odborové nebo účelové rozvrstvení příslušníků v rámci tohoto zákona.
ČÁST TŘETÍ. Správa komor práce.
Oddíl I. Členění a vykonávání správy.
§35.
Členění správy komorní.
Správa komor práce se člení na správu komorní a na správu odborovou.
Správa komorní je nadřízena správě odborové.
§36.
Kdo vykonává správu komorní.
Komorní správu vykonává:
a) komorní zastupitelstvo;
b) komorní představenstvo; c) komorní předsednictvo;
d) zastupitelstvo komorních družin a jejich představenstva;
e) výbory, sekce, komise;
f) komorní rozhodčí sbor.
§37.
Kdo vykonává správu odborovou.
Odborovou správu vykonává:
a) odborové zastupitelstvo;
b) odborové představenstvo; c) odborové předsednictvo;
d) shromáždění a představenstva odborových družin;
e) výbory, sekce, komise.
Oddíl II.
Komorní zastupitelstvo. §38.
Složení komorního zastupitelstva.
(1) Komorní zastupitelstvo se skládá ze členů řádných a mimořádných.
(2) Řádnými členy komorního zastupitelstva v místní a krajské komoře práce jsou příslušníci za členy zvolení podle komorního volebního řádu.
(3) Řádnými členy komorního zastupitelstva okresního jsou ti, které místní komorní zastupitelstvo zvolí.
(4) Řádnými členy zemského a ústředního zastupitelstva jsou ti, které zvolí krajské zastupitelstvo.
(5) Mimořádnými členy komorního zastupitelstva jsou:
a) na schůzích odborů, družin v zastupitelstvu nezastoupených odborů, družin do komorního zastupitelstva zvolení zástupci těchto odborů, družin;
b) ti, kteří byli jmenováni komorními rady, čestnými členy.
§ 39.
Volba komorního zastupitelstva.
O volebním právu, volbě komorního zastupitelstva, počtu jeho, volebním řízení a prohlášení platnosti voleb bude určena volebním řádem, který vydá ministerstvo vnitra.
§40. Komorní volební období.
(1) Komorní volební období trvá v místní komoře práce tři roky, v okresní, krajské, zemské a ústředí šest let.
(2) Nové volby konají se do komor práce po uplynutí doby v odst. 1 určené, anebo kdyby byla rozpuštěná nebo rozešlá jednotlivá komora práce.
(3) Rozpuštění nebo rozejití se jednotlivých komor práce neruší společné období ostatních.
§41.
Přerušení volebního období komorního.
(1) Volební období každé komory práce se končí rozpuštěním.
(2) Každá komora práce může býti rozpuštěna:
a) svou nadřízenou komorou práce, pakliže zanedbává své povinnosti;
b) příslušný úřad státní může rozpustiti příslušnou komoru práce, když přes opětovné upozornění státního úřadu trvale překročuje svá práva;
c) když zastupitelstvo komory práce samo dvoutřetinovou většinou o rozejití se usneslo.
(3) V těchto třech případech, nejde-li o všechny komory práce a je-li do pravidelného volebního období více jak tři měsíce, nutno do 15 dnů vypsati nové volby v té komoře práce, ve které volební období bylo přerušeno. Je-li však do pravidelného období doba kratší tří měsíců, pak se volby konají v rozpuštěné nebo rozešlé komoře práce zároveň s volbami do všech komor práce.
(4) Jsou-li všechny komory práce rozpuštěny aneb se rozešly, nutno vypsati volby do všech komor práce do dvou měsíců.
(5) Týká-li se přerušení volebního období nadřízené komory práce, nepřerušuje se volební období komor podřízených.
(6) Při každém případě mimořádného přerušení komorního období řídí komorní věci výbor komorní, který po slyšení nadřízené komory práce, zájmových organisací, jmenuje příslušný úřad (§ 19). Tento výbor nesmí překročiti při své činnosti posledně platný komorní rozpočet.
§ 42.
Členství v zastupitelstvu komory práce.
(1) členství v zastupitelstvu komory práce počíná dnem doručení pověřovacího listu a končí dnem ustavení nového zastupitelstva komory práce aneb vzdáním se nebo zbavením členství.
(2) členové komorního zastupitelstva:
a) mají právo podávati v zastupitelstvu komorním návrhy, dotazy, hlasovati, voliti a volenu býti do komorního představenstva, výborů, sekcí, komisí a v místní komoře práce do okresního, v krajské do zemského a ústředního zastupitelstva komor práce;
b) jsou povinni účastniti se komorního jednání a mají plniti přikázané jim úkoly.
(3) členství v zastupitelstvu komory práce jest čestné. Hotové výlohy spojené s vykonáváním komorních povinností mohou se hraditi.
(4) Hrubě si počínající, komorní povinnosti zanedbávající neb rušící člen komorního (od-
borového) zastupitelstva může býti předsednictvím pokutován. Opětuje-li svá provinění, může býti představenstvem zbaven členství v zastupitelstvu komory práce (odboru). Rozhoduje o tom dvoutřetinová většina přítomných. Postižený může se odvolati do tří dnů po vyrozumění o tom, že jest zbaven členství, ku představenstvu nadřízené komory práce, která za souhlasu příslušného o odvolání takového člena rozhodne s konečnou platností do 15 dnů.
(5) Po dobu odvolání jsou práva příslušníka zbaveného členství v zastupitelstvu v klidu.
(6) Vzdá-li se nebo byl-li zbaven některý příslušník členství v zastupitelstvu komorním (odborovém), nastupuje zaň náhradník téhož odboru a téže družiny. Není-li ho, nastává doplňující volba v té komorní složce, k níž vzdávající se neb členství zbavený příslušník náležel.
§43.
Mimořádní členové.
(1) Mimořádní členové komorního zastupitelstva, kteří jsou zvoleni na schůzích odborových, družinských [§ 38, odst. 5, písm. a)], mají hlasovací právo, jedná-li se o jejich odborových, družinských věcech, zájmech. Počet přítomných těchto členů nesmí vůbec přesahovati polovinu.
(2) Mimořádní členové mohou býti voleni do představenstva, výborů, sekcí, komisí neb rozhodčího sboru a po zvolení nabývají tam, kde jsou zvoleni, práva řádných členů.
§44.
Působnost komorního zastupitelstva.
Komornímu zastupitelstvu náleží zejména:
a) voliti představenstvo komory práce, členy komorních výborů, sekcí, komisí. V místní komoře práce voliti členy okresního, v krajské voliti členy zemského a ústředního zastupitelstva;
b) navrhovati zásady a rozsah činnosti a usnášeti se o nich;
c) jednati o uspořádání vztahů mezi odbory, družinami a příslušníky komor práce, zvláště rázu hospodářského, pokud tak neučinilo představenstvo komor práce;
d) stanoviti zásady dobrých mravů a tresty za jejich porušení;
e) projednávati stížnosti, žádosti, přání v oboru působnosti komor práce, pokud přesahují činnost jednotlivých komorních odborů, družin anebo věcí přikázaných, odkázaných představenstvem ku projednání;
f) usnášeti se o zřizování komorních ústavů, knihoven, výstav, vzdělávacích neb zvelebovacích zařízení a pod.;
g) schvalovati jmenování komorních čestných členů, radů, uznání, udělovati tituly a diplomy;
h) stanoviti a schvalovati počet stálých, komorou placených zaměstnanců;
ch) posuzovati a schvalovati komorní rozpočet, závěrečný účet, zprávu komorních neb komoře práce ve správu svěřených ústavů, zřízení a komorní činnost vůbec;
i) rozhodovati o rozejití se neb o sloučení nebo rozloučení s jinou komorou práce.
§45.
Zvláštní působnost zastupitelstva ústřední komory práce.
Zastupitelstvu ústřední komory práce přísluší:
a) vydati a měniti komorní řády a předpisy;
b) schvalovati komorní příspěvky a jiné komorní poplatky neb příplatky;
c) určovati za souhlasu zemských komor práce způsob placení a rozvrh příspěvků;
d) schvalovati činnost ústřední komory práce.
§46. Zahájení a ustavení.
(1) Řádné členy komorního zastupitelstva svolá, mimořádným členům oznámí a jednání zahájí při vzniku komor práce příslušný úřad, nadále dosavadní představenstvo komory práce. Svolati jest komory práce k ustavení vždy do 15 dnů po prohlášení platnosti voleb.
(2) V prvé schůzi zvolí si komorní zastupitelstvo komorní představenstvo (§ 47). Členové komorních družin zvolí si v každé komorní družině předsedu, který je zároveň komorním místopředsedou.
(3) Komorní výbory, sekce, komise ustaví se hned anebo později podle potřeby. Počet jejich řídí se účelností.
(4) Po těchto volbách volí se v místní komoře práce členové okresního, v krajské komoře práce členové zemského a ústředního zastupitelstva komory práce.
(5) Období volených je v místní komoře práce tříleté, v ostatních šestileté. Po uplynutí období jsou všichni opět volitelní.
(6) Přerušil-li některý činovník členství v komoře práce, nebo nemohl-li by vykonávati svou povinnost, zastupuje: předsedu místopředseda, jiného činovníka náhradník té komorní družiny, k níž takový člen náležel.
(7) Po prohlášení voleb za platné do okresního, zemského a ústředního zastupitelstva komorního ustaví se tyto podobně jako místní a krajské komory práce.
Oddíl m.
Komorní představenstvo.
§ 47.
Složeni komorního představenstva.
(1) Komorní představenstvo tvoří komorní předseda, předsedové komorních družin, jednatel, pokladník a přísedící. Počet přísedících se řídí potřebou, nesmí však přesahovati třetinu počtu komorního zastupitelstva.
(2) Předsedové komorních družin jsou komorními místopředsedy. Předseda družiny, z níž je volen komorní předseda, je třetím místopředsedou. Další dva místopředsedové se střídají v pořadí prvého a druhého místopředsedy dohodou nebo losem.
(3) Vzdá-li se některý člen komorního představenstva své funkce v představenstvu anebo vzdá-li se celé předsednictvo a není-li náhradníků, vykoná se doplňující volba v těch složkách, k nimž vystupující náleží.
§ 48.
Působnost komorního představenstva.
(1) Představenstvo komory práce řídí komorní správu a činnost.
Jemu náleží zejména:
a) zkoumati hospodářský stav, potřebu, spotřebu a jiné podmínky výroby a prodeje a podle výsledků vyšetřených usnášeti se na uspořádání hospodářské činnosti;
b) projednávati nebo navrhovati osnovy zákonů a jiných právních norem anebo dávati
o nich dobrozdání;
c) určovati zástupce do porad, pokud tak neučinily odbory, družiny nebo výbory a pod.;
d) rozhodovati v souhlase s ústřední komorou práce o zařazení člena do příslušného komorního odboru hospodářského neb družiny;
e) rozhodovati o oprávnění k výkonu určité činnosti hospodářské podle odboru způsobilosti, potřeby oblastní a jiných platných norem, pokud tak neučinilo předsednictvo;
f) schvalovati nebo zamítati dohody, úmluvy, smlouvy, usnesení a opatření pořádající vzájemné hospodářské styky a poměry mezi příslušníky komor práce, pokud náležejí do působnosti komor práce a pokud tak neučinilo předsednictvo;
g) pečovati o hospodářskou a odborně školenou vyspělost dorostu a dbáti o to, aby početně odpovídal pracovním potřebám a mohl být v budoucnosti umístěn v řádném chodu hospodářského života;
h) usnášeti se o způsobu podpory v neštěstí, pohromě, nezaměstnaností postižených příslušníků;
ch) dohlížeti na správu komorních nebo komoře svěřených ústavů, zařízení a pod.;
i) pověřovati členy představenstva, jednotlivé výbory, sekce, komise, členy zastupitelstva, příslušníky komor práce neb zaměstnance určitými komorními pracemi;
j) postarati se o výkon neodkladných prací,
i těch, které přísluší do pravomoci komorního zastupitelstva, pakliže tyto nebylo lze odložiti až do rozhodnutí komorního zastupitelstva.
Opatření tato podléhají dodatečnému schválení komorního zastupitelstva.
(2) Komorní představenstvo má právo zastaviti provedení usnesení komorních složek, pakliže má oprávněnou pochybnost, že taková usnesení jsou v souhlase s komorními předpisy.
Podle povahy věci jest povinno představenstvo zastavené usnesení do 8 dnů předložiti k případnému řízení buď představenstvu nadřízené komory práce nebo příslušnému úřadu.
§ 49.
Zvláštní působnost některých představenstev komor práce.
(1) Představenstvo nadřízené komory práce jest oprávněno:
a) prostřednictvím příslušných předsednictev svolávati zástupce svých podřízených komor práce ke zvláštním poradám o společných věcech, i když se netýkají všech oblastně jim příslušných komor práce, aneb když se týkají pouze určitých odborů neb určité činnosti; svolání to děje se příslušnými komorními předsednictvy;
b) rozhodovati o platnosti zastavených usnesení komorních, postoupených mu k rozhodnutí;
c) spolupůsobiti při slučování, tvoření nových, rozpouštění podřízených komor práce anebo propouštění těchto z komorní pravomoci;
d) jmenovati členy daňových a pod. komisí.
§ 50.
Působnost ústředního komorního představenstva.
Ústřední komorní představenstvo řídí a v oblasti své působnosti upravuje hospodářskou činnost všech komor práce a komorních odborů, sleduje vývoj světového hospodářství a pečuje, aby v něm československé hospodářství prospívalo co nejlépe. Zejména však:
a) navrhuje, dává dobrozdání neb schvaluje úpravu hospodářských poměrů a vztahů mezi čsl. příslušníky a složkami komorními, dále hospodářské a sociální dohody, úmluvy, smlouvy atd. a styky, pokud náležejí vůbec do působnosti komor práce;
b) spolupracuje na umístění a rozšíření čsl. výrobků jak na domácím, tak i na světovém trhu, a to: přednáškami, tiskem, výstavami, rozhlasem, tržnicemi a pod.;
c) pečuje o řádné hospodářské a obchodní zastoupení v cizině;
d) zprostředkuje práci nezaměstnaným příslušníkům doma a zvláště do ciziny, pečuje o vystěhovalce a udržuje s nimi styky, zejména hospodářské a obchodní;
e) pověřením příslušného ministerstva napomáhá k zjednání hospodářských, sociálních dohod, úmluv, smluv a styků vůbec se zabra-
ručními výrobci, obchodníky, jak s korporacemi, tak s jednotlivci;
f) vůbec působí, aby zájmy sociální, hospodářské, výrobní, obchodní čsl. příslušníků byly doma i v cizině řádně opřeny a hájeny.
Oddíl IV. Komorní předsednictvo.
§51.
Složení komorního předsednictva.
Komorní předsednictvo se skládá z komorního předsedy a komorních místopředsedů. Tento počet je možno komorním představenstvem zvětšiti o dva až tři přísedící z členů neb náhradníků komorního představenstva.
§52.
Působnost komorního předsednictva.
Do působnosti komorního předsednictva patří zejména:
a) připravovati, rozdělovati práci a vykonávati a zařizovati plynulou činnost komorní;
b) svolávati schůze komorních složek, komorní výbory a porady, ve zvláštních případech členy závodních výborů, rad, zájmových organisací, korporací a pod. neb jejich zástupce a zúčastniti se jich;
c) vysílati komorními složkami určené, nejsou-li určení a je důvod z prodlení, také určovati zástupce do porad jiných korporací a organisací aneb se jich účastniti s hlasem poradním;
d) schvalovati, zamítati nebo odkazovati představenstva komor práce nové opovědí hospodářské činnosti neb působnosti nebo změny téže, pokud tyto opovědí nebo změny zamítl příslušný odbor;
e) vystavovati anebo potvrzovati odbory vydaná odborná vysvědčení pracovní a průkazy oprávnění působnosti neb způsobilosti k hospodářské činnosti;
f) spolupůsobiti při sjednání dohod, úmluv a pod. opatření mezi příslušníky komor práce, odbory neb družinami a dojednané buďto schvalovati nebo je zamítati a schválené zapisovati do zvláštního zápisu;
g) vystavovati osvědčení, zvláště o zboží a
výrobcích vůbec, pokud k tomu nezplnomocnilo příslušný odbor;
h) říditi správu komorních ústavů, zařízení a podnikání komorní vůbec;
ch) přijímati přihlášky a odhlášky příslušníků, dále stížnosti, přání, žádosti a pod.;
i) zjišťovati počet oprávnění jednotlivých hospodářských činností, počet odborových příslušníků podle družinské příslušnosti, počet provozoven, majetkový stav, skutečnou a možnou výrobu, potřebu, spotřebu, zvláště domácí, dále odprodej, ceny výrobků, jakož i počet práce neschopných a z jakékoliv příčiny z výdělečné činnosti vyřazených, jejich podpoření, zprostředkování míst, hospodářských styků a jiné pro zkoumání hospodářské důležité věci a vydávati o nich zprávu (statistiku);
j) vydávati pověřovací listiny komorní;
k) schvalovati neb zamítati usnesení komorních složek (§ 21) a dohlížeti, aby byly zachovávány komorní ustanovení a právní normy vůbec a jejich nedodržování trestati, pokutovati (§§ 114-124);
1) vyřizovati všechno, co není vyhrazeno komornímu zastupitelstvu, představenstvu aneb jiným složkám.
§53.
Zvláštní působnost ústředního komorního předsednictva.
Ústřední komorní předsednictvo zejména:
a) svolává porady o celostátních a světových věcech hospodářských a účastní se podobných porad jinými korporacemi pořádaných s hlasem poradním a pokud je k tomu oprávněno;
b) zaznamenává mezinárodní dohody, úmluvy, smlouvy a pod. usnesení a jiné důležité události a děje hospodářské a pokud je vhodné, podává o nich zprávu;
c) zprostředkuje hospodářské styky se zahraničím, pokud je k tomu působností komor práce oprávněno anebo pokud tím bylo příslušným ministerstvem pověřeno.
§54.
Jiné úkoly komorního předsednictva.
(1) Komorní předseda zastupuje komoru práce na venek a podpisuješ jednatelem, jde-li o účty s pokladníkem, případně s pověřeným
úředníkem, všechny komorní listiny a zápisy. Nemůže-li tak učiniti, zastupuje ho místopředseda.
(2) Komorní předsednictvo může určitými úkoly pověřiti členy představenstva aneb komorní složky nebo úředníka.
(3) Komorní předsednictvo má právo účasti s hlasem poradním na všech schůzích a poradách komorních. Tímto právem může pověřiti určité členy komorního představenstva. V pochybnostech o správnosti některého usnesení komorních složek předkládá věc představenstvu komory práce k rozhodnutí.
§ 55. Přehližitelé účtu.
(1) Přehližitelé účtu mají povinnost pečovati o správné a řádné účetnictví. Shledají-li závady, oznamují je předsednictvu, a nečiní-li toto nápravu, představenstvu komory práce, případně i nadřízené komoře práce.
(2) Přehližitelé účtu podávají zprávy o své činnosti komornímu předsednictvu nejméně jednou za čtvrt roku. Ke schůzím předsednictva jest nutno zváti přehližitele účtu, pakliže tito oznámí, že chtějí podati o své činnosti zprávu. K této zprávě musí jim býti dáno slovo.
Oddíl V. Zastupitelstva komorních družin.
§ 56.
Složení zastupitelstev komorních družin.
Řádní a mimořádní členové komorního zastupitelstva, rozdružení podle družinské příslušnosti, tvoří zastupitelstva komorních družin: A. podnikatelů (zaměstnavatelů), a zaměstnanců družiny B a C (§ 30).
§ 57.
úkoly zastupitelstva komorní družiny.
úkoly zastupitelstva komorní družiny jsou zejména:
a) hájiti a zastupovati společné zájmy příslušníků komorní družiny a těch družinských příslušníků, kteří nemají v zastupitelstvu své zastoupení;
b) raditi se a usnášeti o uspořádání zájmů všech družinských příslušníku a o návrzích na úpravu poměrů, vztahů k jiným komorním složkám;
c) stanoviti zásady dobrých mravů pro svou družinu a tresty za jejich porušení;
d) rozhodovati o správě a věcech své družiny a družině svěřených úkolech;
e) voliti družinské představenstvo, výbory a pod.;
f) posuzovati a schvalovati celoroční rozpočet a závěrečný účet komorní družiny a činnost družiny vůbec.
§ 58.
Představenstvo komorní družiny.
úkolem představenstva komorní družiny jest:
a) spravovati a říditi činnost komorní družiny;
b) svolávati schůze a porady družinských členů komorního zastupitelstva, výborů a příslušníků komorní družiny;
c) vyřizovati usnesení a přikázané věci družinské a komorní;
d) pečovati o součinnost komorní za dosažení úkolů komor práce.
Oddíl VI. Odborová správa.
Odborové zastupitelstvo.
§ 60.
Složení odborového zastupitelstva.
(1) Odborové zastupitelstvo se skládá z odborových členů komorního zastupitelstva a ze členů představenstva odborových družin.
(2) Není-li odbor zastoupen svými příslušníky v zastupitelstvu odborovém, skládá se odborové zastupitelstvo pouze ze členů představenstev odborových družin.
(3) členy odborového zastupitelstva mohou býti příslušníci, kteří nejsou vyloučeni z členství komorního zastupitelstva (§ 42).
(4) Ustanovení o komorním období (§ 40, jeho přerušení § 41) a členství (§ 42) je platným i pro odborovou správu.
§ 61.
Zahájení a ustavení odborového zastupitelstva.
Po ustavení komorního zastupitelstva svolá komorní předseda příslušníky každé příslušné odborové družiny ke zvláštní schůzi, na které si každá odborová družina zvolí své družinské představenstvo (§ 71) a případné výbory. Po ustavení družin svolá komorní předseda družinská odborová představenstva všech tří družin (odborové zastupitelstvo) (§ 60) ke společné schůzi k volbě odborového představenstva (§63) a případných odborových výborů atd.
§ 62.
Působnost odborového zastupitelstva.
Odborovému zastupitelstvu přísluší zejména:
a) voliti představenstvo odboru, výbory, sekce, komise;
b) další práva a povinnosti řídí se ustanoveními platnými pro komorní zastupitelstvo (§ 44) s omezením na činnost odborovou.
Odborové představenstvo.
§ 63.
Složení odborového představenstva.
Ustanovení o složení komorního představenstva (§ 47) platí obdobně i o složení odborového představenstva.
§ 64.
Působnost odborového představenstva.
Odborové představenstvo řídí práce a správu v odboru. Jeho působnost jest vyměřena obdobnými ustanoveními platnými pro komorní představenstvo (§ 48) s omezením působnosti na odbor s výjimkou rozhodování o příslušnosti odborové [§ 48, písm. d)] a o udělování oprávněnosti hospodářské činnosti [§ 48, písm. e)], o kterýchžto věcech dává příslušný odbor svá dobrozdání.
§ 65.
Působnost ústředního odborového představenstva.
Působnost ústředního odborového představenstva se řídí ustanoveními § 50, písm. a) až f) s omezením na působnost odborovou.
§ 66. Odborové předsednictvo.
Ustanovení o složení komorního předsednictva (§ 51), jeho působnosti (§ 52), dále o působnosti ústředního předsednictva (§ 53) a ustanovení o jiných úkolech komorního předsednictva (§ 54) platí obdobně pro předsednictvo odborové s omezením působnosti na odborové věci s výjimkou ustanovení o přijímání přihlášek a odhlášek příslušníků [§ 52, písm. ch)] a ustanovení o vydávání pověřovacích listů komorních [§ 52, písm. j)].
§ 67. Přehližitelé účtů.
Ustanovení o komorních přehližitelích účtů (§55) platí obdobně i pro odborové přehližitele účtů.
Správa odborových družin. §68.
Zastupitelstvo odborových družin.
(1) Zastupitelstvo odborové družiny v místní komoře práce tvoří představenstvo zvolené všemi příslušníky odborové družiny (§ 72).
(2) Zastupitelstvo odborové družiny v okresní komoře práce tvoří místními odborovými zastupitelstvy zvolení.
(3) Zastupitelstvo odborové družiny v krajské komoře práce tvoří okresními odborovými zastupitelstvy zvolení.
(4) Zastupitelstvo odborové družiny v zemské ústřední komoře práce tvoří krajským odborovým zastupitelstvem zvolení.
členové okresního, krajského, zemského a ústředního zastupitelstva nemusí býti ani členy komorního zastupitelstva, ani členové odborového zastupitelstva těch oněch komor.
Nezvolení členové komorního zastupitelstva, pokud přináležejí k odboru, mají povin-
nosti účastniti se schůzi svého odborového oblastního zastupitelstva s hlasem poradním. Poměrné zastoupení různých druhů práce v zastupitelstvu odborových družin jest pokud možno splniti.
§69.
Působnost družinského odborového zastupitelstva.
Do působnosti družinského odborového zastupitelstva zejména přináleží:
a) voliti představenstvo odborové družiny, dva až tři členy rozhodčího sboru (§ 85) a případné výbory;
b) voliti v místní komoře práce zástupce do okresního, v okresní do krajského zastupitelstva, v krajské komoře práce do zemského a ústředního zastupitelstva odborové družiny;
c) další činnost řídí se obdobnými ustanoveními platnými pro komorní družiny (§ 57).
§70.
Představenstvo odborové družiny.
Představenstvo odborové družiny se tvoří obdobně podle ustavení komorní družiny (§ 58).
§ 71.
úkoly zastupitelstva (představenstva) odborových družin.
úkoly zastupitelstva (představenstva) odborové družiny jsou zejména:
a) říditi správu odborových družin;
b) hájiti odborové zájmy svých příslušníků a spolupracovati na zlepšení poměrů a vztahů jak družinských příslušníků, tak i odboru a komory práce;
c) další činnost je obdobná s činností představenstva komorní družiny (§59).
§ 72.
Volba odborových družinských zástupců v komorách práce.
(1) Volba odborových družinských zástupců místních odborových družin koná se na řádné schůzi místních družinských příslušníků odborových.