Jinak musím, dámy a pánové, oceniti klidnou práci, která je v senátě. Pravda je, že proti systému dvou 'komor můžeme míti námitky, a my soc. demokraté, když se projednával volební řád v této síní, jsme vznesli námitky proti systému dvou komor; ale dvě komory máme podle ústavy, musí se tedy s nimi počítati. Chci však vyzvednouti, poněvadž jsem prošel říšskou radou vídeňskou i revolučním Nár. shromážděním i naší sněmovnou a senátem, že práce v senátě po stránce klidu přece jen musí býti oceněna. Fakt jest, že nemůžeme někdy souhlasiti všichni spolu, ale je nesporné, že ústavní podmínka, že věk člena senátu má býti nejméně 45 let, je v něčem charakterisována. Ať již se senát podceňuje jakkoliv, ta charakteristika je v klidných poměrech politických, poněvadž tu se přece jen všechno váží věcně. I když politickému tónu se nemůžeme vyhnouti, přece jen musíme hleděti na věc. Tolik považoval jsem za povinnost říci o senátu.
Přihlásil jsem se však z jiného důvodu ke slovu: abych hájil, zase jako zástupce malých lidí, že sněmovny nemají klesnouti na takovou úroveň kritiky, jako to udělal dnes p. sen. Mikulíček. Kol. Modráček odpověděl na ty nejhorší hrubostí, které tu byly proneseny. Musíme litovat, že předsedající p. sen. Donát nevolal k pořádku aspoň podle jednacího řádu p. sen. Mikulíčka. Tak daleko naše úroveň, i kdyby to nebylo v demokracii, i kdybychom měli privileje, přece jen nemá klesnouti, aby jednacího řádu bylo takto zneužíváno.
K věcné stránce připomínám, pokud jde o Ústřední svaz tesařů, toto:
Ústřední svaz tesařů v Československé republice se sídlem v Praze byl v době od dubna 1925 do 23. října 1933 zmocněn k výplatě stát. příplatku k podporám nezaměstnaných. Zmocnění tohoto pozbyl však v důsledku vládního usnesení ze dne 13. října 1933. Podnětem tohoto vládního rozhodnutí byly závady, zjištěné v uvedeném Svazu při dohlídce, provedené ve dnech 9. a 10. února 1933 ministerstvem soc. péče. Závady ty spočívaly v podstatě v tom, že
Svaz povoloval hromadně t. zv. zpětné zákupy členství, ačkoliv k tomu nebyl podle svých podpůrných pravidel oprávněn. čímž přestoupil § 4, odst. 1, č. 5 zákona č. 267, 1921 Sb. z. a n. Celková částka takto neprávem vyplacených státních příplatků na podkladě zakoupeného členství činila cca 183.000 Kč. Rozhodnutí ono mělo za účel, aby svazovým orgánům, jichž vinou došlo k poškození stát. pokladny, bylo zabráněno v další činností při výplatě stát. příspěvku.
Opatření to nebylo namířeno proti členům svazu, neboť podle §u 5, čís. 2 zákona čís. 267/1921 Sb. z. a n., jest jim dovoleno, aby si zajistili v jiné organisací bez újmy na výhodách plynoucích z členství v Ústředním svazu tesařů, aby jim státní příplatek v nezaměstnanosti byl vyplácen. Podle cit. ustanovení může jim při přestupu kterákoli organisace započítati členství, v Ústředním svazu tesařů ztrávené.
Věc byla předmětem interpelace posl. Tylla a soudr. (tisk posl. sněm, 2732/11, na níž byla podána dne 16. ledna 1935 odpověď vlády (tisk posl. sněm. 2819, IV). Příslušné sněmovní tisky mám k disposicí a odpověď, která byla v této věcí na interpelaci pana posl. Tylla podána ve sněmovně, zní takto:
>Neodpovídá skutečnosti tvrzeni interpelace, že Ústřední svaz tesařů v Praze řídil se při povolování zpětných zákupů členství zákonem čís. 267/1921 Sb. z. a n. a oběžníkem ministerstva soc. péče, č. j. 17,650/3/E/25. Ač v oběžníku onom výslovně byly organisace upozorněny, že smějí povolovati zákupy členství jen v mezích svého schváleného podpůrného řádu, a ačkoli podpůrný řád Ústředního svazu tesařů zákupů nedovoloval, svaz toho nedbal, zákupy povoloval a tím dopustil se při výplatě státního příplatku k podpoře nezaměstnaných v četných případech přestupků proti §u 4, odst, 1, č. 5 zákona č. 267 z R. 1921 Sb. z. a n. Proto také ministerstvo soc. péče musilo odepříti svazu náhradu za vyplacený státní příplatek v částce asi 183.000 Kč. Z téhož důvodu a nikoli z důvodů politických odepřela vláda jmenovanému svazu prodloužiti zmocnění ku zprostředkování výplaty státního příplatku.
Rozhodnutí ono mělo za účel, aby svazovým orgánům, jichž vinou došlo k poškození státní pokladny, bylo zabráněno v další činnosti při výplatě státního příplatku.
Pokud jde o útok na ministra soc. péče dr Meissnera, že nechce přijímati deputace, to souvisí s neslušným opatřením, které bylo pány se strany komunistické proti ministrům a jednotlivým lidem prováděno. V této věci se páni dožadovali pomoci presidia posl. sněmovny. Presidium posl. sněmovny poslalo ministru dr Meissnerovi, který byl tehdy ministrem spravedlnosti, dopis, na který dr Meissner odpověděl takto:
>Vážený pane předsedo, jíž jednou se na mne obrátilo předsednictvo posl. sněmovny dopisem ze dne 17, února 1932, č. K 3499-III, v obdobné věci, jako je nynější případ posl. Štětky.
V odpovědi z 19. února 1932 jsem uvedl: >Právo styků členů sněmoven se členy vlády upraveno jest v ústavní listině a v jednacím řádě, podle nichž mohou se členové sněmoven dotazovati vlády nebo jejích členů po činech vlády a jejich orgánů a po zamýšlených opatřeních písemně ve formě dotazu nebo interpelace.<
Rozumí se samo sebou, že ve všech případech přijímám i osobní intervence členů Národního shromáždění. Přijal jsem také poslance komunistické strany...< (Sen. Stejskalová: Když jsem tam byla, tak nás nepřijal!) Hned budu hotov, vyslechněte do konce.
Ministr dr Meissner píše dále: >Přijal jsem také poslance komunistické strany, ale v komunistickém tisku byly moje výroky uvedeny tendenčně a zkrouceny. Totéž stalo se některým úředníkům ministerstva spravedlnosti, kteří přijali komunistické poslance. Vzhledem k tomu odepřel jsem přijmouti komunistickou deputací s poukazem, aby uplatnila svoje dotazy v cestě písemné. Na tomto rozhodnutí trvám.<
Tak psal ministr spravedlnosti dr Meissner presidiu posl. sněmovny, >Tatáž odpověď< - dodává - >platí i pro tento případ, při čem jesle poznamenávám, že moje zamítavé stanovisko podporuje též ráz dopisu poslance Štětky< - který byl neslušný.
Chci pánové, ještě k této věci říci, že tehdy ministr dr Meissner nebyl ministrem soc. péče. Jestliže dnes odmítá některé pány, kteří mu stále - užívám toho hrubého výrazu - nadávají v tisku, já se nedivím, že je nepřijme. To je otázka, kdo bychom to dělali. Kdo má opravdu povahu takovou, že na neurvalosti nereaguje, je to jeho věcí. Ale ministr má také čest a ministr má také právo odmítnouti jednat s někým, kdo je k němu nezdvořilý nebo dokonce hrubý. To chci konstatovati.
Při této příležitosti, poněvadž jinak na věc nebudu moci upozorniti, chci dodatkem, ve věcí hospodářské, což souvisí s právem přednášeti stížnosti s parlamentních tribun, upozorniti na některé závady, kterými je stát poškozován.
V poslední době pronikly do veřejnosti zprávy, že některé naše exportní firmy pří exportu průmyslových výrobků do zahraničí nastoupily cestu zakládání filiálních závodů jako samostatných obchodních společností v zahraničí.
Setřením o hospodářství těchto zahraničních obchodních společností zásobovaných tuzemským zbožím a tuzemským kapitálem, bylo zjištěno, že zboží z Československa dodávané nebývá vždy správným způsobem deklarováno, čímž se objevuje stav, který vytváří umělým způsobem deficitní hospodářství těchto zahraničních obchodních společností. Výsledek těchto manipulací je pro příjem naší státní pokladny velmi škodlivý, poněvadž v největší části případu unikají tyto společnosti jakémukoliv zdanění a u nás nebo v cizozemsku. Můžeme z oboru obuvního uvésti případ, kde byla pletená obuv nebo obuv plátěná a celokožená vyvážena od nás za ceny, které jsou zřejmě v rozporu se skutečnými našimi výrobními náklady. Tak na př. byla vyvážena kožená pletená obuv za 13 Kč až 23 Kč páR. a obuv plátěná za 6 Kč. 8 Kč. 20 Kč. Tyto druhy obuvi, určené pro uvedené zahraniční obchodní společností, jsou na tuzemském trhu prodávány mnohem dráže a je zde tedy zřejmo, že si tímto způsobem někteří naší exportéři opatřují volné zahraniční valuty ke škodě našeho ministerstva financí.
Současně dochází nás z druhého úseku našeho kožedělného průmyslu následující zpráva: Některé zahraniční rukavičkářské firmy zřídily si v pohraničních obcích filiální závody, ve kterých rukavice pouze dodělávají. Hlavní závod mateřské země dodá do takového filiálního závodu rukavice úplně střižené, které v tuzemsku pouze ušijí a dodělají. Takto u nás dodělávané zboží opatřeno je naší značkou >Made in Czechoslovakia< a vyváženo pak do zahraničí jako zboží tuzemského původu. Postupem tímto je taktéž velmi citelně postihována státní pokladna a mimo to způsobována v těchto.krajích umělá nezaměstnanost rukavičkářského dělnictva. Ministerstvo obchodu bylo již na tuto nepřístojnost příslušnými odborovými organisacemi několikrát upozorněno. Bohužel, až dosud náprava zjednána nebyla a toto škodlivé hospodářství je nadále našimi celními orgány trpěno.
Přednáším tuto věc při této debatě, abych zdůraznil, že je nutno varovati, když na něco odborové organisace nebo dělnické hnutí upozorní, aby se v příslušných resortech věc neignorovala. Je záhodno, aby nedocházelo k ignorování takovýchto stížností, poněvadž stát je poškozován a obohacováni jsou cizinci. S tohoto hlediska je nutno na to upozorniti a žádati o nápravu. (Potlesk.)
Místopředseda Kahler (zvoní): Prosím paní a pány senátory, aby zaujali místa. (Děje se.) Senát je způsobilý se usnášeti.
Budeme hlasovati ve čtení prvém, a to nebude-li námitek, o celé osnově zákona, jeho nadpisu a úvodní formuli najednou. (Námitky nebyly.)
Námitek není.
Budeme tudíž tak hlasovati.
Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí ve čtení prvém podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Osnova zákona s nadpisem a úvodní formulí byla schválena podle zprávy výborové ve čtení prvém, souhlasně s předchozím usnesením posl. sněmovny tisk 1512.
Předseda (ujav se předsednictví - zvoní): Podle §u 54 jedn. řádu z usnesení předsednictva senátu budeme ještě v této schůzi 'hlasovati o projednávané osnově také ve čtení druhém.
Ad 1. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují řády volení do posl. sněmovny, senátu, zemských a okresních zastupitelstev a do obcí (tisk 1516).
Táži se pana zpravodaje sen. dr Havelky, zda navrhuje nějaké textové změny?
Zpravodaj sen. dr Havelka: Nemám žádných.
Předseda (zvoní): Textových změn není, budeme tedy hlasovati.
Kdo souhlasí s osnovou zákona, jeho nadpisem a úvodní formulí, schválenou právě ve čtení prvém, také ve čtení druhém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Osnova zákona s nadpisem a úvodní formulí byla schválena podle zprávy výborové také ve čtení druhém, souhlasně s předchozím usnesením posl. sněmovny tisk 1512.
Kdo souhlasí s resolucí, otištěnou ve zprávě výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Resoluce tato se přijímá.
Přikročíme nyní k projednávání odst. 2 pořadu:
2. Zpráva imunitního výboru o žádosti kraj. soudu trestního v Praze ze dne 16. listopadu 1934, č. j. Nt XXII a 74/34-1, aby bylo dáno svolení ke stíhání sen. Nedvěda pro přečin podle §u 17, č. 1, a l. 1, 2 zák. na ochranu republiky (č. j, 12847 34 předs.) (tisk 1483).
Zpravodajem za sen dr Milotu je pan sen. dr Havelka, jemuž uděluji slovo.
Zpravodaj sen. dr Havelka: Slavný senáte! Proti sen. Nedvědovi bylo vyneseno obvinění, že když policejní ředitelství zastavilo výměrem ze dne 24. září 1932, čís. 14.117 pres. 32, činnost illegální organisace >Dělnická Obhajoba<, jako vedoucí funkcionář této organisace dále její činnost řídil a časopisem >Dělnický obhájce< kryl, že tudíž tajnou organisací s účelem uvedeným v §u 17 zák. na ochr. republiky založil a v činnosti ji podporoval.
Avšak z materiálu, který pro odůvodnění tohoto obvinění poskytlo policejní ředitelství v Praze, nikde nejde najevo, že účelem uvedené tajné organisace by bylo něco, co by značilo podvracení samostatnosti, ústavní jednotností nebo demokraticko-republikánské formy státu, jak to uvádí skutková podstata cit. §u 17 zák. na ochr. rep. Ze zabaveného písemného a tiskového materiálu lze pouze zjistiti, že zmíněná organisace se zabývala, třebas illegálním způsobem, jednak propagandou protestu proti postupu úřadů v jednotlivých případech rázu politického, zde i v cizině, a evidencí a kontrolou úředních zákroků v takových případech, jednak se starala i o právní a hmotnou podporu členů komunistické strany, kteří se dostali do konfliktu se zákonem, jakož i politických uprchlíků r. Německa a Rakouska, příslušníků této politické strany.
Není tedy obvinění vznesené proti sen. Nedvědovi právně odůvodněno a imunitní výbor se z té příčiny usnesl navrhnouti senátu, aby nedal svolení k jeho trest. stíhání. Pokud pak jde o možnost, že činnost sen. Nedvěda by zakládala skutkovou podstatu jiného trestného činu, nepokládá imunitní výbor tuto činnost za tak relevantní a politickým povinnostem člena zákonodárného sboru odporující, aby uznal potřebu trest. stíhání.
Předseda (zvoní): Zahajuji rozpravu a uděluji slovo přihlášenému řečníku, panu sen. Nedvědovi.
Sen. Nedvěd: Slavný senáte! Nehlásil bych se vůbec ke slovu, kdyby šlo o obvyklou imunitku, jakých zde míváme do roka velký počet, kdyby běželo o nějaký verbální delikt z nějaké schůze nebo jiný inkriminovaný čin. Ale to, co nám zde policejní ředitelství pražské prostřednictvím stát. zastupitelství předkládá jako materiál, který má odůvodniti mé vydání k trest. stíhání, není nic jiného než úžasný neslýchaný útok a to nejen proti komunistické straně československé, nýbrž proti všemu pokrokovému, proti všem, kteří bojují proti fašismu, proti levým intelektuálům, zkrátka proti každému, kdo má dnes ještě rovnou páteř a kdo bojuje proti útlaku, persekuci a pod.
Při tom konstatuji, že pražské oddělení policejního ředitelství tímto spisem, který zde předkládá, dalo si vysvědčení naprosté neschopnosti.
Vážení pánové! Celý len elaborát začíná tím, že prý 8. října roku 1932 byl jsem svolavatelem illegální konference rozpuštěné >Rudé Pomoci<, která prý se konala v Hrdlořezích, a při policejní prohlídce 24. září 1932 v místnostech, které mám ve Spálené ulici v redakci časopisu >Dělnický Obhájce< - byly prý nalezeny tři strojem psané resoluce této konference. To bylo už důkazem, že jsem skutečně vedoucím funkcionářem oné organisace atd.
Pánové! K tomu elaborátu je připojen můj trestní list. A kdyby pan dr Sapara ze zpravodajského oddělení si jej prohlédl, neopovážil by se sestaviti takový nesmysl a podati to prostřednictvím státního zastupitelství senátu.
V tom trestním listu stojí výslovně, že jsem 1. září 1932 nastoupil trest jednoměsíčního a týdenního vězení v krajské věznici na Pankráci a 8. října jsem byl propuštěn. Tedy v ten den. kdy ta konference se konala. Ale zpravodajské oddělení tvrdí, že jsem já rozesílal na tuto konferenci pozvání. (Sen. Kindl: Z kriminálu!) Patrně jsem to dělal tak, že jsem to psal ve vězeňské cele a pan ředitel pankrácké věznice Kühnel mně to obstarával a rozesílal. Takový nesmysl servíruje sem policejní ředitelství.
A nyní, prosím, dále. Při policejní prohlídce byly prý tam nalezeny doklady takové, jako oběžník podepsaný Nedvědem, o kolportáži brožur a knih, a obsah tohoto oběžníku týkal se rozšiřování tiskopisů o zahraničních procesech, tak na př. o synech Ady Wrightové, Pánové, vám je všem přece známo, oč zde šlo. To je ten případ ze Scotsborough, kde osm mladých černochů bylo odsouzeno na základě výpovědi dvou prostitutek k smrtí. Celým světem šlo volání odporu, a též my jsme vedli kampaň proti tomu, bylo to naší svatou povinnost! jako každého, 'kdo viděl tu americkou justici v pravém světle, ale policejní ředitelství pražské toto používá jako dokladu k žádostí o mé vydání.
Zaměstnával jsem se prý tím, že jsem sledoval jednotlivé trestní případy, získával jsem obhájce obviněným, studoval jsem poměry ve věznících, pořizoval jsem si statistické záznamy o počtu procesů atd.
Vážení pánové! To všecko jsem dělal. Ale proč jsem to dělal? Sbíral jsem si materiál pro interpelace, které jsem zde podával.
Zde je tisk 1390: Interpelace sen. Nedvěda a soudr. ministru vnitra ohledně neslýchaných policejních opatřeních při pobytu sovětských sportovců v Liberci. Interpelace sen. Nedvěda a soudr. ministru spravedlnosti ohledně protahování vyšetřovací vazby Jana Kučery z Olomouce. Interpelace sen. Nedvěda a soudr. ministrům vnitra a spravedlností ohledně stíhání komunistických členů obecního zastupitelstva ve městě Žďáře pro nepovstání při posmrtném projevu za krále Alexandra a ministra Barthoua.
Interpelace sen. Mikulíčka, Nedvěda a soudr. vládě československé o chystaných opatřeních proti komunistické straně Československa a ostatním třídně proletářským organisacím. Interpelace sen. Nedvěda a soudr. panu ministru vnitra o zneužívání zákona čís. 125/1927 okresním úřadem v Breznu n./Hronom. Interpelace sen. Nedvěda a soudr. panu ministru spravedlnosti stran soustavného surového týrání a mučení vězňů ve vězníci krajského soudu v Mladé Boleslavi. Interpelace sen. Nedvěda a soudr p. ministrům spravedlnosti a vnitra stran konfiskace článku >Svobodu proletářským vězňům!<, obsaženého v prvním čísle časopisu >Dělnický Obhájce<. Interpelace sen. Nedvěda a soudr. vládě čsl. republiky stran persekuce dělnického hnutí v Československu, atd. atd.
Je pravda, že jsem sbíral materiál o politických procesech a podal jsem v té věci interpelací panu ministrovi spravedlnosti a p. ministru vnitra stran rozsudků zvláště na Podkarpatské Rusi. Ale tato moje činnost, ke které jsem nejen oprávněn. nýbrž kterou jsem přímo povinen vykonávati jako příslušník dělnické revoluční strany, je kvalifikována policejním ředitelstvím pražským jako zločin. event. jako přečin, a žádá se, abych byl vydán k trestnímu stíhání. V materiálu, který policejní ředitelství přikládá, uvádí na př., že prý jsem v Československu vedl kampaň proti zavraždění Matteotiho v Itálii. Zvláště na vás páni ze sociální demokracie, apeluji, jak jsme daleko dospěli, když může policejní ředitelství za to, že jsem vydával provolání proti fašistickým vrahům v Itálii, dedukovati trestní čin. který je trestný na území republiky. (Sen. Johanis: Což my odpovídáme za naivnost policejního úředníka?) Neodpovídáte, dobře, ale je to charakteristické, kam se až dospělo v tomto státě, když policejní ředitelství může se opovážiti předložiti něco podobného zákonodárnému sboru. (Hlasy: Vždyť je fám návrh na zamítnutí!) Ale, pánové, vždyť byste ani nevěděli, oč jde.
Uvedu vám další případ, a budu citovati doslovně (čte): >Jako další ve zmíněném směru usvědčující přílohu připojuji provolání adresované ministerskému předsedovi Srštičovi v Bělehradě, v němž se protestuje proti posledním událostem v mitrovické věznici. Je zajímavo, že tento proces, uložený ve věcech oné illegální organisace, je podepsán universitním profesorem dr Zdeňkem Nejedlým, dále známými intelektuály, architektem J. Krejcarem, Karlem Teigem, spisovatelem V. Nezvalem a prof. F. X. Šaldou. Na provolání je dále podepsán Krejčí, který je patrně totožný s nedávno zemřelým prof. dr Krejčím.
Policejní ředitelství pražské jde tak daleko, že opovažuje se dělati útok na intelektuály, kteří jako svědomití průkopníci lepší budoucnosti cítili svou povinnost protestovati u jihoslovanské vlády proti týrání vězňů v mitrovické věznici. To má býti v republice Československé trestným činem.<
Dále mi klade policejní ředitelství za vinu, že jsem vedl akci za osvobození Thälmanna, že jsem vedl akci proti vydání tří Rumunů pražským policejním ředitelstvím rumunské Siguranze, že jsem vydal provolání za osvobození vězňů v Jugoslávii. A teď přijde ta nejkrásnější věc. Na Vánoce 1934 jsme se usnesli, že rodinám schutzbündlerů, kteří jsou v rakouských kriminálech, uděláme nadílku. Uspořádal jsem akcí balíčkovou, sebrali jsme několik set balíků potravin. prádla, šatstva a mimo to jsme se usnesli, že každé rodině dáme určité kvantum uhlí. K této akci musili jsme míti svolení rakouské vlády. Obrátil jsem se na rakouské vyslanectví, jednal jsem s ním a dostal jsem svolení, Poslali jsme lam delegací, která tam rozdílela ženám a dětem potraviny, prádlo a uhlí, a pražské policejní ředitelství to zde kvalifikuje jako trestní čin, jako spojení s nějakým zahraničním nepřítelem.
A teď konečně, pánové, to je vrchol všeho. Zde se praví: >Agitace pro záchranu zahraničních politických provinilců, používala tato illegální organisace též k zakládání t. zv. výborů pro záchranu význačných, úřady stíhaných politických pracovníků, a to v prvé řadě známého komunisty Thälmanna. Nalezené 2 letáky v řeči české a německé, adresované >Všem protifašistickým bojovníkům< tuto skutečnost plně potvrzují a jsou i důkazem toho, že senátor Nedvěd a jeho spolupracovníci spojovali agitaci pro záchranu těchto politických provinilců s kampaní proti fašismu a imperialistické válce.< Prosím, u nás není dovoleno bojovati proti fašismu a imperialistické válce. A dále se tam praví: >Že i tato kampaň měla ráz mezinárodní, svědčí na př. pří domovní prohlídce nalezené 3 dopisy, adresované jednak dělnictvu časopisu >Die deutsche Allgemeine Zeitung<, osazenstvu pekárny v Kamenicí a tiskárny v Lipsku. Ve všech těchto dopisech vyzývá se k utvořeni mezinárodní jednotné protikapitalistické a protifašistické fronty, Z uvedeného jest vidno, že právě působením na tomto úseku politické činnosti provozovala illegální organisace, založená sen. Nedvědem, propagandu, směřující k podvrácení státní formy, a že s ohledem na styk této organisace s protistátními organisacemi zahraničními v daném případě s právně neexistující komunistickou stranou Německa, nutno považovati tuto činnost za trestní čin dle §u 2 zák. na ochranu republiky.<