Článek 10. budiž škrtnut a nahrazen tímto zněním:
ťZvláštním zákonem budou sjednoceny a upraveny předpisy o řízení ve věcech, náležejících do působnosti politických úřadů - čítajíc v to trestní a exekuční řízení - se zřetelem k účelnému zjednodušení a urychlení řízení a za šetření ustanovení §§ 2 a 3 zákona ze dne 22. prosince 1924, čís 286 Sb. z. a n.Ť.
V článku 12. odstavec (2) budiž změněn takto:
ťOkresní úřady jsou povolány přispívati soudům a jiným státním, anebo samosprávným úřadům k jejich žádosti při nuceném výkonu jejich vykonatelných rozhodnutí, opatření, nálezů a usnesení.Ť
K části druhé:
V §u 1 odst. (1) a (2) buďtež škrtnuty.
Nebude-li přijat návrh na škrtnutí odstavců (1) a (2), mějtež tyto odstavce následující znění:
ť(1) Zemské správní obvody jsou: země česká (Čechy) t. j. župy I-IX podle přílohy A k §u 2, zákona ze dne 29. února 1920, čís. 126 Sb. z. a n., moravskoslezská (Morava a Slezsko), t. j. župy X-XII, XIV a XXI podle přílohy A k §u 2 zákona ze dne 29. února 1920, čís. 126 Sb. z. a n., slovenská (Slovensko), tj. župy XIII, XV, XX podle přílohy A k §u 2 zákona ze dne 29. února 1920, čís. 126 Sb. z. a n., a podkarpatskoruská (samosprávné území Podkarpatské Rusi).
Ustanovení o Podkarpatské Rusi platí jen, pokud jinak nerozhodne autonomní její sněm.Ť
V §u 1 odstavec (3) budiž změněn takto:
ťObvody okresních úřadů mají se shodovati zásadně s obvody autonomních okresních korporací samosprávných, na Moravě a ve Slezsku s obvody okresních soudů.Ť
Odstavec (2) §u 3 budiž škrtnut.
V §u 4 v odstavci (1) na konci buďtež škrtnuta slova ť... na Podkarpatské Rusi slúžnovským úřadům a jejich přednostům, jakož i působnost, která byla zvláštními předpisy přikázána okresním úřadůmŤ.
Odstavec (2) budiž škrtnut.
Nebude-li přijat návrh na škrtnutí odstavce (2) §u 4, znějž odstavec (2) takto:
ťUstanovení toto platí jen potud, pokud jinak nerozhodne sněm autonomní Podkarpatské Rusi.Ť
§ 5 budiž škrtnut.
V důsledku toho pak zůstává § 5 ve znění zákona ze dne 29. února 1920, čís. 126 Sb. z. a n., nezměněný v platnosti.
Bude-li zamítnut návrh na škrtnutí §u 5, budiž škrtnut odstavec (4) tohoto paragrafu, který týká se Podkarpatské Rusi.
§ 6 budiž škrtnut. V důsledku toho zůstane v platnosti odstavec (2) §u 5 zákona čís. 126 Sb. z. a n. z r. 1920.
Bude-li zamítnut návrh na škrtnutí §u 6, navrhujeme:
Zákon ze dne 9. března 1920, čís. 159, o správním soudnictví zůstává v platnosti.
§ 7 budiž škrtnut.
V důsledku toho zůstane v platnosti § 7 župního zákona ze dne 29. února 1920, čís. 126 Sb. z. a n.
Bude-li zamítnut návrh na škrtnutí §u 7, navrhujeme:
V odst. (1) na začátku nahrazuje se znění ťzemský presidentŤ zněním ťzemský správceŤ a škrtá se poslední věta tohoto znění: ťVedlejší služební příjmy (služební byt, paušál a pod.) přednostů zemských a okresních úřadů upraví se zvláštními předpisy.Ť
V odst. (2) buďtež slova ťzemskému presidentuŤ nahrazena slovy ťministru vnitraŤ.
§ 8 budiž škrtnut.
Jako event. návrh k §u 8 podáváme tento:
ťK přenesení příslušnosti buď zcela neb z části s okresních úřadů na úřady zemské nebo naopak, s okresních zastupitelstev nebo výborů na zemská zastupitelstva nebo výbory nebo naopak, se zemských úřadů na ministerstva nebo naopak, s ministra s plnou mocí pro správu Slovenska nebo jeho úřadu na příslušné ministerstvo nebo na zemský úřad jest třeba zvláštního zákona.Ť
§ 10 nechť zní takto:
ťOdstavec (1). Z dosavadních zaměstnanců zemí, žup a okresů zůstávají zaměstnanci zemskými a okresními ti, kterých je třeba pro úkoly, přikázané zemskému a okresnímu zastupitelstvu ke správě ústavů a podniků, jež zemské a a okresní zastupitelstvo zřídilo neb spravuje.
(2) Pokud je dosavadních zaměstnanců zrušených korporaci potřebí ku správě (provozu) zvláštních zařízení (ústavů, podniků, silnic a pod.), stávají se zaměstnanci té korporace, v jejíž vlastnictví nebo správě jest dotyčné zařízení.
(3) Služební a správní poměry zaměstnanců, uvedených v odstavcích předchozích, zejména jejich platové a služební nároky, upravují se podle zákona ze dne 24. června 1926, čís. 103 Sb. z. a n.
(4) Ostatní zaměstnanci zemí a zrušených korporací přecházejí do státní služby s platovými a služebními právy a nároky podle zákona z 24. června 1926, čís. 103 Sb. z. a n., při čemž se jim nabyté výhody ve smyslu §u 212, odst. 2. tohoto zákona zachovávají.
(5) Odpočivné požitky zemských a okresních zaměstnanců ve výslužbě, a to jak těch, kteří ve výslužbě.již jsou, nebo do výslužby budou přecházeti, a zaopatřovací platy pozůstalých po těchto zaměstnancích budou i nadále hraditi země a okresy. Placení odpočivných požitků zaměstnanců zrušených korporací ve výslužbě a zaopatřovacích platů po zaměstnancích těchto korporací převezme stát.
Pro nároky odpočivné a zaopatřovací obou těch kategorií zaměstnanců platí ustanovení zákona ze dne 24. června 1926, čís. 103 Sb. z. a n.
(6) Zaměstnanci, kteří ve službách zemí, okresů nebo zrušených korporací dokonali v den účinnosti zákona aspoň 5 roků služby s dobrou kvalifikací a přecházejí podle ustanovení odst. 4. do státní služby, zprošťují se povinnosti skládati odborné zkoušky předepsané k nabytí místa toho druhu ve službě státní.
Ustanovení toto nevztahuje se na povinnost skládání zkoušky ze státního (oficielního) jazyka.
Paragraf 11 budiž škrtnut.
Paragraf 12 budiž škrtnut.
Bude-li zamítnut návrh na škrtnutí §u 12, znějž odstavec (2) tohoto paragrafu takto:
ť(2) Všichni členové zemského zastupitelstva jsou voleni.Ť
V §u 13 podle zprávy výborové navrhovaná vsuvka ťnebo jmenovánŤ budiž škrtnuta.
Navrhovaná změna k §u 16 budiž škrtnuta.
§ 17 budiž škrtnut.
Bude-li zamítnut návrh na škrtnutí §u 17, navrhujeme:
V §u 17 slova ťzemský presidentŤ nahrazena buďtež slovy ťzemský správceŤ.
Slova ťněkterému členu zemského zastupitelstvaŤ buďtež škrtnuta a nahrazena slovy ťněkterému ze svých náměstků v předsednictví zemského zastupitelstva, zvolených k tomu konci členy zemského zastupitelstvaŤ.
V §u 21, odst. (2), v pátém a šestém řádku od konce škrtnuta buďtež slova ťpřípadně je dáti odstranitiŤ.
V §u 26, odstavec (1):
Pro Podkarpatskou Rus budiž zvýšen počet členů zemského výboru ze 6 na 9, takže předposlední a poslední řádka tohoto odstavce bude zníti: ťv zemi Podkarpatoruské o 9 členech a 9 náhradnících.Ť
V §u 27 v odstavci (1) buďtež slova: ťsvěřiti vicepresidentu zemského úřaduŤ nahrazena slovy ťmístopředsedovi, zvolenému v ustavující schůzi zemského výboruŤ.
V odstavci (2) budiž za slova ťaspoň čtyři členovéŤ vsunut tento dodatek: ťa v Podkarpatské Rusi aspoň tři členovéŤ.
§ 28 budiž škrtnut.
Nebude-li přijat návrh na škrtnutí §u 28, mějž § 28 toto znění:
ťZemské zastupitelstvo může pro správu a dozor nad jednotlivými zemskými ústavy a podniky, jakož i pro obstarávání jednotlivých zemských věcí zříditi podle potřeby zemské komise ze členů zemského zastupitelstva nebo z občanů v zemi usedlých a do zemského zastupitelstva volitelných. Taková komise se zřídí pro ústavy a podniky, které byly v den, kdy tento zákon nabyl účinnosti, ve vlastnictví nebo správě země Slezské
Rovněž zřídí se taková komise pro ústavy a podniky, které byly v den, kdy tento zákon nabyl účinnosti, ve vlastnictví nebo ve správě žup Slovenských, anebo budou zřízeny na území jejich, a sice pro župu XV a XVI jedna, pro župu XVII a XVIll jedna a pro župu XlX a XX jedna.
Předsedou komisí těch jest zemský správce, může však předsednictvím pověřiti některého člena výboru zemského nebo komise samé. Členové komise mají býti voleni zemským zastupitelstvem na základě poměrného zastoupení stran v zemském zastupitelstvu z voleb vzešlých.
Komise obstarávají práce své pod dozorem zemského správce a zemského výboru. Bližší povinnosti těchto komisí budou ustanoveny zvláštními řády, jež vydá zemské zastupitelstvo.
§ 29 budiž škrtnut
Nebude-li přijat návrh na škrtnutí §u 29 podle zprávy výborové, budiž odstavec 3. tohoto paragrafu změněn takto:
Navrhovaný doplněk: ťPři dodávkách a pracích, které byly vypsány veřejnou soutěží, nejsou členové zemského zastupitelstva vyloučeni z účastiŤ, budiž škrtnut a nahrazen dodatkem tohoto znění: ťUstanovení zákona čís. 144 Sb. z. a n. z r. 1924 platí obdobně.Ť
§ 30 ve znění zprávy výborové budiž škrtnut.
V §u 32, odstavec (1), buďtež škrtnuta slova ťa naturálních plněníŤ.
V §u 39 buďtež škrtnuta slova: ťa naturálních plněníŤ se zřetelem na znění odst. 2. §u 107 ústavní listiny.
V §u 45, odst. (2), na konci buďtež škrtnuta slova: ťdále zkoumá jednotlivé položky rozpočtu také po stránce účelnosti a po případě vrátí rozpočet zemskému zastupitelstvu, aby ve lhůtě k tomu stanovené provedlo v potřebě a úhradě vládou zamýšlené změny co do zařazení nebo co do výše.Ť
V §u 50 slova navrhovaná k vypuštění: ťa spolupůsobí při provádění jeho usnesení a ve správě župního majetkuŤ buďtež ponechána.
V §u 51 budiž škrtnut navrhovaný odstavec (1), jako odporující zásadě rozpočtové financí veřejných.
V §u 53 na konci odstavce (1) budiž připojen tento dodatek: ťjinak řídí se služební a platové poměry těchto zaměstnanců obdobnými ustanoveními o státních zaměstnancích stejné nebo rovnocenné kategorie, zejména zákonem ze dne 26. června 1926, čís. 103 Sb. z. a n.Ť
Odstavec (4) budiž škrtnut.
(Odůvodnění: Příslušnost úřadů jest zásadní otázkou organisace úřadů státních a může tedy ve smyslu §u 89 ústavní listiny určena býti v zásadě zákonem.)
V §u 61, odst. (1), buďtež za slovo ťvypsatiŤ vsunuta slova ťa provéstiŤ. Bude tedy odstavec tento zníti:
ť(1) Vláda může zemské zastupitelstvo rozpustiti. Ministerstvo vnitra je povinno vypsati a provésti nové volby nejdéle do dvou měsíců.Ť
§ 63 ve znění zprávy výborové budiž škrtnut.
V §u 64 odstavec (2) znějž: ťVšichni členové jsou voleni.Ť
V §u 65, odstavec (1), budiž vložka ťnebo jmenovánŤ za slovem ťvolenŤ škrtnuta.
§ 67 ve znění zprávy výborové budiž škrtnut.
§ 67 event. znějž:
ťPředsedou okresního zastupitelstva jest okresní náčelník; je-li zaneprázdněn, je oprávněn svěřiti předsednictví některému náměstku předsedy okresního zastupitelstva, kteří k tomu cíli byli v ustavující schůzi okresního zastupitelstva zvoleni. Okresní náčelník svolává okresní zastupitelstvo aspoň šestkrát do roka; jest však oprávněn svolati je, kdykoli jindy je toho třeba, a je povinen svolati je do osmi dnů, žádá-li o to aspoň třetina členů okresního zastupitelstva udávajíc zároveň předmět jednání.Ť
V §u 74, v odstavci (1), slova ťsvému zástupci v úřaduŤ buďtež škrtnuta a nahrazena slovy: ťsvému náměstku v předsednictví okresního výboru, který za takového v ustavující schůzi okresního výboru byl zvolen.Ť
V §u 76, odst. (1), slova ťa naturálních plněníŤ buďtež škrtnuta.
Odstavec (2) paragrafu 80 budiž škrtnut.
V §u 83 v odstavci (2) buďtež na konci škrtnuta slova: ťjimž v okresu je přímá daň předepsánaŤ a nahrazena slovy: ťkteré v okresu mají své bydliště, po případě sídlo.Ť
V odstavci (3) buďtež škrtnuta slova ťschvaluje rozpočet podle ustanovení odstavce 1 a 7 §u 3 zákona č. 77/1927 Sb. z. a n.Ť
Na místě toho navrhujeme na konci odstavce (3) toto znění:
ťByly-li podány proti usnesenému rozpočtu námitky, buď zaslán rozpočet zemskému výboru ke schválení. Má-li býti vybírána okresní přirážka, vyžadující schválení vyšší instance podle zákona ze.dne....... 1927 o nové úpravě finančního hospodářství svazků územní samosprávy, zkoumá zemský výbor, schvaluje rozpočet, zda tento vyhovuje všem ustanovením zákonným, jmenovitě i, jsou-li v něm zařazena veškerá plnění okresu příslušející nebo platy peněžní, zakládající se na právním titulu.Ť
V §u 98 v odstavci (1) budiž za slovo ťvypsatiŤ vložena vsuvka ťa provéstiŤ.
Odstavec (2) §u 98 budiž škrtnut, ježto přípustnost virementů neodpovídá zásadě řádného finančního hospodářství veřejných svazků.
§ 99 budiž škrtnut.
Bude-li zamítnut návrh na škrtnutí § 99, budiž v odstavci (1) škrtnuta v řádce 6. a 7. od konce tato věta: ťVýkonem dohlédací moci se nevyrozumívá rozhodování pořadem stolic.Ť
Ke hlavě druhé:
Věta prvá v odstavci (1) znějž:
ťZákon o organisaci politické správy nabývá účinnosti současně dnem, kterými nabudou účinnosti zákony o okresních a zemských senátech a o trestním policejním řízení.Ť
V odstavci (3) budiž v poslední řádce škrtnuta tato věta: ťnebo vládním nařízením na jeho základě vydanýmŤ, ježto se stanoviska naší ústavy nelze připustiti, aby vládní nařízení měla proti zákonům moc derogační.
Nadpis zákona znějž takto:
Zákon ze dne..........., kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n., o zřízení župních a okresních úřadů v republice Československé (župní zákon).
Návrhy sen. dr Witta, dr Sokupa a soudr.:
K úvodním ustanovením:
Odstavec tento budiž škrtnut.
Ke hlavě prvé:
Článek 1.budiž škrtnut.
Bude-li tento návrh zamítnut, navrhujeme toto znění odst. (2):
ť(2) Zvláště jsou příslušny prováděti zákony, jichž provádění je jim výslovně uloženo.Ť
Článek 2., odstavec (1) budiž škrtnut.
Článek 3. budiž škrtnut.
Bude-li tento návrh zamítnut, navrhujeme: V odst. (1) buďtež slova ťjak ve způsobu všeobecných nařízení, tak iŤ škrtnuta.
V odst. (1) věta ťa mohou na nedbání ..... až do 14 dnůŤ budiž škrtnuta.
Nebude-li výše uvedený návrh přijat, navrhujeme místo obnosu ť5.000 KčŤ obnos ť1.000 KčŤ.
Slova ťnebo na svobodě do 14 dnůŤ buďtež škrtnuta.
Článek 3. V odst. (1) za slova ťpříkazy a zákazyŤ buďtež připojena slova ťv mezích a způsobem ve zvláštních zákonech předepsanýchŤ.
Článek 3. Nebude-li návrh náš přijat, budiž připojena věta: ťPráva zaručená tiskovými, spolkovými, nebo shromažďovacími, jakož i jinými zákony nesmí býti podobným příkazem nebo zákazem porušena.Ť
Článek 3. Za slova: ťMohou politické úřady ve svých úředních obvodech vydávati vyjma případy nutné a neodkladné se schválením zemského úřaduŤ buďtež dána slova: ťPolitické úřady II. stolice za souhlasu zemského výboru.Ť
K článku 3. budiž připojen další odstavec tohoto znění:
ťTrest nesmí býti nikdy vyměřen výše, než činí nejnižší stupeň trestu, který by se podle obec. zákona trestního musil uložiti, kdyby čin, o nějž jde, měl povahu přečinu nebo přestupku podle ustanovení obec. zákona trestního.Ť
Článek 3. odst. (2) budiž škrtnut.
Nebude-li náš návrh přijat, navrhujeme:
Slova ťbez újmy soudního stíháníŤ buďtež škrtnuta a nahrazena slovy ťnejde-li o trestný čin stíhaný soudyŤ.
Článek 3. Jako odst. (2) navrhujeme:
ťProti takovému příkazu nebo zákazu přísluší právo stížnosti každému občanu, pro nějž je vydán.Ť
Ke čl. 3. připojuje se tento odstavec jako (3) event. (4):
ťV předešlých odstavcích stanovená pravomoc nepřináleží obecním a obvodním notářům.Ť
V čl. 4., odst. (1), slova ťa úctuŤ buďtež škrtnuta.
Ve článku 4., odst. (2), ve čtvrté řádce nechť je vsunuta mezi slova ťsoudyŤ a ťpotrestatiŤ věta ťa nebyla-li použita pořádková pokutaŤ.
V čl. 4., odstavec (2), obnos 2.000 Kč budiž nahrazen obnosem 1.000 Kč a slova ťnebo na svobodě do pěti dnůŤ buďtež škrtnuta.
V čl. 4., odst(2), slova ťnebo se vzpírá ho poslechnoutiŤ buďtež škrtnuta.
Nebude-li návrh náš přijat, navrhujeme, aby poslední věta zněla: ťnebo se vzpírá neoprávněně a bezdůvodně ho poslechnoutiŤ.
Ke článku 4., odst. (2), budiž připojen další dodatek:
ťNemůže býti odsouzen podle tohoto ustanovení, kdo užívá svého zákonného práva, anebo jednal-li orgán veřejné správy proti ustanovením odst. (1).Ť
Ke článku 4. budiž připojen další odstavec:
ťStejně trestný je úředník, který nechová se v úředním styku tak, jak je stanoveno v odst. (1).Ť
Ke článku 4. navrhujeme dodatek:
Trest v případech čl. 3. a 4. může býti také vysloven podmínečně.
Promlčení nastává po uplynutí 3 měsíců po spáchaném činu.
Ke článku 4. připojen budiž další odstavec:
ťStíhání členů obecních, okresních nebo zemských zastupitelstev nebo výborů a komisí přísluší zvláštnímu senátu, v němž zasedají dva zvolení občanští členové a jeden úředník.Ť
Ve čl. 5. odstavec (1) budiž škrtnut.
Nebude-li návrh náš přijat, navrhujeme, aby za slova ťpolitické úřadyŤ byla vložena slova ťse souhlasem okresního výboru.Ť
V čl. 5., odst. (2), za slova ťzemskému úřaduŤ buďtež připojena slova ťse souhlasem zemského výboru.Ť
Ve čl. 5., odst. (3), budiž připojena tato věta:
ťObec má právo proti chystanému nařízení vznésti námitky, o nichž rozhodne politický úřad II. stolice za souhlasu zemského výboru. Před právoplatným rozhodnutím nelze chystané nařízení vydati.Ť
Článek 6., odst. (1), nechť zní:
ťPolitické úřady jsou příslušny vykonati trestní pravomoc ve věcech, které jsou jim výslovně zákonem přikázány.Ť
V čl. 6., v odst. (1), za slova ťnebo jiným úřadůmŤ buďtež dána slova ťzejména obcímŤ.
2. slova ťpodle zvláštního zákona o trestním právu správním za spolupůsobení volených zástupců občanstva.Ť
V čl. 6. odst. (2) budiž škrtnut.
V čl. 7. odst. (1) budiž škrtnut.
V čl. 8. odst. (3) budiž škrtnut.
Nebude-li návrh náš přijat, navrhujeme, aby obnos 200 Kč nahrazen byl částkou 100 Kč a připojen dodatek: Ustanovení toto netýká se trestních věcí.
V čl. 10. slova ťvládními nařízenímiŤ buďtež nahrazena slovy ťzvláštním zákonemŤ.
V čl. 10. odstavec (2) budiž škrtnut.
Eventuální návrh prvý:
Bude-li návrh náš zamítnut, navrhujeme tento dodatek:
(2) Kdo by bez zkrácení nutné výživy potřebné pro sebe a svou rodinu nemohl jistotu složiti, má nárok, aby úřad od složení jistoty upustil. Dokud tato žádost nebyla právoplatně zamítnuta, není žadatel povinen jistoty složiti.
Eventuální návrh druhý:
Nebude-li náš návrh přijat, navrhujeme toto znění:
(2) Kde podle zákona strana je povinna nésti náklady správního řízení, může úřad uložiti, aby složila k zajištění těchto nákladů jistotu v hotových penězích, nebo může naříditi přiměřené zajištění jiného způsobu.Ť
Článek 10. odst. (3) budiž škrtnut.
Bude-li tento návrh zamítnut, navrhujeme škrtnutí slov ťdále předmětů, jichž je potřebí k vedení důkazů.Ť
V čl. 10. odst. (4) budiž škrtnut.
Bude-li návrh náš zamítnut. navrhujeme, aby slova ť2.000 KčŤ byla nahrazena slovy ť200 KčŤ; dále slova ťv případě nedobytnosti vězením do pěti dnůŤ buďtež škrtnuta.
V čl. 10. odstavec (5) budiž škrtnut.
Nebude-li výše uvedený návrh přijat, navrhujeme: místo slov ťmůže úřad trestatiŤ buďtež dána slova ťtresce se jako přestupek soudem.Ť
V čl. 10 odst. (6) nechť zní takto:
(6) Vláda jest povinna nařízení vydaná podle odst. (1) předložiti Národnímu shromáždění do 14 dnů po jeho vyhlášení. Nevysloví-li Národní shromáždění výslovně souhlas do dvou měsíců, nařízení pozbývá uplynutím této lhůty platnosti. Usnesla-li se některá ze sněmoven, že nařízení nebéře na vědomí, anebo že na nařízení provádí změny, pozbývá celé nařízení platnosti dnem usnesení dotyčné sněmovny. Vláda je povinna toto usnesení bez odkladu vyhlásiti ve Sbírce zákonů a nařízení.
V čl. 12. za slova ťnálezů a usneseníŤ buďtež dána slova ťpokud zvláště zákon to stanoví.Ť
K části druhé:
Navrhujeme, aby odst. (1) §u 1 zněl takto:
Území dosavadních žup I až IX tvoří správní obvod země české (Čechy), žup X až XII, XIV a XXI správní obvod země moravsko-slezské (Morava-Slezsko), žup XIII a XV až XX správní obvod země slovenské (Slovensko). Samosprávná území Podkarpatské Rusi tvoří správní obvod země podkarpatskoruské (Podkarpatská Rus).
V §u 1 odst. (3) z nějž:
Obvody a sídla okresních úřadů určí se zákonem.
Bude-li tento návrh zamítnut, budiž připojena k odst. (3) tato věta:
Vláda je povinna toto nařízení předložiti Národnímu shromáždění do 14 dnů po jeho vyhlášení. Nevysloví-li Národní shromáždění výslovný souhlas do 2 měsíců, nařízení pozbývá uplynutím této lhůty platnosti. Usnesla-li se některá ze sněmoven, že nařízení nebéře na vědomí, anebo že na nařízení provádí změnu, pozbývá celé nařízení platnosti dnem usnesení dotyčné sněmovny. Vláda je povinna toto usnesení bez odkladu vyhlásiti ve Sbírce zákonů a nařízení.
Mezi odst. 3. a 4. §u 1 budiž vsunut tento odstavec jako odst. (4):
(4) Vláda se zmocňuje, aby po slyšení zemského zastupitelstva zřídila expositury zemského úřadu. Na Slovensku nechť se zřídí tyto expositury zemského úřadu v Turčianskom Sv. Martine (pro obvod bývalých žup XVIl a XIX, vyjímaje území, které patřilo k bývalé gemerské stolici), ve Zvoleni (pro obvod býv. župy XVIIl, a těch částí bývalé gemerské stolice, které patřily k župě XIX) a v Košicích (pro obvod bývalé župy XX). Rozsah agendy expositur určí zemské zastupitelstvo po slyšení příslušných župních komisí (§ 28).
Poslední věta (4) odstavce §u 1 znějž:
K úhradě tohoto nákladu přispěje stá t anebo okres částkou aspoň dvoutřetinovou.
V §u 2. odst. (3), slova na konci ťpo slyšení zemského výboruŤ buďtež nahrazena slovy ťv dohodě se zemským výboremŤ.
§ 3. Nechť se škrtne odstavec (2) tohoto paragrafu.
K §u 3 připojuje se tento nový odstavec jako odst. (3), event. (2).
V předešlých odstavcích stanovená pravomoc nepřináleží obecním a obvodním notářům.
§ 4. V odst. (1) slova ťa práva Ť budtež škrtnuta.
Budiž připojen nový odstavec tohoto znění:
Práva, jež příslušela zastupitelským okresům, na Moravě a ve Slezsku silničním okresům, na Slovensku okresním výborům, příslušeti budou napříště okresním zastupitelstvům, pokud se týče okresním výborům.
V §u 5, odst. (1), slova ťa práva Ť buďtež škrtnuta.
Budiž připojena tato věta:
Práva, jež příslušela zemským výborům (komisi), na Slovensku župním zastupitelstvům a výborům, přecházejí na zemské zastupitelstvo pokud se týče zemský výbor.
V §u 5 odstavec (3) nechť zní:
(3) V případech, ve kterých podle dosud platných předpisů rozhodoval na Slovensku před 1. lednem 1923 místožupan v I. stolici a správní výbor župy v II. stolici s konečnou platností, bude rozhodovati v I. stolici okresní úřad a v druhé stolici zemský výbor. Jde-li o věc, která se týká též jiného okresu, bude rozhodovati v prvé stolici zemský úřad a v druhé stolici zemský výbor. Totéž platí rovněž na Podkarpatské Rusi.
V §u 7, odst. (1), druhá a další věty nechť znějí:
Zemského presidenta a jeho náměstky volí zemské zastupitelstvo z řad občanstva. Zemský náčelník je služebně podřízen zemskému presidentu. Pověřiti úředníka vedením zemského úřadu přísluší zemskému presidentu.
§ 7. Úvod první věty odstavce (2) nechť zní:
Zemskému presidentovi přísluší propůjčovati služební místa u notářských, okresních a zemských úřadů, jichž atd.
V §u 7, odst. (2), druhá věta budiž doplněna tímto dodatkem:
ťPokud to ustanovení platná pro služební poměr připouštějí.Ť
V §u 8, odst. (1), budiž nahrazeno slovo ťosmiŤ slovem ťpětiŤ.
V §u 8, bod 3., odstavce (1) budiž škrtnut.
Bude-li návrh náš zamítnut, navrhujeme toto znění bodu 3., odst. (1):
3. ministerstev na zemské úřady, zastupitelstva nebo výbory.
V §u 8 odstavec (3) budiž škrtnut.
V §u 8 odstavec (4) znějž:
Vláda je povinna nařízení vydaná podle odst. (1) č. 1.- 3. předložiti Národnímu shromáždění do 4 neděl po nejbližší jeho schůzi ke schválení. Nevysloví-li Národní shromáždění výslovný souhlas do 2 měsíců, nařízení pozbývá uplynutím této lhůty platnosti. Usnese-li se některá ze sněmoven, že nařízení to nebéře na vědomí, anebo že na nařízení provádí změnu, pozbývá celé nařízení platnosti dnem usnesení dotyčné sněmovny. Vláda je povinna toto usnesení bez odkladu vyhlásiti ve Sbírce zákonů a nařízení.
V § 8 poslední odstavec budiž škrtnut.
§ 9. Druhá věta odst. (1) nechť je doplněna touto větou: "vyjímaje část, která připadá na obyvatelstvo a území župy XII."
Třetí věta odst. (1) nechť zní:
ťTato část, rovněž jmění, fondy, majetková práva a závazky žup XV až XX přecházejí na zemi slovenskou. Jmění, fondy, majetková práva a závazky v Podkarpatské Rusi na zemi podkarpatskoruskou.Ť