Středa 5. prosince 1934

I ve 12, nejvýše ve 14 měsících lze vychovati dobré vojíny, je-li jen na obou stranách dobrá vůle, cítí-li se voják s důstojníkem za jedno, pohání-li je oba k věrnému konání povinnosti pevný úmysl, že ve vážném případě chtějí býti udatnými obhájci vlasti. Ve starém Rakousku měli jsme tříletou služební dobu. Délka služební doby neměla právě nejlepší vliv na vojíny. Přes tříletou služební dobu byli také velmi špatní vojáci. Délka služební doby zcela jistě nedopouštěla u četných vojínů žádnou ctižádost, její náběhy přímo ubíjela. Že potřebná délka služební doby nemůže býti stejná pro všechny druhy zbraní, prokázali vojenští znalci několikrát a jasně. K tomu se mělo přihlížeti aspoň u ročníků 1933 a 1934, jejichž služební doba byla dodatečně prodloužena. Prodloužení služební doby náhradní zálohy, která dosud trvala 12 týdnů, na 5 měsíců, podstatně znemožňuje dobrý úmysl, že byla kdysi zavedena náhradní záloha ve prospěch těch, kdož vydržují rodiny.

Podle toho, co jsem uvedl, má tedy prodloužení služební doby pro brannost státu v případě války menší význam, než uvádí důvodová zpráva. Kdyby bylo k tomu potřebí ještě dalších důkazů, stačí ukázati na posudek ministra války, generála Morina ze dne 23. listopadu t. r., který při svém prvním vystoupení ve francouzské sněmovně doslovně řekl o prodloužení služební doby, že se stran prodloužení vojenské služby přidržuje vývodů svého předchůdce Petaina, že se má jednoroční služební doba zrušiti jen tehdy, když k tomu nutí mimořádné okolnosti.

Konečně bych rád konstatoval, že od úmyslu zavésti miliční soustavu až k zavedení dvouleté presenční služby uplynula jen velmi krátká doba. Jest to ironie dějin, že právě ty politické skupiny, které podle svého programu nejrozhodněji chtěly potírati militarismus, budou nyní hlasovati pro tento vojenský návrh. Musí se jim tedy přenechati politická odpovědnost za něj. (Potlesk.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Uděluji slovo dalšímu přihlášenému řečníku, jímž je p. posl. Dvořák. Prosím, aby se slova ujal.

Posl. Dvořák: Přál bych si, aby všechno pracující obyvatelstvo celého Československa dnes slyšelo odůvodnění projednávané předlohy, které zde přednesl vládní poslanec Machník. Po dobu 17 let bylo soustavně předkládáno pracujícímu obyvatelstvu k věření, že není potřeba obávati se války, že mírové smlouvy zajišťují věčný mír. Po dobu 17 let byli komunisté zavíráni za to, že mobilisovali dělnickou třídu do boje proti válce. A dnes titíž lidé, kteří vnášeli pacifistické fráze mezi pracující obyvatelstvo v Československu, odůvodňují branné předlohy tím, že všechny t. zv. mírové smlouvy, uzavřené mezi jednotlivými národy, jsou prý cárem papíru. Pracující lid vidí tedy jasně, že všechno, co mu bylo předkládáno po celých 17 let, bylo vyloženým klamem, a dnes stojí před faktem, že válka může býti každou chvíli.

Po odhlasování rozpočtu na r. 1935, ve kterém výdaje na zesílené zbrojení a válečné účely dosahují jedné čtvrtiny celkových výdajů celého rozpočtu, přichází dnes vláda s celou serií branných předloh, vesměs rázu militaristického. Obě tyto předlohy jsou dokladem zesílených příprav imperialistické expanse. Prodloužení presenční služby na 2 roky týká se všech ročníků, které po přijetí této předlohy nedokonaly svoji presenční službu podle dřívějšího zákona o 14měsíční službě. Předloha ovšem je urychleně projednávána, aby ti vojáci, kteří narukovali r. 1933, sloužili již o 10 měsíců déle. Výdaje, spojené s touto předlohou, odhadují se podle důvodové zprávy na nových 164 1/2 mil. Kč. Je zajímavou věcí, jak důvodová zpráva říká, odkud má býti uhrazen tento obnos. A výslovně uvádí, že má býti dosaženo úspor v první skupině řádného státního rozpočtu.

Chtěl bych se zmíniti, jakých argumentů k opodstatnění této předlohy užil ministr nár. obrany Bradáč. Především říká, že předlohu nutno přijmouti a vyhověti tak požadavkům generálního štábu proto, aby prý byla zajištěna obrana našeho státu a jeho integrita. To je pochopitelně stará fráze, které je vždycky používáno, aby zastřela pravou podstatu všech imperialistických snah české buržoasie.

Ale zajímavý je druhý argument, že prý předloha sama má také rys hluboce sociální, a to proto, poněvadž prý vojáci, kteří by nyní měli býti propuštěni domů, nenalezli by následkem hospodářské situace, která zde probíhá, zaměstnání. Tedy v důsledcích toho prý tato předloha má rys sociální, poněvadž o 10 měsíců déle zabezpečí tyto mladé lidi, kteří by jinak byli bez práce. Takovéto odůvodnění se pronáší dnes. Kde spočívá vina toho obrovského vzrůstu nezaměstnanosti? Je to v rozvratu celého kapitalistického hospodářského systému, a poněvadž tento systém není s to dělnictvu dáti zaměstnání, postarati se aspoň o možnosti lidského žití, tak zde stojí odůvodnění: "Ty, nezaměstnaný, můžeš býti rád, že v této situaci položíš svůj život na oltář kapitalistických zájmů, buď rád, že tě necháme zemřít, poněvadž bys byl bez práce a měl bys stejně hlad". Takové je odůvodnění, které se dnes přednáší.

Také vládní návrh, který bude projednáván zítra, o zavedení branného příspěvku, je velmi zajímavý v tom, jak má býti zpracováno všechno obyvatelstvo, aby zde sloužilo válečným zájmům buržoasie.

Zavádí se t. zv. vojenská taxa pro všechny, kteří vojáky nebyli, ale nejenom pro muže, nýbrž touto povinností budou vázány také ženy.

Tato nová daň a toto nové zatížení má vynésti podle očekávaných odhadů asi 38 mil. Kč. Je ovšem již dnes jasno, že nová tato daň, která bude srážena při srážkách daně důchodové, postihne hlavně střední vrstvy pracující, živnostnictvo, malorolnictvo, dělnictvo v továrnách a drobnou inteligenci. Velkokapitalisté a velkopodnikatelé zase tuto daň platiti nebudou. Dnes již dluží na daních 7 miliard. A každý měsíc, každý rok jsou jim nové a nové stamiliony daní odpisovány. A ti si jistě najdou příležitost a formu, aby tuto daň platiti nemusili.

Podíváme-li se na všechny tyto branné předlohy, jsou především dokladem mimořádného zesílení válečných příprav. Potvrzuje to i prohlášení ministra Bradáče a ministra dr Černého v rozpočtovém výboru, že bude ještě více žádáno a že bude ještě více obyvatelstvo zatěžováno, poněvadž se pomýšlí na stavbu velkých pohraničních pevností.

Chtěl bych říci nyní několik slov k těm slovům, kterými se odůvodňují soustavně tyto obrovské miliardy, které plynou na militarismus. Říká se stále: "To je v důsledku obrany našeho státu. My nechceme ani píď půdy cizí, ale nedáme ani píď půdy své". - Takhle se to obyčejně odůvodňuje. Chtěl bych jenom opakovati, co zde v rozpočtové debatě před několika málo dny prohlásil nár. demokratický poslanec Špaček, který řekl docela otevřeně, že je při nejmenším hloupost, užívá-li dnes vláda a vládní poslanci soustavně slov "pro obranu státu". On zde zdůraznil, že je nutno vychovávati naši armádu v tom vědomí, že ona bude bojovati i na území cizím, i na území mimo náš stát. Když se podíváme, že nár. demokratický poslanec je členem strany, za níž stojí skupina finančního kapitálu se Živnobankou s Preissem, pak myslím, že je zde velmi jasně formulována expansivní snaha české buržoasie. Tyto urychlené přípravy k válce nejsou jen na obranu, jak je to obvykle odůvodňováno.

Navrhovaný zákon o prodloužení vojenské presenční služby je především a hlavně podstatou rázu politického. Když se uskutečňovala 14měsíční služba presenční, generální štáb tehdy přiznal, že při vystupňované specialisaci vojenského výcviku stačí krátká presenční vojenská služba. Po zkušenostech vojenských odborníků ukázala se však jiná vada, a to ta, že 14 měsíců nestačí k ideologickému zpracování mladého dělníka. A tato okolnost, zejména vzhledem k očekávaným, tak jak to bylo řečeno již několika ministry, sociálním otřesům, je dokladem, že toto je pro odhlasování předlohy rozhodující.

My jako zástupci pracující třídy se vší rozhodností odmítáme tuto předlohu. Dělnická třída se nesmí dáti ani na okamžik plésti falešným tvrzením, že je to jen na obranu, a na obranu, jak je to zvláště zdůrazňováno, celého národa. Stačí vzíti do ruky "Důstojnické listy" ze dne 29. listopadu, kde podplukovník generálního štábu Kalous říká, že je nanejvýše nutno zříditi instituci vojenských komisařů při generálním štábu, kteří by pracovali ruku v ruce v úzkém kontaktu s vrcholnými hospodářskými institucemi. Má na mysli Svaz velkoprůmyslníků, Hospodářskou jednotu, obchodní komory a řadu hospodářských institucí. Tato mluva generálního štábu je zřetelným vysvětlením, v zájmu koho mají býti odhlasovány zákony, které generální štáb požaduje. Svaz průmyslníků ústy posl. Špačka říká, že je hloupostí stále tvrditi, že se vše připravuje na obranu. Naproti tomu generální štáb žádá zřízení instituce vojenských komisařů, kteří by s těmito hospodářskými institucemi pracovali v úzkém kontaktu. Pracující lid Československa má zde velmi poučný a názorný příklad, k jakým cílům a účelům má sloužiti a slouží československá armáda. Jsou ovšem ještě jiné argumenty, se kterými chodí se dnes mezi pracující obyvatelstvo, a zvláště těchto argumentů, žel, užívají vládní socialisté. (Posl. Hatina: Jaké?) Okamžitě k nim přijdu.

Jedním z vašich argumentů je, že Hitler nás ohrožuje, že je nutno býti připravenu k obraně a k hájení samostatnosti českého národa. To je jeden váš argument. Druhý váš argument je, že by komunisté měli hlasovati pro vojenský rozpočet, a to proto, poněvadž jsme spojenci Sovětského svazu a naše armáda bude prý bojovati po boku rudé armády. A konečně třetí argument, za kterým schovávají se všichni ti, kteří dneska prokazují největší služby buržoasii, je, že naše armáda je nepolitická, že je demokratická, že slouží zájmům celého národa.

Jenom několik slov k těmto třem argumentům. Myslím, že o nebezpečí fašismu nemusí česká buržoasie, ani ti, kteří jí dnes slouží, přesvědčovati pracující lid Československa. Přece vidíme, že všude tam, kde opravdu dělníci nastupují vážně do boje proti fašismu, kde dělníci nastupují proti Henleinovi, Hodáčovi, Stříbrnému a Dominům, jsou za tyto boje persekvováni, jsou do krvava zbiti a československou spravedlností kriminalisováni. Jsme svědky, že bodáky a policajtské pendreky nejedenkráte chránili Henleina a Hodáče před českým a německým pracujícím lidem. Celý kořen věci tkví hlavně v tom, že československá buržoasie vyzdvihováním Hitlerovy válkychtivosti zamlčuje a schovává svoje vlastní imperialistické snahy. Jako doklad stačí uvésti, jak se chovala československá buržoasie za únorových bojů rakouských dělníků a jak ještě teď haraší se zbraněmi ve spojení s Jugoslavií proti Maďarsku. To jsou velmi pádné doklady, jaké snahy a jaké účely československá buržoasie sleduje. Celkem možno říci, že český imperialismus zbrojí nejenom na ochranu svých zisků, nýbrž že zbrojí také z toho důvodu, aby dobyl nových zisků pro sebe. A snad jen, pánové, špatná konjunktura versailleského bloku je příčinou, že si buržoasie nepřeje války dnes, nýbrž snad až zítra. Český imperialismus je otcem německé, maďarské, slovenské a polské iredenty. Svou politikou nacionálního útlaku, potlačováním nečeských národů štve je proti českému národu a žene je do náruče Hitlera, do náruče Horthyho, do náruče Pilsudského. Český imperialismus je hlavním původcem, který žene český národ k nebezpečí ztráty samostatnosti, český imperialismus je hlavním původcem, který žene národ k nové Bílé hoře. Zdůrazňuji zde nesmrtelná slova velikého myslitele proletariátu Karla Marxe: Národ, který utlačuje, sám nemůže býti nikdy svobodný. Proto my, komunisté, proklamujeme Leninovo heslo sebeurčení všech národů, [ ] ovšem za socialistického soužití. Jen svobodný a bratrský svazek všech národů, které se osvobodí od jařma kapitalismu, národů, žijících na dnešním území Československé republiky, může hájiti svou krví každou píď socialistické země. (Posl. Jaša: Maďaři to jistě budou dělat!)

My proto prohlašujeme úplně otevřeně, poněvadž velmi často nám pánové dávají tyto otázky, že ani za války nevzdáme se boje proti vlastním utlačovatelům [ ].

Nyní bych chtěl říci několik slov k druhému argumentu. (Posl. Dubický: Kdybyste tohle říkal v Rusku, budete zítra viset, nebo budete zastřelen!) Myslím, že vy byste visel. (Posl. Dubický: Takhle byste v Rusku o bolševickém režimu nesměl mluviti! To je uličnictví, co si dovolujete v tomto státě ohledně národní obrany!) Naše stanovisko je v třídní obraně, ne v kapitalistické obraně, nemáme žádné povinnosti vůči kapitalistům a utlačovatelům, abychom je bránili. Naše obrana v tomto platí... (Posl. Dubický: Patříte do arestu!) To je váš prostředek. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Roudnický zvoní. - Posl. Dubický: To je provokace! - Posl. Zeminová: To je velezrada! Je to útok na republiku! - Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Roudnický zvoní.) K zdůrazňování, že Sovětský svaz je dnes naším spojencem, pravím: Pojetí pracujících lidí vyvěrá z tohoto: Buržoasie je si velmi dobře vědoma, jakou lásku a sympatie k Sovětskému svazu cítí pracující obyvatelstvo (Výkřiky posl. Zeminové. - Výkřiky komunistických poslanců.), a proto hausírujete s tímto, abyste tuto lásku zkapitalisovali pro sebe a abyste této lásky využili ke svým vlastním imperialistickým cílům. (Výkřiky posl. Dubického, Prokeše a Špačka. - Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Roudnický zvoní.) Podívejte se, co vy děláte. Vezměte si Stříbrného, Domina a celou tu sebranku hitlerovských agentů. Váš vlastní aparát ji brání a vy ji bráníte. (Posl. Dubický: Takhle štvát proti armádě... - Posl. Zeminová: Dolů a dost! - Výkřiky komunistických poslanců. - Bouřlivé výkřiky čsl. nár. socialistických a čsl. soc. demokratických poslanců: Dolů!)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Prosím o klid.

Posl. Dvořák (pokračuje): Chci vám ukázati tu vaši lásku k Sovětskému svazu. (Hluk trvá.) Dne 7. prosince koná se ples na Slovanském ostrově. K tomuto plesu zvou býv. carští ruští generálové. K tomuto plesu byly vydány navštívenky a celá armádní generalita a představitelé vlády jsou v čestném předsednictvu tohoto plesu kontrarevolučních elementů. Tak vypadá vaše láska k Sovětskému svazu (Výkřiky posl. Dubického a Zeminové. - Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Roudnický zvoní.), tak vypadáte vy, kteří zdůrazňujete, že jste spojenci Sovětského svazu. (Výkřiky posl. Špačka a Zeminové. - Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Roudnický zvoní.)

Dále chci zdůrazniti naše stanovisko k projednávaným vojenským předlohám. (Výkřiky posl. Čižinské.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám pí. posl. Čižinskou k pořádku. (Výkřiky a hluk trvají.)

Posl. Dvořák (pokračuje): Ostře odmítáme tyto předlohy, poněvadž jsou zde podávány v zájmu československého imperialismu (Výkřiky čsl. nár. socialistických poslanců: Dolů! - Výkřiky komunistických poslanců.), poněvadž peníze....

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám pana řečníka k pořádku.

Posl. Dvořák (pokračuje): Budeme hlasovati pro podporu armády, ale jen takové vládě, která dá práci dělníkům, která dá půdu chudému venkovskému lidu, která dá hospodářská i politická práva utlačeným národům. (Výkřiky čsl. nár. socialistických a čsl. soc. demokratických poslanců. - Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Roudnický zvoní.) Takové vládě budeme hlasovati pro rozpočet. (Různé výkřiky.) Odvolávám se na vůli řady organisací soc. demokratických, nár. socialistických a revolučních....

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám po druhé pana řečníka k pořádku.

Posl. Dvořák (pokračuje): ... na přání prostých vojáků a volám pracující lid k tomu, aby s námi společně bojoval za...

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám potřetí pana řečníka k pořádku. (Různé výkřiky a potlesk. - Odpor komunistických poslanců.)

(Další slova nebyla již podle §u 50, odst. 2 jedn. řádu těsnopisecky zaznamenána. - Výkřiky posl. Jos. Svobody.)

Volám pana posl. Jos. Svobodu k pořádku.

Uděluji slovo dalšímu přihlášenému řečníku, jímž jest p. posl. David. (Hluk trvá. - Výkřiky posl. Čižinské.)

Volám pí posl. Čižinskou po druhé k pořádku.

Posl. David: Slavná sněmovno! S největší rozhodností odmítám... (Výkřiky komunistických poslanců.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Prosím o klid.

Posl. David (pokračuje): ..... projev předešlého pana řečníka posl. Dvořáka.... (Výkřiky posl. Čižinské.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám paní posl. Čižinskou po třetí k pořádku.

Posl. David (pokračuje): ...., který nemožným a této sněmovny nedůstojným způsobem útočil na jednotnost Československé republiky a na naši republikánskou československou armádu. (Výborně! - Potlesk.)

Vládní koaliční strany mne zplnomocnily, abych jejich jménem učinil prohlášení, k němuž se připojily čsl. strana nár. demokratická, čsl. živn. obchodnická strana středostavovská a slovenská strana ľudová. (Výborně! - Potlesk.)

Od počátku Československé republiky jsme vždy hájili politiku míru a takovou zůstane... (Výkřiky posl. Hrubého.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám pana posl. Hrubého k pořádku.

Posl. David (pokračuje): ... naše státní politika i v budoucnosti.

Znovu prohlašujeme, že nechceme cizího území, ale učiníme všechno, abychom udrželi a uhájili jednotný československý stát v dnešních hranicích... (Výborně! - Hlučný potlesk. - Výkřiky posl. Dubického a posl. Dvořáka.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Prosím o klid.

Posl. David (pokračuje).... které jediné zaručují jeho vývoj. (Hluk. - Výkřiky posl. Dvořáka.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám pana posl. Dvořáka k pořádku.

Posl. David (pokračuje): To jsme povinni nejen sobě, nýbrž i příštím generacím. (Výborně! - Hlučný potlesk.) Proto po zralé úvaze a jsouce si vědomi vážnosti dnešní mezinárodní situace, dáváme plný souhlas k prodloužení presenční služby vojenské ze 14 měsíců na 2 leta. (Hlučný potlesk.)

Naše armáda bude moci tak lépe se připraviti za potřebných stavů k obraně hranic republiky, dlouhých přes 3.000 km, a bude i připravenější k obraně našeho demokraticko-republikánského zřízení státního. (Výborně!)

Vyzýváme při této příležitosti všechny občany republiky, aby bez ohledu na stranickopolitické rozvrstvení postavili se po bok armády (Výborně!) a měli vždy na mysli nedotknutelnost státních hranic. (Výborně! - Hlučný potlesk.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Žádám o přečtení podaného návrhu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Návrh posl. Dvořáka a soudr.:

Navrhujeme, aby sněmovna přes návrh zákona o délce presenční služby přešla k pořadu.

Místopředseda Roudnický: Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru branného, panu posl. Machníkovi.

Zpravodaj posl. Machník: Slavná sněmovno! Pokud se týče námitek, které zde byly předneseny ústy pana posl. Oehlingera a ústy pana posl. Dvořáka, sluší poznamenat, že první řečník nevnesl nic závažného a nového, co by zavdávalo příčiny k úvahám o změně vládního návrhu, a proto chci přes jeho řeč přejíti.

Učinil bych tak i u řeči pana posl. Dvořáka, která se nevymykala nikterak z běžné fraseologie komunistického slovníku, kdyby se byl nedotkl některých věcí, které právem vzbouřily národní československé svědomí celé naší sněmovny, pokud je representována lidmi s tímto státem dobře smýšlejícími, a kdyby se byl neuchýlil k překroucení mých vývodů. Pan posl. Dvořák řekl, že jako zpravodaj jsem užil slov "všecky mírové smlouvy jsou cárem popsaného papíru". (Posl. Dvořák: Snad jste to neřekl?) Řekl jsem, "všecky smlouvy a organisace, které měly petrifikovati věčný mír, stávají se v očích a hlavně v jednání některých národů cárem popsaného papíru." (Hlasy: To je ovsem něco jiného!) Je ovšem jenom projevem bolševické manýry, aby si vývody vládních poslanců zkroutila podle svého a aby jich potom demagogicky zneužívala pro svoje účely jak vnitropolitické, tak zahraniční.

Jestliže p. posl. Dvořák šel tak daleko v provokaci naší, řekl bych, slušnosti, která je snad větší, než zájem tohoto státu vyžaduje, a řekl-li, že pro případ války půjdou bojovati za své požadavky proti utiskovatelům, rozumím tomu tak, že hodlají nepřátelsky nastupovati, třeba se zbraní v ruce, proti celostátním zájmům, a pak na to odpovídám, že pro tento případ máme v Československu ještě spravedlivou justici a dosti kriminálů, abychom je do nich posadili. (Potlesk. - Hluk. - Výkřiky posl. Jos. Svobody.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Volám pana posl. Jos. Svobodu k pořádku. (Stálé výkřiky posl. Čižinské.)

Volám pí. posl. Čižinskou naposledy k pořádku.

Vylučuji pí. posl. Čižinskou podle § 52 jedn. řádu z dnešní schůze, a žádám ji, aby opustila zasedací síň. (Děje se. - Stálé výkřiky posl. Jos. Svobody.)

Volám pana posl. Jos. Svobodu po druhé k pořádku. (Výkřiky posl. Bílka.)

Volám p. posl. Bílka k pořádku.

Zpravodaj posl. Machník (pokračuje):

Při manifestačním projevu předsedy branného výboru kol. Davida bylo s těchto míst jasně dokumentováno, že zdrcující většina obyvatelstva tohoto státu si přeje dvouletou vojenskou službu, ne proto, aby po tato dvě léta cvičila čsl. brannou moc pro výboj, nýbrž aby měla čsl. brannou moc připravenu pro ochranu státu a naší demokracie. (Výborně! - Potlesk.) Tato zdrcující většina je nám zárukou, že jdeme správnou cestou, a kdyby osudová hodina kázala, dovedeme uchrániti svoji republiku nejenom proti nepřátelům vnějším, nýbrž i proti nepřátelům vnitřním, (Výborně! - Potlesk.)

Pokud zde mluvil p. posl. Dvořák, že by si přál, aby pracující dělnické vrstvy slyšely moje odůvodnění této předlohy, chci říci toto: pracující dělnické vrstvy, které milují tento stát, tuto předlohu přivítají a rády splní svou vojenskou povinnost. Od těch pak, kteří nemají žádného jiného cíle nežli proti tomuto státu štváti a jeho zákony podkopávati, nechceme nic jiného než to, co dělají, poněvadž aspoň poznáme jejich pravou tvář.

Pokud se týče návrhu podaného p. posl. Dvořákem a soudr., navrhuji slavné sněmovně, aby jej zamítla. (Potlesk.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodaji - za výbor rozpočtový - p. posl. dr inž. Brdlíkovi k doslovu.

Zpravodaj posl. dr inž. Brdlík: Připojuji se k vývodům p. referenta branného výboru a z toho důvodu vzdávám se slova.

Místopředseda Roudnický (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Osnova zákona má 6 paragrafů, nadpis zákona, nadpisy jednotlivých paragrafů a úvodní formuli.

Poněvadž podán byl návrh na přechod k pořadu, dám hlasovati v tomto pořadí:

Nejprve o návrhu na přechod k pořadu přes celou osnovu, který podali posl. Dvořák a soudr.; bude-li zamítnut, budeme hlasovati o celé osnově najednou podle zprávy výborové.

Jsou nějaké námitky proti tomuto pořadu hlasování? (Námitky nebyly.)

Nejsou. Budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Kdo tedy souhlasí s návrhem posl. Dvořáka a soudr. na přechod k pořadu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 6 paragrafy, nadpisy jednotlivých paragrafů, nadpisem zákona a úvodní formulí, ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala celou osnovu ve čtení prvém ve znění zprávy výborové. (Potlesk.)

Předsednictvo se usneslo podle §u 54, odst. 1 jedn. řádu, aby o této naléhavé osnově bylo čtení druhé provedeno v téže schůzi.

Přistoupíme tedy ihned ke čtení druhému:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP