hmotným potřebám branné moci a vztahuje se proto na všechny složky vojenské správy, které těmito prostředky hospodaří.

Účelné provádění dozoru umožněno je kontrolnímu sboru jeho složením, neboť jest doplňován z důstojníků různých zbraní a služeb armády, jichž odborné znalosti usměrňuji se přípravnou praksí a zvláštní odbornou zkouškou tak, aby se jimi prováděná Kontrola řídila jednotnými zásadami. Jejich neodvislost na kontrolovaných složkách branné moci. je zabezpečena tím, že jsou zařazeni do zvláštní stavovské skupiny důstojnicí!, podřízených osobně skrze přednostu sboru přímo ministru národní obrany.

V oboru rozpočtovém nese se dozor kontrolního sboru snahou, aby omezené prostředky vojenské správy vyčerpávány byly účelně a hospodárně, t. j., aby materiální příprava armády byla prováděna co nejvhodněji a s náklady této potřebě nejpřiměřenějšími. Preventivní Kontrola v tomto směru prováděna jest zkoumáním spisového materiálu zejména pri zadávaní dodávek a prací pro vojenskou správu v případech jednotlivých i při dlounodobých smlouvách zajisťovacích, evidenci úvěrů, dohlížející na to, aby rozpočtově přidělené částky nebyly překročeny a aby vyčerpávání rozpočtu dělo se v rámci paragrafu a položek podle preliminováného jich určení a konečně i dozorem při vydávání příslušnycn správních předpisů a jich změnách. Při této preventivní kontrole využívá kontrolní sbor poznatků získaných při prohlídkách, prováděných u jednotlivých částí branné moci, jimiž bedlivě sleduje, jak se s prostředky opatřenými z rozpočtu hospodaří, zda jsou rádně vyráběny, s náležitou pečlivostí přejímány, zejména zda podmínky objednacích smluv jsou přesné dodržovány a konečně zda nakoupený materiál je dobře a bezpečné uložen a náležitě ošetřován. Mimo tuto normální činnost, pokračoval kontrolní sbor v uplynulém správním období v sledovaní předpokladů pro zhospodárnění provozu v jednotlivých oborech činnosti vojenské správy a usměrnění správního systému na zásadách, odpovídajících požadavkům zjednodušení správy. Rovněž tak pokračoval kontrolní sbor ve spolupráci s úsporným komisařem vojenské správy, jehož opatření v jednotlivých případech podporoval vlastním dobrým zdáním.

Styk a Nejvyšším účetním kontrolním úřadem byl v uplynulém roce, jako dříve, zachováván periodickými zprávami, které jsou tomuto úřadu pravidelně zasílány.

Vojenský technický a letecký ústav.

Vojenský technický a letecký ústav provádí jakostní kontrolu materiálu vojenské správě dodávaného. Přezkušuje ho i po stránce praktické, zda materiál vyhovuje předepsaným technickým podmínkám. Studuje nesčetné náměty vynálezů, které byly ústavu neb vojenské správě nabízeny neb oznámeny buď v popisech, námětech, nákresech neb modelech, studuje nové stroje, přístroje a zkušební zařízení, jakož i zkušební methody pro vojenskou správu v úvahu přicházející. Rozsáhlé byly studie o nových látkách náhradních, lehkých kovech a způsobu zpracování moderními methodami. Řeší různé podrobnosti masek a navázal spolupráci s ústředním výborem obrany obyvatelstva, piovádí zkoušky lidových masek, studuje návrhy a podmínky celku i součástek. Provedeny homologace nových leteckých motoru a statické zkoušky nových konstrukcí typů nově zaváděnych letadel. Na pokusném letišti zkoušeny nově dodávané typy letounů jak po stránce letecké, tak i jich ošetřování a trvanlivost. Dále byly zkoušeny padáky, letecká výzbroj a palubní přístroje různé provenience. Provádí porovnávací zkoušky, měření rychlostí letounu i pro civilní letectví. Vybudoval referát pro vrtule, jich stavbu a účinnost. Připravil a prostudoval podmínky pro stavbu nového tunelu na podkladě podrobných zkoušek na dvou typech modelů. Zjišťuje nejen vlastnosti aerodynamické, ale studuje i otázky konstrukční do všech podrobností.

Zdravotnické a psychologické oddělení provádí vstupní a kontrolní zkoušky létajícího personálu, zkoušky řidičů, poddůstojníků, a organisuje tyto zkoušky u ostatních útvarů.

Vojenský technický a letecký ústav provedl porovnávací studie a zkoušky malých automobilových vozidel, studoval a zkoušel vozidla na pásech, pohonné hmoty a hlavně otázku vozidel s generátorovými plyny a otázku zemědělských traktorů. Vyzkoušel různý materiál pro obrněná vozidla. Byly provedeny studie i zkoušky s velkokaliberním kulo-

metem. Studována otázka zdokonalení a zjednodušení proti letadlového dělostřelectva a ostatního polního dělostřelectva. Prostudovány otázky konstrukcí cizí munice a pomocné výzbroje. Prováděny pokusy a studována balistika leteckých pum. Pokračováno ve studiích otázek automatických ručních zbraní.

Vojenský zeměpisný ústav.

Vojenský zeměpisný ústav usměrnil svoji činnost tak, aby mohl býti dodržen stanovený program zaměření území republiky v době 30 let.

Astronomicko-geodetický odbor.

Astronomické oddělení pracuje na určování zeměpisných souřadnic v oblasti prací triangulačních oddělení na bodech 1. řádu. Průměrná výkonnost, řídící se poměry atmosferickými, jest 5-6 bodů za pracovní období. Triangulační oddělení pracují na doplnění jednotné trigonometrické sítě a vybudování podrobné sítě a výškovém zaměření území budoucích mapovacích prací na Slovensku a to dle programu pevně vytčeného.

V roce 1935 bude pokračováno v pracech na Slovensku. Dle potřeby budou provedena i speciální měření pro zvláštní úkoly jednotlivých armádních částí, a to dle zvláštních požadavků časových.

Topografický odbor.

Pro práce v běžném roce byl počet mapovacích oddělení ve smyslu nařízeného programu o jedno zvýšen. Mapovací oddělení pokračují v novém měření 1: 20. 000 na Slovensku. Jedno mapovací oddělení reambuluje starý plánový materiál 1: 25. 000 v Čechách, druhé na Moravě, rovněž co pokračování práce z minulého roku. Fotogrametické oddělení věnuje se při letošních polních pracech jen fotogrametrii. Přípravou pro nové měření 1: 20. 000 v roce 1935 jest pověřeno 6 samostatných topografů, tvořících t. zv. přípravnou skupinu. Obě tyto složky pracují na území projektované dělostřelecké střelnice u Humenného. Kromě stereofotogrametrických prací, podkladu to pro nové měření, vykonává fotogrametrické oddělení i leteckou fotogrametrii jak pro nové měření na Slovensku, tak i pro reambulaci v Čechách a na Moravě.

Podle směrnic, hlavním štábem již schválených, bude se v příštím roce pokračovati v novém měření 1: 20. 000, a to 2 odděleními na území dělostřelecké střelnice u Humenného. V reambulaci Čech bude pokračovati l mapovací oddělení, další mapovací oddělení pak provede revisi speciální mapy ve středních a východních Čechách. Fotogrametrické oddělení bude pokračovati ve svých pracech ve speciálních mapách letecké fotogrametrie, kromě těchže krajů též částečně pro shora jmenovanou revisi speciální mapy. Přípravou (zhušťováním pev. bodů) pověřeno bude 1. oddělení v území jako fotogrametrické oddělení. Topografický kurs zůstane v příštím roce ještě se svým praktickým výcvikem u Votic.

Kartografický odbor.

Do konce roku budou ukončeny opravy 5 listů speciální mapy 1: 75. 000, 2 listů generální mapy 1: 200. 000, 4 listů mapy vzdáleností 1: 300. 000, l listu přehledné mapy 1: 500. 000; mimo to budou dokončeny práce na standartní mapě hor a řek v RČS. 1: 1, 000. 000 (I. díl) a na mapách "Politického rozdělení RČS. " různých měřítek.

V roce 1935 bude pracováno na 17 listech speciální mapy 1: 75. 000, 3 listech generální mapy 1: 200. 000, 2 listech mapy vzdáleností 1: 300. 000, 3 listech přehledné mapy 1: 500. 000, 9 listech přehledné mapy 1: 750. 000 a na II. dílu standartní mapy hor a řek v RČS. 1: 1, 000. 000.

Reprodukční odbor.

Za první pololetí letošního roku bylo zhotoveno 2, 466. 108 tisků, a to jednak služebních map a plánů, jednak různých map pro státní úřady a ústavy a pro soukromé objednatele; dá se předpokládati, že do konce roku se počet tisků zdvojnásobí.

", V příštím roce budou provedeny reprodukce služebních map a plánů, vypracovaných letos topografickým a kartografickým odborem a pak tisk různých plánů pro státní úřady a ústavy a soukromé objednatele v rozsahu, který nelze předem určiti.

Technická správa.

V roce 1933 prodal vojenský zeměpisný ústav svých výrobků celkem za 1, 340. 564'80 Kč; skutečný příjem za ně činil v tomto roce 1, 369. 803'30 Kč. V rozpočtu na rok 1933 byl příjem za výrobky odhadnut cifrou 950. 000 Kč. Ve skutečnosti bylo dosaženo výsledku daleko příznivějšího, který preliminovanou částku převýšil o 419. 803'30 Kč. V I. pololetí 1934 prodalo se výrobků voj. zeměpisného ústavu celkem za 605. 993'70 Kč. Proti I. pololetí roku 1933 prodej výrobků poklesl o 11. 741'65 Kč. Příjem za výrobky činil v I. pololetí r. 1933 - 592. 387'95 Kč, kdežto v témže období roku 1934 pouze 396. 785'20 Kč, tedy o 195. 602'75 Kč méně. Objednávek bylo v r. 1933 vyřízeno 4333, tudíž o 1107 méně než v r. 1932. V I. pololetí 1934 došlo 2423 objednávek; počet jich tudíž znatelně vzrostl.

Jak je ze shora uvedených dat zjevno, nevyhnula se všobecná hospodářská krise ani vojenskému zeměpisnému ústavu, třebaže vojenský zeměpisný ústav díky svému zvláštnímu poslání nepocítil tíhu krise v té míře, jako jiná výrobní odvětví. Pokles příjmu za výrobky vojenského zeměpisného ústavu není vlastně proti loňskému roku tak velký, jak by se napohled zdálo. Třeba vzíti v úvahu, že příjem za výrobky byl v r. 1933 mimořádně vysoký, neboť byla v něm obsažena platba za několikaletou práci na Hospodářskostatistickém atlase RČS.

Tělesná výchova.

Hlavním úkolem tělesné výchovy v armádě jest, připraviti nováčky k tomu, aby vydrželi bez újmy na zdraví vojenský výcvik, aby se jim výcvik dařil a rychle postupoval k žádoucímu cíli. Nejsou ovšem všichni nováčkové na vojenský výcvik stejně připraveni. Ti, co cvičili v tělocvičných spolcích, jsou připraveni nejlépe; jejich výcvik může pokračovat rychleji stejně jako je snadnější výcvik sportovců. Každý rok se sice zmenšuje počet těch, kteří přicházejí na vojnu po stránce tělovýchovné nepřipraveni, přece však zůstává stále jedna čtvrtina nováčků, kteří se před nastoupením vojenské služby nevěnovali ani sportu ani tělocviku. Ti ovšem jsou na závadu rychlému výcviku a zpomalují jej.

Vedle organisací tělovýchovných a sportovních napomáhají vojenskému výcviku školy, zejména střední. Je však žádoucno, aby i ostatní školy přizpůsobily více tělesnou výchovu potřebám vojenského výcviku.

Vojenská správa pečuje rovněž o to, aby československá armáda zúčastnila se veřejných vystoupení nejen před forem domácím, ale i zahraničním. Tak v roce 1934 vystoupilo vojsko na III. Dělnické Olympiádě dne 8. července a zúčastnilo se vojenských závodů Malé Dohody v Rumunsku. Do tohoto oboru jest počítati i spolupráci vojska na četných dnech brannosti. Dny brannosti jako projev snahy národa po silné armádě vojenská správa samozřejmě vítala a vycházela pořádajícím korporacím ochotně vstříc. Po nabytých zkušenostech letošního roku musí býti ovšem v budoucnu účast vojska na dnech brannosti a leteckých dnech upravena tak, aby nebyl dotčen běh pravidelného zaměstnání a výcviku. Výchovu k brannosti teprve začínáme uvádět do žádoucích kolejí tak, aby se stala podstatnou podporou výcviku vojenského. To bude ovšem vyžadovati určité náklady, jejichž výši nelze zatím určit.

Vojenská správa se stará o dokončení stavby vojenského hříště na Strahově. Ze svého rozpočtu přiděluje částky na pěstování tělovýchovy u pluků, na závody atd.

Na rok 1935 připravuje se kurs horolezecký a lyžařský, bude opět otevřena vojenská tělocvičná škola, ve které by se vychoval potřebný počet dobrých instruktorů tělocviku, sportu a vojenských her.

Kulturní činnost.

Kulturní činnost v armádě pokračuje stále s úspěchem ve všech svých formách, které se již ustálily. Můžeme dnes již říci, že o kulturní potřeby vojákovy je všude postaráno dostatečně a že nebude dlouho trvat a budeme moci prohlásit, že je postaráno všude dobře, ba velmi dobře, jak je tomu již dnes ve většině případů.

Vojenská zátiší, jako ohniska všeho kulturního snažení, vykazují vesměs velmi bohatou činnost a jediné nedostatky v ubytování je v jejich činnosti omezují. V nich jsou vojákovi k disposici knihy, časopisy, rádio, divadelní a filmová představení, různé kursy, hudba atp., takže voják má postaráno nejen o sebevzdělání, ale také o zábavu a osvěžení a nemusí je hledat v jiném prostředí, kde býval dříve často ohrožován na svém tělesném i duševním zdraví.

Potěšujícím faktem je dále, že počet negramotných nováčků stále klesá, takže letos dosáhl už jen počtu 2286 oproti 5000 v dřívějších letech. Přes to negramotným nováčkům se věnuje stejná péče a výsledky jejich vyučování jsou velmi dobré. Pro zdokonalení v civilním povolání pořádají pro vojáky vojenská zátiší různé kursy, které jsou pilně navštěvovány. Mimo to pořádá vojenská správa zvláštní zemědělské kursy v posádkách, kde jsou zemědělské školy. Letos takových kursů bylo pořádáno 40 a navštěvovalo je přes 2000 vojáků většinou zemědělců a drobných živnostníků. Celkem lze říci, že vojáci příležitosti k sebevzdělání hojně užívají.

Náhradní záloha.

V roce 1933 bylo zařaděno, přeloženo do náhradní zálohy (propuštěno dovolenou):

na trvalou

živitelů rodin podle § 84 branných předpisů ..........

3. 078,

majetníků zděděných zemědělských usedlostí podle § 85 branných

 

předpisů .....................

225,

majetníků živností a obchodů podle § 86 branných předpisů .....

190,

živitelů rodin podle § 87, odst. (1) branných předpisů a ostatních žada-

 

telů podle § 87, odst. (2) branných předpisů .........

1. 894,

podle § 20 b), c) branného zákona ..............

596,

tedy celkem ......................

5. 983.

Z uvedeného počtu bylo 2. 598 branců patřících domovským právem do země české, 1. 832 patřících domovským právem do země Moravskoslezské, 813 do země Slovenské (ZVV. Bratislava) a 740 do země Podkarpatoruské a východní části Slovenska (ZVV. Košice).

Kancelář čs. legií.

Kancelář čs. legií, u které soustředila vojenská správa projednávání všech záležitostí, týkajících se legionářů, pokud jde o péči o legionáře-invalidy, o legionáře-živnostníky, zemědělce i nezaměstnané a o pozůstalé po legionářích, pokračovala i v roce 1934 ve své činnosti.

Legionáři-invalidé: Ke 30. červnu t. r. bylo v péči MNO - Kanceláře čs. legií celkem 1. 034 legionářů, kterým byly přiznány vojenské zaopatřovací platy podle § 81 zákona č. 76/1922. Z nich plné zaopatřovací platy dostávalo pouze 789 legionářů-invalidů, žijících na území čs. republiky, 34 žijících ve Spojených státech severoamerických a 28 žijících v ostatních státech. Snížené zaopatřovací platy od vojenské správy dostává: 98

legionářů-invalidů, ustanovených ve státních nebo jim na roven postavených službách, s příjmem pod 15. 000 Kč ročně, kterým byl vyměřen rozdíl podle § 11, odst. 1., zákona č. 204/1932, 6 legionářů-invalidů, pensionovaných v civilních státních službách, kteří se rozhodli pro výplatu vojenských zaopatřovacích platů podle § 12, odst. 1., zákona č. 204/ 1932, 33 legionářů-invalidů, pensionovaných v civ. státních službách, kterým byl vyměřen rozdíl podle § 12, odst. 3., zákona č. 204/1932, 28 legionářů-invalidů, veřejných (nestátních) zaměstnanců, jimž upraveny vojenské zaopatřovací platy podle § 17 zákona č. 286 / 1924 a 13 legionářů-invalidů, státních zaměstnanců, kteří nejsou účastni pensijního zaopatření s nárokem na státní odpočivné platy a jimž byly požitky upraveny podle § 17 zákona č. 286/1924. Dalších 5 legionářů-invalidů dostává výslužné, které jim bylo povoleno cestou milosti podle § 30, lit. f), zákona č. 76/1922. - V důsledku ustanovení §§11 a 12 zákona č. 204/1932 pozbylo nárok na vojenské zaopatřovací platy, upravené podle § 17 zákona č. 286/1924 celkem 293 legionářů-invalidů, státních zaměstnanců. Z nich 230 dostává od vojenské správy aspoň přídavek za zranění. 55 legionářů-invalidů nedostává od vojenské správy ničeho a v ostatních 8 případech nebylo dosud rozhodnuto. - Od 1. ledna t. r. do 30. června t. r. zemřelo 16 legionářů-invalidů, poživatelů vojenských zaopatřovacích platů. - V tomto roce byly prováděny práce spojené s vyměřením rozdílu podle § 12 zákona č. 204/1932 a práce, spojené s provedením ustanovení § 7 vládního nařízení č. 252/1933. Mimo to se provádí přiznávání a zastavování drahotních přídavků podle vyšších rodinných tříd a přídavků na děti. Vede se také evidence pozůstalých po legionářích, t. j. vdov, sirotků a rodičů, pokud uplatňují nárok na důchod podle § 36 resp. 63 zákona č. 76/1922. - Na orthopedických pomůckách (a jejich opravách) poskytla Kancelář čs. legií v době od 1. ledna do 30. června t. r. celkem: l vozík, 7 (7) nožních protéz, 12 orthopedických bot, l krční protézu, 2 břišní pasy, l kýlní pas, 6 zubních protéz, l brýle a větší počet drobných pomůcek jako: holí, rukavic, punčoch a pod. V téže době bylo léčeno buď zcela nebo aspoň z části na útraty Kanceláře čs. legií ve vojenských nebo civilních ústavech celkem 153 legionářů nebo příslušníků jejich rodin a to: ve vojenských nemocnicích 3, v plicních sanatoriích 4, v různých civilních nemocnicích 7, v Legionářském léčebném domě v Píšťanech 89 a rekonvalescentní pobyt v Zotavovně čs. legionářů-invalidů v Prilesu byl poskytnut 36 dospělým osobám a 14 dětem. Kromě toho byly poskytnuty v 89 případech příspěvky na úhradu léčebných výdajů. - V legionářských ústavech, zřízených za účelem poskytnutí útulku legionářům-invalidům bez domova, bez zaměstnání, nemajetným nebo práce neschopným byl v době od 1. ledna do 30. června t. r. průměrný denní stav chovanců tento: Domov čs. legionářů-invalidů na Jenerálce 65, Domov čs. legionářů invalidů v Bystřici p. Host. 19, Zotavovna v Prilesu 19. Byl tedy průměrný denní stav celkem 103 chovanci, kterým bylo poskytnuto celé zaopatření přibližně ve stejných dávkách, jako vojenským osobám v činné službě. Legionářům-invalidům poskytuje Kancelář čs. legií pomoc také při hledání přiměřeného zaměstnání, pokud jsou k práci způsobilí, nebo při opatřování živností a trafik, jednak intervencemi u příslušných úřadů a poskytováním levných úvěrů na prvé zařízení takových trafik, na první nákup kuřiva, na postavení prodejního stánku a pod. Také ve všech jiných než uvedených případech, kde se legionář-invalida na Kancelář čs. legií obrátí se žádostí o pomoc, pomáhá Kancelář čs. legií všude tam, kde je taková pomoc možná a pokud rozpočtové prostředky k tomu stačí.

Legionářům-živnostníkům, kteří si svoji živnost teprve zakládají, poskytuje Kancelář čs. legií na zavedení a počáteční provozování živnosti, na převzetí prodejní místnosti a pod. zápůjčky, ovšem jen v případech, kde legionář není jinak existenčně zabezpečen, nemá sám dostatek finančních prostředků a zápůjčkou se mu pomáhá k vlastní existenci. Zápůjčky se poskytují jen proti řádnému zajištění na majetku, důchodu a pojistkou. Za dobu od 1. ledna do 30. června t. r. byl poskytnut takový úvěr ve 107 případech částkou 519. 900 Kč.

Legionářům-zemědělcům poskytuje Kancelář čs. legií ze státního rozpočtu zápůjčky na zaplacení zabrané půdy, přidělené jim Státním pozemkovým úřadem, na nutnou výstavbu, opravu nebo přestavbu hospodářských budov, na zmírnění škod, vzniklých živelními pohromami nebo neštěstími a konečně i na vybavení z nezaviněných dluhů v ojedinělých a zvláštního zřetele hodných případech. Dále poskytuje Kancelář čs. legií úvěry kolonistům-legionářům na koloniích, zřízených Kanceláří čs. legií se souhlasem Státního pozemkového úřadu (kolonisováno 271 legionářů na 4012 ha půdy), kolonistům-

legionářům, rozptýleným po celém území republiky, hospodářským družstvům legionářským a legionářům-nabyvatelům zbytkových statků. Všechny tyto úvěry jsou řádně zajištěny zavtělením do pozemkových knih. Za dobu od 1. ledna do 30. června t. r. bylo povoleno na kolonisační úvěry 3, 600. 000 Kč a na jednotlivé úvěry drobným zemědělcům v 57 případech 1, 063. 063 Kč. Výplata úvěrů se ovšem provádí pouze v 1/12 rozpočtové částky za měsíc. Mnoho žádostí musí býti zamítnuto, nebo jejich projednání odsunuto na příští rolí. Kromě úvěrů poskytuje Kancelář čs. legií legionářům-zemědělcům i potřebné rady a informace, a napomáhá jim intervencemi nejrůznějšího druhu.

Nezaměstnaným legionářům pomáhá Kancelář čs. legií tím, že je informuje o možnostech dosažení trvalého nebo aspoň přechodného zaměstnání, doporučuje jejich žádosti o místa, dbá, aby místa legionářům vyhrazená podle zákona č. 462/1919 byla legionáři také obsazována, a nestane-li se tak, aby příslušné ministerstvo prohlásilo obsazení místa nelegionářem za neplatné, udílí legionářům právní porady o výkladu cit. zákona, podporuje legionáře, navštěvující kursy, jichž absolvováním zlepší svou odbornou kvalifikaci, a stará se, aby v době nezaviněné nezaměstnanosti mohli aspoň holý život uhájit. Za dobu od 1. ledna do 30. června t. r. podařilo se Kanceláři čs. legií umístiti 273 legionářů ve službě státní a veřejné a 226 legionářů ve službě soukromé. Bídu nezaměstnaných legionářů zmírňuje Kancelář čs. legií penězi nebo naturaliemi po řádném úředním vyšetření sociálních poměrů. Kromě nezaměstnaným poskytuje Kancelář čs. legií podpory také legionářům, kteří jsou neschopni buď zcela nebo jen částečně k občanskému povolání, rodičům, vdovám a sirotkům po. padlých nebo zemřelých legionářích, legionářům, postiženým živelními pohromami a nemocemi, legionářům v Americe a dětem nezaměstnaných legionářů k vyslání do rekreačních osad. Vzhledem k velmi omezeným rozpočtovým prostředkům udělují se všechny podpory v míře jen nejskrovnější a i při tom musí býti mnoho oprávněných žádostí zamítnuto. V době do 1. ledna do 30. června t. r. bylo podáno celkem 9. 468 písemných a asi 8. 000 osobních žádostí o podporu. Vyhověno bylo pouze v 10. 615 případech částkou 1, 114. 104 Kč.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP