334. posl. Simma a druhů:
Školní správa se vybízí, aby žádosti za zřízení německých soukromých škol co nejrychleji příznivě vyřídila.
335. posl. Simma a druhů:
Na naléhavě nutnou novostavbu ústavu pro soudní lékařství na německé universitě budiž zařazeno do rozpočtu pro r. 1931 3 mil. Kč.
336. posl. Simma a druhů:
Na vybudování a rozšíření patologického a anatomického ústavu na německé universitě budiž zařazeno do rozpočtu pro r. 1931 1 mil. Kč.
337. posl. Simma a druhů:
Pro německou polikliniku budiž zařazeno do státního rozpočtu pro rok 1931: na provedení stavebního plánu 150.000 Kč, na staveniště 4 mil. Kč a jako stavební splátka 2 mil. Kč.
338. posl. Simma a druhů:
Na vybudování německého ústavu pro zubní lékařství budiž zařazeno do rozpočtu pro r. 1931 5 mil. Kč.
339. posl. Simma a druhů:
Školní správa se vybízí, aby vydala zákon, v němž se ustanovuje, že nejvyšší počet žáků ve třídě činí 60.
340. posl. Simma a druhů:
Z rozpočtu školství pro rok 1930 budiž vyplaceno litoměřickému ústavu pro hluchoněmé 50.000 Kč.
Uhrazeny buďtež úsporami z titulu "Menšinové školy".
341. posl. Simma a druhů:
Městské hudební škole v Bečově budiž ze státního rozpočtu pro rok 1930 vyplaceno 50.000 Kč a tato částka budiž hrazena z titulu "Menšinové školy".
342. posl. Simma a druhů:
Německé hudební akademii a akademii výtvarných umění v Praze budiž ze státního rozpočtu pro rok 1930 vyplacena mimořádná částka 2,500.000 Kč a budiž uhrazena z úspor titulu "Menšinové školy".
343. posl. Simma a druhů:
Vláda se vybízí, aby Věstník ministerstva školství a nár. osvěty vydávala také německy.
344. posl. Simma, Geyera a druhů:
Poněvadž obchodní pokračovací školy naprosto nevyhovují moderním nárokům, navrhujeme, aby byla zřízena státní komise, která by se zabývala reformou obchodního pokračovacího školství. Při složení této komise budiž přihlíženo k národním poměrům podle klíče obyvatelstva.
345. posl. Simma a druhů:
Na odbornou školu hostinskou v Mariánských Lázních budiž povoleno 50.000 Kč. K tomu účelu budiž rozpočtená částka 250.000 zvýšena na 300.000 Kč a vyšší potřeba uhrazena škrty v titulu "Menšinové školy".
346. posl. Simma a druhů:
V Nejdku u Karlových Varů budiž zřízen stálý konfekční kurs pro výrobu krajek a ve státním rozpočtu pro rok 1931 budiž pro něj zařazeno 40.000 Kč.
347. posl. Simma a druhů:
Státní peníze vydávané na kulturní účely buďtež do té doby, než bude vydán zákon o kulturní a školní samosprávě, který nechť o tom obsahuje přesná ustanovení, rozdělovány v poměru síly jednotlivých národů ve státě a jejich poplatnosti, a to již v rozpočtu pro rok 1931.
348. posl. Kaspera, Köhlera a druhů:
Vláda se vybízí, aby zrušila zákon o ochraně domácího trhu práce.
349. posl. Stenzla, Eckerta, Prause a druhů:
Ministerstvo se vybízí, aby ještě letos zřídilo první ročník německé vysoké školy obchodní jako kurs na německé vysoké škole technické v Praze.
350. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby předložila návrh zákona na zřízení fondu, z něhož by se nemajetným studentům a žákům bezplatně poskytovaly všechny učebné pomůcky.
351. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby do ministerstva školství a nár. osvěty byli jmenováni i němečtí úředníci a aby věci týkající se německých škol byly závazně dávány k vypracování německým úředníkům.
352. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, jímž se zřizuje německá státní obchodní a hospodářská vysoká škola.
353. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, podle něhož německé odbory zemských školních rad v Čechách, na Moravě a ve Slezsku se osamostatňují a správcem těchto úřadů, předsedou, se jmenuje příslušník německé národnosti.
354. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby neprodleně vypracovala program moderního vybudování německých klinik a laboratoří, aby ustal nynější zahanbující stav, a aby ve státním rozpočtu pro příští rok pečovala o příslušnou úhradu. Se zřizováním budiž započato co nejdříve.
355. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby poslanecké sněmovně neprodleně předložila návrh zákona, jímž se nově upravují platy okresních, zemských a ministerských inspektorů a tím se zase napravuje nynější zahanbující odstrčení a horší placení proti jiným úředníkům a proti školské službě.
356. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby vládní nařízení ze dne 6. listopadu 1920 o zřízení okresních školních výborů co nejdříve doplnila podle zásady, že se školy každé národnosti podřizují jen těm školním úřadům, které se skládají z příslušníků národnosti žactva.
357. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby všechna místa, která byla dříve ve vyšší třídě míst, ale podle zákonů ze dne 24. června 1926, č. 103 a 104 Sb. z. a n., byla zařazena do nižší skupiny míst, byla se zpětnou platností od 1. ledna 1926 zase zařazena do dosavadní vyšší skupiny míst.
358. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Státní tkalcovské a přádelnické škole v Liberci vyhrazuje se právo pořádati abiturientské kursy tkalcovství.
359. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, jímž by se určily bližší podmínky, za nichž se vůbec na žádost místních školních úřadů zavádí na obecných školách nepovinné vyučování češtině.
360. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby z 2,533.000 Kč zařazených v tit. 12, pol. 15, věnovala:
100.000 Kč Lidovému svazu německých katolíků,
100.000 Kč Katolickému svazu žen,
50.000 Kč Říšskému katolickému svazu mládeže v Liberci,
50.000 Kč Katolickému vzdělávacímu a turistickému svazu v Praze.
361. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby předložila výkaz, jak dosud užila peněz na menšinové školy, tudíž seznam zřízených škol, odděleně podle národností a s udáním počtu žáků.
362. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby ihned vyšetřila školní poměry na tak zvaném Hlučínsku a všude tam, kde se na tom usnese většina obecního zastupitelstva, zřídila německé školy.
363. posl. dr. Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby platy učitelů upravila podle skutečných drahotních poměrů, zvláště však aby nově zavedla sociální přídavky, přídavek na ženu a na děti, jakož i rodinné přídavky, a aby co nejdříve oběma sněmovnám předložila příslušný návrh zákona.
364. posl. dr. Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona o platech učitelů na obecných školách, kterýžto návrh by přihlížel ke kvalifikaci odborných učitelů a zastupujícím odborným učitelům poskytoval stejný plat jako definitivním.
365. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se mění odst. 3 §u 47 zákona ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb. z. a n., jímž restringovaní učitelé byli vyloučeni od výhod nového platového zákona, aby podle tohoto zákona byli úplně postaveni na roveň učitelům ve výslužbě.
366. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby podle §u 23 nového platového zákona ze dne 24. června 1926 č. 104 Sb. z. a n., započítala vojenskou službu do služební doby.
367. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby povolila zřízení žádaných soukromých škol v obcích: Hlučíně, Kravařích, Dolním Benešově a Bolaticích.
368. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Z částky určené na příspěvky pomocným školám poskytuje se Svazu německých pomocných škol v Československé republice se sídlem v Liberci každoroční podpora 200.000 Kč.
369. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se upravují platy a právní poměry pěstounek v opatrovnách a to tak, aby státně zkoušené pěstounky opatroven bez ohledu na to, vydržuje-li opatrovnu obec, stát nebo země nebo soukromníci - byly zařazeny do skupiny D jako učitelky ručních prací a aby stát převzal všechny osobní výdaje na opatrovny.
370. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se učitelky ručních prací staví na roveň úředníkům se stejným předběžným vzděláním.
371. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby částky zařazené v kap. 10, tit. 9 na sociální péči o studenty rozdělovala podle klíče obyvatelstva.
372. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Částka 400.000 Kč, zařazená na koupě a objednávky uměleckých předmětů, budiž rozdělena podle klíče obyvatelstva.
373. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Částka 5,042.100 Kč, zařazená v kap. 10, tit. 12 na výchovu lidu, budiž rozdělena podle klíče obyvatelstva a budiž užíváno jen částek odpovídajících jednotlivým národům.
374. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů.
Na státní hudební školu v Přísečnici budiž ve státním rozpočtu pro r. 1931 pamatováno částkou 50.000 Kč.
375. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
V rozpočtu pro rok 1931 budiž na městskou hudební školu v Bečově pamatováno částkou 50.000 Kč.
Ke kap. 11:
376. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby odepsala dlužné dané za minulá léta všem drobným zemědělcům, jichž roční důchod nepřesahuje 20.000 Kč a aby v takových případech, kde nedoplatky daňové byly vtěleny do knih, byly na účet státní správy vymazány.
377. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se ruší všechny daně pro malozemědělce, kteří nemají větší příjem než 20.000 Kč ročně.
378. posl. Štětky a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se nařizuje škrtnutí všech hypotekárních dluhů drobných zemědělců.
379. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby ihned vzala zpět návrh zákona o polním pychu a zemědělské stráži a do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, který by zaručoval svobodu odstřelu zvěře a svobodné sbírání klestí, steliva, trávy a lesních plodin pracujícím lidem a jímž by se rušily všechny zákony svobodu tuto omezující.
380. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby provedla sčítání lidu takovým způsobem, aby bylo možno zjistiti rozdělení majetku mezi jednotlivé, zejména rozdělení půdy mezi malorolníky, velké sedláky a velkostatkáře atd., dále rozdělení příjmů, zatížení daňové, rozdělení a velikost bytů a počet místností v bytě pro jednotlivé vrstvy.
381. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se stanoví okamžité a bezplatné zaknihování přidělené půdy malozemědělcům a bezplatné používání obecních a velkostatkářských pastvin pro domkáře a malorolníky.
382. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby ihned zavedla režijní tarify na drahách pro dopravu uhlí a hospodářských potřeb pro malozemědělce, jakož i dodávání ušlechtilých semen a umělého hnojiva malozemědělcům za režijní cenu.
383. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zavede bezplatné sociální a živelní pojištění malozemědělců na účet kapitalistů a jejich státu.
384. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, jímž se zakazuje jakékoliv zavírání polních a lesních cest a každý zákaz jich užívání.
385. posl. Štětky a soudr.:
Vládě se ukládá, aby do týdne předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se stanoví, aby všichni malozemědělci a pracující vůbec, poškození živelními pohromami, dostali okamžitě plnou náhradu celé způsobené škody; každé podporování velkostatkářů a bohatých sedláků, jakož i bohatých vůbec z veřejných prostředků budiž přísně zakázáno.
386. posl. Matznera a druhů:
Poněvadž doba vyžaduje od zemědělce nejen zemědělských odborných znalostí, nýbrž i znalostí kupeckých, jest zapotřebí zvláště na zemědělských odborných školách a na školách pro výchovu lidu, určených širším vrstvám drobných zemědělců, doplniti učební osnovu po této stránce, což budiž provedeno co nejdříve. Těsnopis budiž od zemědělských odborných škol výše zaveden jako povinný předmět, jak se to i na obchodních školách již dávno stalo.
387. posl. Matznera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby konečně spravedlivě postupovalo při zřizování a vydržování zemědělských škol a aby pro Němce podle počtu jejich obyvatelstva zřídilo zemědělská učiliště rozličných stupňů, která jim patří, a nynější aby přiměřeně vybudovalo.
388. posl. Matznera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby v dohodě s příslušnými zemědělskými radami v zemích konečně zřídilo i v německém území expositury pro zvláštní odbory, jichž jest v českém území velký počet.
389. posl. Matznera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby úřednická a zřízenecká místa obsazovalo podle národnostního klíče a na taková místa patřící Němcům buďtež ustanovováni propuštění němečtí velkostatkářští úředníci, kteří ztratili svá místa pozemkovou reformou.
390. posl. Matznera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby úřední publikace vydávalo také německy.
Poněvadž tyto publikace vycházejí česky a dokonce francouzsky, jest jistě jen samozřejmé, aby vycházely i německy.
391. posl. Matznera a druhů:
Chov dobytka v německém území vyžaduje zvláštní státní podpory. K opatřování vhodných plemenných zvířat dlužno poskytnouti vydatné subvence, aby se krev stále osvěžovala a zamezilo křížení dobytka téhož plemene, při čemž dlužno zvláště dbáti plemenného materiálu vysoce cenných zdejších plemen, která jsou aklimatisována. Krutosti zákona o plemenitbě dobytka buďtež odstraněny.
Omezení území chovu koní musí býti zrušeno a chovatelům ponecháno na vůli, aby chovali druhy hodící se pro jejich území, tím spíše, že převaha motorické síly těžce ohrožuje chov koní.
392. posl. Matznera a druhů:
Poněvadž se prostředky pro podporu zemědělství poskytují všeobecně stále ještě v neprospěch Němců, žádáme, aby se přidělovaly podle národnostního klíče a aby se při tom zcela zvlášť přihlíželo k chudšímu německému území, jež naléhavě vyžaduje zvláštní péče.
393. posl. Matznera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby konečně zřídilo zemědělské pokusné ústavy, již několikráte žádané hlavními německými zemědělskými korporacemi.
Ihned budiž zřízena německá chmelařská pokusná stanice v Žatci, poněvadž podobný český ústav již mnoho let trvá a jest státem vydržován.
394. posl. Matznera a druhů:
Poněvadž německé zemědělství v době hospodářské krise nemůže sehnati peněz potřebných na konání zemědělských kočovných výstav, navrhujeme, aby ministerstvo zemědělství platilo hlavní výdaje a po této stránce se dohodlo s ústředím německého zemědělství v Praze.
395. posl. Matznera a druhů:
Poněvadž většina zemědělských dcer z finančních důvodů nemůže docházeti do hospodyňské školy, navrhujeme, aby ministerstvo zemědělství úředně pověřilo osvědčenou správkyni kursů pro vaření paní Hedviku Troschuhovou z Nových Hradů, která již v 60 kursech vzdělala více než 1000 venkovských děvčat, konáním takových kursů v německých venkovských obcích a aby na to byly povoleny potřebné peníze.
396. posl. Matznera a druhů:
Žádáme vydatné podpory pro účely zemědělských přednášek a kočovného vyučování na venkově, poněvadž praktičtí zemědělci potřebují stálého dalšího vzdělání ve svém odboru, co zmíněným způsobem lze nejúčelněji provésti.
397. posl. Matznera a druhů:
Nynější předpis zákona, že se již nepovolují slevy na pozemkové dani, nýbrž že poškozený zemědělec v případě živelních pohrom jest odkázán na to, aby se u nouzového fondu domáhal vrácení pozemkové daně, jest neudržitelný a nemožný, poněvadž především poškozený musí plně zaplatiti pozemkovou daň a dále fond, jenž se tvoří ze zvláštních dávek zemědělců, nemá naprosto peněz, aby požadavkům vyhověl.
Žádáme, aby se znovu zavedlo všeobecné odpisování pozemkové daně a aby zákon byl v tomto smyslu změněn.
398. posl. Matznera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby o zemědělské družstevnictví pečovalo podle dánského vzoru a aby poskytlo přiměřenou pomoc.
399. posl. Matznera a druhů:
Poněvadž chov dobytka jest těžce ohrožen dovozem dobytka ze zemí s nedostatečnými zvěrolékařskými opatřeními (slintavka a kulhavka, sněť slezinná atd.), dlužno uzavříti zvěrolékařské dohody, které by mohly odvrátiti toto nebezpečí.
400. posl. Matznera a druhů:
Zastaralý honební zákon budiž novelisován tak, aby se vyhradilo příslušné právo zemědělcům jako držitelům pozemků, z nichž se živí nízká zvěř.
401. posl. Matznera a druhů:
Rekultivace zpustošené hornické půdy, odstranění obtížného kouře a vytvoření nového hornického zákona.
Postup rekultivace jest úplně nemožný a dlužno jej ihned uspíšiti. Obtížný kouř a těžké škody na zemědělských kulturách, způsobené důlními plyny v hornických oblastech jsou nesnesitelné a dlužno je ihned odstraniti. Lidé i zvířata jsou těžce poškozováni touto obtíží.
Hornické podniky buďtež státem přidrženy k tomu, aby požáry na haldách při dolování na povrchu hasily a nové požáry v zárodku tlumily. Zastaralý hornický zákon musí býti ihned novelován a při tom budiž úplně vyhověno požadavkům spolku pro právní ochranu německých sedláků v Mostě.
Důlní mapy dlužno prohlásiti za veřejné, aby se majetníci pozemků a domů v hornických oblastech mohli stále přesvědčovati o podzemní situaci.
402. posl. Matznera a druhů:
Vláda se vybízí, aby správní výbor pozemkového úřadu co nejdříve nově jmenovala podle zásady poměrného zastoupení.
403. posl. Matznera a druhů:
Poněvadž mnoho vodních družstev, která již před mnoha lety provedla své projekty, stále ještě čeká na státní příděl z melioračního fondu a naopak musí platiti ohromné úroky ze svých půjček, které ohrožují existenci družstev, čímž se však další udržování vodních staveb znemožňuje (viz vodní družstvo pro aubašské údolí v Sedčicích u Žatce), žádáme, aby se těmto družstvům nedoplatky ihned vyplatily.
404. posl. Matznera a druhů:
Četné události v pozemkovém úřadě, o nichž se veřejnost poslední dobou dověděla, vyžadují, aby jeho správní výbor byl ihned obnoven a aby jeho členy byli jmenováni také Němci.
405. posl. Matznera a druhů:
Žádáme, aby poválečné nařízení, jímž se policie zmocňuje na trzích stanoviti ceny zemědělských výrobků (máslo, tvaroh, vejce atd.) bylo ihned zrušeno, poněvadž jest urážkou veškerého zemědělství a nespravedlivým opatřením proti zemědělské výrobě, jež po desíti letech po válce nemá již oprávnění. Jako jest každému stavu dovoleno určovati ceny za své výrobky, nemůže a nesmí býti výjimka ani u rolníka.
406. posl. Matznera a druhů:
Otázka zemědělských ochranných cel, která jest otázkou celého národního hospodářství, může býti vyřešena jen se zástupci průmyslu, a proto tuto otázku mohou rozřešiti jen nepolitické ústředny obou stavů ve společné dohodě, má-li tato otázka býti vůbec účelně rozřešena. Rovněž i průmyslová cla musí býti upravena v dohodě se zemědělstvím. Vytvoření každé nové vázanosti (obilní monopol) odmítáme.
407. posl. Matznera a druhů:
Vláda se vybízí, aby co nejdříve předložila seznam veškeré půdy zabavené Státním pozemkovým úřadem v Československé republice, z něhož by byla zřejma jména nových držitelů, jak velké příděly dostali a kolik se za ně zaplatilo.
408. posl. Geyera a druhů:
Vláda se vybízí, aby z hospodářských přebytků běžného rozpočtu, z přebytků daňových, dávkových, celních atd. zřídila fond pro bezúročné hospodářství a aby tomuto fondu odevzdávala také dosavadní přímé subvence, a to v polovici jejich dosavadní výše. Z tohoto fondu poskytuje vláda bezúročné půjčky obcím, okresům a korporacím všeho druhu na prostý závazek, že je vrátí v 25 letech. Správou pověřuje se ministerstvo financí. Kontrolu vykonávají rozpočtové výbory obou sněmoven.
409. posl. Geyera a druhů:
Vláda se vybízí, aby dala svůj souhlas k podpoře zemědělství tím, že by se odepsaly daňové nedoplatky, zbytek na dávku z majetku a že by se snížily daně, a aby zvláště drobným zemědělcům poskytla tyto úlevy také na rok 1930.
410. posl. Geyera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby německému školství věnovalo větší pozornost a ve větším rozsahu než dosud zřizovalo v německém jazykovém území zemědělské školy, vyšší i nižší, aby je podporovalo nebo aby zřízené již soukromé, obecní nebo korporační učiliště podporovalo přiměřenými subvencemi.
411. posl. Geyera a druhů:
Ministerstvo se vybízí, aby bez dalšího prodlení provedlo zařazení a povýšení německých lesníků ve státní lesní službě a ve službě dozorčí a aby při tom přihlíželo především ke služební kvalifikaci.
412. posl. Geyera a druhů:
Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby nařídilo ředitelstvím státních lesů a statků, aby odvolala zákazy sbírati dříví, lesní plody a houby, jak tomu bylo po staletí zvykem, vydané v jednotlivých obvodech v posledních letech, a aby dovolení k tomu nespojovala s trýznivými přehnanými podmínkami.
413. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby věnovala více pozornosti pěstování lnu a plně vyhověla oprávněným přáním lnářů a jejich organisací. Povinností vlády jest zabezpečiti výnosnost pěstování lnu.
414. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby z částky 3,735.900 Kč, zařazených v tit. 2, § 3, pol. 2 věnovala křesťanskému rolnickému svazu 50.000 Kč na časopis "Bauernbündler".
Ke kap. 12:
415. posl. Štětky a soudr.:
Vláda se vyzývá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se nařizuje vrácení trhové ceny všem malým zemědělcům, kterým byla přidělena půda přídělovým řízením dle zákona ze dne 30. ledna 1920, č. 81.
416. posl. Matznera a druhů:
Převod vyvlastněných pozemků na nové vlastníky budiž v pozemkových knihách proveden ještě letos.
417. posl. Geyera a druhů:
Vláda se vybízí, aby nařídila, aby župní paritní komise pro zemědělské a lesní úředníky a zaměstnance zabraného zemědělského a lesního majetku, které byly zřízeny podle zákona ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n., neprodleně projednaly odvolání a bez průtahu oznámily rozhodnutí.
418. posl. Geyera a druhů:
Vláda se vybízí, aby nařídila pozemkovému úřadu, aby co nejrychleji vyřídil přídělové žádosti již po léta projednávané.
419. posl. Geyera a druhů:
Vláda se vybízí, aby udělila Státnímu pozemkovému úřadu směrnice, aby ucházejí-li se okresy a obce o zabraný lesní majetek ležící v jejich katastrálních obvodech, vyhovoval především jim.
420. posl. Geyera a druhů:
Vládě se ukládá, aby nařídila pozemkovému úřadu, aby do 1. prosince 1930 předložil sněmovně úplné vyúčtování jednak všech záborů a jednak přídělů. Tento seznam a vyúčtování nechť obsahuje zvláště někdejší polohu, výměru pozemků zabraného statku a cenu zaplacené náhrady. Ve výkazu o přídělu budiž rovněž uvedena cena a místo přiděleného objektu, jakož i povolání a národnost přejímatele přídělu. Zbytkové statky a příděly samosprávným zastupitelským sborům buďtež uvedeny zvláště.
421. posl. Geyera a druhů:
Správa pozemkového úřadu budiž rozpuštěna a nahrazena novou, složenou podle národnostního klíče obyvatelstva.
422. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vládě se ukládá, aby předložila poslanecké sněmovně podrobnou zprávu o dosavadní činnosti Státního pozemkového úřadu v oboru pozemkové reformy s výkazem jmen držitelů zbytkových statků, v němž dlužno také uvésti výměru zbytkových statků a cenu přejímací a přidělovací.
423. posl. dr Mayr-Hartinga a druhů:
Vláda se vybízí, aby neprodleně učinila všechna zákonně technická a správní opatření, podle nichž by pozemkový výbor byl co nejdříve nově složen podle poměrného zastoupení.
Ke kap. 13: