Předseda
(zvoní): Dále je ke slovu přihlášen p. posl. Jos. Svoboda.
Dávám mu slovo.
Posl. Jos. Svoboda: Příznakem dnešní doby je zejména charakter zákonů, které přicházejí v této době k projednávání do plena sněmovny. Tyto zákony jsou jasným obrazem poměrů v nynější kapitalistické společnosti, jsou jasným odrazem nynějších poměrů i u nás v Československé republice.
Zákon, který byl včera a dnes projednáván, zákon o státním vězení, možno charakterisovati jako zákon reakční, jehož třídní charakter jasně vyniká. Podle dosud používané prakse odsuzováni byli političtí pracovníci, zejména revolučních stran, strany komunistické, příslušníci revolučních odborů, podle paragrafů zákona na ochranu republiky. Tyto paragrafy byly většinou spojeny s označením těch činů, přečinů nebo zločinů za činy nečestné, při nichž zbavováni byli provinilci volebního práva a volitelnosti. Tento zákon na ochranu republiky byl v rozporu s dosud platnými zákony, které jednotlivě, taxativně označují určité činy a zločiny jako politické. A aby těchto rozporů nebylo, aby bylo možno nynější třídní justici odsuzovati podle libosti a zbavovat tak práv politických funkcionáře komunistické, revoluční pracovníky, a aby tito pracovníci nemohli se dožadovati politických práv, ruší se dosavadní ustanovení a dává se u zákona o státním vězení možnost všeobecného výkladu.
Touto praksí, že zde v zákoně nejsou přímo taxativně vyjmenovány výhody pro politické vězně ani důvody, pro které by měli právo na označení svých činů jako přečinů nebo zločinů politických, dává tento zákon státní byrokracii, nynější třídní justici plně možnost, aby těchto výhod mohla paušálně zbavovat všechny příslušníky komunistické strany, všechny odsouzence, kteří při demonstracích a na schůzích přijdou do rozporů se zákony republiky.
Že podle tohoto třídního charakteru justice vypadá dnes i prakse, je vidět na tom, že se zabavují pouhé letáky, v nichž se oznamuje dělnictvu příčina, proč svolány byly protestní schůze, na nichž má býti mluveno o korupcích a o praksi, která je prováděna proti komunistickým poslancům a proti komunistickým funkcionářům, prostá oznámení, kde se činy spáchané vládáními činiteli a vládními poslanci označují pravými jmény, kde také pravým jménem označují se činy spáchané vládou a vládním aparátem na komunistických poslancích a funkcionářích. Nesmí se proletariátu říci přímo, že komunistický posl. Major sedí v kriminále a má býti souzen proto, že organisoval boj zemědělského proletariátu za zvýšení mezd, ukázal dělnickým masám cestu boje za chléb a práci a stál v čele boje pracujícího lidu Československa proti sociálnímu a nacionálnímu útisku, že komunistický sen. Stránský byl odsouzen na 12 měsíců do žaláře proto, že organisoval nezaměstnané dělníky do boje za státní podporu všem nezaměstnaným na účet státu, podnikatelů a proti gentskému systému, že komunistický posl. Harus sedí dodnes na Borech, protože stál v čele boje pracujícího lidu za zvýšení mezd, proti propouštění a vysazování, za 7hodinnou dobu pracovní bez zkrácení mezd.
Ministři, měšťáčtí a socialističtí poslanci a advokáti, korupčníci a úplatkáři v čele s poslancem Národní Ligy Stříbrným jsou na svobodě. To nesmí býti dělnictvu řečeno, nesmí býti činy této vlády a vládních činitelů označeny pravým jménem.
Nejenom to, ale reakční ráz dnešní vlády a vládních orgánů je viditelný z výměru, který mám zde v ruce (ukazuje listinu), z výnosu vydaného policejním komisařstvím na Kladně, které provedlo dne 18. června t. r. prohlídku v redakci periodického časopisu "Svoboda", kde hledalo sběrací bločky a listiny vydané pro nezaměstnané dělníky, aby se mohli zúčastniti mezinárodní sportovní slavnosti Spartakiady v Berlíně. Tato prohlídka byla učiněna na základě oznámení v časopise "Svoboda", že budou na Kladně prováděny sbírky na sběrací listiny na uvedený účel a prodávány bločky. Z protokolu sepsaného v redakci se soudr. Přibylem jako redaktorem časopisu "Svoboda" vychází na jevo, že tyto bločky a sběrací listiny dosud do určitých míst nedošly a proto také nemohly býti podle zákonných předpisů předloženy příslušnému policejnímu úřadu se žádostí o povolení.
Zajímavé je, že pánové na komisařství v Kladně sahají k paragrafům, vydaným před 158 lety, aby mohli prováděti persekuci revoluční složky a tím znemožniti akci sportovní složky v Československu, která se hodlá zúčastniti masově berlínské Spartakiady, která činí opatření, aby na berlínské Spartakiadě měli účast v prvé řadě i nejchudší z chudých, nezaměstnaní dělníci. Bylo sáhnuto k paragrafu zákona protijesuitského, který byl namířen proti žebravým sbírkám, podnikaným jezuity. Zákon byl vydán císařem Josefem 10. září 1773. Byl to tedy zákon, namířený proti jesuitům, zákon, kterým mělo býti čeleno rozmáhání se černé reakce. To bylo za rakouského absolutismu. Dnes vidíme pravý opak. V demokratické republice sahá se k těmto zákonům jedině proti pokrokovým, revolučním složkám, které hlásají ideu budoucnosti, ideu komunismu, osvobození proletariátu ze jha kapitalismu. Jest to skutečně příznakem doby.
A nyní chci poukázati na to, že vedle tohoto zákona, který se dnes projednává, jest připravena řada jiných zákonů, které mají tentýž reakční charakter. Jimi má býti zabráněno rozkladu dnešní kapitalistické společnosti, mají býti činěny pokusy o záchranu tohoto kapitalistického systému.
V poslední schůzi soc. politického výboru, ve kterém se projednával nový reakční zákon, jímž bude zatíženo po 40 roků 150.000 soukromých zaměstnanců, podléhajících pensijnímu pojištění, zvýšením přirážek o 17 mil. Kč ročně, mluvil posl. Tayerle, soc. demokrat, o očekávaném vzrůstu nezaměstnanosti v Československu a žádal svého kolegu dr Wintra, aby poprosil ministra soc. péče a ministra veř. prací, aby stejně jako až dosud "pečovali" o nezaměstnané, t. j., aby připravili žebračenky pro nezaměstnané.
Nezaměstnaní, těšte se!
V další své řeči zabýval se pak nouzovými nařízeními vlády německé a prohlásil, že ani my - t. j. nynější buržoasie a sociálfašistická vláda - nemůžeme se uzavírati takovýmto myšlenkám. Zde ukázal zcela jasně typ sociálfašisty, který zcela nezahaleně říká, po které cestě půjde dnešní vláda - po cestě dalšího zotročení a fašisace.
Předloha zákona o pracovních soudech, která byla již minulého týdne v senátě na rychlo promrskána a schválena, je dalším útokem na práva pracujícího dělnictva. Tímto zákonem má býti dělnictvu vzata jediná možnost obrany proti zaměstnavateli, zbraň, ke které dnes dělnictvo čím dále tím více sahá, aby odrazilo drzý útok podnikatele-kapitalisty na svou hubenou mzdu. Napříště budou se všechny mzdové spory vyřizovati za zeleným stolem bez dělníků a proti dělníkům. Soudci budou jmenováni ministrem a přísedící soudu soudcem, jak budou navrženi zaměstnavateli a sociálfašistickými odborovými bonzy. Ne soudy vámi, dělníci, volené, ne demokracie, ale fašismus, a běda vám, nepodrobíte-li se vynesenému rozsudku, kterým bude se vám diktovati desetiprocentní, ba i větší snížení mezd, a sáhnete-li ke stávce. Pak budete míti Košúty třebas týden co týden.
Vládní mašina horečně pracuje o dalších zákonech, které jsou jen dalším stupňováním zbídačování a politiky hladu. Zákonem o obilním monopolu mají se dostati agrárníkům a fabrikantům nové desítky a sta milionů Kč. Konečně nové sinekury a nová koryta mají býti zavedena na účet pracujících, to znamená: nové zbídačení, nové daně, další zdražování životních potřeb.
A kdo připravoval tyto dva reakční zákony? Sociálně demokratický ministr Meissnera ministr hladu Bechyně. To je ta vaše positivní práce pro nezaměstnané a pro pracující lid. Nejdříve jste dělali zlevňovací kampaň a zvýšili jste cla, prý v zájmu malorolníků. Pak jste vyrukovali do boje proti nezaměstnanosti. Odhlasovali jste 1300milionovou investiční půjčku, ze které nezaměstnaní neviděli dosud ani haléře. Nezaměstnaným jste dali sliby, pendreky a olovo a zkrachovaným státním železnicím a bankám sta miliony.
"Právo lidu" ze dne 10. června t. r. samo musilo napsati, že letos stavějí samosprávné úřady, to je obce a okresy, méně nežli leta minulá, ba dokonce dochází v nynější době k propouštění. Zlevňovací akcí učinili jste přípravu ke generálnímu útoku kapitalistů na mzdy dělnictva a odhlasováním vyšších cel agrárníkům zdražili jste pracujícímu lidu chléb.
Tato vaše politika hladu a fašismu vyvolává silný odpor a nespokojenost v řadách dělníků, organisovaných ve vašich sociálně-fašistických organisacích, která se rychle šíří.
V pátek minulý týden konaly se čtyři schůze soc. demokratických odborových funkcionářů a na všech těchto schůzích vystoupili důvěrníci vaši ostře proti sociálfašistickým odborovým sekretářům. Na schůzi libeňské prohlásil předseda závodního výboru z kovodělného závodu: Takhle to dál už nejde. My si musíme vzíti vzor podle komunistů a jíti demonstrovati na ulice. Ve vládě jste nic pro nás neudělali a co jste udělali, jsme tím sami biti. Udělali jste zákon o teroru a my odnášíme důsledky. Zavedli jste gentský systém, což je něco tak špatného a podlého, co by mělo býti ihned odstraněno. Gentský systém přivedl naše organisace do krachu a proto vystupte z vlády. Tak volají tito funkcionáři. Takový byl obsah řečí debatujících důvěrníků soc.-demokratického dělnictva. V řadě organisací sociálfašistických vystupují poctiví dělníci hromadně a přestupují do rudých odborů a komunistické strany Československa. Dělnictvo nedá se již vámi klamati tvrzením, že se nedá v době hospodářské krise bojovati. Poznává již vaši úlohu, která spočívá v desorganisování dělnické třídy, v nucení dělnictva ke kapitulaci před kapitalismem a tvoření tak předpokladů pro porážku dělnické třídy a zachránění kapitalismu z krise cestou fašismu. Chápe, že není pro něho jiné cesty nežli cesta třídního boje, boje za práci, chléb a svobodu.
Stavební dělnictvo za poslední tři měsíce prodělalo 55 stávek na obranu své mzdy, která je jim stavitelskými firmami do značné míry snižována. V řadě případů svůj boj vyhráli přes značný teror a postup četnictva proti stávkujícím, přes pokusy zrady se strany sociálfašistů pod vedením průmyslového svazu stavebního dělnictva.
V řadě míst je dělnictvo ve mzdovém boji. V Požárech v kamenolomu, který je státním podnikem, stojí dělnictvo již sedmý týden v boji. Zde jde stát jako zaměstnavatel v čele útoků na mzdy kamenických dělníků. Správa kamenného lomu v Požárech vypověděla ke dni 30. dubna kolektivní smlouvu a poněvadž týden před tím nedošlo k dohodě o novém návrhu kolektivní smlouvy, předloženém správou závodu, sáhla prostě dne 2. května k diktátu. Vyvěsila v závodě vyhlášku, kterou oznamuje snížení dosud platných úkolových cen o 10% a mezd hodinných o 20%. Příplatky na práci přes čas se ruší úplně u pomocných sil a u kvalifikovaných se snižují se 40% na 20%. Dále se ruší dosud platná 8denní výpovědní lhůta a zavádí se hodinová. Správce podniku prohlásil pak dělnictvu: kdo s těmito podmínkami nesouhlasí, může jíti. Když pak dělnictvo jednomyslně odmítlo tento drzý fašistický diktát, rozkřikl se na ně: já vám ukáži, vy buzeranti, že je ve mně ještě vojenská krev. Dělnictvo se této hrozby nezaleklo a tak došlo k výluce. Ihned bylo povoláno četnictvo, které s nebývalou horlivostí nutilo dělnictvo k nastoupení práce. Správce podniku inž. Kný sáhl okamžitě k písemné výpovědi z bytů, podle které všichni dělníci, bydlící v závodních bytech, měli se z rozkazu finanční prokuratury do 24 hodin vystěhovati. Touto hrozbou podařilo se mu získati pouze 5 stávkokazů. Proto použil téhož prostředku v druhém závodě, v Mrači, kde se mu podařilo získati asi 10 stávkokazů, kteří pod ochranou četnických bajonetů jsou každodenně dováženi do závodu a zpět. Když jsme činili dotaz u finanční prokuratury, zjistili jsme, že podobného rozkazu na vyklizení závodních bytů nedali. (Předsednictví převzal místopředseda Stivín.)
Kdo je v čele obou podniků? Správcem požáreckého lomu i lomu v Mrači je již výše zmíněný inž. Kný, býv. správce velkostatku, který se snad velmi dobře vyzná v hnojení a dobytku, ale kamenické práci vůbec nerozumí. Je však výborným odborníkem ve sprostotě a znásilňování proletářských děvčat. Za jeho vedení zavládá v podnicích turecké hospodářství. Závod za nynějšího vedení nemůže prosperovati, je prý pasivní, ač ceny od prací v úkolu, na př. od kostek, jsou nižší než u soukromého podnikatele. Tento člověk, jehož přesnou charakteristiku vylíčili jsme v interpelaci námi podané ministru vnitra, ministrům veř. prací a zemědělství, a který patří do kriminálu, stojí do dnešního dne v čele obou podniků a pod ochranou četnictva, zatím co stávkové hlídky jsou na jeho pokyn četnictvem zjišťovány, vyslýchány a hrozeno jim kriminálem.
Úloha sociálfašistických vůdců hraje i v tomto zápase význačnou roli. Sociálfašistický sekretář Lev, který se zúčastnil vypuknutí boje a ihned se snažil spor likvidovati v neprospěch dělnictva, byl jednotně odmítnut a proto víc se mezi dělnictvem neukáže.
Těsně vedle požáreckých lomů nalézá se ústav pro tuberkulosní "Humanita ", jehož ředitelem je soc. demokratický senátor Johanis. Poněvadž jest mužem humanity, ochráncem utlačovaných, mluvil také v senátě o boji kameníků v Požárech. Jaká je však skutečnost? Asi ve vzdálenosti 1 km otvírá se nový lom firmou Hlava. V tomto novém lomě může po čase najíti zaměstnání až 200 dělníků. Dělnictvo v okolí bydlící se těší, že konečně po dlouhé době najde nějaké zaměstnání. Ale to by nesměl býti vládcem nad okolím humanista V. Johanis, který podal protest proti otevření lomu a tím znemožnil několika stům dělníkům nalézti zaměstnání, aby tak mohli zachrániti své rodiny od zhoubného účinku Kochových bacilů, t. j. od umírání hladem a tuberkulosou. V ústavě zaměstnává pan Johanis místo dělníků trestance. Taková je pravá tvář tohoto socialisty a humanisty.
Chci poukázati ještě na několika případech, jak podnikatelé staveb využívají dnešní hospodářské krise, která má za následek silné ochabnutí stavebního ruchu a značnou nezaměstnanost dělnictva stavebního, k bezohlednému vykořisťování a snižování úrovně stavebního dělnictva.
Na regulačních pracích ve Vraném n. Vlt., které provádí firma inž. Hlava, vypukl před časem mzdový spor. Dělnictvo vstoupilo do stávky, aby si vynutilo zlepšení svého platu, slušnější zacházení a uznání důvěrníků. Byla uzavřena průmyslovým svazem stavebního dělnictva smlouva se zaměstnavatelem, která není však zaměstnavatelem dodržována. Dělníci jsou zvlášť ještě okrádáni mistry. Dělníci pracující na zatloukání pilotů pracují týdně až 90 hodin.
Další takový křiklavý zjev je v Mikulovicích ve Slezsku. Tam jsou dva kamenické závody Wolf a Franke. U těchto firem dělníci jsou bitím a fackami nuceni k práci přes čas. Není žádnou výjimkou, že někteří pracují až 96 hodin týdně. Ve východních Čechách provádí se letošního roku několik regulačních prací na řekách Chrudimce a Orlici Divoké a Tiché. Regulační práce na Orlici v Doudlebích provádí firma inž. Novotný. Firma zaměstnávala dělnictvo za podmínek přímo nesnesitelných. Dělníkům, kteří byli po celou zimu bez práce a tím se krvavě zadlužili, pokud jim byl úvěr místními živnostníky poskytnut a kteří čekali, že zahájením práce vydělají si nějaký ten groš, splatí dluhy a trochu dosyta se najedí, platil podnikatel až 2.40 Kč na hodinu, okrádal je na vykopávkách a ještě tuto hubenou mzdu jim upíral. Místo za 48 hodin práce vyplácel jim pouze 2/3 anebo jen polovinu vydělané mzdy.
Takovéto provokativní jednání podnikatele vyvolávalo přirozeně odpor v dělnictvu. Několikráte se obrátili na okresní správu v Rychnově, aby zjednala nápravu, ale vždy bez výsledků. Proto vstoupili do stávky, aby si vynutili zvýšení mezd a uzavření řádné kolektivní smlouvy. Okresní správa v Rychnově, která dříve byla hluchou k žádostem dělnictva, nyní okamžitě byla pohotova, aby chránila četnictvem stávkokaze, které zaměstnavatel verboval. Došlo k malé srážce stávkujících a stávkokazů. Nastal ihned zuřivý hon a zatýkání stávkujících. Pět mladých hochů bylo časně ráno zatčeno a odvezeno k soudu do Kostelce n. Orl.
Tento ostrý zákrok četnictva vyvolal ohromné rozechvění v celé obci. Večer se konal obrovský tábor lidu. Z táboru táhlo na 500 dělníků a dělnic do Kostelce před soudní budovu, aby si vynutili okamžité propuštění zatčených. Proti těmto rozbouřeným masám dělnictva bylo povoláno vojsko. To jsou prostředky, kterými řešíte nynější hospodářskou krisi a nezaměstnanost. Násilnými prostředky, pendrekem, bajonety a olovem chcete udržet klid a pořádek, jak vy říkáte, chcete zachrániti sebe a celý tento režim na účet pracujících.
Uvedl jsem jen několik příkladů, jak podnikatelé v čele se správou státních podniků provádějí surový útok na mzdy dělnictva. Ještě uvedu několik dokladů, jaký neslýchaný fašistický režim zavládá na stavbách prováděných přímo pod okny vlády a dozorčích orgánů.
Letošního roku se provádí v Praze několik větších staveb družstevních domů. Tyto družstevní domy jsou stavěny sociálfašistickými družstvy za pomoci státních subvencí, tedy za peníze vymačkané státem na poplatnictvu, především na dělnictvu. Práce tyto jsou zadávány stavitelům s podmínkou, že budou zaměstnávat pouze příslušníky jejich organisace. Ti, kdož nejsou organisováni, nutí hrozbou propuštěním z práce ke vstupu do jejich organisace, při čemž na nich žádají 18 Kč zápisného a zaplacení příspěvků půl roku napřed. Tak sekretář Polák ze svazu Tetenkova se dostavil na stavbu družstevních domů v Holešovicích, kterou provádí firma Kadlec a Karlík, dal zastaviti práci na dvě hodiny a nutil dělnictvo hrozbou propuštěním ke vstupu do jejich, t. j. sociálfašistických odborových organisací, a zaměstnavateli případným odejmutím stavby. Na sociálfašistické sekretáře, jak je vidět, zákon o teroru neplatí. Naproti tomu zástupci průmyslového svazu stavebníků je znemožňován styk s dělnictvem i v poledních přestávkách na stavbě. Jakmile se dostaví mezi dělníky na stavbu, ihned podnikatel anebo jeho náhončí dá ho zatknout policií a odvést.
Persekuce důvěrníků dělnictva na stavbách je nebývalá. V demokratické republice jsou zvolení důvěrníci dělnictva zaměstnavateli ihned vyhazováni, zatím co ve starém Rakousku volby důvěrníků na stavbách byly prováděny úplně volně. Na většině staveb pracuje se přes čas. I na družstevních stavbách pracují dělníci až do 8, 9 hod. večer. Mzdy jsou dělnictvu snižovány. Podnikatelé nutí dělníky k individuelnímu podpisování reversů, podle kterých platí zedníkům místo 5.40 Kč 4.50 Kč a pomocným dělníkům místo 4.20 Kč ve smlouvě uvedených pouze 3.50 Kč za hodinu.
Tempo racionalisace na stavbách je přímo šílené. Úkolováním prací a parťáckým systémem je výkon dělnictva nejvýš maximální. Při tom dělníci v úkolu pracující nedocilují většinou ani hodinové mzdy při 10- až 12hodinové době pracovní. Samozřejmě, že takovéto šílené tempo výroby musí míti za následek neobyčejný vzrůst úrazů. To dozorčí úřady nevidí, ač se to děje přímo pod jejich okny. Je přirozené, že stavební dělnictvo, které z 90% bylo celou zimu, t. j. celý půl roku bez zaměstnání a které je si vědomo toho, že i ti šťastnější, kteří dostali zaměstnání, budou letos pracovati 20, nejvýše 25 neděl, je do nejkrajnější míry pobouřeno tímto nebývalým fašistickým útokem na jejich beztak už bídnou existenci.
Stavební dělnictvo nebude nadále
takovéto poměry trpět a povede neúprosný boj za zlepšení své existence,
za celostátní kolektivní smlouvu, proti práci přes čas a za 7hodinovou
dobu pracovní bez újmy na týdenním výdělku, proti úkolovému a
parťáckému systému, proti fašistickým metodám, za uznání svých
důvěrníků podnikateli. Svůj boj povede po boku ostatního dělnictva,
Karlohuťáků a zeměrobotníků na Slovensku, přes fašistický teror
a zradu sociálfašistických vůdců, společně s nezaměstnanými dělníky
povede svůj boj za právo na život, za práci, chléb a svobodu.
Stavební dělnictvo nastoupí do tohoto boje pod vedením jediného
vůdce dělnické třídy, komunistické strany Československa a rudých
odborů, které volají k němu jako k ostatnímu dělnictvu v závodech
a k nezaměstnaným: Zrychlete tempo přípravy k boji, zpevněte své
řady, vytvořte všude na závodech, na stavbách jednotnou bojovnou
frontu pracujících, volte bojovné výbory jednotné fronty, volte
revoluční důvěrníky v závodech a na stavbách. Do boje za své dílčí
požadavky proti kapitalistickému systému a jeho opoře - sociálfašistům
a za brzké vítězství pracujících měst i venkova. (Potlesk komunistických
poslanců.)
Místopředseda Stivín (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.
Žádám o přečtení podaných pozměňovacích
návrhů.
Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):
1. Pozměňovací návrhy posl. dr Sterna a soudr.:
§ 1 budiž nahrazen zněním:
"(1) Ukládá-li soud nebo kterýkoliv jiný úřad trest na svobodě za politický trestní čin, dlužno s odsouzenými - pokud nejde o úmyslný, proti zájmům pracujícího lidu nebo potlačených národů směřující čin - při odpykání trestu zacházeti jako s politickými vězni.
(2) Pro posouzení, jde-li o politický čin, jsou rozhodující pohnutky činu. Ve sporných případech budiž čin považován za politický, není-li podán důkaz, že čin nebyl spáchán z politických pohnutek.
(3) Zvláště buďtež vždy za politické činy považovány všechny činy, které byly spáchány v proletářském třídním boji, v boji o požadavky pracujícího lidu ve městech i na venkově, v hospodářských bojích, mzdových hnutích, stávkách, v boji o politická práva proletariátu, v boji proti politickému, sociálnímu a národnostnímu útisku, v boji o národní právo sebeurčení - - -, proti kulturnímu zpátečnictví, v boji proti hladu, fašismu, imperialismu, imperialistické válce, na - - -, za koloniální revoluci a v boji za poražení kapitalistického řádu, dále trestní činy podle zákona na ochranu republiky, zákona shromažďovacího, tiskového, spolkového a podobné."
§ 4 budiž nahrazen zněním:
"(1) Zostření nebo zhoršení trestů politických vězňů a odebrání jejich výhod není přípustné.
(2) Při odsouzení, při kterém jsou splněny podmínky §u 1, je ztráta občanské cti, občanských práv a podobné trestní následky nebo trestní doplňky vyloučeny."
§ 5 nechť zní:
"Trestní výkon musí se u politických vězňů omezovati na pouhé uzavření. Vězňům nesmějí býti odepírány žádné výhody s tím slučitelné.
Obzvláště náleží politickým vězňům: společné umístění toliko s politickými vězni, nebo, když to žádají, ubytování jednotlivě.
Právo opatřovati si a čísti knihy a časopisy jakéhokoliv druhu, používati psacích potřeb a psáti podle přání; nesmí býti k práci nuceni, smějí se podle vlastní volby zaměstnávati jakoukoliv prací, mohou užívati vlastního oděvu, prádla, obuvi, ložního zařízení a pod. Jsou sproštěni povinnosti uklízeti vězeňské místnosti, mohou kouřiti podle přání, opatřovati si stravu podle vlastního výběru bez úředního dozoru a přijímati návštěvy bez omezení."
§ 6 budiž nahrazen zněním:
"Soudnímu výroku, týkajícímu se výhod politických vězňů, lze odporovati pouze se strany odsouzeného, nikoliv však se strany žalobce."
§ 7 budiž změněn takto:
"Výhody politických práv vztahují se také na všechny osoby podrobené pravomoci vojenských soudů. Pro trestní činy, při kterých jsou splněny podmínky §u 1, nejsou vojenské soudy příslušné."
§ 8 nechť zní:
"U trestů za politické trestní činy, které byly spáchány než tento zákon nabyl účinnosti, platí ustanovení tohoto zákona, a to také pro tresty, které již byly uloženy, pokud zákony platné v době činu nebo odsouzení nejsou příznivější pro obžalovaného."
2. První eventuální návrhy posl. dr Sterna a soudr.:
V §u 1 budiž v odst. 1 škrtnuta část od slova "způsobem" až ke slovu "nečestné".
V §u 5 budiž odst. 3 škrtnut.
V §u 8 budiž v odst. 2 škrtnuto ustanovení od počátku až po slova "jeden měsíc".
3. Druhé eventuální návrhy posl. dr Sterna a soudr.:
V §u 1 budiž odst. 3 škrtnut.
V §u 5 buďtež v odst. 3 škrtnuta slova od "s výjimkou" až do konce.
4. Resoluční návrh posl. dr Sterna a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby do týdne předložila posl. sněmovně návrh zákona o všeobecné amnestii a abolici pro trestně stíhané proletáře podle těchto zásad:
1. Všichni proletáři, odsouzení pro svou účast na třídním boji proti buržoasii, buďtež ihned amnestováni.
2. Trestní řízení, zahájená proti proletářům pro jejich účast na třídním boji proti buržoasii, buďtež ihned zastavena.
3. Provedením příslušných kroků
k docílení této amnestie a abolice pověřují se ministři spravedlnosti
a soc. péče.
Místopředseda Stivín (zvoní):
Dávám slovo k doslovu zpravodaji p. posl. dr Ivankovi.
Zpravodaj posl. dr Ivanka: Slávna snemovňa! Ako ste sa z debaty presvedčili, všetci rečníci bez výnimky viacmenej súhlasili s predlohou vlády o štátnom väzení. Žial, že niektorí rečníci hovorili o všetkom možnom (Výkřiky komunistických poslanců.), len nie o tom, čo sa týka práve návrhu zákona. Liberálna manipulácia nášho jednacieho poriadku dovoľuje rečníkom odkloniť sa od predmetu a rečníci toho veru náležite využili, ba zneužili. V iných parlamentoch rečník má možnosť pred denným poriadkom žiadať slovo a tu môže hovoriť o čomkoľvek. Predseda parlamentu mu to obyčajne povoľuje. Jestli ale pri jednaní samom chce sa odkloniť od predmetu, tu môže si vyžiadať dovolenie parlamentu, aby sa mohol od predmetu odkloniť. Žial, že u nás nemáme tejto praxe a preto sme nútení počúvať všetky možné rozumné i nerozumné reči (Výkřiky komunistických poslanců.), všelijaké rekriminácie, ktoré s predmetom nesúvisia. Následok toho je, že páni rečníci rečnia prázdnym laviciam a ešte i tí dvaja traja poslanci, ktorí tu sú, zaujímajú sa inými vecmi, starosťami, rozmýšľajú, pracujú alebo sa shovárajú o niečom inom.
Boly podané, ctená snemovňa, niektoré alternativné návrhy. Ale s tými je to tak, že jestli prijmeme niektorú ktorúkoľvek alternativu, každá má svoje újmy alebo výhody a preto ťažko je vyberať, ktorá z alternatív bola by lepšia a prospešnejšia. Tak je to i s otázkou, či sa má taxativne vypočítať každý delikt, ktorý má byť trestaný štátnym väzením, alebo či má byť do zákona pojatá len všeobecná definicia politických deliktov, na ktoré potom sám súd má aplikovať ako trest na slobode štátné väzenie.
Jestli bysme boli prijali alternatívu,
aby boly delikty, ktoré majú byť trestané štátnym väzením, taxatívne
vypočítané, bolo by to malo síce tu výhodu, že by sa sudcovia
nemohli odkloniť od vymerania trestu na slobode v štátnom väzení,
tedy v každom takomto prípade by toto štátné väzenie muselo byť
vymerané, ale vtedy by sa - pri taxativnom vymenovaní deliktov
- počet takýchto politických deliktov veľmi zmenšil (Výkřiky
komunistických poslanců.), kdežto prijatím alternativy (Výkřiky
komunistických poslanců. - Místopředseda Stivín zvoní.),
ktorá je v návrhu zákona... (Výkřiky posl. dr Sterna.).
Ale vy tomu nerozumiete, škoda s vámi o tom hovoriť! (Odpor
komunistických poslanců. - Místopředseda Stivín zvoní).
- Stálé výkřiky komunistických poslanců.)
Místopředseda Stivín (zvoní):
Prosím, aby řečník nebyl vyrušován.
Zpravodaj posl. dr Ivanka (pokračuje): Prijatím tejto alternatívy umožnené je vymerať trest štát. väzením na všetky trestné činy. Možno trestať štátnym väzením i urážku na cti, pomluvu, krádež (Výkřiky posl. Jurana.), na príklad, ako sa to nedávno stalo, krádež nejakého dokumentu, krivú prísahu, krivé svedoctvo, jestli to bolo spáchané z pohnútok politických a nie z nejakých nečestných, nízkych pohnútok. A práve páni, ktorí trvali na tej alternatíve, aby delikty trestané štát. väzením boly taxatívne vypočítané, by boli práve zmenšili možnosť súdu trestať mnohé a mnohé politické delikty týmto humánnejším, ľavnejším trestom na slobode. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Stivín zvoní.)
Jestli z tohoto zákona ešte niečo chýba, tak bysom povedal, že bolo by treba už v samom zákone dišponovať, aby štát postavil 3 či 4 zvláštné budovy, trestnice, v ktorých by sa trest štát. väzením mohol odpykať. Lebo, myslím, že je to celkom pochopiteľné, že previnilcovi politických deliktov, ktorý môže byť človekom tým najšľachetnejším a najpoctivejším, nebude práve milé sedeť vo väzení s ľuďmi, zavretými pre nečestné, podlé zločiny. (Výkřiky posl. Jurana.) Preto ja i s tohoto miesta vyslovujem nádej, že vláda v krátkom čase postará sa o to, aby v republike aspoň 3 alebo 4 zvláštné štátne väzenia boly postavené. (Výkřiky posl. Jurana.)
Na reč tých pánov poslancov, ktorí nezaoberali sa tematom vládneho návrhu zákona, prirodzene reflektovať ja, ako zpravodaj, nemôžem.
Tí páni poslanci, ktorí sa vo svojích rečiach zaoberali samým vládnym návrhom, tí, až myslím na p. kol. dr Sterna, všetci prijali vládny návrh tak, ako ho ústavno-právny výbor predložil. (Posl. dr Stern: Oni vědí proč!) Tie návrhy, ktoré predložil pán dr Stern, sami v sebe nosia svoju negáciu. Jestli jednotlivé paragrafy návrhu dra Sterna porovnáte, tak uvidíte, že jeho pozmeňovacie návrhy boly predložené len preto, aby mohli byť svojim časom žurnalisticky zpracované a verejnosti prednesené tak, aby dokázali, že strana komunistov ako veľmi na srdci nosí záujem pracujúceho ľudu. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Stivín zvoní.)
Ale tieto návrhy nemajú ani po technickej, ani po vedeckej a logickej stránke tých náležitostí, ktoré musí mať každý návrh zákona a preto musím konstatovať, že jeho návrhy pozmeňovacie nie sú seriozné a preto ich ani neprijímam.
Odporúčam slávnej snemovni, aby
vládny návrh zákona o štátnom väzení ráčila prijať v tom znení,
ako ho vláda predložila po prejednávaní v ústavno-právnom výbore.
(Potlesk.)
Místopředseda Stivín (zvoní): Nebude-li námitek, odložím hlasování o tomto odstavci, jakož i jednání o 2. a 3. odstavci pořadu a budeme projednávati odst. 4. (Námitky nebyly.)
Námitek není.
Přistoupíme tedy k projednávání
odst. 4, jímž jest: