V době, kdy naše rané brambory přicházejí na trh, dodává nám Italie své brambory za ceny již velmi nízké, protože si zajišťuje rentabilitu své bramborářské produkce a tedy i vyšší ceny hned v první době po sklizni, v měsících, kdy téměř monopolním svým postavením na cizích trzích si může ceny přímo diktovati. R. 1927 dovezlo se k nám bezcelně něco přes 1700 vagonů italských brambor a r. 1929 asi 1100 vagonů; v tomto roce dovoz poklesl, protože v zimě r. 1928 brambory v Italii značně pomrzly.
Tlak velkého dovozu italských brambor na vývoj cen u nás projevuje se nejcitelněji v době posledních týdnů bezcelnosti v příznivých letech již v první polovině června, jinak o něco později, ježto kromě Italií stále snižovaných cen rozmnožují nabídku na našich trzích velké zásoby italských brambor, vrhaných k nám právě v posledních dnech bezcelnosti.
Později vypěstované italské brambory,
dovážené k nám v červnu, jsou již trvanlivější a proto mohou býti
u nás déle uschovány. Tyto nahromaděné zásoby italských brambor,
dovezené bezcelně, odnímají odběratele čsl. pěstitelům, jimž pak
ceny raných brambor jsou v hlavní době naší sklizně určovány nejen
lacinější nabídkou italskou, ale zejména i v posledních dnech
bezcelnosti téměř překotně k nám dováženým a uschovaným velkým
množstvím brambor z Italie. V posledních 7 dnech červnových dovezla
Italie do republiky Československé raných brambor:
Dovozné z Italie k nám nechrání dostatečně domácí produkci bramborů. Dopravné za 1 q bramborů z Italie zatěžuje toto zboží pouze o 30 až 40 Kč více, než výlohy za dopravu domácích zemáků, při čemž, jde-li o brambory ze Slovenska, jest rozdíl dopravného ještě menší.
Za těchto okolností povznesení pěstění raných bramborů, které vyžádalo si u pěstitelů již milionových investic a nákladů, přišlo by nazmar.
Bylo snahou vlády, aby tlak bezcelného dovozu italských brambor zejména v posledních dnech červnových zmírnila. Rovněž okolnost, že pokroky ve výrobě raných brambor, docilované předkličováním a jinými nejnovějšími výrobními methodami (výběrem ranější sadby atd.), znamenají velké pěstitelské úspěchy a vedou k tomu, že naše rané brambory přicházejí na trh již velmi záhy a v kvantech dříve nebývalých, musila býti vodítkem vládě, aby obchodně politickým vyjednáváním zajištěna byla naší produkci širší a jistější base jak cenová, tak i odbytová. K revisi bezcelnosti, námi vázané Italií pro dobu od 1. dubna do 30. června, mohlo býti přikročeno, jakmile Italie projevila ochotu o této otázce s námi jednati v souvislosti s požadavkem, abychom jí povolili zvýšení dosud nám vázaného cla na perleťové knoflíky.
Vyjednáváním s Italií, které trvá již třetí rok, dospělo se k dohodě na tomto podkladě:
1. Bezcelný dovoz bramborů z Italie do Československa se zkracuje o 7 dní a stanoví se pro dobu od 1. dubna do 23. června včetně.
2. Republika Československá vzdává se smluvního cla na perleťové knoflíky, sjednaného u položky ex 897 ex h) italského celního tarifu, v příloze B. výše zmíněné dodatkové úmluvy z 1. března 1924.
Výbor zahraniční pojednal o uvedeném vládním návrhu ve své schůzi dne 23. září 1930 a usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně ke schválení toto usnesení:
Národní shromáždění republiky Československé schvaluje doplňkový protokol ze dne 4. srpna 1930 k dodatkové úmluvě k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a královstvím Italským, podepsané v Římě dne 1. března 1924, uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 20. srpna 1930, čís. 116 Sb. z. a n., týkající se zkrácení lhůty pro bezcelný dovoz bramborů z Italie o 7 dní a propuštění Italie ze smluvního cla na perleťové knoflíky.
Doporučuji osnovu ku přijetí.
(Souhlas.)