Neosměluji se zde pronésti úsudek, do jaké míry odpovídá vojenským potřebám doby zvýšení kontingentu branců o 5000. Ačkoliv se velice liším svými vývody od vývodů řečníka přede mnou, přece se domnívám, že v jedné věci měl pravdu, že budoucí válku - od které nás nebe chraň - vidí především jako válku chemickou a technickou, která bude mnohem strašlivější a hroznější než všechny války před tím, i s oněmi nejstrašnějšími týdny a nejhroznějšími událostmi světové války; a domnívám se, že nebude již záležeti na výcviku a vycepování nováčků a nejméně již na pěšácích ve střeleckých zákopech a jejich výkonech v příští válce, nýbrž se domnívám, že kdyby se tato strašlivá událost měla uskutečniti, že nad stálým vojskem budou míti daleko větší převahu chemikové a mechanikové, zkrátka profesionisté. Pokud jde o předvojenský výcvik, o němž již byla učiněna z několika míst zmínka, moje skupina odmítá jej co nejrozhodněji. Jsme pro tělesnou výchovu, pro zesílení mládeže a zdokonalení její tělesné zdatnosti, ale pokládáme za zavržitelné, jestliže se v mladých letech vštěpuje do lidí vojenský duch, pokládáme to za rozpor s mírovými smlouvami a s tím, co kdysi proklamoval president Wilson, jmenovitě však za rozpor s duchem Kelloggova paktu, který podepsal před třemi roky ministr pro věci zahraničí tohoto státu.
Domníváme se, mluví-li se o odzbrojení a myslíte-li to s ním vážně, že ruku v ruce s fysickým odzbrojením musí také kráčeti odzbrojení duchovní, a po této stránce se v tomto státě velmi mnoho hřeší. Častokráte máme dojem, že nejen se nic neděje pro duchovní odzbrojení obyvatelstva a jmenovitě mládeže, nýbrž že se lecčemus překáží, co by mohlo podporovati duchovní odzbrojení. Zakazují-li se plakáty "Již nikdy válku", jestliže se úřady přičiňují, aby prostě byly potlačeny plakáty, které chtějí vymýtiti válku, není to práce úřadů v duchu odzbrojení, nýbrž činnost, která se velmi prohřešuje na duchu odzbrojení. A pozorujeme-li činnost filmové censury v posledních letech, stále a stále se ukazuje, že censura nepracovala ve smyslu duchovního odzbrojení, nýbrž, že se nesla k tomu, aby pěstovala toto válečné smýšlení, které se dříve nazývalo statečnost a hrdinská mysl.
Velectění! Moje skupina vždy usilovala o dorozumění, jak pro dorozumění národů uvnitř státu, tak také pro dorozumění státu s jeho sousedy a národy dále bydlícími. Jsem toho mínění, mluví-li se o bezpečnosti, že tato bezpečnost jest daleko více založena na spokojenosti národů bydlících ve státě, než na bodlech anebo na 18- nebo 14měsíční služební době. A přece jistě v leckteré věci chybí tato potřeba vnitřní bezpečnosti státu. Poměr většinového národa k národům menšinovým není takového druhu, aby až dosud mohlo skutečně vzniknouti všeobecné státní cítění. Kdo to popírá, oddává se klamu a klame jiné. Většinový národ, vládnoucí národ, vykonal dosud neobyčejně málo, aby získal menšinové národy pro tento stát. Dali jste si velmi málo práce, abyste duševně získali menšinové národy pro republiku. To bylo dosud velké opominutí. Přejeme si, aby se i po této stránce leccos zlepšilo.
Pokud jde o zákon samotný, domníváme
se, že můžeme souhlasiti s paragrafy zavádějícími zkrácení služební
doby. (Potlesk.)
Místopředseda Zierhut (zvoní):
Dávám slovo p. posl. Pechmanovi.
Posl. Pechman: Slavná sněmovno! U příležitosti projednávání vládní předlohy branného zákona budiž mi dovoleno, abych informoval slavnou sněmovnu o záležitosti, jež se nám přihodila právě dnes při projednávání osnovy zákona o přirážce k dani z obratu a přepychu a prodloužení její účinnosti.
K této předloze zákona zaujal náš klub příkré, zamítavé stanovisko, jež tlumočili naši řečníci, a to předseda klubu kol. Najman, kol. Pekárek a kol. Ostrý. Vzhledem k obsáhlosti materiálu, týkajícího se daně obratové a jejího zvýšení, usnesl se klub, aby v označené debatě promluvili dále naši poslanci kol. Liška, kol. Jiráček, kol. Beneš a já. Konstatujeme, že všichni členové klubu až na 2 nemocné byli od zahájení dnešní schůze přítomni v posl. sněmovně, a teprve po projevu předsedy klubu kol. Najmana, který byl ve 2 1/2 hodiny skončen, odebrali se do restaurační místnosti k obědu. V této době mluvil v posl. sněmovně posl. Netolický, pak byl na řadě posl. Chmelík a jako prvý z našich přihlášených řečníků měl promluviti kol. Liška. Byl jsem přítomen při řeči kol. Netolického a též z prvopočátku při řeči posl. Chmelíka asi jednu minutu, načež jsem se odebral do zmíněné restaurace, abych upozornil kol. Lišku, že jest jako nejbližší řečník na řadě. Okamžitě jsem se vrátil do této zasedací síně a jda se přihlásiti předsedajícímu panu dr Lukavskému jako čtvrtý řečník našeho klubu, byl jsem překvapen jeho sdělením, že naši tři uvedení řečníci byli již ze záznamu řečnické listiny vyškrtnuti, poněvadž prý nebyli po skončení řeči posl. Chmelíka přítomni. Mně pak odmítl pan předsedající udělení slova proto, že prý byl již skončen záznam do řečnické listiny.
Jednáním pana předsedajícího dr Lukavského cítíme se býti nemile dotčeni, poněvadž jsme přesvědčeni, že znemožnění našich dalších projevů k osnově cit. zákona nám bylo zúmyslně znemožněno. Je přece velmi dobře známo, že v této sněmovně je tradičním zvykem, i když to jednací sněmovní řád nepředpisuje, že bývá vždy upozorněn řečník, který byl na řadě, sněmovním zřízencem v tom okamžiku, jakmile řečník před ním ujal se slova na řečnické tribuně.
Tato zvyklost a řekněme i benevolence
praktikovala se až do posledního řečníka dnešního dne, posl. Chmelíka.
Tento nacházel se právě ve sněmovní pisárně, aby si dokončil své
prohlášení, když mu bylo zřízencem připamatováno, že jest jako
řečník na řadě, a odebral se na řečnickou tribunu. Pan posl. Chmelík
mluvil sice velmi krátce, pouze asi 2 minuty, což však neomlouvá,
že nemohl anebo neměl býti o tom vyrozuměn na řadě jsoucí řečník,
jímž byl, jak uvedeno zde, kol. Liška. Domníváme se plným
právem, že p. předsedajícímu dr Lukavskému jako příslušníku
nár. demokracie byl další náš zásah do debaty nepříjemný a že
proto tímto svým uvedeným způsobem nám naše projevy znemožnil.
Mohli bychom využíti příležitosti při projednávání tohoto zákona
a poukázati ještě na mnoho důležitých a zásadních otázek, týkajících
se daně obratové, které ještě vyčerpány nebyly. Bylo by jen naším
právem, kdybychom reagovali na řeč pana posl. Netolického,
který napadl ve své řeči naši živnostenskou stranu a tím také
tvrdil o nás věci, které nejsou pravdivé. Mohl by zde opravdu
býti vzbuzen dojem, že my chceme býti při každé předloze zákona
i příležitosti za každou cenu oposiční stranou a poněvadž právě
k tomuto projednávanému zákonu brannému máme své kladné stanovisko,
které bude tlumočiti náš kol. Pekárek jako člen branného
výboru, nebudu se již dotýkati rozboru a kritiky zákona o dani
obratové. Jedno je třeba s tohoto místa prohlásiti, a to, že projevujeme
své nejhlubší politování nad porušením vžité tradiční parlamentní
zvyklosti, jež není ani slušné ani demokratické. Toto naše umlčení
na půdě zákonodárného sboru, projevené takovýmto způsobem, nás
nemůže zastrašiti a my vyvodíme z něho důsledky. O této věci budeme
mluviti mimo parlament. Budeme mluviti o tom na všech veřejných
schůzích, aby živnostnictvo a obchodnictvo poznalo, jak byla nepříjemna
nár. demokracii naše odvážná obrana proti zvýšení daně obratové
v parlamentě a jak musilo býti proti nám použito prostředků neseriosních
právě příslušníkem strany, která také ve svém středu živnostnictvo
soustřeďuje. (Výborně! - Potlesk poslanců čsl. strany
živn.-obchodnické.)
Místopředseda Zierhut (zvoní):
Slovo má dále pan posl. Barša.
Posl. Barša: Nebudu mluviti k osnově, týkající se snížení služby vojenské. V době hospodářských bojů je stupňována persekuce a též i konfiskační prakse jest k neuvěření. Právě dnes, kdy jest válečné napětí na východě, kdy se zde projednávají předlohy o zkrácení vojenské služby, jest k neuvěření konfiskováno v tisku mládeže to, co nezávadně projde jiným tiskem. Stačí zmínka o válečných přípravách, o předvojenské výchově nebo konstatování známých fakt o týrání vojínů - a již je zle. Při tom se v našem tisku zabaví i to, co v jiném časopise prošlo bezzávadně. Tak v 1. čísle "Trampského slova" bylo provedeno 8 konfiskací, mezi tím 3 obrázků, které nezávadně prošly v časopise "Schul-Kampf". Jeden obraz představuje strážníka se sociálfašistou, jak postupuje proti dělníku s textem: "Jen klid a pořádek." Další obrázek, jenž také prošel a v "Trampském slově" též je zabavený, je četník dobývající se do trampské chaty s textem: "Osada stará zas v klínu svém zahřeje nás." Tento postup censury ukazuje jasně snahu poškoditi tisk proletářské mládeže a znemožniti spravedlivý boj. Ještě skandálnější je zabavení knížky proletářského básníka Jana Nohy. Zde nechť se ministr vyjádří, proč se dnes po roce, případně i po měsíci konfiskují obrázky a básničky již jednou censurou propuštěné! Proč teprve dnes jsou státu nebezpečné? Zde jsou dvě básně, jež prošly nezávadně v časopisu "Trn" a nyní byly konfiskovány: "Až budeš slabé nervy mít a octneš se v tom bodě, kdy vlast tě volá do zbraně, zastřel se na záchodě. Nebudeš vojín neznámý, vždyť nic jsi nedal v sázku, budeš jen jeden z tisíce, jenž zemřel pro svou lásku. Tvůj pohřeb bude vojenský, čímž uctějí tě sice, a odvezou tě s kapelou z divisní nemocnice. Až budeš slabé nervy mít a shroutíš se jak děcko, vem kvér a ptej se, pro koho a proč je tohle všecko." - Druhá básnička: "Nejdříve budeš v aktivu - a potom v záloze, nesmíš si plésti rotmistry při jejich úloze. Ty musíš všechny šarže znát a vědět, co se patří, nesmíš však vědět, kdo jsi ty a kdo jsou tvoji bratří. Musíš být prostě jedním z těch, který se neleká - válka je mravní zásadou nového člověka. Musíš být novým člověkem, vždyť tvoje vlast chce tomu, a budeš-li ji hájiti, neptej se, proti komu."
Nyní k boji textilních dělníků na Brněnsku. Zatím co soc. demokratičtí tajemníci Osouch a Hloušek mohli navštěvovati továrny, kde dělali hasiče, pořádali schůze pod ochranou policie, stávkové hlídky byly zatýkány a odsuzovány k policejním trestům.
Jaké poměry jsou v policejní věznici, nedá se vůbec vysloviti. Dělníci nedostanou vůbec snídani, v poledne oběd, o němž škoda mluvit, a večer to, co snad zbude policii. Tito uvěznění hladoví.
Ptám se zde ministra vnitra, zdali ví o těchto věcech v Brně? Neví-li, nechť se osobně jde přesvědčit a zakročí.
Zatím co na jedné straně soc. demokratičtí tajemníci byli s úsměvem vítáni vykořisťovateli, byl na udání pensionovaného policajta, dnes domovníka, známého z předposledního boje, verbíře stávkokazů Ant. Dvořáka, zatčen ústřední tajemník Průmyslového svazu textiláků Karel Marvan.
Již při tomto postupu musí dělnictvo přemýšlet, kde je pravda a poctivost, kde zrada a podvod. Jedněm k disposici na lámání boje policajti, poklony zaměstnavatelů a auta, druhým, kteří vedou spravedlivý boj, denunciantství, udavačství a zatýkání.
Zatčení centrálního tajemníka Průmyslového svazu textilních dělníků charakterisuje metody policie. Ve chvíli, kdy nespokojenost textilního dělnictva roste, kdy v Brně dělnictvo ve 3 závodech stávkou se brání proti snížení mezd, je zatčen ústřední tajemník rudého svazu. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 22. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 179. schůzi posl. sněmovny.] Na persekuci dělníků a funkcionářů odpovězte demonstrační stávkou! Útok na rudé odbory vede buržoasie a státní aparát proto, že ony se staví v čelo boje za odražení útoku na vaše mzdy.
Na to bude třeba odpověděti, a to v den 1. května.
Celé dělnické třídě a všem pracujícím! 1. máj 1932 blíží se ve znamení velkých sociálních bojů čsl. dělnické třídy. V četných rozhořčených bojích proti buržoasii bránili dělníci a rolníci svoji existenci a právo na holý život. V četných bojích stáli komunističtí a soc. demokratičtí, křesťanští a nár. sociální dělníci, malorolníci a pracující všech vrstev bok po boku. Přes rámce všech stran spojili se nezaměstnaní ve svých zvolených akčních výborech, aby si vybojovali plnou podporu a odstranění gentského systému. Jednotně a v sevřených řadách bojovalo pracující rolnické obyvatelstvo Podkarpatska, postižené neslýchaným hladem, za přidělení životních potřeb, za zrušení daní a dluhů, za své osvobození z nepopsatelné bídy. A přede vším je to veliký příklad jednotného boje severočeských horníků, kteří se spojili bez rozdílu politické a odborové příslušnosti, jež ukazuje dělnické třídě Československa možnost a nutnost jednotného boje. Ve všech vrstvách dělnictva nalézá heslo "ani muže ze závodu, ani haléře ze mzdy" stále většího ohlasu.
Tři léta krise přinesla veškerému pracujícímu obyvatelstvu neslýchanou bídu. Po tři léta hlásali vůdcové socialistických stran masám, že prý v době krise se nemůže bojovat, a žádali na masách, aby se chovaly klidně vůči všem útokům buržoasie. Pakt, který uzavřeli v Ostravě a jenž znamená vyhladovění horníků, pokusy rozbít bojovnou frontu mosteckých horníků, svědčí o tom, že tito vůdcové jdou vědomě až do konce touto cestou řešení krise na úkor pracujících mas.
Tři léta krise přinesla také dělnické třídě a všem pracujícím takové hořké zkušenosti, že již jejich velká část uznává nutnost jiného východiska. K tomuto východisku vede revoluční boj tvořením nepřemožitelné proletářské jednotné fronty. Ve znamení proletářské jednoty může býti vládnoucí třída přinucena k ústupku, její útoky mohou býti odraženy, může býti zabráněno dalšímu zbídačení dělnické třídy. Boj a demonstrace nezaměstnaných přinutily buržoasii ke zvýšení podpor. Boj malorolníků Podkarpatska vynutil přidělování potravin, částečné zastavení exekucí na vymáhání daní a dluhů. Boj severočeských horníků zamezil zasazení takových ran, jež buržoasie s pomocí sociálfašistických vůdců zasadila ostravským horníkům. Proletářská jednotná fronta buduje základy revolučního řešení krise, vede dělnickou třídu k vítězství nad kapitalistickým systémem.
Aby znemožnila jednotný boj dělnické třídy, sahá buržoasie ke stále ostřejším prostředkům teroru. Cesta buržoasie a sociálfašistických vůdců, kteří se účastní její vlády, je znamenána krvavými událostmi od Radotína k Mostu, řetězem krvavých srážek státní moci s bojujícími dělníky. Sledujíc svůj reakční kurs, sahá buržoasie a sociálfašističtí vůdcové k otevřenému potlačování práva na stávku, k zákazu schůzí a stávkových výborů, k stále ostřejším policejním opatřením proti hospodářským bojům dělnictva. Ve svém strachu před proletářským třídním bojem přikročuje buržoasie také k rozpouštění organisací, vedoucích boj dělnické třídy. Zákaz Dělnické a Rudé pomoci, rozpuštění ústředního stávkového výboru, jenž musel býti později opět uznán - to jsou články řetězu politiky soc.-demokratických vůdců. Boje však také dokázaly, že proletářská jednota podobné metody dovede zlomit. Přes to, že byla zakázána Dělnická pomoc, proletářská pomocná organisace, sebrali pracující skoro 200.000 Kč na podporu svých bojujících hornických bratří. Přes to, že buržoasie rozpustila stávkový výbor, zakázala projev stávkujících a rozvinula největší teror, vynutili si stávkující horníci legalitu svého stávkového výboru a svého boje a uhájili právo na ulici a značně ztížili rozběsnění teroru. Podobně si vynutili podkarpatští rolníci odstoupení zemského presidenta Rozsypala.
Tyto úspěchy dokazují, že cesta revolučního třídního boje jest jedinou správnou cestou pro všechny vykořisťované.
Dělníci a dělnice! Pracující! Kroky, které jste podnikli ve svém boji, jsou pouze počátkem. Tyto kroky vám ukazují, čeho všeho můžete dosáhnout, uchopíte-li se jednotného a sevřeného boje proti buržoasii a jejím sociálfašistickým pomahačům.
Buržoasie a sociálfašističtí vůdcové se snaží, aby masovým propouštěním a dalším snižováním mezd prodloužili život kapitalistického systému. Vidí a poznávají, že mírné východisko z krise kapitalismu je stále nemožnější. Chtějí zachránit kapitalismus tím, že ničí statisíce existencí dělníků, malorolníků, řemeslníků a pracujících intelektuálů. Vědí, že cesta ke kapitalistickému řešení krise je cestou k novým, strašným mezinárodním jatkám, chtějí hledati své východisko v krvavé intervenci proti Sovětskému svazu a ve svržení jediné dělnické vlády světa. Na východě již šlehají plameny požáru nové imperialistické války, desetitisíce pracujících v Šanhaji již padlo.
Alarmujeme všechny pracující do bojovné pohotovosti. Otevřeně a cynicky oznámili japonští imperialisté, krví zbrocení, přepadení Sovětského svazu. Denně organisují provokace na východočínské dráze, aby měli záminku k vyhlášení války. Již nejbližší dny a hodiny mohou vésti k rozhodujícím událostem, k intervenční válce japonského imperialismu proti Sovětskému svazu. A intervence na východě má býti pouze předehrou k intervenci na západě, která se horečně připravuje. Události na východě definitivně odhalily úlohu Společnosti národů jako organisátora protisovětské války. Hanebné chování japonské soc. demokracie, ospravedlňující loupežné přepadení Mandžuska Japonskem, ukazuje pracujícím celého světa, co mají souditi o mírových slibech II. internacionály a jejích stran.
Zatím co připravují válku, mluví o míru. Také čsl. soc. demokracie, která stále ještě drze a pokrytecky mluví o své mírumilovnosti, povoluje válečné úvěry, schvaluje vývoz válečného materiálu, schvaluje imperialistické smlouvy, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 22. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] chce zavésti předvojenskou výchovu mládeže, podporuje bělogvardějské organisace emigrantů v Československu, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 22. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]
Nové světové vraždění hrozí: boj mezinárodní dělnické třídy, vedený proti buržoasii a jejím sociálfašistickým pomocníkům, vybudování široké jednotné fronty všech pracujících proti hladu, fašistickému teroru a imperialistické válce - toť poslední a jediný prostředek, zabrániti krvavému kapitalistickému východisku z krise. Bojovati proti každému kroku na cestě zostření fašistického teroru, bojovati proti každému kroku buržoasie na cestě příprav imperialistické války je dnes povinností každého poctivého dělníka bez ohledu na to, je-li organisován či ne, je-li soc. demokratem či komunistou. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 22. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]
Tato hesla musejí 1. května zaléhat buržoasii do uší. Další existence kapitalismu znamená nezaměstnanost, hlad, snižování mezd, fašistický teror a imperialistickou válku. Další existence kapitalismu vede k barbarství, chaosu, k záhubě pracujících mas. Jen komunismus může přinésti záchranu. Ve znamení vítězného komunismu vytyčuje si dělnická třída Sovětského svazu vedená komunistickou stranou úkol, odstraniti definitivně v druhé pětiletce třídy a třídní boj, odstranit poslední zbytky vykořisťování člověka člověkem. Naším úkolem jest, abychom podporovali toto budování proti všem plánům otevřených i skrytých nepřátel a abychom ve vlastní zemi razili cestu osvobození dělnické třídy. Dělníci a dělnice! Pracující Československa! První květen, stojící letos ve znamení velkých sociálních bojů, musí býti dnem utužení proletářské bojovné jednoty pod vedením komunistické strany. Letošní 1. květen musí býti dnem proletářské jednoty, dnem dalšího postupu na cestě vítězství čsl. dělnické třídy.
Dělníci, spojte se po příkladu mosteckých havířů a zahajte boj proti snižování mezd a masovému propouštění, proti hladu, bídě a nebezpečí imperialistické války! Nezaměstnaní, spojte se se svými kamarády v závodech a demonstrujte za plnou podporu, za odstranění gentského systému, za program komunistické strany na zaopatření chleba a práce, který dává chudým a béře bohatým.
Soc. demokratičtí a nár. sociální
dělníci! Vy všichni, jež mostecký boj poučil o možnosti proletářské
bojovné jednoty, nastupte také 1. máje v našich řadách pod prapory
proletářské jednotné fronty. Dělnické ženy a mládeži! Bojujte
společně se svými muži a otci za chléb a práci, proti předvojenské
výchově mládeže a proti přípravám nové imperialistické světové
války. Malorolníci a domkáři! Kráčejte po boku dělnické třídy
za osvobození od daní a dluhů, proti exekucím, proti pachtovní
a daňové lichvě a za vyvlastnění pozemků bez náhrady. Pracující
intelektuálové, bojujte s námi proti masovým propouštěním, proti
nezaměstnanosti a ničení svých existencí kapitalistickým systémem!
Maloživnostníci, bojujte s námi a demonstrujte proti ničení svých
existencí daněmi, lichvářskými dluhy [Další slova byla usnesením
předsednictva posl. sněmovny ze dne 22. dubna 1932 podle §u 9,
lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Voláme
celou dělnickou třídu, voláme všechny pracující k rudému, bojovnému
máji proletářské jednotné fronty. Proti hladu a bídě, proti fašistickému
teroru a proti imperialistické válce nastupujeme 1. května za
chléb, práci, půdu, mír a svobodu. Ústřední výbor komunistické
strany Československa. (Výborně! - Potlesk poslanců
strany komunistické.)
Místopředseda Zierhut (zvoní):
Slovo má p. posl. Pekárek.
Posl. Pekárek: Slavná sněmovno! Měli jsme již příležitost zdůvodniti v plénu této slavné sněmovny, proč jsme odvolali svého zástupce z vlády a proč jsme neustoupili před důsledky, jež náš nesouhlas s finančním plánem p. ministra financí, zejména pak nesouhlas se zvýšením obratové a přepychové daně nutně musel míti v zápětí.
Učinil jsem již dříve v branném výboru sněmovny prohlášení o našem stanovisku k obranným zařízením našeho státu. Používaje zmocnění svého poslaneckého klubu, prohlašuji znovu, že fakt naší oposice nemohl nic změniti na našem kladném poměru k čsl. armádě, jakožto obránci státní samostatnosti a nedílnosti. Zdůraznil jsem v branném výboru, že naše strana nebude váhati, aby toto svoje kladné stanovisko dokumentovala svým postupem v příslušných sborech posl. sněmovny. Dnešního dne je na pořadu jednání osnova zákona o délce presenční služby a o některých změnách branného zákona a zákona z r. 1827 o délce presenční služby. Zákon tento umožní, aby i při plném respektování výcvikových potřeb armády byli branci o 4 měsíce dříve vráceni občanskému životu a produktivní práci. (Předsednictví se ujal předseda Malypetr.)
S poukazem na usnesení svého poslaneckého
klubu prohlašuji proto, že pro tuto osnovu zákona budeme hlasovati.