Vedle toho poslali zástupci závodů různých dělnických institucí své delegáty jako hosty. Těch bylo 25. Zde bylo viděti sílu tohoto prvního sjezdu a přes to, že doposud jste se snažili každé hnutí nezaměstnaných dělníků utopit krví nebo kolbami četníků a pendreky policistů, nezdařilo se vám to. Přes to, že jste tam měli několik set policistů a přes 100 četníků, takže sjezd se konal až do konce pod tímto tlakem, síla delegátů, kteří přišli, vynutila si, že jste byli vůči tomuto sjezdu bezmocni.
Na tomto sjezdu promluvilo vedle hlavního referenta 40 dělníků ze všech končin republiky. Obvinili váš režim jako režim hladu, bídy a imperialistické války. Sjezd odsoudil vaše žebrácké podpory, které dáváte. Vy říkáte a štvete ve vašich novinách, co všechno pro nezaměstnané děláte, a jděte se podívati do těch rodin, jak žiji nezaměstnaní dělníci, jděte se po dívati do 3 až 4členné rodiny a uvidíte, že nemohou posílati své děti do školy proto, ze se nenajedí, nemají obuvi a oděvu! (Výkřiky komunistických poslanců.).
Poukázky pana ministra Czecha jsou stále menší a menší. Vesnice, kde je 250 nezaměstnaných, dostává na celý měsíc 11 poukázek. A tomu vy říkáte akce pro nezaměstnané dělníky? Tomu vy si dovolujete říkati, ze se staráte o proletariát a na druhé straně schvalujete, aby 300 milionů bylo vraženo do chřtánu zkrachovaným bankám a vydřiduchům, kteří vysávají dělnickou pracující třídu? Tomu vy říkáte, že pomáháte nezaměstnaným dělníkům?
Sjezd odsoudil ústy těch, kteří se přihlásili v debatě o slovo, vaši mléčnou akci. Tato mléčná akce zkrachuje a bude krachovat neustále. Pan president ze snadno a rychle sehnaného daru uvolnil 2 miliony Kč, a já jsem již jednou říkal, kam se podělo těch 18 milionů? Dnes hladové děti chodí do škol a na druhé straně je ulito 18 milionů Kč. Proletariát se ptá, kam přišlo těch 18 milionů, které byly vydřeny z práce dělníků a dělnic?
Nezaměstnaní dělníci v diskusi říkají druhým kamarádům, jak si pomáhali k menším úspěchům dílčím, že stalo se to jen bojem, poněvadž všude tam, kde dělnictvo demonstrovalo, kde dělníci naplňovali vaše zasedací síně obecních starších, okresních úřadů [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 17. března 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] kdyby byli mohli hlasovati rukama, tak hlasovali, aby uspokojili dělníky. A ti, kteří mluvili na tomto sjezdu, doporučovali všem, že zbývá jim jediná cesta, to je cesta boje. Otřásá se již váš základ, otřásá se a vy proto k udržení svého kapitalistického režimu saháte k prolévání krve a saháte ke krmení nezaměstnaných dělníků pendrekem a kolbou.
Sjezd odsoudil též sociálfašistické vůdce. Vystupovali tam národně socialističtí dělníci a organisovaní sociálně-demokratičtí a odhalovali váš švindl. Přímo říkali, že jste zrádci třídního boje, říkali, že jste zradili zájmy drobného pracujícího lidu. A o vyšší vymoženosti, o které říkáte, že jste ji vybojovali, o gentském systému říkají, abyste s ním šli k čertu, a to proto, že spousty vašich lidí mají také již vyprodáno, jak se lidově říká, již skončili určitý čas, po který mají podporu dostávati. Tisíce dělnických rodin nedostává dnes vůbec žádné podpory. Směle mohu říci, že nejméně 70% nezaměstnaných dělníků nedostává žádné podpory.
Dělníci přímo prohlašovali, že jste ze všech organisací udělali podpůrné spolky, ž to nejsou organisace výbojné, organisace třídní. (Výkřiky komunistických poslanců.)
A zatím na druhé straně schvalujete stále všecky ty zákony, které jsou na větší a větší
zbídačení pracující třídy. Posíláte proti pracujícím dělníkům policii, četníky a vojsko. A poněvadž jeden dělnický stát, kde není nezaměstnaných, ukazuje zářným příkladem proletariátu v Československu cestu, kterou se má bráti, proto ve svých kanálech štvete proti Sovětskému svazu, proto se snažíte poštvati dělníky. Ale nedaří se vám to, poněvadž delegace, které přijíždějí z vašich řad, dokazují, jaké úspěchy má jediný dělnický stát ve výstavbě socialismu.
Ukazuji ještě na jednoho záludného nepřítele pracující třídy, t. j. fašistické demagogy. Sociálfašisté ztrácejí dnes posice mezi pracujícím lidem. Volby dokazují, že se jejich posice mezi dělníky hroutí a dokazovali to delegáti nezaměstnaných, kteří byli na sjezdu a kteří prohlásili, že se ještě ani jeden poslanec nepřišel na schůzi podívati a ani jeden soc. demokratický předák že se neodvážil jíti a mluviti k nezaměstnaným dělníkům. (Výkřiky komunistických poslanců.)
Proto také v nejvyšší nouzi má buržoasii zachrániti pan Stříbrný, Pergler, Gajda a němečtí nacionálové. Mají ji zachrániti krvavým režimem, režimem bílé hrůzy jako je to v Italii, Polsku, Maďarsku a na Balkáně, ale dělníci je odhalí a vyúčtují si to s nimi, jako včera v Libni s p. Stříbrným, třeba pan Stříbrný říkal ve svém plátku, že jsem já vedl údernou brigádu. Je na omylu. Já jsem tam nebyl, já jsem nic nepřipravoval, poněvadž jsem byl na veřejné schůzi na Žofíně, ale vypořádali si to s vámi dělníci z Libně a vypořádají si to napříště vždycky. (Výkřiky komunistických poslanců.) Dělníci na sjezdu vyzvedli si svůj úspěch dosažený bojem a řekli si jasně, že buržoasie jim po dobrém nic nedá. Buržoasie má dnes jeden cíl: snaží se rozraziti, zdeptati a vyhladiti hnutí, které zde vyrůstá, ale dělníci utvoří jednotnou bojovnou frontu, vytyčí své bojovné požadavky a povedou za ně boj. (Výkřiky posl. Jurana.)
Jako generální požadavek žádají okamžité odstranění ničemného gentského systému. Žádají podporu pro všechny nezaměstnané dělníky na účet státu a kapitalistů. Žádají zavedení 7hodinové doby pracovní při nezkrácené mzdě a přijetí všech propuštěných dělníků nazpět do práce. Žádají okamžitou výpomoc 500 Kč pro ženaté a 300 Kč pro svobodné. Je to náš návrh, který již tak dlouho leží ve výborech a který má v ruce, tuším p. dr Winter. Říkají, že my pro nezaměstnané nic neděláme, ale při tom bůhví kdo ten návrh má v aktovce nebo snad jej dokonce ztratil. Proto se tak dlouho o něm nejedná. Ale my tento návrh odůvodňujeme. Nezaměstnaní dělníci jsou bosi, nemají šatstva, a i kdybyste jim teď dali práci, nemohou ji nastoupiti, poněvadž nemají se do čeho obléknouti. Žádají okamžité zahájení nouzových prací, ale ne jako si to vy představujete, udělati si rozpočet asi na 26 let, na to vám kašlou, oni chtějí práci ihned, chtějí býti za ni placeni a nechtějí na ty bachráče dříti zadarmo. Jsou případy, že platíte dělníkům, kteří pracují na odvodnění, 6 Kč denně. Myslíte, že vám budou za to dělat? Když se na takovém poli, kde se odvodňovací práce provádějí, podíváte do kanálů, které jsou 1.50 m hluboko, nevíte, zda je to kus bláta nebo dělník, jak je zamazán - a za to mu platíte 6, 8, nejvýše 10 Kč za celodenní práci! Tomu říkáte práce a výpomoc! Na takovou práci vám nezaměstnaní kašlou. (Výkřiky komunistických poslanců.)
Dělníci dále žádají, aby z investiční půjčky byla práce okamžitě zadána, aby nedošlo k tomu, že by se investiční půjčka, jak je to vypočítáno, dříve seschla, než se práce zahájí. Dále žádají otop, světlo, nájem. Teď se blíží nájem. Tisíce dělnických rodin má býti vyházeno na dlažbu a pro ně nemá nikdo nájmu. Obec pražská říká, co pro pražské nezaměstnané sebrala peněz a co jim udělala, ale z nezaměstnaných v Praze nikdo neví, co kdo dostal.
Proto žádáme ošacení, stravování a ošetření, poněvadž v dělnických rodinách se šíří nemoci z hladu a bídy. Pro mládež, která poslední dobou je vyřazována ze všech akcí, žádáme, aby byly zřízeny noclehárny. Zabavte flanďákům jejich kláštery a dejte tam nezaměstnané dělníky, ať mají aspoň střechu nad hlavou, ať se nemusí skrývati v noci a v zimě venku, ať nemusí spáti ve stohách, cihelnách a kanálech. (Potlesk komunistických poslanců.)
Přesvědčil jsem se o tom na jedné schůzi nezaměstnaných, kde promluvil inženýr, který je vystudovaný, a říkal mi: Já jsem pobuda, poněvadž lidská společnost mně nemůže dáti práci, já spím ve stohu a cítím se poníženým pod lidského tvora. Tak to vypadá. Proto je důležito, aby všichni svobodní měli střechu nad hlavou, poněvadž na to mají plné právo.
Žádáme jejich stravování a ošetřování, a právě na tyto mladé nejvíce doléhá gentský systém. Ti mudrci, kteří to dělali, nepřišli na to, že jako učedník nemůže býti členem odborové organisace. A dnes, jak to vypadá? Zaměstnavatel bere učedníky jenom proto, aby je vykořistil, a když se vyučí, tak ho vykopne, a podle našeho slavného zákona o gentském systému nemá nárok na podporu a může chcípnouti hlady. Vedle toho sjezd zařazuje požadavky pro děti nezaměstnaného dělníka. Žádá, aby byly stravovány ve škole a aby nebyl činěn rozdíl mezi dítkami. Jak se může dívati dítě nezaměstnaného dělníka, když vedle sebe vidí pojídat šunku, ovoce a různé věci a ono hladuje a nemá ráno ani trochu kávy a kousek chleba, aby se najedlo. Žádáme proto, aby dostalo jídlo a mohlo býti nasyceno.
Vedle toho dnes už nemůže dělnická máma a táta dávati svým dítkám na učebné pomůcky. Žádáme, aby pro tyto dítky byly učebné pomůcky dávány zdarma.
A jak to vypadá? Vláda mluví s dělníky jen prostřednictvím policajtů a četníků. Sjezd zvolil si 60člennou deputaci, složenou z celé republiky, a vyslal ji do klubu komunistických poslanců, aby se společně s nimi sjednotila a podala požadavky, které byly na sjezdu usneseny. A jaké překvapení uchystalo podle sdělení toho pána, který zde měl službu dole, předsednictvo posl. sněmovny?
Dalo hlídati sněmovnu kordonem policistů a je zajímavo, že nechtělo potom pustiti ani poslance ani úředníky různých klubů. Takový zmatek zde vyvolali pánové v pondělí. Teprve po zakročení byla sem deputace puštěna. Vybrala ze svého středu deset, kteří se odebrali na ministerstvo soc. péče. Toto ministerstvo spravuje, jak si říká, také socialista. Ale zajímavý úkaz stal se právě u tohoto domu. Když jsem přicházel k budově ministerstva soc. péče, vyhrnula se policie a už nám utíkala naproti. Jen tři páni tam smíte a více nic. Nezaměstnaní dělníci druzí byli rozehnáni, ale mně potom se podařilo, že nahoře smluvil jsem tu desetičlennou deputaci. Pan ministr nebyl přítomen, pan ministr byl nemocen, tak jako byli najednou nemocni všichni ti páni, na které jsem telefonoval stran uzavření parlamentu.
Jednal jsem jménem deputace s p. dr. Rosenkrancem, který, tuším, podle toho svého výrazu a chování je sociální demokrat aspoň takový dojem na mne dělal. Prohlásil, ze jedná pouze s odborovými organisacemi, to jest s vůdci odborových organisací. Přiznal, že kdyby tam přišel p. Hampl anebo pan Šťastný, že s nimi bude jednati, ale že nebude jednati s deputací nezaměstnaných, která byla zvolena na čtvrt milionovém shromážděni. To odmítl. A když jsem se ho ptal, pro koho je ministerstvo soc. péče, zda je pro všechny občany či jen pro pana Hampla atd., prohlásil mně: Mohu s vámi jednati jako se soukromou osobou, t. j. že zastupujete vaše voliče, anebo budu s druhými jednati jako se soukromými osobami.
Deputace se usnesla, že takto vyjednávati nebude a odešli jsme odtamtud. Požadavky byly podány min. radovi dr Kazdovi, který chtěl, aby k jednání byl zavolán pan dr Rosenkranc. Deputace však řekla, že v přítomnosti tohoto velmi užitečného úředníka soc. péče jednati nebude, a tak musil odejíti. Požadavky byly podány.
Nezaměstnaní dělníci vidí, že těmi sliby a deputacemi nic se nezmůže. Nezaměstnaní dělníci viděli včera, jak policie bude se snažiti krmiti nezaměstnané dělníky. Pod dojmem sjezdu konala se včera na Žofíně veliká schůze a policie, když nemohla jinak, zdržela zadní část průvodu na ostrově a v místnosti a začala do účastníků brutálním způsobem bez příčiny třískati. Tak, pánové, vaši sluhové umějí krmiti nezaměstnané dělníky, a vy jim k tomu dáváte souhlas a ještě se snažíte, aby vaše panství nebylo ohroženo, abyste jich najali ještě více. Ale mohu vám prohlásiti jménem nezaměstnaných dělníků, že je vám to čerta platné, to byste musili na každého nezaměstnaného dělníka postaviti jednoho četníka anebo policajta, a poněvadž byste mu platili starou belu, on by se vám stejně na to vykašlal, poněvadž vy jim toho už teď stejně mnoho nedáváte.
Zatím co já jsem mluvil s těmito pány, soudr. Štětka mluvil docela s p. dr Czechem a tento pán nebyl nemocen, zrovna tak jako nebyl nemocen náměstek pana předsedy vlády, ministr Bechyně. Ten nebyl k nalezení. Vůbec nebyl to dopoledne nikdo k nalezení.
Právě v důsledku tohoto útoku, který vy provádíte na nezaměstnané, odpoví vám nezaměstnaní jedním a to tím, že budou stavěti masové proletářské obrany, které nepřipustí, aby nadále byli tlučeni bez příčiny nezaměstnaní dělníci. Připomínám vám rok 1905. Dělnická třída bude musiti sáhnouti k témuž jako r. 1905, kdy nesměla žena policajta jíti na koupi, jako policajt nesměl jíti do hostince. Tak tomu bude dnes a dělnická třída odvděčí se vašim sluhům, kteří bez příčiny mlátí hladově dělníky a dělnice. Na Žofíně byla těhotná žena sražena hrubým policajtem k zemi, až ji musili dělníci odnésti. [Další věta byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 17. března 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk komunistických poslanců.)
Sjezd byl obrovskou manifestací solidarity, kde dělníci slíbili si věrnost, jednotný postup v boji. Sjezd dal politickou linii masám nezaměstnaných dělníků pod hesly: Pryč s gentským systémem, za chléb a práci, moc dělnické třídě. Sjezd zvolil si přes to, že vy jste měli velký strach, aby nebyl zvolen ústřední akční výbor nezaměstnaných, tento ústřední akční výbor, který povede veškeré nezaměstnané dělníky v boj za jejich požadavky. Dal též základ, aby hnutí nezaměstnaných stalo se organisovanou mocí v osvobozovacím boji. Sjezd nezaměstnaných dělníků vytýčil si též několik úkolů. Jako první bude pořádati několik set veřejných a důvěrných schůzí, kde budou tlumočeny požadavky a zpráva ze sjezdu a kde také rozvíří se za tyto požadavky houževnatý boj. Nezaměstnaní dělníci, kteří byli na sjezdu, slíbili, že se postarají, aby v každé vísce byl zbudován akční výbor, aby v každé vísce byly podány požadavky nezaměstnaných dělníků, a zároveň těmto nezaměstnaným dělníkům řekneme, že je třeba za tyto požadavky bojovati. Nezaměstnaní dělníci udělají spojení se závody, připraví závody na jejich hospodářský boj a připraví je k tomu, aby bojovaly s námi společně za stejné požadavky. Vedle toho budou se snažiti připraviti závody k tomu, aby k takovým činům, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 17. března 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] které vy jste spáchali v Duchcově, odpověděly masovou politickou stávkou. (Potlesk komunistických poslanců.)
Nezaměstnaní dělníci na těchto schůzích mají ještě jeden úkol, a to je připraviti mohutný, bojovný 1. máj, ne tak, jako vy pánové, jste si udělali z 1. máje Fidlovačku, nýbrž bojovný, revoluční 1. máj za vybojování všech požadavků celé dělnické třídy. (Potlesk komunistických poslanců.) Buržoasie snaží se poslední dobou rozpustiti akční výbory, zatýká dělníky, kteří říkají, že jsou v akčních výborech, provádí různé persekuce na těchto lidech. (Výkřiky komunistických poslanců.) Ale, pánové, trpělivost nezaměstnaných dělníků je vyčerpána. O uznání nebudou akční výbory žádati. Ony se opřou o masy nezaměstnaných dělníků. (Výkřiky komunistických poslanců.) Zmobilisují je a své uznání si vynutí svojí silou a odhodlaným bojem. Pod vedením komunistické strany Československa, rudých odborů, ve spojení s dělníky na závodech stalo se usnesení sjezdu základnou, na které budou jednotné masy tohoto státu v rozhodném boji proti vašemu ničemnému režimu hladu a bídy, proti vašemu režimu policejního teroru dále budovati.
Proletariát vždy jasně vidí, že
cesta východiska z pekla, které mu připravil kapitalistický režim,
vede jen pod prapory komunistické strany Československa, která
je povede k boji za svržení dnešního režimu. Proto volám k masám
pracujícího lidu jménem delegátů tohoto prvního velkého kongresu
nezaměstnaných: Prapor vlá rudý, prapory rudé, ten kdo je chudý,
ten s námi půjde, půjde až do konečného vítězství. (Potlesk
komunistických poslanců.)