svaz mistrů zednických a tesařských, případně, jsou-li mezi uchazeči členové inženýrské komory, též inženýrská komora, při stavbách inženýrských inženýrská komora a při všech dodávkách ústředny odborových organisací zaměstnaneckých. Zadávacímu místu ponechává se však na vůli pozvati k vyslání důvěrníka i jinou korporaci. Tyto korporace navrhují též znalce na požádání místa o zadávce rozhodujícího.
(4) Současně s vyzváním k vyslání důvěrníka, jakož i při vyzvání, aby byli navrženi znalci, buďtež příslušným korporacím sdělena výše a jména nabídek všech oferentů.
(5) Důvěrníci v komisi zasedající nemají nároku na jakoukoliv náhradu se strany zadávajícího místa.
(6) Důvěrníkům přísluší právo, aby jejich vyjádření bylo pojato do zápisu, který o jednání zadávacím úřadem musí býti sepsán.
Přednost nabídek domácích uchazečů. § 33.
Dodávky nebo práce smějí býti zadány výhradně uchazečům usedlým v území Československé republiky, pokud zakázka muže býti v území republiky provedena a nepožadují-li tito uchazeči více než o 20% vyšších cen nežli uchazeči cizí. Jinak lze dodávku nebo práci zadati jen se souhlasem ústředního úřadu.
Nabídky, jež dlužno vyloučiti. § 34.
(1) Ze soutěže buďtež předem vyloučeny:
a) nabídky, jež došly když uplynula podací lhůta, s výjimkou odst. 2 § 30;
b) nabídky neodpovídající podmínkám a vzorkům, na jichž základě byla soutěž rozepsána, pokud nejsou přípustný nabídky alternativní (§ 25, odst. 2);
c) nabídky vykazující vady formální (§ 25). pokud je uchazeč nenapraví na vyzvání zadávajícího místa ve lhůtě ve vyzvání stanovené;
d) nabídky, jež, soudíc podle přiložených vzorků, zkoušek atd., nejsou způsobilé;
e) nabídky, v nichž nejsou udány ceny, nýbrž jen úhrnkově nebo procenty vyjádřená zvýšení neb slevy proti jiným nabídkám;
f) nabídky uchazečů, jimž se nedostává zákonité způsobilositi k uzavírání smlouvy nebo proti nimž jest zahájeno vyrovnávací nebo konkursní řízení;
g) nabídky uchazečů, jež se provinili při veřejných pracech nebo dodávkách i jen pokusem podplatiti úřední orgány;
h) nabídky uchazečů, kteří porušili zákonná nebo smluvní ustanovení na ochranu dělníků a zřízenců, předpisy o nemocenském, invalidním, starobním a úrazovém pojištění, jakož i těch, kteří neplatili mzdy (platy) podíle § 57, nebo kteří neplatili pojistné podle zákonů o sociálním pojištění;
ch) nabídky uchazečů, jejichž práce a dodávky byly prokázaně shledány při některé veřejné dodávce neb práci v posledních třech letech provedené hrubě vadnými, aneb kteří přijali nebo jiným poskytli majetkové výhody za tím účelem, aby se buď sami nebo jiní o zakázku neucházeli anebo nabídku odvolali;
i) nabídky uchazečů, kteří dluží daně nebo pojistné podíle zákonů o sociálním pojištění.
(2) Ze soutěže mohou - souhlasí-li důvěrníci korporací (§ 32) - býti vyloučeny nabídky zřejmě nízké, jichž ceny jsou v patrném nepoměru k dodávce nebo práci, takže za ně nelze očekávati řádného provedení a nabídky zřejmě vysoké, které neoprávněně zvyšují střední nabídku, podle § 35 odst. 2. V případech pochybnosti o přiměřenosti nízkých a vysokých cen bude uchazeč vyzván, aby ve stanovené lhůtě vysvětlil nabídnuté ceny.
Zadání. § 35.
(1) Přihlíženo budiž jen k nabídkám, jež jsouce v každém ohledu přijatelný,
zamlčují včasné a správné provedení práce nebo dodávky.
(2) Po vyloučení nabídek podle § 34 vypočte se ze zbylých nabídek střední arithmetický průměr. Z tohoto středního průměru a zbylých nižších nabídek se určí druhý arithmetický průměr t. zv. zadávací. Klesme-li počet nabídek, určených pro výpočet středního průměru pod 15, budiž pro zadání uvažováno o oněch 3 nabídkách, které se nejvíce blíží průměru zadávacímu a to bez ohledu na to, jsou-li tyto nabídky nižší nebo vyšší než průměr zadávací. Při větším počtu nabídek budiž obdobně uvažováno o 5 nabídkách. Z těchto vybraných nabídek budiž přijata za šetřeni zásad uvedených v odstavci 1) pravidlem ona, která po všech stránkách nejlépe vyhovuje a která nepřékročuje úřední rozpočet. Má-li však přes to (býti z vážných důvodů přijala nabídka vyšší, rozhodne o zadání ústřední úřad. Při omezené soutěži budiž vzata v úvahu nabídka nejnižší.
§36.
(1) Při volbě nabídky budiž dána pokud možno přednost drobným živnostníkům a živnostníkům, kteří sami provádějí dotyčné práce neb dodávky, dále živnostníkům usazeným v dotyčném místě nebo jeho okolí, k těm uchazečům, kteří nebyli dosud vůbec anebo v malé míře na veřejných dodávkách a pracech zúčastněni; mimo to budiž přihlíženo k stupni zaměstnanosti toho kterého podnikni. Při stavbách budov buďtež vidy řemeslné práce zadány přímo řemeslníkům. Je-li náklad pro jednotlivou řemeslnou práci nižší nežli 10. 000 Kč, může býti tato práce zadána hlavnímu podnikateli.
(2) Byla-li ucházečům ponechána volnost návrhů co do způsobu jednotlivých konstrukcí a zařízení (§ 25 odst. 2) nebo bylo-li jim ponecháno na vůli předložiti vzorky zkoušky nebo ukázky nebo konečně mají-li sami stanoviti lhůtu provedení, budiž přijata nabídka, jež jest v daném případě nejzpůsobilejší a v uvážení veškerých okolností zároveň nejvýhodnější.
§ 37.
Důvodem pro zadání nesmí býti, že při podání nabídky uchazeč stanovil příliš krátkou lhůtu na provedení prací a dodávek.
§ 38.
Uchazeč, jemuž má býti práce (dodávka), zadána, jest povinen do 14 dnů podati zadávacímu úřadu rozbor oněch hlavních jednotkových cen, které si zadávací úřad vyžádá.
Rozdělené zadání.
§ 39.
(1) Bylo-li rozdělení dodávky nebo práce vyhrazeno již při rozepsání soutěže (§ 15), budiž při zadávání postupováno podle §§ 35 až 38. Při tom není závady, by se témuž uchazeči nezadalo i několik dílů, ačli poměry nevyžadují omezení na jedlém díl.
(2) Nebylo-li rozdělení dodávek nebo
prací vyhrazeno již při rozpisu soutěže, může býti zakázka rozdělena již dodatečně, avšak jen za souhlasu uchazečů, jichž nabídky podle úsudku zadávajícího, po případě rozhodujícího místa přicházejí v úvahu pro rozdělení zadání. Při takovém dodatečném rozdělení zakázky budiž dbáno toho, aby nebyly podělovány dodávky nebo práce, jež se stanoviska technického tvoří jednotný celek a budil přihlíženo ke druhům dodávky nebo prací vzhledem k specielním zařízením potřebným k jich provedení.
(3) I když byla v rozpisech dodávek neb prací uvedena možnost rozdělení dodávek neb prací, může uchazeč v případě rozdělení dodávky nebo práce od své nabídky ustoupiti bez jakýchkoliv nároků zadávacího úřadu proti uchazeči.
Výsledek nabídkového řízení. § 40.
(1) Výsledek veřejné soutěže (vydražitel, cena) budiž uveřejněn v Úředních listech, v nichž byla rozepsána soutěž (§ 8) a jednotliví uchazeči buďtež vyroz-
uměni současně o tom komu a zač byla dodávka aneb práce zadána. Zadání v omezené soutěži (budiž sděleno pouze jednotlivým uchazečům, jakmile bylo o něm rozhodnuto.
(2) Vzorky, výkresy a jiné zvláštní doklady nabídky budou navráceny jen tehdy, bylo-li to v nabídce zvláště žádáno.
Opakování rozpisu. § 41.
(1) Nepodalo-li nabídkové říjení příznivějšího výsledku, aneb staly-li se podstatné změny v projektu nebo rozpisu dodávek a prací během zadávacího řízení, budiž rozepsána za souhlasu ústředního úřadu (na př. alternativní nabídka) nová soutěž a to zpravidla vždy téhož druhu, jakou byla soutěž původní.
(2) Nedocílí-li se ani druhým rozepsáním vhodného výsledku, může dodávka nebo práce býti zadána omezenou soutěží a nebylo-li ani tak docíleno výsledku, z volné ruky, avšak za týchž podmínek, jež byly základem poslední soutěže.
IV. Obsah a provedení smluv.
Stanovení smluvního poměru. § 42.
(1) Vyrozuměním uchazeče o přijetí jeho nabídky nastává oboustranně závazné právní ujednání, mající platnost smlouvy dle přijaté nabídky a jejích podkladů.
(2) K žádosti uchazeče dlužno o uskutečněném již právním ujednání vyhotoviti písemnou smlouvu nebo zadávací zápis (akordní protokol), které musí přesně odpovídati přijaté nabídce.
(3) Zadání z volné ruky (§ 5) dlužno vždy písemně ověřiti, převyšuje-li úhrnná hodnota dodávky 5. 000 Kč, práce 10. 000 Kč.
Několikaleté smlouvy. § 43.
(1) Smlouvy o dodávkách nebo pracích pro opětující se potřebu musí se
vždy vztahovati na určitou dobu, zpravidla však ne delší jednoho roku.
(2) Smlouvy pro opětující se potřebu na dobu delší jednoho roku, převyšují - li roční náklad 500. 000 Kč, smí býti sjednány jen s povolením ústředního úřadu. Přesahuje-li roční náklad 1, 000. 000 Kč, jest kromě toho třeba souhlasu ministerstva financí.
(3) Ustanovení, že několikaletá smlouva, nebyla-li v jiné lhůtě vypověděna, pokládá se mlčky za prodlouženou, jest přípustné; přesahuje-li však noční hodnota předmětu smlouvy 50. 000 Kč, jen za svoleni příslušného úřadu.
Podstatné součástky smlouvy. § 44.
(1) Podstatné součástky smlouvy tvoří nabídka. všeobecné a zvláštní podmínky, jednotlivý ceník (rozpočet), nebyla-li práce aneb dodávka zadána za paušální ceny, a zadávací řáď. Případně se mohou státi podstatnými součástkami smlouvy plány, výkazy prací, ceníky a ostatní pomůcky, pokud byly podkladem zadáni.
(2) Vyhotovuje - li se smlouva písemně, buďtež veškeré podstatné součástky smlouvy jako takové v ní označeny a k ní pokud možno trvale připojeny. Obsažné plány a výkresy, dále vzorky a pod. buďtež přiloženy a oběma stranami osvědčeny.
Obsah smluvní listiny. § 45.
Ve smlouvě buďtež co nejpřesněji vytčena vzájemná práva a povinnosti a to na základě rovnocenností obou smluvních stran. Jmenovitě buďtež uvedeny:
a) předmět zadání 6 označením pramenů odběru, byly -li tyto zvláště vymíněny (§ 14 odst. 1);
b) smluvní ceny, ustanovení o způsobu placení a platebních lhůtách s udáním pokladny, která vyplácí;
c) lhůta splnění (§§ 17, 18);
d) ustanovení o následcích porušení smlouvy, zejména o následcích nedo-
držení lhůty splnění výše případné smluvní pkuty, právo zadávky z volné ruky podle § 4 d)] na účet a nebezpečí dodavatele anebo podnikatele;
e) výše kauce s přesným označením předmětu a doby ručení;
f) ustanovení o převzetí dodávky nebo práce;
g) ustanovení, jakým způsobem se rozhodují právní rozepře ze smluvního poměru;
h) zástupce úřadu zadávacího, který jest oprávněn nařizovati případné nové práce a dodávky (mimo rozpočet) a příslušné ceny sjednávati s konečnou platností.
Sepsání smluvní listiny.
§46.
(1) Má-li býti smlouva sepsána podle ustanovení § 42 odst. 2, budiž sepsána v jediném prvopise. Dodavateli nebo podnikateli buď vydán opis zadávacím místem ověřený. Dodavatel nebo podnikatel jest však oprávněn do prvopisu smlouvy kdykoliv nahlédnouti a poříditi si svým nákladem opisy příloh a snímky plánů.
(2) Oprav smluvní listiny jest se dle možnosti vystříhati. Jsou-li opravy přece nutný, buďtež provedeny přeškrtnutím nesprávného a vypsáním správného znění nad tím a ověřeny podpisem obou stran; opravy jiným způsobem nejsou přípustný. Smluvní listina budiž vždy ostránkována.
Výplaty.
§47.
(1) Výplaty buďtež poukazovány s větším urychlením.
(2) Dodávka nebo práce budiž převzata (kolaudována) co možno nejdříve po dodání předmětů nebo dokončení práce, nejdéle však do divou týdnů po oznámení a vykonání zadávky, pokud se týče oznámení a provedení visech předepsaných předběžných šetření a zkoušek. Při rozsáhlých dodávkách a pracích jest přípustná též kolaudace jednotlivých dílů zcela hotových.
(3) Při rozsáhlých dodávkách a pracích, jichž úpíme převzetí se může díti pouze na podkladě účtů a nemohlo by býti provedeno v uvedené lhůtě, budiž v této lhůtě zahájeno kvalitativní převzetí, aby mohla býti ustanovena doba ručení (§ 54 odst. 1). Kvalitativní převzetí (budiž provedeno bez průtahů po předložení a prozkoumání závěrečného účtu (odst. 4).
(4) Je-li povinností podnikatele předložiti účet, budiž mu k tomu stanovena přiměřená lhůta nejdéle 3. měsíce. Při pracích většího rozsahu předloží podnikatel do 3 měsíců část účtů s příslušnými doklady a pro zbývající část účtů budiž mu stanovena přiměřená lhůta. Přezkoušení účtu provedeno budiž ve stejné lhůtě. Nebyla-li tato lhůta dodržena a byl-li účet správný, má podnikatel právo žádati náhradu úroků podle § 49 odst. 2 z částky uznáme zadávacím úřadem. Opožděné dodání úctu má za následek prodloužení doby kontrolní.
§ 48.
(1) Po provedené revisi účtu vyzve zadávací úřad podnikatele (dodavatele], aby zrevidovaný účet si prohlédl a nejpozději do dvou měsíců podal své námitky. Po podaných námitkách projedná do 4 týdnů zadávací úřad s podnikatelem (dodavatelem) všechny rozdíly v konečném účtu se vyskytnuvší. V případě dohody stanoví se přesně pohledávka podnikatele (dodavatele) a proplatí se do šesti týdnů.
(2) V případě, že by nebyla docílena shoda mezi zadávacím úřadem a podnikatelem (dodavatelem) o všech položkách, jest zadávací úřad povinen položky, o nichž bylo docíleno shody, proplatiti do 6 týdnů.
§ 49.
(1) Při déle trvajících pracích, jmenovitě stavebních, buďtež podnikateli poskytovány v přiměřených lhůtách splátky a to ve výši 95% částky zjištěné výdělkovými výkazy.
(2) Splátky buďtež vypláceny nejdéle do 4 týdnů po předložení výkazu, do-
plátky na výdělkové částky nejdéle do 6 týdnů po kvantitativním převzetí práce nebo dodávky; nejsou-li splátky vypláceny, má kontrahent právo dodavku nebo práci zastaviti, ale bez jakéhokoli odškodnění nebo z později vyplacených částek právo žádati náhradu úroků z prodlení.
(3) Ze splátek podnikateli náležejících mohou býti činěny srážky jen potud, pokud stavebníku vznikly již nároky proti podnikateli.
§ 50.
(1) Doplatek může býti podnikateli (dodavateli) vyplacen pouze, když předložil průkaz o zaplacení daní a dávek, předepsaného pojistného (pojištění nemocenské, starobní, invalidní, pensijní, provisní, úrazové) jakož i pohledávek zaměstnanců, živnostníků a řemeslníků.
(2) Podnikatel může žádati, aby berní úřad súčtoval dlužné daně na splatnou jeho pohledávku proti státu. Bližší stanoví vládní nařízení.
§ 51.
(1) Aby podnikatel (dodavatel) mohl pohledávku převésti na osobu druhou, jest také třeba souhlasu zadávacího úřadu.
(2) Zadávací úřad souhlas udělí jen, prokáže-li podnikatel (dodavatel), že zaplatil pohledávky zaměstnanců, živnostníků a řemeslníků.
§ 52.
(1) Důvěrníci korporací uvedených v § 52 mají vždy právo se přesvědčiti u všech předmětů dodávek a prací o jejich jakosti a množství, jakož i nahlédnouti do celého vyúčtování s příslušnými doklady. Případnou stížnost náležitě odůvodněnou mohou podati příslušnému ústřednímu úřadu.
(2) Po provedení kvantitavní kolaudace budiž výsledek provedné práce (dodávky) uveřejněn v úředních listech. v nichž byla rozepsána soutěž (§ 8) s uvedením těchto dat:
1. nabízená cena,
2. práce (dodávka) podle nabídky.
5. práce (dodávky) podle § 68, 4. práce (dodávky) mimo rozpočet.
Kauce.
§53.
(1) Podnikateli může býti zadávacím místem uložena kauce jen pro zajištění, že smluvní závazky budou splněny ve smluveném čase.
(2) Při stanovení výše a způsobu kauce, zejména má-li býti zadržena po dobu ručení zcela aneb jen z části, nebudiž přestupována mez, jež se jeví nezbytnou k uchování zadavatele před škodou.
(3) Bylo-li podle § 23 podnikatelem složeno vádium, může býti tohoto vádia použito zadávacím místem jako kauce.
(4) Zpravidla nebudiž (kauce vyměřována výše nežli 5% smluvní ceny. Nepřesahuje-li cena dodávky nebo práce 10. 000 Kč nebo nedosáhla-li by kauce částky 500 Kč, může býti od požadavku složení kauce upuštěno.
(5) O uložení kauce zadávacím místem a o způsobu složení kauce platí ustanovení § 23-24 o vádiu.
§ 54.
(1) Doba ručení podnikatele budiž zpravidla počítána ode dne kvalitativního převzetí a budiž protokolárně zjištěna. Nebyl-li zadávacím místem stanoven den převzetí ve lhůtě stanovené v §u 47, počíná se podnikatelovo ručení třicátým dnem po dnu, kdy bylo zadávacímu místu oznámeno podnikatelem dokončení stavby.
(2) Kauce budiž vrácena po uplynutí doby ručení bez průtahu, jakmile podnikatel splnil smluvní závazky a prokázal, že splnil pohledávky zaměstnanců, živnostníků a řemeslníků. Neprokáže-li podnikatel ani do třiceti dnů po uplynutí doby ručení, že tyto pohledávky splnil, zadávací úřad je zaplatí na účet podnikatelův z kauce.
Domácí původ hmot a předmětů.
§ 55.
(1) Podnikatelé jsou povinni používati k dodávkám nebo pracím výhradně hmot
domácího původu a předmětů v tuzemsku vyrobených; musí se podrobiti případné kontrole, že této povinnosti vyhověli a musí dostáti všem požadavkům, jež by byly kladeny k zjištění domácího původu.
(2) Zadávací místo může zprostiti podnikatele závazku podle odst. l, podá-li hodnověrný průkaz, že hmoty a předměty nemohou býti opatřeny v tuzemsku v náležité jakosti nebo v potřebné době nebo v přiměřené ceně. Přesahuje-li však hodnota cizozemských hmot nebo předmětů 10. 000 Kč. jest třeba svolení příslušného ústředního úřadu. Zadávají ci místo (ústřední úřad) jest povinno před rozhodnutím vyslechnouti důvěrníky korporací, uvedené v § 32.
(3) Dodání hmot cizozemského původu může býti v rozpisu uvedeno jen se svolením ústředního úřadu.
Ochrana zaměstnanců. §56.
(1) Dodavatel nebo podnikatel jest povinen zaměstnávati toliko zaměstnance, kterým byla práce u dodavatele (podnikatelé) zprostředkována příslušnou veřejnou zprostředkovatelnou práce.
(2) Podnikatel (dodavatel) jest povinen dbáti zákonných předpisů o ochraně zaměstnanců po stránce právní, zdravotní a bezpečnostní, tudíž i předpisů o pojištění nemocenském, invalidním a starobním, pensijním a úrazovém a platiti mzdy (platy) podle kolektivní smlouvy a není-li takové smlouvy, mzdy (platy) jinak stanovené alespoň ve výši v místě obvyklé.
§57.
O mzdách (platech) zaměstnanců podnikatelových (dodavatelových) platí ustanovení kolektivních smluv a není-li takových, místní zvyklosti pro dotyčná odvětví a kategorie zaměstnanců. V individuelních smlouvách nesmějí býti stanoveny podmínky méně příznivé nežli ty. které ísou v kolektivní smlouvě nebo v místě obvyklé.
§ 58.
(1) Mzdy (platy) zaměstnanců podnikatele (dodavatele) musí býti vypláceny v československé měně hotově, do rukou oprávněných zaměstnanců nebo jejich příslušníků, kteří prokáží zmocnění.
(2) Podnikatel (dodavatel) nesmí zavazovati zaměstnance, aby kupovali své potřeby v určitých nákupnách, nesmí jim platiti poukázkami ani jim poskytovati potraviny a nápoje na účet jejich mzdy (platu).
§ 59.
Dělníci nejsou povinni opatřovati si pracovní náčiní.
§ 60.
(1) Podnikatel (dodavatel) musí při provádění prací (dodávek) zachovávati pracovní týden o počtu hodin stanoveném příslušným ústředním úřadem, při čemž skutečná pracovní doba zaměstnanců nesmí trvati déle než osm hodin ve dvacetičtyřech hodinách a ne déle než čtyřicet hodin týdně.
§ 61.
(1) Zadávací úřad má právo kontroly, jsou-li zákonné (§§ 56, 57) i ostatní předpisy dodavatelem nebo podnikatelem
plněný, jakož i jsou-li dodržovány kolektivní smlouvy a není-li jich, mzdy (platy) obvyklé.
(2) Podnikatel (dodavatel) jest povinen k vyzvání předložiti úřadu smlouvy uzavřené se zaměstnanci i jiné pomůcky a podati vysvětlení o plnění těchto smluv. Nevyhoví-li podnikatel (dodavatel) vyzvání ve stanovené lhůtě zcela nebo vysvětlení není postačitelné, může úřad zadržeti splátky až do podání vyhovujícího vysvětlení.
(3) Zjistí-li zadávací úřad, že podnikatel (dodavatel) neplní včas pohledávky zaměstnanců, může sám zaplatiti jejich splatné pohledávky na účet podnikatele (dodavatele).
(4) Podnikatel (dodavatel) je povinen předložiti výplatní listiny i jiné pomůcky a prohlásiti, uznává-li požadavky (odst. 3) za oprávněné, a to do 15ti dnů
ode dne vyzvání. Neučiní-li tak v této lhůtě, má se za to, že požadavky (odst. 3) uznává a nemá více práva činiti vůči úřadu ze splnění těchto požadavků něja-
ké nároky.
§ 62.
(1) Jednal -li podnikatel proti §§ 56, 57, jest povinen soud (úřad) učiniti oznámení o zahájení a skončení trestního řízení ústřednímu živnostenskému inspektorátu.
(2) Jiná porušení předpisů §§ 56, 57 buďtež oznámena příslušným úřadem. Bylo-li oznámení učiněno odborovou organisací zaměstnaneckou nebo poškozeným zaměstnancem, ústřední živnostenský inspektorát nařídí potřebná še-
tření.
(3) O oznámeních podle odst. 1 a 2 a o výsledcích šetření (odst. 2) vede se u ústředního živnostenského inspektorátu rejstřík. Výmaz záznamu může býti proveden jen. zjistí-li se, že podnikatel splnil dodatečně svoje závazky.
(4) Ústřední živnostenský inspektorát podá zprávu zadávacímu úřadu o zápisech v rejstříku, kdykoli bude o to dožádán. Zadávací úřad vyžádá si tuto zprávu zejména před rozhodnutím o zadání (§ 54, §§ 35-39).
(5) Podrobná ustanovení o vedení rejstříku budou vydána vládním nařízením.
§ 63.
Podnikatel (dodavatel) jest povinen zadati provoz jídelny, kantiny, prodejny kuřiva a podobných podniků osobám, které nejsou s ním ani v příbuzenském ani v námezdním poměru a to pokud možno soutěží v dohodě se zadávajícím úřadem, při čemž musí dáti přednost uchazečům z řad legionářů a válečných poškozenců a kdyby jich nebylo, místním živnostníkům.
Povinnost podnikatele k plnění závazků vůči živnostníkům a řemeslníkům.
§ 64.
(1) Podnikatel (dodavatel) je povinen předložiti na úřední vyzvání smlou-
vy, které uzavřel se živnostníky a řemeslníky, jakož i podati vysvětlení o těchto smlouvách i o plnění těchto smluv. Nevyhoví-li tomu vůbec, anebo není-li vysvětlení postačitelné, může mu zadávací úřad zadržeti splátky, dokud vyžívání nevyhoví, aniž muže podnikatel (dodavatel) požadovati úroky z prodlení z tohoto důvodu. (2) Neplní-li podnikatel (dodavatel) smluvních povinností vůči živnostníkům a řemeslníkům, může zadávací úřad zaplatiti jejich splatné pohledávky na účet podnikatele (dodavatele) z jeho výdělku nebo ze s ložené kauce. Podnikatel (dodavatel) je povinen prehlásiti, uznáváli pohledávky živnostníků a řemeslníků za oprávněné. Neučiní-li tak ve lhůtě 15 dnů od doručení vyzvání, má se za to, že pohledávky uznává a nemá více práva činiti vůči úřadu ze splnění těchto požadavků nějaké nároky.
§ 65.
Zadávací místo jest povinno vzíti zřetel na pořadí provedených, převzatých a účtovaných řemeslnických, živnostenských prací a dodávek, a na jejich jakost tou dobou vyšetřenou.
§ 66.
Část splátky (doplatku), která připadá na pohledávku živnostníka (řemeslníka) proti podnikateli (dodavateli) jest statkem podnikateli (dodavateli) svěřeným (§§ 181 o. tr. z. ).
Smluvní pokuty.
§ 67.
(1) Za nedodržení smluvních závazků, zejména lhůty splnění (§§ 17, 18) nebo za neoprávněné použití hmot a předmětů cizího původu (§ 55) mohou býti stanoveny smluvní pokuty ve výši 2%-5% zadávací hodnoty.
(2) Smluvní pokuty za nedodržení lhůty splnění buďtež vymíněny jen tehdy. je-li podstatný zájem na včasném provedení, jakož i se zřetelem ke škodě, která by nedodržením lhůty mohla vzniknouti.
(3) Nebyla-li dodržena lhůta splnění vinou zadávacího místa nesmí býti pod-
nikateli (dodavateli) stanovena smluvení pokuta.
Zvětšení nebo zmenšení práci nebo dodávek.
§68.
(1) Při zvětšení prací nebo dodávek nad přípustné meze (§ 16) jest nutno nové ujednání cen, ačli stavebník nezadá zvětšeme práce nebo dodávky jinému podnikateli (dodavateli).
(2) Nebylo-li započato s jednáním o těchto nových cenách do 14 dnů od podání nabídky, má se za to, že nabídka podnikatelova (dodavatelova) zadávacím úřadem jest přijata. Nastal-li během tohoto jednání pohyb cen materiálu nebo mezd, má podnikatel právo podati novou nabídku.
§69.
Za zmenšení prací nebo dodávek přes přípustné meze (§ 16) bude podnikateli (dodavateli) hrazena prokázaná škoda až do výše 10% ze smluvní hodnoty takového zmenšení - s vyloučením náhrady za ušlý zisk - a mámo to bude mu poskytnuto odškodnění za připravené, avšak pro zmenšení dodávky nebo práce neupotřebené, jinak nezhodnotitelné hmoty a předměty.
Platnost odchylek. § 70.
V rozpisu a ve smlouvě mohou býti stanoveny odchylky jen, připoušití-li to výslovně těmto zákon. V pochybnosti platí ustanovení tohoto zákona.
Evidence dodávek.
§71.
Dodávky (práce), o kterých platí tento zákon (§ 1), vede v evidenci ministerstvo veřejných prací. Podrobné předpisy vydá vláda nařízením.
V. Ustanovení přechodná a konečná.
§72.
Dodávky a práce již rozepsané, ale dosud nevyřízené, provedou se podle dosavadních předpisů.
§ 73.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a vstupuje s výjimkou uvedenou v § 72 na místo všech jiných předpisů týž předmět upravujících.
§ 74.
Provedením tohoto zákona pověřují se ministerstva, kterým přísluší vydati případné prováděcí předpisy.
Důvodová zpráva.
Zákonem ze dne 28. října 1918, č. 11 Sb. z. a n. " byly převzaty pro zadávání státních dodávek a prací zadávací před-
pisy a to v historických zemích rakouský, vydaný nařízením veškerého ministerstva ze dne 3. dubna 1909 č. 61 ř. z., ohledné Slovenska a Podkarpatské Rusi uherský, obsažený v ustanoveních v §§ 13 a 15 zák. čl. III/1907, v nařízení uherského ministerstva obchodu ze dne 6. července 1907 č. 55. 800 (§§ 21 až 31) a v usneseních ministerské rady ze dne 3. července 1907 (statut o veřejných dodávkách).
Tyto předpisy byly sjednoceny a zadávání státních dodávek a prací nově upraveno nařízením vlády republiky Československé ze dne 17. prosince 1920. č. 667 Sb. z. a n.. o zadávání státních dodávek a prací, vydaným na základě zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 667 Sb. z. a n.
Platný zadávací řád až dosud zůstal beze změny, ač průběhem doby byla již více návrhy jeho změna žádána. Zejména v posledních letech, kdy na podnikání veřejných svazků kladou se nové a velké úkoly, jest požadavek změny zvláště naléhavým. Rozsah dodávek a prací překročil již daleko míru, které by mohl dosavadní zadávací rád vyhovovati. Na druhé straně zkušenosti, získané při provádění jeho, ukázaly, že postupem času vykazuje četné nedostatky, kterým jest třeba čeliti novou právní
úpravou. Konečně zadávací řád v zásadách, na kterých byl vybudován, stal se jednou z překážek, brzdících snahy o rozšíření podnikání veřejných svazků.
Jest proto právem požadováno, aby vládní nařízení č. 667 z r. 1920 bylo nahrazeno novým zadávacím řádem, který by nejen odstranil dosavadní nedostatky, nýbrž také umožnil, aby podnikání veřejných svazků a zadávání veřejných dodávek a prací bylo po hospodářské stránce zdokonaleno za zvýšeného zřetele k veřejnému zájmu a potřebě zvýšené kontroly.
Nová úprava zadávání veřejných dodávek a prací jeví se potřebnou také s hlediska zvýšené investiční činnosti, která jest požadována jako jeden z prostředků boje proti nezaměstnanosti.
Návrhem opouští se zásada subkomisního regulativu (§ 38 nař. č. 667/1920), podle které ustanovení zadávacího řádu jsou závazná pro dodavatele nebo podnikatele, jen pokud byla pojata do podmínek rozepsání. Zřetele již uvedené vyžadují vybudovati zadávací řád na zásadě donucovacích předpisů, kterými jest vázán i zadávací úřad i dodavatel (podnikatel). V rámci těchto donucovacích předpisů mohou strany upraviti dodávku (práci) ujednáním. To jest třeba nejen pro nutnou ochranu veřejných zájmů a s hlediska požadavku zvýšené kontroly, nýbrž také pro zajištění hos-