Statistický obraz textilního průmyslu je velmi smutný. Vývoz hotových výrobků průmyslu bavlnářského klesl od r. 1929 do roku 1932 - vždy od ledna do října - o 75%, lnářského o 50%, konfekčního o 66%, vlnařského o 80%, hedvábnického o 50%. Dovoz textilních surovin je snížen na polovici normálního stavu. V normálních dobách zaměstnával náš textilní průmysl a konfekce oděvní na 600.000 lidí. Kraje textilního průmyslu jsou dnes v důsledku poměrů, jak jsem je vylíčil, hospodářskými hřbitovy. V bavlnářství jsou nejvíce postiženy severní a severovýchodní Čechy, ve lnářství horské oblasti, v kobercářství Českomoravská vysočina, ve vlnařství Brněnsko, Humpolecko a Liberecko. Slavný náš vlnařsky brněnský průmysl, dílo, budované 150letou tradicí a prací mnoha pokolení, který zaměstnával 25.000 rodin přímo a 10.000 rodin nepřímo, leží dnes v troskách.
V bavlnářství největší podniky stojí, další závody se zavírají. Budou-li ve lnářství rozhodující vlivy politické bezohledně uplatňovati svoje čistě stavovské zájmy v otázkách ceny domácího lnu a paušalisace daně obratové, ztratíme i poslední odbytiště, t. j. státy s hodnotnými cly, konkretně Spojené státy severoamerické, Kanadu a j., a o 5000 textilních dělníků budeme míti v republice Československé za továrními branami více.
Těmito poměry, slavná sněmovno, trpí nejvíce dělnictvo jak v textilu, tak v kovoprůmyslu, sklářství a jinde. Odevšad se nám hlásí přímo Jobovy zprávy. Dnešní poměry těžce zasahují i tak vyspělou organisaci, jak má firma Baťa ve Zlíně, a já mohu dnes s tohoto místa konstatovati, že máme hodnověrné a zaručené zprávy o tom, že nezmění-li se naše obchodní politika do půl roku, zůstane stát řada závodů textilních, které dnes laborují, ale nejen to, zastaví se i největší obuvnický podnik v republice Československé, Baťovy závody ve Zlíně. (Slyšte!) Pokládáme z těchto nesmírně vážných důvodů přímo za státní nutnost, aby otázkám a potřebám obchodně-politickým a možnostem vývozu byla dnes věnována největší pozornost a péče. Všechno, co se ukázalo v praxi neúčelným a škodlivým, je nutno buď vůbec odstraniti anebo zreformovati. Potíže zahraniční, které se nám staví v cestu, nekomplikujme ještě potížemi vnitřními. Uvědomme si všichni, že rozvratem a zkázou exportního průmyslu bude postižen nejen průmysl a jeho zaměstnanci, nýbrž především také naše zemědělství, obchod, živnosti a celý náš stát. (Výborně!) Jednostranná obchodní politika vymstila by se krutě na celém národě a na celém státě.
Československá strana nár.-socialistická
reklamuje proto právo na život našemu zemědělství, reklamuje však
také plným právem právo na život našim exportním průmyslům a jejich
zaměstnancům. (Výborně! - Potlesk.)
Místopředseda Taub (zvoní):
Dále má slovo p. posl. Chmelík.
Posl. Chmelík: Slavná sněmovno! V tyto dny jsme byli svědky veliké manifestace autodopravců, kteří se dovolávali práva a spravedlnosti, kteří se dovolávali novelisace zákona o dopravě motorovými vozidly. Tento zákon byl uzákoněn před vánočními svátky a snad nikdo z těch, kteří zvedli ruku pro tento zákon, nedomyslil neblahé důsledky, jakými tento zákon postihne celé desítky tisíců autodopravců a všechny ty, kteří při autodopravě jsou zaměstnáni, kteří jsou, pokud jde o výživu, odvislí na dopravě motorovými vozidly, tedy nejenom autodopravce, jejich rodiny a zaměstnance, nýbrž zejména také veškeré dělnictvo a průmysl kovodělný. Byl to neblahý, nepromyšlený krok a nedomyšlený krok, jejž učinila česko-německá koalice; zasáhla jím hluboce do uvedených živností a do existence rodin na tomto průmyslu a odvětví závislých. Vedle silniční daně uvaluje se na autodopravu dopravní daň zvláštní, zavádí se povinné pojištění, zavádí se kauce od 1000 Kč do 50.000 Kč. A k tomu ke všemu zdražena pohonná látka, lihobenzinová směs.
Vážení přátelé! Měli byste slyšet ty těžké obžaloby na schůzích autodopravců, které jsou adresovány do řad těch, kteří zvedli pro tento zákon ruce. Zákonodárci, kteří hlasovali pro tento zákon, nedomyslili důsledků, které tento zákon přinesl, neboť on přináší úplné zničení 40.000 živností a tím ožebračení jejich rodin a další důsledky pro všechny ty, kteří na výrobě motorových vozidel, na jejich obsluhování a na celé autodopravě jsou závislí.
Slavná sněmovno! Zejména pražští autodrožkáři žalují, a ti nepracují 8 hodin, nýbrž 10 až 12, někdy nepřetržitě i déle, že jejich výtěžek rovná se sotva tomu, co stojí pohonné látky, co stojí provozní kapitál. Když si uvědomíme, že rada autodopravců má svá motorová vozidla na dluh, na splátky, kterým těžko v dnešní krisi mohou dostáti, a když si přimyslíme k tomu silniční daň a novou dopravní daň, kterou mají spláceti ve čtyřech splátkách v roce, když si k tomu přimyslíme zvýšení ceny pohonné látky ze 2.30 Kč téměř na 3 Kč a ostatní zatížení, vidíme, že je nemyslitelno, aby tito majitelé živností a příslušníci jejich rodin mohli býti živi poctivou prací.
Tento zákon doléhá na ně tvrdě. Byl již zde podroben náležité kritice. Tento zákon musí býti novelisován, nechcete-li, aby armáda nezaměstnaných byla rozšířena, nechcete-li, aby byly zničeny rodiny těchto živnostníků a aby majitelé motorových vozidel byli zničeni do základů a jejich existence aby byla rozvrácena.
Stala se ohromná křivda, hotové bezpráví a bouří se právní cit, když slyšíme jaké důsledky v této živnosti, jaké ožebračení tento váš akt, nový zákon, vyvolal. Takovéto zákony, jaké v posledních letech dává Národní shromáždění, odcizují občany státu, a to je to největší nebezpečí, jemuž jdeme vstříc.
Otupuje se smysl a cit pro právo. A pak se nedivte, když postižení autodopravci volají, zdali ještě žijeme v právním státě.
Vymlouváte se mnohdy na byrokracii; vidíte, že rozhodují lidé, kteří neznají bídu lidu a poměry mezi lidem. (Výkřiky komunistických poslanců.)
Je velký rozdíl mezi zlomyslnými akcemi komunistů a poctivou obranou autodopravců. Na zlomyslnost patří snad pendrek, ale ne na poctivé autodopravce, jak jsme na to zvyklí a jak jsme toho byli dnes svědky, že policie použila pendreků proti poctivým živnostníkům, kteří šli manifestovati a protestovati proti násilí a bezpráví, jez se na nich páše.
Dnes odpoledne před zahájením poslanecké sněmovny rozháněla policie pendreky poctivé živnostníky, a jistě, prosím, že nikdo z těch živnostníků, kteří jsou majiteli koncese, nemohl býti trestán, neměli dosud žádných přestupků, nikdy nepřišli a nepřejí si přijít do rozporu se zákonem, vzdyť jinak by jistě nevlastnili autokoncese. Tito lidé přišli do Prahy z celé republiky protestovat a prosit a žádat všechny politické strany jako nositele moci ve státě, aby provedly novelisaci jmenovaného zákona o dopravě motorovými vozidly. Ale, vážení přátelé, co se stalo? Když chtěli na své schůzi na Slovanském ostrově vyslechnouti deputaci, kterou vyslali k ministerstvu obchodu a k ministerstvu financí, nejen že jim nebyla dopřána možnost, vyslechnouti svoji deputaci, nýbrž byli rozháněni, jejich projev znemožněn a v ulicích pražských, zejména na Václavském náměstí, pendreky hlava nehlava rozháněni byli tak zv. demonstranti, poctiví živnostníci a jejich zaměstnanci, protože se ozvali a volali po novelisaci zákona, který znamená neštěstí jejich a neštěstí jejich rodin. Řekl jsem, že jde o řádné živnostníky, kteří nešli demonstrovati ze zlomyslnosti, jako chodívají mnohdy komunisté, nýbrž kteří šli hájiti své právo. (Výkřiky komunistických poslanců.) A, vážení přátelé, když slyšíte stížnosti těchto lidí na podivnou praxi berních úřadů, jakým způsobem u nich se vymáhají daně, když slyšíte stížnosti na exekuce a drakonický systém, který z nich vynucuje poslední haléř, že jim nezbude častokráte z tržby ani na výživu jejich rodin, tu vzkypí v člověku krev a táže se, je-li to možné, kam to spějeme, jaké budou další důsledky?
Byla zastavena autodoprava na ulicích. Tvrdíte všichni, že každý stav má nárok na obranu a že v obraně bývá i stávka nejhlavnějším prostředkem. I autodopravci mají právo na stávku, mají právo odepříti sloužiti, když vidí, že touto službou za takových podmínek je ohrožena existence jejich rodin. A když přijde chvíle a tito lidé řeknou, my odepřeme platiti daně státu a sáhneme ke stávce, může se někdo diviti této obraně, když je vyvolána právě nesmyslným zákonným opatřením?
Slavná sněmovno! Nikdy jsem neradil žádné vrstvě občanstva, aby jednala proti zákonu, ale zde vidíme, že zákon sešněrovává občana-poplatníka, že jej ničí. A tu jest potřebí, aby vládní koalice chyby, kterých se dopustila před vánočními svátky, napravila, aby sáhla k novelisaci tohoto zákona, aby konečně našla kladný poměr k občanům Československé republiky. Lze litovati, že u nás v tomto zákonodárném shromáždění vydávají se zákony, které v zápětí vyvolávají důsledky a zmatky, které ženou občany tohoto státu do rozporu se zákony a tím nejen vyvolávají nenávist vůči státu, největší to neštěstí, které může stát postihnouti, nýbrž mnohdy i těžké konflikty se zákonem, což odnášejí nevinní lidé. Varuji před tímto duchem, jenž se vnáší do zákonodárných sborů, varuji před tímto systémem, volám po novelisaci tohoto zákona a prosím zejména, aby vláda našla kladnější poměr k občanům když se domáhají svého práva.
Žaluji na pražskou policii. Jsem
přesvědčen, že se demonstrací autodopravci nedopustili žádných
protizákonných aktů a že, pokud došlo ke srážkám s policií, byli
přímo policií vyprovokováni. Sám jsem zjišťoval některé strážníky,
když sahali na mne, varoval jsem před tím na místě a prosil policejního
úředníka, aby poslechl rozumného hlasu, ale ten nedbal a nařídil
útok obušky do tak zv. demonstrantů, kteří šli klidně po chodníku.
Já v tom spatřují přesah moci policie. Nešťastný stát, kde policie
vládne! Je potřebí, aby občané byli vychováváni ve smyslu pro
právo, aby jejich právní cit nebyl otupován. Nepotřebujeme vojska
a četníků, aby ohrožovali občany, potřebujeme klidný vývoj státu,
v němž je potřebí, aby občanům, kteří mají smysl pro právo a spravedlnost
a chtějí budovati tento stát, byla dána možnost v mezích poctivého
snažení hájiti svoji existenci, čímž i tento stát bude zabezpečen.
Místopředseda Taub (zvoní):
Slovo má dále pan posl. Jiráček.
Posl. Jiráček: Slavná sněmovno!
Včera svolali autodopravci veřejný projev proti zákonu, který
byl přes náš protest odhlasován 23. prosince loňského roku, těsně
před Štědrým večerem. (Posl. Najman: Dostali ještě dáreček!)
Dostali to k Ježíšku. Včera proti tomu protestovali, protože
tento zákon, jak jsme tenkráte poukazovali, je protiprávní, protiústavní
a tak strašný, že ničí tisíce a tisíce malých živnostníků autodopravců
a také i samých dělníků šoférů. Dnes o tomto protestu se zmínil
zástupce komunistické strany a také zástupce tak zv. Ligy. Oběma
těmto pánům chci odpověděti krátce. Je to divné, že komunisté
nejen chtějí využíti toho, co vláda uložila na bedra živnosti
autodopravní, ke svému agitačnímu prostředku (Výkřiky komunistických
poslanců.), chtějí zde obhajovati soukromé vlastnictví a podnikání.
(Výkřiky komunistických poslanců a poslanců živn.-obchod. strany
středostavovské.)
Místopředseda Taub (zvoní):
Prosím o klid.
Posl. Jiráček (pokračuje):
Jak mohou zástupci komunistické strany obhajovati soukromé
podnikání a vlastnictví, když právě v komunistickém státě, v Rusku,
vyvlastnili všechno soukromé vlastnictví, byli tam proti každému
soukromému podnikání, zničili sta a tisíce malých živnostníků
a obchodníků (Stálé výkřiky.); dnes komunisté přicházejí
a chtějí využíti té situace zde pro autodopravce a chtějí dokonce
tvrditi, že oni hájí také soukromé podnikání a vlastnictví. (Stálé
výkřiky. - Místopředseda Taub zvoní.) Živnostníci autodopravci...
(Výkřiky posl. Najmana a Štětky.)
Místopředseda Taub (zvoní):
Prosím o klid.
Posl. Jiráček (pokračuje):
... jsou si dobře vědomi této zlé a těžké doby a nenechají
se nalákati na líbivá hesla těch, kteří nikdy jejich zájmy nehájili
a hájiti nebudou. (Hlasy: Vy jste je hájili!) Ano, my jsme
je hájili poctivě. A vy chcete někoho hájiti? (Stálé výkřiky.
- Místopředseda Taub zvoní.) Podívejte se na poměry
v Rusku, jak jste si tam počínali a jak si tam počíná nynější
vláda Stalinova. (Výkřiky posl. Najmana, Al. Beneše, Kejmara,
Štětky a Vallo.)
Místopředseda Taub (zvoní):
Prosím o klid.
Posl. Jiráček (pokračuje): Slavná sněmovno! Pan kol. Chmelík také přišel jako obhájce živnosti autodopravní. Je pravda, pan kol. Chmelík se včera zúčastnil tohoto projevu, ale, pánové, dnes, když se pracovalo, kdy měl vésti deputaci na ministerstvo, od odpovědnosti utekl a nedostavil se na Slovanský ostrov, kde právě měl dokázati, že to s autodopravci myslí poctivě a dobře.
Slavná sněmovno! Dovolte, abych s tohoto místa odsoudil, co v poslední době se děje po venkově z nařízení finanční správy. Pan zpravodaj v rozpočtovém výboru řekl opět jako loni, že máme 7 miliard daňových nedoplatků. Tentokráte však tyto nedoplatky rozdělil na 2 třídy a řekl, že také těžký průmysl a jiní bohatší a majetnější lidé jsou dlužni přes 4 miliardy Kč. A dnes, v této těžké době vymáhá finanční správa daně a daňové nedoplatky takovým způsobem, že už to není možno nazvat exekucí, nýbrž daňovou inkvisicí, co se dnes děje proti malému živnostníku, obchodníku, domkáři a rolníku po českém venkově. Vážení, člověk žasne, když vidí, že se poplatníku béře poslední, co má, a když se mu to násilně odváží a prodává, pak je zle.
Znám případ z táborského kraje, kde se zabavil šicí stroj krejčímu, který měl zaplatiti 600 Kč daní. (Výkřik posl. Vallo.) Pane kolego, prosím vás, vy tomu nerozumíte. (Výkřiky. - Místopředseda Taub zvoní.) Tento stroj měl cenu nejméně 1200 Kč. Onen krejčí nemohl vyplatiti ani sehnati úhradu a proto byl mu v dražbě prodán. S tohoto místa musím říci: není poctivá politika takovým způsobem ničiti malé poplatníky tohoto státu. Těmto poplatníkům by spíše vláda měla pomoci, ne-li finančně, alespoň morálně. Místo toho ničí se tisíce a tisíce malých drobných živnostníků a obchodníků.
Daňová praxe u nás v poslední době je velmi zlá a strašná. Ale pánové z této vládní majority už nejdou pouze ze zášti na živnostnictvo a obchodnictvo, jdou přímo i na stranu, která je státotvorná, na stranu oposiční, která vždycky byla a je státotvornou. Finanční správa posílá této straně do jejího podniku exekutory a jakým způsobem tito exekutoři si počínali, odpusťte, to žádný poctivy člověk nemůže schvalovati. Kde je, prosím vás, ústavou zaručená osobní svoboda, svoboda majetku (Výkřiky.), když se takovým způsobem postupuje proti oposiční straně, která uveřejnila ve svém časopisu článek, jímž odsoudila jednání úředníků berního úřadu na Král, Vinohradech. Článek byl uveřejněn. Jsem rád, že je zde přítomen pan ministr spravedlnosti. Člověk žasne, že je možno, aby censurní praxe postupovala u nás jako v tomto případě. Nám se na jedné straně zabavují maličkosti v článku, a na druhé straně veřejné projevy hakenkrajclerů, nepřátelů tohoto státu, se propouštějí. Těch si censura nevšímá, ale poctivý článek, který kritisuje jednání našich berních úřadů, se konfiskuje. (Posl. Al. Beneš: "Nová doba" to uveřejnila bezzávadně! Censura to nepotlačila!) Prosím, uvedu, co slavný censor škrtl a censuroval. Kol. Najman uveřejnil článek proti nespravedlivému šikanování našeho podniku "Čechie". Censor zabavil toto: "aby se s poplatníkem zacházelo jako s lupičem".
Uvažujme, co se stalo. Berní exekutoři přišli, rozházeli kancelář, dokonce sáhli pokladní do její kabelky a zabavili 900 Kč, které byly majetkem této pokladní našeho podniku "Čechie". (Hlas: Při takových příležitostech se krade!) Odpusťte, to je strašná věc, postupuje-li se proti nám takovýmto způsobem.
Dále kol. Najman píše ve svém článku: "Tyto zjevy, tento způsob vymáhání daní nikdy nebyl ani za Rakouska, nikdy by byl nebyl berní zřízenec sáhl k tak drastickým a bezohledným zbraním, k jakým sahá dnešní berní vykonavatel!" Je to něco zlého? A censor to zabavil. Dále zabavil stať, kde kol. Najman píše: "proto uchystala se persekuce proti našemu listu". Tato věta byla zabavena, jako kdyby to nebyla pravda, že je to persekuce a jak strašná persekuce!
Dále bylo zabaveno: "Finanční úřady by nejraději naše časopisy zničily. Děje se to, bohužel, u nás proti každému, kdo nesouhlasí s nynějším vládním systémem." To je také zabaveno. (Posl. Najman: Na význačné činitele politické, když poslouchali, neposílali daňové revise!) Na 8 místech byl tento článek zkonfiskován.
Co bylo dále zkonfiskováno? Kol. Najman napsal: "Z toho je zřejmo, že finanční správě se jedná o zničení našeho podniku a tím také našeho tisku." To také bylo zabaveno.
Dále bylo zabaveno: "Ovšem v oposičním listě, který kritisoval jejich činnost, si to dovolit může, poněvadž dostal od finančního ředitelství, jak tvrdí, příkaz, aby "velmi pilně" provedli exekuci". (Hlasy: To je něco neslýchaného!) "Nedivíme se, že si schlazuje žáhu na nenáviděném oposičním listě! Je to úžasné, kam až dospěly poměry u nás v republice." Prosím, tato nepatrná zpráva, kde pisatel konstatoval, co se stalo a co se děje, byla zkonfiskována!
Dále bylo zabaveno: "a počínají si, jako kdyby měli co dělat s lupiči nebo vrahy". Odpusťte, i když četník někoho zatkne, má zatčený právo se brániti proti nařknutí, proti tomu, co je mu tvrzeno, a v tomto případě, kde bylo dokazováno exekutorům, že nevymáhají nezaplacené daně, nýbrž že tyto daně byly zaplaceny, počínali si exekutoři takovýmto způsobem.
Ke konci bylo zabaveno: "Exekutoři počínají si hůře než četník, který vyšetřuje lupiče, a to jen proto, že se jedná o oposiční tisk a oposiční stranu, které se musí dáti znáti, jak chutná tvrdý a hořký chléb oposice. Jsme do duše rozhořčeni, jak se chovají republikánské úřady k těm, kteří platí a zaměstnávají. Nedivíme se pak, že všeobecně ozývá se hlas: Raději to všechno zavřít a nepodnikat nic, neboť za to, že se někdo namáhá, dře, míti odměnu v pronásledování daněmi a daňovými orgány, proti nimž je člověk bezbranný, pak věru je lépe všeho nechat."
To bylo zabaveno. Jak jsem podotkl, byla vedena exekuce na zaplacené daně. A teď se ptám, provádí-li finanční správa a finanční orgány totéž ve vládních podnicích, u vládních politických stran? Vím určitě, že ne.
Táži se, provádí-li finanční správa toto šikanování a pronásledování jako u malých živnostníků a obchodníků a u jejich podniků také u velkých poplatníků, kteří dluhují podle pana zpravodaje 4˙5 miliardy daňových nedoplatků? (Výkřiky.) Na ty si finanční správa netroufá.
Slavná sněmovno, protestujeme proti tomu, jak se v poslední době proti nám postupuje, protestujeme s tohoto místa proti tomu, aby finanční správa tak drasticky vymáhala u nemajetných poplatníků daňové nedoplatky.
Vážená sněmovno, uvažujme jednu věc: Padla-li na včerejším velkém protestu velká slova proti vládním stranám, znamená to velké nebezpečí, hru s ohněm. Ta doba se může převaliti i přes vaše hlavy a nikdo z nás, možná, nebude tak silným, aby zproletarisované, zradikalisované masy udržel v těch mezích státotvornosti, jak je tomu dnes. Je to nebezpečna hra s ohněm.
Vážené dámy a pánové! (Hluk.
- Místopředseda Taub zvoní.) Tvrdíme, že naše živnostnictvo
a obchodnictvo bylo, je a zůstane státotvorným. Prodělali jsme
zlou, těžkou persekuci rakouskou, zlou a těžkou dobu popřevratovou,
všechny ty nešťastné zákony namířené proti nám, přežijeme i tento
nynější protiživnostenský systém a přijde doba, kdy živnostnictvo
a obchodnictvo s vámi pořádně zúčtuje. (Potlesk poslanců čsl.
živnost.-obchodnické strany středostavovské.)
Místopředseda Taub (zvoní): Přerušuji projednávání tohoto odstavce pořadu a, nebude-li námitek, přejdeme k projednávání odst. 6. (Námitky nebyly.)
Námitky nejsou.
Přistoupíme tudíž k projednávání
odst. 6, jímž jest: