kdy se započalo pojištění. Pojistiteli náleží prémie až do konce pojistného období, ve kterém se dověděl o důvodu zániku.

(2) Totéž platí, bylo-li pojištění uzavřeno pro budoucí zájem a zájem na pojištění vůbec nevznikl.

Zcizení pojištěné věci nemovité.

§ 64.

(1) Zcizí-li pojistník pojištěnou nemovitou věc, přecházejí práva a povinnosti z pojistné smlouvy na nabyvatele.

(2) Zcizitel nebo nabyvatel oznámiž zcizení neprodleně pojistiteli.

(3) Pojistitel je povinen uznati přechod pohledávek proti němu vzešlých za platný teprve od doby, kdy zvěděl o zcizení.

(4) Zcizitel a nabyvatel ručí nerozdílnou rukou za prémii, která připadá na dobu před tím, než pojistitel zvěděl o zcizení.

§ 65.

(1) Pojistitel jest oprávněn nabyvateli vypověděti pojistný poměr a výpovědní lhůtou aspoň jednoho měsíce. Právo výpovědi zanikne, nevykoná-li je pojistitel do jednoho měsíce poté, kdy zvěděl o zcizení.

(2) Nabyvatel jest oprávněn vypověděti pojistný poměr, avšak bez výpovědní lhůty. Právo výpovědi zanikne, nevykoná-li se do jednoho měsíce potom, kdy se nabyvatel uvázal v držbu pojištěné nemovité věci. Nevěděl-li nabyvatel o pojištění, zanikne jeho právo výpovědi teprve, když uplyne měsíc poté, kdy o něm zvěděl.

(3) Pojistiteli náleží prémie, vypoví-li sám, až do ukončení pojistného poměru, vypoví-li nabyvatel, až do konce běžného pojistného období. V obou případech je zcizitel zavázán zaplatiti prémii; nabyvatel ručí toliko za prémii, jež připadá na dobu před tím, než pojistitel zvěděl o zcizení (§ 64, odst. 4. ).

§ 66.

(1) Ustanovení §§ 64 a 65 se vztahují též na každou jinou změnu v osobě vlastníka pojištěné nemovité věci, zejména také na nucenou dražbu.

(2) Při nucené dražbě platí doba uděleného příklepu za dobu zcizení.

(3) Zcizí-li se pojištěná nemovitá věc s příslušenstvím, platí ustanoveni §§ 64 až 66 též o příslušenství.

Zcizení pojištěné věci movité.

§67.

Při zcizení pojištěné movité věci zaniká pojistný poměr, jakmile věc vyjde z rukou zcizitele. Pojistiteli náleží prémie až do konce pojistného období, v němž se o tom dověděl.

Přechod pojištěných věcí dědictvím.

§68.

Přechod pojištěných věcí dědictvím nedotýká se pojistného poměru. Odchylné ujednání, pokud jde o pojištění nemovité věci a jejího příslušenství, jest neplatné.

Po jištění na cizí účet.

§ 69.

(1) Pojistník může uzavříti smlouvu s pojistitelem vlastním jménem pro zájem třetí osoby, označuje nebo neoznačuje osobu pojištěného (pojištění na cizí účet).

(2) Byly-li pojištěny cizí věci, platí v pochybnosti, že pojistník uzavřel pojištěni na cizí účet.

(3) Při pojištění na cizí účet příslušejí práva z pojistné smlouvy pojištěnému vyjma právo na pojistku. Pojištěný však nemůže bez přivolení pojistníkova nakládati se svými právy nebo je soudně uplatňovati, ledaže má držbu pojistky.

(4) Pojistník platí za zmocněna vlastním jménem nakládati s právy, jež příslušejí pojištěnému z pojistné smlouvy; přijímati placení a převáděti práva je však bez přivolení pojištěného oprávněn jen tehdy, má-li držbu pojistky.

(5) Pojistitel může plnění pojistníkovi učiniti závislým na tom, že mu bude prokázáno přivolení pojištěného.

§ 70.

Pojistník není povinen vydati pojištěnému pojistku, pokud nejsou uspokojeny jeho nároky, jež mu příslušejí v příčině pojištěné

věci proti pojištěnému. Pojistník se může pro tyto nároky uspokojiti před pojištěným a jeho věřiteli z náhradové pohledávky proti pojistiteli a, jestliže tato pohledávka byla vybrána, z náhrady.

§71.

Pokud podle ustanovení tohoto zákona jsou chování a vědomost pojistníka právně významné, přihlíží se při pojištění na cizí účet také k chování a vědomosti pojištěného. Pokud vědomost o některé okolnosti jest v době uzavření smlouvy významná, nepřihlíží se k vědomosti pojištěného, byla-li smlouva uzavřena bez jeho vědomí nebo nemohl-li pojištěný včas zpraviti pojistitele nebo pojistníka. Pojistitel jest však nucen námitku, že smlouva byla uzavřena bez vědomosti pojištěného, proti sobě připustiti toliko tehdy, oznámil-li mu pojistník při uzavření smlouvy, že pojištění se uzavírá bez příkazu třetí osoby.

Donucovací předpisy. § 72.

Pojistitel se nemůže dovolávati ujednání, jež se v neprospěch pojistníka odchylují od ustanovení § 50, odst. 1., odst. 3., věty 2., §§ 55 až 58, §§ 60 až 63. Totéž platí o ujednáních, která se odchylují v neprospěch zcizitele nebo nabyvatele od ustanovení §§64 až 67.

Hlava 2. Pojištění požární.

Obsah pojištění a rozsah povinnosti k náhradě.

§ 73.

(1) Při požárním pojištění ručí pojistitel za škodu, která byla způsobena požárem, bleskem nebo výbuchem způsobu ve smlouvě uvedeného.

(2) Pojistitel je povinen nahraditi škodu, která vznikla zničením nebo poškozením pojištěných věcí, pokud byly zničeny nebo poškozeny přímým nebo nepřímým působením ohně nebo hašením, stržením, vyklizením nebo podobnými opatřeními při požáru. To-

též platí o škodě, jež vznikla tím, že se pojištěné věci při požáru ztratily.

(3) Na ručení pojistitelovo za škodu způsobenou bleskem nebo výbuchem buď přiměřeně užito ustanovení odstavce 2.

Meze zavázanosti.

§ 74.

Pojistitel neručí za škody způsobené požárem nebo výbuchem, které vznikly zemětřesením, válečnými událostmi, vzbouřením nebo povstáním.

Rozsah pojištění souboru věcí. Změna místa.

§ 75.

(1) Byl-li pojištěn soubor věcí, vztahuje se pojištění též na věci příslušníků rodiny a zaměstnanců pojistníkových, kteří s ním žijí ve společné domácnosti nebo vykonávají své povolání v místě, pro něž platí pojištění.

(2) Ujednání, podle něhož bude pojistitel prost závazku plniti, budou-li věci zcela nebo z části odneseny do jiných místností místa v pojistce uvedeného (domu, bytu, závodu, výstavy, stáje a pod. ), může se pojistitel dovolávati toliko tehdy, náleží-li mu podle zásad rozhodných pro jeho obchodování za pojištění v těchto jiných místnostech vyšší prémie.

Pojistná náhrada.

§ 76. Pojistná náhrada se řídí:

a) při budovách podle nákladů znovuzřízení v místě obvyklých se zřením na úbytek hodnoty způsobený stářím, opotřebením nebo jinými příčinami, jestliže se však budova znovu nevystaví, nejvýše podle její prodejní hodnoty;

b) při zboží, jež pojistník sám vyrobil, podle výrobních nákladů, při jiném zboží podle pořizovacích nákladů, v obou případech však nejvýše podle prodejní ceny;

c) při dobytku podle hodnoty, kterou měl přímo před tím, než nastala pojistná příhoda, při surovinách, polních plodinách a jiných

přírodninách podle průměrných cen zjištěných pro den požáru;

d) při domácím nářadí a jinakých předmětech potřeby, při pracovním náčiní a strojích podle nákladů nového opatření věcí téhož druhu se zřením na úbytek hodnoty způsobený stářím, užíváním nebo jinými příčinami.

Pojištění ucházejícího zisku a několikerého zájmu na téže věci.

§ 77.

(1) Při pojištění zisku ucházejícího pro pojistnou příhodu nelze ujednáním stanoviti pojistnou hodnotu určitou částkou.

(2) Kdo se pojistí v příčině téže věci u jednoho pojistitele proti škodě, u jiného pojistitele na ucházející zisk nebo pro jiný zvláštní zájem, jenž jest ohrožen pojistnou příhodou, jest povinen každému pojistiteli neprodleně oznámiti ostatní pojištění a ostatní pojistitele a udati pojistné sumy.

Oznámení pojistné příhody.

§ 78.

Povinnosti oznámiti pojistnou příhodu (§ 39, odst. 1. ) učiní se zadost, odešle-li se oznámení do tří dnů po jejím vzniku.

Rozšíření zástavního práva k budovám.

§ 79.

(1) Zástavní právo k pojištěné budově vztahuje se na náhradovou pohledávku proti pojistiteli. Obmezení exekuce, jež podle ustanovení exekučního práva platí v příčině této pohledávky, není tím dotčeno.

(2) Náhrada smí se platiti pojistníkovi, kromě případů uvedených v § 81, toliko s přivolením zástavních věřitelů, kteří své zástavní právo ohlásili pojistiteli dříve, než pojistná příhoda nastala.

(3) Platí, že zástavní věřitel přivolil, uvědomil-li ho pojistitel, že náhrada bude vyplacena a že jest oprávněn podati proti tomu do měsíce odpor, a nepodal-li v této lhůtě odpor proti placení, útraty zprávy jdou na vrub zástavního věřitele. Změní-li byt, buď užito přiměřeně ustanovení § 15, odst. 1.

(4) Nemůže-li zástavní věřitel býti zpraven nebo podá-li včas odpor, je pojistitel oprávněn složiti náhradu u okresního soudu, v jehož obvodu je pojištěná budova.

(5) Složenou náhradu rozvrhne soud na návrh, užívaje přiměřeně ustanovení exekučního práva o rozvrhu nejvyššího podání při nucené dražbě nemovitostí, při čemž se na pojistníka hledí jako na dlužníka.

(6) Bylo-li zástavní právo na pojištěné budově ohlášeno pojistiteli, jest tento povinen doporučeným dopisem neprodleně zpraviti zástavního věřitele na jeho náklad o přerušeném placení prémií. Zástavní věřitel má právo, pokud nenastala pojistná příhoda, do jednoho měsíce zaplatiti dlužné prémie.

Doložka o znovuzřízení. § 80.

(1) Je-li pojistitel podle smlouvy zavázán platiti náhradu toliko na znovuzřízení pojištěné budovy nebo na doplnění pojištěného příslušenství nebo prohlásí-li pojistník pojistiteli, když nastala pojistná příhoda, že náhrady upotřebí toliko k těmto účelům, může býti placení žádáno teprve tehdy, je-li zajištěno, že bude peněz upotřebeno k těmto účelům.

(2) Pokud věcí opatřených z náhrady jest potřeba a pokud se jich užije ke znovuzřízení budovy nebo k doplnění příslušenství, nelze na ně vésti oddělenou exekuci.

§ 81.

Je-li pojistitel podle smlouvy zavázán platiti náhradu toliko na znovuzřízení budovy nebo na doplnění příslušenství nebo prohlásí-li pojistník pojistiteli, když nastala pojistná příhoda, že upotřebí náhrady toliko k těmto účelům, je placení pojistníkovi účinné také proti zástavnímu věřiteli, který své zástavní právo pojistiteli ohlásil, byť i k placení nepřivolil, jestliže je zajištěno, že bude peněz upotřebeno k těmto účelům. Má-li však býti placeno bez tohoto zajištění nebo má-li se vůbec upustiti od toho, aby peněz bylo upotřebeno k těmto účelům, budiž přiměřeně užito ustanovení § 79, odst. 2. až 5.

Donucovací předpisy. § 82.

Ujednání, jež se odchylují od ustanovení §§ 75 a 78 v neprospěch pojistníka, nemůže

se pojistitel dovolávati. Totéž platí o ujednáních mezi pojistitelem a pojistníkem, jimiž se vylučují neb obmezují práva založená ve prospěch zástavního věřitele ustanoveními § 79, odst. 1. až 3., a § 81.

Jiná knihovní břemena.

§ 83.

Vázne-li na pojištěné budově věcné břemeno, důchodová pohledávka nebo podle ustanovení exekučního práva nabyté právo úkojné, nebo je-li pojištěná budova zatížena právem požívacím, buď přiměřeně užito ustanovení §§ 79 až 82.

Hlava 3. Pojištění krupobitní.

Obsah pojištění.

§ 84.

Při pojištění krupobitním ručí pojistitel za škodu, jež vznikne na pojištěných plodinách půdy krupobitím.

Pojistná náhrada.

§ 85.

Pojistná náhrada řídí se podle výtěžku, který by byly poskytly pojištěné plodiny půdy, kdyby nebylo nastalo krupobití.

Oznámení pojistné příhody.

§ 86.

Povinnosti oznámiti pojistnou příhodu (§ 39, odst. 1. ) učiní se zadost, odešle-li se oznámení do čtyř dnů po jejím vzniku.

Dospělost pojistného nároku.

§ 87.

Plnění náhrady lze odložiti až do 31. října běžného roku. Nejsou-li však v této době pojištěné plodiny půdy ještě sklizeny, budiž náhrada dána neprodleně poté, kdy budou sklizeny.

Právo výpovědi po pojistné příhodě.

§ 88.

Dá-li pojistitel výpověď podle § 61, působí výpověď teprve koncem pojistného období, v němž nastalo krupobití.

Zcizeni pozemku s pojištěnými plodinami půdy.

§ 89.

(1) Zcizí-li se pozemek, na němž jsou pojištěné plodiny půdy, může pojistitel nabyvateli vypověděti pojistný poměr toliko pro konec pojistného období, v němž zvěděl o zcizení; ustanovení § 65, odst. 1., o lhůtách tu neplatí.

(2) Nabude-li kdo na základě požívacího nebo pachtovního práva nebo podobného poměru oprávnění bráti pojištěné plody půdy, buď přiměřeně podle odst. 1. užito ustanovení o zcizení pojištěného pozemku.

Donucovací předpisy. § 90.

(1) Pojistitel se nemůže dovolávati ujednání, jež se odchylují od ustanovení §§ 86 až 88 v neprospěch pojistníka nebo od ustanovení § 89 v neprospěch nabyvatele nebo poživatele.

(2) Lhůtu k podání odporu podle § 2, odst. 1., lze zkrátiti; nesmí však činiti méně než osm dní. Taktéž jsou přípustná ujednání, jež se odchylují od ustanovení § 57 o náhradě zachraňovacího nákladu.

Hlava 4. Pojištění dobytka.

Obsah pojištění.

§91.

(1) Při pojištění dobytka je pojistitel povinen nahraditi škodu, jež nastane smrtí (zhynutím, porážkou z nouze) pojištěného zvířete.

(2) Pojistiti se lze také proti škodě, která nastane nemocí neb úrazem pojištěného zvířete, jež nemají za následek jeho smrt.

Meze zavázanosti.

§ 92. Pojistitel nehradí škodu:

a) jež vznikne morem nebo nemocí a která se má podle právních ustanovení nahraditi z veřejných prostředků, třebaže by tu pro porušení policejních předpisů o moru nebylo nároku na náhradu;

b) jež byla způsobena válečnými událostmi nebo jež vznikla vzbouřením nebo povstáním;

c) jež byla způsobena požárem, bleskem, výbuchem, povodní nebo zemětřesením;

d) jež vznikla při dopravě pojištěných zvířat po železnici, lodi nebo jiných dopravních prostředcích nebo následkem takové dopravy, jakož i při nakládání i vykládání s tím spojeném;

e) jež vznikla užitím koní k dostihům nebo k jiným sportovním účelům.

Změna místa.

§ 93.

Ujednání, že pojistitel bude prost závazku plniti, bude-li pojištěné zvíře odstraněno z určitého místa, může se pojistitel dovolávati pouze tehdy, trvalo-li odstranění déle osmi dnů.

Oznamovací povinnost při pojistné příhodě a při onemocněních a úrazech.

§ 94.

Pojistník je povinen oznámiti neprodleně pojistiteli jak smrt tak i každé závažné onemocnění a každý závažný úraz pojištěného zvířete, a to i když se nemá onemocnění neb úraz pokládati za pojistnou příhodu. Povinnosti oznamovací se učiní zadost, odešle-li se oznámení do dvou dnů potom, kdy událost nastala.

Právo pojistitelovo k prohlídce

a vyšetření pojištěných

zvířat.

§ 95.

Pojistitel jest oprávněn kdykoli na své náklady prohlédnouti a vyšetřiti pojištěná zvířata.

Zachraňovací povinnost a zachraňovací náklad.

§ 96.

(1) Onemocní-li pojištěné zvíře neb utrpí-li úraz, je pojistník povinen, pokud jsou onemocnění neb úraz závažné, přibrati neprodleně zvěrolékaře nebo, není-li to možné odborníka.

(2) Útraty krmení a ošetření, jakož i náklady na zvěrolékařské ohledání a léčení není povinen pojistitel nahraditi.

(3) Náklady první prohlídky (odst. 1. ) při onemocnění pojištěného zvířete nesou pojistitel a pojistník stejným dílem.

Týrání a zanedbání zvířete.

§ 97.

Jestliže pojistník úmyslně nebo z hrubé nedbalosti zvíře těžce týral nebo zanedbal, obzvláště opominul-li při onemocněn? nebo úrazu zvířete úmyslně nebo z hrubé nedbalosti přibrati zvěrolékaře nebo odborníka podle ustanovení § 96, odst. 1., jest pojistitel prost závazku plniti, leč že týrání nebo zanedbání nemělo vlivu ani na vznik pojistné příhody ani na rozsah plnění, ke kterému je pojistitel zavázán.

Porážka z nouze.

§ 98.

(1) Pojistník nesmí bez přivolení pojistitelova provésti porážku z nouze, leč by porážka byla úředně nařízena nebo pojistník ji mohl podle okolností pokládati za tak naléhavou, že nebylo lze čekati na prohlášení pojistitelovo.

(2) Provedl-li pojistník porážku z nouze proti tomuto ustanovení, je pojistitel prost závazku plniti.

(3) Nepřipustil-li pojistník porážku z nouze pojistitelem nařízenou, je pojistitel prost závazku plniti potud, pokud by rozsah škody byl menší, kdyby se byl pojistník náležitě zachoval.

Pojistná náhrada.

§ 99.

Nastane-li smrt pojištěného zvířete nemocí neb úrazem, řídí se pojistná náhrada podle

hodnoty, kterou mělo zvíře přímo před onemocněním nebo úrazem.

Právo výpovědi po n a s t a l é pojistné příhodě.

§ 100.

Každá strana jest oprávněna vypověděti pojistný poměr podle § 61. Je-li však některé z několika pojištěných zvířat stiženo nakažlivou nemocí, ať následovala smrt čili nic, nemá pojistitel právo výpovědi.

Přechod nároku ze správy.

§ 101.

(1) Přísluší-li pojistníkovi proti třetí osobě nárok ze správy pro vadu pojištěného zvířete, přechází nárok na pojistitele, pokud tento nahradí pojistníkovi škodu vadou způsobenou. Přechod nelze uplatniti na újmu pojistníka.

(2) Vzdal-li se pojistník nároku ze správy nebo pozbyl-li ho svým zaviněním, je pojistitel prost závazku plniti potud, pokud by byl mohl z nároku dosíci náhrady.

Rozšíření zavázanosti přes smluvní dobu.

§ 102.

Pojistitel je povinen náhradou také za sniví zvířete, jež nastala do měsíce po ukončení po jistného poměru, byla-li způsobena onemocněním nebo poškozením, jež nastalo za doby smluvní.

Zcizení pojištěného zvířete.

§ 103.

Při zcizení pojištěného zvířete platí ustanovení § 67. Nastane-li však ještě za běžného pojistného období nebo do měsíce po zániku pojistného poměru smrt zvířete pro vadu, za kterou zcizitel jest nabyvateli po zákonu povinen správou, trvá zavázanost pojistitelova proti pojistníkovi až do výše nároku ze správy.

Přechod statkového inventáře.

§ 104.

Přejde-li pozemek s inventářem zcizením anebo dědictvím na někoho jiného, budiž v příčině zvířat náležejících k inventáři užito ustanovení §§ 64 až 66 a 68.

Donucovací předpisy.

§ 105.

Pojistitel nemůže se dovolávati ujednání, jež se odchylují od ustanovení § 93, § 94, věty 2., § 96, odst. 3., §§ 97 až 104 v neprospěch pojistníka nebo jeho právního nástupce.

Hlava 5. Pojištění dopravní.

Obsah pojištění.

§ 106.

(1) Při dopravním pojištění nese pojistitel nebezpečí, jimž je vydáno zboží při dopravě po souši nebo po vnitrozemských vodách nebo jimž jsou vydány lodi při plavbě vnitrozemské.

(2) Při pojištění lodi ručí pojistitel také za škodu, kterou pojistník utrpí tím, že jest pro srážku pojištěné lodi s jinou lodí zavázán nahraditi škodu třetím osobám.

§ 107.

Pojištění proti nebezpečím vnitrozemské plavby vztahuje se též na škodu, která vznikne pojistníkovi tím, že jest nutno na záchranu lodi a nákladu ze společného nebezpečí obětovati vlastní nebo cizí věci.

Rozsah zavázanosti.

§ 108.

(1) Při pojištění zboží proti nebezpečím dopravy po vnitrozemských vodách nese pojistitel nebezpečí z užití lehkých lodic při nakládání nebo vykládání, je-li jich užití v místě obvyklé.

(2) Dopravuje-li se pojištěné zboží jinou lodí, než která jest stanovena v pojistné smlouvě, nebo po souši, není pojistitel povinen náhradou škody; je však povinen škodu nahraditi, stala-li se změna po vzniku zavázanosti pojistitelovy pro nehodu, na kterou se jeho zavázanost vztahuje, nebo změní-li se po vzniku zavázanosti pojistitelovy způsob dopravy bez přivolení pojistníkova neb upustí-li se od oné plavby lodi. Pojištění zahrnuje v těchto případech i útraty překládání a prozatímního uskladnění, jakož i vyšší útraty další dopravy.

Meze zavázanosti.

§ 109.

Pojistitel nehradí škodu:

a) při pojištění zboží, byla-li způsobena odesilatelem nebo příjemcem úmyslně nebo z hrubé nedbalosti;

b) způsobenou přirozenou povahou zboží (zejména vnitřní zkázou, úbytkem, obyčejným prosakováním), vadným obalem nebo krysami nebo myšmi, leč že tato škoda nastane průtahem cesty, způsobeným nehodou, za kterou jest pojistitel zavázán náhradou;

c) vzniklou při pojištění lodi tím, že loď při nastoupení cesty nebyla ve stavu k jízdě způsobilém nebo nebyla náležitě vypravena nebo posádkou opatřena, nebo způsobenou obyčejným opotřebením, stářím, zetlelostí nebo červotočinou;

d) způsobenou válečnými událostmi nebo vzbouřením nebo povstáním;

e) vzniklou pro průtahy při dopravě ztrátou konjunktury, na kursu neb úrocích;

f) způsobenou ledem nebo výbušnými látkami.

Doba, po kterou je pojištěno zboží.

§ 110.

Zavázanost pojistitelova se vztahuje na celou dobu, po kterou pojištěné zboží jest na cestě označené ve smlouvě; počíná se odevzdáním zboží dopravci a končí se dodáním příjemci nebo, nelze-li je pro překážku dodati, řádným uložením nebo řádným prodejem zboží.

Doba, po kterou jsou pojištěny lodi.

§ 111.

(1) Při pojištění lodi, jež jest sjednáno pro jednu cestu, počíná se zavázanost pojistitelova dobou, kdy se počne na loď nakládati, nebo nepřijímá-li nákladu, odjezdem. Zavázanost se končí dobou, kdy složení nákladu na určeném místě je skončeno, nebo nejde-li o složení nákladu, příjezdem do určeného místa. Opozdil-li se pojistník se složením přes slušnou míru, končí se pojištění dobou, ve které by bylo složení ukončeno, kdyby tu nebylo opoždění.

(2) Přijme-li se před ukončením složení náklad pro novou cestu, končí se pojištění dobou, kdy se počne znovu nakládati.

(3) Upustí-li se od cesty po vzniku zavázanosti pojistitelovy, pokládá se místo, kde přestane cesta, za určené místo.

Pojistná náhrada při zboží.

§ 112.

(1) Při pojištění zboží řídí se pojistná náhrada podle obecné obchodní hodnoty a, není-li takové, podle obecné hodnoty, kterou mělo zboží v době, kdy se počíná pojištění, v místě odeslání, připočítajíc náklady na pojištění, jakož i náklady, jež vzniknou až do doby, kdy dopravce zboží přijme.

(2) Poškodí-li se zboží, budiž hodnota, kterou zboží má v poškozeném stavu na místě určení, odečtena od hodnoty, kterou by zboží na tomto místě mělo v nepoškozeném stavu; škoda je vyjádřena zlomkem pojistné hodnoty (odst. 1. ), který se vypočte podle poměru úbytku hodnoty zboží k jeho hodnotě v nepoškozeném stavu.

Pojistná náhrada při lodích.

§ 113.

(1) Při pojištění lodí řídí se pojistná náhrada podle hodnoty, kterou měla loď, když se počalo pojištění.

(2) Při poškození lodi se pokládá za škodu, hodí-li se loď ještě k opravě, výše nákladů na opravy a na výměnu poškozených částí; při tom se odečítá částka, jež je přiměřena


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP