Předseda.
§ 30.
Předsedu Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců a jeho dva náměstky jmenuje president republiky k návrhu vlády, vždy na dobu šesti roků.
1. Předseda může býti toliko státní občan Československé republiky a musí bydleti v Praze.
2. Práva a povinnosti předsedy určuje blíže jednací řád.
3. Předseda zejména svolává schůze výboru a představenstva Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců a předsedá jim. Hlasuje však pouze při rovnosti hlasů. Předseda zastupuje Nemocenský pojišťovací ústav na venek, dozírá na správu ústavu a podpisuje spolu s jedním členem ředitelství listiny Nemocenský pojišťovací ústav soukromých zaměstnanců právně zavazující.
4. Má-li předseda za to, že usnesení výboru nebo představenstva odporuje platným předpisům nebo ohrožuje zájem ústavu, musí zadržeti výkon tohoto usnesení, musí si však do 14 dnů vyžádati rozhodnutí ministra sociální péče. Ze stejných důvodů je povinen zastaviti také výkon usnesení správních orgánů úřadoven a předložiti pak věc nejbližší schůzi představenstva.
5. Při nebezpečí z průtahu může předseda sám učiniti po úradě s ředitelstvím nutná opatření, spadající do pravomoci výboru nebo představenstva Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců, má však o tomto svém opatření vyrozuměti příslušný orgán v jeho nejbližší schůzi.
6. Je-li předseda zaneprázdněn, přecházejí jeho práva a povinnosti na jednoho z jeho náměstků, jmenovaných presidentem republiky k návrhu vlády po jednom z každé ze tří skupin výboru, totiž skupiny zaměstnanecké, zaměstnavatelské a skupiny odborníků, v pořadu určeném stanovami Nemocenského pojišťovacího ústavu. V tomto případě však úřadující náměstek předsedy při hlasování ve správních orgánech hlasuje; při rovnosti hlasů jest návrh zamítnut.
7. Výbor Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců může vyměří i předsedovi stálý plat místo platu presenčních (§ 35, odst. 4, písm. c).
Zastupitelstvo.
§ 31.
1. Zastupitelstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců se skládá ze 100 členů a náhradníků, z nichž polovina náleží skupině zaměstnanecké a polovina skupině zaměstnavatelské, volených pojištěnci a zaměstnavateli odděleně na podkladě kandidátních listin.
2. Funkční doba výboru trvá 6 roků. Členové zůstávají v úřadě i po uplynutí této doby, dokud nenastoupí úřad jejich nástupci. Funkce voleného člena zbaví ministr sociální péče, přestal-li býti a není již šest měsíců příslušníkem skupiny (zaměstnanecké nebo zaměstnavatelské) za niž byl zvolen.
3. Členem zastupitelstva může býti pouze příslušník Československé republiky, starší 26 let.
§ 32.
Zastupitelstvu Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců přísluší:
a) Voliti dvacet členů výboru, z nichž 10 přináleží pojištěncům a 10 zaměstnavatelům. Volby se provádí odděleným volebním aktem každé této skupiny podle zásady kandidátních listin, při čemž sdružování jest přípustno.
b) Voliti ze svého středu,dva čtený a dva náhradníky revisní komise (§ 3 c, odst. 1), a sice po jednom členu a jednom náhradníku ze skupiny zaměstnanců a zaměstnavatelů odděleným volebním aktem každé této skupiny. Členy zvoleni jsou, kdo obdrželi relativní většinu hlasů, náhradníky jsou zvoleni, kdo po členech obdrželi nejvíce hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje los tažený předsedajícím. Členové a náhradníci revisní komise nesmějí býti členy výboru a představenstva.
c) Voliti 4 členy výboru úřadoven Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zamestnanců (§ 44).
d) Schvalovati usnesení správního výboru o všech věcech přesahujících rámec obyčejného hospodaření, zejména o tom, mají-li býti nemovitosti zatíženy, nebo zcizeny.
e) Schvalovati usnesení správního výboru o každoročním rozpočtu, jakož i každoroční účetní závěrce Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců, zkoušené revisní komisí.
§ 33.
Zastupitelstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců svolává výbor s přesným udáním denního pořadu aspoň jednou za rok. Je však výbor povinen svolati schůzi zastupitelstva nejpozději do jednoho měsíce, žádá-li za svolání aspoň 20 členů zastupitelstva.
§ 34.
Zastupitelstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců jest schopno se usnášeti za každého počtu přítomných členů pouze o tom, co bylo na denním pořadu. Usnáší se prostou většinou přítomných, při rovnosti hlasů je pokládati návrh za zamítnutý.
Podrobná ustanovení o tom, jak jedná zastupitelstvo; obsahují stanovy a jednací řád ústava.
Výbor.
§ 35.
1. Výbor Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců skládá se z předsedy ústavu a 30 členů, z nichž 10 náleží skupině pojištěnců, 10 skupině zaměstnavatelů a 10 skupině odborníků. Z těchto jsou 5 zaměstnanci a 5 zaměstnavatelé.
2. Členy výboru z prvých dvou skupin volí zastupitelstvo odděleně ze svého středu podle zásady poměrnosti na podkladě kandidátních listin; sdružování je přípustné. Člen výboru nemůže býti členem zastupitelstva Nemocenského pojišťovacího ústavu. Za každého člena lest zároveň zvoliti (jmenovati) náhradníka. Členy (náhradníky) výboru ve skupině odborníků jmenuje vláda.
3. Alespoň 15 členů výboru musí bydleti v Čechách.
4. Výbor zastupuje a spravuje Nemocenský pojišťovací ústav soukromých zaměstnanců ve všech věcech, které nejsou zákonným nebo jednacím řádem výslovně vyhražený jiným jeho orgánům.
Výboru Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnance přísluší:
a) usnášeti se o změně stanov Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zaměstnanců;
b) voliti ze svého středu členy a náhradníky představenstva a sice přináleží skupině pojištěnců 3, 3 skupině zaměstnavatelů a 4 skupině odborníků, tolikéž náhradníků; z těchto jsou dva zaměstnanci a dva zaměstnavatelé. Volby se provádějí odděleným volebním aktem každé této skupiny podle zásady volby poměrné; sdružování je přípustno;
c) stanoviti náhradu pro funkcionáře výboru a představenstva Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců a představenstva a dozorčího výboru úřadoven;
d) jmenovati předsedu výboru úřadovny, § 44 a § 50, odst. 1;
e) sjednávati smlouvu s lékaři, porodními asistentkami, se zubními techniky, lékárníky a léčebnými ústavy, opatřovati hromadný nákup léčebných pomůcek a pomocných prostředků pro nemocné;
f) obstarávati statistiku;
g) přijímati a propouštěti členy ředitelství, § 38;
h) usnášeti se o počtu míst zaměstnaneckých jak v Nemocenském pojišťovacím ústavě soukromých zaměstnanců, tak v úřadovnách;
i) vydávati jednací řád pro úřadovny;
j) vydávati služební řád pro všechny zaměstnance Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců, § 38, odst. 4;
k) usnášeti se o nabytí a zcizení nemovitostí s výjimkou nabytí nemovitostí řízením exekučním anebo konkursním;
l) činiti návrhy pro ukládání jmění;
m) stanoviti presenční platy členům výborů úřadoven, správních komisí úřadoven a revisní komise úřadoven;
n) stanoviti zásady pro plánovité provádění léčebné péče.
Představenstvo.
§ 36.
1. Představenstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců skládá se z předsedy Nemocenského pojišťovacího ústavu a dalších desíti členů volených výborem. Z volených členů po třech náleží skupině pojištěnců a zaměstnavatelů, 4. skupině odborníků. Z těchto jsou dva pojištěnci a dva zaměstnavatelé. Členy zastupitelstva ze skupiny odborníků jmenuje vláda. Za každého člena jest zároveň voliti (jmenovati) náhradníka.
2. Náměstkové předsedy (§ 30, odst. 6) a aspoň tři členové předsednictva musí bydleti v Praze.
3. Předsednictvo zastupuje výbor a spravuje Nemocenský pojišťovací ústav soukromých zaměstnanců ve všech věcech, které nejsou zákonem, nebo jednacím řádem, stanovami vyhraženy jiným orgánům.
Představenstvu zejména přísluší:
a) Vyhlašovati volby do zastupitelstva Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zaměstnanců, výborů úřadoven a přísedících rozhodčích soudů,
b) usnášeti se o trvalém ukládání jmění Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zaměstnanců, pokud není příslušný výbor,
c) přijímati a propouštěti úředníky ústavu a úřadoven,
d) usnášeti se o zřízení místních orgánů pro službu kontrolní a dozorčí,
e) spravovati mimořádné podpůrné fandy, sloužící ku nadlepšení pojištěnců. Tyto fondy zřizuje a zakládá výbor,
f) rozhodovati o zákonných dávkách a o návrzích na léčebnou péči,
g) bez újmy vlastní zodpovědnosti může představenstvo svěřiti některé ze svých úkolů ředitelství.
Představenstvo je schopno usnášeti se, jsou-li mimo předsedy přítomni 4 členové (náhradnici). Usnesení koná se prostou většinou.
Revisní komise.
§ 37.
1. Revisní komise skládá se ze 3 členů, z nichž 2 členy (náhradníky) volí zastupitelstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zaměstnanců podle zásady vyslovené v §u 32, písm. b. jednoho člena (náhradníka) jmenuje vláda.
2. Revisní komise provádí zpravidla každý měsíc řádné revise ústřední pokladny a ústředního účetnictví Nemocenského pojišťovacího ústavu, jakož i příslušných knih, listin a dokladů; koná i revise mimořádné, zejména k vyzvání předsedy. Prozkoumává také roční závěrky účetní a připojuje k nim své poznámky.
3. O výsledku revisí padává revisní komise písemnou zprávu předsedovi ústavu, jenž ji předkládá představenstvu na vědomí.
Ředitelství a úředníci.
§ 38.
1. Výkonným orgánem Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců jest tříčlenné ředitelství, jehož členy přijímá a propouští výbor se souhlasem ministra sociální péče.
2. Ředitelství rozhoduje u všech důležitých otázkách běžné agendy a zejména o návrzích pro představenstvo a výbor většinou hlasů; nedocílí-li se této většiny, rozhoduje předseda:Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců, jenž se zúčastní schůzí ředitelství a v nich předsedá. Působnost ředitelství a jednotlivých jeho členů upravuje řád, jejž vydá výbor Nem. poj. ústavu.
3. Zaměstnance Nem. poj. ústavu přijímá a propouští představenstvo. Při jmenování vedoucích úředníků úřadoven a oddělení Nemocenského pojišťovacího ústavu jest přihlížeti k návrhům ředitelství.
4. Právní postavení zaměstnanců Nemocenského pojišťovacího ústavu a úřadoven, podmínky jejich přijetí a propuštění, jakož i služební a zaopatřovací požitky budou upraveny služebním a disciplinárním řádem, jejž vydá výbor Nemocenského pojišť. ústavu. Tento řád podléhá schválení ministra sociální péče a ministra financí. (§ 35, odst. 4, písm. j.)
Jednací řád.
§ 39.
1. Výbor vypracuje pro Nemoc. poj. ústav soukr. zaměst. jednací řád, jejž schválí zastupitelstvo Nem. poj. ústavu a ministerstvo sociální péče.
2. Jednací řád obsahujž zejména ustanovení:
a) o právech a povinnostech předsedy Nem. poj. ústavu soukr. zam.,
b) o způsobu svolání a jednání zastupitelstva a výboru,
c) o zastupování Nem. poj. ústavu soukr. zam. na venek a formě akt právně závazných,
d) o tom, kterak se sestavuje a zkouší roční účet a kterak se uveřejňuje,
e) o formě vyhlášek ústavu.
Úřadovny.
§ 40.
1. Přímý styk se členy Nem. poj. ústavu soukr. zam. opatří místně příslušná úřadovna.
2. Úřadovnu zřídí výbor Nem. poj. ústavu soukr. zam. po dohodě s ministrem sociální péče pravidelně v místě, jež je sídlem sborového soudu první stolice.
Působnost její vztahuje se zpravidla na obvod působnosti tohoto soudu. Výbor Nem. poj. ústavu soukr. zam. může, přihlížejíc k zvláštním poměrům jednotlivých obvodů, stanoviti jinak obvod působnosti úřadovny a její sídlo.
§ 41.
1. U úřadovny Nem. poj. ústavu soukr. zam. jsou pojištěni zaměstnanci uvedení v § 3, kteří v jejím ob-vadu mají své služební místo a dále osoby pojištěním povinné podle §u 4, které mají v obvodu své bydliště. Není-li zaměstnanci přikázáno trvalé služební místo, považuje se za místo služební sídlo závodu zaměstnavatelova a jde-li o zaměstnance podniků cizozemských, tedy sídlo závodu pobočného, nebo sídlo provozovny, nebo obchodní kanceláře, nebo skladiště. Je-li pojištěnec zaměstnán v několika služebních poměrech zakládajících povinné pojištění (§ 12, odst. 5), příslušnou jest úřadovna, v jejímž obvodu má pojištěnec své řádné bydliště.
2. Přechodná změna služebního místa, pokud práce nebo služby jsou vykonávány u téhož zaměstnavatele a přechodná změna bydliště nemění pojistné příslušnosti.
Úkoly úřadoven.
§ 42.
Úřadovnám Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců zejména přísluší:
a) založiti a v patrnosti vésti seznam pojištěnců,
b) přijímati ohlášky a oznámení členů a vydávati výměry,
c) předpisovati, vybírati a vymáhati pojistné,
d) poskytnouti pomoc lékařskou, porodních asistentek, léky a therapeutické pomůcky,
e) rozhodovati o zákonných a statutárních dávkách, jako podporách nemocných, v těhotenství, v šestinedělí, prémií za kojení a pohřebné,
f) obstarávati administrativu úřadovny a službu kontrolní,
g) styk s pojištěnci a zaměstnavateli,
h) platiti účty lékařům, lékárnám, porodním asist., nemocnicím a dodavatelům therapeutických pomůcek,
i) přijímati žádosti o zavedení léčebné péče, t. j. léčení v lázních, sanatoriích a ozdravovnách, prováděti šetření o žadatelích a předkládati návrhy na zavedení léčebného řízení Nem. poj. ústavu soukromých zaměstnanců na venkově se současnou výplatou nemocenské podpory,
j) rozhodovati o odpisu nedobytného pojistného do výše předepsané Nemocenským pojišťovacím ústavem soukromých zaměstnanců,
k) nestavovati přehledy o pohybu členstva, o nemocích a úmrtích a počtu denního nemocenského, o vyplacených pojistných dávkách,
l) sestavovati každého roku účetní závěrku o hospodářství úřadovny.
Orgány úřadoven.
§ 43.
Orgány úřadoven jsou:
a) výbor,
b) správní komise,
c) revisní komise,
d) vedoucí úředník.
Výbor úřadovny.
§ 44.
Výbor úřadovny se skládá z předsedy a 14 členů, z nichž 5 volí pojištěnci, 5 zaměstnavatelé a 4 jmenuje zastupitelstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců ze řad odborníků tak, že dva jsou z řad pojištěnců a dva ze zaměstnavatelů. (§ 32, písm. c.) Předsedu úřadovny jmenuje výbor Nem. poj. ústavu soukr. zaměst. Dva jeho náměstky zvolí výbor úřadovny ze svého středu. Funkční doba výboru úřadovny trvá 6 roků.
Zvolení členové výboru zůstávají ve funkci i po uplynutí období, pokud nenastoupí jejich zástupci zvolení, nebo podle § 74 jmenovaní.
§ 45.
Politický úřad první stolice sídla úřadovny zbaví funkce člena výboru úřadovny (náhradníka) jenž přestal býti a není již 6 měsíců zaměstnancem nebo zaměstnavatelem. Nastane-li obdobný případ u jmenovaných členů výboru, zbaví členství zastupitelstvo Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zaměstnanců.
§ 46.
Výboru úřadovny přísluší:
a) voliti ze svého středu 4 členy správní komise, po dvou ze skupiny zaměstnanců a zaměstnavatelů odděleným volebním aktem každé této skupiny podle zásady volby poměrné,
b) voliti ze svého středu 2 členy a 2 náhradníky revisní komise, po 1 ze skupiny zaměstnanců a zaměstnavatelů odděleným volebním aktem každé této skupinu. Členové správní komise nesmělí býti zvolení ani členy ani náhradníky revisní komise,
c) usnášeti se o vymáhání nároků, které vznikly úřadovně proti členům správní komise, revisní komise úřadovny z jejich úřadování,
d) stanoviti náhradu funkcionářům úřadovny v rámci směrnic vydaných Nem. poj. ústavu,
e) podávati návrhy na přijetí a propuštění úředníků úřadovny,
f) voliti přísedící pojišťovacího soudu, § 177.
§ 47.
Výbor je schopen usnášeti se, je-li přítomna polovina členů výboru a to z každé skupiny. Usnesení koná se prostou většinou.
Správní komise.
§ 48.
1. Výbor úřadovny Nem. poj. ústavu zvolí ze svého středu 4 členy správní komise úřadovny, jejímž předsedou jako pátý člen jest předseda úřadovny, v jeho zaneprázdnění úřadující náměstek.
2. Správní komisi přísluší:
a) usnášeti se o důležitých otázkách běžné agendy, pokud nejsou vypraženy předsedovi, výboru a komisím,
b) obstarávati agendu přikázanou jí jednacím řádem,
c) přijímati pravidelně zprávy vedoucího úředníka,
d) spravovati jmění úřadovny a činiti Nem. poj. ústavu zásadní návrhy na ukládání jmění, zřizování léčeben sanatorií a pod.,
e) přijímati a propouštěti výpomocné úředníky,
f) podávati návrhy na zřízení místních orgánu pro kontrolu podle §
g) dohlížeti k přesnému zachování zákona a stanov a předpisů vydaných Nem. poj. ústavem.
h) přijímati žaloby k rozhodčímu soudu úřadovny a pojišťovacímu soudu, § 157 a 159.
§ 49.
1. Správní komise spravuje a zastupuje úřadovnu ve věcech, jež nejsou zákonem nebo stanovami vypraženy usnesení výboru úřadovny. Způsob zastupování úřadovny Nem. poj. ústavu na venek upraví jednací řád, schválený výborem Nem. poj. ústavu v Praze.
2. Představenstvo je schopno usnášeti se, jsou-li přítomni dva členové a předseda. Usnášení děje se prostou většinou.
Předseda úřadovny.
§ 50.
1. Předsedu úřadovny jmemuje výbor Nem. poj. ústavu soukr. zaměst. v Praze na dobu šesti roků. Předseda musí býti i státním občanem rep. Čsl., mocen státního jazyka a nesmí býti členem výboru Nem. poj. ústavu soukr. zam. (§ 3, odst. 4, písm. d.)
2. Předseda dozírá na správy úřadovny svolává schůze výboru, předsedá jim, nehlasuje však rozhoduje povaze při rovnosti hlasů.
3. Ze stejných důvodů, které jsou uvedeny v §u 30, odst. 4, musí zastaviti usnesení výboru, musí však do osmi dnů věc oznámiti představenstvu Nem. poj. ústavu v Praze.
4. Při nebezpečí z průtahu může sám učiniti po úřadě s vedoucím úředníkem nutné opatření spadající do pravomoci výboru a má o tomto svém opatření vyrozuměti výbor v nejbližší schůzi.
5. Jednací řád schválený výborem Nem. poj. ústavu určí podrobněji práva a povinnosti předsedy úřadovny.
6. Je-li předseda zaneprázdněn, přechází jeho práva a povinnosti na náměstka předsedy v pořadí stanoveném jednacím řádem.
Revisní komise.
§ 51.
1. Revisní komise skládá se ze 3 členů, z nichž dva členy (náhradníky) volí výbor úřadovny, jednoho člena (náhradníka) jmenuje výbor Nem. poj. ústavu soukr. zam. Členem revisní komise nemůže býti člen výboru úřadovny.
2. Revisní komise provádí zpravidla každý měsíc řádné revise pokladny a účetnictví úřadovny, jakož i příslušných knih, listin a dokladu, koná revise mimořádné, zejména k vyzvání předsedy úřadovny. Prozkoumá též roční závěrku účetní a připojuje k ní své poznámky.
3. U výsledku revise podává předsedovi písemnou zprávu, kterou předseda předkládá nebližší schůzi výboru úřadovny na vědomí. Schůze této s hlasem poradním se mohou zúčastniti členové revisní komise.
Vedoucí úředník.
§ 52.
1. Vedoucí úředník úřadovny je ustanoven představenstvem Nem. poj. ústavu soukr. zam., po slyšení ředitelství ústavu a je výkonným orgánem správy úřadovny a podle služebních instrukcí vydaných po schválení ministerstvem soc. péče Nem. pojišť. ústavem soukr. zam. rozhoduje ve věcech běžné agendy úřadovny, pokud není rozhodování to vyhraženo výboru, nebo správní komisi úřadovny. Připravuje návrhy a předlohy pro schůze správní komise a výboru a koná funkce mu přikázané služebním řádem pro zaměstnance.
2. Vedoucím úředníkem zmůže býti toliko příslušník Čsl. republiky, mocný státního jazyka.
Ustanovení o volbách členů zastupitelstva Nemocenského pojišťovacího ústavu soukromých zaměstnanců, členů výboru jeho úřadoven a přísedících rozhodčích soudů.
§ 53.
Pro volbu členů zastupitelstva Nemoc. poj. ústavu soukr. zaměstnanců, výboru úřadoven a pro volbu přísedících rozhodčích soudů a jich náhradníků platí zásady uvedené v následujících paragrafech.
§ 54.
Volby členů zastupitelstva;Nemocenského poj. ústavu, členů výboru úřadoven a přísedících rozhodčích soudů konají se zpravidla současně. Jen při rozpuštění výboru Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zam. neb výboru úřadovny koná se volba rozpuštěného sboru zvášť.
§ 55.
1. Volební právo do zastupitelstva Nemocenského poj. ústavu, výboru úřadoven a rozhodčích soudů mají povinně pojištěné osoby, jež prvého dne v měsíci předcházejícímu vypsání voleb, byly u některé úřadovny pojištěny, pokud jsou starší 20 let, nebo dokonají v roce volby 20. rok svého věku.
2. Za osoby hromadné hlasuje koho určili jejich oprávnění zástupci. Zaměstnavatel (§ 10) má tolik hlasů, kolik jeho povinně pojištěných zaměstnanců bylo v rozhodný den zapsáno v seznamu voličském.
3. Z volebního práva je vyloučen, kolo právoplatným rozsudkem trestního soudu byl odsouzen pro zločin, přečin nebo přestupek, pro který podle platných ustanovení nastává ztráta volebního práva do obcí, pokud ztráta tohoto práva nepominula § 3 řádu volení v obcích.
4. Volitelný je státní občan rep. Čsl., který v den volby překročil 26. rok svého věku a jest aspoň půl roku před rozhodným dnem nepřetržitě pojištěn na dotyčné úřadovny a není výslovně vyloučen z volebního práva odst. 3, neb z volitelnosti.
5. Z volitelnosti, jest vyloučen, kdo právoplatným výrokem soudním byl zbaven práva volně nakládati se svým majetkem, kdo upadl v konkurs, pokud trvá řízení konkursní, jakož i ten, na jehož žádost se provádí řízení vyrovnávací, pokud,nebylo prohlášeno za skončené. Kdo byl odsouzen proto, že docílil pojistné dávky simulací po dobu 1 roku ode dne ukončení trestu.
§ 56.
1. Voličským seznamem jest výkaz pojištěnců s údajem jejich roků narození a bydlištěm. Zaměstnavatel jest povinen sestaviti výkaz k rozhodnému dni. § 55, odst. 1, a odevzdati jej úřadovně ve dvou stejnopisech. Za liknavého zaměstnavatele vyhotoví výkaz úřadovna sama.
2. Zaměstnavatel, jenž nevyhoví včas této povinnosti, nebo nevyhoví jí správně, jest povinen nahraditi náklady vyhotovení výkazu.
3. Úřadovna vyškrtne z výkazu osoby, které volebního práva nemají, nebo jsou z něho vyloučeny, doplní jej jmény osob, které, ač mají volební právo, nejsou ve výkaze a vyloží potom výkazy jako voličský seznam po dobu 8 dnů. Výkazy jest označiti pořadovými čísly římskými, voliče v nich pak pořadovými čísly arabskými.
4. Voličský seznam zaměstnavatelů sestaví úřadovna, při čemž uvede u každého zaměstnavatele počet hlasů.
5. Voličské seznamy pojištěnců a zaměstnavatelů buďtež přístupny k nahlédnutí aspoň 8 hodin denně a v sobotu v hodinách poledních, v neděli pak od 8-12 hod. pol.
6. Voličské seznamy pojištěnců buďtež vyloženy v místnostech úřadoven a na obecních úřadech těch obcí, v jejichž obvodu je více než 100 voličů k volbě oprávněných.
7. Do seznamu má každý pojištěnec právo nahlížeti a činiti si opisy a výpisy, pokud tím nevylučuje jiných osob z výkonu téhož práva. Proti obsahu voličského seznamu může pojištěnec podati námitky v 8 dnech ode cíne jeho vyložení u volební komise, buď proto, že pojištěnec k volbě oprávněný nebyl do seznamu napsán, nebo že jest nesprávně označen, anebo že někdo byl neoprávněně do seznamu zapsán. Volební komise oznámí námitky ihned tomu, jehož se týkají s tím, že může ve 3 dnech od toho doručení podati volební komisi vyjádření o nich. Do seznamu voličů zaměstnavatelů má právo nahlížeti, jedině volič zaměstnavatel nebo jeho zmocněnec, § 11, odst. 1, který má též stejná práva k podání námitek.
8. O námitkách rozhodne volební komise a vyrozumí súčastněné osoby. Stížnost do jejího rozhodnutí je přípustna pouze ve spojení s námitkami podle §u 75.
9. Opis opravených seznamů voličských jest odevzdati poj. úřadu první stolice v sídle úřadovny a ústřední volební komisi Nemocenského pojišťovacího ústavu soukr. zam. v Praze.