Abych pokračoval: Návrh doslova praví, že "majitel domu může pro děti, které sňatkem hodlají"... Nehodlá táta, když se mu jednou narodí dítě, aby ho provdal? Tím okamžikem, když chce míti dítě, hodlá je také provdati a "založiti vlastní domácnost". To je samozřejmé a analogické, že žádosti za uprázdnění bytu v takovémto případě musí býti vyhověno. Takové jsou v Československu zavedeny balkánské poměry. Děti budou zasnubovány ještě v lůně matky (Veselost.), aby byl vyhozen nájemník a byt mohl býti výhodně zpeněžen.
Balkán a balkánské poměry již ostatně v Československu máme, tohoto dokladem je, že nezaměstnaní a hladoví dělníci nesmějí volati po chlebě a práci, nebydlící nesmějí volati po bytech, za to jsou pendreky mláceni, jsou na ně podnikány útoky bajonety a jsou za to vrháni do kriminálu. A tak nám k těm balkánským poměrům ještě scházel výlupek sociálfašistické spolupráce s finančním kapitálem na úplné zotročení a zbídačení pracující třídy, jakož i další sociálfašistický podvod s t. zv. nájemným, které od počátku nesmělo býti zvyšováno, až teprve teď, když buržoasii podařilo se dělnickou třídu rozraziti pomocí sociálfašistů, přitlačiti ji ke zdi, přistupuje se ke zvýšení nájemného. A tak první průlom, zvýšení nájemného nastává zákonem r. 1920 o 20%, zákonem r. 1922 již o 40 až 60% a konečně předposlední zvýšení dostoupilo 120 až 150%.
Kromě toho mohli majitelé domů právě za souhlasu sociálfašistů dáti si na účet nájemníků opraviti a zrestaurovati své domy, které jim sloužily jako výdělečné podniky bez práce. Nájemníci byli povinni platiti nejen znovuzřízení domů, nýbrž i na osvětlení, vodovod, plynovod, zvýšené dávky, za čištění a odstraňování popele. Konečně zvýšené nájemné, které se připouští, má činiti as 350% podle doplňku vládního návrhu při vyšším příjmu nad 60.000 Kč. V tom spočívá celý průlom do zvýšení nájemného. Nájemníci s větším příjmem budou se tlačiti na nájemníky s menším příjmem a s menšími byty a ti budou buď přímo vytlačováni nebo budou nepřímo přinucováni, aby dobrovolně nabídli majiteli domu zvýšené nájemné. To má působiti v tom směru, že do konce listopadu má se již projeviti volání nájemníků, o kterém také včera pánové v soc.-politickém výboru mluvili, po zrušení ochrany nájemníků. A všechny tyto cesty a prostředky vedou k tomu, aby pánové svého cíle dosáhli, aby zákon byl pak zrušen úplně, tím se má státi, že zákon pak má přestati účinkovati a státi se tak bezpředmětným.
Tento švindl a podvod, který se provádí urychleně, aby celá dělnická veřejnost byla zaskočena, aby se nedověděla o celém tomto podvodu, je projednáván zkráceným řízením, kterého jsme byli svědky v soc.-politickém výboru, se lhůtou 24 hodin má se státi tento zločin skutkem. Proti těmto zločinům musí se pracující třída postaviti do společného boje Tento útok je částí smluveného útoku na zhoršení životní úrovně pracující třídy. Jako jediní zástupci dělnické třídy, jako jediná dělnická strana komunistická, jako vůdcové revolučního proletariátu klademe požadavky, vyvěrající z potřeb a přání nejubožejších, zotročených, stále okrádaných pracujících mas, klademe je bezvýhradně a proti všem, kdož přicházejí se zhoršením ochrany nájemníků.
Navrhujeme, aby stát každého roku uvolnil na stavbu bytů výhradně pro příslušníky pracující třídy 1 miliardu Kč, která by byla opatřena zvlášť silně vzestupnou daní, uvalenou na luxusní byty, banky a příjmy vyšší než 50.000 Kč ročně, aby strhávání přebytků v t. zv. koloniích bylo zakázáno, aby kolonie byly opatřeny z veřejných prostředků všemi potřebnými zařízeními, aby úřady zřizovaly pro kolonisty byty za ceny kolonistům přístupné na dobrovolné přestěhování a aby při tom dobrovolném přestěhování nahradili kolonistům ceny obydlí v koloniích.
To jsou požadavky celé dělnické
třídy, za tyto požadavky povedeme boj, za tyto požadavky voláme
také do boje celou dělnickou třídu až do úplného vítězství pod
heslem: Pracující třídě chléb, nezaměstnaným práci, a zdravé bydlení
nebydlícím anebo špatně bydlícím. (Potlesk komunistických poslanců.)
Místopředseda posl. Taub (zvoní):
Dále má slovo p. posl. inž. dr Toušek.
Posl. inž. dr Toušek: Slavná sněmovno! Lituji především, že debata o zákonech bytových není spojena s debatou o stavebním ruchu a to proto, poněvadž dnes mluví se zde pro a proti bytové ochraně a v úterý při projednávání zákona o stavebním ruchu budou všichni mluviti pro a budou se snad předháněti v tom, co všechno se má udělati pro to, aby se stavební ruch podepřel. A při tom se zapomíná a velmi málo je zdůrazňováno, že tyto věci souvisí do té míry spolu, že není možno odděliti otázku, jsme-li pro definitivní úpravu otázek bytových, od otázky stavebního ruchu, poněvadž nejlepší zákon o stavebním ruchu není nic platen, nemůže-li stavebník třeba na 6 na 8, prostě na několik let do budoucnosti odhadnouti, jak se vyvinou poměry na trhu bytovém.
Je jistě správné, že v zákoně o stavebním ruchu připravují se opatření pro malé byty a myslím, že v tomto směru bude třeba ještě velmi zvýšené péče v budoucnosti, poněvadž to úzce souvisí s uvolněním bytového hospodářství a myslím, že otázka nebydlících jest právě otázkou v prvé řadě bytů nejmenších a malých. Ale vedle otázky nebydlících máme také otázku nezaměstnanosti, která s těmi nebydlícími naprosto souvisí. Na jedné straně jdeme do hospodářské deprese, neboť jsme ztratili dobré zaměstnání loňského roku, jdeme do nezaměstnanosti a na druhé straně vidíme bouřiti na krajní levici proti tomu, aby se cokoliv dělalo v otázce ochrany nájemníků, aby se tyto věci definitivně nějakým způsobem upravily.
Vítám velmi, že tentokráte všechny koaliční strany se staví na stanovisko, že od listopadu, resp. od konce letošního roku má býti otázka upravena definitivně. Myslím, že v řadách, které chtějí v prvé řadě zastupovati vrstvy, které proti minulým letům jdou do zhoršené nezaměstnanosti, bude otázka nezaměstnanosti nejlépe řešena tím, když se zajistí zaměstnání právě touto cestou. Kdybychom měli zákon o stavebním ruchu, doprovázený již dlouhodobou úpravou zákona bytového, mohli bychom říci, že jsme udělali pro hospodářskou krisi a nezaměstnané daleko více nežli různými jinými opatřeními, která nebudou do té míry nosnými a účinnými. Vážená sněmovno, myslím, že zákon bytový, jak ho prodlužujeme, nebylo za všech okolností nutno prodloužiti v tomto textu a že bylo možno těch několik měsíců, po které trvá dnešní parlament, pak využíti k tomu, aby na základě materiálu, který je dlouho připravován, a tak dobře, jako prý ještě nebyl připravován k žádnému zákonu, takového dosahu, jako jsou zákony bytové, přistoupilo se tentokráte k řešení definitivnímu. Následky toho ponese celé naše hospodářství a uvidíte, až spočítáte ke konci roku, co se dalo zavede ním definitivní úpravy bytového hospodaření v souvislosti se zákonem o stavebním ruchu letos při hospodářské depresi naší ušetřiti na podporách v nezaměstnanosti atd., že by to bylo pro naše hospodářství dopadlo lépe, kdyby byly oba dva zákony vyřešeny definitivní formou najednou. (Předsednictví se ujal předseda Malypetr.)
Vážená sněmovno, stojíme před provisoriem krátkodobým, které je výsledkem dohody. Do volte, abych řekl přece jen několik slov k tomu, co včera bylo dohodnuto a vloženo do vládního návrhu a do usnesení sociálně-politického výboru. Nelze míti jistě nic proti tomu, aby ti, kteří mají vyšší důchody, byli v prvé řadě postiženi uvolňováním bytového hospodářství. Nelze míti nic proti tomu, aby se stanovila také nějaká hranice, ale myslím, že bylo při této věci příliš málo dbáno toho, aby se za všech okolností zabránilo některým nespravedlnostem, které mohou z této věci vzniknouti. Dnes, když se dověděli o tom mnozí vyšší úředníci, vysokoškolští profesoři a jiní, jsme zasypáváni dotazy, jak je možno věci řešiti tím způsobem, aby při služebních platech byla již tato hranice 60.000 Kč brána plně v úvahu. Vždyť opravdu snižujeme tím životní úroveň lidí, na nichž - i když přihlížíme k zásluhám a odpovědnosti a potřebnosti všech ostatních kategorií zaměstnanectva státního a veřejného - přece jen leží tíha státní administrativy a odpovědnosti. Nevím, jestli tato věc byla spravedlivá a je-li spravedlivým, aby se dělala tím způsobem, že se sotva těmto lidem nahradí proponovaným 13. měsícem anebo jeho 70%, co musí vydati více tímto způsobem. (Posl. Svoboda: Náš vynález to není! Odpovědnost za to mají nár. demokrati!) Lituji, pane kolego, že bylo nutno najiti dohodu na této bási, když dohoda na jiné bási nebyla možná. Hájím tuto dohodu, poněvadž jsem byl při ní, ale musím na druhé straně říci, že přece jen je třeba obávati se různých nespravedlností, které z toho vzniknou. K tomu máme jistě právo.
Vážená sněmovno! Nechci zdržovati opakováním známých věcí o tom, jak se mají připravovati věci s definitivní úpravou otázek bytových. Bude dosazena komise, která se těmito věcmi bude podrobně zabývati. Chtěl bych jen říci, že národní demokracie vítá, že se k této definitivní úpravě přistupuje a současně prohlašuje, že bude nutno, aby s touto definitivní úpravou, která je proponována, byla také vyřízena otázka, jakým způsobem se nahradí zvýšení nákladů, které tím vzniknou státním a veřejným zaměstnancům.
Pokud se týče zaměstnanců soukromých a dělnictva, myslím, že bude nezbytně nutno, aby v nejkratší době byla konečně pořízena statistika, jakým způsobem, kde, v jaké míře a jakým procentem jsou dotčeny těmito věcmi vrstvy dělnictva a soukromých zaměstnanců, aby v tomto směru bylo naprosto jasno. Mám dojem, který mám z toho, jak sám ty poměry znám v některých velkých městech, že statistika ukáže překvapující čísla a že se ukáže, že hlavně ve větších centrech, která mají dělnické vlaky, bude tato věc daleko méně ožehavá, než za jakou se pokládá dnes.
Končím tím, že znovu připomínám, že nestačí mluviti proti uvolňování ochrany nájemníků, nestačí jednati o bytových zákonech "pro a proti", když na druhé straně jsou všichni pro zákon o stavebním ruchu. Tyto dvě věci jsou spojeny, a to takovým způsobem, že pokud nebude definitivní úpravy, zákon o stavebním ruchu nám nerozmnoží, čeho nejvíce potřebujeme, totiž byty. Ceny jich vyrovná nejlépe bytový trh sám.
Lituji, že nebylo letos dosti klidu, času a odvahy právě v okamžiku hospodářské deprese tak, jak to doporučujeme řadu let, řešiti tyto věci definitivně ihned a že došlo k odkladu.
Národní demokracie bude hlasovati
pro předlohy. (Potlesk.)