Středa 26. února 1930

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují všechny theologické fakulty.

251. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým by bylo zakázáno vyučování náboženství ve všech veřejných a soukromých školách v Československé republice.

252. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým by se zrušilo vedení matrik narozených a zemřelých u církevních úřadů a zavedly by se jednotné matriky občanské vedené v každé obci, obce, resp. starostové buďtež pověřeni uzavíráním sňatků občanských.

253. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby ihned předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se zrušují pro nemajetné studenty na všech veřejných školách všechny studijní poplatky a taxy.

254. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým by byla všemu nemajetnému žactvu a studentstvu veškerých škol a všem účastníkům dělnických a rolnických exkursí umožněna v době prázdnin návštěva pozoruhodných míst v Československé republice volnou jízdenkou na drahách a bezplatným ubytováním a stravováním.

255. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým by všechno nemajetné žactvo na všech školách mělo právo volné jízdy na všech československých drahách do místa škol a zpět za účelem návštěvy vyučovacích hodin.

256. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona na zřízení učitelských ústavů pro výchovu maďarských učitelů, poněvadž v republice dosud žádného takového není.

257. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se ruší soukromé učitelské ústavy, zejména náboženských společností. Od toho dne budiž odepřeno všem absolventům těchto ústavů právo vyučovati jako učitelé na všech školách.

258. posl. Štětky a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do 14 dnů předložila poslanecké sněmovně návrh zákona o vybudování a organisaci škol podle těchto zásad:

V každé obci anebo osadě musí býti zřízena nejméně jedna škola té národnosti, ke které patří většina obyvatelstva obce. Pro nejméně 10 žáků jiné národnosti musí býti zřízena třída jejich národnosti. Pro nejméně 30 žáků kterékoliv národnosti musí býti zřízena škola jejich národnosti. Počet žáků ve třídě nesmí býti v žádné škole větší než 20.

259. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby do tří měsíců podala návrh zákona pro veškeré školství, jenž by se řídil těmito zásadami:

1. Každý národ uznává se ve státě za nositele a správce veškerého školství.

2. Veškeré národní školství spravují národní říšské rady, utvořené ze zástupců příslušného národa.

3. Říšským školním radám přísluší říditi, spravovati a pečovati o veškeré školství, i o tak zvané školy menšinové.

4. Říšské školní rady, aby opatřily potřebný náklad, jsou oprávněny dotčeným příslušníkům národa předpisovati školní příspěvky a vybírati je.

5. Školní dozor příslušející státu upravuje zvláštní zákon. O příslušnosti k některému národu uznanému ve státě rozhoduje přiznání k národnosti učiněné svobodně a bez jakéhokoliv vykonávání vlivu při sčítání lidu.

260. posl. dr Schollicha a druhů (eventuální):

Bude-li zamítnut náš hlavní resoluční návrh, navrhujeme:

Vláda se vybízí, aby částky rozpočtené v kap. 10 státního rozpočtu rozdělovala příště tak, aby odpovídaly podílu jednotlivých národů tohoto státu na celkovém složení obyvatelstva Československé republiky, tak aby na německý díl připadlo nejméně 25% příslušné celkové částky.

261. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby v ministerstvu školství a nár. osvěty ustanovila také německé úředníky a aby školní německé věci dávala zásadně pracovati úředníkům německým.

262. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby Věstník ministerstva školství a nár. osvěty vydávala také německy a aby německým učebným ústavům uložila za povinnost odebírati jej jen v jazyku německém.

263. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se u školního referátu pro Slovensko v Bratislavě zřizuje zvláštní německé oddělení pro německé školní věci, a jehož úředníci jsou německé národnosti.

264. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, podle něhož německé odbory zemských školních rad pro Čechy, Moravu a Slezsko stávají se samostatnými a správcem těchto úřadů ustanovuje se jako předseda příslušník německé národnosti.

265. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby vládní nařízení ze dne 6. listopadu 1920 o ustavení místních školních rad co nejdříve doplnila podle zásady, že členy místní školní rady smějí býti jen příslušníci oné národnosti, která se shoduje s národností dítek docházejících do školy, pro něž jest tato místní školní rada určena.

266. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve doplnila vládní nařízení ze dne 6. listopadu 1920 o ustavení okresních školních výborů podle zásady, že školy každé národnosti podřizují se jen těm školním úřadům, které se skládají z příslušníků národnosti školních dítek.

267. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně podala sněmovně návrh zákona, jímž se nově upravují platy okresních, zemských a ministerských inspektorů a jímž se napravuje nynější jejich zahanbující odstrčení a horší honorování vůči jiným úředníkům a proti školní službě.

268. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby zřídila pro Slovensko potřebný počet míst německých školních inspektorů a aby je ihned obsadila.

269. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně vypracovala program moderního vybudování německých klinik a laboratoří, aby se tím učinila přítrž nynějším zahanbujícím nešvarům a aby se o úhradu postarala ve státním rozpočtu pro příští rok. S vybudováním budiž započato již na jaře 1930.

270. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně učinila všechna opatření, aby obě německé vysoké školy byly přeloženy z Prahy do území obydleného Němci.

271. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby do měsíce podala návrh zákona, jímž se zřizuje německá státní obchodní a hospodářská vysoká škola s tříletým studiem a německou vyučovací řečí jako samostatné oddělení německé vysoké školy technické v Praze.

272. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se počátkem studijního roku 1930/1931 zřizuje na německé universitě v Praze německá zvěrolékařská fakulta.

273. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se počátkem studijního roku 1930/31 zřizuje na německé vysoké škole technické v Praze úplná fakulta pro báňské studium.

274. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se počátkem studijního roku 1930/1931 zřizuje německá vysoká škola lesnická.

Stran sídla této vysoké školy lesnické budiž slyšen německý parlamentní školní výbor.

275. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se počátkem studijního roku 1930/1931 zřizuje německá vysoká škola pro výtvarná a užitá umění.

Stran sídla této vysoké školy budiž slyšen německý parlamentní školní výbor.

276. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se počátkem studijního roku 1930/1931 zřizuje německá vysoká škola pro tělesná cvičení.

Stran sídla této německé vysoké školy budiž slyšen německý parlamentní školní výbor.

277. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se zřizuje v mezích lékařské fakulty německé university německá babická škola.

278. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby všechna místa, která dříve byla ve vyšší třídě míst, avšak podle zákonů ze dne 24. června 1926, č. 103 a 104 Sb. z. a n., byla zařazena do nižší skupiny míst, byla opět zařazena se zpětnou platností od 1. ledna 1929 do dosavadní vyšší skupiny míst.

279. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve postátnila všechny německé obchodní akademie a dvojtřídní obchodní školy, nebo aby stát učitele těchto škol převzal a platil, jestliže dosavadní vydržovatelé o to požádali.

280. posl. dr Schollicha a druhů:

Státní odborné škole pro textilní průmysl v Liberci uděluje se právo pořádati abiturientské kursy pro tkalcovství.

281. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně provedla zákon ze dne 17. února 1922, č. 75 Sb. z. a n., a novelu k němu ze dne 20. prosince 1923, č. 252 Sb. z. a n., o převzetí osobního nákladu odborných škol pro zemská povolání státem.

282. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby pokračovací školství vybudovala podle dnešních poměrů a přeměnila pokračovací školy ve školy odborné. Odborným předmětům nechť vyučují výhradně odborní učitelé (praktikové). Ku vzdělání odborných učitelů buďtež konány každoroční kursy a částka na to potřebná budiž zařazena do státního rozpočtu.

283. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve zřídila německou vyšší odbornou školu zámečnickou.

284. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se nejvyšší počet žáků v jedné třídě stanoví počtem 30.

285. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby počátkem školního roku 1930/1931 otevřela opět všechny jednotřídní školy a školní expositury, zavřené od roku 1918.

286. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby podala návrh zákona, jímž se ustanovují bližší podmínky, za nichž se vůbec zavádí na žádost místních školních úřadů nepovinné vyučování československému jazyku na obecných školách.

287. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se učitelkám zaměstnaným na školách přiznává titul paní.

288. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve předložila služební pragmatiku učitelstva na občanských školách jako zákon o občanských školách.

289. posl. dr Schollicha a druhů:

Sleva jízdného příslušející státním úředníkům na všech drahách budiž rozšířena i na učitelstvo všech kategorií a vláda nechť ihned učiní nutné opatření, aby toto usnesení bylo provedeno.

290. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby každoročně na konci školního roku vyplácela správcům jednotřídních škol mimořádný přídavek 1000 Kč jako uznání za jejich zvlášť obtížnou výchovnou práci.

291. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby zrušila 4. skupinu míst činovného zavedenou v novém platovém zákoně ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb. z. a n., která nemá naprosto žádného oprávnění, a aby co nejdříve podala návrh zákona v tomto smyslu.

292. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby upravila učitelské platy podle skutečných poměrů, zvláště však aby opět zavedla sociální přídavky, přídavky na ženu, na děti a rodinné přídavky, a aby co nejdříve podala oběma sněmovnám potřebný návrh zákona.

293. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona o platech učitelstva na občanských školách, který by přihlížel ke kvalifikaci odborných učitelů a poskytoval také zastupujícím odborným učitelům týž plat jako definitivním.

294. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se mění § 47 zákona ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb. z. a n., který vylučuje restringované učitele z výhod nového platového zákona a staví je na základě tohoto zákona úplně na roveň učitelům ve výslužbě.

295. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby podle §u 23 nového platového zákona ze dne 24. června 1926, čís. 104 Sb. z. a n., započítávala vojenskou službu do služební doby.

296. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání podala sněmovně návrh zákona, jímž se požitky pensistů všech druhů, a to státních úředníků, soudců, státních učitelů, učitelů na obecných a občanských školách, vojenských gážistů a četnictva, zaměstnanců státních podniků a závodů, zaměstnanců zemských, okresních a obecních, dále zaměstnanců v kategorii podúředníků a jejich pozůstalých upravují jednotně, nehledě k době přeložení do výslužby. Do tohoto zákona budiž pojato ustanovení, že každá úprava činných platů má také v zápětí samočinně úpravu všech pensijních platů podle zásady úplné rovnoprávnosti. Před vypracováním tohoto návrhu zákona buďtež slyšeny jednotlivé odborové organisace.

297. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby až do vyřízení otázek učitelského vzdělání pořádala každoročně vysokoškolský kurs pro učitele občanských škol a učinila proto opatření v rozpočtu. Návštěva tohoto kursu ponechává se na vůli učitelstvu a při tom se mu vyplácejí plné požitky a na útraty státu bude postaráno o zastoupení.

298. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby na tak zvaném Hlučínsku ihned vyšetřila školní poměry a všude, kde se obecní zastupitelstva většinou na tom usnesla, zřídila německé školy.

299. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby počátkem příštího školního roku zřídila na Slovensku potřebné německé obecné a občanské školy.

300. posl. dr Schollicha a druhů:

Vzhledem k novému zákonu o obecních financích, který nedovoluje již obcím stavěti nutné obecné a občanské školy, vláda se vybízí, aby od nynějška zařazovala do státního rozpočtu každoročně 100 mil. Kč na subvence pro stavbu obecných a občanských škol.

301. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se upravují platy a právní poměry pěstounek na mateřských školách, a to tím způsobem, že státně zkoušené pěstounky mateřských škol - bez rozdílu, zda mateřská škola je vydržována obcí, státem,

zemí nebo soukromě - zařazují se do skupiny D stejně jako učitelky ručních prací a že stát přejímá veškerý osobní náklad mateřských škol.

302. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se učitelky ručních prací staví na roveň úředníkům se stejným předběžným vzděláním.

303. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se upravuje zřízení, vydržování a organisace státních škol pro hluchoněmé.

304. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby přídavky povolené v §u 13 nového platového zákona ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb. z. a n., cvičným učitelům a učitelkám na ústavech pro slepé a hluchoněmé děti vyplácela také učitelům pomocných škol.

305. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve předložila poslanecké sněmovně výkaz veškerého menšinového školství, z něhož by byl patrný přesný stav ke dni 1. září 1929 jak co do počtu škol, tak také školních tříd a žáků.

306. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně vyřídila všechny žádosti o zřízení německých menšinových škol.

307. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby částky, zařazené v kap. 10 na sociální péči o studentstvo, rozdělovala podle klíče obyvatelstva.

308. posl. dr Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby státní ceny rozdělované každoročně umělcům a spisovatelům rozdělovala podle klíče obyvatelstva.

309. posl. dr Schollicha a druhů:

Částka 5,450.000 Kč, zařazená v kap. 10, tit. 12, na lidovou výchovu, budiž rozdělena podle klíče obyvatelstva a budiž jí použito jen v podílech odpovídajících jednotlivým národům.

310. posl. inž. Kalliny a druhů:

Vláda se vybízí, aby ke zřízení městského musea v Karlových Varech povolila stavební subvenci 2,500.000 Kč, o kterou žádalo město podáním ze dne 16. května 1929. Význam světových lázní Karlových Varů, bohatých sbírek a vzpomínek na 600leté dějiny, geologické sbírky vědecky zajímavého prameniště, jakož i svědectví vysoce vyvinutého uměleckého průmyslu a průmyslu sklářského a porculánového odůvodňují tento požadavek, při čemž dlužno se zmíniti, že toto museum mělo by značnou přitažlivost pro cizí návštěvníky země a tím by tedy zároveň přispělo k povznesení cizineckého ruchu. Lázně a okres Karlovy Vary dávají státu každoročně nejméně 400,000.000 Kč na státních příjmech a bylo by tedy jen náležité, kdyby stát po této stránce poskytl podporu.

311. posl. inž. Kalliny a druhů:

Na odborné škole pro paličkování krajek v Nejdku budiž k lepšímu zhodnocení krušnohorských krajek zřízen konfekční kurs a peníze na to potřebné buďtež každoročně zařazovány do státního rozpočtu.

312. posl. inž. Kalliny a druhů:

Vláda se vybízí, aby hudební škole v Bečově a hudební škole v Přísečnici poskytla ročně subvenci nejméně po 125.000 Kč.

313. posl. inž. Kalliny a druhů:

Vláda se vybízí, aby přispěla ke zdolání nouze v Rudohoří tím, že na odborné škole pro paličkování krajek v Nejdku zřídí každoročně konfekční kurs, aby bylo lze lépe zhodnotiti rudohorské krajky, a částku na to potřebnou zařadí do státního rozpočtu.

314. posl. Horpynky a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve upravila nařízením k platovému zákonu 103/26 postavení odborných inspektorů pro kreslení, tělocvik a zpěv tak, aby státní odborní inspektoři vedle svých zákonitých platů dostávali stejné funkční přídavky jako ředitelé středních škol, aby se jim tento funkční přídavek plně započítával do výslužby a aby jim mimo to byl povolen cestovní paušál 300 Kč ročně pro přikázaný školní ústav na úhradu cestovních útrat spojených s inspekční službou a útrat za nocování a stravování.

315. posl. Simma, Krebse a druhů:

Vláda se vybízí, aby v nejkratší době podala Národnímu shromáždění návrh zákona o národní kulturní a školní samosprávě, jak jej ohlásil ministr školství a nár. osvěty.

Při závěrečných pracech o tomto návrhu zákona budiž hleděno, aby došly plného uznání zásady kulturní a školní samosprávy národů vytýčené na kongresech menšin.

316. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby vládní nařízení ze dne 6. listopadu 1920 o ustavení místních školních rad co nejdříve doplnila podle zásady, že členy místní školní rady smějí býti jen příslušníci oné národnosti, která se shoduje s národností dítek docházejících do školy, pro něž jest tato místní školní rada určena.

317. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala Národnímu shromáždění návrh zákona na zřízení báňské fakulty (hornické a hutnické odborné školy) na německé vysoké škole technické v Praze.

318. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala Národnímu shromáždění návrh zákona, jímž se zřizuje německá vysoká škola lesnická.

319. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala Národnímu shromáždění návrh zákona, jímž se zřizuje německá vysoká škola pro výtvarná a užitá umění.

320. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala Národnímu shromáždění návrh zákona na zřízení německé vysoké školy zvěrolékařské.

321. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby podala poslanecké sněmovně návrh zákona na zřízení německé vysoké školy pro tělesná cvičení.

322. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby dvojtřídní státní obchodní školu v Opavě rozšířila na čtyřtřídní obchodní akademii.

323. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby dnem 1. února 1930 zřídila německou státní obchodní a hospodářskou vysokou školu jako oddělení německé vysoké školy technické v Praze a aby do rozpočtu pro r. 1931 zařadila 3 mil. Kč.

324. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby podala poslanecké sněmovně návrh zákona, jímž se pokračovací školství upravuje tak, že se praktickým školením v práci dosahuje zvýšení výkonnosti v praktickém živnostenském podniku.

325. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby v ministerstvu školství a národní osvěty ustanovila také německé úředníky a aby školní věci německé dávala zásadně pracovati jen úředníkům německým.

326. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby každoročně na konci školního roku vyplácela správcům jednotřídních škol mimořádný přídavek 1000 Kč.

327. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně vyřídila všechny žádosti za zřízení německých menšinových škol.

328. posl. Simma a druhů:

Školní správa se vybízí, aby konečně podala poslanecké sněmovně návrh zákona o úpravě právních poměrů pěstounek na mateřských školách, který měl býti již dávno podán.

329. posl. Simma a druhů:

Vláda se vybízí, aby umělecko-průmyslovou státní odbornou školu v Jablonci n. N. neprodleně vybudovala tak, aby tento ústav mohl skutečně účinně podporovati jablonecký průmysl, tak významný pro stát.

330. posl. Simma a druhů:

Než bude vydán zákon o kulturní a školní samosprávě národů, buďtež do jednotlivých odvětví ústřední školní správy povoláni důvěrníci všech národností ve státě.

331. posl. Simma a druhů:

Ministerstvo se vybízí, aby učitelům vyučujícím na obchodních školách a obchodních akademiích přiznalo osobní přídavek 3.600 Kč ročně obdobně jako učitelům na průmyslových školách.

332. posl. Simma a druhů:

Na sociální péči o německé studentstvo budiž zařazeno do státního rozpočtu pro r. 1931 2,500.000 Kč.

333. posl. Simma a druhů:

Na kulturní styky s Německem a Rakouskem budiž zařazeno do státního rozpočtu pro r. 1931 4 mil. Kč.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP