6) měl exekutor právo o své újmě požádati četnickou asistenci,
7] měl berní ředitel Baleár plnou moc od hlavního finančního ředitelství nerespektovati ujednání poplatníků s berními úřady a měl právo suspendovati pravomoc správce berního úřadu,
8) hodlá pan ministr zjednati nápravu a respektování práv poplatníka?
V Praze, dne 6. prosince 1932.
Ščerecký, Prokop, Zajíc,
Petrovič, Zeman, Bečák, Křemen, Blažek, Kaliňák, dr Štefánek, Nejezchleb-Marcha, Jan Tůma, Teplanský, dr Slávik, Dorič, dr Suchý, Vančo, inž. Žilka, Skopal-Procházka, Janček, Mašata, Zářecký, Beran, Haupt, Standa, Kočandrle.
2084/ IX.
Interpelace
poslanců Kopeckého, Tylla, Babela
a soudruhů
ministru železnic Rudolfu Bechyňovi o bezdůvodném přeloženi dílenského zaměstnance Antonína Bláhy, zvoleného důvěrníka dílenského personálu v PrazeBubnech.
Ihned po volbách důvěrnických sborů na ČSD byl zvolen důvěrníkem dílenského personálu v dílnách ČSD v Praze - Bubnech Antonín Bláha a ihned po té ze »služebních důvodů« přeložen do výtopen v Táboře. Zjistili jsme, že »služebním zájmem« bylo by v tomto případě ponecháni Bláhy v Praze, kde jako kvalifikovaný truhlář je mnohem více na místě, než v Táboře, kde není pro něj vhodného zaměstnání. Mimo to jsou rodinné poměry Bláhovy takové, že jeho přestěhování do Tábora naráží na veliké obtíže, neboť manželka Bláhova je těžce nemocná, potřebuje trvalého ošetření a přítomnosti manželovy. Nejzávažnějším důvodem proti přeložení je však hrubé porušeni práv volených důvěrníků personálu. Sám výnos min. žel. č. 47. 172-V/l. 1924 nabádá k varováni se překládáni důvěrníků, kdyby to mělo budit dojem znemožňování výkonu funkce.
Proto, že v tomto případě je to vyložené porušení možnosti vykonávati mandát, a to bez udání závažných důvodů - ptáme se pana ministra:
Je ochoten zrušiti okamžitě přeloženi dílenského důvěrníka v Praze - Bubnech Antonína Bláhy?
Je ochoten naříditi, aby mu bylo okamžitě umožněno vykonáváni jeho mandátu dílenského důvěrníka?
V Praze, dne 6. prosince 1932.
Kopecký, Tyll, Babel,
Steiner, J. Svoboda, Vallo, Štětka, Čižínská, Zápotocký, Gottwald, Hádek, Hruška, Novotný, Juran, Höhnel, Kubač, Kliment, Russ, Kuhn, Dvořák, dr Stern.
2084/ X.
Interpelace
poslanců Zajíce, Vančo a druhů
ministru zahraničních věcí, financí,
obchodu, průmyslu a živností a zemědělství
o dovozu dřeva z ciziny.
Dle statistiky Státního úřadu statistického bylo v měsíci lednu až říjnu t r. k nám dovezeno dřeva: |
palivového ......................... 27. 802 tun |
důlního ............................ 19. 328 |
brusného .......................... 48. 725 |
kulatiny dubové .................... 3. 686 |
» bukové .................... 263 |
» jiné tvrdé ................ 2. 370 |
měkké listnaté ............ 31. 118 |
jehličnaté ................ 30. 109 |
dužin .............................. 6. 353 |
pražců tvrdých .................... 361 |
tesaného dříví tvrdého .............. 249 |
měkkého .......... 16 |
řeziva dubového .................. 17. 123 |
» bukového .................. 3. 070 |
o jiného tvrdého ............. 923 |
» měkkého jehličnatého ........ 14. 371 |
o měkkého listnatého .......... 1. 392 |
207. 257 lun |
Z celkového dovezeného množství připadlo na |
Maďarsko ....................... 10. 300 tun |
Německo ......................... 21. 700 |
Polsko ........................... 110. 500 |
Rakousko ......................... 35. 900 |
Rumunsko ...................... 12. 800 |
Jugoslávii ......................... 2. 500 |
S. S. S. R ......................... 13. 100 |
Mimo to údajně zamýšlí se zcela uvolniti dovoz dubového dřeva.
Uvedený dovoz postihuje čsl. prvovýrobu nejen tím, že representuje velká kvanta dřeva, nýbrž jest příčinou stále klesajících cen pro dumping, který některé dovozní státy provádějí. Tento postup jest v naprostém rozporu s hospodářskými zájmy Podkarpatské Rusi a východního Slovenska, kde jsou ohromné zásoby dřeva v lesích a mimo to velmi značné zásoby zpracovaného dřeva na pilách.
V lesích bylo letošního roku konáno na př. na dubové dřevo mnoho dražeb zcela bez výsledku, ačkoli cena za toto vzácné dřevo činila pouhých 150 Kč za l m3. Uvádíme případ obce Velké Berehy, kde byla dražba konána letošního roku na jaře, druhá dražba v měsíci říjnu, třetí dražba 28. listopadu a přes to, že z původně odhadované ceny, která byla i cenou vyvolaci 1, 885. 000 Kč, byla vyvolaci cena snížena na ca 1, 400. 000. - Kč, skončila i tato třetí dražba naprosto bezvýsledně.
Dělníctvo na Podkarpatské Rusi a východním Slovensku jest většinou odkázáno na práce v lesích a závodech dřevo zpracujících a tudíž následkem dovozu dřeva jest připravováno o svůj výdělek a tím o možnost obživy.
Zabráněním dovozu, což možno provésti zatížením veškerého dováženého dřeva patřičnými dovozními cly, byla by opatřena nejen dělníctvu práce, ale zlepšena neutěšená hospodářská situace mnoha obci, okresů a státu a v prvé řadě majitelů lesů. Opatření toto třeba provésti bezodkladné, poněvadž stojíme před zimní těžební sezónou, před níž musí majitelé lesů věděti, zda budou v lesích dřevo těžiti, aneb omezí-li se při ztrátových cenách v těžbě na nejmenší míru.
Tážeme se proto pp. ministrů, zda:
1) jest pp. ministrům znám tento stav,
2) hodlají patřičným celním opatřením zabrániti, anebo alespoň na nejnižší míru omeziti dovoz dřeva ze zahraničí,
3) hodlají vhodnou úpravou železničních tarifů na dřevo umožniti jeho odbyt z Podkarpatské Rusi a východního Slovenska?
V Praze, dne 6. prosince 1932.
Zajíc, Vančo,
Bečák, Kaliňák, Křemen, Teplanský, Blažek, Dorič, Skopal Procházka, Nejezchleb-Marcha, dr Slavik, Haupt, Zeman, dr Suchý, Zářecký, Janček, Jan Tůma, Prokop, Mašata, Kočandrle, Beran, inž. Žilka, dr Štefánek, Ščerecký, Stunda, Petrovič.
2084/XI (překlad).
Interpelace
poslanců Höhnela, Hádka, Kuhnové a soudruhů
vládě o záškrtové epidemii v Georgswalde.
V Georgswalde v poslední době hromadně onemocněly děti na záškrt. Před 14 dny bylo již nemocno 45 děti. Dosud jich zemřelo 9. Nemoc zachvacuje již i dospělé. Všechna dosavadní ochranná opatření ukázala se úplně nedostatečná. V podstatě záležela v tom, že byly na krátko zavřeny školní třídy a že nemocní byli odváženi do nemocnice, pro takovouto epidemii úplně nepostačitelné a nedostatečné. Hrozí nebezpečí, že epidemie nabude ještě většího rozsahu a rozšíří se také na jiné kraje. Příčinou těchto onemocněni a těžkého průběhu, jakož i nepoměrně velikého počtu úmrtí jest dlouholetá nedostatečná výživa a z toho zeslabená odolnost.
Tážeme se vlády:
Ví o těchto onemocněních?
Jak zamýšlí zabránili této epidemii?
Jest ochotna provésti dostatečná ochranná opatřeni, zvláště zavřití školu a kostel a postarati se dostatečnou měrou o ošetření a o lékaře, jakož i o léky?
Jest ochotna odstraniti skutečné příčiny této epidemie tím, že poskytne hladovějícímu obyvatelstvu dostatečné množství potravin, topiva a šatstva?
V Praze, dne 6. prosince 1932.
Höhnel, Hádek, Kuhn,
Hodinová-Spurná, Hruška, Hrubý, Kubač, Dvořák,
Törok, Babel, Čížinská, Sliwka, Russ, Novotný, J.
Svoboda, Juran, Štětka, K. Procházka, Kopecký,
Steiner, Vallo.
2084/XII (překlad).
Interpelace
poslance H. Símma a druhů
ministrovi školství a národní osvěty
o organisaci odborných živnostenských
škol.
Interpelací tisk 1797/XIV usiloval podepsaný, aby se ujasnila otázka organisace živnostenských pokračovacích škol. Odpověď pana ministra školství a národní osvěty, tisk 2031/XV, obsahuje však některé podrobnosti, které ukládají tazateli ještě jednou zaujmouti stanovisko k tomuto předmětu. Odpověď pana ministra prohlašuje »Odborné školy mají především úkol připravovati a vychovávati pro život praktický; nemůže tudíž u nich býti uplatňován požadavek, aby poskytovaly svým žákům náležitou průpravu pro přestup do škol vyššího druhu tou měrou, jak jest tomu u jiných druhů škol s úkolem více méně vzdělávacím. Nemají-li se školy ty odciziti svému hlavnímu posláni, přípravě pro praktický život, nemohou býti reorganisovány podle uvedeného požadavku (tisk 1797/XIV). «
K tomu poznamenáváme, že i nám se zdají důležitými úkoly odborných živnostenských škol, totiž připravovati a vychovávati pro praktický život. Ale témuž účelu slouží i všechny jiné odborné školy (obchodní školy, obchodní akademie, tkalcovské školy, nižší a vyšší školy zemědělské atd. ), jakož i všechny školy vůbec. Navrhovanou novou organisaci odborných živnostenských škol nejen že se vyhneme odcizení praktickému životu, naopak absolventi odborných živnostenských škol se po stránce lidové osvěty stanou schopni ještě vyšší výkonnosti, poněvadž by jim pak s hlediska společenského a tedy i s hlediska stát podporujícího připadl větší obor působnosti. Návrh tazatelů na reorganizaci odborných živnostenských škol nebo na organisaci vyšších odborných živnostenských škol dlužno chápati tak, že se pro každé živnostenské odvětví nynějších odborných živnostenských
škol vždy jedna z nich zorganisuje ve vyšší německou odbornou školu.
Pokud jde o přijímání absolventů německých odborných škol na státní umělecko-průmyslovou školu v Praze, mohou býti pro tazatele rozhodující jen statistická data. Že se učitelský dorost pro odborné školy vychovává a připravuje na jiných vyšších školách, jest správné, pokud jde o uměleckoprůmyslové školy. Ale bohužel v československém státě jest jen jedna umělecko-průmyslová škola, která nemá německých poboček, takže již tím skutečně povstává nedostatek německého učitelského dorostu vzdělaného na umělecko-průmyslových školách.
Když do roku 1907 vysvědčení na odchodnou čtyřtřídní odborné školy obsahovala doložku: »Toto vysvědčení opravňuje podle § 14 zákona ze dne 15. března 1883, č. 39 ř. z. a ministerských nařízeni ze dne 17. září 1883, č. 150 ř. z. ze dne 24. dubna 1885, č. 57 ř. z. a ze dne 20. října 1887, č. 121 ř. z. nastoupiti a samostatně provozovati... živnost, «
a od té doby vysvědčeni na odchodnou dvoutřídní a trojtřídní odborné školy mají doložku: »Toto vysvědčení nahrazuje podle § 14a zákona ze dne 5. února 1907, č. 26 ř. z. a ministerského nařízeni ze dne 27. července 1907, č. 193 ř. z. průkaz řádného dokončeni učebního poměru (tovaryšský list nebo tovaryšskou zkoušku) pro.... živnost a byly-li splněny všeobecné zákonité požadavky a je-li zároveň prokázáno jednoroční používání jako pomocníka (tovaryše) nebo jako továrenského dělníka, opravňuje nastoupiti a samostatně provozovati tuto živnost, «
nezdá se býti nemožno, aby organizováním odborných živnostenských škol jako dvoutřídních nižších odborných živnostenských škol zavedena byla na jejich vysvědčeních na odchodnou doložka: »Toto vysvědčeni nahrazuje podle §.. zákona ze dne ...... č....... Sb. z. a n. a ministerského nařízení ze dne ......č....... Sb. z. a n.
průkaz řádného dokončení učebního poměru (tovaryšský list nebo tovaryšskou zkoušku) pro.... .... živnost a byly-li splněny všeobecné zákonité požadavky a je-li zároveň prokázáno tříleté používání jako pomocníka (tovaryše) nebo jako továrenského dělníka, opravňuje nastoupiti a samostatně provozovati tuto živnost, «
a na vysvědčeních na odchodnou dvouletých odborných živnostenských škol doložku: »Toto vysvědčení nahrazuje podle §.. zákona ze dne....
č....... Sb. z. a n. a ministerského nařízení ze
dne ...... č....... Sb. z. a n. průkaz řádného
dokončeni učebného poměru (tovaryšský list nebo tovaryšskou zkoušku) pro ....... živnost a bylyli splněny všeobecné zákonité požadavky opravňuje nastoupiti a samostatné provozovati tuto živnost. Mimo to opravňuje toto vysvědčeni při velmi dobrém prospěchu v oboru uměleckém nebo umělecko-průmyslovém, aby jako řádný žák docházel do zdejší umělecko-průmyslové školy nebo umělecké akademie, «
jelikož živnostenský řád ve svém § 14, první část II. hlava, ve kterém se doslova praví: »Doba učební nesmí býti kratší dvou let ani delší čtyř let atd. « nebyl, pokud jde o »trvání učební doby, od r. 1907 vůbec změněn.
Tazatelům se zdá, že právě nyní jest tato věc velmi ožehavá a účelná, poněvadž se pracuje o novelisaci živnostenského řádu.
Tazatelé se domnívají, že pan ministr nebude moci trvale odporovati reorganizaci odborných živnostenských škol v navrhovaném smyslu, nemaji-li býti absolventi zdejších odborných živnostenských škol ke škodě našeho národního a státního hospodářství poškozeni proti absolventům odborných živnostenských škol jiných států.
Dále musejí i tazatelé trvati na svém požadavku, aby německá státní odborná škola pro umělecký průmysl v Jablonci n. N. byla přeměněna v německou umělecko-průmyslovou školu, jelikož, jak lze dokázati, jest nedostatek německého uměleckoprůmyslového učitelského dorostu, poněvadž na pražské umělecko-průmyslové škole nejsou německé pobočky. Náklad na přeměnu jablonecké státní odborné školy na německou umělecko-průmyslovou školu nebyl by vyšší, než kdyby k pražské státní umělecko-průmyslové škole byly připojeny německé odborné pobočky s německými učiteli, tím spíše, že na jablonecké statni odborné škole jsou ještě i dobře zařízené učebné dílny.
Tazatelé táží se znovu pana ministra, je-li ochoten také sám za naléhavou uznati reorganizaci odborného živnostenského školství, kterou jsme vylíčili jako nutnou, a je-li ochoten naříditi, aby se pro to učinila opatření?
V Praze dne 6. prosince 1932.
Simm,
dr Schollich, dr Hassold, inž. Jung, Geyer, Krebs, Kasper, Schubert, Köhler, Matzner, Knirsch, dr Hanreich, inž. Kallina, dr Mayr-Harting, Fritscher, Scharnagl, Horpynka, Oehlinger, Kunz, Bobek, dr Petersilka, dr Luschka, dr Keibl, Greif, Krumpe, Zajíček.
Původní znění ad 2084 III.
Interpellation
der Abgeordneten Stenzl, Eckert, Prause
und Genossen
an den Finanzminister
in Angelegenheit des durch Steuerexeku-
tion zum Selbstmord getriebenen Fleisch-
hauermeisters und Gastwirtes Franz
Hasche in Kosten.
Die rücksichtslosen Steuerexekutionen der letzten Zeit, welche bereits eine ganze Reihe von Kleingewerbetreibenden zum Selbstmord trieben, haben ein neues Todesopfer gefordert.
Montag den 14. November 1932 bereitete der Fleischhauer und Gastwirt Franz Hasche in Kosten seinem Leben ein Ende.
Wie verlautet, hat er die Tat aus Verzweiflung darüber verübt, daB die bei ihm geofándeten Mö-
bel u. s. w. am 15. November exekutiv zum Verkaufe gelangen sollten. Hasche schuldete Kč 16. 000. - an Steuern, die er höchstens in kleinen Raten hätte bezahlen können.
Der parlamentarische Klub der deutschen Gewerbepartei hat bereits wiederholt Vorstellungen an. den Herrn Finanzminister und den Herrn Präsidenten der Finanzlandesdirektion gerichtet und auf die unheilvolle und unhaltbare Steuerpraxis, hingewiesen.
Bedauerlicherweise scheinen jedoch die Finanzbehörden noch immer nicht zur Erkenntn, « der wirklich schweren Notlage des Handel und Gewerbestandes gekommen zu sein.
Nach wie vor führen die Steuerbehörden rücksichtslos bei Kleingewerbetreibenden und Kauflerten Exekutionen durch, verschleudern bei Zwangsversteigerungen, gewissenlos wertvolles Volksvermögen zu Spotpreisen und vernichten dadurch schonungslos unzählige Existenzen braver Familienerhalter und Steuerzahler.
Beschwerden und Ansuchen an die übergeordneten Stellen um Schutz und Abhilfe bleiben zum größten Teil wirkungslos, weil man, sich ausschließlich auf das Gutachten, der Referenten der Steuerbehörden stützt, wenn nicht, wie dies häufig geschieht, die Entscheidung derjenigen Behörde überlassen wird, gegen deren Verfügungen Beschwerde geführt wird.
Dadurch wird ein einzelner Beamter praktisch Herr über Existenz, ja Leben und Tod braver, staatserhaltender Steuerträger und deren Familien
Eine derartige, an das finsterste Mittelalter erinnernde Steuerpraxis ist für einen modernen, demokratischen Staat alles andere als ein Ruhmesblatt.
Der Gewerbe- und Handelsstand, welcher seit jeher seiner Steuerpflicht pünktlich und gewisenhaft nachkam, ist am Ende seiner Leistungsfähigkeit angelangt.
In unzähligen Familien kleiner Handwerker und Kaufleute ist heute Not und Elend ein ständiger Gast. Tausende und abertausende Gewerbetreibende stehen vor einer, durch die bisherige SteuerPraxis vernichteten Existenz und haben keine andere Wahl, als das Armenhaus oder den Selbstmord.
Daher können auch durch schärfste Gewaltmaßnahmen aus dem selbständig erwerbenden Mittelstand keine Steuern mehr herausgepreßt werden
Besonders aufreizend jedoch wirkt im Gegensatz zu dem schonungslosen Vorgehen gegen die kleineren Steuerträger das Entgegenkommen gegenüber großindustriellen Betrieben (siehe Stejskal & Co., Annaschacht in Trupschitz u. s. w. ).
Die Gefertigten stellen daher an den Herrn Finanzminister folgende Anfragen:
1. ) Ist der Herr Finanzminister bereit eine durchgreifende Änderung der heutigen Steuerpraxis durchzuführen und die Finanzbehörden anzuweisen, im Hinblicke auf die schwere Wirtschaftslage menschlich und vernünftig vorzugehen?
2. ) Ist der Herr Finanzminister bereit, dem Antrag der Abgeordneten Eckert, Stenzl, Prause und Genossen, Druck 1589, über die Herausgabe eines Gesetzes über Erleichterungen bei der Entrichtung des Rückstandes an direkten Steuern und an Um-
satz- und Luxussteuer bei der parlamentarischen Verhandlung keine Schwierigkeiten zu bereiten?
3. ) Ist der Herr Finanzminister bereit, unverzüglich eine eingehende Untersuchung des Falles Hasche anzuordnen und die Schuldtragenden an dessen Tod zur strengsten Verantwortung zu ziehen?
Prag, 29. November 1932.
Stenzl, Eckert, Prause,
Horpynka, Geyer, Dr. Luschka, Oehlinger, Dr. Mayr-Harting, Zajiček, Szentiványi, Nitsch, Dr. Holota, Dr. Törköly, Dobránsky, Fedor, Hokky, Dr. Jabloniczky, Fritscher, Dr. Petersilka, Scharnagl, Greif, Bobek, Krumpe, Knirsch, Matzner, Kunz.
Původní znění ad 2084/IV.
Interpellation
des Abgeordneten Hans Krebs
und Genossen
an den Minister des Innern Černý,
betreffend die unbegründete Auflösung
einer öffentlichen Volksversammlung in
Böhmisch Leipa.
Am 25. November 1932 veranstaltete die Deutsche nationalsozialistische Arbeiterpartei im Apollosaale zu Böhm. Leipa eine behördlich bewilligte öffentliche Volksversammlung, bei der als Vertreter der Bezirksbehörde Behmisch-Leipa Herr Kommissär Dr. Daniel intervenierte. Als Redner war der Abgeordnete Hans Krebs erschienen. Als er bei seiner Rede die Worte aussprach: »Unser Kampf richtet sich nicht gegen den tschechoslowakischen Staat, sondern ist ein Kampf um unser Recht in diesem Staate. Die politische Form unserer Forderungen ist der Kampf um die nationale Selbstverwaltung des Sudetendeutschtums«, erhob sich der Regierungsvertreter und löste die Versammlung, ohne den Redner vorher irgendwie zu ermähnen, völlig grundlos auf, indem er erklärte, der Redner habe durch seine Ausführungen gegen das Schulzgesetz verstossen. Diese Auffasung und die Auflösung selbst ist absolut gesetzwidrig, weil die politische Propaganda für eine Verwaltungsautonomie nicht verfassungswidrig ist und auch durch die Bestimmungen des Schutzgesetzes nicht verboten wird. Im Motivenbericht zum Schutzgesetz haben die Gesetzgeber ausdrücklich festgelegt, daß die Bestrebungen nach Verwaltungsautonomie durch das Schutzgesetz micht berührt werden. Es heißt in diesem Motivenbericht wörtlich:
»Unter staatlicher Selbständigkeit ist der im § 3 der Verfassungsurkunde ausgedrückte Grundsatz zu verstehen und es sollen damit nicht die Bestrebungen nach Verwaltungsautonomie berührt werden. Der Antrag beabsichtigt nicht, die auf
Änderung der Gesetze abzielende Agitation und Propaganda zu unterdrücken. In dieser Richtung macht er nicht einmal eine Ausnahme bezüglich der übrigen Bestimmungen des Verfassungsgesetzas, indem er sich dessen gut bewußt ist, daß auch diese Gesetze auf gesetzlich-demokratischem Wege in ihren einzelnen Bestimmungen abgeändert werden können. «
Aus diesem Text des Motivenberichtes zum Schutzgesetz ist klar ersichtlich, daß die Gesetzgeber die Bestrebungen und die Propaganda auf Änderung der bestehenden Gesetze und insbesondere auch die Verfassungsgesetze nicht unter Strafsanktion gestellt haben. Da der Kommissär Dr. Daniel in seiner Begründung bei der Auflösung der Versammlung ausdrücklich betonte, daß Abgeordneter Krebs durch seine Ausführungen über den Kampf um die nationale Selbstverwaltung sich gegen das Schutzgesetz vergangen habe, hat das genannte Organ selbst eine Gesetzwidrigkeit begangen, indem er mit einer falschen Rechtsauffassung seine Handlung begründete.
Die Unterzeichneten richten daher an den Herrn Minister des Innern als Verfassungsminister die Anfrage:
1. Was gedenkt der Herr Minister zu tun, daß in Zukunft gesetzwidrige Versammlungsauflösungen verhindert werden?
2. Ist der Herr Minister bereit, alle ihm unterstehenden Organe anzuweisen, daß die Agitation und die Propaganda nach einer Verwaltungsautonomie aufgrund des Wortlautes des Motivenberichtes zum Schutzgesetz nicht unterdrückt werden dürfen?
3. Ist der Herr Minister bereit, der Bezirksbehörde Böhm. Leipa aufzutragen, Herrn Kommissär Dr. Daniel über seine Verpflichtungen bei öffentlichen Versammlungen einzuschreiten, entsprechend zu unterrichten und ihm für die unberechtigte Auflösung der Versammlung in Böhm. Leipa vom 25. November 1932, eine Ausstellung zu machen?
Prag, am 28. November 1932.
Krebs,
Köhler, Dr. Schollich, Horpynka, Ing. Kallina, Greif, Scharnagl, Ing. Jung, Kasper, Dr. Hanreich, Dr. Hassold, Oehlinger, Krampe, Dr. Petersilka, Bobek, Kunz, Dr. Luschka, Matzner, Dr. Keibl, Schubert, Simm, Geyer, Knirsch.
Původní znění ad 2084/V.
Interpellation
des Abgeordneten Ing. Rudolf Jung
und Genossen an den Minister des Innern, in Angelegenheit des eigenartigen Vorgehens der Gendarmerie in Neubistritz.
Bereits mehrere Tage hindurch finden die Bewohner des Ortes Neubistritz früh an Fabrikstoren, Häusern jüdischer Einwohner und Amtsgebäuden Hakenkreuze affichiert. Von den Angehörigen der deutschen nationalsocialistischen Arbeiterpartei, die mit diesen Vorgängen nichts zu tun hat, sprachen am 20. November d. J. die Herren Emil Partosch und Johann Faast bei der Gendarmeriestation Neubistritz vor und machten darauf aufmerksam, daß der DNSAP fernstehende Personen durch diese Handlungsweise bemüht sind, diese Partei zu diskreditieren. Sie ersuchten den diensthabenden Oberwachtmeister dies zur Kenntnis zu nehmen und die Täter auszuforschen. Anstatt diesem Ersuchen nachzukommen schrie der Oberwachtmeister die Genannten folgendermaßen an:
Wer macht das? Die Juden sicher nicht und die Tschechen auch nicht! Das sind Lausbubenstücke von Ihrer Partei!« Herr Partosch erwiderte ihm darauf: »Entschuldigen Sie, Herr Wachtmeister, wir sind keine Lausbubenpartei«, worauf dieser ihm seinerseits antwortete: Auch Sie sind dabei gewesen, bei diesen Hakenkreuzmalereien. Sie sind der Lausbube, das kann ich Ihnen beweisen. « Daraufhin drängte der Oberwachtmeister beide zur Türe hinaus. Am selben Tage sprach noch Herr Fuker in Begleitung der Obengenannten bei der Gendarmeriestation vor. Auch seine Ausführungen wurden nicht zur Kenntnis genommen, sondern er selbst unter ständigen Rippenstossen die Treppen hinuntergejagt.
Im Hinblick auf dieses Vorgehen des Postenkommandanten in Neubistritz fragen die Interpellanten den Herrn Minister:
1. Ist er bereit, die Vorfälle auf das genaueste untersuchen zu lassen?
2. Ist er bereit, den Oberwachtmeister in Neubistritz wegen seines unziemlichen und rücksichtslosen Vorgehens gegen die genannten Parteien und der Beschimpfungen entsprechend zu disziplinieren?
Prag, am 28. November 1932.
Ing. Jung,
Dr. Schollich, Dr. Keibl, Ing. Kallina, Dr. Hassold, Dr. Hanreich, Köhler, Schubert, Knirsch, Simm, Geyer, Matzner, Horpynka, Krebs, Kasper, Oehlinger, Dr. Luschka, Dr. Petersilka, Scharnagl, Kunz, Greif, Bobek, Krampe, Fritscher.