Pátek 20. prosince 1946

Toto ustanovení znamená, že veřejní a státní zaměstnanci budou citelně poškozeni i proti zaměstnancům soukromým. U soukromých zaměstnanců nelze dobře postihnout, jaký příspěvek dostali již na náhradu nákladů spojených se stěhováním. Kromě toho při nynějším nedostatku soukromozaměstnaneckých sil žádný zaměstnavatel by neprovedl srážku těchto nákladů stěhovacích, a to z oportunních důvodů, protože jinak hrozila by mu ztráta toho kterého zaměstnance. Situace v těchto případech vypadá tak, že soukromí zaměstnanci de facto všichni obdrží osidlovací příspěvek v pohraničí, kdežto státní zaměstnanci dopadnou v tomto směru velmi špatně. Výsledek takových opatření bude vpravdě ten, že nám v pohraničí vznikne zase příliš mnoho nové nespokojenosti, a pohraničí pro svůj klidný vývoj a pro zdolání všech dosud před námi ležících úkolů potřebuje klid, potřebuje spokojenost pracujících vrstev našeho lidu.

Budeme v dohledné době projednávat další zákony upravující definitivně poměry v pohraničí. A tu je třeba, abychom si byli jasně vědomi, že žádné opatření nesmí podporovat jakékoliv vytváření dalších odlišných skupin mezi novými obyvateli našeho pohraničí. Máme tam již dnes přednostní uchazeče a uchazeče bez přednostních práv, máme tam tak zv. starousedlíky a novoosídlence a budeme mít ty, kteří dostanou osidlovací příspěvek, a ty, kteří ho nedostanou. S tím je třeba do budoucnosti přestat. Myslím, že všichni chceme mít v pohraničí kraje lidí spokojených a sociálně zabezpečených, chceme v pohraničí mít kvetoucí část naší republiky, ale i pevnou záštitu svých hranic, tedy lidi pevné, spolehlivé, věrné a také spokojené. Nesmíme proto v zákonech zapomenout nikdy ani na mravní motivy, které jsou konec konců v kritických dobách rozhodující. (Potlesk.)

Místopředseda Petr: Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je tedy skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor osidlovací, p. posl. Rud. Svobodovi.

Zpravodaj posl. Rud. Svoboda: Vzdávám se slova.

Místopředseda Petr: Vzdává se slova. Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor rozpočtový, p. posl. Vítkovi.

Zpravodaj posl. Vítek: Vzdávám se slova.

Místopředseda Petr: Vzdává se slova.

Přistoupíme tedy k hlasování.

Osnova má 8 paragrafů, nadpisy paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek proti tomuto postupu není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, t. j. s jejími 8 paragrafy, nadpisy paragrafů, nadpisem a úvodní formulí, podle zprávy výborové ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Z usnesení předsednictva podle § 54, odst. 1 jedn. řádu vykonáme ihned druhé čtení.

Ad 4. Druhé čtení osnovy zákona o jednorázovém osidlovacím příspěvku na úhradu mimořádných stěhovacích a zařizovacích výloh (tisk 289).

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. R. Svoboda: Nejsou.

Zpravodaj posl. Vítek: Nejsou.

Místopředseda Petr: Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji ústavodárné Národní shromáždění přijalo ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Zbývá ještě hlasovati o 2 resolucích otištěných ve zprávě výborové.

Kdo s těmito resolucemi souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Resoluce se přijímají.

Tím je vyřízen 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání pátého odstavce pořadu, jímž je

5. Zpráva výborů soc.-politického, zemědělského a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 176) o přídavcích k zaopatřovacím požitkům bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém a jejich rodinných příslušníků (tisk 290).

Zpravodajem za výbor soc.-politický je p. posl. Fránek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Fránek: Pane předsedo, slavná sněmovno, dámy a pánové!

Mezi sociálními zákony v našem Národním shromážděnými odhlasovanými v prosinci loňského roku v rámci úprav našich cen, mezd a platů nebylo pamatováno na ty z nejpotřebnějších, na bývalé zaměstnance na velkém majetku pozemkovém a jejich rodinné příslušníky. Bylo naší povinností zjednati tu nápravu a stává se tak zákonem, jejž máme dnešního dne odhlasovat.

Zákon o jednorázové výpomoci a o přídavcích k zaopatřovacím požitkům bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém a jejich rodinných příslušníků prošel výbory a došel značného zlepšení ve výboru soc.-politickém; je vám předložen v tisku 290.

Já pak, jako zpravodaj výboru soc.-politického, jménem tohoto výboru žádám, abyste jej schválili v tom znění, jak vám byl předložen. (Potlesk.)

Místopředseda Petr: Zpravodajem za výbor zemědělský je za omluveného p. posl. Václavů p. posl. Borůvka. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Borůvka: Slavná sněmovno, paní a pánové!

Zemědělský výbor projednal ve schůzi 13. listopadu a 11. prosince 1946 předložený vládní návrh zákona a konstatoval s radostí, že vláda předložila tento zákon ústavodárnému Národnímu shromáždění za tím čelem, aby byla odstraněna křivda, která se stala při vydání zákona číslo 156/4 Sb. o přídavcích k důchodům veřejnoprávního sociálního pojištění.

Předložený návrh zákona o jednorázové výpomoci a o přídavcích k zaopatřovacím požitkům bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém a jejich rodinných příslušníků, doplněný soc.-politickým výborem, je vlastně doplňkem k dříve vydanému zákonu. Přídavek dostane ve smyslu předloženého zákona asi 700 zemědělských veteránů práce většinou ve stáří 60 až 75 let.

Doporučuji proto, aby, stejně jako to bylo učiněno zemědělským výborem, byl návrh schválen také ústavodárným Národním shromážděním. (Potlesk.)

Místopředseda Petr: Zpravodajem za výbor rozpočtový je za pí posl. inž. Jankovcovou p. posl. Lindauer. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Lindauer: Dámy a pánové!

Tiskem č. 176 byla rozdána ústavodárnému Národnímu shromáždění osnova zákona o přídavcích k zaopatřovacím požitkům bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém a jejich rodinných příslušníků. Osnova byla projednána ve výboru zemědělském, který ji schválil zprvu beze změny, poté ve výboru soc.-politickém, který v ní provedl některé změny, o kterých vám podá podrobnou zprávu zpravodaj tohoto výboru. Když se potom osnova vrátila do zeměděliského výboru, byla jím schválena ve znění pozměněném výborem soc.-politickým. Také výbor rozpočtový, v němž byla osnova naposled projednávána, schválil osnovu ve znění přijatém soc.-politickým výborem.

Tato osnova řeší jeden ze sociálně-politických problémů souvisící s provedením prvé pozemkové reformy. Prozatímní Národní shromáždění přiznalo zákonem č. 156/1945 Sb. důchodcům veřejnoprávního sociálního pojištění se zřetelem na změněné hospodářské poměry měsíční přídavky a zákonem č. 157/1945 Sb. ještě k důchodům za prosinec 1945 zvláštní jednorázové přídavky. Oba uvedené zákony neplatí vsak pro důchodce podle zákona č. 130 z r. 1921, kterým se upravují zaopatřovací požitky bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém, a pro důchodce, kteří pobírají důchod od fondu pro zaopatření zaměstnanců velkostatků, takže důchody těchto důchodců zůstaly nezvýšeny a řečeným důchodcům nedostalo se ani jednorázového přídavku. Tato mezera v našem zákonodárství má býti vyplněna osnovou zákona, který je právě projednáván. Vládní návrh nepamatoval na jednorázový přídavek, který byl důchodcům veřejnoprávního sociálního pojištění poskytnut zákonem č. 157 z r. 1945, jak jsem se zmínil, a proto soc.-politický výbor po této stránce osnovu doplnil zařazením nového odstavce 2 do § 1 projednávané osnovy.

Osnova se týká poměrně malého počtu osob pokročilého věku. Celkem jde asi o 890 osob - přesný počet nelze udat, neboť se stále mění. Měsíční přídavky, které osnova přiznává, vyžádají si ročního nákladu asi 3 1/2 mil. Kčs. Jednorázový přídavek podle nového odst. 2 § 1 vyžádá si nákladu asi 1 mil. Kčs. Úhrada těchto nákladů je zabezpečena, a jak už jsem řekl, rozpočtový výbor nemá proti doplněné osnově námitky. Znovu zdůrazňuji, že jde o poměrně nepatrný počet stařečků a stařenek, jímž se má dostat skrovného nadlepšení a tím zrovnoprávnění s důchodci veřejnoprávního sociálního pojištění. Pokládal bych za spravedlivé, aby Národní shromáždění v této své poslední schůzi před vánocemi, které jsou svátky radosti a štědrosti, osnovu schválilo, aby přídavky mohly být ihned vyplaceny, jak už to bylo také ministerstvem zemědělství přislíbeno, aby se tak v této době vánoční i těmto stařečkům a stařenkám dostalo malého nadlepšení.

Doporučuji proto, aby ústavodárné Národní shromáždění schválilo osnovu ve znění pozměněném soc.-politickým výborem, které bylo schváleno i výborem zemědělským a rozpočtovým. (Potlesk.)

Místopředseda Petr (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 4 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to je s jejími 4 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí, podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Z usnesení předsednictva podle § 54, odst. 1 jedn. řádu vykonáme ihned druhé čtení.

Ad 5. Druhé čtení osnovy zákona o přídavcích k zaopatřovacím požitkům bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém a jejich rodinných příslušníků (tisk 290).

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Fránek: Nejsou.

Zpravodaj posl. Borůvka: Není jich.

Zpravodaj posl. Lindauer: Nikoliv.

Místopředseda Petr: Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji ústavodárné Národní shromáždění přijalo ve čtení prvém, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím ústavodárné Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona také ve čtení druhém.

Tím je vyřízen 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání šestého odstavce pořadu, jímž je

6. Zpráva výborů právního, soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 259) o úpravě svátkového práva (tisk 298).

Zpravodajem za výbor právní je p. posl. dr Rozehnal. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Rozehnal: Pane předsedo, slavné ústavodárné Národní shromáždění!

Dovolte, abych několika slovy doprovodil osnovu zákona o úpravě svátkového práva, která byla vyvolána několika závažnými momenty. Především to byla nutnost upraviti svátkové právo jednotně pro celé státní území se zřetelem na pracovně-právní a mzdovou politiku, která je zásadní věcí hospodářskou, potřebnou k zabezpečení stejných podmínek hospodaření a podnikání ve smyslu bodu 14 dohody vlády Československé republiky s předsednictvem Slovenské národní rady z 2. června 1945.

Dále byla to nutnost, která byla vyvolána zákonem o dvouletce z 25. října 1946, který ukládá všem obyvatelům zvýšené vypětí pracovních sil, aby bylo lze dosíci zvýšeného blahobytu, obnovy a výstavby hospodářství v republice. Proto suspendování svátků, a to Svatých tří králů, velkého pátku, Nanebevstoupení Páně, Svatých apoštolů Petra a Pavla a Neposkvrněného početí Panny Marie, jakož i památných dnů 7. března a 28. září, pokud připadají na všední den, jest opatření jen přechodného rázu, a to na dobu, pokud toho vyžadují hospodářské zájmy státu, jak je výslovně uvedeno v § 3, odst. 3 navrhovaného zákona.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP