vání vnitřního zařízení a opravy, nevyplacením podpor nestátním vydržovatelům ústavů a omezením žákovských exkursí. Příznivý výsledek byl snížen hlavně vyšší potřebou na nájemné za státní učitelský ústav ve Znojmě.
217. Nebyly udělovány podpory na nové učebnice a methodické příručky.
218. Úsporou ze zákona č. 174/1932 Sb. z. a n., menším počtem výpomocných sil na odborných školách pro ženská povolání následkem obsazení volných míst definitivními učitelskými silami, úsporou na pojistném podle zákona č. 221/25 Sb. z. a n., omezením počtu námezdních sil, výplaty odměn a výpomocí a úsporným pořízením služebních oděvů ve státní krejčovské škole v Prostějově. Příznivý výsledek byl snížen provedením resystemisace a postátňovací akce odborných škol pro ženská povolání ve větším rozsahu, než bylo rozpočteno.
219. V rámci úsporných opatření byly sníženy zálohy na učebné potřeby a režijní výlohy, omezeny smluvní příspěvky místním činitelům i příspěvky nestátním odborným učilištím, dotace na vnitřní zařízení a doplňování dílenských zařízení i nákup surovin a zastaveny studijní cesty do ciziny a žákovské exkurse. Bylo omezeno překládání učitelů, výstavy nebyly konány a dílenské prémie nebyly poskytovány. Postátňovací akcí na odborných školách pro ženská povolání snížily se též konkurenční příspěvky na tyto školy.
220. Vnitřní zařízení nových a rozšířených škol nevyžadovalo očekávaného nákladu pro volnější postup prací na novostavbách a přístavbách školních budov. Mimořádné příplatky k dotacím na učebné pomůcky byly omezeny neb sníženy.
221. Odměny a výpomoci nebyly poskytovány.
222. Pro pokles žactva snížily se příspěvky na úhradu osobního nákladu živnostenských škol pokračovacích, z důvodů úsporných upustilo se od zamýšlených reformních opatření a byly omezeny podpory účastníkům kursů pro vzdělání učitelů živnostenských škol pokračovacích i služební cesty dozorčí. Výstavy nebyly konány.
223. Hlavně úsporou ze zákonů č. 176/1931 a č. 174/1932 Sb. z. a n. Honoráře za vedení ústavů, paralelní přednášky a cvičení a p., jakož i odměny a výpomoci byly povolovány jen v omezeném rozsahu. V zemi České bylo zaměstnáno méně smluvních zaměstnanců a námezdních sil. Příznivý výsledek byl snížen nepředvídanou větší potřebou na vědecké pomocné síly v zemi české, na stálé, smluvní a námezdní zaměstnance v zemi Moravskoslezské a na vědecké pomocné síly, smluvní a námezdní zaměstnance v zemi Slovenské, ustanovené na některých dosud neobsazených služebních místech.
224. Podpory na studijní cesty byly udělovány jen výjimečně a byl snížen nákup potřeb pro vědecké účely. V zemi české nebyly v některých případech za IV. čtvrtletí řádné dotace plně vyplaceny. V zemi Moravskoslezské nebyly povoleny podpory na exkurse a nebylo placeno plné nájemné z budov najatých pro lékařskou fakultu Masarykovy university a vysoké školy zvěrolékařské v Brně, poněvadž nedošlo k sjednání nájemních smluv. Příznivý výsledek se snížil vyšším nákladem, jehož bylo třeba na kliniky lékařských fakult v zemi České a Moravskoslezské, na nájem nových místností pro lékařskou fakultu Karlovy university v Praze a pro filosofickou fakultu Komenského university, jakož i na doplatek nájemného za místnosti pro rektorát a kvesturu téže university. V zemi Slovenské bylo také nutno vyplatiti zbylé cestovní účty z roku 1931 a mimo očekávání nepoklesl tam oproti letům minulým náklad na dotace. Umístěním právnické fakulty Masarykovy university v nové budově vzrostl náklad na výlohy režijní.
225. Výdaje na vnitřní zařízení a vědeckou výzbroj byly povolovány jen v nutných případech.
226. Úsporou ze zákonů č. 176/1931 a č. 174/1932 Sb. z. a n. Stipendia pro pomocné vědecké síly, honoráře za mimo-
řádné úkony a odměny a výpomoci byly uděleny jen v omezené míře. Dále nenastala potřeba platiti substituční náklady za středoškolské profesory uvolněné pro vědeckou činnost na vysokých školách technických. Příznivý výsledek snížen nákladem na platy smluvních zaměstnanců a sil námezdních, ustanovených na neobsazených služebních místech a nepředvídanou větší potřebou na honoráře za vedeni ústavů a cvičení v zemi Moravskoslezské.
227. Nedošlo k podporám na exkurse posluchačů a podpory na vědecké podniky a studijní cesty byly povolovány jen ve výjimečných případech. Též zařizování jednotlivých ústavů technických vyžadovalo menšího nákladu. V zemi české nebylo nutno platiti účty za topivo a světlo v předpokládané výši a došlo k snížení výloh na režii poklesem cen. Příznivý výsledek byl snížen zvýšením některých dotací, zákonným zvýšením nájemného a doplatky na nájemném po sjednání nových smluv v zemi české a nákupy režijních potřeb pro nově zřízené ústavy a stolice v zemi Moravskoslezské.
228. Dodatečným zaplacením účtů firmám za vnitřní zařízení novostavby chemicko-technologického pavilonu českého vysokého učeni technického v Praze. Překročení bylo uhrazeno z úspor u mimořádných výdajů věcných téhož titulu § 1.
229. Hlavně úsporou ze zákona č. 174/1932 Sb. z. a n. a tím, že některá systemisovaná služební místa nebyla obsazena. Také honoráře za mimořádné práce byly povolovány jen v omezené míře.
230. Hlavně tím, že podpory na vědecká díla a vědeckým společnostem byly povolovány jen ve výjimečných případech a došlo pouze k omezenému nákupu vědeckých děl.
231. Úspory při výdajích na zařizování vědeckých ústavů.
232. Výměnou některých přidělených profesorů a lektorů za síly s nižšími služebními platy.
233. Omezením služebních a prázdninových cest, zrušením neb omezením stipendií, zvláště však snížením subvencí ruským a ukrajinským ústavům. Dále nedošlo ke zřízení nových lektorátů československého jazyka v zahraničí, byly omezeny podpory na československé zahraniční školství, na pořádání mezinárodních vědeckých sjezdů v tuzemsku a byly zastaveny podpory k účasti na sjezdech zahraničních a na zájezdy uměleckých sdružení do ciziny.
234. O výhody podle vládních nařízení č. 680/1920, č. 232/1921 a č. 233/1921 Sb. z. a n. o poshovění studijních tax nebylo studentstvem žádáno v předpokládané míře. Z důvodů úsporných byly snižovány podpory pro studentstvo, studentským sociálním institucím a stipendia pro posluchače a omezovány též náklady na doplňování zařízení státních internátů.
235. Snižováním a omezováním výdajů na vybavení sociálních a sociálně zdravotních institucí pro studentstvo vysokých i ostatních škol.
235. Úsporou ze zákona č. 174/1932 Sb. z. a n. a tím, že nedošlo ke jmenování do vyšších platových stupnic, k plnému obsazení míst smluvních zaměstnanců a k povolení nových stipendií.
237. Nebylo předloženo vyúčtování záloh na nájemné za místnosti pronajaté v městské knihovně pro státní galerii v Praze. Byly sníženy výdaje režijní, na doplňování knihoven a na výzkumné práce archeologického ústavu, zastavena byla stipendia pro studium na československém ústavě pro vědy historické v Římě, omezovány byly nákupy archiválních a hudebních bohemik a snižovány zejména podpory na činnost publikační, na restaurační a konzervační práce přírodních a historických památek a příspěvky městským archivům a museím.
238. Konečným zúčtováním nákladu 1, 001. 250 Kč 75 hal. na zakoupení Figdorovy sbírky ve Vídni. Překročení se snížilo
zamítnutím neb snížením podpor na obnovu stavitelských památek a omezováním podpor zejména i mimořádných městským archivům.
Úhrada překročení podle § 7 zákona č. 175/1919 Sb. z. a n. nebyla projednána.
239. Omezením výdajů na podporu činnosti publikační, spisovatelských institucí a jednotlivých žadatelů.
240. Snížením podpor stálým divadlům ve větších městech, tím, že nebyly vyplaceny různé čestné dary, příspěvky, výpomoci a že nedošlo k sanacím Národního divadla v Brně a Městského divadla v Praze, s nimiž při sestavování rozpočtu bylo počítáno.
241. Úsporou ze zákona č. 174/1932 Sb. z. a n., neobsazením některých systemisovaných služebních míst, odsunutím zamýšlené úpravy platové smluvních zaměstnanců a tím, že nebyly přijaty nové smluvní síly na konservatořích. Dále menším nákladem na honorářích a odměnách, poněvadž přespočetné hodiny a jiné zvláštní úkony započteny byly do učebného úvazku.
242. Omezením podpor na činnost v oboru hudebně uměleckém a snížením neb zastavením výdajů na školní ceny, exkurse žákovské, studijní a pod. cesty. Na nájemném nastala úspora tím, že dosavadní nájemní smlouva pro pražskou konservatoř byla prodloužena za dřívějších podmínek a na režijních výdajích tím, že byl menší náklad na otop, osvětlování, kancelářské a učebné potřeby, absolventské večery a školní produkce.
243. Nebyly povoleny náklady na opravy a doplňování vnitřního zařízeni a učebných pomůcek konservatoři; mimořádné příspěvky na šíření čsl. písně v cizině a jiné mimořádné podpory v oboru péče o hudební umění nebyly uděleny.
244. Úsporou ze zákona č. 174/1932 Sb. z. a n., neobsazením některých systemisovaných služebních míst, snížením nákladu na honoráře následkem menšího počtu docentur na akademii výtvarných umění a započtením přespočetných hodin a jiných zvláštních úkonů na umělecko-průmyslové škole v Praze do učebného úvazku. Přijetím náhradních učitelských sil smluvních na této škole a vyšší potřebou na mzdách při akademii výtvarných umění byla úspora částečně snížena.
245. Snižováním a omezováním podpor a příspěvků výtvarnickým spolkům a institucím, jakož i jednotlivým umělcům a menší potřebou na výstavy výtvarného umění a snížením výdajů režijních na otop, osvětlování, kancelářské a učebné potřeby. Také na nájemném pro umělecko-průmyslovou školu nastala menší potřeba při výhodnějším opatření místností. Dále byly omezeny výdaje na školní ceny, stipendia, studijní cesty a žákovské exkurse.
246. Omezením a snížením mimořádných podpor v oboru výtvarného umění a tím, že náklady na vnitřní zařízení a doplňování učebných pomůcek akademie výtvarných umění a umělecko-průmyslové školy v Praze byly povoleny jen v nepatrné míře.
247. Do konce roku nebyly poukázány substituční náklady za profesory a učitele ve funkcích osvětových referentů, poněvadž nemohly býti zemskými úřady včas oznámeny; nebyla ustanovena smluvní sila pro knihovnickou školu. Také byly sníženy honoráře za vedení lidových škol a omezeny výpomoci.
248. Úsporou na cestovném a úředním paušálu osvětových inspektorů při omezení jejich činnosti, menším nákladem na knihovnickou školu v Praze, která nebyla část roku otevřena, zastavením většiny kursů nebo snížením nákladů na ně a zvláště omezením nebo snížením podpor osvětovým sborům a jiným institucím vzdělávacím, snížením podpor na lidové publikace a přídělu knih veřejným knihovnám lidovým.
249. Z úsporných důvodů nebylo povoleno nové zařizování úřadoven osvětových inspektorů.
250. Omezením podpor na lidovýchovné účely v oboru kinematografie.
251. Z úsporných důvodů nebyly povoleny osvětovým sborům podpory na pořizování kinematografických přístrojů.
252. Omezením podpor a darů z milosti.
253. Doplatky kongruálních příjmů duchovních podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n. a vládního nařízení č. 124/1928 Sb. z. a n. za minulá léta. Nepříznivý výsledek se snížil úsporami na odpočivném pro úbytek staropensistů a následkem nižších výdajů při provádění § 12, odst. 5, zákona č. 70/1930 Sb. z. a n. a vládního nařízení č. 99/1930 Sb. z. a n., jakož i úsporou ze zákona č. 174/1932 u profesorů bohosloveckých učilišť.
O úhradě viz bližší v úvodu.
254. Sníženou podporou kněžských seminářů, omezením oprav církevních budov jen na podstaty budov a tím, že nebyly provedeny některé již dříve povolené stavební opravy nebo práce kolaudační.
255. Nákladem na rekonstrukci t. zv. purkrabské budovy kněžského semináře v Hradci Králově a na provedení oprav klášterní budovy řádu Kapucínů v Třebíči, dále příspěvkem na opravu klášterní budovy a klášterního kostela řádu Augustiniánů v české Lípě. Úhrada překročení z úspor věcných výdajů řádných titulu 14, § l - I a věcných výdajů mimořádných titulu 14, § l - II kap. 10.
256. V zemi české odešli na odpočinek ve větším počtu, než bylo očekáváno, duchovní s nároky na odpočivné podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n. V zemi Slovenské byly upraveny platy několika profesorů diecésních bohosloveckých učilišť se zpětnou platností, zvýšil se náklad na kongruální doplňky a na jejich doplatky po úpravě přiznávek duchovních podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n. a vládního nařízení č. 124/1928 Sb z. a n. pro pětiletí 1931-1935, poněvadž všeobecně klesly odpočitatelné příjmy duchovních. Proti tomu došlo k úsporám tím, že v zemi Podkarpatoruské nebyla obsazena některá místa ve veřejné duchovní správě a v zemi Slovenské snížil se počet staropensistů.
O úhradě viz bližší v úvodu.
257. Provádění oprav na církevních budovách bylo omezováno na podstaty budov a nebyly provedeny některé dříve již povolené opravné práce nebo nebyly předloženy účty za ně.
258. Z úsporných důvodů nebyly použity v zemi české a Moravskoslezské prostředky na opravy budov a v zemi Slovenské byly povoleny jen nejnutnější opravy církevních budov a byly sníženy podpory kněžským seminářům. Mimo to nemohly býti poukázány výdělkové částky za některé provedené opravy v zemi Slovenské, poněvadž nebyly skončeny kolaudační práce. V zemi Podkarpatoruské nebylo třeba příspěvků na stavby a vnitřní zařízení. Příznivý výsledek se snížil nepreliminovanou podporou na výchovu kněžského dorostu pro zemi Podkarpatoruskou a na kancelář apoštolské administratury v Užhorodě.
259. Zvýšené kongruální doplňky po úpravě přiznávek duchovních na pětiletí 1931-1935 podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n. a vládního nařízení č. 124/1928 Sb. z. a n. následkem poklesu započítatelných příjmů duchovních. Překročení se snížilo tím, že nebyla obsazena některá uprázdněná systemisovaná místa profesorů bohosloveckých učilišť a po profesoru s vyšším platem byl ustanoven profesor s adjutem.
Úhrada části celkového překročení a to 24. 000 Kč z úspor řádných výdajů osobních § l, titulu 3. O úhradě ostatního překročení viz bližší v úvodu
260. Omezením režijních výloh v zemi Slovenské a výdajů na opravy budov v zemi Podkarpatoruské.
261. Z úsporných důvodů nebyly povoleny podpory na stavby církevních budov a byly sníženy podpory kněžským seminářům.
262. Při úpravě přiznávek duchovních pro pětiletí 19311935 zvýšily se kongruální doplňky následkem poklesu započítatelných příjmů duchovních v zemi Slovenské a Podkarpatoruské. Překročení se snížilo vyplacením nižších dotací církvím dotačním, poněvadž nebylo ještě možno stanoviti jejich konečnou výši.
O úhradě viz bližší v úvodu.
263. Snížením podpor a dotací.
264. Mimořádnou výpomocí biskupovi pravoslavné eparchie Podkarpatoruské a podporami poskytnutými duchovním téže eparchie, kteří neměli kongruálních doplňků. Překročení se snížilo úsporami při platech podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n., poněvadž v zemi České a Moravskoslezské vznikly nižší výdaje při započtení služebních let, než se očekávalo, v zemi Slovenské nedošlo dosud k přiznání kongruy duchovenstvu a v zemi Podkarpatoruské nebylo lze přikročiti v plném rozsahu k přiznání doplňků kongruy podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n., ježto nebyla ještě dokončena vnitřní organizace církve. Úhrada z úspor řádných osobních výdajů titulu 2, titulu 6, § l, titulu 12, § l a titulu 14, § 7.
265. Zvýšené příspěvky na správní výdaje české pravoslavné eparchie a pravoslavné eparchie Podkarpatoruské. Úhrada překročení z úspor řádných věcných výdajů § l - I a § 3 téhož titulu.
266. Úpravou dotace na výchovné v zemi České a Moravskoslezské a zvýšenými doplňky kongruy po úpravě přiznávek na pětiletí 1931-1935 v zemi Slovenské. Překročení se snížilo úbytkem doplňků kongruálních podle přiznávek předložených v zemi Podkarpatoruské
Úhrada překročení v částce 810 Kč z úspor řádných výdajů osobních § 7 téhož titulu. O úhradě ostatního překročení viz bližší v úvodu.
267. Celkovým omezením podpor a jejich menší potřebou pro menší počet žádostí v zemi Podkarpatoruské.
268. Poněvadž nebylo možno ještě stanoviti konečnou paušální dotaci podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n., byla vyplacena nižší záloha.
269. Úspornými opatřeními byly omezeny různé osobni výdaje. Naproti tomu byla vyplacena vyšší záloha na dotaci podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n. církvi starokatolické.
270. Nižšími podporami z důvodů úsporných.
271. Úbytkem nestátních osob učitelských penzionovaných před 1. lednem 1926 a pozůstalých po těchto osobách a konečnou úpravou příspěvků na výchovu dětí, vyplácených zatím zálohově.
272. Větší výtěžek z Věstníku a jiných publikací ministerstva školství a národní osvěty a náhrady všeho druhu.
273. Refundace požitků, vrácené přeplatky cestovních paušálů, zbytky režijních záloh a různé náhrady.
274. Zbytky cestovních záloh a přeplatek výchovného.
275. Nepreliminované příspěvky, výtěžek školních nemovitostí a vyšší výnos školní daně v zemi Slovenské, pachtovného v zemi Podkarpatoruské, zejména však zbytky režijních záloh, náhrady za užívání naturálních bytů a nájemného, služebních platů a jiných výdajů z minulých let. Příznivý výsledek se snížil menším výnosem školní daně v zemi Podkarpatoruské.
276. Nepreliminovaný příjem, poněvadž výtěžek na 30% podílu státu na zemských přirážkách byl v zemi Podkarpatoruské větší než potřeba na platy nestátních učitelů.
277. Náhrady služebních platů a zbytky režijních záloh i dotací z minulých let.
278. Zbytek zálohy, poskytnuté státní pedagogické akademii v Brně, a podpor na kursy.
279. Zvýšením počtu žactva platícího školné, různými nekompensovatelnými náhradami, větším výtěžkem z prodeje výročních zpráv a za opotřebované nářadí a také tím, že výtěžek za předplatné na "Těsnopisné rozhledy" za rok 1931 byl odveden teprve v roce 1932.
280. Různé nekompensovatelné náhrady, výtěžek za prodané varhany a maďarské knihy, větší počet žactva cvičných škol platícího školné v zemi české a vyšší příjem z prodeje výročních zpráv na Slovensku.
281. Zbytky záloh a dotací, náhrady přeplatků na osobních platech z minulých let, výtěžek z prodeje vyřazených strojů a starého inventáře. Příznivý výsledek byl snížen menším výnosem školného a příspěvků místních činitelů.
282. Zbytky záloh z minulých let.
283. Hlavně zvýšené zápisní poplatky cizinecké a vyšší počet platících posluchačů na Komenského universitě v Bratislavě. Dále nespotřebované zbytky dotací a záloh z minulých let a jiné různé neočekávané příjmy a náhrady. Příznivý výsledek snížen menším příjmem z prodeje tiskopisů a publikací, než bylo preliminováno.
284. Zvýšené zápisní poplatky cizinecké, vrácené nepoužité studijní podpory a různé náhrady. Příznivý výsledek se snížil úbytkem platících posluchačů na českém vysokém učení technickém v Praze a na vysoké škole báňské v Příbrami a dále tím, že nebylo dosaženo očekávaného příjmu z prodeje tiskopisů. Mimo to nebyl zaplacen příspěvek země české na udržování kulturně technických kursů a za přednášky o hospodářské nauce stavební.
285. Zbytky dotací z minulých let a různé příjmy ze státního ústavu meteorologického.
286. Vrácené různé podpory, zálohy a přeplatky.
287. Pro neprospěch žactva byly vráceny některé podpory a stipendia a zrušovány internátní slevy. Dále předčasně byly splaceny některé zálohy poskytnuté na zkušební poplatky a přijaty různé nekompensovatelné náhrady z minulých let.
288. Zbytky vyúčtovaných záloh památkových a vědeckých ústavů za léta 1930 a 1931, náhrada přeplatků nájemného za státní galerii v Praze za rok 1931 a splátky náhrad předepsaných bývalým zaměstnancům státního památkového úřadu v Praze.
289. Při zvýšeném počtu žactva konservatoří hudby omezeno osvobození od školného, vráceny přeplatky na služebních platech a zbytky záloh z minulých let.
290. Zvýšení školních poplatků na akademii výtvarných umění, s nímž v rozpočtu nebylo ještě počítáno, a nekompensovatelné náhrady z minulých let.
291. Vrácené příspěvky a přijaté zbytky vyúčtovaných záloh a podpor.
292. Větší příjem ze státního ústředního diapozitivního a filmového ústavu, poněvadž byl větší zájem o vyrobené kulturní filmy, a k náhradě předepsaný příspěvek poskytnutý na vyrobení filmu.
293. Nepreliminované náhrady přeplatků na kongruálních doplňcích, které byly předepsány po konečné úpravě přiznávek duchovních podle zákona č. 122/1926 Sb. z. a n. a vládního nařízení č. 124/1928 Sb. z. a n. Dále interkalární příjmy z uprázdněných duchovních obročí, odvedené dodatečně, a příjem na příspěvcích, poněvadž u některých obročí nedošlo dosud k zastavení příspěvků pro náboženskou matici. Příznivý výsledek byl snížen tím, že v roce 1932 nebyly ještě úrokovány hypotékami zápůjčky poskytnuté z peněžních hotovostí kmenového jmění české náboženské matice pro majetek ostřihomského arcibiskupství a ostřihomské metropolitní kapituly, poněvadž nebylo skončeno jednání o některých podmínkách
zápůjček; také nebylo docíleno čistého výnosu z velkostatku Nejdku následkem menší těžby dřeva a poklesu jeho cen.
294. Přeplatky kongruálních doplňků a odpočivných platů z minulých let zjištěné po úpravě přiznávek podle zákona čís. 122/1926 Sb. z. a n. a po konečném stanovení odpočivných platů. Příznivý výsledek se snížil nižším výnosem penzijních příspěvků po rozhodnutí ministerstva školství a národní osvěty, že řeholní duchovní působící na inkorporovaných obrocích nejsou povinni je platiti, dále následkem úbytku kněží s vyššími penzijními příspěvky a menšího počtu kněží nově ustanovených.
295. Nekompensovatelné náhrady doplňků kongruy.
296. Nepreliminované náhrady přeplatků z minulých let, zjištěných hlavně po úpravě přiznávek podle zákona čís. 122/1926 Sb. z. a n.
297. Nižší příjem na penzijních příspěvcích souvisí s nižšími výdaji na platy podle zákona čís. 122/1926 Sb. z. a n.
298. Přeplatky na platech a dotacích podle zákona čís. 122/1926 Sb. z. a n. předepsané k náhradě.
299. Vyšší příjem z penzijních příspěvků tím, že tyto byly vydržovatelům škol předepsány najednou i za léta minulá, a náhrady přeplatků na penzijních a zaopatřovacích platech v zemi Slovenské a Podkarpatoruské.
300. Úsporou ze zákona čís. 176/1931 Sb. z. a n. a tím, že odstoupivší ministr byl jmenován členem nové vlády.
301. Úsporou ze zákonů čís. 176/1931 a 174/1932 Sb. z. a n., neobsazením některých systemisovaných míst pragmatikálních zaměstnanců a snížením počtu smluvních zaměstnanců, pracujících v agendě státní pomoci pro zemědělce postižené živelními pohromami. Příznivý výsledek byl snížen vyšším poukazem na položce odměny a výpomoci.
302. Větší výdaje na režii a telefonní provoz v nové úřední budově ministerstva. Dále byl větší náklad na knihovnu, než se předpokládalo (vazba značného počtu knih). Překročení bylo sníženo hlavně tím, že byly omezeny služební cesty a že nedošlo k nákupu strojů a písma pro litografický ústav. Úhrada z úspor u kap. 11, tit. 4, § 2, § 3/I. věcné řádné výdaje a tit. 5, § 4/II. mimořádné věcné výdaje.
303. Zařízení ministerstva v nové úřední budově bylo opatřeno z důvodů úsporných jen v omezeném rozsahu.
304. Hlavně úspora ze zákonů čís. 176/1931 a 174/1932 Sb. z. a n.
305. Správní výlohy a režijní náklady u státních zemědělských škol a příspěvky na vybudování a vydržování ústavů nestátních byly z úsporných důvodů sníženy; rovněž tak byly sníženy subvence na lidové školy hospodářské. Příznivého výsledku bylo dosaženo též při řádných věcných výdajích, preliminovaných na zřizování a postátnění zemědělských škol a na cestovné a stěhovací výlohy.
306. Omezen byl náklad na šíření osvětové činnosti zemědělské (poskytování podpor, stipendií a pod. ), kočovné přednášky, specielní kursy a na podporu zemědělského musejnictví.
307. Úspora při mimořádných výdajích, preliminovaných na zemědělské musejnictví.
308. Vznikl větši výdaj při položce "Zemědělské a lesní družstevnictví" tím, že na podporu lidového peněžnictví na Slovensku a Podkarpatské Rusi byly poskytnuty zařizovací příspěvky a státní vklady Rolnickým vzájemným pokladnicím, a že Svazovým ústředím zemědělských a družstevních organizací byly poskytnuty režijní příspěvky a podpory na zmírnění ztrát skladištních a jiných družstev v důsledku poklesu cen při zemědělské krizi. Překročení tím vzniklé bylo sníženo hlavně nižší potřebou na režii zemědělských rad v Bratislavě a Opavě a jiných zemědělských organizací. Úhrada z úspor
kap. 11, tit. 3, § l ostatní osobní a věcné výdaje řádné tit. 3, § 3, věcné výdaje řádné tit. 4, § 2 a § 3/I. věcné výdaje řádné.
309. Hlavně tím, že nebyla obsazena některá systemisovaná místa a že nebylo použito částky preliminované na odměny a výpomoci.
310. Nepreliminované úrokové příspěvky ze zápůjček podle zákona čís. 122/1931 Sb. z. a n. ve znění zákona čís. 206. 1931 Sb. z. a n. na zmírnění škod, způsobených zemědělcům živelními pohromami v roce 1931. Dále větší výdaje na podpory malozemědělcům výplatou příspěvků na opatření osiva, podpor na snížení ztrát při pádu dobytka a poskytnutím příspěvků k úhradě ztrát Zajišťovacímu svazu dobytčích pojišťoven v Praze a Zemské dobytčí pojišťovně v Brně; v těchto ústavech jsou sdruženy místní a okresní pojišťovny resp. místní odbory (na Moravě), jichž členové jsou většinou drobní chovatelé dobytka. Překročení nastalo konečně též tím, že zde byl zúčtován výdaj v částce 462. 500 Kč na podpory zemědělcům v chudých horských krajích nejvíce postižených hospodářskou krizí a příspěvek 20. 000 Kč na vydání Comptes rendus XV. mezinárodního zemědělského kongresu v Praze; tyto výdaje spočívají na usnesení vlády ze dne 1. března 1932, která určila, aby k těmto účelům byla použita částka 500. 000 Kč z přebytků čsl. komise melasové. Uvedené částky 462. 500 Kč a 20. 000 Kč, úhrnem... 482. 500 Kč z přebytků této komise jsou současně zúčtovány v příjmech kap. 21, tit. 5, § 6, pol. 13.
Nepříznivý výsledek byl snížen hlavně menší potřebou na úrokové příspěvky ze zápůjček podle zákona čís. 118/1927 Sb. z. a n. a podle opatření Stálého výboru čís. 159/1929 Sb. z. a n. na zmírnění škod způsobených zemědělcům živelními pohromami v letech 1926, 1927 a 1929, neboť dlužníci částečně splatili státem zaručené nouzové zápůjčky. Také při výdajích na úřady práce pro zemědělské dělnictvo v zemi Slovenské a Podkarpatoruské jest výsledek příznivější a nastal převážně úsporou na cestovném a stravném v důsledku menšího počtu sporů mezi zaměstnavateli a dělnictvem. Překročení bylo uhrazeno z úspor kap. 11, tit. l, § 2, osobní výdaje řádné a mimořádné tit. 4, § l tit. 4. § 5 osobní a věcné výdaje řádné, tit. 5, § l věcné výdaje řádné a mimořádné a tit. 5, § 4/I osobní výdaje a věcné výdaje řádné.
311. Menším nákupem zařízení pro úřady práce pro zemědělské dělnictvo na Slovensku a Podkarpatské Rusi.
312. Nižší náklad na podporování ruských a ukrajinských uprchlíků - zemědělců prostřednictvím jejich osvětových a družstevních institucí.
313. Hlavně úsporou ze zákonů čís. 176/1931 a 174/1932 Sb. z. a n., neobsazením některých systemisovaných míst, menším počtem smluvních sil a úsporou při položce na odměny a výpomoci.
314. Menší výdaje na cestovné a stravné, na úřední a kancelářské potřeby, inventáře a časopisy u zemských úřadů a na udržování a doplnění vodních knih a sbírek vodních map. Též u pol. "Různá jiná vydání", kde bylo preliminováno zejména na propagační činnost zemědělsko-technickou, jeví se úspora.
315. Bylo omezeno opatřování nových technických přístrojů, zařízení pedologických laboratoří a doplňování odborných knihoven.
316. Hlavně úsporou ze zákonů čís. 176/1931 a 174/1932 Sb. z. a n. K přijetí smluvních sil nedošlo a výplata odměn byla omezena.
317. Hlavně úsporou při položce, preliminované na výlohy agrárních operací v zemích Slovenské a Podkarpatoruské.
318. Omezením podpor hospodářským organizacím malozemědělců na nákup strojů a soutěže strojů, menšími výdaji na zemědělské strojnictví (podpory vynálezů, propagace a pod. ) a stavitelství a na podpory k úhradě nákladů, spojených s prováděním společných zařízení (cest, mostů atd. ) při