Úterý 29. listopadu 1932

Traplova činnost, úloha a kariéra je příznačná pro poměry u nás v čsl. demokracii. Dr Trapl stal se ministrem financí z přímé protekce nejvlivnějších hradních kruhů. V prvé době své činnosti byl dr Trapl představován veřejnosti docela jako socialista. "České slovo" psalo s velkým jásotem, že v dr Traplovi přichází do resortu ministerstva financí muž socialistických zásad. A zatím bylo pravdou, že v dr Traplovi vybraly si jen určité kruhy muže dobrého k tomu, aby provedl především sanaci určitých bank, v jichž pořadu na prvém místě stojí Anglobanka. A tak socialism dr Trapla se projevil v praxi nejprve v tom, že nacpal stamiliony státních peněz do pokladen bank. Když se pak ukázalo, že byrokratický rozum dr Trapla je schopen zploditi jen bankovní zákon [ ], byl sice dr Trapl na křesle ministra financí ponechán, ale přidán mu cizí rozum. Od určité doby myslí za dr Trapla cizí mozky, vedoucí praktikové a teoretikové finančně kapitalistických kruhů, Engliš, Hodáč a Preiss. Vlastní svůj rozum uplatňuje dr Trapl originálně jen v tom, že honí exekutory, [ ]. To je druhá fáse socialistické činnosti dr Trapla. [ ]. (Místopředseda Špatný zvoní.) Hned skončím.

To jsou hlavní projevy činnosti dr Trapla na venek. Jeho vnitřní, veřejnosti skryté úřadování spočívá v tom, že na př. stačí, aby nějaký bankovní a průmyslový podnik, na př. liberecký Liebig, telefonicky ohlásil, že potřebuje na záchranu 20 až 30 mil. Kč, a dr Trapl už ochotně šuká, aby peníze sehnal, a také je vždy sežene.

Ano, činnost dr Trapla spočívá v podstatě v tom, že učinil státní pokladnu pokladnou soukromých kapitalistických podniků, které si na účet veřejných peněz ze státní pokladny sanují ztráty hospodářské krise a které si na účet státní pokladny zajišťují své zisky a dividendy.

Můžeme říci, že za žádného ministra financí nebyl státní poklad tak přístupný kapitalistickým kořistníkům jako za dr Trapla. A dr Trapl se nesporně pečlivě stará, aby ve státní pokladně byly vždycky peníze pro pomoc kapitalistům. Jeho ctižádostí jest utrhnouti všude co se dá, a nacpati to kapitalistům. Odnesou to arci ubozí živnostníci a malorolníci [ ]. Odnesou to státní zaměstnanci, odnesou to nezaměstnaní, poněvadž dr Trapl se dovede heroicky k potlesku takových dr Nikolau-ů z Národní Politiky a k potlesku nejhorších sociálně zpátečnických živlů u nás handrkovati o každý haléř na podporu nezaměstnaným. Odnesou to obce, jimž dr Trapl osekává příjmy, jak může; odnesou to vojáci, jichž hubený žold má býti docela ještě snížen. A odnesou to proletářští konsumenti, neboť dr Trapl nezná na konec také jiné metody k sehnání peněz než zvyšování spotřebních daní. Dr Trapl zdražil již sirky, zdražil tabák, kvasnice, zvýšením obratové daně zdražil všechny životní potřeby pracujících mas a nyní chce zdražiti kávu, čaj, rýži, pivo, maso. A největší slávu chce si vydobýti zavedením daně z hlavy, tedy uplatněním daně, která je běžná v zemích temné Afriky. [ ].

Ale vězte, pánové, že tato politika, tato politika Traplova, pobuřuje čím dále tím větší masy pracujícího lidu. [ ] není schopen utišiti tento živelní hněv pracujících mas, není schopen potlačiti vlnu, která se zdvihá na všech stranách a která vyznívá v heslo: Pryč s dr Traplem a pryč s vládou, která za jeho brutální protilidovou daňovou a finanční politiku jest odpovědna a která se s ní v programu vládního prohlášení také plně solidarisovala a solidarisuje. Hněv pracujících mas platí nesporně i vám, zástupcům vládních stran, kteří polit ku daňových úlev kapitalistům a politiku neúprosného exekučního ničení statisíců malých existencí schvalujete a podporujete.

Vy to činíte ovšem v domnění, že touto politikou zachráníte a zachraňujete kapitalistický řád. My však říkáme, že se mýlíte. I vaše nynější úsporná finanční a daňová politika je v podstatě jen politikou kapitalistického bankrotu, kapitalistické katastrofy, je v podstatě také jen politikou od deseti k pěti.

Vy zachraňujete sanacemi, garanciemi, daňovými odpisy a úlevami, valutárními výhodami, ale zachraňujete jen a jen vyvolené velkokapitalistické podniky, nezachraňujete však kapitalism jako hospodářský řád, poněvadž tento řád se zachrániti nedá. Svojí finanční daňovou a hospodářskou politikou jen přesunujete majetek a důchody do kapes bohatých, do kapes kapitalistických velkoexpropriatorů. Nejste však schopni hospodářsky řešiti krisi kapitalistického systému, nejste schopni hospodářsky oživiti a rozprouditi zkomírající směnu, nejste schopni udržeti výrobu a umožniti normální akumulaci kapitálu, nejste schopni zvýšiti důchod pracujících, nejste schopni zvýšiti konsumní schopnost pracujících vrstev. Na to vaše třídní moc, vaše policie, četnictvo, kriminály nestačí. [ ]. Kopete si tím však hrob; kopete si hrob tím, že pomáháte, lépe řečeno musíte pomáhati, jen bankám, monopolům, velkokapitálu, poněvadž podporou monopolů jen zostřujete hospodářskou krisi, komplikujete její průběh, stupňujete všeobecný hospodářský chaos a zkázu. Podporou kapitalistů na účet veřejných peněz strhujete do zkázy i veřejné finance. Neboť nestačí již kapitalistickým podnikům odpouštěti daně, musí se jim ještě ze státní pokladny penězi všestranně vypomáhati, musí se jim půjčovati, musí se sanovati, musí se jim poskytovati garancie, musí se jim poskytovati celní a valutární výhody, musí se na jejich sanaci vrhati miliardy. A tak bankroty a nenasytností kapitalistických podniků je strháván do finanční krise stát, země, okresy, obce, které musí peníze, soukromým kapitalistickým podnikatelům poskytované nebo odpouštěním daní ztracené, sháněti škrtáním vánočních přídavků, snižováním platů veřejným zaměstnancům, zvyšováním spotřebních daní, exekučními raziemi u živnostníků a rolníků a pod., prostě stupňováním bídy pracujících mas, beztak hospodářskou krisí i jinak zbídačených. Uvidíme, jak dlouho tuto vaši politiku zubožený pracující lid strpí. Udržalově vládě ji s trpěl dosti dlouho, 3 léta. Nová vláda nastoupila se sebevědomím, že bude vládnouti ještě pevněji a rozhodněji než vláda Udržalova. S takovým sebevědomím nastupoval i Papen, a přece po několika měsících dohospodařil, ačkoli se domýšlel, že bude pevně a rozhodně vládnouti 4 léta. Papen dohospodařil, poněvadž mu pracující lid udělal škrt přes všechny plány. Pracující lid je rozhodujícím činitelem! Od jeho vůle k boji, od jeho odhodlání k obraně a útokům bude také záležeti, jak dlouho Malypetrova vláda bude moci pokračovati v politice, pomoci bohatým zbidačováním chudých a pracujících, v politice zachraňování zkomírajícího kapitalismu. My komunisté se budeme snažiti o to, aby pracující lid co nejdříve takové zákony, jako je tento zákon o poplatkových úlevách při fusích, revoluční cestou anuloval. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Dávám slovo dalšímu řečníku, panu posl. Juranovi.

Posl. Juran: Vážení pánové! Nejlepším příkladem, co znamená vládní návrh zákona o poskytování poplatkových úlev při splynutí, fusi kapitalistických společností, je chystaná fuse důlní společnosti "Láska boží" ve Zbýšově s Rosicko-oslavanskou báňskou společností. Tyto dvě společnosti fusují, aby tím snáze mohly propouštěti dělníky, havíře, snižovati mzdy a vypovídati kolektivní smlouvu.

Stát je při tom podporuje tím, že jim poskytuje slevu nebo úplné prominutí poplatků z fuse a obecní dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí.

Vláda podporuje uhlobarony tím, že klidně a blahovolně se dívá na jejich řádění.

Vláda podporuje vykořisťovatelské a nenasytné uhlobarony tím, že do rosicko-oslavanského revíru posílá spoustu četníků. Havíři v rosicko-oslavanském revíru stojí již čtvrtý týden v hrdinném obranném boji proti diktátu Rosické báňské a hutní společnosti.

V rosicko-oslavanském revíru jsou nejnižší mzdy. Horníci mimo to vysazují, pracují obmezeně. Těžaři koncentrovali svůj útok na rosické havíře v předpokladu, že je to malý revír a že nebude dosti odolný, a že pomocí sociálních demokratů a jiných odborových organisací bude boji zabráněno.

Těžaři se však šeredně zklamali. Havíři na Rosicku čerpali posilu z hrdinného boje severočeských havířů, po jejich vzoru vytvořili jednotnou frontu, a na surový útok těžařů odpověděli obranným bojem. Zvolili jednotné centrální stávkové vedení, složené z příslušníků všech odborových organisací, taktéž i indiferentních.

Jaké jsou mzdy rosických havířů? Průměrný výdělek horníků na Rosicko-Oslavansku činí Kč 31˙52. Přesto, že havíři svůj výkon vystupňovali ze 4˙27 q na 6.52 q, ředitelství báňské a hutní společnosti dalo vyvěsiti vyhlášky, podle kterých se snižují hubené mzdy havířů o 2 až 13%. Toto snížení se týká i těch havířů, jejichž mzda činí 151 Kč za 14 dnů. Opakuji, když havířova mzda bude o 1 Kč vyšší než 150 Kč, že bude srážka činiti 2%.

Mimo to se snižuje nedělní příplatek o 50%, totiž místo dosavadních 50% příplatku na pouhých 25%. Pánové, to má stačiti havířovi, aby s tím vyžil? 150 Kč má stačiti havířovi na 14 dnů, aby s tím vyžil? V tom není započítána srážka do bratrské a nemocenské pokladny. (Hlasy: Jděte se tam podívat, jak ti havíři žijí!) Ano, pánové, bylo by vaší povinností, abyste šli do tohoto revíru a podívali se, jak tito havíři žijí a abyste se podívali na jejich děti.

Po vyčerpání všech prostředků pro neústupnost těžařů odpověděli havíři jednotným bojem. Původně byla tato obranná stávka označena za divokou, že prý je to puč komunistů. Ovšem dnes každý obranný boj je akcí komunistickou, je pučem, poněvadž pánové neznají jiného názoru na boje horníků, poněvadž otázky dělníků jsou pro ně otázkami podřadnými.

Když již veškeré šachty zastavily těžbu, napsal moravský "Přítel lidu", že stávkuje 500 havířů. Proč to? Aby rozrazil bojující řady horníků, aby havíři zakolísali, aby byla rozražena jejich jednotná fronta.

"Nazdar" napsal jásavý článek, že prý komunistům se, bohudík, nepodařilo rozšířiti boj na další 2 doly. "Nazdar" tím chtěl naznačiti, že prostě by jim bylo vítáno, kdyby tento boj se nepodařilo rozšířiti a revoluční horníci na dvou stávkujících šachtách byli prostě vyhozeni. O to šlo "zástupcům" dělnické třídy. Hyenismus soc. demokratů se tu odhalil v plné nahotě. Co však podnikají soc. demokraté pro posílení boje nyní? Vyzývají své členy, aby vystoupili ze stávkového vedení. (Výkřiky.) Soc. demokraté a čeští socialisté nechtějí odvolat Žáka a Kopečka ze správní rady, kteří dali jako socialisté souhlas ke snížení hubených mezd horníků. (Posl. Hatina: Nedali souhlas!) Tedy tito pánové tam mají zůstat.

Ale co podnikali proti tomu? Hlasovali pro to. (Posl. Hatina: Nehlasovali!) Ale proč neorganisovali boj proti tomu? (Místopředseda Špatný zvoní.)

Byli tam vaši kolegové, ale co doporučovali? Nyní říkají, nechť zakročí vláda, nechť zakročí Dostálek. Kdo je ta vláda? Či nesedí v této vládě 7 socialistických ministrů? Či nesedí v této vládě dr Meissner, Bechyně, dr Dérer, dr Czech, dr Franke atd.? Není to demagogie? Pánové, koho chcete vyzývat, aby zakročil? Řekněte svým kolegům, aby zjednali nápravu, poněvadž tento útok těžařů nemohli havíři spolknout, poněvadž se jim bralo již i poslední.

Vláda však přece něco podniká: Zaplavuje celý revír četníky. Celý revír je ve stavu obležení. Ano, pánové, ženete stávku v Rosicích ke krveprolití. Ano, pánové, vy jste odpovědni za další vývoj v rosicko-oslavanském revíru.

Černý, ministr vnitra, jak ho chválil Stivín, je mužem na pravém místě. Ministr vnitra Černý nechce také zklamat. Jeho potlačovací metody jsou pracující třídě dobře známy. [ ], to je ta vaše demokracie. (Výkřiky.) Ano, pánové, vyhladovět, pokořit havíře na Rosicku, zastrašit havíře v jiných revírech, najmě v severočeském a na Ostravsku.

Jak krutě proti stávkujícím havířům je postupováno, o tom svědčí rozehnání průvodu horníků, kteří minulý čtvrtek se dostavili na projev svolaný pomocným komitétem brněnským na podporu hornických rodin. Policie bila hlava nehlava. Průvod havířů v pravém slova smyslu rozmetala. Přes to se havíři na projev dostavili. Tímto zásahem však neznemožníte solidaritu veškerého dělnictva a pracující inteligence. Pánové, tato stávka je pozorována celou dělnickou veřejností, tato stávka má ohromné sympatie celé dělnické třídy a pracující inteligence. Vaše zákroky budou marné, nepomůže vám ani zatýkání. V revíru byli zatčeni i příslušníci organisace, která není komunistickou, příslušníci Národního sdružení. (Předsednictví převzal místopředseda Taub.) Avšak v tomto případě páni k tomu nepřihlíželi, ať je to komunista nebo člen Národního sdružení. Jakmile se brání, není rozdílu v útoku na jednotlivce. Tento boj není jenom bojem rosických havířů, je bojem celé dělnické třídy, bojem najmě havířů v Československé republice. Rosičtí havíři jsou si vědomi té důvěry veškerého dělnictva a tuto důvěru nezklamou. (Potlesk komunistických poslanců.) Rosičtí havíři stojí pevně a budou se bránit do důsledků. Nekladou požadavků, žádají jen odvolání vyhlášek, podle kterých se snižuje beztak již nízká životní úroveň, žádají řádnou kolektivní smlouvu.

Pánové, dnes je situace taková, že na Rosicku je vůbec bezesmluvní stav. Jakmile havíř reklamuje mzdu, která mu patří, pošle se prostě na 6nedělní neplacenou dovolenou. Prosím, to se děje v podniku, kde Západomoravská elektrárna participuje asi 60% akcií, kterážto elektrárna je také majetkem zemského výboru. A myslím, že v tomto případě by bylo povinností pánů, kteří sedí v tom zemském výboru, aby se ujali napadených havířů. Oni tak však nečiní, oni je rozeštvávají, svolávají zvláštní schůze.

Havíři prohlásili, že v tomto boji setrvají, havíři si jsou svou spravedlivou věcí jisti. Proto nechť žije proletářská solidarita, nechť žije hrdinný boj rosických havířů! (Tak jest! - Potlesk komunistických poslanců.) Heslo: Jednota, boj, vítězství, budiž jim vodítkem. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Taub (zvoní): Dále má slovo p. posl. K. Procházka.

Posl. K. Procházka: Ujímám se slova, abych poukázal na některé zjevy, které se dnes dějí na Rosicku, abych také poukázal na to, že rosičtí horníci nebojují jenom za sebe, nýbrž za celou pracující třídu Československa. (Tak jest! Výborně!) Vidíme, že zaměstnavatelé a také vláda snaží se nejbrutálnějším způsobem útočiti na horníky v rosicko-oslavanském revíru, a to proto, aby byli úplně vyčerpáni a aby se nemohli zúčastniti boje pracující třídy, boje horníků, který se připravuje v severočeském revíru, v Ostravě a také v revíru kladenském.

Dnes nestojí horníci jenom před otázkou, zdali budou míti větší kousek chleba nebo ne, nýbrž dnes stojí také před otázkou útoků i na své mizerné hornické pojištění. Víme docela dobře, že právě před tímto útokem na hornické pojištění snažíte se, aby jeden revír za druhým byl vykrvácen a poražen, aby v celku se horníci nemohli brániti a aby nepomohla celá pracující třída horníkům.

Tentýž postup, který dnes vidíme na Rosicku, byl prováděn i v severních Čechách. Vidíme, že došlo-li k jednání v severních Čechách, došlo tam také ke střílení do horníků. A dnes vláda posílá regimenty četníků do revíru rosicko-oslavanského. A stejně tak, jako Slávik, i Černý bude s této tribuny přednášeti [ ] relace četníků, jak je přednášeli po střílení v severočeském revíru, kde se horníci bránili až do posledního dechu. Je nutno říci pánům z řad socialistických, že jestliže dnes zaměstnavatelé na Rosicku stojí tak brutálně proti horníkům, ohlížejí se právě na socialisty, poněvadž ti jsou to, kteří dávají ještě zaměstnavatelům záruku, že by tento boj mohl býti zlomen jiným způsobem.

Viděli jsme, že p. Brožík právě v neděli objevil se znovu v revíru. My známe jeho práci z jiných revírů a víme, že kde se objeví, objeví se okamžitě také stávkokazi. Pan Brožík si dnes vysloužil mezi horníky název "táta Mrvů" a "táta stávkokazů", poněvadž on to byl, který v revírech kladenském i ostravském, kde byl vyvolán na horníky útok, přišel a doporučoval horníkům, aby se necentralisovali, aby si dali dobrovolně snížiti mzdy. Tímtéž způsobem se snaží provésti totéž nyní na Rosicku.

My s tohoto místa upozorňujeme celou pracující třídu a všechny horníky v Československu, aby si toho byli vědomi, že ve všech takových bojích musíme bedlivě sledovati tuto zrádnou činnost vůdců odborových organisací. To nejsou zástupci dělnictva, nýbrž zástupci kapitalismu, jak to vidíme na všech činech, které provádějí. [ ] (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Taub (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Žádám o přečtení podaného návrhu.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Návrh posl. Kopeckého, Štětky a soudr.:

Navrhuji, aby přes vládní návrh tisk 2045 o dalším poskytování poplatkových úlev při splynutí (fusi) nebo při přeměně právního útvaru podniku přešlo se k pořadu.

Místopředseda Taub: Dávám slovo k doslovu p. zpravodaji posl. dr Patejdlovi.

Zpravodaj posl. dr Patejdl: Slavná sněmovno! Z přihlášených pánů řečníků mluvil k vládnímu návrhu, dotýkaje se ho věcně, p. posl. Kopecký, který v podstatě opakoval námitky, které již přednesl v rozpočtovém výboru a ke kterým jsem již ve zprávě zaujal stanovisko.

Pan posl. Kopecký zde své námitky rozvádí a učinil to formou, která jistě se dá prohlásiti za formu dobré agitační řeči. (Výkřiky. - Místopředseda Taub zvoní.) Ovšem, když se podrobí některá jeho tvrzení kritice, vypadá věc docela jinak. Pan posl. Kopecký zdůrazňoval svůj zájem o nezaměstnané dělnictvo, ale nedal si práci, aby vyvrátil mé tvrzení, že neprodloužení zákona může vyvolati likvidaci podniků, jejich zastavení a že právě takovéto zastavení podniků má za následek větší restrikci dělnictva. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Pan posl. Kopecký mluvil zejména o tom, jak a kolik škody utrpí stát těmito slevami. Řekl jsem již dříve, že slevy podle zákona čís. 153 činí dohromady 10 milionů Kč a že emisní poplatky, získané z emisí nových akcií při fusích, převyšují těchto 10 milionů. Doplnil bych to ještě tím: poněvadž přeměna právního útvaru se prakticky většinou provádí tak, že se vytvoří společnosti akciové, které jsou více zdaněny než podniky jednotlivců, je také výnos státu na dani poměrně daleko větší, takže o nějaké vážné ztrátě pro stát se tu nedá mluviti. (Výkřiky: Vy byste mohl vědět, co znamenala fuse Škodovky! - Podívejte se do Mladé Boleslavě!)

Místopředseda Taub (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj posl. dr Patejdl (pokračuje): Pokud se týče škodovky a Mladé Boleslavě, myslím, že pánové nesmějí zapomínati, že důvod pro restrikci tkví také jinde, zejména v hospodářských poměrech, v hospodářské depresi, která ovšem tíživě doléhá; ale chci opakovati, že agitačními řečmi hospodářské krise nerozřešíme; to je, myslím, jasné. (Výkřiky.)

Pan posl. Kopecký mluvil o fusi bankovních podniků a o propouštění úřednictva. Bankovní zákon, o kterém pan posl. Kopecký s despektem mluvil, dává ministru financí právo, aby při všech podnicích bankovních, a už i v minulosti, vyžadoval určitou pomoc se strany státu, aby autoritativně zasáhl a aby nepřipustil ničím neodůvodněné propouštění zaměstnanců. Je to tedy ten bankovní zákon, o kterém se pan posl. Kopecký s takovým despektem vyjádřil.

Poukázal jsem již, že proti rostoucí dravosti kartelů může býti vhodným prostředkem chystaný zákon o kartelech. Tento zákon jistě může přinésti aspoň ten slibný výsledek, že bude znamenati dozor a kontrolu státu nad kartely, aby jejich hospodářská činnost nevybočovala v neprospěch veřejného zájmu.

Pan posl. Kopecký mluvil o tom, že stát je pod dozorem bank a kartelů. Kdyby si přečetl bankovní zákon, zejména v té formě, ve které byl posledně usnesen, a seznámil se s ním, věděl by, že je právě opak pravdou. Bude jen na posl. Kopeckém a jeho soudruzích, aby hlasovali pro kartelový zákon, až bude předložen, a my budeme sledovati, jak budou postupovati, až bude návrh zákona předložen.

Nyní bych si dovolil odpověděti na několik poznámek, které věnoval pan posl. Kopecký panu ministru financí, když tvrdil o něm, že je loutkou v rukou velkokapitálu. Pan posl. Kopecký, který mluvil o exekucích, které jsou prováděny pro daňové nedoplatky proti malým živnostníkům a malozemědělcům, zapomněl, ač je členem rozpočtového výboru, že to byl pan ministr financí, který prohlásil, že vymáhání daní nesmí jíti tak daleko, aby ničilo existenci dlužníka. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Taub zvoní.)

Jsou-li zde určité výstřelky, musí se to ovšem oznamovati ministru financí, který zjedná odpomoc, ale chci říci, že pan posl. Kopecký při tom zamlčel fakt a nepřiznal jej tomuto ministru, že právě vymáhá daňové nedoplatky od zámožných poplatníků, jak o tom byla již několikráte podána zpráva. (Výkřiky komunistických poslanců.) Jinak myslím, že každý, kdo zná činnost ministra financí, utvoří si již úsudek o celém jednání p. posl. Kopeckého. Chci jen připojiti malou poznámku, že ve svém tvrzení o "loutce v rukou velkokapitalistů" a o "jednání z cizího rozumu" měl by býti p. posl. Kopecký velmi opatrný.

Chci se vyjádřiti k návrhům, které byly podány pány posl. z komunistické strany, kteří navrhují, aby se přes tento návrh přešlo k dennímu pořadu. Z důvodů, které jsem již přednesl, musím se vysloviti proti těmto návrhům. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Místopředseda Taub (zvoní): Prosím o klid.

Přistoupíme ke hlasování.

Osnova zákona má 2 články, nadpis a úvodní formuli.

Míním dáti hlasovati nejprve o návrhu posl. Kopeckého a soudr. na přechod k pořadu a pak o osnově meritorně. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Kdo souhlasí s návrhem posl. Kopeckého a soudruhů na přechod k pořadu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 2 články, nadpisem a úvodní formulí ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve znění zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.

Vykonáme nyní odložené hlasování o odst. 1 pořadu:

Ad 1. Hlasování o osnově zákona, kterým se prodlužuje platnost zákona o dávkách za úřední úkony ve věcech správních (tisk 2070).

Zpravodajem jest p. posl. Rýpar.

Osnova zákona má 2 články, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž byl podán doplňovací návrh, míním dáti hlasovati o celé osnově najednou podle zprávy výborové a pak o doplňovacím návrhu posl. Dvořáka a soudr. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 2 články, nadpisem a úvodní formulí ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Osnova zákona je schválena.

Kdo souhlasí s doplňovacím návrhem posl. Dvořáka a soudr., nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut. (Hluk. - Místopředseda Taub zvoní.)

Tím posl. sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve znění zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen jest 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme nyní k vyřízení odst. 4 a následujících odstavců dnešního pořadu. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Budeme tudíž projednávati odst. 4 pořadu, jímž jest:

4. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí se Smlouvou o úpravě otázek vyplývajících ze stanovení hranice mezi republikou Československou a republikou Polskou (hraničním statutem), podepsanou v Gdyni dne 24. září 1931 se Závěrečným protokolem z téhož dne (tisk 2027).

Zpravodajem výboru ústavně-právního jest p. posl. dr Moudrý, zpravodajem výboru zahraničního je p. posl. dr Mareš.

Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Moudrý: Nikoliv.

Zpravodaj posl. dr Mareš: Nejsou.

Místopředseda Taub (zvoní): Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesením tak, jak je poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.

Tím jest vyřízen 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž jest:

5. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Hradci Král. v trest. věci posl. Štětky (tisk 1767).

Zpravodajem je posl. dr Mareš. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Mareš: Slavná sněmovno! Krajský soud v Hradci Král. žádá, aby byl p. posl. Štětka vydán pro přečin podle §u 11, č. 2 a §u 14 č. 4 zákona na ochranu republiky, kterého se prý dopustil na veřejné schůzi svolané stranou komunistickou v Novém Městě dne 3. července 1931 různými hrubými výroky o hlavě státu.

Imunitní výbor se ve své schůzi usnesl, vzhledem k okolnostem imunitním výborem vyšetřeným, dáti slavné sněmovně návrh, aby byl projeven souhlas s vydáním p. posl. Štětky.

Místopředseda Taub (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Štětky.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání posl. Štětky.

Tím vyřízen jest 5. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP