Čtvrtek 14. dubna 1932

Mezi jiným byla také zastavena činnost skautského spolku "Orli a Sokolové" a činnost nár.-socialistického svazu mládeže, obojí s odůvodněním, že tyto organisace překročily své stanovy a tím ohrozily veřejný pokoj a pořádek a že se tedy podle zákona o reformě politické správy musí jejich činnost zastaviti. To jest, jak známo, onen zákon, o nějž se kdysi tak vřele zasazoval někdejší občanský blok a pro nějž hlasoval, a který se nynější vláda, v níž již přece 2 1/2 roku sedí socialisté, nepokusila ještě novelovati. (Posl. Geyer [německy]: Ale pokusila se jej ilustrovati!) Zcela správně.

Velmi zajímavé jest odůvodnění, s nímž šluknovský okresní úřad zastavil činnost místní skupiny národně-socialistického svazu mládeže ve Velkém Šenově. Praví se v něm: Konaným šetřením bylo zjištěno, že spolek vyvíjí činnost, která jednak jest v rozporu s účelem spolku, jednak má ráz politický a státu nepřátelský.

Slyšme tedy, jaký jest tento státu nepřátelský ráz: Tato protizákonná činnost spolku jeví se a) v jeho organisaci, b) v jeho politické činnosti, c) v různých trestných činech, které nebyly podrobněji uvedeny. Spolek vedle místních skupin a plateben zřídil také župy v čele s župním náčelníkem. Župy na území určitých politických okresů jsou spojeny v kraje, s krajským náčelníkem a krajským vedením. Tři kraje tvoří krajský svaz s náčelníkem krajského svazu a s krajským vedením svazu. Krajský svaz podléhá přímo hlavnímu vedení v Opavě.

Konstatuji tedy: jestliže nějaký spolek vzroste, a proto mu již nestačí meze jeho stanov k provádění organisace, vytvoří si jisté spojovací útvary - a tyto župy, kraje a krajské svazy nejsou nic jiného - pokládá se to již za překročení stanov; třeba si zapamatovati, že se to děje jen u oněch spolků, které patří ke směrům, které nejsou zastoupeny ve vládě, neboť u spolků, za nimiž stojí vládní strany, se nic takového nestane. Tu úřad přimhouří nejen jedno oko, nýbrž obě a kdyby jich měl deset, přimhouřil by všech deset, poněvadž se zde měří nestejným loktem. A poznamenal bych, že dnešní německé vládní strany měly by si také jednou uvědomiti, že nebudou vždy seděti ve vládě a že se jim může jednou státi to, co se právě stalo nám.

Z této okolnosti, že zde byly vsunuty spojující útvary, nyní úřad velmi lehce vyvozuje, že jde o nezákonnou organisaci. Zde se velmi rychle používá výrazu "nezákonný". Na příklad stačí, nazývá-li se v nějakém spolku předseda třebas vůdcem nebo předsedajícím, kdežto ve stanovách se nazývá předsedou, aby tato organisace byla již označena jako "nezákonná". Velmi zřetelně jsme to zpozorovali právě u svazu "Volkssport". Šluknovský okresní úřad tvrdí, že politická činnost spolku záleží v tom, že místní skupina provádí volební agitaci pro německou nár.-socialistickou stranu dělnickou. Jak vidíme, není třeba zvláštní míry chytrosti, spíše právě opaku, aby z člověka mohl býti okresní hejtman. Jestliže se nějaký svaz nazývá nár.-socialistický, tím jest přece jasně vyjádřeno, k jakému směru patří. Jestliže ministerstvo vnitra schválilo jeho stanovy, vědělo také, co povoluje - aspoň by si to člověk myslil - nebo pánové právě spali. Nemohu přece dnes nějakému spolku vytýkati, že pracuje v duchu národně-socialistickém, jestliže se již nazývá národně-socialistický. Nejstrašlivější v onom nálezu jest však poukaz na to, že vedení spolku a jeho pododdílů jest svěřeno vůdcům. Neboť v tom se totiž již spatřuje vojenská organisace. Vidíte tedy, že jsou zde výrazy, které ihned vedou ke všem možným, zlomyslným, nesprávným výkladům a vskutku nevím, proč sdružení, které se usnese nazývati svého předsedajícího nebo předsedu "vůdcem", jest již kvalifikováno jako vojenská organisace.

Jeden advokát odevzdal mi právě k tomuto zastavení činnosti skautského spolku "Orlové a Sokolové" jakož i nár.-socialistického svazu mládeže projev, v němž se praví: "Při této příležitosti upozornil bych na okolnost, že se zastavení činnosti spolku "Orlové a Sokolové" zakládá na tom, že byl překročen obor působnosti, určený stanovami spolku a tím byl porušen veřejný pokoj a pořádek. Podle §u 24 starého spolkového zákona bylo možno rozpustiti spolky, které překročily obor své působnosti určený stanovami. Ale § 113 československé úst. listiny toto ustanovení zrušil, poněvadž podle tohoto zákonného ustanovení může dojíti k rozpuštění jen tehdy, jestliže činností spolku byl porušen veřejný pokoj a pořádek. Není naprosto možné, aby se toto zrušené ustanovení spolkového zákona uvádělo v život opět oklikou tím, že se samo o sobě ustanoví, že každé překročení činnosti, určené stanovami, znamená porušení veřejného pokoje a pořádku. Takovýmto prováděním §u 113 úst. listiny bylo by úplně bezúčelné zrušení §u 24 spolkového zákona. Ale policejní úřady se skutečně spokojují prostě zjištěním, které odpovídá starému ustanovení §u 24 spolkového zákona, že byl překročen obor působnosti určený stanovami a z toho vyvozují, že jest s tím také spojeno porušení veřejného pokoje a pořádku". Ale přes to přese vše se to děje, takže se ovšem můžeme tázati, nač vůbec byla pak vydána ústavní listina. Pak byla by přece zbytečná. Nebudeme tvrditi nepravdu, jestliže v tomto zastavení činnosti nebudeme spatřovati nic jiného, než předně šikanování nepohodlného hnutí a za druhé, budeme-li hledati příčinu v tom, že se dnes ještě křečovitě hledá materiál, o němž se tvrdilo, že jest již v rukou, než se přikročilo k rozpuštění spolku "Volkssport" a k prvým zatčením. Křečovitě se hledá materiál, který má prokázati ono oprávnění, aby došlo k odsouzení podle §§ 2 a 17 zákona na ochranu republiky. (Posl. Geyer [německy]: Dokonce i plzeňský krajský soud nyní prohlašuje, že to nic není!) Zcela správně, poněvadž všechny dosavadní domovní prohlídky při různých zatčeních takovýto materiál nedodaly. Poněvadž se nyní nechtějí blamovati a poněvadž opět jde při tom o proslavenou prestiž státu, konají se další domovní prohlídky, které jsou ovšem právě tak nesmyslné jako dosavadní, ježto materiál, který se hledá, nikdy se nenajde, neboť takový materiál vůbec neexistuje. (Posl. Geyer [německy]: Nedávno zabavili jedné dívce také svazek Courths-Mahlerové!) Ano, poněvadž chcete míti materiál stůj co stůj a poněvadž se žádný četník nechce vrátiti z honičky na hakenkrajclery s prázdným.

Velmi příznačný pro postup při domovních a osobních prohlídkách jest rozkaz opavského policejního ředitelství. Tak opavské policejní ředitelství nařídilo provedení domovní prohlídky pro protistátní činnost v Javorníku. Javorník patří do obvodu frývaldovského okresního úřadu. Dosud jsem se domníval, že úřady mají určitý okruh působnosti, že jejich příslušnost má určité hranice, a, upřímně řečeno, divím se, jak nějaký úřad může krátce nařizovati v oboru působnosti jiného úřadu domovní prohlídky. (Posl. Geyer [německy]: To se stalo asi pro místní znalosti!) Bude to tak asi. Zde půjde asi o rozkaz. Opavské policejní ředitelství, jako i v jiných případech také jiné úřady, dostalo asi určitou plnou moc. Jest nám úplně jasno, že všechna ta hromadná zatýkání národních socialistů, k nimž se sáhlo s tak ohromným rozmachem, mají svou příčinu hlavně v tom, že vzrůst naší strany, našeho hnutí zvláště v posledních měsících šel na nervy všem odpůrcům.

V této souvislosti došlo na konec také k zákazu skobového kříže v jakémkoliv spojení, tedy také našeho odznaku strany, ačkoliv tento odznak strany obsahuje skobový kříž tak zastrčený, že není vůbec nápadný.

V popředí našeho odznaku strany, který nevznikl najednou, nýbrž ponenáhlu, bylo kladivo a dubový list. Později k tomu byl připojen skobový kříž, umístěný po straně. "Národní politika", jeden z oněch štváčských časopisů, který nejvíce přispěl k zákazu, nyní konstatuje, že skobový kříž jest vlastně docela nevinná věc, která by nikomu nepřekážela. Před 14 dny četli jsme tam ještě něco podstatně jiného. Skobový kříž v odznaku naší strany neměl naprosto za účel buditi pohoršení u odpůrců, nýbrž měl býti pro naše příslušníky vážnou výstrahou, aby vždy působili ve smyslu tohoto symbolu. Neboť, čím byl a čím jest pro nás všechny tento skobový kříž, tím spíše, když bylo zakázáno jeho veřejné užívání? Pro nás znamená symbol víry v obnovu, víry ve vítězství světla nad temnotou, víry ve vítězství pravdy a je to jedna z nejzžíravějších ironií světových dějin, že právě v onom státu, jehož heslem jest "Pravda vítězí" - zde nade mnou jest toto heslo napsáno - že právě zde se potlačuje a zakazuje veřejné přiznání k tomuto vítězství pravdy.

Skobový kříž nebyl nikdy odznakem strany ve vlastním slova smyslu. Vždyť to byl symbol světového názoru, nic jiného než vzpomínka na prastaré znamení slunce a spásy národů tak zvané severské rasy. Řekl jsem již, že se skobový kříž dostal do odznaku naší strany ponenáhlu. Zde vidíte, jak se věc vyvíjela (ukazuje knihu). Jest to prvé vydání mé knihy: "Der nationale Sozialismus". Pochází z roku 1919, ctěným pánům odpůrcům bych rád velmi důrazně připomněl, že je tedy z doby, kdy v Německé říši nár. socialisté ještě nebyli, poněvadž, jak známo, zde se vždy nesprávně tvrdilo, že jsme národní socialismus dovezli z Německé říše. První vydání této knihy vyšlo tedy r. 1919 a značka nakladatelství vedle kladiva a dubového listu má také skobový kříž, právě z důvodu, který jsem zde již dříve uvedl. Neboť v r. 1918, ještě tedy ve starém Rakousku, a to v květnu před převratem, na posledním říšském sjezdu strany "Deutsche Arbeiterpartei für Österreich", když se přejmenovala na "Německou nár. socialistickou stranu dělnickou", změnili jsme také vhodně zásady naší strany a přihlásili jsme se k tomu, co se od této doby nazývá národní socialismus; poukázali jsme zvláště na duševní a duchovní obnovu našeho národa, a to jsme nejvíce zdůrazňovali. Nikdy nám nezáleželo tolik na odmítání jiných názorů, na stránce negativní, nýbrž spíše na positivní, na tvůrčí činnosti. To chci s tohoto místa také jednou velmi důrazně připomenouti a chci zcela zvláště upozorniti na to, jak krátkozraká a nesmyslná jsou taková tvrzení, jak je leckdy čteme v českých časopisech.

V souvislosti s výsledkem voleb říšského presidenta píše "Československá republika" ze dne 10. dubna, časopis, který, jak se domníváme, chce, aby byl přece brán vážně, že Hitler přinesl skobový kříž z mongolských stepí jako symbol svých barbarských názorů. Odkud pak jsem přinesl svůj symbol v roce 1919 já? A dále se táži: Odkud pak vzal pan primátor dr Baxa dva skobové kříže, které vidíme na věži staroměstské radnice, prohlédneme-li si ji poněkud přesněji? Jsou tam dvoje dveře, jedny nahoře a jedny dole. A na těchto dveřích uprostřed lze spatřiti velmi zřetelně skobový kříž, i když není hranatý, nýbrž okrouhlý. Věděl jsem to již před lety a když jsem se o tom chtěl jednou přesvědčiti, zda se to také skutečně ví, pražský průvodce cizinců mne a kol. Knirsche a Simma, jakož i bývalého poslance dr Lodgmana, výslovně na tyto kříže upozornil. Na otázku, jaký je to kříž, odpověděl: "Skobový kříž". Když již jste v tom velkém čištění skobového kříže, musil by pan primátor dr Baxa odstraniti ze své radnice také tyto dva kříže, neboť je to veřejná provokace v Praze.

V chebském městském museu mají prastarou oltářní přikrývku ze 13. století. Mám zde její obraz, a kdo se chce o tom přesvědčiti, může se potom podívati. Na této oltářní přikrývce lze velmi jasně spatřiti skobový kříž v poli. Chebské policejní komisařství jest nyní povinno tuto oltářní přikrývku odstraniti, neboť je to provokace a nesmí se již ukazovati. Vidíte, kam vedou takovéto nesmyslné zákazy a z toho můžete posouditi, zda si Hitler nebo Jung přinesli skobový kříž z mongolských stepí. (Posl. Slavíček: Tak se zrodilo hnutí hitlerovské u nás, podle tohoto výkladu!) Promiňte, pane kolego, jestliže se to již odněkud vzalo, sáhlo se zajisté ke starým symbolům.

Ostatně, když již jsme se pustili do takovéhoto vyučovacího kursu, použil bych této příležitosti a upozornil zde na vědecké dílo, a to v sešitu časopisu "Vorzeit", svazku I, od Jorga Lechlera: "O skobovém kříži", vyšel v nákladu Kurta Kabitzsche v Lipsku. Zde jest vylíčeno rozšíření skobového kříže po celém světě, také odůvodněno a prokázáno, a my zde vidíme zcela zřetelně, jak skobový kříž byl rozšířen po celém světě ve středním pásmu, ale že skobový kříž byl rozšířen také v Asii a v Americe. Tedy tvrzení, o symbolickém významu skobového kříže, jak jsem svrchu uvedl, jest správné a já zcela rozhodně odmítám každé tvrzení, že tento skobový kříž má nějaký jiný význam, poněvadž v našich pojmech a názorech nešlo nikdy o nic jiného, než o jeho symbolický význam.

Zde bych poukázal, že nejen v dřívějších stoletích bylo možno spatřiti tento skobový kříž na kostelích a jiných budovách, nýbrž že jej najdeme i na kostelích moderních, tak v Martinském kostele v Trieru a v poutnické kapličce ve Wartě v pruském Slezsku a na jiných místech a že jsou si tam také vědomi hlubokého účelu, který obsahuje tento symbol.

Takovéto zákazy byly vydány již před lety, ovšem byly pouze místního rázu. Mezi jiným policejní úřad, jihlavské komisařství, zakázalo r. 1923 pro svůj obvod při jedné slavnosti používati skobového kříže. Tenkráte byl ministrem vnitra Malypetr, dnešní předseda sněmovny. (Předsednictví převzal místopředseda Stivín.) Na dotaz, jaké stanovisko zaujímá k zákazu skobového kříže, na dotaz, který jsem mu podal, odpověděl dne 6. června 1923: Používání skobového kříže zakázáno nebylo. Dnešní ministr vnitra jest příslušníkem téže strany, jako tehdejší. A na této změně můžeme zjistiti, jak velice se zatím v tomto státě zhoršily poměry pro nás Němce a oč větší nátlak a teror se dnes vykonává, přes to, že více jak 5 1/2 roku jsou, jak známo, německé strany ve vládě a od té doby nás ujišťují, že žijeme jako rovní s rovnými a že se politické ovzduší již značně vyčistilo.

Pošta jde dokonce tak daleko, že nedopravuje ani spisy opatřené odznakem skobového kříže, i když tyto spisy jsou v obálce. I když něco zasunu do otevřeného dopisu, není to otevřené používání skobového kříže. Co tedy opravňuje vlastně poštovní správu, aby to otvírala, a aby pátrala a vylučovala to z dopravy s poznámkou, že se spisy se skobovým křížem nedopravují. To je přece vyložená ostuda. Veřejné používání jest nyní všude zakázáno, ale toto přece není veřejné používání! Zde vidíme, jak se všech těchto věcí používá k tomu, jen aby se šikanovalo.

Upozornil jsem již, že nám tedy byl také zakázán náš odznak strany. Proti tomuto zákazu našeho odznaku strany nemůžeme podati stížnost ke správnímu soudu, poněvadž nejde o veřejně povolený, přímo povolený odznak, nýbrž děláme to právě tak jako ostatní strany. Svůj odznak strany jsme si přivlastnili sami. Ale i kdyby tomu bylo jinak, musím přece poukázati k tomu, že tento stát jest velmi podivuhodný právní stát - a prosím, aby se slovo právní stát rozumělo v uvozovkách. V Německé říši, kde již dnešní poměry nejsou naprosto na výši, mám vždy možnost podati stížnost u říšského soudu a říšský soud rozhodne ve velmi krátké lhůtě. Zde musím se obrátiti ke správnímu soudu a mohu čekati 2 1/2 až 3 roky, zatím se poměry již úplně změnily. Nemohu tedy v krátké době dosíci žádného rozhodnutí, které by přece bylo velmi důležité. A poněvadž situace jest taková, dovolují si ovšem úřady všechna možná překročení svých pravomocí. (Posl. Geyer [německy]: I když nadřízené úřady rozhodnou, okresní hejtman si dělá, co chce!) Ano, páni pašové si dělají, co chtějí a jednali jsme úplně správně, když jsme se kdysi stavěli proti správní reformě. Dnes postupují úřady i proti odznaku svazu turnérů, který ministerstvo vnitra výslovně schválilo, stran něhož ministr vnitra deputacím výslovně prohlásil, že na tento odznak svazu turnérů se zákaz nošení skobového kříže nevztahuje. Ale to ovšem jeho podřízeným úřadům vůbec nebrání, aby dělaly, co chtějí. Bohumínské policejní komisařství nařídilo tamějšímu tělocvičnému spolku, aby nejen zmizel z tělocvičny odznak turnérského svazu, nýbrž musela zmizeti i čtyři prostá písmena "F", která nemají se skobovým křížem nic společného. (Posl. Geyer [německy]: Neřídili se ani poučením, které jim poskytl "Prager Tagblatt"!) Ano. Nedbali ani toho, ačkoliv "Prager Tagblatt" velmi podrobně poukázal na tento rozdíl, aby tak štval proti tomuto odznaku turnérského svazu.

A když již mluvím o pronásledování našeho hnutí, chci také poukázati na to, že tato pronásledování přesahují daleko rámec našeho hnutí. Právě před několika dny byl odsouzen ke třem týdnům vězení náčelník jihomoravské župy, poněvadž nařídil pochod se zatížením, aby vyzkoušel výkonnost turnérů, jak jest to ustanoveno ve stanovách. Podle mínění úřadů a soudů znamená to dnes již vojenské cvičení. Tu přestává již každá povolnost! Vypadá to tak, jako by se nám Němcům nyní dokonce chtělo i zabrániti, abychom byli tělesně zdatní. Ale týmž dechem se žádá, aby náš národ dodával vojáky a aby také byli schopni. Ale synové našeho národa nesmějí býti ani členy některého tělocvičného spolku, aby tělesně zesílili. Také zde jde se mnohem dále a aby páni viděli svou demokracii, jak vypadá, upozorňuji, že se nyní činí nestydatý pokus, zatím na celé Moravě a ve Slezsku jak dalece jest tomu v Čechách, ještě nevím - a to: z příkazu zemské školní rady jsou předvoláváni učitelé, o nichž se ví, že jsou národní socialisté. (Posl. Geyer [německy]: V Čechách se to stalo již také!) Tedy v Čechách se to stalo již také.

V některých okresech byli předvoláni k okresnímu hejtmanovi, v jiném k okresnímu školnímu výboru, ve třetím k okresnímu školnímu inspektorovi a tam se jim s větší nebo menší laskavostí uloží na srdce, aby se v národně-socialistické straně neuplatňovali na předních místech, tak se to říká v jednom okrese, v jiném aby se vůbec vzdali práce, a ve třetím, aby ze strany vystoupili. Konstatuji, že v politickém okrese moravsko-třebovském po této konferenci - ve skutečnosti to byla zpověď - učitelé nejen se vzdali svých funkcí ve straně, nýbrž i vystoupili. O důvodech odpírali jakoukoliv zprávu, z čehož vidíme, že se jim při tomto nuceném předvolání asi pohrozilo nejostřejšími prostředky. (Posl. Geyer [německy]: Tak jako se vyšetřovaným ve vyšetřovací vazbě předkládají reversy, že nebudou činiti žádných nároků, až budou propuštěni!) Zcela správně! Konstatuji tuto věc, poněvadž se při každé příležitosti tvrdí, že se zde nezaujímá stanovisko proti straně, že má totéž právo k činnosti jako ostatní. Přes to byl nad námi vyhlášen výjimečný stav, strana jest bez ochrany. Jest tento stát právním státem?

V této souvislosti bych velmi vážně varoval pány Čechy. Vedete-li stát a chcete-li tento stát trvale udržeti, musíte si uvědomiti, že stát má také závazky a nesmíte to dělati tak jako dnes, kdy na hysterický křik tak zvaných hraničářů děláte všechny možné věci. Podívejte se přece jednou na tyto pány hraničáře. Mezi těmito hraničáři jest také jistý Šinka, pokud vím a jsou mezi nimi podobné živly. A co se děje? Jestliže někde takový hraničář něco přednese, někoho denuncuje, udělá na někoho oznámení, ihned se uvede do pohybu celý státní aparát a ani se nezkoumá morální kvalita tohoto hraničáře. Dnes ještě mám příležitost setkati se tu a tam s kolegy z povolání z doby, kdy jsem sám ještě konal činnou službu. Při tom jsem došel ke zkušenosti, že si tito páni kolegové Češi trpce stěžují, jak se jim dnes vychováváním tohoto hraničářství ztěžuje služba a jak se i Čechům, kteří jsou již dlouhou dobu na místě, ztrpčuje život. Setkal jsem se s kolegy z povolání, kteří mi řekli: "Ani byste nevěřil, jak jest to i pro mne těžké sloužiti činně a jak velmi již toužím po tom, abych konečně mohl do výslužby a byl vysvobozen z celého tohoto utrpení. Když na příklad takovému člověku řeknu: "Dělejte svou službu", když ho přistihnu opilého v nádražní restauraci, nesmím ho ani potrestati disciplinárně nebo pohnati ho k odpovědnosti, neboť běží k učiteli, ke správci menšinové školy, který jest ovšem velké zvíře, tam se sepíše štváčská stížnost, a já se pak mohu odpovídati, poněvadž jsem chtěl toho člověka přinutiti, aby řádně konal službu." Takové jsou poměry; pak se nesmíte diviti, že se u nás musí zaměstnávati daleko více zaměstnanců, než jest třeba, když jest mezi nimi velký dav lidí, kteří tam nejdou vůbec za tím účelem, aby konali službu, (Posl. Geyer [německy]: U pošty je to také tak!) - všude je to tak - kteří považují stát pouze za dojnou krávu. Ale právě za těmito živly stojí celý státní aparát, chrání je a na jejich křik se vždy dá. Každý jiný ustupuje ovšem ihned do pozadí; kdo se odváží říci něco o těchto pánech, kteří, jak jsem již jednou řekl, nemají vždy po stránce mravní příliš velkou cenu, jest zavržen, líčen jako velezrádce, jako nepřítel státu a jako bůhvíco.

Před týdnem učinil zde ve sněmovně kol. Fritscher prohlášení německých oposičních stran, v němž se ohradil proti těmto pronásledováním a v němž také vyslovil, že strany, jejichž jménem mluvil, nedají si vzíti, aby dále nepěstovaly styky, které se jim chtějí nyní zakázati, se svými bratrskými stranami mimo tento stát, a kulturní styky. Tohoto prohlášení nezúčastnily se obě německé vládní strany. Také jinak bylo nám nápadné, že nezaujaly aspoň za sebe stanovisko k otázce, která se vlastně týká také jich, poněvadž jistě smím předpokládati, že jak sociální demokrati, tak také Svaz zemědělců označují se zatím ještě jako německé strany. Důvody, proč to neučinily, nemohu naprosto zjistiti. Vyvěrají jistě asi z tolik proslavené koaliční discipliny, které však nelze jinak vždy pozorovati, ale daleko více ze slabosti a strachu těchto stran, což se na nich ještě krutě vymstí, (Posl. Geyer [německy]: Také ze škodolibosti!) a také ze škodolibosti, ale tato škodolibost jim jistě nebude ku prospěchu.

Minulé neděle po období právě nejkrutějších pronásledování měli jsme obecní volby a právě moje, tak pronásledovaná a štvaná strana smí se nazvati vítězem v těchto obecních volbách, zvláště v lázeňském trojúhelníku. Dobyli jsme vítězství přes všechno šikanování a pronásledování, přes to, že nemáme ani kousíček aparátu oněch stran, které jsme při této příležitosti porazili. Nemluvil jsem ve sněmovně také snad proto, abych prosil, aby se s námi příště nakládalo jemně a mírně. Mluvil jsem proto, abych ukázal, že pronásledování a zvláště nespravedlivá pronásledování - a zde jde o nespravedlivá pronásledování - nikdy nedosáhnou účelu, jehož se chce dosíci. Mluvil jsem dále také proto, abych dal německým vládním stranám poslední výstrahu, aby se přece také rozpomněly, že zatím jsou ještě aspoň příslušníky německé národní jednoty. (Potlesk.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Dále má slovo p. posl. K. Procházka.

Posl. K. Procházka: Dnes zde byla přednesena panem ministrem Slávikem [Další slovo bylo usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 14. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeno z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 177. schůzi posl. sněmovny.] relace o postupu četnictva v severních Čechách. Již několikráte jsme slyšeli p. ministra, jak po střílení do dělníků přednášel před celou sněmovnou relaci [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 14. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] jako svědek událostí chci poukázati na některé věci.

Včerejšího dne kolem dvanácté hodiny shromáždili se horníci v Horním Litvínově, šli průvodem směrem k Mostu a došli až do Kopist. Průvod čítal 9 až 10 tisíc horníků, hornických žen a všeho dělnictva ze severních Čech. V Kopistech bylo shromážděno asi na 1.000 horníků a hornických žen. Na toto shromáždění útočili dragouni a jízdní četnictvo. Přes to, že v Kopistech dělníci, organisovaní u Jednoty horníků a hutníků, začali zpívati hymnu "Kde domov můj", dal štábní kapitán I. jezdeckého pluku v Terezíně Škach najeti na tyto dělníky. Průvod, který se ubíral do Kopist, nevěděl nic, že na dělníky bylo najeto. Byl jsem v prvních řadách tohoto průvodu. Když jsme došli na náměstí, plným cvalem proti nám hnali se dragouni a jízdní policie. Když jsem to viděl, popoběhl jsem kupředu a ptal jsem se, kdo jest velitelem těchto dragounů a četníků. Když jsem to chtěl zjistiti, musil jsem zavolati velitele místní stráže a pozoroval jsem potom, jakým způsobem si počínali dragouni a četníci v tomto městě.

Jestliže dnes pan ministr zde mluvil, že byl dragoun raněn, mohu prohlásiti, že jsem byl svědkem, když četník srazil jednoho vojáka s koně. A mohu také prohlásiti, že právě disciplina a rozvážnost dělnictva byla příčinou, že v Kopistech nedošlo ke krveprolití. Po několika urgencích bylo povoleno uspořádati v Kopistech tábor, po jehož skončení se dělníci klidně rozešli. Zde se jasně dokumentuje: Jestliže včera bylo stříleno do dělníků v severních Čechách, je to vina nejenom četnictva, nejenom dragounů, nýbrž přímo vlády, jednotlivých ministerstev, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 14. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.]

Bylo zde mluveno o tom, že kladenští horníci byli stávkokazové. (Posl. Gottwald: Sociální demokrat to řekl!) Soc. demokrat se nestydí toto přednášeti zde ve sněmovně, ačkoliv je vedoucím stávkokazectví a organisuje stávkokazectví.

V Kladně, jakmile došla zpráva ze severních Čech a výzva z konference severočeských horníků, aby ostatní revíry podpořily tento spravedlivý boj, pochopili horníci, že v této době je nutno pomoci kamarádům a také probojovati své vlastní požadavky. A také ve středu v kladenském revíru bylo zastaveno několik dolů. Okamžitě však byly alarmovány všechny úřady a také organisace svazu Brožíkova, Jednota horníků a fašisté, kteří se snažili hned od prvního okamžiku útočiti proti nástupu horníků.

Organisace fašistů vydala okamžitě leták s provoláním, aby jejich příslušníci nastoupili práci a nedali se strhnouti do boje po boku severočeských horníků. Všechny úřady vyvinuly největší teror na horníky. V Motyčíně byl úplně výjimečný stav. Sen. Hajníková nemohla vůbec vyjíti na ulici. (Výkřiky posl. Chloupka.) Četnictvo šlo tak daleko, že postavilo jí přede dveře 2 četníky. Jakmile otevřela dveře, byly jí nasazeny bajonety na prsa. Jakmile prohlásila, že je senátorka, postupovali proti ní tím způsobem, že jí oznámili: senátorka, nesenátorka, nikdo nesmí jíti ven! Takovýmto způsobem bylo postupováno proti sen. Hajníkové.

Jestliže vy, pane, (k posl. Chloupkovi) se ozýváte, a říkáte, že to bylo správné, pak až dělníci opravdu nastoupí, nebudete míti už čas říkat, že to bylo správné. (Výkřiky posl. Chloupka.)

Okresní úřad v Kladně za vědomí vedoucího úředníka terorisoval nezaměstnané dělníky. Dělníci nezaměstnaní byli nuceni přijímat práci stávkokazeckou a když se nedařilo tímto způsobem sehnati dosti dělníků, aby nastoupili práci, terorisovali je tím způsobem, že jim odebrali červené legitimace a že jim nebyla dána vůbec žádná podpora. Když jsem protestoval na okresním úřadě, prohlásil okresní úředník kladenského okresu, že jest si vědom toho, co dělá, a že je to děláno s jeho vědomím. Když jsem protestoval na ministerstvu soc. péče, ještě do dnešní doby ministr Czech nedal řádně vyšetřiti tyto věci, aby dělníkům nezaměstnaným byly dány podpory, aby dělníci proto, že nechtěli přijmouti stávkokazeckou práci, nebyli trestáni tím, že jim jsou podpory odebírány.

Nástup četnictva, který jsme viděli včera v Kopistech, odehrál se také u nás při této stávce, a když se přes prováděný teror zaměstnavatelům nepodařilo sehnati dostatek dělníků, které by zahnali do práce, byl do kladenského revíru povolán pan soudr. Brožík. Po jeho nástupu bylo rozvezeno tisíce letáků a vedoucí této organisace provokativně druhý den nastoupili do práce, provokativně mobilisovali všechno své členstvo a strhovali i dělníky, kteří nechtěli nastoupiti do práce, přímo teroristickým způsobem a naháněli je do závodů, (Výkřiky posl. Štětky.) a dnes dovolí si tito pánové tvrditi, že v kladenském revíru dělali horníci stávkokaze.

Maně vzpomínám boje horníků r. 1900 ve velké tříměsíční stávce, kdy právě na Kladně vystoupil prof. Masaryk a mluvil k dělnictvu, že horníci mají plné právo na stávku, (Výkřiky posl. Chloupka. - Místopředseda Stivín zvoní.) a mají-li si horníci vybojovat větší kus chleba, že musí do ulic.

Dnes kladu tuto otázku: kdyby dnes vystoupil prof. Masaryk a řekl dělníkům: "Musíte do ulic, abyste si vybojovali větší kus chleba!" - co by dělal president Masaryk, nedal-li by dnes zavřít za tyto výroky prof. Masaryka?

Dnes odpovídají na vaše střílení do dělníků v severních Čechách všichni dělníci v republice. Dnes vyrukovalo do ulic na 6000 Škodováků a na táboru jasně řekli, jak se dívají na vaše střílení do dělníků. Samo policejní komisařství v Plzni muselo urgovat, aby byla povolena deputace do Škodových závodů, která by vyjednávala o požadavcích, jež kladou dělníci Škodovky. Po tomto projevu ještě dále demonstrovali Škodováci v ulicích Plzně, aby jasně odpověděli na vaše střílení do dělníků v severních Čechách. A tak jako Škodováci, tak také dělníci všech odborů budou nadále mobilisovat a protestovati proti dnešnímu režimu, který vede útok na celou dělnickou třídu. A museli-li dnes kladenští horníci nastoupiti do závodů, neznamená to, že zítra nevyrukují znovu do ulic, že nebudou hájiti znovu zlepšení své existence a že v semknuté řadě nebudou bojovati za své vlastní zájmy. Ještě dojde k tomu, že kladenští horníci vystoupí a dají jasnou odpověď celému tomu režimu na teror, který se dnes provádí, na toto střílení a útok na celé frontě proti dělnické třídě.

Až dělnická třída spontánně jako v severních Čechách vyrukuje v celé Československé republice, pak všem těm pánům, kteří se dnes vysmívají bídě dělnictva, bude teplo, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 14. dubna 1932 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen. Rozprava je skončena.

Přerušuji schůzi na 10 minut.

(Schůze přerušena v 10 hod. 32 min. večer - opět zahájena v 10 hod. 44 min. večer.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP