Středa 10. července 1946

Nová lokomotivka byla bombardováním úplně demolována. Nyní je již obnovena, takže se právě stěhuje stará lokomotivka do nové a nová lokomotivka je vybavena tak, že bude vyrábět 20 lokomotiv měsíčně. Lokomotivka Škodových závodů má další objednávku 40 lokomotiv stejného typu, jaké se právě vyrábějí, dále 40 lokomotiv rychlíkových a další objednávku 40 nákladních těžkých lokomotiv. Celkem je to tedy objednávka na 120 nákladních a 40 rychlíkových lokomotiv. Mluví-li se v budovatelském programu vlády o tom, že se výroba lokomotiv zvýší na 290 kusů ročně, je sama Škodovka v Plzni schopna vyrobit z toho již nyní 240 lokomotiv. Škodovka se samozřejmě neomezuje na tuzemské dodávky, ale již nyní vyjednává o dodávku lokomotiv do zahraničí.

Pokud jde o výrobní cenu, byla v míru dodávána lokomotiva za 14 až 18 korun za 1 kg váhy. Nynější cena je 35 Kčs za 1 kg. To znamená, že se cena zvýšila pouze o 100 % proti mírovému předválečnému stavu, a přes to se při této výrobě neprodělává.

Srovnáváme-li výrobu před válkou s nynější výrobou a s počtem zaměstnanců, nebyl počet zaměstnanců ani zdaleka tolikrát zvýšen, o kolik stoupla výroba. výroba stoupá zejména následkem technických zlepšení. A lokomotivka Škodových závodů v Plzni je jednou z jejich nejlepších dílen. Ale přes to mají Škodovy závody v Plzni mnohé dílny, zejména dílny na výrobu automatů, na výrobu cigaretových strojů, nářaďovny a mostárny, které jsou ještě lepši, takže plzeňská Škodovka přes všechny velké škody, které utrpěla bombardováním a okupací, se velmi rychle blíží k chvíli, kdy bude ve finanční rovnováze.

Pracující lid, zejména dělnictvo, vřele vitá také příslib, týkající se reformy daňového systému. Proklamovaná reforma odstraní také příčiny, které podlamovaly zvýšení pracovních výkonů, za něž byl zaměstnanec fakticky trestán zkrácením své čisté mzdy.

Ústřední rada odborů má mnoho konkrétních dokladů v přípisech svých členů a závodních rad, podle nichž zvýšení mzdy. podložené zvýšeným výkonem, bylo zcela odčerpáno daňovou progresí a ztrátou nároku na sníženou jízdenku do práce. Bude proto na místě. aby výhoda zlevněného jízdného do práce byla poskytnuta všem zaměstnancům.

A závěrem bych chtěl ještě říci, že budovatelský program třetí vlády Národní fronty Čechů a Slováků odpovídá svým obsahem velikosti doby. Všechen náš lid si přeje jeho splnění. Obsahuje všechno, nač čeká pracující lid český, zejména však lid slovenský, jemuž industrialisace Slovenska zaručuje předpoklady k zdárnému hospodářskému rozvoji a k dosažení stejné sociální a kulturní úrovně s českými zeměmi. Je nejenom velkým příslibem, ale i velkým závazkem pro všechen pracující lid republiky.

Nezastíráme si, že plnění plánu bude vyžadovat dalších obětí, které však budou vyvažovány zvyšováním životní úrovně, které se projeví s postupným rozvojem výroby.

Významná úloha přísluší zejména organisovanému zaměstnanectvu a tím celému Revolučnímu odborovému hnutí. Je samozřejmé, že Revoluční odborové hnutí, které celým svým vlivem a celou svou vahou se postavilo za důsledné provádění košického vládního programu, staví se se stejnou důsledností za budovatelský program třetí vlády Národní fronty Čechů a Slováků, přednesený předsedou vlády Klementem Gottwaldem v ústavodárném Národním shromáždění dne 8. července 1946. Zasadí se ve všech závodech, podnicích a na všech pracovištích o jeho důsledné provádění, zejména v oboru těžby uhlí, v oboru hutním. energetickém, kovodělném, chemickém, jako v oborech základné důležitých.

Zejména se bude zasazovat, aby byly vytvořeny předpoklady pro velkorysou stavební obnovu a investiční práce stupňováním výroby stavebních hmot a všeho materiálu k této činnosti potřebného. Zasadí se svým vlivem též o to, aby soustava mezd podle zásluhy byla zavedena ve všech oborech práce. Zejména vítá, že dnešní platový systém a služební poměry veřejných a státních zaměstnanců mají býti přebudovány podle moderních zásad pokud možno již v příštím roce. Ústřední rada odborů je přesvědčena, že tak jako při provádění košického vládního programu našla ohlas ve všech vrstvách pracujícího lidu, i nyní najde ještě větší pochopení a zájem všeho zaměstnanectva na úspěšném provádění dvouletého budovatelského vládního programu.

Dvouletý vládní program bude splněn proto, že vznikl ze stejného základu jako dosavadní hospodářské úspěchy, to je z tvůrčí a obětavé práce nejširších vrstev pracujících, práce opřené o nezvratnou víru, že vláda našeho lidově-demokratického státu použije všech výsledků našeho hospodářství ve prospěch pracujícího lidu. A to je záruka, že dvouletý hospodářský plán bude za všech okolností splněn. (Potlesk.)

Podpredseda dr Böhm: Ďalším rečníkom je pán posl. inž. Sochorec. Udeľujem mu slovo.

Posl. inž. Sochorec: Slavné ústavodárné Národní shromáždění, dámy a pánové!

Budovatelský program, přednesený panem předsedou vlády, má vedle utvoření nové československé ústavy druhý stěžejní úkol provésti rekonstrukci našeho národního hospodářství, jak to vystižně uvedl ve svém projevu kolega dr Václav Chytil. Dvěma základními pilíři našeho národního hospodářství je průmysl na straně jedné a zemědělství na straně druhé. Na harmonickém zladění zájmů těchto dvou stěžejních pilířů našeho národního hospodářství bude spočívati blaho naší republiky. Chceme-li hospodářsky silnou a do budoucna zabezpečenou republiku, musíme míti na pevných základech postavena všechna odvětví národního hospodářství, to znamená, že musíme míti také silné československé zemědělství. Dospějeme k tomu jenom tehdy, budeme-li míti předem jasno, co chceme, co je pro naše zemědělství zdravé, a budeme-li mít na řešení základních zemědělských problémů jasné a přesné stanovisko celé Národní fronty. Nám všem musí jíti o to, abychom si v duchu věrné spolupráce utvořili generální linii zemědělské politiky v duchu budovatelského programu pana ministerského předsedy.

Vítáme upřímně solidaristický princip této naší společné práce a tím více tento solidarismus chceme s ostatními stranami realisovati v zemědělské politice. Naše zemědělská politika byla. je a bude solidaristická proto, poněvadž ne třídního boje, nýbrž třídní lásky je nám třeba, protože národ je jedna rodina. Základním požadavkem této solidaristické záměrné politiky je v úseku zemědělské výroby požadavek spravedlivého sociálního důchodu, sociálního důchodu, který stavíme proti důchodu kapitalistickému. Hoden jest dělník mzdy své. A tak jako naším konečným cílem pro našeho pracujícího dělníka v továrnách, v městech a na poli je rodinná mzda, tak také pro našeho zemědělského člověka, tohoto prvního dělníka Božího na půdě, je spravedlivý sociální důchod základem jeho existence. Spravedlivá mzda za práci i výrobky je základem zdravého zemědělského podnikání, zemědělského stavu a nejlepším základem našeho státu. Řádné ocenění zemědělské práce klademe proto na nejpřednější místo. Naše národní hospodářství v zemědělském sektoru předpokládá plán krátkodobý a dlouhodobý. v krátkodobém plánu nám jde o zvýšení produkce rostlinné i živočišné, a to je nejčestnější úkol všech zemědělců, postarati se o to, aby nikdo u nás nehladověl. Každý větší krajíc chleba znamená nový rozmnožený sociální mír, který si všichni jistě ze srdce přejeme. Zemědělci nezklamali našeho českého poctivého dělníka ve městech za okupace a tím radostněji plní tento úkol dnes ve svobodné a demokratické republice. (Potlesk.)

Chtěl bych dnes však říci upřímně a otevřeně, že je zde stále disparita mezi tím, co zemědělec nakupuje, a mezi tím, co zemědělec prodává. Jestliže jeho tržba je devatenáctinásobkem tržby z r. 1914, pak jeho výdaje jsou dvacetiosminásobkem cen z r. 1914. Tato disparita byla v minulosti jednou z příčin zemědělského zadlužení a mohla by být jednou z příčin tragického zadlužování i dnes, se všemi těmi exekucemi. kterých si jistě nikdo z nás nepřeje. Ale nejen to, je tu i cenová disparita mezi výrobou rostlinnou a živočišnou. Vláda jistě v této věci udělá vše, co je v její moci. Je však naší povinností na tuto okolnost upozornit, protože v době nedostatečné výroby rostlinné se nám tato výroba bude propadati ve vyšších cenách výroby živočišné, a my hledáme cestu, jak se z toho dostat ven.

Jedna cesta k zlevnění výrobních prostředků musí v prvé řadě vésti k tomu, aby byly sníženy ceny pohonných látek. Kdyby bylo možno dosáhnouti snížení o 45 % u nafty a benzinu, znamenalo by to úsporu 215 mil. Kčs pro naše zemědělství. Je třeba zlevniti ceny hnojiv. Není-li možno zlevnění dosáhnout proto, že je třeba dovážeti fosfáty a draselné soli z ciziny, je v tom případě třeba vytvořiti fond z většího výtěžku při vývozu zemědělských výrobků a cenu hnojiv snížiti na úroveň, na které budou stanoveny ceny rostlinných výrobků. Ceny krmiv, zejména dovážených bílkovitých krmiv, je třeba zlevniti na úroveň zemědělských výrobků. Ceny paliv buďtež sníženy. Není-li možno podstatně zlevniti uhlí, nechť se zemědělcům dostane dostatečného nákupu palivového dříví přímo z lesa, nikoliv zdraženého prostřednictvím obchodníků. Zemědělství vyžaduje, aby byly zlevněny ceny stavebního materiálu. Velmi významnou položkou zemědělských výdajů činí nákup strojů. Podstatného zlevnění vyžaduje i drobné nářadí. Neméně významné pro zemědělství, stejně jako pro všechny vrstvy konsumentské je zlevnění textilií a obuvi a všech potřeb pro domácnost.

Při znárodnění pojišťoven je možno zlevnit pojišťování životní v zemědělství, aby se mohlo ještě více rozšířit a tak risiko zemědělského podnikání snížit. Rovněž je nutno žádat snížení tarifů dopravních a úrokové míry z dluhů. Také dalším uvolněním vázaných vkladů pro zemědělce je možno ulehčiti jejich starosti o financování sklizně. My jsme si plně vědomi, že je nutno, aby každý přispěl především svou prací k obnově našeho národního hospodářství. My víme, že národ zemědělcům nikdy tuto budovatelskou práci stamilionů nadpočetných hodin nezapomene, ale natrvalo je tento stav neudržitelný. Je jisto, že ta abnormálně zbytnělá distribuce všech těch tržních svazů, dědictví to okupace, má na této disparitě lví podíl. (Potlesk.) Žádám proto v zájmu všech tříd a stavů. aby kalkulace nejvyššího úřadu cenového byly zveřejněny.

My víme, že v dnešní době je nutné dáti našemu spotřebiteli to. co mu náleží na základě přídělového řízení, a jsme jistě v tom směru oasou ve zbědované Evropě. Věříme však, že zjednodušením této distribuce v jednom svazu pro výrobu rostlinou a v druhém svazu pro výrobu živočišnou a v účelném zařazení zemědělského a spotřebního družstevnictví do tohoto distribučního systému nalezneme nejjistější cestu k tomu, aby nebyl na straně jedné poškozen zemědělec a na straně druhé zkracován konsument. (Potlesk.) v tom také vítáme prohlášení pana předsedy vlády. Chceme tedy pořádek ve výrobě i distribuci, a pořádek znamená výrobní plán.

Zemědělství trpí nedostatkem pracovních sil. Každá válka přináší s sebou pokles morálky, zejména pracovní. Naší snahou musí býti, aby tento pokles byl odstraněn, a jedna z cest je nám naznačena, mechanice zemědělské výroby. v r. 1937 věnovala se výrobě hospodářských strojů řada podniků, když zemědělská tržba činila asi 16 miliard korun, a tyto továrny dosáhly obratu asi 450 mil. Kč. Válkou byla část továren zastavena. Nové stroje nebyly a následek toho byl, že zemědělská tržba klesla až na 9 miliard korun. My jsme průmysl hospodářských strojů znárodnili. Sedm podniků bylo sloučeno v národní podnik " Agrostroj", který bude produkovat 75 % výroby hospodářských strojů. Je však nutné, abychom si uvědomili, že mechanisace zemědělské výroby předpokládá nejen komasaci zemědělské půdy, nýbrž také zlevnění hospodářských strojů, především však zlevnění pohonných látek. (Potlesk.) v mechanisaci už jdeme po třech kolejích: jsou to státní strojní stanice, družstevní strojní stanice, a zakládáme stovky zemědělských strojních družstev po našich vesnicích. Nezapomínejme však, že každá traktorisace předpokládá zejména dobrého traktoristu, a výcviku těchto traktoristů jest věnovati největší pozornost, protože tím jednak nejrychleji dosáhneme svého cíle na straně jedné a na straně druhé uchráníme tím velké hodnoty našemu strojnímu parku.

Přimlouváme se vřele, aby snaživým jednotlivcům, zejména našim zahraničním vojákům a partyzánům, především těm, kteří se budou chtít zapojit do této naší mechanisační práce na venkově, byla dána možnost zříditi si obdobné stanice. vítáme a vděčíme UNRRA za to, že nám v prvním roce dodávkami strojů přispěla k zabezpečení prvních národních žní. Oceňujeme tu při této příležitosti velké dílo, které náš zbrojařský průmysl koná tím, že. zejména naše zbrojovky vyrábějí nám hospodářské traktory. Připomínám však, že traktor ten stojí 87. 400 Kčs, což znamená 312 q pšenice, kdežto traktor stejné síly v r. 1938 při ceně 30. 000 Kč znamenal 167 q pšenice. Myslím, že by bylo účelné, aby k nám byly dováženy, pokud to jen bude možné, i traktory z Ruska, zejména z Charkova a ze Stalingradu, a jistě bychom velmi získali studijními zájezdy do Ruska, zrovna tak jako bychom si přáli, aby i ruští zemědělci mohli zavítati k nám.

Jestliže spravedlivě hodnotíme toto velké dílo UNRRA v dodávkách strojového parku, pak chceme připomenout dnes. aby místo dobytka se k nám dováželo krmivo, zejména pokrutiny, a máme-li zabezpečiti v r. 1947 až 1948 nerušeně naše zásobování. pak mimo jiné se musíme postarati o dovoz umělých hnojiv, a to drasla z Německa, Francie a Ruska fosfátu z Alžíru a Ruska, v předpokladu, že si dusíkatá hnojiva vyrobíme u nás sami.

V poslání zemědělského lidu vidím nejen. aby živil národ, nýbrž aby i odborově sjednocený zemědělský lid byl respektovaným činitelem klidného vývoje různých hospodářských reforem, uchovatelem kulturních hodnot vesnice, jakož i aby celý venkov byl zdrojem branné síly národa a národního zdraví. Pokrok v zemědělství v tom směru je i ziskem revoluce.

Budování moderní vesnice předpokládá, jak jsem naznačil, skutečně rentabilní ceny. Budou-li tyto ceny rentabilní, snadněji se dohodneme o výlohách, jež si vyžádá budování moderní vesnice. Chceme, aby tak těžká práce, jako je zemědělská, našla ulehčení v tom, že se zemědělci dostane všech výhod civilisace, vzhled domácností i celé vesnice musí vypadati tak, aby lid odtud neutíkal. Venkovské a selské prostředí musí býti takové, aby tu vyrůstala opravdová spokojenost.

Se zdravím zemědělského lidu nejsme na tom nejlépe. Statistiky dokazují, že místo co by tu mělo býti nemocí méně, je jich tu více. Lékařská péče nedokonalou prevenci pokulhává daleko za potřebou. v mnoha případech se na venkově nebydli hygienicky. Otázka výměnku není vždycky vyřešena nejlidštěji. Je nutno zabezpečiti výměnkáře, otevříti všude poradny pro matky a kojence, zříditi útulky pro dobu pilných prací a pokud možno mateřské školky, prováděti pravidelnou lékařskou prohlídku školních dětí a obsaditi co nejvíce venkovskou síť našich lékařů.

Je nutno věnovati zvláštní pozornost naší venkovské ženě. Ta především zasluhuje úlevy, poněvadž ona je dodnes nejvíce prací přetížena. Neustálá práce je pro zemědělskou ženu zatím holou nezbytností proto, poněvadž zemědělství nemá dnes jednak dostatečný počet sil a jednak peněžní prostředky na zaplacení náhradních sil zde nestačí. To opět znamená, že se musíme dopracovat rentabilních cen.

Poněvadž do znárodněného pojištění budou zahrnuti i zemědělci, žádáme, aby se znárodněné pojištění provádělo ve spolupráci se zemědělskými zástupci, kteří chtějí o věci spolurozhodovat. Pojistné dávky je nutno stanovit snesitelně pro zemědělce, poněvadž připravované pojištění má být institucí sociální a ne výdělečnou. v zemědělství nestačí, bude-li kryta pouze invalidita způsobená úrazem, nýbrž je nutno vzíti v úvahu invaliditu způsobenou nemocí a stářím.

Stejně tak je nutno věnovati pozornost našemu zemědělskému školství. Naše zemědělské školy nám nesmi vychovávati jen úředníky, ale prakticky uvědomělé a vědecky a technicky vyspělé zemědělce. Naše zemědělství musí spočívat na vědecké základně, kterou zemědělskému dorostu dají odborné školy. Každý, kdo chce hospodařit, ať absolvuje hospodářskou školu, každá budoucí selka ať absolvuje školu hospodyňskou. Základní odborné vzdělání musí míti každý, kdo chce vésti úspěšně i menší hospodářský podnik.

Chceme proto, aby všechny tyto otázky byly řešeny v jednotné odborové organisaci, v Jednotném svazu českých zemědělců, který by byl obhájcem. strážcem, prokurátorem, a chcete-li, prosím, selským sněmem našeho venkova a ne prodlouženou rukou ministerstva zemědělství. (Potlesk.) My žádáme, aby si tento Jednotný svaz českých zemědělců tvořili výkonní zemědělci sami a aby zemědělci sami si tento zemědělský svaz vedli. (Potlesk.) ve věrné spolupráci mezi Jednotným svazem českých zemědělců. Ústřední radou odborů a Ústřední radou družstev vidíme ono nové pojetí spolupráce měst a venkova.

Po 324 letech, 21. května 1945, vrací se dekretem pana presidenta půda Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů do rukou českého a slovenského zemědělce. Toto veliké sociální pozemkové dílo má býti podle prohlášení pana předsedy vlády urychleně dokončeno revisí první pozemkové reformy. My tento počin radostně vítáme. I když víme, že v prvních měsících bylo nutno provésti osídlení našeho pohraničí. přece jen nakonec zdůrazňujeme, že hospodářský vývoj sám nám provede výběr těchto našich pohraničních strážců nejlépe a nejúčinněji a že tam nakonec zůstanou ti, kteří se vpravdě zemědělci narodili.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP