký a odpovědný úkol řádného budování a docílení skutečně výkonné poradenské péče. Dnešní poradny naprosto nejsou s to splnit své veliké poslání. Přes nesmírnou obětavost lékařů, sociálné-zdravotních pracovnic i pracovnic dobrovolných není možno zdolat přemíru práce, která den ze dne stává se neúnosnější. A přece je vidět veliké úspěchy, zejména v jednotlivých úsecích poradenské práce. Zvlášť s díkem kvituji veliké dílo, které bylo vykonáno v poradnách naší Velké Prahy. Tam byla převzata péče poradenská do městské správy a také od r. 1942, kdy se poradenství stává součástí činnosti Velké Prahy, nám ve velké Praze značně klesá kojenecká úmrtnost. Poradny splňují také na tomto úseku svoje poslání. Proto je zapotřebí, abychom po zveřejnění, postátnění poraden viděli i jinde, v jiných městech i obcích vyrůstat veliké a krásné dílo pro zlepšení a udržení lidského zdraví a zabránění škodám na něm.

V dalším plánování a uskutečňování zdravotní péče poradenské je třeba ukázat uznání a hodnocení práce sociálně-zdravotních pracovnic, jež v práci poradenské vykonaly nadlidský kus práce. Nenajdeme snad větší obětavosti nad tu, kterou do své činnosti vkládají poradenské sociálně-zdravotní pracovnice. Nejen že konají vyčerpávající práci v poradnách, umístěných prozatím namnoze v nedostatečných místnostech, při spouště návštěv a zodpovídání nesčetných dotazů, ale konají kromě toho vyšetřování v rodinách, kam musí začasté docházet i v místech velmi vzdálených, stejně tak jako vyšetřování v ústavech, u soudů a pod.

Bohatým zkušenostem sociálně-zdravotních pracovnic vděčí poradny za své úspěchy. Proto u příležitosti projednávání osnovy tohoto zákona zvláště upozorňuji na náležité ocenění a ohodnocení práce zaměstnankyň našich zdravotně-sociálních poraden. V poradnách je zapotřebí veliké řady zdravotních pracovnic důkladně školených jak v oboru péče zdravotní, tak také v oboru péče sociální. Je však nutno nejen tyto pracovnice náležitě vyškolit, ale také jim dát možnost řádného uplatnění a služebního zařazení. Zkušenosti ukázaly, že právě proto, že sociálně-zdravotní pracovnice nenalezly ocenění své těžké práce, jeví se čím dále tím menší zájem o tuto činnost v oboru zdravotně-sociálním, ženám tak blízkou.

Žákyně škol zdravotně-sociálních potřebují jistotu svého budoucího zařazení. Věříme proto, že praktické provádění tohoto zákona a zařazení sociálně-zdravotních pracovnic jim tuto jistotu dá nejen pro tuto dobu, ale také pro jejich uplatnění další. Proto je zapotřebí, aby při praktickém provádění zákona, který projednáváme, byla ženám dána možnost řádného existenčního zabezpečení a plného uplatňování, aby bylo pamatováno na ně i s určením odpovědných míst všude tam, kde vedle lékaře bude vykonávat práci odborně kvalifikovaná zdravotně-sociální pracovnice, která by mohla převzít odpovědnost za odbornou činnost poradenskou.

Bez náležité součinnosti sociálně-zdravotních pracovnic je práce lékařů v poradnách téměř neproveditelná. Jestliže s tohoto místa stěžovali si také někteří kolegové - byl to zejména kol. Půček - na to, že v jednotlivých výborech sněmovních nebylo dbáno toho, aby byli také zastoupeni činovníci a zástupci Svazu mládeže, pak bych na to chtěla říci toto: Ve všech výborech sněmovních a zejména ve výboru soc.-politickém a zdravotním se jednalo o této věci a byla přijata zásada, aby do péče zdravotní nezasahovalo politisování. Proto jsme chtěli, aby nebyli zastoupeni jenom činitelé jednoho úseku politické práce a politické činnosti, protože jinak bychom tam museli volat také zástupce mládeže ostatních politických stran, ženy Národní fronty a pod. Udělali bychom potom z Fondu národního zdraví široké, pracovně neschopné celky. Ale chtěla bych říci, že potřebujeme práci mladých, a velmi ji potřebujeme. Tito mladí se mohou velmi dobře uplatnit a zařadit, když půjdou do řad dobrovolných pracovníků v rámci činnosti zdravotní a sociální péče. Naši dobrovolní pracovníci velmi naříkají, že nemají dorostu, že mladí lidé se nehlásí s takovou láskou a s takovým idealismem k této mravenčí dobrovolné práci zdravotně sociální. Zde mohou naši mladí muži i ženy vykonávat veliký kus práce v rámci dobrovolné činnosti a tím se také začlení do té společné činnosti, která bude mít veliký úkol také v naší lidové samosprávě. Proto je třeba, abychom se dívali na tuto práci zdravotní s hlediska zájmu celého našeho národa. Práce, kterou v rámci poradenské činnosti budeme vykonávat, bude prací velikou a věříme, že se v ní ukáže veliké lidské pochopení pro dalekosáhlou práci preventivní a zdravotní a že se dočkáme také jejích krásných a pro národ a stát velmi potřebných výsledků. (Hlučný potlesk.)

Podpredseda Komzala: Ku slovu nie je už nikto prihlásený, rozprava je skončená.

Dávam slovo k doslovu pi zpravodajkyni za výbor soc.-politický, posl. Kleinerovej.

Zpravodajka posl. Kleinerová: Vzdávám se slova.

Podpredseda Komzala: Dávam slovo k doslovu pi zpravodajkyni za výbor zdravotnícky, posl. Kulichovej-Sutórisovej.

Zpravodajkyňa posl. Kulichová-Sutórisová: Vzdávam sa slova.

Podpredseda Komzala: Dávam slovo k doslovu pi zpravodajkyni za výbor rozpočtový, posl. inž. Jankovcovej.

Zpravodajka posl. Jankovcová: Vzdávám se slova.

Podpredseda Komzala: Pristúpime k hlasovaniu. Osnova má 13 paragrafov, nadpis a úvodnú formulu. Pretože niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať naraz podľa zprávy výborovej. (Námietok nebolo.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona, to je s jej 13 paragrafmi, nadpisom a úvodnou formulou, podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku. (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona podľa zprávy výborovej v čítaní prvom.

Z usnesenia predsedníctva podľa § 54, odst. 1 rokov. poriadku vykonáme ihneď druhé čítanie.

Ad 2. Druhé čítanie osnovy zákona o poradníckej zdravotnej starostlivosti (tlač 454).

Sú nejaké návrhy opráv alebo zmien textových?

Zpravodajka posl. Kleinerová: Protože obě osnovy zákonů péče o mládež i o poradenské zdravotní péči souvisí, navrhuji, aby z těchže důvodů, které uvedla zpravodajka o zákonu o organisaci péče o mládež, byla i v osnově o poradenské zdravotní péči v § 4, odst. 4 škrtnuta slova "v zemi České a Moravskoslezské."

Podpredseda Komzala: Kto v druhom čítaní súhlasí s osnovou zákona s opravami práve uvedenými, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

To je väčšina. Tým ústavodarné Národné shromaždenie prijalo túto osnovu zákona tiež v čítaní druhom.

Zostáva ešte hlasovať o dvoch rezolúciách výboru soc.-politického, otlačených vo zpráve výborovej, a o rezolučnom návrhu posl. Hodinovej-Spurnej, Trojanovej, Kleinerovej, Jungwirthovej, Kulichovej-Sutórisovej, Turkovej, o ktorého prečítanie žiadam.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP