Čtvrtek 19. prosince 1929

Smutný obraz, jak daleko může vést znevážnění, znásilňování a bezmezné vykořisťování zemědělců usazených na půdě, ukazuje nám postavení zemědělců v Rusku. Návrat tisíců německých rolníků, kteří před mnohými desetiletími byli povoláni do Ruska, aby byli nositeli vzdělanosti, a dnes prchají zpět úplně ožebračeni do své staré vlasti, aby mohli se státi opět lidmi, je snad nejsmutnějším znamením nejmoderněji prováděné podpory zemědělské. Vládní prohlášení slibuje opatření na podporu zemědělství, o kterých bude mluviti kol. Böhm, a doufám, že mohu za to míti, že dnes největší část zástupců lidu v této slavné sněmovně je si vědoma povinnosti, že musí zde spolupomáhati, aby rychlým jednáním bylo alespoň z části zabráněno blížící se katastrofě celého národního hospodářství. Celní zákon z r. 1927, novella k celnímu zákonu č. 109 z r. 1926 a zákon č. 349 z r. 1921 dávají vládě a sněmovně do rukou prostředky, aby ihned zasáhla.

My jsme poslední! Všechny státy kolem nás se již postaraly o to, aby včas zajistily pro jistě očekávaný celní mír naléhavě nutnou ochranu pro zemědělství. Také my můžeme mysliti na celní mír teprve pak, až v zemědělství nebudeme se již vydávati v nebezpečí, že za této doby míru budeme zabiti. Tyto těžké úkoly vyžadují spolupráce všech, i Němců v tomto státě! Jestliže ministerský předseda Udržal poukazuje ve vládním prohlášení se zadostiučiněním na většinu, v níž se také po druhé nacházejí zástupcové německého obyvatelstva, a jako předseda vlády vyslovuje tato slova, pak dokazuje tím, že Němci v hranicích tohoto státu jsou ochotni se uplatniti a jako důležitá složka obyvatelstva tohoto státu - to jsou slova presidenta republiky - přistoupiti k tomu, aby vybojovali našemu lidu v tomto státě příslušející místo. Politický slovník vykazuje již celou řadu pamětihodných slov a pamětihodných vět. Na jedné straně: vystěhovalci, s buřiči nejednáme, rovní s rovnými, důležitá složka, uspokojení nad spoluprací, jež nám umožňuje harmonickou spolupráci v zájmu všeho obyvatelstva v oboru jejich kulturních a hmotných potřeb. Na druhé straně: zrada, shroucení, zoufalství, oposice, obstrukce, hesla "velezráda je povinností", aktivismus, negativismus, spolupráce, účast na vládě, a na poslední straně slovníku plody politiky provozované od převratu: nenávist, vzdor, vyvyšování, pronásledování, násilí, velikášství, hospodářská tíseň, vystřízlivění, zblížení, dorozumění, přivyknutí, spřátelení, - a v dodatku k tomu - ještě malým tiskem - mír a vyrovnání s národy v tomto státě. Nastávající tíseň pracuje naléhavě pro mír mezi národy. Existence tohoto státu je ohrožena, nerozpoznají-li povolaní lidé mezi Čechy správně tato znamení doby.

Nejnovější předbojovníci národního státu falešně volali, jako včera poslanci Stříbrný a Hlinka znovu vytrubovali: "Tato republika patří Čechům a Slovákům." Jinak hlásá ozvěna: "Tato republika patří Čechům, Němcům, Slovákům, Maďarům, Podkarpatským Rusům, Rusínům a Polákům." Ano, také nám patří republika, neboť v ní je naše vlast, a nikdo nám ji nesmí upírati. Necítíme se zajisté v této republice ještě dobře a je povinností českých a slovenských státníků vybudovati poměry v tomto státě tak, aby se každý státní občan ostatních národností v tomto státě cítil plně doma a aby rád svěřoval svůj osud ochraně tohoto státu.

Je povinností státníkovou a zvláště ministra zahraničních věcí, chce-li vytvořiti mír ve svém státě a při tom druhým státům pomoci, aby bez obalu vylíčil pravé národnostní poměry také v zahraničním tisku podporovaném z peněz ministerstva zahraničí.

Dovolte, dámy a pánové, abych opakoval část svých vývodů ze své řeči z 27. dubna t. r. Poměry se od té doby změnily jen málo. Praví se tam mezi jiným ve zprávě o zasedání Rady národů v Ženevě: "V zahraničním tisku informovaném československým ministerstvem zahraničí mohli jsme několikráte čísti, že my Němci jsme se v tomto státě již vypracovali v důležitou složku obyvatelstva tohoto státu."

Z tohoto protokolu schůze rady v Ženevě ze dne 6. března dovoluji si citovati tento příznačný oddíl řeči Briandovy:

"Pohlížím-li na Evropu po skončení války, vidím, že v jistých zemích menšiny nejen do spěly k tomu, že se pohodlně zařídily, nýbrž že dokonce v důsledku stálého a stále užšího styku mezi různými národnostními živly berou dokonce účast na veřejném životě. Tyto menšiny si stále více a více zvykají, že samy a přímo vhodnou řečí svojí věc provádějí u vlády, na které závisí, a je pro ně velikým úspěchem, je-li některý bod upraven bez prostředkování. Jsem toho mínění, že také Rada Svazu národů musí to považovati za veliký úspěch, neslyší-li žádnou ozvěnu potíží, jež mohou povstati mezi státem a jeho menšinami. Pak je tomu tak, že tyto potíže se vyřešily normální cestou, pak je to tak, že nějak bylo docíleno dohody a toto počínání souhlasí ovšem s rytmem a způsobem Svazu národů."

Z těchto slov Briandových vychází rovněž jasně na jevo, že československé ministerstvo zahraničí vynaložilo velikou práci, aby státníka, jako je Briand pohnulo k přesvědčení, že v Československu není již otázky německých menšin, že Němci v tomto státě se s nynějšími poměry úplně smířili. Tento pokus dra Beneše oklamati krásnou větou, vnucenou Briandovi, domov i cizinu o skutečných, mimořádně těžkých národnostních poměrech v tomto státě, nebude chápán ani u nás, ani také v nejširší cizině. Ukazuje přece, jak svévolně se zachází s tímto životně nejdůležitějším problémem tohoto státu. Uspokojení v důsledku uznání samozřejmostí českými státníky všech stran! Daleko, velmi daleko jsme ještě toho vzdáleni. Byl teprve učiněn první pokus. Jsme zapřaženi v nejtěžší robotu ve službách pro svůj národ, abychom přes nejtrpčí výsměch, kterým nás zahrnují Němci, pokračovali na započaté cestě spolupráce a abychom tak vytvořili základní podmínky mírumilovného spolužití obou národů zpečeťujícího vyrovnání mezi oběma národy.

Na německé straně se situace již vyjasňuje. Důkazem toho jsou poslední volby, při nichž německé strany většinové přes prorokovaný zánik mohly svá postavení více nebo méně udržeti, kdežto nejhorlivější křiklouni nemohli, ani spojeni po čtyřech, dosáhnouti sebemenšího úctyhodného výsledku. Zde došlo se již k názoru, že je jen jedno slovo "německý". Německý národ odmítá stupňování slova "německý" na německý, němečtější, nejněmečtější zásadně. Německá, důkladná vytrvalá práce nás opět pozvedne. Jinak však se mají poměry v českém táboře. Zde zuří boj o kvalifikaci: "Ty jsi nejčeštější Čech."

R. 1926 odvážila se občanská skupina za vedení Švehlova nabídnouti Němcům ruku a pozvati náš národ k spolupráci. Těžké onemocnění tohoto českého vůdce zemědělců ochromilo jeho silnou ruku a nikdo si netroufal chopiti se stejně silnou rukou státního vesla a dále jíti cestou, kterou ukázal Švehla.

Tak viděli jsme pak od té doby letěti kolem sebe události, jež jistě zvláště ministra zahraničí dra Beneše nikdy k tomu neoprávňovaly, aby mluvil o uspokojení německých menšin. Hlasitě a zřetelně voláme i dnes opět k nynějšímu předsedovi vlády: Učiň konec zlovůli, se kterou se zneužívá nejdůležitějšího životního problému tohoto státu! Četné stížnosti v oboru národnostním - zlovolné pronásledování německých úředníků a zaměstnanců, aby vynucena byla návštěva českých menšinových škol jejich dětmi - stálé znepokojování německých krajů zřizováním českých menšinových škol obecných a menšinových škol občanských a neodpovědné plýtvání berněmi při stavbě paláců pro menšinové školy pro jen mizivě malý počet českých dětí - jen nepatrné a zcela nepoměrné přibírání Němců k státním pracem a na místa úřednická, úplné přecházení německých úředníků při systemisaci úřednických míst, beztrestné trpění vyslovených aktů sabotáže namnoze

ještě s námi nepřátelsky smýšlejících českých úředníků a z neodpovědné strany ještě výslovně podporované a trpěné řádění bývalých členů Národních výborů ukazuje nám, že nejde vše po právu.

Učiňte konec takovému neodpovědnému počínání! Hlásíme se po druhé k spolupráci! Německá sociálně demokratická strana dělnická ujímá se tentokráte rovněž této práce. Německá křesťansko-sociální strana lidová a německá strana živnostenská jsou podle mého přesvědčení ochotny tuto práci co nejdalekosáhleji podporovati. V širokých kruzích ostatního německého obyvatelstva možno pozorovati dalekosáhlou změnu v jejich stanovisku ke státu! Na české straně občanské slyšíme stále častěji pobídku k rozumnosti: České socialistické strany tvoří s německými sociálními demokraty jeden blok, který jistě povstal teprve na základě jednání rázu také národnostního. Caveant consules! Každému státnímu občanu musí se dostati plnou měrou práv zaručených ústavou a administrativa musí jak ve službě správní, tak také při řešení produktivních otázek stále a všude viděti pouze občana, jeho prospěch a jeho blaho, aniž jinak přihlížela k jeho národnosti, jeho náboženství nebo rozdílu mezi muži a ženami. Ústavně zaručená účast samosprávného živlu má býti podle zákona zajištěna. Nutnou jevící se úprava ve státní správě nebo na poli samosprávních svazků chystá se cestou administrativní nebo zákonodárnou.

Rovnováhu ve státním hospodaření vítáme stejně jako úsporná opatření, přece však doufáme, že se šetří na správném místě, zvláště že velké dílo daňové reformy ve svých účincích nebude zneužíváno falešně v neprospěch hospodářsky slabších a nejslabších. Dosazení odborně kvalifikovaných, pracovitých a přiměřeně odměňovaných úředníků ve všech státních služebních podnicích přispěje vynikající měrou k dalším úsporným opatřením a tím k snížení placení daní. Snížení vojenské služební povinnosti na pokud možno nejkratší dobu zmenší vojenská břemena a učiní jich nesení snesitelnějším, i když bude používáno náhradní zálohy podle skutečných potřeb a když při přijímání důstojníků a déle sloužících poddůstojníků zmizí strach před přijímáním Němců, který je pozorovati ještě u některých velitelství. Také v oboru zahraničního zastoupení a k tomu potřebných a různě používaných peněz bylo by si přáti vydatných úspor. Všemi těmito úsporami uvolnily by se také peníze, jež by rychle státu umožnily splatiti starý čestný dluh. Bída našich těžkých a nejtěžších válečných poškozenců vyžaduje rychlé pomoci. Rovněž bezpráví spáchané na staropensistech a nuceně restringovaných. Tato druhá akce vyžaduje ovšem velkých částek, přece však dá se při trošce dobré vůle učiniti alespoň počátek. Rovněž nutnou se jeví konečná úprava ochrany nájemníků. Samozřejmě může býti provedena jen během delší doby, postupně a za zřetele na zajištění existence osob s pevným platem a osob méně majetných a nemajetných. Zároveň s tím musela by ruku v ruce jíti dalekosáhlá státní podpora na stavby s malými byty. Stejně důležitou zdá se mi státní péče o dorůstající pokolení. Dětská úmrtnost je hrozná a péče o dítě v krajinách, kde ještě převládá ochota míti děti, musí býti zmnohonásobena. Stále stoupající nemravnost a zločinnost, jež slaví doslovně orgie, jsou jistě známkou, že při výchovných metodách ve škole a zvláště u mládeže škole odrostlé došlo k přehmatům, které v zájmu klidu a pořádku a bezpečnosti občanů vyžadují přezkoumání, aby nastoupením nových cest při výchově mládeže byla vytvořena větší opora mravní. Také na poli školství chystají se opatření, zvláště v tomto oboru nechává nynější stav "rovný s rovnými" přes počínající lepšeni mnoho, velmi mnoho přání nesplněných. Zvláště moderního státu nedůstojný výklad práva rodičů, přímo svévolné zakládání českých menšinových opatroven, škol obecných a občanských pro nejmenší počet dětí vyžaduje co nejnaléhavěji již často slibovaného a přece stále opět a opět pod nejneuvěřitelnějšími výmluvami znemožňovaného vyřízení. Peněz vyhozených přímo v tomto oboru bylo by na Slovensku a Podkarpatské Rusi daleko lépe užito na zlepšení školských poměrů všech tam usazených národů a byl by tím učiněn konec často ostudným a člověka nedůstojným poměrům, o nichž jsem se podrobně a osobně mohl přesvědčiti. Přes tyto celkem špatné poměry postavila se však i tam politika menšinových škol, zavedená v tak zvaných historických zemích, na pevné nohy a tak mnohá horká hlava ochlazuje si tam svou troufalost na beztoho zaostalém školství našich německých bratří. Že těmto tam povolaným průkopníkům vzdělanosti často nepatří ani půda, na které vystavěli svůj domek, nepřispívá k tomu, aby práce tam vykonaná objevila se v nejlepším světle. Ohromné lesní a polní plochy nedostačují, jak se zdá, k tomu, aby tito stateční lesáci byli poděleni kouskem půdy, čímž jsou buď nuceni vystěhovati se jako německo ruský rolník, nebo jsou vháněni do náručí komunismu.

Nyní opět ke škole. Německá škola občanská je percentuálně velmi poškozena a nepovoluje se nové jich zřizování, ač školní obec nese náklad na stavbu a věcný náklad. Péče o německé školy odborné je velmi zaostalá a vidíme, jako při průmyslu textilním v Brně, pokusy, aby takové vysoce kvalifikované a dlouho osvědčené ústavy byly stále více omezovány. Péče o německé vysoké školy nechává mnohá, pro kliniky všechna přání nesplněna. Rovněž vybudování našeho vysokého školství. Vysoká škola obchodní je sice zajištěna, přece však nechce to ani s ní jíti řádně kupředu. Rozšíření našeho vysokoškolského studia o zvěrolékařství stalo se již naléhavou nutností.

V poslední době byly pozorovány také v oboru živnostenského pokračovacího školství, jež potřebuje naléhavě býti vybudováno, nepochopitelná donucovací opatření a šikány proti Němcům, kdežto česká škola, uvedena v život za stejných poměrů, zůstává nedotčena. Vybudování zákonem stanovených odborů v zemských školních radách přináší další možnost sblížení. Školský obor, snad nejcitlivější obor, vyžaduje zvláštní péče a nejrychlejšího odstranění přihodivších se nepřístojností. Také pro tento obor nacházím, ovšem v ještě stydlivě skryté formě, dobrou vůli k nápravě. Kdo umí čísti a chce jednati podle toho, co je obsaženo ve vládním prohlášení, má tam před sebou ohromné pole činnosti. Pro nás Němce reklamuji splnění zkrácené věty předposledního odstavce prohlášení:

"Neuvádíme přesně vymezeného programu, poněvadž ani nejkrásnější slova by ničeho neznamenala bez rozhodné vůle k činorodé práci." Činorodé práce bude vyžadovati nejbližší budoucnost, činorodou práci chceme my němečtí zemědělci konati, chceme však také konečně viděti mzdu, odpovídající činorodé práci v naší těžké službě pro národ, stát a vlast. (Souhlas a potlesk poslanců klubu Bund der Landwirte.)

Místopředseda Špatný (zvoní): Dále se přihlásil ke slovu pan posl. Mašata. Dávám mu slovo.

Posl. Mašata: Slavná sněmovno, dámy a pánové! Po delší přestávce dostávají se naše zákonodárné sbory opět ku plodné práci. Děje se tak za podstatně změněných poměrů vnitropolitických a hrozivě nebezpečných a tíživých poměrů hospodářských. Naše posl. sněmovna stejně tak jako senát stojí před řadou naléhavých a vážných problémů, jichž vyřešení bude vyžadovati usilovné práce všech činitelů, a hlavně bude potřebí dobré vůle, a sebezapření a stranicko-politické snášenlivosti, má-li býti dosaženo kladných a dobrých a výsledků ve prospěch státu a jeho obyvatelstva.

Doba je příliš vážná a proto není možno jinak učiniti, než se vší rozhodností odsouditi počínání také, bohužel, zástupců lidu, poslanců a senátorů strany komunistické, kteří na místo věcné a lidu prospěšné práce ve sborech zákonodárných uchýlili se hned při zahájení činnosti parlamentární k neparlamentární taktice, nadávkám, lomozné obstrukci, hulákání a rvačkám, obvyklým snad v nejposlednějších putykách a kořalnách, aby znemožnili ostatním poslancům slyšeti projev předsedy vlády o pracovním programu nově nastoupivší vlády. (Výborně! Potlesk. - Výkřiky komunistických poslanců.) Stejně důrazně a se vší ošklivostí nutno odsouditi důstojnost poslance snižující počínání, jímž rabiátským způsobem napadena byla parlamentní stráž, konající pouze svou povinnost. (Výborně! Potlesk.) Počínání takové je nelidské a pachatelé, třeba byli i poslanci, vylučují se ti sami ze slušné společnosti. (Potlesk. - Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.) - Bude nutno v zájmu důstojnosti posl. sněmovny, v zájmu pořádku a umožnění vážných a odpovědných prací zákonodárných potlačiti hned v zárodku každý pokus o opakování takových činů a použíti k jich potrestání nejpřísnějších prostředků. (Výkřiky komunistických poslanců. - Místopředseda Špatný zvoní.)

Vnitropolitické poměry v našem státě vyvíjely se v posledních letech ve znamení stranických zápasů o politickou moc. V těchto zápasech bylo namnoze používáno prostředků spíše rázu agitačního než věcného a v důsledku toho překvapuje nás těžká hospodářská krise, postihující celý svět, ne dosti dobře připraveny. Zápas o politickou moc skončen byl prozatím a snad jen přechodně v posledních volbách do Národního shromáždění. Nebudeme si zapírati, že příčinou předčasných voleb byla potřeba soustřediti pro řešení těžkých problémů, které doba s sebou přinášela, více sil a více činitelů, ať již posílením stran, které tyto problémy chtěly řešiti, anebo novou možností seskupení politických stran v nový pracovní útvar, novou vládní většinu. Nutno konstatovati, že volby nepřinesly žádných větších podstatných změn. Vzrůst mandátů soc. demokratických děl se v lůně bývalé oposice a na účet strany, která byla utvořena z bývalých příslušníků soc. demokratických. Zbloudilí voliči vrátili se domů. Víme, že tento proces není dosud zastaven a že bude snad následovati návrat další, ale to neznamená, že boj o politickou moc musel by se i nadále vésti proto prostředky agitačními a že by i nadále měly býti opomíjeny prostředky věcné, zvláště když nynější vážná doba volá po koncentraci všech státotvorných a konstruktivních sil, aby náš stát a hlavně jeho obyvatelstvo, pracující lid venkova i měst byly ochráněny a zabezpečeny před důsledky hrozících katastrof, dostavujících se vinou světové hospodářské krise. (Výborně!)

Proto uvítal jsem se vší upřímností pro hlášení p. kolegy posl. Hampla jako mluvčího se strany čes. soc. demokratů, které podle stenografického protokolu zní: "My jsme byli zvyklí držeti slovo, v tom směru zůstáváme beze změny, a my jsme zvyklí loyálně držeti to, co jsme kdy slíbili a sjednali." Tento jeho výrok vykládám si v čase budoucím, protože skutečnost nám potvrdila něco jiného r. 1926, kdy bývalá koalice a vláda se rozešly jen proto, že nebylo chuti ani dobré vůle splniti ujednání o otázkách, týkajících se zemědělství, ochrany celní na podkladě parity zemědělství s průmyslem. Doufám, že příští doba přinese lepší porozumění, a že na místě škodlivých zápasů nastoupí rozumná spolupráce.

Právě tak s povděkem kvituji prohlášení mluvčího poslanců strany nár. sociální, kol. Zeminové, jímž akceptovala můj názor o spolupráci vedené stejně spravedlivě i vůči městům i vůči vesnicím. Nic nemůže býti horšího, než na vesnicích jinak mluviti a v městech jinak jednati.

Strana, ke které mám čest náležeti a jíž jsem místopředsedou, od prvého dne existence našeho státu, Československé republiky, dala se plně a bezvýhradně do služeb svého státu a poctivě, spravedlivě a u vědomí plné odpovědnosti pracovala ve prospěch zájmů jak státu, tak i všeho obyvatelstva podřizujíc častokráte své vlastní potřeby zájmům státu a národa, když toho potřeba vyžadovala.

Byli jsme vždy první, kteří jsme se hlásili ku práci a odpovědnosti ve státě, vedeni naším drahým Švehlou, který službu pro stát, národ a lid označoval vždy jako nejpřednější občanskou povinnost. (Výborně!) I tentokráte, kdy po provedených volbách přišli jsme početně silnější a kdy nám jako největší politické straně uložena byla povinnost býti jádrem příští pracovní majority vládní, nevyhýbali jsme se této povinnosti a zahájili jsme jednání o pracovní většinu se všemi, kdo s námi jednati chtěli. Prohlásili jsme zásadu, že povinnost sloužiti státu zakládá v sobě právo sloužiti státu a z tohoto práva že nemůže býti nikdo vylučován, kdo státu a jeho obyvatelstvu sloužiti chce. Z tohoto práva že vyloučí se každý sám, položí-li takové požadavky, které by službu státu nějakým způsobem podmiňovaly. Jednání našeho plnomocníka, který byl současně pověřen i panem presidentem republiky, nynějšího pana min. předsedy Udržala, vedlo po dlouhém a do podrobností jdoucím vyjednávání k výsledku, že seskupena byla pracovní parlamentní majorita z většiny stran bývalé občanské koalice a ze socialistických stran bývalé oposice a na podkladě této majority ustavena byla vláda Československé republiky. V zájmu státu i v zájmu soustředění sil při řešení vážných a důležitých problémů, které nás očekávají a z nichž hospodářská krise je na místě nejpřednějším, bylo by jistě dobře, kdyby v této majoritě a vládě, která je označena jako vláda hospodářské koncentrace, zastoupeny byly i zbývající strany bývalé občanské koalice, strana, ľudová a Deutsche Christlichsozialen, ale poměry a těžkosti byly silnější než naše dobrá vůle. Třebaže na čas postaveny jsou tyto strany mimo majoritu a vládu, neznamená to s naší strany zaujetí stanoviska nepřátelského vůči nim. Tím jest dán základ pro poměr náš k těmto stranám. (Výborně!)

Nynější vláda představila se nám minulého týdne a ohlásila nám ústy svého předsedy kol. Udržala svůj vládní program který bohužel pro rámusení "také poslanců" z řad komunistických jsme nemohli plně sledovati a musili jsme se spokojiti jejím přečtením podle stenografického protokolu. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Nejsem škarohlídem a proto neposuzuji vládní prohlášení podle slov v něm obsažených, nýbrž podle obsahu, který by si mnozí snad z důvodů agitačních přáli míti podrobnější. Vládní prohlášení jest dílem kompromisu zástupců sdružených vládních stran a proto nese na sobě pečeť kompromisního jednání. Dohodli jsme se, že to a ono budeme řešiti, jak se o tom dohodneme. Proto vládní prohlášení mluví o všem, ale nemluví o způsobu, jak a co bude řešeno. To bude věcí nejen vlády samé, ale nás všech, abychom se nevyhýbali práci a řešení třeba těch nejožehavějších problému v podrobnostech a hleděli nalézti cesty k vzájemnému dorozumění. V žádném případě nesmí býti pro nás rozhodujícím důvod agitační, nýbrž důvod věcný a za všech okolností bude nutno se vystříhati jakékoli demagogie, která by mohla poškoditi nejen vzájemný poměr nás všech k sobě, ale která by mohla ohroziti i veškeru činnost nynějšího pracovního souručenství stran vládních a přinésti tak státu a jeho obyvatelstvu, trpícímu a ohroženému na své existenci, nedozírných škod. (Předsednictví převzal místopředseda Roudnický.)

Nebude jistě mezi námi sporu o tom, dáti svému státu vše, bez jakýchkoli výhrad, co k svému zabezpečení a k plnění svých úkolů potřebuje. To platí především o státním rozpočtu, jehož příprava a sestavení nalézá se v pravomoci jednotlivých resortních ministerstev a pod patronancí ministerstva financí. Rovnováha rozpočtu musí býti pro nás zrovna takovým příkazem jako nutnost rozpočet zbytečně nezvyšovati s ohledem na poplatní schopnost občanstva, hlavně výrobních vrstev, v prvé řadě drobných zemědělců a živnostníků, u kterých se dovolávám vládního prohlášení, podle něhož "naše administrativa musí jak ve službě veřejné, tak i při řešení otázek produkce, zkrátka vždy a všude viděti pouze občana, jeho prospěch a dobro", a na jiném místě, aby "vedena byla v duchu stejné spravedlnosti ke všem". Je nutno učiniti vše, aby finanční administrativa vzala si tento pasus vládního prohlášení k srdci a spravedlivěji posuzovala nejen výrobní, ale i platební schopnost zemědělců, hlavně drobných, zvláště při živelních pohromách a nynější krisi a nezdaňovala je více než jejich poplatní síla dovoluje, přihlížejíc ke skutečným poměrům výrobním, hospodářským a existenčním. Zrovna tak je nutné upraviti praxi při vybírání a vymáhání daní v případech, kdy platební schopnost podlomena byla neúrodou, pohromou živelní, krisí cenovou a odbytovou, nemocí a pod.

Naproti tomu je nutno, aby platební schopnost právě drobných zemědělců byla posílena a v rozpočtu ministerstva zemědělství bylo vydatně pamatováno na podporu a povznesení produkce u drobných zemědělců, hlavně při opatřování společných hospodářských strojů, ušlechtilého osiva, ušlechtilých plemeníků a plemenic, ovocných stromů a podobných akcí. Zvláště pak bych kladl důraz na zařazení dotace pro vybudování služby pro zpeněžení a odbyt zemědělských výrobků a ochranu drobných zemědělců před kořistnictvím lichvářské spekulace.

Stát považujeme za velké hospodářství národa, ve kterém všichni jeho příslušníci mají povinnost starati se a pracovati k jeho zvelebení, posílení a zmohutnění, avšak ve kterém také všichni mají míti stejné právo užívací a ne, aby někdo jen žil jako v zaopatřovacím ústavě a druhý jako parobek, který je povinen všechnu práci udělati a za to nedostati nic a nádavkem snad kopanec.

Řádně upravený státní rozpočet je pro nás státní nezbytností zrovna tak jako všechno, co zahrnuje v sobě ochranu a zabezpečení našeho státu a jeho obyvatelstva. Pro ochranu svého státu jsme ochotni učiniti vše a s námi jistě i všichni ostatní. Vítáme s povděkem, že vláda bude se snažiti v rámci dané možnosti provésti zkrácení presenční služby, aniž by tím utrpěla pohotovost a vyspělost naší armády. Skvělé výsledky, jichž docíleno bylo nejen při výcviku naší armády, ale i při výchově vojínů doplněním a rozmnožením jich vědomostí a kulturním povznesením, jsou nám zárukou, že naše armáda není a nebude nikdy militaristickou soldateskou, ale vyspělým ukázněným vojenským činitelem, pohotovým a schopným kdykoliv postaviti se s nadšením a úspěchem k obraně svého státu a zabezpečení míru a pořádku. (Tak jest! Výborně!)

Po boku našeho zdatného vojska řadí se stejně zdatné sbory našeho četnictva a státní policie, jichž organisaci a vybavení při vykonávání těžké a zodpovědné služby musí býti věnována veškerá péče a jejichž oprávněné existenční požadavky musí býti respektovány a v nejkratší době splněny, aby mohly se s láskou věnovati svému poslání, jímž jest udržování klidu a pořádku ve státě a zajištění bezpečnosti života a majetku obyvatelstva, státní ústavou zaručeného. (Souhlas.)

Vítáme prohlášení vládní o administrativě a jejích úkolech a připomínáme, že jest nejvýš na čase, aby provedeno bylo svého času slibované zjednodušení administrativy a tato zbavena byla všech byrokratických, těžkopádných metod úředních, které nejen že jsou zastaralé, ale vyčerpávají pracovní síly úřednictva, snižujíce jeho výkonnost, a státu i obyvatelstvu neprospívají. Restrikce ani systemisace nepomohou, nebude-li v tomto směru zjednána náprava. Spokojené úřednictvo a zaměstnanectvo státní je nejlepší zárukou správného chodu státní administrativy a proto souhlasíme, aby v rámci možností státního rozpočtu byly provedeny takové úpravy, aby dosaženo bylo spravedlivého urovnání tohoto ožehavého problému.

Reforma veřejné správy měla přinésti zjednodušení a odstraniti dvojí kolej v úřadování. Státní administrativě byl uložen úkol ve spolu práci s laickými činiteli obstarávati potřeby samosprávy okresní a zemské. Předpokladem pro úspěšnou činnost bylo odbyrokratisování a zdemokratisování státní administrativy a dohoda s laickým živlem o způsobu spolupráce. Samospráva měla své veliké hospodářské úkoly, které i po reformě veřejné správy a úpravě financí samosprávy nepřestaly míti svého oprávnění. Vítáme proto vládní prohlášení, že samosprávnému živlu má býti zaručena zákonem vyhrazená účast na veřejné správě a že budou bezodkladně zahájeny přípravné práce pro definitivní úpravu finančního hospodářství samosprávy.

Taktéž se vším povděkem vítáme ohlášené připravování účelného, dlouhodobého programu investičního, vztahujícího se na všechny části republiky a obsahujícího vedle staveb pozemních a prací elektrisačních i investice silniční, železniční a vodohospodářské. Provádění tohoto programu investičního musí se díti s ohledem na kraje zanedbané a obyvatelstvo postrádající nutného výdělku.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP