Čtvrtek 12. února 1931

Tisíce případů dalo by se uvádět pro to, je-li nutno demonstrovat nebo ne, a zda dělnictvo demonstruje za své požadavky proto, že má hlad. Ovšem vy znáte dělnictvo, jenom když jsou volby. A když se dnes nikdo v čelo dělnictva nestaví, je komunistická povinnost, aby komunističtí poslanci stáli v čele demonstrujících nespokojených dělníků, pracujících lidí, živnostníků, malorolníků, aby je vedli do boje proti vašemu režimu a proti vám, když nechcete uznati bídu, hlad a potřeby pracujícího lidu.

Řekl jsem zde již na začátku, že zde byly zaměněny zájmy a je to ve skutečnosti pravda, poněvadž budete hlasovat a odhlasujete a schválíte vydání posl. Haiblicka, ale schválíte i beztrestnost tlučení, týrání komunistických poslanců a senátorů. Všude, ať je to kde chce, v každém právním státě, když je někdo napaden, má právo se brániti, a i když použije sebe ostřejších obranných prostředků, je beztrestný. Ale je-li komunistický poslanec nebo senátor bit a opováží-li se odrazit ránu, která na něj letí, opováží-li se protestovati proti ráně, kterou dostal, žádá-li na policejním komisařství nebo někde jinde, aby s ním byl zaveden protokol, je okamžitě proti němu inscenováno veřejné násilí. Komunistický poslanec se bránit nesmí, ten se musí nechat beztrestně bít, i když dá ruce do kapsy, je proti němu vedeno trestní vyšetřování, žádost o vydání podle §§ 81, 82, 87 atd. Páni mají, jak říkal Havlíček, plnou patrontaši paragrafů stále připravenou.

Mohl bych zde ukázati řadu případů, jak vypadá imunita komunistického poslance v praxi. Nedávno se zde ve sněmovně jednalo o vydání našeho klubovního kolegy soudr. Hrubého, který byl také vydán pro násilí. Sám byl jsem svědkem toho násilí. 5 strážníků drželo na rohu Vodičkovy ulice soudr. Hrubého, předtím mu vyrazili zub - a vy jste ho zde vydali k trestnímu stíhání pro veřejné násilí.

Jiný případ. Ve Frýdku byl ohlášen veřejný projev, tábor lidu. Ten byl zakázán, ale zákaz přišel za takových okolností, kdy již týden předtím po celém okresu ve všech závodech dělala se agitace. Věděli jsme, že na ten projev dostaví se sta a po případě několik tisíc dělníků. Nechati tento projev bez vedení, neposlati tam nikoho, znamená, že dělníci samozřejmě se budou tázati, proč tam nikdo nepřišel. Byl tam poslán sen. soudr. Kindl. (Hlasy: Aby je uklidnil!) Ne, aby je uklidnil, vy jste tam poslali tisíc četníků, aby je uklidnili. Sen. soudr. Kindl vystoupil, chtěl mluviti, ale neřekl ještě ani dvě slova a byl stržen do bláta a smýkán. Přijel do Ostravy zamazán celý od bláta a možná že za nějaký měsíc bude senát také jednati o jeho vydání pro násilí, poněvadž u nás po všech těch zkušenostech je všechno možné.

Jiný zajímavý případ. Můžete jej vyšetřiti. Na dole Suchá v polském národnostně ohroženém území - podle vašeho termínu - šlo o propouštění dělníků. Dělnictvo organisovalo na šachtě boj za znemožnění propouštění. Při této akci byl také přítomen jeden náš poslanec. Když bylo po akci, věc byla vyřízena a skoncována, přijela policie z Karvínska, přišlo také četnictvo a když vidělo, že přišlo, když již nemělo co dělati, počkalo si aspoň na poslance. Jeho policejní agent, ruský legionář Klimeš, přišel k našemu poslanci a říkal mu: "Vy pacholku, vy nám sem nebudete chodit. My vás zde párkrát ztřískáme, abyste na to nezapomněl a ono vás to přejde, choditi sem do našich závodů."

Takových případů mohli bychom vykládati více, ale samozřejmě uvádím je jen jako doklad, jak všechny četnické relace, které sem docházejí, jsou správné a věrohodné.

Pan dr Stránský před chvílí říkal na případ, který zde citovala z "Lidových novin" soudr. posl. Hodinová, že proto, že někde je četník darebák, nejsou darebáci a lumpové všichni. My to nechceme říci, ale ty případy jsou z celé republiky. To není jen z Klatov, to chodí ze všech stran a míst.

Řeknu ještě jeden případ, kterého jsem byl sám 30. prosince očitým svědkem v Třebíči. Tam byla demonstrace nezaměstnaných. Na ní se podílelo 60, nejvýše 100 nezaměstnaných dělníků. Četnictvo v plné síle zakročilo a ztřískalo každého, kdo mu přišel pod ruku. 6 nezaměstnaných dělníků bylo zatčeno. Mohl bych uvésti jejich jména. Mezi zatčenými byl také dělník Pokorný. Toho viděla potom řada lidí druhého dne, když je transportovali do Jihlavy. Myslím, že p. posl. Daněk také viděl dělníka Pokorného, když byl veden na nádraží, viděl ho, jak jeho půlka obličeje byla celá černá, zmodřinovaná, a páni četníci nikoho nebili, jenomže pánům četníkům stal se při této příležitosti malér. Mezi zatčenými demonstrujícími nezaměstnanými dělníky byl také nezaměstnaný dělník Svoboda. Tento Svoboda byl tak dlouho třískán a mlácen, až řekl četníkům takovou relaci, takové svědectví, jaké oni potřebovali, aby mohli zatknouti sekretáře rudých odborů soudr. Kapinusa v Třebíči a sekretáře komunistické strany soudr. Kubíka v Třebíči a také aby mohli zatknouti městského radního za komunistickou stranu, živnostníka, krejčího Koptu, poněvadž určité klice pánů překážel v aféře, která se vyšetřovala. Když tento dělník Svoboda toto generální svědectví dal, řekl potom, že to svědectví řekl proto, že měl strach, že ho ubijí. Když ho četníci prohlíželi, měl náhodou u sebe doklady, legitimaci, řekli mu: Co jste vy měl co dělat na té demonstraci. Ten dělník jim odpověděl: Já sám mám také hlad jako ti komunističtí dělníci.

A vy řeknete na to všechno, jako to říkal zde pan zpravodaj: My chceme, aby se to spravedlivě rozhodlo, ať to jde k soudu a u soudu se to vyšetří.

Takových dokladů vám můžeme snésti desítky a [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy. Viz těsnopiseckou zprávu o 105. schůzi posl. sněmovny.]

Ovšem jestli myslíte, že toto bude cesta, která zjedná nějakou nápravu, pak se klamete. Jedno naše pořekadlo říká: Čím větší tlak, tím větší protitlak. Dělnická třída takového pořekadla také okamžitě užívá. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Že se dělnická třída zastraší, že nebude již demonstrovati a že bude tak, jak si to pan min. předseda přeje, v klidu a pořádku umírati, klamete se.

Hned druhého dne byly v Bohumíně velké demonstrace dělníků. Na těchto demonstracích protestovalo již dělnictvo [Další slova byla usnesením posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] a přesto, že byla do Bohumína stažena ohromná posila policie z celého okolí Mor. Ostravy, dělnictvo několik hodin demonstrovalo na bohumínských ulicích za chléb a práci [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.].

Nebyl to jenom Bohumín, byl to také Frýštát a Místek v neděli. Ve Frýštátě demonstrovala v neděli čtyřtisícová massa dělníků, živnostníků a malých rolníků proti zrušení frýštátských železáren. Demonstrovali za chléb a práci a také proti tomu vašemu brutálnímu postupu a střílení do dělníků v Duchcově. Také v Místku sešlo se několik tisíc kovodělníků z Karlovy Huti, textilních dělníků z textilních závodů v Místku, aby protestovali proti vyhazování dělníků ze závodů, aby demonstrovali za řádnou kolektivní smlouvu, za úpravu mezd, proti omezování práce a také proti dnešní vládě, [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] dělnictvo přišlo, poněvadž přijíti musí, ne z komunistického justamentu, jak se snažíte často namluviti, nýbrž hlad a bída, obava z toho, co bude zítra, nutí dělníky, aby šli na ulice, aby demonstrovali za svoji existenci, za chléb a práci a protestovali proti vašemu vražednému režimu.

A co se stalo v Místku? Přišlo znovu několik set dělníků a když bylo slyšeti povel "na bodák", dělníci sňali s hlavy klobouky, zůstali státi a zpívali "Pryč s tyrany a zrádci!". Celou píseň přezpívali. Četníci v prvé chvíli zaraženi nevěděli, co mají dělati, až když přišlo druhé komando: Co nepůjde obuškem, půjde bajonetem, teprve se vrhli na demonstranty, kteří zpívali až do místa, které jste v řeči soudr. Hrušky zabavili: Však přijde jednou den odplaty a potom budem souditi my. Takovou dávali odpověď, když jste si myslili, že je zastrašíte. Nastupují proti vám. To není prostředek a cesta, která by mohla dělníky zastaviti v boji, ve kterém jsou.

Ale důležitá věc: ve Frýštátě, v Bohumíně a v Místku demonstrovaly s dělníky také jiné vrstvy, demonstrovali živnostníci a malorolníci. Není snad náhodou, že mezi zatčenými z Bohumína je také jeden obchodník. Tedy také už jiné vrstvy, nejen dělnická třída, demonstrují proti vašemu režimu bídy a hladu. Než jsem šel sem mluviti, dostal jsem lístek, kde také jeden z jiné třídy, z intelektuálů posílá kratičkou zprávu. Píše: "Vzpomněl jsem si, kolikráte prolhaný tisk pomlouvá soudružské vůdce a poslance, že posílají do boje toliko jiné lidi, ale sami jsou schováni v bezpečí. Nu, tak ti tedy tisknu zdaleka obě ruce. V Praze dne 8. února 1931. S. K. Neumann." A vy se toho Neumanna tak často dovoláváte. Nevím, jak je to dlouho, já si to přesně nepamatuji, když bylo Neumannovo 50. výročí, vy jste Neumanna ve všech novinách vychvalovali a dokazovali jste o něm, že není takovým bolševikem, a on najednou takhle píše! Vždyť i řada jiných význačných právníků, když se nedávno jednalo o Haruse, protestovala a demonstrovala [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] Právě proto můžete pokračovati v tom svém běsnění dál, můžete jíti přesně podle toho, jak to napsal pan Klíma, tehdy šéfredaktor "Lidových Novin", udělati komunistické poslance a senátory neviditelnými. [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 12. února 1931 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen. Rozprava je skončena.

Žádám za přečtení podaného návrhu k odst. 4 pořadu.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Návrh posl. Štětky a soudr.:

Navrhujeme, aby tisk 936, zpráva imunitního výboru o žádosti kraj. soudu v Chebu za souhlas k další vazbě a trest. stíhání posl. Haiblicka pro zločin podle §§ 87 a 81 tr. z., byl vrácen imunitnímu výboru, pokud jde o souhlas k trest. řízení proti posl. Haiblickovi pro zločin výše uvedený, a to proto, že nastaly nové okolnosti, zejména pokud jde o nepravdivou zprávu, že se posl. Haiblick dopustil násilí, které imunitnímu výboru známy nebyly.

Proto navrhujeme:

1. aby posl. sněmovna nedala souhlas k další vazbě posl. Haiblicka, usnesla se na okamžitém jeho propuštění, a

2. aby trest. stíhání posl. Haiblicka bylo vráceno imunitnímu výboru k novému řízení.

Místopředseda Stivín (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji o odst. 4 a 5 pořadu, p. posl. dr Stránskému. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Zpravodaj dr Stránský: Slavná sněmovno! Myslím, že učiním správně, když se budu ve svém doslovu snažit ze všeho toho, co zde bylo proti návrhu imunitního výboru předneseno, hledat něco, co by mohlo býti, neřeknu mostem mezi touto oposicí a touto většinou, nýbrž co by bylo aspoň základnou... (Výkřiky komunistických poslanců.) - nechte mne domluvit - na které jest možná výměna myšlenek a ne výměna nadávek.

Shledávám tento výtěžek v jedné věci. Všichni komunističtí mluvčí, kteří přišli na tuto tribunu, jak jste si snad všimli, velmi přesně rozlišovali mezi dvojí věcí. Ujišťovali, že přesto, že nepovažují - což přece všichni víme - revoluční boj za nic nečestného, rozlišují mezi pučismem a mezi legálním dělnickým bojem, a ujišťovali dále všichni, že nechtějí dnes žádný boj nelegální, ten že má přijíti jednou v budoucnosti, dnes že chtějí vésti jen boj legální.

Říkám, že na této základně není snad možná nějaká dohoda, neboť to pořád ještě zůstává váš pohled na věci v tomto státě jiný a náš pohled také jiný, ale jen říkám, že beru vaše vlastní rozlišování za základ. Toto rozlišování, chci říci dále, není jen teoretické, poněvadž my, i kdybychom to nesledovali v úřadech, velmi dobře víme z našeho imunitního výboru, že se koná řada komunistických schůzí a demonstrací, které jsou povoleny, na kterých se pronášejí řeči, ve kterých ten nebo onen státní zástupce potom shledává trestní čin. Ale pánové z komunistické strany vědí, že imunitní výbor a tato posl. sněmovna, když jde jen o takové povolené schůze nebo demonstrace, nevydává. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Stivín zvoní.) Naproti tomu musíte uznati, že pokračování v demonstraci, která byla zakázána a na obranu jejíhož zákazu se postavila branná moc, není již legálním bojem, nýbrž pučismem. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Já k tomu mohu dodati jen tolik: Vy tvrdíte, že si my těchto věcí přejeme, že jsou provokovány, a na druhé straně my tvrdíme, že nikoliv. (Výkřiky.) Já vám tedy něco povím. Obyčejně tam, kde je nějaká sporná věc, řekněme, před trestním soudem, hledá se pravda podle otázky, komu něco prospělo nebo prospívá, a podle toho se obyčejně pátrá po pachatelích. Vy dobře víte, že stanovisku této většiny může prospěti jen hospodářský rozkvět a blahobyt. Nám prospívá obilí, vám jenom prolitá dělnická krev. (Výkřiky komunistických poslanců. - Potlesk.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Prosím o klid.

Zpravodaj posl. dr Stránský (pokračuje): Proto doporučuji, aby návrh imunitního výboru byl schválen. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Dávám slovo k doslovu zpravodaji o odst. 6 pořadu, p. posl. dr Daňkovi.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Nemám, co bych dodal, a proto trvám na návrhu imunitního výboru. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Prosím o klid.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Přistoupíme nyní k oddělenému hlasování o každém ze společně projednávaných imunitních případů. Nejprve tedy o odstavci 4 pořadu:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP