Čtvrtek 14. června 1934

Musím končiti, poněvadž doba vyměřená se blíží ke konci. Pravím otevřeně: živnostensko-obchodnická strana středostavovská je pro demokracii (Výborně!), ale pro demokracii skutečnou a spravedlivou (Výborně!), pro demokracii ne na papíře a ne v ústech příslušných činitelů, nýbrž pro demokracii skutečně prováděnou; nikoliv výjimečné zákony a různá nařízení, nýbrž spokojenost je nejlepší oporou demokracie. Čím více naděláte výjimečných zákonů, čím více budete chtíti šlapati po právech lidu, čím více budete chtíti zneužívati vlády lidu, tím, vážení pánové, pamatujte si, větší měrou propukne vzdorovitost čsl. lidu, a já věřím, kdybyste se i pokoušeli volby oddáliti - a před tím varuji co nejdůrazněji, poněvadž v řadě demokratických států, když se mění nálada lidu, dává se do ruky lidu volební lístek, aby svoji náladu projevil - čím dále byste volby oddalovali, tím horší bude potom konečné zúčtování.

Vládněte ve státě spravedlivě, nedělejte nikomu výsad a privilegií, dávejte stejná práva, a to je nejlepší zesílení a nejlepší pomoc demokracii! (Potlesk poslanců čsl. živn.-obchodnické strany středostavovské.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Dále má slovo pan posl. Dvořák.

Posl. Dvořák: Dnešní den má pro pracující lid celého Československa nesmírnou důležitost. Projednávou předlohou signalisuje čsl. buržoasie všeobecný útok na nejminimálnější hospodářská, sociální a politická práva pracující třídy. Vystoupení komunistů v této sněmovně dnes má býti signálem pro pracující lid celého Československa, aby se srazil do jednotné bojovné řady a zahájil protiútok. Vláda [ ] předkládá návrh zákona, jímž si vyžaduje mimořádnou nařizovací moc. Je nutno říci čsl. dělnictvu otevřeně, že tento zákon má vybaviti [ ] mocí, aby bez ohledu na volené zástupce lidu mohli provést co chtějí.

Je nesmyslem a směšným tvrzením mluviti při projednávané předloze, že jde o ochranu demokracie. Zpravodaj této vládní předlohy, bývalý ministr vnitra dr Slávik, za kterého bylo několikrát do dělníků v Československu stříleno, je "nejpovolanější" člověk, aby zde o demokracii mluvil.

Je nutno, aby čsl. pracující lid srovnal projednávanou předlohu s onou situací, která se jevila před nastolením hitlerovské diktatury. I tam vláda Brünningova, Schleicherova a Papenova vládla podle §u 48 výmarské ústavy. Aniž se potřebovala ptát zástupců v říšském sněmu, vydávala notverordnungy, nouzová nařízení. A poněvadž Československo v ústavě nemělo takového ustanovení a paragrafu, musilo přijíti ke tvoření zmocňovacího zákona.

Zmocňovací zákon v Československu má svoji historii. Je zajímavo, čím bylo čsl. obyvatelstvo, najmě pracující lid zpracováván, když zmocňovací zákon po prvé přišel na stoly parlamentu v červnu minulého roku. Že buržoasie, zástupci finančního, průmyslového a agrárního kapitálu touží, aby byli vybaveni diktátorskou mocí, to je pochopitelné, ale při tom je zajímavé, jakým způsobem sociálfašističtí vůdcové, kteří sedí ve vládě s těmito představiteli, zpracovávali veřejné mínění.

Když v červnu minulého roku byl projednáván po prvé zákon o mimořádné nařizovací moci na tři měsíce, bylo to odůvodňováno takto: V Londýně schází se velká hospodářská konference, která prý bude řešiti otázky krise z mezinárodního hlediska. Ježto však bude prý také řešit otázku celních tarifů, je nutno, poněvadž již nemá e tolik času, abychom zvýšení celních tarifů projednali parlamentní cestou, vybaviti vládu tímto zákonem, aby mohla celní tarif zvýšiti. Poněvadž v Londýně se prý bude všeobecně snižovati, musíme celní tarif zvýšiti, abychom přišli na své. Prosím, londýnská hospodářská konference je dávno za námi. Neukázala ani jeden styčný bod, který by dával jenom zdání, že je možno dojíti k řešení hospodářských katastrof s mezinárodního hlediska. (Zpravodaj posl. dr Slávik: Jeden dôvod byl, bude-li treba!) Naopak ukázala obrovské rozpory mezi jednotlivými kapitalistickými státy resp. kapitalistickými skupinami. Cla zůstala, ale zmocňovací zákon se 15. listopadu prodlužoval. Přišla druhá předloha, kde už vláda žádala prodloužení na 6 měsíců. A jakým způsobem se to teď omlouvalo? Teď najednou se zpracovávalo veřejné mínění zase obráceně. Nejprve se přijal zmocňovací zákon proto, že s mezinárodního hlediska se budou řešiti hospodářské problémy, a najednou se prodloužil na 6 měsíců, poněvadž prý není možno hospodářskou krisi řešiti mezinárodně, nýbrž nutno ji řešiti v rámci každého státu.

A jak vypadá řešení v rámci každého státu? (Výkřiky posl. Jurana.) Máme praktické poznatky, jakým způsobem bylo použito zmocňovacího zákona. Tvrdilo se, a zvláště to byly soc. demokratické a nár. socialistické noviny, které zpracovávaly veřejné mínění v tom směru, že bude zmocňovacího zákona použito jak proti chudým, tak prý také proti bohatým. Praktické výsledky nařízení podle tohoto zákona vyšlých ukazují, kde se tento zákon dotkl bohatých. (Výkřiky posl. Tylla.) Kolik nezaplacených daní, které jsou dlužni kapitalisté, jste vymohli podle zmocňovacího zákona? Kolik korupčníků, zlodějů a defraudantů jste potrestali tímto zákonem? Naopak! Snížení podpor dělníků v nezaměstnání je velmi charakteristickým zjevem a přímo klasickým příkladem pro pracující lid celého Československa, jakým způsobem má býti zmocňovacího zákona užito.

Dnes přichází vláda znovu se žádostí, aby byl zmocňovací zákon prodloužen a aby jí byla dána možnost vládnouti diktátem na jeden rok. Ale je to zajímavá věc! Před projednáváním této předlohy byl v Československu přijat devalvační zákon, zákon měnový. Když tento zákon byl přijat, spustil se pokřik, huronský řev, jak prý se v Československu rapidně lepší hospodářská situace, jak prý se zlepšily poměry. Když byl prvně přijímán zmocňovací zákon, řeklo se, že se zřetelem na mimořádné hospodářské a politické poměry, se zřetelem k těžkosti hospodářské, k zostření situace je nutno vládu vybaviti tímto zákonem. Dnes spustil se křik o zlepšení hospodářské situace a o tom, že se to u nás velmi rozhodně lepší, ale vláda přichází, prosím, s předlohou, jíž žádá vybaveni diktátorskou mocí ne na 3 měsíce, ne na půl roku, nýbrž na celý rok. Tu jste se sami usvědčili z podvodu, kterým klamete celé československé obyvatelstvo a kterým chcete zvláště podvésti a klamati všechen pracující lid. (Posl. Kopecký: Sami to doznávají v důvodové zprávě!) Je pochopitelné, jak jsem řekl, že bezprostřední zástupci finanční, agrární a průmyslové buržoasie žádají, aby onu diktátorskou pravomoc měli, ale jak se v tomto okamžiku, který je nesporně úplně jasným všemu pracujícímu lidu, kdy buržoasie odhazuje poslední masku t. zv. demokracie, chovají soc. demokraté a nár. socialisté? Byl jsem svědkem v ústavně-právním výboru, že zástupci těchto stran při projednávání této předlohy mluvili ne jako socialisté, ne jako zástupci - jak to soustavně zdůrazňují - chudého a drobného lidu, nýbrž jako advokáti. Pan dr Patejdl, p. dr Goldstein a p. dr Markovič hledali jenom ve stylisaci slovíčko, aby prý smysl byl čistý, aby nenastaly žádné komplikace, čili jinými slovy, aby mohla buržoasie karabáč bez nějaké obavy a strachu úplně spustiti na pracující lid. (Výkřiky posl. Klimenta.) Proč buržoasie v Československu dnes potřebuje tohoto zmocnění, proč odhazuje škrabošku posledního zdání tak zv. demokratických principů, proč nastoluje otevřenou buržoasní diktaturu, otevřenou fašistickou diktaturu? Nastoluje ji proto, že hospodářský systém kapitalistický je v daleko horší a daleko komplikovanější situaci, nežli byl před jedním nebo dvěma lety.

Jakým způsobem hodlá vláda řešiti hospodářské otázky, které jsou takovým způsobem zde vyzdvihovány? My víme velmi dobře, že je připraven zákon o zřízení státní obilní společnosti. Pracující lid již dnes řadí se k obraně, poněvadž máte připravený zákon, kterým chcete zhoršiti sociální a nemocenské pojištění. Proto zde vůdcové soc. demokratičtí a nár. socialističtí aportují buržoasii, poněvadž spekulují na to, když pomocí nařízení vláda všechno to provede, že budou moci znovu klamati pracující lid tvrzením, že ne oni, nýbrž vláda to provedla, ve které oni nemají většinu, poněvadž má mimořádný zákon, zákon nařizovací. Ale, pánové, v tomto okamžiku je nutno zdůrazniti zvláště čsl. pracujícímu lidu, že jste to vy, kteří tento mimořádný zákon vládě dáváte, že vybavujete buržoasii, aby mohla všechny plány, které má připraveny na pracující lid, provésti. Připravujete snížení důchodů válečným invalidům, připravujete snížení důchodů invalidům práce. Zavedli jste a už praktikujete zřizování pracovních táborů. Chystáte nový útok na nezaměstnané dělníky a proto jste takovými věrnými a ochotnými rádci a pomahateli buržoasie, jak to má buržoasie udělati, aby všechny tyto plány, všechny tyto útoky proti pracujícímu lidu mohla provésti.

Jest velmi směšné tvrzení, kterým operoval předseda vlády Malypetr v ústavněprávním výboru, že prý v tomto zákoně jest klausule, že každé nařízení do 15 dnů bude předloženo sněmovnám, posl. sněmovně a senátu, a že je prý možné toto nařízení hlasováním zvrátiti. Tvrzení takové není nic jiného nežli komedie. Máme praktickou zkušenost, jak to bylo, když podle zmocňovacího zákona snížili jste dělníkům podpory v nezaměstnanosti. Náš klub třikráte žádal, aby byla svolána sněmovna a aby jí bylo toto nařízeni předloženo ke schválení. Dokonce, když pochopitelně u presidia posl. sněmovny soustavně byl odbýván, obrátil se na socialistické kluby, na soc. demokraty a na nár. socialisty, aby podle jednacího řádu dosáhl žádosti 100 poslanců o svolání sněmovny. Co jste udělali? Cynicky jste se vysmívali a ve svých časopisech jste to nazvali demagogií. Takovým způsobem jste tyto věci prováděli, a proto je směsno, já to znovu opakuji, jestliže předseda vlády tvrdí, že je v zákoně klausule, podle které bude nařízení do 15 dnů předloženo sněmovnám.

Jak vypadá de facto zmocňovací zákon? Vláda tvrdí v odůvodnění, že prý v důsledku nutných hospodářských opatření je nutno, aby byla vybavena touto mocí k rychlému zákroku. Jaká jsou to hospodářská opatření, myslím, že jsem ukázal jenom vyjmenováním celé serie zákonů, které jsou jedním řetězem útoků na pracující lid. Jest to takové opatření, aby buržoasie mohla diktátem prosazovati brutální útoky na hospodářská, sociální a politická práva dělnická. Buržoasie nastoluje v Československu fašismus proto, aby zachránila rozkládající se hospodářský systém, aby zachránila svoje panství a svoje zlodějské výsady.

Je tvrzeno, že prý bude použito tohoto zákona jenom k hospodářským opatřením. Nemůže býti nic směšnějšího, nemůže býti většího podvodu, tvrdí-li někdo, že tato moc bude prý sloužiti jenom k hospodářským opatřením. Stačí, když ocitujeme čl. II, § 4, který říká jasně: "Kdo přestoupí ustanovení nařízení vydaných podle tohoto zákona nebo prováděcích předpisů k nim, bude potrestán nejde-li o čin trestný soudně", - a to je kapitola zvlášť pro sebe - "okresním úřadem pro přestupek pokutou do 50.000 Kč anebo vězením do 5 měsíců." Pánové, tomu chcete říkat, že tento zákon má sloužiti jenom hospodářským opatřením? Podívejte se, dám vám prakticky příklad: Pravděpodobně se asi počítá s tím, že bude zhoršeno sociální a nemocenské pojištění na základě zmocňovacího zákona. Budou se dělníci brániti? Ano, budou se brániti a nejenom že se budou brániti, oni se musí brániti, a zde se s tím počítá Když dělnictvo použije všech prostředků, tedy v tomto případě i stávky, to je prostředek pro obranu dělníků, a odrazí-li útoky, pak je zde na to pamatováno. Stávka u nás v Československu není žádný trestný čin, nemáme zákona, podle kterého by mohl soud odsouditi stávkujícího dělníka, protože se brání, ale zde je to právě jasně řečeno. Tedy dříve nešlo o čin trestný, ale poněvadž to vláda nařídila, může v tomto okamžiku dělník, bude-li se bránit, každým policajtem a četníkem býti odsouzen na 6 měsíců. Takové je ustanovení a tomu, pánové, chcete říkat, že to není zákon, aby se ho užívalo v politických otázkách nebo deliktech? Myslím, že je to úplně jasné! Ne pro vás to má platit, ale pro čsl. pracující lid, pro dělníky v továrnách venku i v kancelářích, aby viděli úplně jasně, jaký kurs brutální diktatury se nastupuje, a aby to bylo pro ně znamením k okamžitému nástupu. Pracující lid v Československu musí vidět úplně jasně, že jde zde o nastolení fašistické bestie v Československu, pracující lid si musí býti vědom - a to dělníci bez rozdílu, soc. demokratičtí, nár.-sociální, indiferentní i revoluční - že je nutno nyní v jednotných sražených řadách nastoupiti cestu k protiútoku protesty, demonstracemi a stávkou, aby odrazil tento hanebný útok, tento hanebný komplot. Pro pracující lid v Československu může býti jen jedna devisa, a sice ta: Ve sražených řadách nastoupiti do protiútoku, sraziti buržoasii na kolena, [ ]. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Dále má slovo p. posl. Kliment.

Posl. Kliment: Při projednávání zmocňovacího zákona jsme prohlásili, že zákon bude sloužiti k urychlenému provádění protilidové politiky. Byly-li nějaké iluse, jistě prakse při provádění zmocňovacího zákona dalekosáhle potvrdila, co jsme při jeho původním projednávání řekli. Podle zmocňovacího zákona provedeno bylo vše, co se snad za daných poměrů proti pracujícímu lidu provésti dalo, ale co se týče kapitalistů, nebylo nic provedeno proti nim, nýbrž v jejich prospěch.

Zmocňovacím zákonem byly sníženy podpory nezaměstnaným dělníkům až o 40%, tisícům dělníků byla podle tohoto zákona podpora vůbec vzata. Naproti tomu však byla podle zmocňovacího zákona prováděna cenová politika tak, že agrární a sociálfašistická družstva z ní vydělala těžké miliony, kdežto chudý pracující rolník z ní neměl, právě tak jako dělníci, nic. Měl-li z ní něco, tedy jenom škodu.

Podle zmocňovacího zákona bylo vydáno nařízení, kterým se provádělo podle vás "denaturování" obilí, podle nás ničení. Tisíce, desetitisíce vagonů obilí bylo podle tohoto nařízení zničeno, zatím co desetitisíce a statisíce dělníků, dělnických dětí i dětí malých živnostníků a rolníků hladovějí. (Výkřiky posl. Jurana.) Podle zmocňovacího zákona bylo dále vydáno nařízení, které dává zaměstnavatelům právo, kterého dříve neměli - alespoň je neměli jako takové sankcionováno - že v závodech, kde je menší osazenstvo než 700 dělníků, se může propustiti 15%, a kde je více než 700 dělníků, 10% osazenstva měsíčně, aniž se to musilo někomu hlásiti. A na toto zmocňovací nařízení se odvolávali také těžaři, když propouštěli na Ostravsku horníky. Říkali: Podívejte se, jaké právo nám dává vláda! My však tohoto práva, které nám dává vláda, v níž sedí 7 ministrů, kteří si nechají nadávati socialisté, ani nepoužíváme a propouštíme jenom 3 %.

Zmocňovacím zákonem bylo dáno také právo zastaviti závody. Zajímavý a charakteristický je případ zastaveného závodu ve Staré Huti u Berouna, který patří miliardářské Pražské železářské společnosti. Tato společnost, která neměla k zastavení tohoto závodu nejmenšího důvodu, zastavila jej jen proto, aby získala milionové daňové odpisy (Výkřiky zpravodaje posl. dr Slávika.), které jí byly povoleny. Ale přes to byl závod zastaven. Pan zpravodaj říká - to další jsem neslyšel - že vláda pravděpodobně nemá moci naříditi... Tedy vláda má podle zmocňovacího zákona právo [ ] připraviti takové poměry, že tisíce dělnických dětí hladovějí - na to má vláda právo, ale naříditi [ ] miliardářské společnosti, že musí zaměstnávati dělníky, na to práva nemá.

Tato protilidová opatření, tato protilidová politika zmocňovacího zákona má býti nyní ještě daleko zostřena. Zmocňovací zákon má býti nyní ještě doplněn trestními sankcemi, podle kterých nejen jednotlivci, nýbrž i korporace, které nebudou souhlasiti s nařízením vlády anebo které by se opovážily brojiti proti nařízením, vydaným z moci zmocňovacího zákona, nebo proti nim organisovati odpor, mohou býti potrestány vězením až do 6 měsíců a pokutou až do 50.000 Kč. Tento doplněk předem říká, proti komu bude takto zostřeného zmocňovacího zákona použito, že ho bude znovu použito proti pracujícím lidem, proti dělnictvu, a že protilidový fašistický kurs bude na základě zostření tohoto zákona ještě zesílen.

Trestní sankce, která je do zmocňovacího zákona dána, říká předem, co vláda hodlá v nejbližší době provésti na základě zmocňovacího zákona. Na prvém místě je to zhoršení nemocenského, sociálního a hornického pojištění. "Národní politika" již před několika dny napsala, že vláda je dohodnuta vyhlásiti zmocňovacím zákonem zhoršení nemocenského a sociálního pojištění s platností od 1. července. (Posl. Dubický: To bude novelisace!) Vy tomu vždycky říkáte novelisace anebo úprava, ale jak taková úprava vypadá, to jsem vám teď řekl: 40% dolů. Předem víme, jak bude vypadat novelisace nemocenského pojištění. Kdybych měl čas, mohl bych vám říci, že budou pojišťovny, které budou vybírati příspěvek větší než 5.5% ze mzdy, že u těchto pojišťoven po dobu 90 dnů budou nemocným o polovinu sníženy podpory a že, ačkoliv všude máte plakáty a stále mluvíte o "demokracii dětem", podle této novelisace všem šestinedělkám bude snížena podpora o 50%. Chcete-li, mohu vám celou vaši novelu ve vládě připravenou opakovati. Všem těm vašim novelám a úpravám dnes již nikdo nevěří. (Posl. Dubický: Proč nemluvíte o zlepšení starobního a invalidního pojištění pro dělnickou třídu?) I toto starobní a invalidní pojištění má býti zrušeno. Vám, agrárním velkostatkářům má býti umožněno, abyste nemusili sezonní dělníky, kteří nebudou míti určitou mzdu, vůbec pojišťovati a následkem toho platiti za ně příspěvky do soc. pojištění. Má vám býti dáno právo, abyste nemusili pojišťovati zemědělské dělníky, aby tito byli vyřazeni ze sociálního, starobního a invalidního pojištění. (Posl. Dubický: Máte falešné informace! Pojistná povinnost je zabezpečena!) Tyto informace nejsou falešné. My děláme všechno, aby dělníci generálním nástupem znemožnili tato vaše zhoršovací opatření - to vezměte na vědomí. (Potlesk komunistických poslanců.) Podaří-li se vám to však, dělníci uvidí, jak bude to vaše zlepšení, ta novelisace soc. pojištění vypadati.

Vedle zhoršení nemocenského pojištění je připraveno sloučení a ovšem také dalekosáhlé zhoršení hornického pojištění, přes to, že se horníkům říká: O nic se nejedná, ono to nebude horší. Jestli to, pánové, nechcete zhoršovat, proč si přiděláváte zbytečnou práci? Proč zasedají po měsíce komise, které stojí drahé peníze, proč děláte pořád propočty, když nechcete nic zhoršovat? Sami se usvědčujete z nepravdy! (Posl. Dubický: Poněvadž je pasivní třemi miliardami!) Je pasivní, ale Ústřední soc. pojišťovna má peněz dost a vybrala více než počítala, a platí dělníkům méně, než jim původně dávala. (Posl. Dubický: Mluvíte přece o bratrském pojištění!) Věc je taková: Sanace je možná, milý pane! Místo aby se dávaly stamiliony na banky, zkrachované banky, aby se dávaly vám, velkostatkářům, subvence, které dělají stamiliony ročně, dejte to na bratrské pojištění a sanujte je, když nechcete přinutit těžaře, aby je sanovali oni, neboť těžaři mají z čeho pojištění sanovat.

Vedle toho se ovšem připravuje podle zmocňovacího zákona snižování mezd. Vy řeknete, že to není možné. Já vás však za chvíli přesvědčím dnešním"Venkovem", že je to pravda. Proč se to připravuje a proč se zostřuje zmocňovací zákon? Poněvadž to již nejde cestou parlamentu i té odkrajované demokracie, o které se už nemůže ani říci, že to je demokracie - ani měšťácká, liberální demokracie to není. Páni soc. demokratičtí a nár. socialističtí poslanci by přece nemohli přijíti mezi lid, mezi dělníky a říkati jim: Nedalo se nic dělat a, my jsme musili pro zhoršení nemocenského a sociálního pojištění hlasovat. To by nemohli a proto se to svede na vládu, proto se dává vládě zmocňovací zákon, aby se mohla ještě rychlejším tempem prováděti protidělnická fašistická politika. Nejde o nic jiného než o urychlené provádění dalších fašistických útoků proti dělnické třídě.

Že jde také o zásahy do mzdových otázek zmocňovacím zákonem, že jde o snižování mezd, dokazuje dnešní "Venkov". Přináší dnes článek, nadepsaný: "Nové peníze pro novou práci", a v tomto článku je mezi jiným stať, ve které se píše (čte): "V novinách právě nyní můžeme čísti, že 29 průmyslových podniků oznámilo vládě, že vzhledem k tomu, že mají nedostatek peněz, že nemají úvěru a že ho nemohou dostat, jsou nuceny práci buď vůbec zastavit nebo dále omezit a dělníky propustit, poněvadž je nedostatek hotových peněz." Co to napovídá? Další obsah článku to říká dosti jasně. Napovídá to, že se teď budou tisknout peníze, že ty peníze dostanou průmysloví magnáti, aby mohli zaměstnávat dále dělníky, ale že ti průmysloví magnáti, kapitalisté to budou dělat, jako vždy v takovém případě, jen tehdy, když zároveň s tím bude také řečeno, jakým způsobem závody smějí pracovat, že musí být zaručena jejich prosperita, a jejich prosperita se u nás, jako vždycky v kapitalistickém státě, hledá snižováním mezd. A proto tento zákon, který není ničím jiným než fašistickou formou vlády, se všemi těmito trestními sankcemi samozřejmě sleduje ještě jiná, protilidová patření. Ale tato protilidová opatření, která jsou připravena na nejbližší dobu, ukazují, co se všechno tímto zákonem sleduje a kam se míří, poněvadž je pochopitelné, a to víte také vy, že zhoršení nemocenského a sociálního pojištění, horšení hornického pojištění, snížení mezd a celá ta vaše protilidová politika narazí na veliký odpor pracujícího lidu. Vždyť dělnická třída má v dobré paměti, co všechno musela dáti za nemocenské pojištění. Dělnická třída také ví, co všechno dali socialističtí poslanci a ministři za starobní a sociální pojištění, že to byly miliardové odpisy na daních, že to byly miliardy zaplacené válečnými půjčkami, že to byly miliardy zaplacené za válečné dodávky starému zbankrotělému Rakousku, a ještě řada jiných věcí vedle dalekosáhlých důsledků té politiky menšího zla, která přivedla dělnickou třídu ve všech kapitalistických zemích pod fašistickou sekeru. To všechno za sociální pojištění.

Dělnická třída však ví, co to stálo bojů a krve. Pánové, nesmíte zapomínati, že poslední generální stávka v Polsku byla také proti úmyslům Pilsudského vlády snížiti a zhoršiti nemocenské pojištění, a jestliže my dnes voláme dělníky do generální stávky, jsme přesvědčeni, že dělníci pochopí, že nastala chvíle, kdy je nutno všemi prostředky i generální stávkou znemožniti zločin, který chcete na dělnické třídě provésti. (Potlesk komunistických poslanců.)

Ovšem tyto trestní sankce jdou také dál, tyto trestní sankce jsou namířeny také proti odborovým organisacím ne proti vašim, které glajchšaltujete a jste připraveni glajchšaltotovat, nýbrž proti rudým třídním odborovým organisacím, poněvadž v návrhu zmocňovacího zákona se říká, kdo bude brojiti, kdo bude organisovati odpor proti nouzovým nařízením nebo proti nařízením daným podle zmocňovacího zákona". Myslíte, že naše odborové organisace budou mlčeti k těmto vašim útokům? Naše odborové organisace budou organisovati proti vašemu výnosu, nevím jakému na zhoršení nemocenského a sociálního pojištění odpor, budou organisovati boj, kdyby na to byly nevím jaké tresty, a nezastaví se ani před trestními sankcemi, které si do zmocňovacího zákona dáváte. Vy to ovšem také velmi dobře víte, proto se připravujete a sledujete možnost persekučních zásahů proti rudým odborovým organisacím. (Posl. Dubický: Každý dostane tolik, kolik zaslouží!) Pane, vy se počítáte za demokrata. Mají naše odborové organisace právo, aby organisovaly dělníky proti vaší protilidové politice, nebo jim chcete to právo upírat? Vždyť je to politika, která vede dělníky pod fašisticky nůž, milý pane! A kdybyste nám chtěli vytýkat, že nejsme demokraty - jsme pro proletářskou demokracii, pro takovou demokracii, kde nebude míti stejné právo Rotschild a dělník, poněvadž víme, jestliže někdo dá Rotschildovi a dělníkovi stejné právo, kdo to prohraje. A právě proto nesmíte zapomínati, že my jsme se i za tu liberální demokracii bili a rvali, ale ne proto, aby to byl náš konečný cíl, jako těch našich bývalých pánů ministrů, nýbrž proto, abychom pomocí těchto práv spíše provedli sociální revoluci a splnili náš společný cíl. Proto, milý pane, se musíme s vámi jako se zástupci a členy kapitalistické třídy rozcházet, poněvadž pro nás měšťácká demokracie znamená jen rychlejší cestu k dosažení našich konečných cílů, k rozbití kapitalismu a vítězství socialismu. To uvádím, abych nemusel s vámi o těchto věcech snad zbytečně znovu polemisovat.

Právě vy víte velmi dobře, že naše odborové organisace povedou dělníky do boje proti těmto protilidovým, protisociálním, fašistickým opatřením, a právě proto tam dáváte trestní sankce, abyste mohli naše odborové organisace ještě více persekvovati, poněvadž právě nyní vedou rudé odborové organisace veliký boj, aby si ubránily svá zákonná práva, která jim vláda, resp. ministerstvo soc. péče bezdůvodně odpírá. A že je odpírá bezdůvodně dokazuje také okolnost, že Svaz dělnictva kovoprůmyslového vyúčtoval s ministerstvem soc. péče za měsíc duben 1934, že má dostati vyplaceno na státním příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti podle gentského systému úhrnem 1,194.015.15 Kč. Tato částka z měsíce dubna byla ministerstvu předložena k vyplacení, avšak do dnešního dne proplacena nebyla, přes to, že několikráte bylo na ministerstvu intervenováno. Proto nemůže Svaz nebo naše odborová organisace vypláceti svým členům podpory v nezaměstnání. 8.780 našich členů, s ženami a dětmi nejméně 30.000 lidí, nedostalo 5 týdnů od ministerstva soc. péče podporu podle gentského systému. Dělníci v řadě míst, když už si nevěděli rady, šli na okresní úřady, kde se dovolávali pomoci, šli na obce. Na př. v Butovicích minulého týdne v úterý nezaměstnaní v počtu asi 300 dostavili se na radnici a žádali obec o pomoc. Prohlásili, že neodejdou dříve, dokud jim opravdu nebude pomoženo a dokud nebudou míti záruku, že ministerstvo dá, co podle zákona je povinno také Svazu, resp. odborovým organisacím. Když vyjednávání nemělo konce, šli pro své ženy a děti a nastěhovali se s nimi na radnici. Od 8 hod. ráno do 6 hod. večer seděli na radnici a obléhali ji. Okresní hejtman telefonoval z Nov. Jičína na ministerstvo a žádal, aby ministerstvo udělalo, co je po právu, a dalo odborové organisaci, co jí patří. Ukazoval na dnešní zbídačené poměry, že jde o dělníky butovické vagonky, kteří již léta, snad 4 roky vůbec nejsou zaměstnáni a mnozí že pracují jenom 52 dní v roce a za nepatrný plat. Nebyly to ovšem jenom Butovice, byla to řada jiných míst, byl to Vsetín, byla to Mor. Ostrava, Fryštát, Bílovec, Kraslice, Podmoklí.

Zajímavý případ se stal ve Fryštátě. Pan okresní hejtman napřed říkal: "No, přihlašte se k našim lidem na stravovací lístky, vaším organisacím budou podpory zastaveny". Pak od toho utekl. Když ten kravál trval tam tři dny - pánové, vžijte se do toho, že ti lidé nemají co jíst a že jim ministerstvo neoprávněně, proti zákonu nevyplácí, co je povinno - okresní hejtman ve Fryštátě na konec řekl: "Váš Svaz neměl peníze a na základě toho peněz, které dostal na vyplácení státního příspěvku, použil na proplacení organisační podpory. (Předsednictví převzal místopředseda Roudnický.) Jistě že okresní hejtman nemohl tuto zprávu říci jinak než na základě informací, které dostal od ministerstva soc. péče. Já nepůjdu do podrobností, chci jen krátce poukázati, že Svaz vyplatil na organisační podpoře z druhých prostředků, a to z fondu delegačního, správního, tiskového a stávkového r. 1932 k organisačním podporám v nezaměstnání 975.095.96 Kč. Z těchže fondů doplatil na organisační podporu r. 1933 1,589.787 Kč 55 hal. Tyto číslice byly několikráte revidovány ministerstvem soc. péče a také nejvyšším účet. kontrolním úřadem a ty číslice má také ministerstvo soc. péče předloženy. Mimo organisační podporu vyplatil Svaz dělnictva kovoprůmyslu podle toho zhoršeného zákona, podle zmocňovacího zákona, kterým byly podpory zhoršeny, od 15. září m. r. do konce května letošního roku, za 8 1/2 měsíce na státním příplatku k podporám v nezaměstnání 10,236.785 Kč 15 hal. Z tohoto vyplacení je zjevno, že Svaz potřeboval měsíčně na státním příplatku průměrně 1,279.598 Kč 14 hal. To potřeboval měsíčně průměrně Svaz při dnešní praksi, která je praktikována vůči všem odborovým organisacím, kdy dává ministerstvo organisacím pětinásobek měsíční spotřeby; - to znamená, že by Svaz dělnictva kovoprůmyslu měl míti na zálohách od ministerstva, kdyby se mu měřilo jako druhým odborovým organisacím, 6,390.990 Kč 70 hal. Ale Svaz nemá této zálohy, má na záloze pouze 4,872.522 Kč 70 hal. Proto samozřejmě má Svaz zálohu menší o 1,525.568 a nevyplacené refundace za duben 1,194.000 Kč. Znamená to dohromady, že Svaz má ještě za ministerstvem na státním příspěvku pohledávku 2,719.583 Kč 15 hal. A když lidé jsou pobouřeni a jdou od úřadu k úřadu a když se úřady otáží, co se děje, řekne pan ministr soc. péče, že Svaz peníze má, ale vyplatil je na organisační podpoře. Podali jsme v této věci interpelaci na vládu a jistě že vláda bude nucena, aby na věci, které jsme uvedli, odpověděla.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP