Středa 12. prosince 1945

Místopředseda Petr (zvoní): Zpravodajem o odst. 4 je za výbor soc.-politický pan posl. Dvorín, za výbor rozpočtový pan posl. inž. dr Ješ.

Uděluji slovo zpravodaji za výbor soc.-politický, panu posl. Dvorínovi.

Zpravodaj posl. Dvorín: Slávne Národné shromáždenie! Panie a páni! Sociálne-politický výbor prerokoval a jednohlasne schválil vládny návrh zákona o jednorázových prídavkoch k dôchodkom z verejnoprávneho sociálneho poistenia a poveril ma, aby som tento vládny návrh v predloženom znení doporučil slávnemu Národnému shromáždeniu k schváleniu.

Návrh, o ktorom podávam zprávu, je vlastne súčiastkou súboru tých naliehavých zákonných opatrení, ktoré majú za účel vyrovnať, poťažne prispôsobiť dôchodky vo verejnoprávnom sociálnom poistení novej cenovej hladine.

Vládnym návrhom zákona o prídavkoch k dôchodkom z verejnoprávneho sociálneho poistenia, ktorý bude na tejto schôdzi Národného shromáždenia schválený, boly prispôsobené dôchodky invalidné, starobné, penzijné a provízne novej hladine, počnúc od 1. januára 1946.

Predmetným vládnym návrhom má byť riešená otázka a potreba prispôsobenia sociálnych dôchodkov novoupraveným cenám za december tohto roku, poťažne za obdobie od oslobodenia Československej republiky.

Dôchodky z verejnoprávneho soc. poistenia sú nízke, prevážne pod existenčným minimom a preto je plne odôvodnené, keď túto disparitu medzi dôchodkami a cenovou hladinou za r. 1945 vyrovnáme trojnásobkom mesačných prídavkov, ktoré boly dôchodcom priznané k ich rentám od 1. januára 1946. Ide teda o prídavok nútny následkom zvýšenia cien za december 1945 a o malú korektúru dôchodkov za r. 1945 vôbec.

Tento vládny návrh zákona tvorí vlastne integrálnu čiastku vládneho návrhu zákona o pravidelných mesačných prídavkoch k dôchodkom a len z legislatívne technických príčin bol pojatý do osobitnej osnovy.

Keď podrobíme skúmaniu štatistické čísla o výškach predmetných rent, prídeme k ustáleniu žalostného stavu, v ktorom sa dôchodcovia nachádzajú. Len exemplifikatívne uvediem niektoré čísla: tak napr. zo 141.039 osôb poberajúcich invalidný dôchodok od Ústrednej soc. poistovne malo 250 korún nepresahujúci mesačný dôchod 31. 941 osôb, t. j. skoro 23% všetkých invalidných dôchodcov. 500 korún nepresahujúci dôchodok malo 89.856 osôb, t. j. 64%. Teda z celkového počtu invalidných dôchodcov Ústrednej soc. poistovne má nižšiu 500 korún neprevyšujúcu rentu 86% dôchodcov. Prevážna väčšina týchto dôchodcov nebola by v stave z takýchto dôchodkov zaokryť svoje najnútnejšie potreby výživy, a to ani z potravinových prídelov. Tým príkrejšia je situácia na Slovensku, kde je najnižší priemer dôchodkov a kde sa až teraz prikročuje k zavedeniu nového distribučného systému. Ohľadne Slovenska bude potrebné, aby sa disparita dôchodkov vhodnými opatreniami čím skôr odstránila, čo bude úlohou našich ďalších unifikačných snažení.

Pozrime sa, ako to vyzerá s najvyššími rentami v oblasti dôchodkov Ústrednou soc. poisťovňou poskytovaných. Invalídny a starobný dôchodok poberá dovedna 175.195 osôb. Z tohoto počtu berie rentu presahujúcu 1.000 Kčs mesačne úhrnom len 119 osôb, teda ani 0.1%. Samozrejme, není to lepšie ani u ostatných typov soc. poistenia ÚSP, i keď v porovnaní s týmito číslami je priemer mesačnej výšky dôchodkov zamestnancov vo vyšších službách o niečo lepší.

Z tohoto všetkého však jasne vyplýva sociálna nutnosť okamžitej nápravy aspoň v navrhovanej forme tým, že sa poskytne k spomenutým dôchodkom, na výplatu ktorých je alebo bude nárok v decembri r. 1945, jednorázový prídavok, a to jednotne pre všetky druhy nositeľov poistenia.

Prídavok nemožno priznať k starobnej odmene, ktorá sa poskytuje v banskom províznom poistení vedľa mzdy dlhoročným prestarlým, ale aktívnym baníkom, ako výkonnostný prídavok, ktorého výplata sa však hneď zastaví, len čo sa baník stane neschopným k práci. Keby sme i tuná priznali prídavok, tým by sme časti jednej síce zaslúžilej a s hľadiska obnovy nášho hospodárskeho života dôležitej kategorii robotníctva dožičali duplovaného zlepšenia dôchodu, čo ovšem nie je úlohou tohoto vládneho návrhu.

Na jednorázový prídavok nemajú nárok dôchodcovia, ktorí stratili čs. štát. občianstvo podľa dekrétu prezidenta republiky čís. 33 z r. 1945 o úprave čs. štátneho občianstva osôb národnosti nemeckej a maďarskej. To sú tí býv. československí štát. občania národnosti nemeckej alebo maďarskej, ktorí podľa predpisov cudzej okupačnej moci nadobudli štát. príslušnosť nemeckú alebo maďarskú a ktorí dňom nadobudnutia tejto štát. príslušnosti stratili svoje pôvodné československé štát. občianstvo, alebo ktorí ho stratili podľa 2. odst. §u 1 cit. dekrétu dňom 10. augusta 1945. Nevylučujeme z dobrodenia predpisov tohoto vládneho návrhu zákona, teda z nároku na jednorázový prídavok, tých dôchodcov národnosti nemeckej alebo maďarskej, ktorí dokážu, že zostali verní Československej republike, nikdy sa neprevinili proti národu českému alebo slovenskému a buď sa činne zúčastnili oslobodzovacích bojov alebo trpeli nacistickým alebo fašistickým terorom a ktorým preto ponechané bude československé štát. občianstvo. Pri posudzovaní nároku s tohoto hľadiska treba prizerať k prípadom vydatých žien a nedospelých detí samostatne.

Osnova vládneho návrhu je platná pre oblasť celého štátu a jej účinnosť počína dňom 1. decembra 1945. Náklad, podľa odhadu asi 600 miliónov Kčs, uhradený bude zo štátnych prostriedkov.

Z očakávaného nákladu pripadá na Čechy a Moravu 550 mil. a na Slovensko 50 mil., teda iba 9% celkového nákladu, čo svedčí jednak o malom počte slovenských percipientov a nízkom priemere ich dôchodkov.

Nárok na jednorázový prídavok bude mať asi 488.700 dôchodcov.

Slávne Národne shromáždenie! Akokoľvek je dôležité v tomto štádiu obnovy hospodárskeho života nášho štátu v prvom rade mať na zreteli sociálne povznesenie tých, čo svojou aktívnou prácou pomáhajú budovať vojnou rozvrátený život - čo sa tiež deje inými opatreniami - predsa považujeme za svoju sociálne-politickú a mravnú povinnoť nezabúdať ani na tých, čo pracovať nemôžu, či už pre svoju starobu, alebo pre svoju práceneschopnosť.

My nepreberáme nič z demagogických hesiel importovaného národného socializmu háchovskej vlády a tým menej lži kresťanstva zradcovského tisovského režimu a s tohoto miesta vyslovujem želanie, aby teraz, keď predo dvermi sú Vianoce, po 7 rokoch v prvej Československej republike, aby tých 1/2 milióna invalidov, penzistov, vdov a sirôt v dedinách, obciach a mestách našej vlasti, ktorým pošta prinesie výplatu tohoto prídavku, si uvedomilo, že program vlády nie je len papierom a že nielen slovami, ale i skutkami postupne splňujeme a budeme splňovať naše ľudovo-demokratické postuláty.

Táto úprava ako i ďalšie zákonné úpravy v oblasti verejno-právneho sociálneho poistenia, prevádzané vplyvom novej cenovej hladiny a odstraňujúce z toho vyplývajúcu disparitu, sú ďalším prínosom pre konsolidáciu našich pomerov a pre unifikáciu verejnoprávneho poistenia, no nie sú trvalým riešením. Dokonale sa zhostíme týchto našich úloh až účelným prebudovaním verejnoprávneho poistenia vo veľké dielo národneho poistenia.

Prosím slávne Národné shromáždenie, aby v tomto smysle schválilo predložený vládny návrh. (Súhlas.)

Místopředseda Petr: Dávám slovo zpravodaji výboru rozpočtového, kterým je p. posl. inž. dr Ješ.

Zpravodaj posl. inž. dr Ješ: Slavná sněmovno! Návrh o jednorázových přídavcích je pouhým logickým důsledkem a vlastně doplňkem zákona, který jste schválili v předešlém bodu pořadu. Jeho rozpočtová úhrada je snazší, poněvadž celkový náklad činí pouze 600 mil. korun a bude ho možno zařadit do státního rozpočtu jednak na rok letošní, jednak na rok příští, při rozvržení na 3 stejné měsíční splátky.

Za stejné situace, jak jsem si dovolil vylíčiti při projednávání předešlého bodu pořadu, projednal rozpočtový výbor ve své schůzi dne 11. prosince tento vládní návrh zákona o jednorázových přídavcích k důchodům z veřejnoprávního soc. pojištění a z týchž důvodů se usnesl doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby osnovu schválilo ve znění, na kterém se usnesl výbor soc.-politický. (Souhlas.)

Místopředseda Petr: Zpravodaji o odst. 5 jsou: za výbor soc.-politický p. posl. Skaunic, za výbor rozpočtový p. posl. Štětka.

Dávám slovo prvému zpravodaji, za výbor soc.-politický, p. posl. Skaunicovi.

Zpravodaj posl. Skaunic: Paní a pánové! Předložený vládní návrh zákona o úpravě a rozšíření tříd ve veřejnoprávním sociálním pojištění promítá v zásadě zvýšení cenové hladiny do započitatelného výdělku ve veřejnoprávním sociálním pojištění. Dosud byl brán zřetel k započitatelnému výdělku pojištěnců pro různé druhy pojištění odlišně. Byly tu ničím neopodstatněné rozdíly, které byly vesměs vývojem cen životních nákladů již dříve předstiženy. Za dosavadního stavu znamenalo onemocnění dělníka, zejména na Slovensku, nezbytné zhoršení jeho existence i existence jeho rodiny, hlavně proto, že nejvyšší hranice započitatelného výdělku, z níž bylo stanoveno nemocenské, byla pouhých 15.000 Kčs ročně. V nemocenském i důchodovém pojištění dělnickém v českých zemích je započitatelný výdělek až do ročních 36.000 Kčs, v nemocenském pojištění úřednickém až do ročních 42.000 Kčs a v pensijním pojištění soukromých zaměstnanců do 60.000 Kčs ročně.

Navržená osnova zavádí jednotné horní hranice započitatelného výdělku ve všech odvětvích dosavadního sociálního pojištění na celém území Československé republiky. Zavádí dále jednotný systém tříd pro stanovení výše nemocenského pro dělníky, horníky i úředníky. Zavádí také jednotný systém 16 tříd pro rozvrstvení výdělků a platů v pojištění důchodovém. Horní hranice započitatelného výdělku se stanoví jednotně, a to na 60.000 Kčs ročně. Toto řešení je sympatické, neboť unifikuje zásady, na nichž i v budoucnosti bude spočívati naše národní pojištění. Znamená také podstatný krok v budování národního pojištění.

Sociálně-politický výbor aplikoval unifikační zásadu vládního návrhu také na některé jiné dávky nemocenského pojištění. Zejména v otázce pohřebného vznikla by tu ničím neodůvodněná nesrovnalost. Tak na příklad pozůstalí po zemřelém, který byl pojištěn podle zákona č. 221 z r. 1924, dostali by mnohem vyšší pohřebné, než pozůstalí po pojištěném podle vládního nařízení č. 365 z r. 1941. Po úmrtí příslušníka rodiny pojištěncovy bylo by tomu právě naopak. Při řešení této otázky jsme přihlíželi ke spravedlivější, byť i ve vyšších třídách relativně nižší výměře pohřebného podle zásad platných v pojištění úřednickém.

Tato nesrovnalost by totiž vznikla tím, že při ponechání dosavadního systému propočítávání pohřebného ve výši třicetinásobného započitatelného denního výdělku dostali bychom se v konečných třídách k mnohem vyšším částkám. Úspory vzniklé námi navrhovanou úpravou používáme ke zlepšení pohřebného v rodinném pojištění, jež by bylo zase naopak nižší pro pojištění dělnické než pro pojištění úředníků.

Mimo úpravu pohřebného zabývali jsme se otázkou, zda a jak by mohli býti postiženi pojištěnci, kteří onemocněli před 1. prosincem 1945. Vždyť i pro ně bude náklad spojený s opatřováním životních potřeb vyšší a je jen spravedlivé, aby těmto pojištěncům se dostalo náhrady úměrně k vyšším cenám potravinového přídělu. Doporučujeme proto, aby těmto pojištěncům bylo od 1. prosince 1945 až do jejich uzdravení, po příp. do vyčerpání zákonitých nároků poskytováno ve třídě 1. až 8. nemocenské o třídu vyšší než ve třídě, ve které byli zařazeni v den svého onemocnění.

Byla tu vyslovena zásada, že nemá býti měněna v podstatě struktura ustanovení jednotlivých sociálně-pojišťovacích zákonů a že řada palčivých otázek má býti ponechána k vyřešení v připravovaném národním pojištění. Je to zejména otázka poskytování nemocenské podpory v dělnickém pojištění až od čtvrtého dne po onemocnění. Jsme si vědomi, že tato otázka předpokládá také novelisaci ustanovení občanského zákoníka č. 1154/b, a proto ji jako řadu jiných palčivých otázek ponecháváme zatím neřešenu, prohlašujíce však, že se k nim v nejbližší době vrátíme, neboť je považujeme za spravedlivý požadavek pracujících. (Předsednictví převzala místopředsedkyně Hodinová-Spurná.)

Proto také až na malé úpravy, při nichž jsme byli vedeni zásadou sjednotiti rozdílná ustanovení, vzniklá za posledních 6 let na Slovensku a v zemích českých, zůstává vládní osnova nedotčena. Vítáme ji zejména proto, že vytváří základnu pro pojištění národní.

Celou instituci národního pojištění lze budovati postupně. Úseky, které lze řešit ihned, buďtež předloženy parlamentu k projednání. Jde tu hlavně o organisační část, která by dosavadní instituce provádějící sociální pojištění sloučila v jednotný organismus. Je to dále rozšíření pojistné povinnosti na osoby samostatně hospodařící, tedy především na zemědělce, řemeslníky, obchodníky, svobodná povolání a jiné. Rozšíření pojistné povinnosti alespoň v oboru nemocenského pojištění by mohlo býti provedeno se vším urychlením.

Apelujeme proto na pana ministra ochrany práce a soc. péče, jehož kladný postoj k řešení sociálních otázek je nám tak blízký, aby urychlil přípravné práce a výsledky předložil parlamentu.

Zdůrazňujeme zásadu, že sjednocení sociálního pojištění dosavadního v národní pojištění neznamená v žádném případě nivelisaci nebo zkrácení určitých výhod, které dnes jednotlivé skupiny mají. To budiž jasně řečeno na adresu horníků a soukromých i veřejných zaměstnanců. I osnovy nyní vládou předložené a sněmovnou právě projednávané jsou dokladem, že tato zásada bude dodržena, neboť tyto osnovy znamenají zlepšení na každém úseku dosavadního sociálního zabezpečení pracujících vrstev.

Budiž mi tu dovoleno vyzvednouti také požadavek úprav sociálně pojišťovacích zákonů na Slovensku, aby i tam pojištění, zejména invalidní a starobní, i pojištění hornické bylo přizpůsobeno i pro přechodnou dobu, než bude vybudováno jednotné národní pojištění, stavu platnému v českých zemích, který je pro pojištěnce výhodnější. Jsme státem Čechů a Slováků, státem svobodných lidí, a proto si přejeme, aby nebylo mezi námi rozdílu ani v povinnostech, ani v právech.

Dovolte mi také, abych s tohoto místa poděkoval naší vládě za její pochopení pro řešení sociálních otázek. Zároveň cítím povinnost vysloviti uznání i zaměstnancům ministerstva ochrany práce a soc. péče, kteří obětavě spolupomáhali. V harmonii společné práce, jak byla projevena vládou, panem ministrem dr Šoltészem, odborníky ministerstva a poradci ze řad jednotného odborového hnutí, spatřujeme záruky, že sociální problémy dneška i budoucnosti v naší vlasti nezůstanou nedořešeny.

Soc. politický výbor předkládá sněmovně ke schválení vládní návrh zákona o úpravě a rozšíření tříd ve veřejnoprávním sociálním pojištění, doplněný některými ustanoveními, jak se na nich dohodl. (Souhlas.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP