Pátek 23. prosince 1932

Jak je viděti, naše varovné hlasy ani náš návrh zákona na úpravu autodopravy, který jsme v této sněmovně podali, nejsou nic platny, protože všechny koaliční strany se souhlasem i všech tak zv. živnostenských poslanců jak nár. socialistických, tak nár. demokratických tento zákon prostě ignorují. Z toho plyne opět poučení, na které budou příslušníci autodopravní živnosti těžce dopláceti, domnívají-li se, že sliby dané jim koaličními stranami budou splněny. (Výkřiky.) Je to velmi důrazné poučení i pro ostatní příslušníky živnostenského stavu, že dotud, dokud se veškeré živnostnictvo nespojí politicky do jedné fronty ve vlastní straně živnostenské, která jediná zde neochvějně a nekompromisně hájí veškeré zájmy živnostenské, nelze se nadíti, že by bylo možné změniti nepřátelský systém protiživnostenský v této sněmovně. (Potlesk.)

Místopředseda Taub (zvoní): Dále má slovo pan posl. Juran.

Posl. Juran: Slavná sněmovno! K samému zákonu mluvil zde můj klubovní kolega soudr. Štětka. Já používám této příležitosti, abych hovořil o situaci na Rosicku. Již 7 týdnů bojují rosicko-oslavanští havíři proti diktátu těžařů. Těžaři vyvěsili vyhlášky, podle kterých se snižují mzdy horníků i v tom případě, když vydělá havíř 151 Kč za 14 dnů, nepočítaje v to příspěvky nemocenské a příspěvky do bratrských pokladen. Havíř, který kropí tu svoji skývu chleba krví, který neví, dostane-li se znovu na povrch, má býti nyní zkrácen a nésti důsledky dnešní mizerie.

Stát participuje také na tomto podniku podílem 380.000 Kč. Ale co bylo podniknuto se strany státu a úřadů, aby hanebné vyhlášky těžařů byly odstraněny? Celkem to, že tam bylo posláno několik desítek četníků. To je všecko, co bylo podniknuto ke zmírnění bídy rosicko-oslavanských havířů.

Pánové, jistě že vláda, která byla upozorněna na situaci rosicko-oslavanských horníků, měla povinnost zakročiti. Ale stát, který snižuje platy státním zaměstnancům, přihlíží klidně, jak se bere z toho mála ještě těm havířům. Nejenom to, že v revíru jsou četníci, je zde však snaha zardousiti boj za každou cenu. Provádějí to reformističtí sekretáři, píše se proti tomuto boji v tisku, přesto, že je tento boj jednotný. Ale co je nejhoršího, zabavují se potraviny a sbírky pro rosické havíře. Ve Veverské Bítýšce bylo zabaveno 18 q brambor, 25 kg žita, 15 kg mouky a 13 kg čočky. Strážmistr Kubišta odůvodňuje toto zabavení nařízením okresního úřadu v Tišnově. Tedy prosím, pánové, v době, kdy sedí ve vládě 7 socialistických ministrů, je možno, aby takovýmto způsobem bylo postupováno vůči dělníkům. Když se dělníci brání, mají při tom ještě zemříti hlady, má se jim znemožniti jakýkoliv obranný prostředek? To není jistě důstojné a neslouží ke cti těmto socialistickým ministrům. Byl prý posílen revoluční živel, neboť sedí ve vládě 7 socialistických ministrů. Ne, reakce byla posílena. Pánové, dělníci z toho vyvodí důsledky.

V Holešově bylo zabaveno 152 Kč, ale nejenom že tyto peníze byly zabaveny, dotčení dělníci dostali za to ještě 24 hodiny vězení. To jsou zjevy, které jistě nemůžeme přehlížeti. My říkáme, že všecky tyto námahy jsou marné. Dnes stojí havíři pevně. Neprosí, nýbrž žádají jenom právo na život. Nejenom, že se zabavují peníze a potraviny, ale bojující horníci byli zatýkáni. V pondělí 12. t. m. bylo provedeno hromadné zatýkání. Četníci na nákladních autech převáželi zatčené havíře. V hornických koloniích byly konány prohlídky a bylo zjišťováno, kde havíři byli. Ve Zbýšově na obecním úřadě bylo drženo 12 havířů, kteří přenocovali na holé zemi bez přikrývek a nedostali ani stravu. Četníci řekli, aby jim stávkový výbor poslal potraviny z kuchyně. Havíře tedy dovedou zatýkati, ale o jejich stravování se postarati nedovedou. 4 havíři byli dodáni ke kraj. soudu v Brně a jsou tam dosud drženi ve vazbě. Toto zatýkání pochopitelně vyvolává velké pobouření v revíru, ale zvláštní pobouření vyvolává okolnost, že i hornické hlídky jsou rozháněny. Ve dvou případech skončili zatčení po výslechu na četnické stanici smrtí. Byl to starý Pokorný a Vaníček.

Správy závodu porušují hrubě hornopolicejní předpisy. Tak na př. na uzavřené jámě "František" jsou za asistence četníků spouštěni mrvové uzavřenou šachtou, aby nemuseli jíti přímo na důl Kuklu. Co to znamená? Byla to jáma, která byla již uzavřena a kterou se již nesmí fárati, ale nyní se prostě přihlíží k tomu, jak se hornopolicejní předpisy porušují, a ani báňský revírní úřad nezakročí, poněvadž pánům jde o to, aby hrdinný boj havířů byl zlomen. (Výkřiky komunistických poslanců.) Právě proto, že tu jde o zlomení tohoto boje, prostě se na veškeré hornopolicejní předpisy kašle.

Na jedné straně je zde snaha, tento boj zlomiti, ale na druhé straně vidíme, že se za havíře staví nejen celá dělnická třída, nýbrž i pracující inteligence, živnostníci a rolníci. Pracující inteligence, zvláště na Brněnsku, podporuje tento boj nejen morálně, nýbrž organisuje i hmotnou pomoc. Pomáhají živnostníci i rolníci. Na konferenci dělníků, živnostníků a rolníků ve Zbýšově prohlásil jeden rolník: Dnes pomáháme my havířům a zítra musíte vy, havíři, pomáhati nám odháněti exekutory od našich chalup. (Potlesk komunistických poslanců.)

Taková je dnes solidarita! Boj horníků není jen bojem jich samých, běží zde o celý kraj. Zbídačováním, snižováním mezd horníků bude ochuzen celý kraj, živnostníci i rolníci. Také živnostníci pochopili, že jejich osud jest spjat s osudem dělníků. Snižování životní úrovně havířů, snižování již dnes tak bídných mezd znamená prohloubení jejich bídy. Živnostníci, rolníci a nezaměstnaní pochopili význam boje a hesla: nebudou-li splněny předběžné požadavky havířů, odpoví revír pochodem na Brno. To bylo jednomyslně přijaté heslo všech projevů. Nejen horníci, nýbrž i nezaměstnaní živnostníci a rolníci s rodinami jsou připraveni, vydati se na pochod do Brna, aby panstvu ukázali, že nestrpí další útoky na svou existenci, že nedopustí, aby havíři byli nahnáni do šachet s hladovými mzdami, aby nezaměstnaní umírali hlady, zatím co skladiště jsou plná a tresory boháčů nabité, že nedopustí, aby živnostníci a rolníci těžce poškození kapitalistickou krisí byli drancováni a uvedeni na pokraj záhuby.

Do Brna přijdou nejen z revíru rosickooslavanského, nýbrž přijdou i nezaměstnaní z Mikulovska, Třebíčska, Tišnovska a Blanenska. Přijdou i dělníci z továren, z Českomoravské-Kolben-Daněk, kde má býti propuštěna polovina dělníků, přijdou dělníci z Adamovské strojírny, kde se znovu hrozí masovým propouštěním. Situace je tam nyní hrozivá. Buržoasie, zaměstnavatelé využívají dnešních bídných poměrů a proto se diktuje toto snížení bídných mezd havířů. Jak to bude vypadati, když v Blansku zavrou veškeré závody? Pánové, již nemáte schopnost, abyste dělníky zaměstnali, abyste je nasytili! Jsou to počátky konců vašeho hospodářství!

Nezaměstnaní budou prosazovati splnění těchto požadavků: Okamžité zahájení všech nutných prací, které žádají obce a okresy samy. Úhrada: dávka z majetku kapitalistů, dávka ze spekulace kapitalistů se stavebními pozemky a pod. Jednorázová zimní výpomoc všem nezaměstnaným ve výši 100 Kč svobodným a 200 Kč živitelům rodin. Úhrada vymáháním státních bezúročných půjček u Náboženské matice a jiných soukromých spolků. Minimální podpora nezaměstnaných, kteří nemají nároku podle gentského systému nebo jej již vyčerpali, ve výši 30 Kč týdně, 10 Kč týdně na nezaopatřeného člena rodiny a 1 Kč denně na mléko pro dítě. Úhrada vedle prostředků ministerstva soc. péče vymáháním aspoň části daňových nedoplatků kapitalistů. Nucený výkup velkých zásob životních potřeb u kapitalistů za režijní ceny a příděl drobným spotřebitelům. Zabavení zásob kapitalistů, kteří nucený výkup chtějí obejíti, bezplatný jejich příděl nezaměstnaným a chudině. (Předsednictví převzal místopředseda Roudnický.) Provádění těchto opatření radami, volenými v obcích a okresích drobnými spotřebiteli. Výkup dobytka obcemi za přiměřené ceny malozemědělcům a drobným obchodníkům, výsek a levný příděl obcemi. Příděl nezdaněných a neproclených životních potřeb nezaměstnaným a chudině obcemi.

Takovéto požadavky budou spojeny zároveň s bojem havířů. Živnostníci a rolníci budou bojovati proti vyvlastňování berními úřady, proti soustavným exekucím a proti nesnesitelným daním. Havíři v rosicko-oslavanském revíru nevytyčili žádné mzdové požadavky. Žádali za udržení dosavadního mála, co mají. (Posl. Štětka: Pan ministr veřejných prací tu sedí! Jaké je jeho stanovisko?) Žádají pouze odvolání hanebných vyhlášek ze šachet a uzavření řádné kolektivní smlouvy. Ano, pan ministr je hluchý, poněvadž stát participuje také na tomto podniku 380.000 Kč! A proto, aby také příjem z těchto peněz zůstal neztenčen, stát a tato vláda klidně přihlížejí, jak těžaři snižují dnes také hubené mzdy. Ale dělníci stejně nemají důvěry v tento režim. Žádají okamžité odvolání četníků z revíru (Potlesk poslanců strany komunistické.), žádají okamžité vrácení zabavených zásob (Potlesk poslanců strany komunistické.), žádají řádné uzavření kolektivních smluv. (Výkřiky poslanců strany komunistické.)

Za tyto požadavky se staví celá veřejnost na Brněnsku. Za tyto požadavky bude proveden také veliký nástup do Brna. Proto nechť žije jednotná fronta dělníků, živnostníků, malých rolníků a pracující inteligence! Vezměte bohatým a dejte chudým! Do boje za práci, chléb, půdu a svobodu! Pryč s vládou bídy a hladu! (Potlesk poslanců strany komunistické.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen. Rozprava je skončena. Žádám o přečtení podaných návrhů.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

1. Návrh posl. Krebse a druhů:

Navrhujeme, aby bylo pokračováno v pořadu.

2. Návrh posl. Vávry a druhů:

Podepsaní navrhují, aby se přes odst. 5 přešlo k pořadu.

3. Návrh posl. Prause, Stenzla, Eckerta a druhů:

Podepsaní navrhují, aby návrh tisk 2126 byl vzat s pořadu a byl přikázán zpět výborům rozpočtovému a dopravnímu, aby jej znovu projednaly.

4. Pozměňovací návrh posl. Štětky, Höhnela, Steinera, Töröka a soudr.:

§ 1 začínejž takto:

"Ustanovení tohoto zákona, omezující právo občanů, týkají se pouze osob, jejichž roční důchod přesahuje 30.000 Kč."

5. Pozměňovací návrh posl. Štětky, Höhnela, Steinera, Töröka a soudr.:

§ 12 se škrtá.

6. Pozměňovací návrh posl. Krebse a druhů:

§ 12 zákona o motorových vozidlech budiž škrtnut.

7. Doplňovací návrh posl. Štětky, Höhnela, Steinera, Töröka a soudr.:

§ 36 budiž doplněn zněním:

"(3) Jízdné za osobní dopravu motorovými vozidly čsl. státních drah a čsl. pošty snižuje se o 20%. Případný schodek bude kryt zvláštní dávkou, která bude uvalena na luxusní auta. Jízdné na soukromých motorových vozidlech nesmí býti vyšší než na vozidlech státních."

Místopředseda Roudnický (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor technicko-dopravní, panu posl. Fialovi.

Zpravodaj posl. Fiala: Slavná sněmovno! V debatě nebylo předneseno nic, co by předlohu zlepšilo jak v konstrukci, tak v účelnosti, kterou sleduje z důvodů dopravních a státních osnova senátem usnesená, a proto nebudu se zabývati připomínkami a stížnostmi jednotlivých pánů řečníků.

Doporučuji proto jménem techn.-dopravního výboru, aby slavná posl. sněmovna osnovu přijala tak, jak ji přijal senát Nár. shromáždění. (Souhlas.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji výboru rozpočtového, panu posl. dr Noskovi.

Zpravodaj posl. dr Nosek: Slavná sněmovno! Pokud se týče konstrukce daňové části zákonné osnovy právě projednávané, doporučuji, aby zůstalo při soustavě, jak ji osnova sama o sobě obsahuje. A také debata, která byla vedena, po té stránce s nějakými konstruktivně zlepšovacími návrhy nepřišla.

Ohledně přednesených návrhů doporučuji, aby schváleny nebyly. Některé týkají se §u 12, kde je známé ustanovení, že budou autodopravci, pokud se týče jejich personálu, povinni prokazovati přiměřenou znalost státního jazyka. Po této stránce je u nás všeobecně známo, že, pokud se týká požadavků, které bývají po stránce státního jazyka uplatňovány, nejsou takové obavy, které byly vyslovovány, a není možno je považovati za vážné. Nepožaduje se absolutní znalost státního nebo českého jazyka do té míry, aby byla zde snad možnost čísti složité české věci, nýbrž jen tolik, kolik je třeba k řádnému provozu, když na př. přijde český pasažér a zeptá se na směr linky nebo cenu jízdného, aby mu mohl německý občan tohoto státu odpověděti takovým způsobem, aby mu bylo rozuměno. Vychází se tedy s hlediska, které odpovídá jen skutečné potřebě života, a z toho důvodu není potřebí, aby příslušné ustanovení v zákoně bylo vyškrtnuto. Jinak doporučuji znovu, aby osnova byla schválena ve znění schváleném senátem. (Souhlas.)

Místopředseda Roudnický (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Prosím dámy a pány, aby zaujali svá místa. (Děje se.)

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Osnova zákona má 81 paragrafů, nadpis zákona, ostatní nadpisy v textu a úvodní formuli.

Poněvadž byly podány návrhy formální i věcné, míním dáti hlasovati takto:

Nejprve o návrzích posl. Vávry a druhů a Krebse a druhů na přechod k pořadu.

Budou-li tyto návrhy zamítnuty, hlasovali bychom o návrhu posl. Prause a druhů, aby osnova byla vrácena výborům rozpočtovému a techn.-dopravnímu k novému projednání.

Bude-li i tento návrh zamítnut, budeme hlasovati meritorně:

O §u 1 budeme hlasovati v úpravě návrhu posl. Štětky a soudr.; nebude-li přijat, budeme hlasovati o §§ 1 až 11 podle zprávy výborové.

Dále o návrzích posl. Štětky a soudr. a posl. Krebse a druhů na škrtnutí §u 12.

Nebude-li přijat, budeme hlasovati o §§ 12 až 81, nadpise zákona, ostatních nadpisech

v textu zákona a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové.

Poté o doplňovacím návrhu posl. Štětky a soudr. k §u 36.

Jsou nějaké námitky proti přednesenému pořadu hlasování? (Nebyly.)

Není jich.

Budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Kdo souhlasí s návrhy posl. Vávry a druhů a posl. Krebse a druhů na přechod k pořadu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Jsou zamítnuty.

Kdo souhlasí s návrhem posl. Prause a druhů, aby osnova zákona byla vrácena výborům rozpočtovému a techn.-dopravnímu k novému projednání, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Kdo souhlasí s § em 1 v úpravě návrhu posl. Štětky a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Navrhovaná úprava je zamítnuta.

Kdo souhlasí s §§ 1 až 11 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. §§ 1 až 11 jsou přijaty podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí se shodnými návrhy posl. Štětky a soudr. a posl. Krebse a druhů na škrtnutí §u 12, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tyto návrhy jsou zamítnuty.

Kdo souhlasí s §§ 12 až 81, nadpisem zákona, nadpisy v textu zákona a úvodní formulí zákona podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. §§ 12 až 81, nadpis zákona, ostatní nadpisy v textu zákona a úvodní formule zákona jsou přijaty podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s doplňovacím návrhem posl. Štětky a soudr. k §u 36, nechť zvedne ruku. (Děje se)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém, a to ve znění shodném s předchozím usnesením senátu.

Druhé čtení vykonáme ještě v této schůzi, bude-li osnově přiznáno zkrácené jednání podle §u 55 jedn. řádu.

Tím vyřízen jest 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP