§ 23.
Kandidáti prodlévající za hranicemi.
Dlí-li kandidát mimo území Československé republiky, není třeba jeho podpisu na oznámení kandidatury.
§ 23a.
Volební sdružení pro druhé skrutinium.
Sdružiti se pro druhé skrutinium mohou jak samostatní kandidáti (§§ 21, 21a), tak skupiny spojených kandidátů (§§ 22 a 22a), i samostatní kandidáti se skupinami spojených kandidátů; ale v jednom volebním kraji může býti členem téhož volebního sdružení pro druhé skrutinium jenom jedna volební strana, ať jde o samostatného kandidáta, nebo o skupinu kandidátů spojených.
Ohlásí-li kandidát v oznámení kandidatury v jednom volebním kraji, že je členem volebního sdružení pro druhé skrutinium, musí se přihlásiti do tohoto volebního sdružení pro druhé skrutinium i v oznámeních kandidatury v ostatních volebních krajích, v kterých kandiduje.
Každé volební sdružení pro druhé skrutinium musí míti název, a to společný a jednotný ve všech volebních krajích, v kterých volební strany v něm sdružené kandidují. Tento název nemusí se však shodovati s pojmenováním jednotlivých volebních stran, které jsou členy sdružení.
Volební sdružení pro druhé skrutinium musí míti jednoho společného představitele (vedle jeho náhradníků, také společných); jméno a příjmení představitele volebního sdružení (a jeho náhradníků) s přesnou adresou musí býti oznámeno ministerstvu vnitra (§ 11) a ohlášeno shodně ve všech oznámeních kandidatury volebních stran, které do sdružení náleží (§ 21a a 22a).
V řízení před volebním soudem zastupuje volební sdružení pro druhé skrutinium představitel, zemře-li, jeho náhradník, který byl navržen ministerstvu vnitra do ústřední volební komise. Zemře-li i ten, nastoupí po něm další náhradník, a to ten, který byl v příslušných oznámeních kandidatury jmenován na předním místě. Jsou-li náhradnicí představitele volebního sdružení uvedeni v různých oznámeních kandidatury v různém pořadí, nastoupí ten, který jest v největším počtu oznámení kandidatury na předním místě. Podle téhož pravidla nastupují i další náhradnicí. Je-li pořadí náhradníků pochybné, určí je většina zmocněnců voleb, stran tohoto sdružení. O pořadí, v jakém přejímají zastupování volební strany v řízení před voleb, soudem náhradníci zemřelého zmocněnce, rozhoduje obdobně pořadí, v jakém byli napsání v oznámení kandidatury.
Není-li náhradníků vůbec, zastupuje v řízení před volebním soudem volební sdružení pro druhé skrutinium osoba, kterou určí ověřeným podepsaným podáním volebnímu soudu většina zmocněnců volebních stran ve volebním sdružení sdružených, volební stranu pak zastupuje osoba, kterou oznámí stejným způsobem většina kandidátů této volební strany. Táž většina kandidátů (nebo zmocněnců) může ověřeným podepsaným podáním volebnímu soudu odvolati i žijícího zástupce své volební strany (svého volebního sdružení).
§ 24.
Příprava pro řízení u krajské volební komise.
Předseda krajské volební komise vykoná přípravy pro rozhodování krajské volební komise. Zejména učiní tato opatření;
Má-li oznámení kandidatury formální vady, na příklad chybí-li některý podpis, kterého tento zákon žádá, nebo není-li takový podpis ověřen, neobsahuje-li společné oznámení kandidatury skupiny spojených kandidátů pojmenování skupiny, schází-li v prohlášení o volebním sdružení pro druhé skrutinium společný název tohoto sdružení nebo jméno nebo adresa jeho představitele, není-li v oznámení řečeno, v kterých okresech kandidát (nebo každý z kandidátů) kandiduje, uvádí-li se ve společném oznámení skupiny spojených kandidátů v některém volebním okrese více než jeden kandidát, schází-li prohlášení, že kandidáti neohlásili své kandidatury v jiném oznámení kandidatury, ač je tohoto prohlášení podle §§ 21a a 22a třeba, není-li v oznámení kandidatury řečeno, ke které národnosti se kandidát (nebo každý z kandidátů) hlásí a pod., vyzve předseda krajské voleb, komise zmocněnce, aby nejpozději do 12. hodiny polední následujícího dne vadu tu napravil.
§ 25.
Řízení u krajské volební komise.
Krajská volební komise se sejde bez pozvání 16. den přede dnem volby o 16. hodině u svého předsedy, aby upravila oznámení kandidatury.
Neoznámí-li zmocněnec ani po vyzvání předsedy krajské voleb. komise pojmenování skupiny spojených kandidátů, prohlásí komise její oznámení kandidatury za neplatné.
Je-li kandidát jmenován v několika oznámeních kandidatury, škrtne ho komise na tom oznámení, na kterém není jeho ověřený podpis (nebo s kterého kandidát svůj podpis odvolal ověřeným podepsaným písemným prohlášením, které musí býti dodáno předsedovi komise nejpozději při zahájení schůze komise). Je-li to oznámení kandidatury samostatné, bude prohlášeno za neplatné. Jsou-li neodvolané ověřené podpisy téhož kandidáta na několika oznámeních, z nichž jedno jest oznámení kandidatury samostatné, vyškrtne ho komise ze společných oznámení kandidatury skupiny spojených kandidátů. V jiných případech pokusí se předseda krajské volební komise o dohodu příslušných zmocněnců; nedohodnou-li se, určí předseda komise sám, na kterém oznámení kandidatury ovšem jen na jediném - kandidáta ponechá. Nedodá-li zmocněnec včas (podle § 24) ověřené prohlášení kandidáta, jehož ověřený podpis na oznámení kandidatury chybí, že s oznámením kandidatury souhlasí, a kandidát ten není za hranicemi, škrtne komise kandidáta na společném oznámení skupiny spojených kandidátů. Jde-li o kandidaturu samostatnou, prohlásí její oznámení za neplatné.
Neopraví-li zmocněnec společné oznámení skupiny spojených kandidátů tak, aby v každém volebním okrese kandidovala jen jedna osoba, škrtne komise v příslušném volebním okrese nejprve ty kandidáty, kteří kandidují i v okresech jiných. Nestačí-li to, škrtne ty, které uvádí oznámení kandidatury v příslušných okresích na zadnějším místě. Nedovoluje-li forma oznámení tohoto postupu, škrtne komise ty přebytečné kandidáty, kteří jsou v oznámení společné kandidatury jmenování později.
Uprázdní-li se škrtnutím kandidáta nebo odvoláním kandidatury některý volební okres na společném oznámení kandidatury, může zástupce této skupiny v komisi jmenovati do dvacáté hodiny po zahájení schůze některého z ostatních spojených kandidátů kandidátem v tomto volebním okrese. Neučiní-li to včas a neprohlásí-li výslovně, že jeho volební strana nehodlá v uprázdněném volebním okrese kandidovati, ustanoví za ni kandidáta v tomto okrese předseda komise sám, a to některého z kandidátů téže skupiny, kteří kandidují v sousedních volebních okresích.
Oznámení kandidatury, které ani po tomto řízení nemá podpisů, kterých zákon žádá, prohlásí komise za neplatné.
Obsahuje-li několik oznámení kandidatury stejný nebo podobný název volebního sdružení pro druhé skrutinium a téhož představitele a náhradníky, dotáže se předseda komise zmocněnců volebních stran, kterých se to týká, jde-li o totéž sdružení. Jestliže ano, vyzve zmocněnce, aby se dohodli na jediném společném oznámení kandidatury skupiny spojených kandidátů se společným zmocněncem. Nedohodnou-li se během schůze komise, rozhodne ústřední volební komise, který samostatný kandidát, nebo která skupina spojených kandidátů zůstane ve jmenovaném sdružení pro druhé skrutinium.
Je-li kandidován zemský president, župan neb okresní náčelník (hejtman), vyškrtne ho komise ze společného oznámení skupiny spojených kandidátů. Jde-li o samostatnou kandidaturu, prohlásí její oznámení za neplatné.
Krajská volební komise rozhoduje s platností konečnou. Jednání krajské volební komise skončí se o 14. hodině odpolední patnáctého dne přede dnem volebním. O jednání krajské volební komise sepíše se zápis, který podpíší všichni členové komise.
Prohlásí-li krajská volební komise některé oznámení kandidatury za neplatné, vyhlásí to její předseda i s odůvodněním v úředních listech.
§ 26.
Řízení u ústřední volební komise.
Předseda krajské volební komise zašle ihned po její schůzí jeden exemplář každého oznámení kandidatury, upraveného a doplněného řízením podlé § 25. se zápisem o jednání komise předsedovi ústřední volební komise.
Ústřední volební komise se sejde bez pozvání v 10 hodin dopoledne čtrnáctého dne před volbou v ministerstvu vnitra. Přesvědčí se nejprve, zdali krajské volební komise opravily všecky formální vady v oznámeních kandidatury (§ 25), a shledané závady napraví, šetříc zásad § 26. Zjistí-li komise, že kandidát který v některém volebním kraji ohlásil samostatnou kandidaturu, jest v jiných volebních krajích kandidován skupinou spojených kandidátů, škrtne ho na společných oznámeních kandidatury. Je-li týž kandidát jmenován v různých volebních krajích toliko na společných oznámeních kandidatury skupiny spojených kandidátů a všecky tyto skupiny jsou členy téhož volebního sdružení pro druhé skrutinium, určí zástupce tohoto volebního sdružení do 20. hodiny po zahájení schůze na kterém oznámení kandidatury kandidáta ponechá. Nejde-li o skupiny spolu sdružené, dohodnou se o tom v téže lhůtě jejich zástupci (zástupci jejich volebních sdružení) v ústřední volební komisi. Neshodnou-li se včas nebo nemá-li některá z těchto skupin zástupce v ústřední volební komisi ani jako člena ani jako důvěrníka, rozhodne předseda ústřední volební komise sám, na kterém ze společných oznámení kandidatury má býti kandidát škrtnut, aby zbyl jen na jednom oznámení. Předseda rozhodne sám také tehdy, když zástupce volebního sdružení, který má sám škrtnouti kandidáta na některém z oznámení kandidatur svého volebního sdružení, neučiní to včas.
Bude-li i po řízení u krajské volební komise přihlášeno v jednom volebním kraji několik volebních stran do téhož volebního sdružení, vyzve předseda ústřední volební komise zástupce tohoto volebního sdružení, aby do 20. hodiny po zahájení schůze určil, která - ovšem jen jedna volební strana ve volebním sdružení zůstane. Neučiní-li to včas, rozhodne o tom komise. Zástupce volebního sdružení může v téže lhůtě vyloučíte ze svého volebního sdružení některou volební stranu, i když se do něho přihlásí v příslušném volebním kraji samojediná.
Uprázdní-li se na oznámení skupiny spojených kandidátů některý volební okres škrtnutím kandidáta nebo odvoláním kandidatury, může zástupce této skupiny (ev. zástupce sdružení pro druhé skrutinium, ke kterému ona skupina náleží) jmenovati do 24 hod. po zahájení schůze některého z ostatních kandidátů této skupiny kandidátem v uprázdněném volebním okrese. Není-li takového zástupce v ústřední volební komisi nebo nejmenuje-li zástupce skupiny (sdružení) v ústřední volební komisi kandidáta včas, přidělí předseda ústřední volební komise sám uprázdněný okres jinému kandidátu téže skupiny spojených kandidátů, a to, je-li možná, některému z těch, kteří kandidují v sousedních volebních okresích.
Jestliže se samostatný kandidát v některém volebním kraji nepřihlásí do volebního sdružení pro druhé skrutinium, škrtne komise jeho přihlášku do volebního sdružení i v ostatních volebních krajích. Přihlásí-li se týž samostatný kandidát v různých volebních krajích do různých volebních sdružení pro druhé skrutinium, dohodnou se zástupci těchto volebních sdružení, v kterém volebním sdružení má býti ponechán, nesjedná-li se dohoda do 20. hod. po zahájení schůze, rozhodne o tom předseda komise sám. Zástupce volebního sdružení pro druhé skrutinium může do 24 hodin po zahájení schůze ustanoviti některého jiného kandidáta svého volebního sdružení za samostatného kandidáta tohoto volebního sdružení ve volebním kraji, který se uprázdní škrtnutím kandidáta nebo odvoláním kandidatury, ale jediné v týchž volebních okresích, v kterých kandidoval původní kandidát. Nejmenuje-li zástupce volebního sdružení kandidáta pro uprázdněný volební kraj včas, ustanoví předseda komise sám za kandidáta tohoto sdružení v uprázdněném volebním kraji některého ze samostatných kandidátů téhož volebního sdružení, a to, je-li možná, z některého sousedního volebního kraje.
Jestliže zástupce nesdružené skupiny spojených kandidátů nebo volebního sdružení výslovně prohlásí, že jeho skupina nebo volební sdružení nehodlá v uprázdněném vol. okrese (kraji) kandidovati, nemůže předseda komise jmenovati příslušného kandidáta.
Má-li několik volebních stran, nesdružených v témže volebním sdružení pro druhé skrutinium, pojmenování stejné nebo tak podobné, že je nelze snadno rozeznati, nebo mají-li různá volební sdružení takový název, anebo má-li některá volební strana pojmenování stejné jako název některého volebního sdružení, v kterém není sdružena, nebo podobá-li se ono pojmenování tak názvu cizího volebního sdružení, že je nelze rozeznati, vyzve předseda komise po zahájení schůze zástupce příslušných volebních sdružení a nesdružených skupin spojených kandidátů, aby vadné názvy nebo pojmenování opravili. Nemá-li některá volební strana, o kterou jde, zástupce v ústřední volební komisi, jedná za ni předseda komise nebo osoba, kterou ustanoví. Nesjedná-li se dohoda do 24 hodin po zahájení schůze, upraví příslušná pojmenování volebních stran a názvy volebních sdružení ústřední volební komise.
Shledá-li se, že někteří samostatní kandidáti nebo skupiny spojených kandidátů ohlásili v oznámeních kandidatury v různých volebních krajích téhož představitele a tytéž náhradníky voleb, sdružení, jehož jsou členy, ale různé názvy voleb, sdružení, vyzve předseda komise po zahájení schůze zástupce řečeného volebního sdružení, aby do 24 hodin oznámil jednotný název sdružení pro všecky volební kraje. Neučiní-li to, pokládají se při druhém skrutiniu skupiny spojených kandidátů a samostatní kandidáti, kteří označili název sdružení odchylně, za samostatné sdružení.
Zjistí-li se, že některá volební strana, která ohlásila, že se připojuje k volebnímu sdružení, označila za představitele tohoto sdružení někoho jiného než ostatní volební strany v tomto sdružení zahrnuté a jiného, než kdo byl oznámen ministerstvu vnitra podle § 11. ačkoliv jde pravděpodobně o totéž sdružení, vyzve předseda ústř. volební komise nejpozději před zahájením schůze telegraficky zmocněnce příslušné volební strany, aby oznámil prostřednictvím předsedy krajské volební komise, že souhlasí s představitelem sdružení ohlášeným ministerstvu vnitra. Jestliže do 24 hod. po zahájení schůze ústřední volební komise nedojde kladná odpověď, považuje se volební strana, která jmenovala v oznámení kandidatury jinou osobu představitelem volebního sdružení, za volební sdružení samostatné. Co bylo řečeno o jmenování různých osob představiteli volebního sdružení, platí také o náhradnících představitele volebního sdružení.
Předseda krajské volební komise jest povinen poslati řečenou odpověď zmocněnce předsedovi ústřední volební komise telegraficky, a to ihned, jakmile ji od zmocněnce dostane.
Zjistí-li se, že se do některého volebního sdružení pro druhé skrutinium přihlásil jen jeden samostatný kandidát nebo že po řízení v ústřední komisi volební jenom jeden kandidát ve volebním sdružení zbyl, prohlásí komise toto sdružení za neplatné. Když ústřední volební komise opraví event. vady v oznámeních kandidatury, určí losem pořad, číslo každého oznámení. Všecka oznámení kandidatur téhož volebního sdružení pro druhé skrutinium mají totéž číslo ve všech volebních krajích. Předseda opatří tolik losů stejné velikostí, kolik různých čísel bude třeba určití. Každé volební sdružení dostane jeden los, označený názvem volebního sdružení, také každá nesdružená skupina spojených kandidátů; její los bude označen pojmenováním skupiny. Rovněž každý nesdružený samostatný kandidát dostane los, jenž bude označen jeho jménem nebo pojmenováním jeho volební strany. Tyto losy vloží předseda do zvláštní schránky. Předsedou ustanovený člen komise vytáhne po jednom losu a pořadí, v jakém losy budou taženy, určí postupně pořadové číslo oznámení, kterým tyto losy náleží.
Konají-li se volby do poslanecké sněmovny nejpozději 4 neděle po volbách do senátu, řídí se očíslování oznámení kandidatury do poslanecké sněmovny očíslováním oznámení kandidatury do senátu, jde-li o totéž volební sdružení pro druhé skrutinium nebo o touž volební stranu (§ 14). Čísla těch volebních sdružení a volebních stran, které do poslanecké sněmovny nekandidují, při číslování oznámení kandidatur do poslanecké sněmovny se vynechají. Naopak oznámení kandidatur volebních sdružení a volebních stran, které do senátu nekandidovaly, dostanou pořadová čísla následující za nejvyšším číslem oznámení kandidatur do senátu. Pořadí jejich se určí losem podle ustanovení odstavce předcházejícího.
Předseda ústřední volební komise označí oznámení kandidatur příslušnými arabskými čísly.
Jednání ústřední volební komise skončí se nejpozději o 14. hodině 13. dne před volbou. Neprovede-li ústřední komise potřebných oprav nebo neurčí-li pořadí oznámení kandidatur, rozhodne předseda sám a určí losem pořadí.
O jednání komise sepíše se zápis, který všichni přítomní podpíší.
Výsledek řízení oznámí předseda komise zúčastněným krajským volebním komisím, zmocněncům volebních stran a představitelům sdružení pro druhé skrutinium.
§ 27.
Odvolání kandidatury.
Když se kandidát kandidatury vzdá (nebo, což je stejné, vystoupí ze skupiny spojených kandidátů aneb z voleb, sdružení pro druhé skrutinium, jde-li o samostatného sdruženého kandidáta) a předloží o tom předsedovi krajské volební komise ověřené podepsané prohlášení, což se však může státi nejdéle pátý den před volbou, vyhlásí předseda krajské volební komise odvolání kandidatury tak, aby vešlo co nejvíce ve veřejnou známost, a písemně zpraví o odvolání kandidatury všecky členy obvodních volebních komisí. Zároveň učiní předseda krajské volební komise opatření, aby byl zastaven tisk hlasovacích lístků se jménem tohoto kandidáta a aby lístky již vytištěné byly zadrženy a nebyly dodány voličům.
Bude-li kandidatura odvolána až po schůzí ústřední volební komise (§ 26), musí kandidát zaplatiti všecky útraty, způsobené úředním rozmnožením hlasovacích lístků s jeho jménem. Hlasy, které dostane kandidát, který kandidaturu odvolal podle ustanovení prvního odstavce, budou při skrutiniu pokládány za hlasy odevzdané osobě, která neoznámila kandidatury. Ne však hlasovací lístky s jeho jménem ve volebním kraji, v kterém původně kandidoval, budou-li označeny pojmenováním skupiny nebo názvem sdružení, ze kterých kandidát vystoupil. Tyto lístky budou připočteny skupině spojených kandidátů, jejímž pojmenováním jsou označeny. Jde-li o samostatného kandidáta, který byl sdružen pro druhé skrutinium, započtou se ve volebním kraji, v kterém původně kandidoval, hlasovací lístky s jeho jménem, označené názvem volebního sdružení, při výpočtu volebního čísla ve volebním kraji, ale nepřipočítají se k osobním hlasům kandidáta, který z volebního sdružení vystoupil; v druhém skrutiniu připočítají se volebnímu sdružení, jehož název obsahují. Při rozdělování mandátů, přidělených skupině spojených kandidátů nebo volebnímu sdružení pro II. skrutinium, nepřihlíží se však ke kandidátu, který oznámil své vystoupení nebo kandidaturu vůbec odvolal. Ve volebních krajích, v kterých kandidát vůbec neoznámil kandidatury, pokládají se všecky hlasy, které dostane, za jeho hlasy osobní, i když je na nich omylem označeno volební sdružení nebo volební strana, z kterých vystoupil.
§ 28.
Vyhlášení kandidatur.
Nejpozději desátý den přede dnem volby vyhlásí předseda ústřední volební komise v úředním listě všecka platná oznámení kandidatury (§§ 21-22a), s pojmenováním volebních stran a s názvem volebních sdružení pro druhé skrutinium, s řadovým číslem a s plným a přesným uvedením všech kandidátů i volebních okresů, v kterých kandidují.
§ 29.
Rozmnožení hlasovacích lístků.
Předseda krajské volební komise dá rozmnožiti tiskem hlasovací lístky, a to jednak nevyplněné hlasovací lístky, jednak lístky, které si volební strany objednají v oznámení kandidatury podle §§ 21a a 22a.
Všecky hlasovací lístky, jak nevyplněné, tak hlasovací lístky všech volebních stran - musí býti vytištěny písmem stejného druhu a stelné velikosti na papíru téže barvy, téže jakosti i týchž rozměrů. Každý hlasovací lístek musí míti nadpis: ťHlasovací lístek pro volby do poslanecké sněmovnyŤ; musí býti na něm označeno číslo a pojmenování volebního kraje a volebního okresu a vytištěna pečeť krajské volební komise, a to po každé na témže místě. Hlasovací lístky obsahují tyto rubriky (příslušně nadepsané):
1. pro jméno a příjmení osoby, volené za poslance.
2. pro její zaměstnání a
3. pro její bydliště;
4. pro název volebního sdružení pro II. skrutinium a pro pojmenování volební strany.
Hlasovací lístky, objednané volebními stranami, musí míti stejnou podobu jako prázdné hlasovací lístky. Příslušné rubriky budou však vyplněny jménem a osobními daty kandidáta, kterého v příslušném volebním okrese volební strana kandiduje. V záhlaví lístku bude vytištěno pořadové číslo oznámení kandidatury, v kterém jest kandidát kandidován. V rubrice pro název volebního sdružení a pro pojmenování volební strany bude vytištěno pojmenování volební strany, která si lístky objednala, a také název volebního sdružení, do kterého se přihlásila. Tento název musí býti napřed.
Předseda krajské volební komise zašle jak prázdné hlasovací lístky, tak hlasovací lístky volebních stran starostům obcí s vyzváním, aby je dodali všem voličům v své obci. Hlasovací lístky volebních stran pošle ovšem jen starostům obcí v těch volebních okresích, pro které si je volební strany objednávají v oznámeních kandidatury.
Náklady na rozmnožení hlasovacích lístků volebních stran uhradí z polovice stát a z polovice příslušná volební strana. K úhradě těchto výdajů složí volební strana u předsedy krajské volební komise nejpozději 14. den před volbou do 12. hod. polední přiměřenou zálohu, předsedou oznámenou (§ 21), jež se musí rovnati aspoň polovicí výdajů na rozmnožení hlasovacích lístků této strany. Neučiní-li volební strana včas zadost své povinností, pokládá se její žádost o úřední rozmnožení hlasovacích lístků za odvolanou.
Nedosáhne-li volební strana ani jednoho mandátu, nebo je-li členem volebního sdružení, nedosáhne-li žádná volební strana v tomto sdružení zahrnutá v žádném volebním kraji ani jednoho mandátu, musí hraditi celý náklad na rozmnožení svých hlasovacích lístků. Za onu část nákladu, kterou by jinak hradil stát, ručí solidárně všichni kandidáti, zmocněnci a jejich náhradníci, kteří jsou jmenováni v oznámení kandidatury a oznámení to podepsali. Vymáhá se na nich politickou exekucí, nezaplatí-li do 8 dnů po vyzvání.
Volební lístky jak prázdné, tak vyplněné jmény kandidátů, které podle předchozích ustanovení mají býti voličům úředně dodány, buďte rozmnoženy v počtu převyšujícím nejméně o pětinu počet voličů příslušného volebního okresu.
§ 30.
Povinnost pracovní při rozmnožení hlasovacích lístků.
Osoby, provozující živnost grafickou nebo v ní činné, jsou povinny vyhověti příkazu předsedy krajské volební komise, aby hlasovací lístky byly včas a správně rozrnnoženy. Bližší ustanovení bude určeno nařízením.
HLAVA IV.
Volba.
§ 31.
Den a místnost volby.
Každá obec jest místem volebním. Ve volebním kraji XV. až XXII. mohou býti obce s méně než 250 obyvateli přikázány k nejbližší větší obcí jako k místu volebnímu.
Volba koná se v neděli od 8. hod. ranní. Hodinu konečnou určí politický úřad, kterému přísluší přímý dozor v obcí.
Místnosti volební, jakož i všechny potřeby pro ně opatří podle poukazu místní komise obecní úřad.
Je-li zapsáno do seznamu voličského jednoho volebního obvodu více než 1000 voličů, budiž volba konána v několika místnostech, a to tak, aby do jedné místnosti nebylo přikázáno více než 1000 voličů.
§ 32.
Zákaz podávati alkoholické nápoje.
V den volby během volebního aktu jest zakázáno prodávati, čepovati neb podávati nápoje obsahující alkohol.
§ 33.
Volební vyhláška.
Nejméně 8. den přede dnem volby vyhlásí politický úřad prvé stolice (magistrát) veřejnou vyhláškou a způsobem v místě obvyklým den, počáteční a konečnou hodinu i místnost volby.
Ve vyhlášce, která musí býti vyvěšena až do dne volby, buďte voliči vyzváni, aby si osobně na určeném místě vyzvedli legitimační lístek a hlasovací lístky, které podle § 29 mají býti úředně dodány, nestalo-li se to včas pro jakoukoliv překážku, a aby při tom podle potřeby předložili průkaz listinný, osvědčující jejich totožnost. (Na př. list domovský, křtící, rodný, pracovní vysvědčení a pod.). Kromě toho budiž ve vyhlášce oznámeno, které volební strany v příslušném volebním kraji kandidují a které z nich nežádaly v příslušném volebním okrese o úřední rozmnožení hlasovacích lístků, takže jejich hlasovací lístky nebudou úředně dodány.
§ 34.
Průkaz voličův.
Hlasovací lístky, které předseda krajské volební komise pošle starostům obcí, dají starostové dodati každému voliči do bytu. A to vedle hlasovacích lístků, vyplněných jmény kandidátů voleb, stran v příslušném voleb, okrese, po každé také nevyplněný hlasovací lístek. V obcích nad 1000 obyvatelů musí býti dodány voličům hlasovací lístky nejpozději třetí den přede dnem volby zároveň s legitimačním lístkem, v ostatních obcích nejpozději druhý den přede dnem volby.
V legitimačním lístku, jejž vydávají úřady obecní, sluší uvésti; pořadové číslo seznamu voličského, jméno a příjmení voliče, den, hodinu a místnost volební a podstatná ustanovení o volební povinnosti, o způsobu hlasování a o trestech. Na legitimaci budiž vytištěna obecní pečeť.
Za ztracený nebo poškozený lístek legitimační bude vydán voliči na průkaz (§ 33) legitimační lístek jiný, zřetelně označený jako duplikát.
Nedodané legitimační lístky odevzdá starosta volební komisi, u které může volič v den volby žádati vydání legitimačního lístku, předlože podle potřeby průkazní listinu (§ 33).
V obcích, v kterých netřeba dodávati legitimační lístky, vykáží se voličově, vzejdou-li pochybnosti o jejich totožnosti, průkazem listinným osvědčujícím jejich totožnost (na př. listem domovským, křtícím, rodným, pracovním vysvědčením), anebo svědectvím dvou voličů, nemá-li volič takových dokladů po ruce.
§ 35.
Zástupce dohlédacího úřadu.
Politický úřad má právo vyslati k volbě svého zástupce, aby dohlédal k správnému provádění volby.
§ 36.
Důvěrníci.
Obvodní volební komise musí na návrh volebních stran připustiti z každé volební strany dva voliče za důvěrníky, kteří mají právo býti přítomní celému volebnímu aktu až do prohlášení výsledku sčítání hlasů. Návrh musí býti učiněn předsedovi komise ústně nebo písemně před zahájením volby.
Důvěrníci volebních stran mohou vznášeti námitky co do totožnosti voliče nebo proto, že volič v den volby není k volbě oprávněn (§ 3), jinak nemají práva zasahovati do řízení volebního.
§ 37.
Přístup do volební místnosti.
Do volební místnosti mají přístup mimo členy volební komise, pomocné osoby (§ 9) a zástupce dohlédacího úřadu jenom voličové, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech příslušného volebního obvodu. Jakmile volič odevzdá hlasovací lístek, má volební místnost ihned opustiti.
Agitovati nebo zříditi agitační kancelář v budově, v které jest volební místnost, není dovoleno.
§ 38.
Hlasování.
Obvodní volební komise ustavíc se (§ 9) prohlédne před počátkem volby osudí. Za volební osudí lze užíti jediné takové schránky, kterou možno uzavříti zámkem.
Potom se zahájí hlasování. Voličové se dostaví se všemi hlasovacími lístky, které jim byly dodány.
Volební komise vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všecky vyplněné hlasovací lístky volebních stran, které podle § 29 mají býti v obcí úředně dodány, nesmí mu však měniti pořadí hlasovacích lístků, jak je volič přinesl. Volební komise nesmí vyžadovati na voličovi, aby jí předložil hlasovací lístek, který může volič podle své vůle vyplniti. Za chybějící nebo nějak označené hlasovací lístky volebních stran dodá volební komise voliči jiné, aby měl volič všecky hlasovací lístky, které podle § 29 měly býti úředně dodány. Žádá-li volič o to, musí mu komise dáti nový nevyplněný hlasovací lístek.
Dále mu vydá úřední obálku. Všecky obálky musí býti neprůhledné, stejné velikosti, jakosti a barvy a nesmějí míti žádné odlišné znamení. Dodá je obec na svůj vrub.
Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován. Poté vhodí obálku před komisí do volebního osudí a odloží hlasovací lístky, které mu zbudou, do zvláštní schránky.
Tímto způsobem odevzdají své hlasy nejprve členové volební komise a pak ostatní voličové v pořádku, jak se do volební místnosti dostaví. Volební komise dohlíží na správné odevzdávání hlasovacích lístků a bdí nad udržováním pořádku ve volební místností. Členům komise není dovoleno opravovati nebo doplňovati hlasovací lístky, ani když je voliči o to požádají.
Osoby slepé a ti, kdo pro tělesnou vadu nemohou samí hlasovací lístek odevzdati, vykonávají právo volební v průvodu voliče, s kterým žijí ve společné domácnosti, anebo v průvodu voliče, kterého si svobodně zvolí za průvodce. Průvodce tento odevzdá hlasovací lístek, ev. průkaz svého zmocnitele. Volební komise zjistí dotazem, zda volič svého průvodce svobodně zvolil, zdali zná jeho jméno a příjmení, a zapíše tento způsob volby zvlášť v zápise o volbě.
Odevzdání hlasovacího lístku vyznačí členové komise ve dvojím stejném znění voličských seznamů. Konají-li se volby do obou sněmoven týž den, a je-li pro obě volby ustanovena společná obvodní volební komise, budiž ve volební místností pro každou volbu opatřen zvláštní oddělený prostor.
Členové obvodních komisí, jejich náhradníci a úředníci, vykonávající dohled u obvodní volební komise, kteří jsou zapsáni do stálých voličských seznamů jiné obce téhož volebního kraje, odevzdají při volbách do Národního shromáždění hlas v obcí, v které jsou členy (náhradníky) obvodní volební komise anebo v které konají dohled při této komisi. Předloží obvodní volební komisi průkaz politického úřadu přímo nadřízeného obcí, v které jsou zapsáni do stálých voličských seznamů, že v seznamech těch jest poznamenáno, že vykonají volební právo při této volbě v obci, u jejíž obvodní volební komise fungují. Když politický úřad dá toto potvrzení, učiní opatření, aby to bylo poznamenáno nejpozději devátý den přede dnem volby v stálých voličských seznamech, v kterých tento volič je zapsán. Osoba taková nesmí býti připuštěna k volbě v obci, v které je zapsána do stálých voličských seznamů.
§ 39.
Námitky proti voličům.
Obvodní komise rozhoduje o tom, zdali volič má býti připuštěn, aby odevzdal hlasovací lístek, jen tehdy, když
1. jest pochybnost o jeho totožnosti nebo
2. když se namítá, že podle § 3 nesmí při volbě hlasovati.
Námitky tyto mohou býti podány členy volební komise nebo důvěrníky stran (§ 36) potud, pokud hlasovací lístek občana, jehož právo se popírá, nebude ještě vložen do osudí. Volební komise rozhodní zpravidla dříve, než se připustí další volič, aby odevzdal hlasovací lístek. Žádá-li volič, aby mohl předložiti doklady o svém oprávnění k volbě, může tak učiniti nejdéle před zakončením hlasování.
§ 40.
Obsah hlasovacích lístků.
Volič smí odevzdati hlasovací lístek kterékoli volební strany, anebo hlasovací lístek, který sám vyplní.
Nechce-li volič voliti žádného kandidáta, jehož hlasovací lístek úředně rozmnožený byl mu dodán, vyplní prázdný hlasovací lístek v příslušných rubrikách jménem, příjmením, zaměstnáním a bydlištěm osoby, kterou chce voliti. Může voliti každou osobu, která podle § 5 je volitelná, nehledě na to, zdali oznámila kandidaturu ve voličově volebním okrese nebo volebním kraji, nebo vůbec v kterémkoli volebním kraji, či nikoli. Volič může do příslušné rubriky hlasovacího lístku napsati také název volebního sdružení a pojmenování volební strany, do kterých se přihlásila volená osoba v svém oznámení kandidatury. Opomine-li volič toto pojmenování nebo název napsati na hlasovací lístek, nebo označí-li je nesprávně, nemění to nic na započítání jeho hlasu té skupině a tomu volebnímu sdružení, do kterých se volená osoba skutečně přihlásila podle § 21a a 22a. Zvláštní ustanovení o započítávání hlasů, odevzdaných kandidátům, kteří podle § 27 vystoupili z volebního sdružení nebo ze skupiny spojených kandidátů, obsahuje řečený § 27. Voliti může volič jenom jednu osobu; napíše-li na hlasovací lístek jména několika osob, platí toliko jméno na prvém místě.
Volič může, ale nemusí, označiti hlasovací lístek pořadovým číslem oznámení kandidatury osoby, kterou volí.
§ 41.
Přerušení volby.
Nastanou-li okolností, které znemožňují zahájiti volební jednání, pokračovati v něm nebo je ukončiti, může obvodní volební komise prodloužiti dobu volební nebo provedení voleb odročiti na pozdější hodinu. Opatření takové budiž ihned veřejně ohlášeno způsobem v místě obvyklým. Jde-li o přerušení volby již zahájené, volební komise zapečetí volební spisy i volební osudí s odevzdanými již hlasovacími lístky a neporušenost pečetí protokolárně zjistí při novém zahájení volby.
§ 42.
Konec hlasování.
Když doba volební uplyne, uzavře se volební místnost, avšak odvolí ještě všichni voličově, kteří jsou ve volební místnosti nebo v čekárně volební komisí pro voliče určené, nebo přímo před volební místností; poté prohlásí předseda volební komise hlasování za skončené.