kona č. 76/1927 Sb. z. a n. a vládního nařízení č. 175/1927 Sb. z. a n., z nichž jeden obývá vlastník domu nebo, je-li vlastníkem právnická osoba veřejného práva aneb obecně prospěšné stavební sdružení, nájemník, s nímž vlastník učinil o domku podmínečnou trhovou smlouvu (čekatel). Výjimečně může rodinný domek obsahovati i třetí byt, lze-li jej zříditi nepatrným nákladem nad přilehlým terénem v prostoře získané využitím přirozeného svahu staveniště.
(4) S podporou na stavbu rodinného domku může býti udělena podpora také na potřebné hospodářské místnosti a na stavbu potřebných hospodářských budov, staví-li se domy pro drobného zemědělce, nebo na stavbu malé provozovny, staví-li se domek pro drobného živnostníka.
§ 93.
(1) Podpora Státního bytového fondu může býti udělena podle ustanovení následujících paragrafů:
1. právnickým osobám veřejného práva na všechny stavby a úpravy uvedené v § 91, odst. 1., č. 1. až 5.;
2. obecně prospěšným stavebním sdružením na stavby uvedené v § 91, odst. 1., č. 1. a 5.,
3. majitelům podniků průmyslových, obchodních, živnostenských a zemědělských na stavby a úpravy uvedené v § 91, odst. 1., č. 1., 2. a 3., zřizují-li byty pro zaměstnance podniku;
4. oprávněným podnikatelům staveb na stavby uvedené v § 91, odst. 1., č. 1., obsahuje-li dům aspoň čtyři nájemní byty;
5. fysickým osobám na stavby uvedené v § 91, odst. 1., č. 1., mají-li povahu rodinných domků podle § 92, odst. 3.
(2) Za chudou nemůže býti považována osoba (hlava rodiny), která má důchod třebas od daně důchodové osvobozený přesahující daně prosté minimum stanovené u této daně.
§ 94.
Pokud podle ustanovení §§ 89 a 93 může býti udělena podpora na stavbu, lze ji uděliti také na koupi domu od oprávněného podnikatele staveb, uskuteční-li se koupě do roka od udělení obývacího povolení.
1. Záruka. § 95.
(1) Podpora ve způsobe záruky Státního bytového fondu záleží v tom, že fond zaručí se věřiteli za zápůjčku, a to za zúrokování, umořování a ostatní vedlejší platy a za splacení zaručené zápůjčky s příslušenstvím, jak jest stanoveno v dlužním úpise o ní sepsaném, bera na sebe závazek, že
1. zaplatí nedostávající se částku i s úroky z prodlení až do skutečného zaplacení a jinými náklady s vymáháním spojenými, nesplní-li dlužník, ač byl soudně nebo doporučeným dopisem mimosoudně upomenut, povinnosti v dlužním úpise mu uložené; tento závazek fondu nastane uplynutím 30. dne, počítajíc ode dne, kterého prodlení dlužníkovo bylo věřitelem oznámeno Státnímu bytovému fondu;
2. zaplatí schodek i s úroky z prodlení až do skutečného zaplacení a jinými náklady s vymáháním spojenými, bude-li dům vzat do vnucené správy a nestačí-li jeho výnos, aby byly uhrazeny závazky převzaté dlužníkem podle dlužního úpisu;
3. zaplatí tu část zaručené zápůjčky i s úroky z prodlení až do dne skutečného zaplacení a jinými vedlejšími platy, která vyjde na prázdno při rozvrhu nejvyššího podání, bude-li dům prodán nucenou dražbou a nevydraží-li ho věřitel zaručené zápůjčky, leč by byl poskytl i předcházející nezaručenou zápůjčku.
§ 96.
(1) Zápůjčky zaručené Státním bytovým fondem mají sirotčí jistotu.
(2) Za zápůjčky zaručené Státním bytovým fondem ručí podpůrně stát.
(3) úhrn zápůjček zaručených Státním bytovým fondem smí činiti nejvýše desetinásobek jmění fondu určeného ku přijímání záruk.
§ 97.
(1) Podpora ve způsobe záruky Státního bytového fondu může býti udělena ve všech případech uvedených v § 93, odst. 1.
(2) Záruka Státního bytového fondu na hypotékami zápůjčky poskytnuté na stavby oprávněných podnikatelů staveb smí býti převzata jen tehdy, zaváže-li se obec, v níž je dům, že ze svého ponese a Státnímu bytovému fondu nahradí polovici všech výloh, které by mu vzešly z důvodu převzetí záruky.
§ 98.
(1) Zaručená zápůjčka musí býti zajištěna na nemovitosti zástavním právem. U obcí, okresů a zemí může býti upuštěno od hypotekárního zajištění zaručené zápůjčky.
(2) Převzetí záruky poznamená se při zaručené zápůjčce v pozemkové knize.
§ 99.
(1) Zaručená zápůjčka smí u rodinných domků činiti nejvýše 40% a s připočtením zápůjček pořadím předcházejících nejvýše 75% stavebního nákladu řádně zjištěného.
(2) U staveb a úprav právnických osob veřejného práva, vyjímajíc stavby rodinných domků, smí zaručená zápůjčka činiti nejvýše 50% a s připočtením zápůjček pořadím předcházejících nejvýše 95% stavebního nákladu řádně zjištěného, nebo jde-li o úpravy, nejvýše 95% hodnoty domu po úpravě.
(3) U staveb obecně prospěšných stavebních sdružení, vyjímajíc stavby rodinných domků, smí zaručená zápůjčka činiti nejvýše 50% a s připočtením zápůjček pořadím předcházejících nejvýše 85%, a má-li stavba povahu domu s nejmenšími byty, nebo jde-li o svobodárnu, noclehárnu nebo o budovu uvedenou v § 91, odst. 1., č. 5., nejvýše 95% stavebního nákladu řádně zjištěného.
(4) U staveb a úprav osob uvedených v § 93, odst. 1., č. 3. a 4., smí zaručená zápůjčka činiti nejvýše 30% a s připočtením zápůjček pořadím předcházejících nejvýše 70% stavebního nákladu řádně zjištěného nebo, jde-li o úpravy, nejvýše 70% hodnoty domu po úpravě.
§ 100.
(1) Záruka Státního bytového fondu může býti převzata i za stavební úvěr.
(2) Byl-li zaručen stavební úvěr v mezích I. hypotéky, zaniká záruka Státního bytového fondu udělením obývacího povolení.
§101.
Vlastník domu je povinen, aby nahradil Státnímu bytovému fondu všechny platy, které fond učinil na zápůjčku z důvodu záruky podle ustanovení § 95. Je-li náhrada zcela nebo z části nedobytná, může ji Státní bytový fond odepsati. Náhradu možno považovati za nedobytnou, je-li zřejmo, že prove-
dění soudní exekuce musilo by zůstati bezvýsledné, poněvadž není exekučních předmětů, nebo jsou tu pouze takové, jejichž nedostatečnost jest zřejmá pro jejich nepatrnou cenu, pro zástavní práva na nich již dříve jiným věřitelům příslušející, nebo pro nároky, jež k nim jiným osobám příslušejí.
§ 102.
Zaplatí - li Státní bytový fond zaručenou zápůjčku podle § 95, jest uspokojený věřitel povinen vydati fondu všechny právní pomůcky a zajišťovací prostředky, které má, a kvitanci o zaplacení zaručené zápůjčky, opatřenou svým ověřeným podpisem, podle níž se vloží převod zástavního práva s věřitele na fond.
§ 103.
Záruka Státního bytového fondu podle § 95 nepomíjí, přejde - li nemovitost, na níž jest zaručená zápůjčka vložena, do vlastnictví jiné osoby.
2. Přímá zápůjčka.
§ 104.
(1) Přímá zápůjčka Státního bytového fondu může býti udělena:
1. osobám nemajetným na stavbu rodinných domků s nejmenšími byty,
2. právnickým osobám veřejného práva na všechny stavby a úpravy uvedené v § 91, odst. 1., č. 1. až 5., zřídí - li se stavbou nebo úpravou nejmenší byty pro osoby nemajetné;
3. obecně prospěšným stavebním sdružením na stavbu rodinných domků s nejmenšími byty a na stavbu nájemních domů obytných s nejmenšími byty a na svobodárny, noclehárny a na budovy uvedené v § 91, odst. 1., č. 5., pro osoby nemajetné.
(2) Výjimečně může býti udělena přímá zápůjčka ke konversi jiné zápůjčky, jmenovitě ke konversi zápůjčky, zaručené podle ustanovení § 95 na domě s nejmenšími byty.
§ 105.
(1) Přímá zápůjčka musí býti na nemovitosti, na kterou byla udělena, zajištěna zástavním právem, a to pravidelně v II. knihovním pořadí, a nesmí činiti v procentech stavebního nákladu řádně zjištěného více, než
kolik podle § 99 smí nejvýše činiti zaručená zápůjčka.
(2) úroková míra přímé zápůjčky činí pravidelně 5%. Je-li stavebníkem nebo čekatelem rodinného domku osoba chudá, nebo jde-li o stavby neb úpravy osob uvedených v § 93, odst. 1., č. 1., s byty určenými pro chudé osoby, může úroková míra přímé zápůjčky býti stanovena nižší částkou než 5%, nikoli však nižší než 3%.
(3) úmor přímé zápůjčky činí aspoň 1% u rodinných domků a aspoň 1/2% u ostatních staveb a úprav.
(4) Přestane-li vlastník nebo čekatel rodinného domku míti povahu osoby chudé neb užívají-li bytu jiné než chudé osoby, může býti úroková míra přímé zápůjčky zvýšena až na 5%.
§ 106.
Přímá zápůjčka může býti po dobu stavby vyplácena jako stavební úvěr, je-li na nemovitosti zajištěna zástavním právem.
§ 107.
(1) Přímá zápůjčka může býti oběma stranami pololetně vypovězena. Státní bytový fond nevypoví však zápůjčku zpravidla potud, pokud dlužník bude plniti podmínky, za kterých byla zápůjčka poskytnuta.
(2) Zápůjčka může býti prohlášena splatnou bez výpovědi v těchto případech:
1. neužívá-li se zápůjčky podle jejího určení;
2. nejsou-li dům nebo byty udržovány v dobrém stavu, a nebyly-li závady, ač byl dlužník upomenut, do 3 měsíců odstraněny;
3. byla-li na domě bez povolení Státního bytového fondu provedena podstatná změna, nebo byl-li dům zcela nebo zčásti zbourán;
4. neužívá-li se bytů nebo jejich částí nebo jiných místností v domě způsobem vyhovujícím účelu podpory a podmínkám, za kterých byla podpora udělena, pokud Státní bytový fond nepřivolí k jinému způsobu užívání;
5. vybírá-li se z bytů nebo jiných místností nájemné, které nevyhovuje ustanovení vládního nařízení vydaného podle § 125;
6. nebyly-li splatné anuity do 3 měsíců po dospělosti úplně zaplaceny, ač byl dlužník upomenut;
7. byla-li povolena na zastavenou nemovitost exekuce vnucenou správou nebo nucenou dražbou;
8. byla-li nemovitost bez povolení Státního bytového fondu zavazena nebo zcela nebo zčásti dobrovolně zcizena;
9. byla-li nemovitost se svolením Státního bytového fondu zcizena, neplní - li však nabyvatel závazků, které převzal vůči Státnímu bytovému fondu;
10. byl-li dlužník bezvýsledně upomenut, aby prokázal pojištění proti ohni, nebo neplní - li povinností uložených mu pojišťovací smlouvou, pokud závisí na jejich plnění povinnost pojišťovatele nahraditi požární škodu;
11. pronajme - li vlastník rodinného domku celý domek bez svolení Státního bytového fondu;
12. je-li dlužníkem obecně prospěšné stavební sdružení, nebyly - li odstraněny do stanovené lhůty závady, které ministerstvo sociální péče vykonávajíc dozorčí právo vytklo, neplní - li stavební sdružení povinností mu uložených, nebo odvolá - li ministerstvo sociální péče uznání jeho obecné prospěšnosti.
(3) V případech uvedených v odst. 2., může Státní bytový fond podle svého uvážení na místě splacení zápůjčky spokojiti se se zvýšením úrokové míry až na výši běžné hypotékami úrokové míry nejbližší spořitelny.
3. Roční příspěvek.
§ 108.
(1) Podpora ve způsobe ročního příspěvku na zúročení a úmor zápůjčky záleží v tom, že se Státní bytový fond zaváže stavebníkovi přispívati k anuitě zápůjčky nebo zápůjček na stavbu neb úpravu poskytnutých ročně takovou částkou, aby výdaje na úrocích, postihující vlastníka stavby, nečinily více než 5% zápůjčky, pravidelně však nejvýše částkou 1 1/2 % ze zápůjčky nebo její části.
(2) Je-li stavebníkem nebo čekatelem rodinného domku osoba chudá nebo jde-li o stavby neb úpravy osob uvedených v § 93, odst 1., č. 1., s byty určenými pro chudé osoby, může roční příspěvek býti určen částkou nejvýše 3% ze zápůjčky nebo její části. Přestane - li vlastník nebo čekatel rodinného domku míti povahu osoby chudé neb užívají-li bytu jiné než chudé osoby, může býti roční příspěvek přiměřeně snížen.
(3) U staveb a úprav uvedených v § 91, odst. 1., č. 2. a 3., může roční příspěvek býti výjimečně poskytnut k úhradě stavebního nákladu a smí činiti nejvýše 11/2 z části stavebního nákladu, uvedené v § 110, odst. 2.
§109.
Podpora ve způsobe ročního příspěvku na zúročení, a úmor zápůjčky nebo k úhradě stavebního nákladu podle § 108 může býti udělena jenom v případech uvedených v § 104, odst. 1., a nezámožným zemědělcům na stavby a úpravy s nejmenšími byty určenými pro jejich zemědělské a lesní dlěníky.
§110.
(1) Zápůjčky nebo zápůjčka, na jejíž zúročení a úmor se poskytuje roční příspěvek, nesmí činiti větší částku, než kolik smí podle ustanovení § 99 nejvýše činiti zaručená zápůjčka dohromady se zápůjčkou nebo zápůjčkami pořadím předcházejícími.
(2) V případě § 108, odst. 3., smí roční příspěvek býti vyměřen u staveb a úprav osob uvedených v § 93, odst. 1., č. 1., nejvýše z 95% a u staveb a úprav nemajetných zemědělců nejvýše ze 70% stavebního nákladu.
(3) Roční příspěvek poskytuje se za podmínek uvedených v § 108, odst. 2., na dobu umoření zápůjček, v ostatních případech na dobu 10 let. Tato doba může býti prodloužena, bude-li prokázáno, že nelze z dosažitelného nájemného uhraditi výlohy spojené se zúročením a umořením zápůjček, smluvené dlužním úpisem.
§111.
(1)Povinnost Státního bytového fondu platiti příspěvek zaniká,
1. zanikla-li zápůjčka, na jejíž zúročení a umoření byl příspěvek poskytnut;
2. je-li zápůjčka podle dlužního úpisu splatná bez výpovědi a požádá-li věřitel za její zaplacení;
3. upadne-li vlastník domu v konkurs nebo bylo-li proti němu zahájeno vyrovnávací řízení;
4. byla-li na dům povolena vnucená správa nebo nucená dražba;
5. byl-li dům zcizen nebo dále zatížen bez svolení Státního bytového fondu.
(2) Ve všech případech mimo případy uvedené v odst. 1., ve kterých podle ustanovení § 107, odst. 2., může býti přímá zápůjčka prohlášena splatnou bez výpovědi, může Státní bytový fond podle svého uvážení příspěvek buď snížiti nebo zastaviti buď zcela nebo na dobu, dokud nejsou odstraněny příčiny odůvodňující snížení nebo zastavení příspěvku. Zastavení příspěvku nestaví lhůty, na které byl příspěvek povolen.
§112.
Příspěvek smí býti postoupen nebo zavazen pouze se svolením Státního bytového fondu, ale jen věřiteli zápůjčky, na jejíž zúročení a úmor byl poskytnut.
4. Příspěvek jednou pro vždy.
§113.
(1) Příspěvek jednou pro vždy k úhradě stavebního nákladu může býti poskytnut
1. na stavbu rodinných domků pro chudé rodiny s větším počtem dětí;
2. na stavbu rodinných domků pro chudé rodiny, k nimž patří osoba tuberkulosní;
3. na stavbu rodinných domků pro jiné chudé rodiny, než které jsou uvedeny pod č. l a 2, je-li udělení příspěvku jednou pro vždy odůvodněno zvláštními okolnostmi případu.
(2) Příspěvek jednou pro vždy smí činiti nejvýše částku, kterou stavebník musí podle ustanovení § 99 nejméně přispěti k úhradě stavebního nákladu z vlastních prostředků.
(3) Udělení příspěvku může býti učiněno závislým od toho, že určitou část příspěvku, vyměřeného podle odst. 2., nejvýše však polovici, poskytne neb opatří obec místa pobytu stavebníkova.
Zálohy na vlastní prostředky.
§114.
(1) Obecně prospěšným stavebním sdružením mohou býti poskytovány na stavbu nájemních domů zálohy na doplnění vlastních prostředků, kterými stavební sdružení je povinno přispěti k úhradě stavebního nákladu.
(2) Záloha nesmí činiti více než polovici a se zálohami podle odst. 6. více než dvě třetiny částky, kterou musí sdružení z vlastních pro-
středků přispěti k úhradě stavebního nákladu domu.
(3) Záloha jest splatná v ročních lhůtách pozadu nejdéle v 15 letech. Zálohu jest zúrokovati 3% pozadu; od jejího zúrokování může býti vůbec nebo částečně upuštěno.
(4) Záloha musí býti na požádání Státního bytového fondu zajištěna na domě zástavním právem jako zápůjčka nebo upsáním závodních podílů v částce určené Státním bytovým fondem.
(5) Záloha může býti oběma stranami půlletně vypovězena. Státní bytový fond nevypoví zálohu, leč jen v případech, ve kterých podle ustanovení § 107, odst. 2., může býti přímá zápůjčka prohlášena splatnou bez výpovědi, nebo nebyly - li splatné lhůty zálohy přes upomínku zaplaceny do tří měsíců.
(6) Rodinám s větším počtem dětí a rodinám, k nimž patří osoba tuberkulosní, mohou býti poskytovány zálohy na vlastní prostředky, kterými nájemník musí přispěti k úhradě stavebního nákladu, i na členské podíly.
Společná ustanovení.
§ 115.
(1) Na nemovitostech, na které poskytl Státní bytový fond podporu podle ustanovení § 89, odst. 1., č. 1. až 3., může býti zapsán ve prospěch Státního bytového fondu zákaz zcizení a zavazení a právo předkupní, které působí proti každému nabyvateli, dokud není zaručená nebo přímá zápůjčka umořena, nebo dokud trvá povinnost Státního bytového fondu k placení příspěvku.
(2) Státní bytový fond nevykoná svého předkupního práva a svolí ke zcizení nemovitosti, půjde - li o zcizení nemovitosti manželovi nebo osobě, která jest se zcizovatelem příbuzná nebo sešvakřená v linii přímé nebo pobočné do druhého stupně.
§ 116.
(1) Vlastník nemovitosti, na kterou poskytl Státní bytový fond podporu podle ustanovení § 89, odst. 1., č. 1. a 2., jest povinen, nehledíc k jiné újmě podle ustanovení této hlavy, zaplatiti ve prospěch Státního bytového fondu pokutu do výše 10% zaručené nebo přímé zápůjčky, nesplní - li některou z povinností, uložených mu podle ustanovení této hlavy, nebo
podle vládního nařízení k ní vydaného podle §125.
(2) Zaplacení této pokuty může současně s udělením podpory nebo později býti ve prospěch Státního bytového fondu zajištěno zástavním právem na nemovitosti, na kterou byla podpora udělena.
§ 117.
Zákaz zcizení a zavazení a právo předkupní podle § 115 a zástavní právo za pokutu podle § 116 buďtež zapsány na návrh Státního bytového fondu.
§118.
(1) Přijímati podnájemníky a nocležníky do nejmenších bytů podle § 92, odst. 2., a do bytů v rodinných domcích podle § 113, odst. 1., jest zakázáno.
(2) Jiné k rodině majitele bytu nepatřící dospělé osoby lze do bytů uvedených v odst. 1. přijímati jen se svolením Státního bytového fondu, a budou-li splněny podmínky vládního nařízení vydaného podle § 125.
(3) Ustanovení odst. 2. jest užíti také na přijímání podnájemníků, nocležníků a jiných k rodině majitele bytu nepatřících dospělých osob do jiných bytů, než které jsou uvedeny v odst. 1.
§119.
Právní poměry mezi Státním bytovým fondem a stavebníkem nebo pozdějším nabyvatelem domu, založené udělením podpory podle ustanovení této hlavy, nejsou občanskými právními věcmi a nemůže o nich býti rozhodováno pořadem práva.
§120.
Rozhodnutí Státního bytového fondu podle §§ 101, 107 a 116 jsou vykonatelná politickou nebo soudní exekucí.
§ 121.
žádosti za podporu podle oddílu IV., hlava pátá, a jejich přílohy jsou prosty kolků.
§122.
Osobní a věcný náklad spojený se správou Státního bytového fondu a s prováděním ustanovení této hlavy hradí se ze jmění fondu.
§123.
O činnosti Státního bytového fondu buďtež podávány každoročně zprávy za předešlý rok Národnímu shromáždění.
§124.
(1) Ustanovení zákona, ze dne 22. prosince 1910, č. 242 ř. z., pokud odporují ustanovením této hlavy, se zrušují.
(2) Stanovy Státního bytováno fondu pro péči o malé byty uveřejněné vyhláškou ministerstva veřejných prací v dohodě s ministerstvem financí ze dne 9. února 1912, č. 28 ř. z., pozbývají účinnosti.
§125.
Vládním nařízením budou vydána bližší pravidla o provedení této hlavy, která budou obsahovati zejména ustanovení o povinnostech vlastníka stavby a o řízení o žádostech za podporu.
ODDÍL V. O ochraně nájemníků.
O výpovědi.
§126.
(1) Pronajimatelé bytů mohou vypověděti smlouvu nájemní nebo podnájemní jen, svolí-li k tomu okresní soud, v jehož obvodu jest byt. Svolení k výpovědi budiž dáno pouze z důležitých důvodů.
(2) Za důležitý důvod buď pokládáno zvláště:
1. nezaplatil-li nájemník nájemné smluvené nebo nájemné v přípustné míře zvýšené i s obecními dávkami a poplatky na podkladě nájemného vybíranými (§§ 133 až 144) nebo neshodnou-li se strany o přípustné míře zvýšení, aspoň nájemné dosud placené, byv po uplynutí obvyklé nebo ku placení nájemného ujednané lhůty upomenut, do konce lhůty, kterou mu pronajimatel alespoň na 24 hodiny od upomínky povolil;
2. byl-li nájemník odsouzen pro trestný čin, který se stíhá z úřední moci, spáchaný na pronajimateli nebo příslušnících jeho rodiny v domě bydlících, nebo pro trestný čin proti bezpečnosti cti spáchaný na těchto osobách
zlým nakládáním nebo pro trestný čin proti cizímu majetku spáchaný na obyvatelích domu;
3. byl-li nájemník vypovězen z území republiky československé nebo nájemník, jenž v bytě sám přebývá, vyhoštěn z obce;
4. má-li nájemník jiný a dostatečný byt v obci a nepotřebuje - li bytu pro výkon nebo při výkonu svého povolání, anebo nebydlí-li v bytě trvale, protože má přiměřený byt jinde;
5. užívá - li nájemník bytu k jiným účelům než k bydlení bez povolení nutného podle zákona;
6. poruší - li nájemník, členové jeho domácnosti neb osoby, které nájemník přijal do bytu nebo do svých služeb, opětovně hrubě pořádek v domě nebo způsobují - li svým chováním v domě oprávněné pohoršení, a nezjednal-li nájemník, byv k tomu vyzván, možné nápravy; tohoto ustanovení lze užíti obdobně na výpověď podnájemníka, který porušuje pořádek nebo způsobuje pohoršení v bytě;
7. dal - li nájemník proti smluvnímu zákazu nebo bez svolení vlastníka domu do podnájmu celý byt nebo sice jen část bytu, ale sám bydlí trvale jinde;
8. dal - li nájemník najaté místnosti zcela nebo z části, se zařízením nebo bez něho, do podnájmu za úplatu, která jest vzhledem k nájemnému, které sám platí, nepřiměřeně vysoká;
9. prokáže - li pronajimatel právoplatné úřední povolení k stavbě, kterou bez vyklizení nájemníka nelze provésti, a dá - li nájemníkovi odbytné ve výši dvouročního nájemného stanoveného podle nájemného placeného za poslední nájemní období; nájemníkovi bytu jest k jeho žádosti dáti místo odbytného přiměřený byt náhradní;
10. potřebuje - li pronajimatel bytu nutně sám pro sebe a utrpěl - li by značnější újmu, zůstala - li by nájemní smlouva v platnosti, nežli nájemník, byla-li by zrušena. Při tom se však nehledí k újmě, kterou si pronajimatel sám způsobil svým jednáním neb opominutím;
11. potřebuje - li majetník podniku továrního, živnostenského nebo zemědělského k účelům provozním pro svého zaměstnance nutně bytu, zřízeného při podniku pro ubytování zaměstnanců podniku;
12. potřebuje-li pronajimatel bytu nutně sám pro sebe a opatří-li nájemníkovi náhradní byt, který soud uzná za dostatečný;
13. potřebuje-li pronajimatel bytu nutně pro své ženaté nebo vdané děti nebo pro děti, které sňatkem hodlají založiti vlastní domácnost, a opatří-li nájemníkovi náhradní byt, který soud uzná za dostatečný, ač nenabyl-li domu koupí nebo směnou v posledních třech letech před podáním návrhu na výpověď. Byla-li z tohoto důvodu dána výpověď z jiného bytu v témže domě, nelze tohoto ustanovení užíti před uplynutím jednoho roku;
14. potřebuje-li vlastník domu nutně sám pro sebe bytu, z něhož se po 1. srpnu 1914 vystěhoval, ač nenabyl-li domu koupí nebo směnou v posledních třech letech před podáním návrhu na výpověď:
15. chce-li se, vlastník domku nastěhovati na trvalo do bytu ve svém domku, který má pouze jeden nebo dva byty, ač nenabyl-li domku koupí nebo směnou v posledních třech letech před podáním návrhu na výpověď;
16. opatří-li pronajimatel nájemníkovi nadměrného bytu o 4 nebo více obytných místnostech byt náhradní, který soud uzná za dostatečný; tohoto ustanovení lze užíti jen na byty a jen tenkráte, chce-li vlastník domu nastěhovati se do bytu sám nebo ubytovati v něm své ženaté nebo vdané děti nebo děti, které sňatkem hodlají založiti vlastní domácnost. Byt jest nadměrný, je-li počet dospělých osob byt obývajících, nečítaje osoby služebné, menší než počet obytných místností zmenšený o jednu. Nedospělé osoby čítají se vždy dvě a při lichém počtu také zbývající jedna za dospělou osobu. Za obytné místnosti nepokládají se kuchyně, spíže, koupelny, verandy, pokoje pro služebné a ostatní vedlejší příslušenství a místnosti, kterých majitel bytu potřebuje k vykonávání svého povolání;
17. je-li nájemník v obci, v níž bydlí nebo vykonává své povolání, vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu, ve kterém jest přiměřeně veliký byt, nepodléhající ustanovením tohoto oddílu; ustanovení tohoto lze užíti pouze na místnosti užívané k účelům bytovým;
18. byl-li nájemník právoplatným rozsudkem nebo výrokem živnostenského úřadu zbaven živnostenského oprávnění nebo byl-li odsouzen soudem pro lichvu nebo pro trestné činy, uvedené v §§ 205 a) a 486 tr. zákona ze dne 27. května 1852, č. 117 ř. z., ve znění čl. X cís. nař. ze dne 10. prosince 1914, č. 337 ř. z., jímž se zavádí řád konkursní, vyrovná-
vací a odpůrci, v §§ 414, 416 a 387 zák. čl. V/1878 (uh. trestního zák. ) a v § 4 zák. čl. V/1916 o nuceném vyrovnání mimo konkurs a o změně některých ustanovení konkursního řádu. Z těchto důvodů lze dáti výpověď jen z místností užívaných k provozování živnosti, které nejsou částí bytu; vztahovala-li se nájemní smlouva také na jiné místnosti, určí k návrhu nájemné na tyto místnosti připadající soud vykonaje potřebné šetření;
19. prokáže-li cizí stát, který jest vlastníkem domu, že potřebuje místnosti pro účely své diplomatické misse nebo svého konsulárního úřadu nebo že jich nutně potřebuje pro ubytování zaměstnanců této misse neb úřadu, ač nabyl-li vlastnictví domu před účinností tohoto oddílu a požívá-li československá republika týchž výhod ve státě, o který jde. Prohlášení o tom, zda vzájemnost je zachovávána, dává soudu v případech pochybných ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem zahraničních věcí; toto prohlášení jest pro soud závazné;
20. potřebuje-li pronajimatel bytu v domě, jehož vlastnictví nabyl nejméně dva roky před podáním návrhu na výpověď, pro sebe nebo pro své ženaté nebo vdané dítě nebo pro dítě, které sňatkem hodlá založiti vlastní domácnost, nutně, protože nemá jeden nebo druhý dostatečného bytu vlastního, a neoctne-li se nájemník výpovědí neb opatřením dostatečného bytu jiného v hospodářské tísni. Ustanovení tohoto nelze užíti, má-li pronajimatel neb jeho dítě, v jehož prospěch se dává výpověď, dostatečný byt vlastní nebo má-li ve svém domě v obci dostatečný byt nepodléhající ustanovení tohoto oddílu. Byla-li z tohoto důvodu dána výpověď z jiného bytu v témže domě, nelze tohoto ustanovení užíti před uplynutím jednoho roku. Tohoto výpovědního důvodu lze užíti pouze na místnosti užívané k účelům bytovým.
(3) Byla-li připuštěna výpověď z důvodů uvedených v odst. 2., č. 10. až 16. a 20., jest povinen pronajimatel vypovězenému nájemníkovi znovu pronajmouti byt nebo jinou místnost a nahraditi mu zaviněnou škodu, nebude-li jich do 4 neděl po uprázdnění použito k účelu, pro který výpověď byla povolena. Do této lhůty se nepočítá doba potřebná k úpravě místností, bylo-li s úpravou začato nejdéle do 14 dní po uprázdnění místností a je-li v ní řádně pokračováno.
(4) Byt je považovati za dostatečný byt náhradní podle odst. 2., č. 12., 13. a 16., obsahuje-li kromě místností nutných k výkonu