Úterý 16. prosince 1930

Pod záminkou všeužitečnosti rozpoutal se boj mezi obecními elektrárnami soukromými na jedné straně a t. zv. všeužitečnými na straně druhé o přednostní právo na vykořisťování chudého venkova pomocí elektrického proudu.

Boj končil tím, že všeužitečné elektrárenské svazy budou dostávati i nadále vedle subvencí a snížených daní přednostní právo na vykořisťování chudého venkova při stejné ceně proudu, jak jej dodávají elekrárny obecní.

Nyní se podívejme, v čem záleží t. zv. všeužitečnost těchto povedených, zákonem chráněných zlodějských společností! Jak se provádí soustavná elektrisace venkova za pomoci t. zv. elektrářských všeužitečných společností? Na tyto otázky odpovídá sta a sta obcí, které se staly obětmi těchto povedených společností, které mohou libovolně okrádati nejen obce, nýbrž i veškeré občanstvo vůbec. Sta a sta obcí věřilo, že elektrárenské svazy právě proto, že jste jim dali firmu všeužitečnosti, jsou pomocné orgány při elektrisaci venkova, že ony budou pomáhati obcím slabým, které by vlastní silou nemohly provésti výstavbu elektrické sítě. Ale jaké zklamání se dostavilo, když obce padly do rukou takovým lotrům, kterým všeužitečnost slouží před veřejností za dekung, ze kterého tito všeužiteční zloději plánovitě vybírají peníze z kapes chudého vesničana!

Jako doklad uvedu jen jeden ze sta a sta případů, který postačí, jakým přímo vyděračským způsobem postupují tyto všeužitečné zlodějny.

Obec Chodouň, okres Hořovice přikročila po velikých potížích k výstavbě elektrické sítě, tedy k zelektrisování obce, a ať chtěla nebo ne, musila přijmouti podmínky výstavby a provedení sekunderní sítě podle pravidel západočeského svazu elektrárenského v Plzni, které obec zavazují, dáti z vypůjčených peněz na stavbu elektrisace obce jednu třetinu nákladu elektrárenskému svazu v Plzni k jeho vlastní potřebě, takže obec musela vedle potřebného nákladu vypůjčiti si i na náklady pro elektrárenský svaz, který o stavbě vlastně rozhoduje a ji provádí ne podle potřeb obce, nýbrž podle všeužitečných pravidel, která říkají, že připojiti se může na síť jen takový konsument, který zaručuje odběr proudu v takové výši, aby byla uhrazena celá režie a zaručen zisk, a že t. zv. přípojky pasivní jsou nepřípustné. Skutečně také takto postavená linka, rozvodná síť nezahrnovala menší odběratele proudu, a ti, kdož chtěli míti elektriku, musili na svůj náklad si dáti postaviti t. zv. přípojku. Připojování konsumentů elektrického proudu provádí elektrárenský svaz podle pravidel, a to tak, že čím chudší konsument, tím musí více platiti za přípojku. Ne jedna, ale všechny obce jsou tak sestaveny, že ve středu obce má budovy třída majetná a teprve na periferiích jsou baráčky chudých domkářů. Hlavní sítě jsou vedeny středem obce, tedy okolo oken majetných, a tu nastupuje svou působnost všeužitečnost elektrárenského svazu. Přípojky k domovní síti se platí zvláště, za každý 1 m 15 Kč, takže velkostatkář, který je roztažen ve středu obce, má přípojku 5 m po 15 Kč, zaplatí tedy za celé připojení 75 Kč, naproti tomu chudý baráčník, který je odstrčen na periferii, má přípojku 50 m po 15 Kč, zaplatí tedy 750 Kč, zaplatí i za to, že velkostatkář honí elektrikou i hnůj, zatím co baráčníkovi bliká v chladné světnici, kde je bída a hlad, jedna lampička. To je tedy všeužitečnost, jak tomu říká zákon. Proto my komunisté, jako jediní zástupci chudého lidu, říkáme takovému zákonu otevřeně zlodějna. Ještě hůře jsou na tom ti, kteří mají domky ještě vzdálenější. Ti buď nemají elektriku vůbec, ač na ni platí, nebo musí vedle zaplacení celého nákladu na stavbu přípojky platiti několikanásobně dráže proud než velkostatkář. Uvedu zase jeden ze sta případů. Je to opět obec Chodouň, okres Hořovice, která chtěla dáti elektrickou přípojku svému občanu, jenž si postavil domek po provedené elektrisaci, ale v nedokončené ulici, která byla však pojata do celého elektrisačního plánu.

Obecní zastupitelstvo jednomyslně schválilo tomuto občanu, chudému dělníkovi, onu přípojku a své rozhodnutí sdělilo Západočeskému elektrárenskému svazu v Plzni. A nyní nastala druhá část "všeužitečnosti" tohoto povedeného svazu. Západočeský svaz na toto usnesení obecního zastupitelstva z letošního roku odpověděl dne 9. května obecnímu úřadu v Chodouni, okres Hořovice, takto:

"Vyřizujíce tamní ct. přípis ze dne 10. m. m. čís. 375/30, sdělujeme především, že není nám ničeho známo o tom, jakoby p. Tuma, čp. 155, žádal nás již několikráte o provedení vnější domovní přípojky a byl odmítnut.

Po provedení projektu připojení p. Tumy sdělujeme, že bylo by nutno vybudovati dlouhou vnější přípojku (as 90 m), na niž činil by náklad okrouhle 1.100 Kč, který musil by nám býti buď tamní obcí, nebo p. Tumou uhrazen co bezúročný stavební příspěvek bez nároku na vrácení.

Jelikož jedná se o provedení nákladné vnější domovní přípojky, jež sloužila by toliko pro jednoho konsumenta, který proudu bude používati pouze pro účely osvětlovací a tudíž nehospodárné, bylo by nutno, aby na úhradu našich nejnutnějších ročních vydání, vyplývajících z podniknuté investice, jako úmor, udržování, inkaso a režijní cena za proud, byl nám zaručen p. Tumou minimální roční příjem na odběru proudu ve výši 125 Kč, který musil by nám zaplatiti vždy každého roku napřed.

V případě, že koncem roku byl by jeho skutečný odběr vyšší než složený obnos 125 Kč, doplatil by nám ihned při předložení účtu příslušný rozdíl, kdežto kdyby skutečný odběr byl nižší, neměl by naprosto nároku na vrácení."

Tedy zde jsou dvě zlodějny najednou. Tento dělník má si postaviti podle příkazu tohoto povedeného elektrárenského svazu přípojku na vlastní náklad, anebo mu ji má postaviti obec a vedle toho zaplatiti napřed na celý rok elektrický proud, aniž by ho zkonsumoval. Na základě tohoto fakta vyžádala si obec Chodouň rozpočet od firmy, která nepoužívá této ochrany, od soukromé firmy a ta na základě předloženého projektu vydala rozpočet. Je to rozpočet firmy Jan Barášek, Zdice. V něm vypočítává sílu drátu podle pravidel a předpisů Západočeského svazu, vypočítává práce atd. a končí, že za všechny tyto práce, spojené s postavením přípojky a zařízením i s kolaudačním řízením bude účtovati 573 Kč 97 hal., s dodatkem, že montáž provedena bude podle platných předpisů Západočeského svazu a podle zvláštních podmínek ministerstva veř. prací jako dohlédacího orgánu. Tento rozpočet, který je poloviční proti tak zv. všeužitečnému rozpočtu, byl zaslán Západočeskému svazu, aby se vyjádřil o tomto rozpočtu, zda by chtěl provésti jako všeužitečný tuto přípojku podle rozpočtu soukromé firmy. A prosím, nyní přichází třetí všeužitečnost. Západočeský svaz rychle odpovídá v dopise ze 16. července obecnímu úřadu: "Sdělujeme, že není nám naprosto možno připustiti, aby práce s výstavbou přípojky spojené zadala tamní obec sama fě. Barášek, neboť sekunderní síť je výhradně naším majetkem a jakékoli její rozšiřování můžeme objednávati tedy jedině my." Tedy obec postavila za hříšné peníze občanstva síť a přišel všeužitečný svaz a prohlásil ji za svůj majetek! Obec nesmí na to sahat, nesmí s tím nic dělati. A dále tento všeužitečný svaz doprovází první část, když řekl, že on jediný má patent na okrádání, doslova takto: "Částka 1.100 Kč musí nám býti složena předem než se začne stavěti, a byl-li by skutečný náklad vyšší, musela by nám býti příslušná diference doplacena." A dále říká: "Pokud se týče zaručeného minimálního ročního příjmu, je nutno, aby nám panem Tumou bylo zasláno podepsané prohlášení, že vždy napřed zaplatí 125 Kč za odebraný proud, aniž by svítil."

Prosím, tento jeden příklad ukazuje na celou soustavu všech takových společností, které tu pod různými firmami vystupují jednou sociálně, jednou hospodářsky [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 16. prosince 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy.] Tyto společnosti tedy mají nyní podle vašeho schválení [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 16. prosince 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] pokračovati i nadále jako všechny tak zv. fondy a ochrany, které zde probíhají, a před 1/2 hodinou byla zde také jedna z takových zlodějen přímého okrádání státní pokladny o 150 mil. Kč. (Místopředseda Špatný zvoní.) Pánové, můžete ještě dnes přicházeti s takovými opatřeními, ale musíte si uvědomiti také skutečnost, že i venkov jest již syt všech vašich slibů a podvodných firem, které dokonale prohlédl; jako prohlédl firmu 150 mil. Kč, prohlédne také váš všeužitečný elektrárenský zákon, kterým jste pomáhali jednotlivcům a [Další slova byla usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 16. prosince 1930 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučena z těsnopisecké zprávy.] (Potlesk poslanců strany komunistické.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji p. posl. Koškovi.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! K pronesené zde řeči prvního řečníka dovoluji si oznámiti, že již v důvodové zprávě bylo uvedeno, že tento zákon netýká se těch elektrárenských podniků, které náležejí korporacím územní samosprávy nebo na nichž jsou korporace územní samosprávy zúčastněny aspoň 60% akciového kapitálu. (Předsednictví se ujal předseda Malypetr.) Tedy zástupci i německých obcí byli při jednání v ministerstvu veř. prací a tam s osnovou zákona tak, jak je podávána celou vládou, projevili plný souhlas.

K projevu druhého řečníka, p. kol. Štětky nebudu se vraceti.

Slavná sněmovno! Nemám nic více k podotknutí, než abych požádal slavnou sněmovnu, aby přijala vládni návrh zákona, kterým se prodlužuje lhůta k označení elektrárenských podniků, jež mají býti přeměněny na podniky všeužitečné, jak to odporučuje technickodopravní výbor. (Souhlas.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP