Předseda (ujav se předsednictví): Byly mně podány dostatečně podporované pozměňovací návrhy sen. Časného a soudr., Polacha a soudr., Sochora a spol.
Prosím pana tajemníka o přečtení.
Zástupce senátního tajemníka dr. Trmal (čte):
"Pozměňovací návrh sen. Časného, Habrmana a soudr. k tisku čís. 147.
K §u 7, odstavec 4. v řádku 5. buďtež za slovo "zvyšují" vloženo "budiž při přestupu na školu občanskou o částku ročních 480 Kč."
Pozměňovací návrhy sen. Polacha a soudr. k č. t. 147.
1. K §u 2.
(1) Učitelskými čekateli ve smyslu tohoto zákona jsou učitelé v počáteční službě, kteří mají předepsanou kvalifikaci vysvědčení zralosti pro obecné školy, způsobilost pro domácí nauky (resp. nepovinný předmět), bez ohledu na to, zdali ve škole působí prozatímně, dočasně nebo na výpomoc.
(2) Výpomocnými učiteli ve smyslu tohoto zákona jsou jen učitelé v počáteční službě, kteří nemají předepsané kvalifikace, ale alespoň vysvědčení zralosti některé střední školy anebo jí na roveň postaveného ústavu. Ustanovení takovýchto výpomocných učitelů může se díti jen výjimečně a jen pro dobu, pro kterou zde není kvalifikovaných sil.
(3) Čekatelská doba činí pro všechny kategorie jeden rok. Při definitivním jmenování čekatelů platí ustanovení zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 306. Sb. z. a n., čl. I. - III. Ustanovení pro jmenování definitivním učitelem bez ustanovení služebního místa platí také pro učitele občanských škol. Při služební době, která nebyla dobrovolně přerušena, sečtou se všechny jednotlivé služební doby a považují se za celek.
(4) Za služební dobu ve vlastnosti čekatele nebo výpomocného učitele během jednoho školního roku do 5 měsíců započítá se 1 měsíc jako doba prázdnin, za služební dobu přes 5 měsíců však 2 měsíce. Byl-li však čekatel nebo výpomocný učitel zaměstnán až do prázdnin, započtou a odměňují se mu celé prázdniny jakožto služební doba.
2. K §u 3.
(1) Čekatelům náleží jako služební plat adjutum, rodinný přídavek a přídavek na děti.
Odstavec 3 budiž škrtnut a má zníti:
"Adjutum přísluší vždy také pro dobu hlavních prázdnin. Literní výpomocní učitelé bez vysvědčení zralosti mají nárok na remuneraci ve výši adjuta provisorního učitele, mají-li vysvědčení o absolvování střední školy, na remuneraci ve výměře 75% tohoto obnosu.
Totéž platí také o nekvalifikovaných výpomocných učitelích a učitelkách ručních prací se změnou, že tyto za všech okolností obdrží 75% adjuta."
V odstavci 5 řádka první budiž slovo "nečítá" nahrazeno slovem "čítá".
Jako nové ustanovení budiž k odstavci 5 připojeno:
"Remunerace poskytuje se také tehdy pro hlavní prázdniny, trvá-li služba až do jejich začátku. Nastane-li odchod dříve, poskytuje se - nenastal-li odchod dobrovolně - za každý měsíc školní služby prázdninové remunerace za 1 měsíc."
Odstavec 6 budiž škrtnut.
3. K §u 4.
"Po složení zkoušky učitelské způsobilosti zařadí se učitelský čekatel současně s provedením jeho definitivního jmenování rovněž se zpětnou působností od počátku druhého služebního roku do hodnostní třídy státních úředníků a stane se účastným časového postupu se změnami obsaženými v §u 7. Předpisy o vyloučení nebo odkladu a o době účinnosti zvýšení služného učitelů vztahu jí se obdobně také na ustanovení učitelského čekatele učitelem."
4. K §u 4.
K odstavci 1 budiž připojeno:
"Ustanovení zákona čís. 306/1920, jež upravují tento postup a zpětnou působnost jmenování, zůstávají v platnosti."
5. K §u 8.
V odstavci 1 při výpočtu skupin míst škrtnuto budiž písmeno "D" a v odstavci 2 slova "ve skupině míst D částkou Kč 2640", pak v odstavci 3 slova "ve skupině míst D částkou Kč 2316."
6. K §u 11.
K §u 11 připojen budiž tento dodatek:
"Při opětném ustanovení budiž služební doba již dříve ve školní službě ztrávená započtena pro pensi a postup, nevystoupil-li dotyčný svého času ze služby dobrovolně.
Vystoupil-li dobrovolně, může doba před přerušením ležící býti na žádost započtena."
7. K §u 12.
K odstavci 2 připojena budiž tato závěrečná věta:
"Služební doba ztrávená před platností tohoto zákona budiž plně počítána."
8. K §u 13.
K §u 13 odstavec 1 připojeno budiž toto ustanovení:
"Stejný přídavek obdrží také učitelé na školách pro děti duševně zaostalé a slabomyslné a učitelé na později snad ještě založených speciálních odborových školách."
9. K §u 16.
§ 16 budiž škrtnut a má zníti:
"Odměna za přespočetná hodiny stanoví se za jednu hodinu v roce částkou 300 Kč na obecných školách, 400 Kč na občanských školách. Stejná odměna platí také pro vyučování nepovinným předmětům."
10. K §u 17.
V §u 17 budiž jako odstavec 2 vloženo:
"Rovněž tak platí pro učitele obecných a občanských škol také pokud jde o nárok na substituční požitky, na diety pro služební požitky mimo tzv. služební místo, jakož i pokud jde o nárok na náhradu výloh za přesídlení předpisy, které v té příčině platí pro státní učitele."
Dosavadní odstavec 2 bude odstavcem 3 s touto změnou:
"Na místě slov "v duchu parity" má státi "dle článku II. zákona čís. 274/1919."
K tomuto odstavci 3 připojeno budiž toto ustanovení:
"Každá změna ustanovení uvedených v odstavci 2, která platí pro státní učitelstvo, má za následek také stejnou změnu nároků učitelstva obecných a občanských škol. Ostatní předpisy zemských a říšských zákonů, které se týkají ustanovení, disciplinárního řízení a jinakých právních poměrů učitelů, zůstávají v platnosti."
11. K §u 23.
Odstavec 1 budiž škrtnut a má zníti:
"Předpisy, kterými se přiznává nárok na započtení určité doby pro postup do vyšších požitků, zrušují se vyjímaje ustanovení o započítání válečných roků a půlletí a služby v československých legiích. Při převádění učitelů, kteří v době počátku účinnosti tohoto zákona již byli ustanoveni, do nového platového zákona a při dalším jednání dle tohoto zákona nesmí býti zkrácena služební doba, jíž jednotlivý učitel nabyl pro pensi anebo postup. Pro započtení doby, na kterou učitelé nemají právního nároku, jest zapotřebí svolení ministerstva školství a národní osvěty."
12. K §u 24.
Odstavec 3 budiž škrtnut.
Odstavec 7 budiž škrtnut.
13. K §u 25.
Odstavec 2 budiž škrtnut a má zníti:
"Za dny nepřítomnosti ve službě pro těhotenství nebo mateřství přísluší neztenčený služební příjem."
14. K §u 25.
Jako nový odstavec 4 budiž připojeno:
"Zákon ze dne 24. července 1919, čís. 455 zastává ve všech svých ustanoveních v platnosti."
15. K §u 27.
§ 27 budiž škrtnut a má zníti:
"Nárok na diety, cestovní náhrady, substituce a jiné požitky při služebních výkonech mimo školu, na které jest učitel ustanoven, náhrada stěhovacích výloh řídí se zásadně dle ustanovení, která v dotyčné době platí pro státní učitele stejné služební třídy. Zvláštním zákonem budou tyto předpisy přizpůsobeny zvláštním poměrům učitelů."
16. K §u 2.
První věta odstavce a) budiž škrtnuta a nahrazena následujícím ustanovením:
"Za služební plat ve smyslu §u 1 zákona ze dne 15. dubna 1920 považuje se 75% služného (bez činovného, jinakých přídavků anebo požitků)."
Odstavce c) a d) buďtež škrtnuty, odstavec 2 budiž škrtnut a má v pozměněné formě zníti:
"Předpisy o exekuci na služební a odpočivné požitky zaměstnanců uvedených v odstavci 1 a na zaopatřovací požitky jejich pozůstalých platí také pro administrativní srážky ze služebních a odpočivných požitků těchto zaměstnanců a ze zaopatřovacích požitků jejich pozůstalých."
17. K §u 32.
§ 32 budiž škrtnut a má zníti:
"Ustanovení obsažená v §§ 75 - 94 pro státní osoby učitelské o odpočivných a zaopatřovacích požitcích platí také pro učitele škol obecných a občanských a pro všechny učitele škol obecných a občanských, kteří již před platností tohoto zákona šli na odpočinek, jakož i pro pozůstalé po nich. Odpočivné požitky a případné mimořádné přídavky přípustno jest bráti také v cizině. Omezení platná pro výplatu pensí a mimořádných přídavků pozbývají platnosti."
18. K §u 36.
Odstavce 1 až 3 buďtež škrtnuty, odstavec 4 bude nyní odstavcem 1. Jako odstavec 2 budiž připojeno:
"O odměnách výpomocných učitelů platí ustanovení §u 3."
19. K §u 40.
Odstavec 3 budiž škrtnut a má zníti:
"Vyrovnávací přídavek zmenšuje se při prvním zvýšení služného o tu částku, o kterou následkem zvýšení služného se výměra všech požitků zvyšuje. Zaniká teprve, až se dosažením zvýšení služného dosáhne anebo překročí výměr a požitků, kterou dotyčný učitel měl v den, kdy zákon nabyl platnosti.
Remunerace dle zákona čís. 289/1924 buďtež započteny při zjišťování vyrovnávacího přídavku."
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
K § 1 odst. 3.
Odstavec 3. mění se takto:
Všechna ustanovení tohoto zákona o učitelích platí stejnou měrou pro učitelky.
Eventuelní pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 2 odst. 3.
Budiž škrtnuta v odst. 3. řádka pátá slova: "a zvláštní učitele náboženství" a v řádce sedmé slovo "čtyři" věta pak nechť zní takto: Čekatelská doba činí pro literární učitele a učitelky ručních prací (domácích nauk) 3 roky.
Poslední věta odst. 3. budiž škrtnuta.
Eventuelní pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 7 odst. 1.
Platová stupnice nechť počíná a) pro literní učitele a učitelky takto: při 1. stupnici částí 12.000.- Kč, 2. stupeň 14.400.- Kč, 3. stupeň 16.200.- Kč, 4. stupeň 18.000.- Kč, 5. stupeň 19.800.- Kč, 6. stupeň 21.600.- Kč, 7. stupeň 23.400.- Kč, 8. stupeň 25.200.- Kč, 9. stupeň 27.000.- Kč, 10. stupeň 27.200.- Kč, 11. stupeň 27.400.- Kč.
b) pro učitelky ručních prací (domácích nauk) a vedlejší učitele takto: 1. stupeň 1.600.- Kč, 2. stupeň 14.400.- Kč, 3. stupeň 16.200.- Kč, 4. stupeň 18.000.- Kč, 5. stupeň 19.500.- Kč, 6. stupeň 21.000.- Kč, 7. stupeň 22.500.- Kč, 8. stupeň 24.000.- Kč, 9. stupeň 24.200.- Kč, 10. stupeň 24.400.- Kč.
Eventuelní pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 9.
Výchovné činí při jednom nezaopatřeném dítěti 1800 Kč, pro druhé dítě 1200 Kč a pro každé další po 900 Kč ročně.
Pozměňovací návrh sen: Sochora a soudr.
§ 24 odst. 1.
Za slovo "výše" v předposlední řádce budiž vloženo: 10.000.- Kč ročně, slova "stanovené vládním nařízením" buďtež škrtnuta.
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 24 odst. 4.
Odstavec 4. budiž v prvních dvou větách změněn takto: Na děti, které nežijí ve společné domácnosti s otcem (matkou) přísluší otci (matce) výchovné v plné výměře tehdy, přispívá-li na jejich výživu aspoň částkou rovnající se částce stanoveného výchovného. V případech jiných vyplácí se výchovné přímo tomu rodiči, u kterého dítě žije, nebo jeho pěstounům, nebo se pro dítě ukládá do sirotčí pokladny.
Toto ustanovení platí stejnou měrou pro děti nemanželské.
Eventuelní pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 24 odst. 7.
Učitelům (učitelkám) nárok na přídavky dětí nepřísluší, jestliže tyto nabyly dědictvím nebo jinou cestou stálé renty, která jim zaručuje výživné a výchovné ve výši 10.000.- Kč ročně, jakož i v tom případě, kdy jeden z rodičů vlastní výnosný statek, podnik, obchod nebo živnost.
Druhá věta odstavce 7. budiž škrtnuta.
Eventuelní pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 24 odst. 7.
Odstavec 7. budiž změněn takto:
Učitelkám přísluší nárok na přídavky na děti v tom případě, že otec dítěte nepobírá vyšší výchovné z titulu svého úřadu, nebo že celkový rodinný příjem bez výchovného učitelce přináležejícího byl by neúměrný existenčním potřebám rodiny, jakož i v případech takových, kdy otec dítěte jest práce neschopen nebo bez pravidelného výdělku.
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 24 odst. 7. znějž:
Výchovné přísluší za okolností jinak stejných na nezaopatřené děti učitelky, nepobírá-li jich rodina z titulu práce otcovy.
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 24 odst. 7.
Odstavec 7. budiž škrtnut.
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 25 odst. 1.
V odstavci 1. budiž škrtnuto: ve druhé řádce: "a to až do tří měsíců, obmykající den porodu."
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 25 odst. 2. a 3.
Budiž změněn takto:
"Za dny nepřítomnosti ve službě pro těhotenství nebo mateřství, přísluší učitelce plné služné i s přídavky rodinnými.
Pro dobu přesahující tři měsíce, může býti povolena další zdravotní dovolená s plnými požitky po dobrozdání ošetřujícího případně i úředního lékaře.
V důsledcích změn v odstavcích 1. a 2. ruší se odstavec 3.
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 39 odst. 1. a 2.
První věta v prvém odstavci budiž pozměněna takto:
Učitelům (učitelkám) převedeným do nových platů přísluší od třetího nezaopatřeného dítěte incl. na každé další nezaopatřené dítě přídavek po 900 Kč ročně.
Ve druhé větě prvního odstavce za slovo "učitelům" budiž do závorky připojeno slovo "(učitelkám)".
Odstavec 2. budiž škrtnut.
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
§ 42.
Budiž škrtnuta část věty a sice slova "- jen tehdy" - a pak "ještě před účinností tohoto zákona".
Pozměňovací návrh sen. Sochora a soudr.
V § 46 budiž vypuštěn výraz: "zákona ze dne 24. července 1919, č. 455 Sb. z. a n., kromě §§ 1, 2, 7 až 10."
Předseda (zvoní): Prosím pány zpravodaje, aby se přihlásili k doslovu.
Slovo má pan sen. Roháček za výbor sociálně-politický.
Zpravodaj sen. Roháček: Chcem byť len krátky. Pán kolega Habrman vo svojej reči hodnotil meštianskú školu na Slovensku. Meštianská škola na Slovensku má význam veľmi vážny. Meštianská škola na Slovensku znamená viac oko stredná škola klasická a preto len s povďakom pánu kol. Habrmanovi toto možno kvitovať.
Pani sen. Plamínková hovorila, že zlepšenie platov učiteľských cirkevných a usporiadanie aj penzie stalo sa ako by výkupom za clá. Protestujem proti tomu. Cirkevní učitelia od prevratu domáhali sa a domáhali sa až po dnešný deň rovnoprávnosti s exponovanými učiteľmi českými. Dalo to mnoho práce a bojov až po dnešný cieň, kým k tomuto vyrovnávaciemu platu došlo. Ale keby to holi českí úradníci zo školského referátu pochopili, nemusilo byt toľko krívd spáchané. My konáme dnes len to, čo sa malo rozumieť samo sebú s unifikáciou učiteľstva v celej republike.
Pán kolega Sláma dožadoval sa podpory živnostenských škôl zo strany štátu. Ja túto jeho snahu podporujem a prosil by som vládu, aby sa snažila tiež značnou podporou umožniť postavenie učňovskej školy v Bratislave, ktorá by slúžila jednak i za vzorkovňu. Bratislava oko hlavne mesto Slovenska takejto školy veľmi nutne potrebuje.
Vo svojej zpráve nedopatrením vynechal som nasledujúce prehlásenie zástupca vlády:
Výbor rozpočtový béře na vědomí prohlášení zástupce vlády, že padne-li přestup na školu občanskou na týž den se lhůtou postupovou, počítá se tato oko první postupová lhůta na škole občanské.
K §u 23 a 37:
Výbor rozpočtový béře na vědomí prohlášení zástupce vlády, že návrh zákona poskytuje možnost, aby definitivním nebo zatímním učitelům na občanské škole byl přestup počítán již od počátku substituční nepřetržité služby na občanské škole po zkoušce způsobilosti pro občanské školy. Přerušení bez viny učitele není započtení závadu.
Ďalej doporučoval by som prijatie rezolúcii, ktoré boly prijaté v snemovne i výborom sociálno-politickým, kde tiež omylom z tlače vyvstala rezolúcia podaná pí. sen. Plamínkovou a kol. Zimákom.
"Vládě se ukládá, aby v novém pensijním zákoně jasným ustanovením vyrovnala nepoměr mezi požitky aktivními a pensijními platy z provádění § 34 vyplývajícími a do té doby vyrovnávala nesrovnalosti osobními přídavky."
Předseda: Za výbor kulturní má slovo pan sen. dr. Němec.
Zpravodaj sen. dr. Němec: Já se připojuji k vývodům pana kolegy Roháčka.
Předseda: Vzhledem k podaným pozměňovacím návrhům míním při hlasování postupovati takto:
o odst. 1. a 2. §u 1 podle zprávy výborové;
o odst. 3. §u 1 podle pozměňovacího návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o §u 2 podle návrhu sen. Polacha a soudr.; bude-li zamítnut, o odst. 1. a 2. §u 2 podle zprávy výborové;
o odst. 3. §u 2 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o odstavci tomto, jakož i o odst. 4. a 5. §u 2 podle zprávy výborové;
o odst. 1. §u 3 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o odst. 1. a odst. 2. §u 3 podle zprávy výborové;
o odst. 3. §u 3 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o odst. 3. a 4. §u 3 podle zprávy výborové;
o odst. 5. §u 3 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na doplnění odst. 5. §u 3;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na škrtnutí odstavce 6. §u 3, bude-li zamítnut, o odstavci tomto, jakož i o zbytku §u 3 podle zprávy výborové;
o §u 4 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o odst. 1. §u 4 podle zprávy výborové;
o eventuelním návrhu sen. Polacha a soudr. na doplnění odst. 1. §u 4;
pak o odst. 2. §u 4, jakož i o §u 5 a 6 podle zprávy výborové;
o odst. 1. §u 7 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o tomto odstavci, jakož i o odst. 2. a 3. §u 7 podle zprávy výborové;
o odst. 4. §u 7 podle návrhu sen. Časného a soudr., bude-li zamítnut, o tomto odstavci, jakož i o zbytku §u 7 podle zprávy výborové;
o odst. 1. §u 8 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o celém §u 8: podle zprávy výborové;
o §u 9 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o §§ech 10 a 11 podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na doplnění §u 11;
o §u 12 podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na doplnění §u 12;
o odst. 1. §u 13 podle zprávy výborové; o doplnění odst. 1. §u 13 podle návrhu sen. Polacha a soudr.;
o odst. 2. §u 13, o §u 14 a 15 podle zprávy výborové;
o §u 16 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o odst. 1. §u 17 podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na vsunutí nového odstavce 2. do §u 17 a přečíslování odst. 2. na odst. 3.;
o odst. 2. §u 17 podle zprávy výborové; o doplnění tohoto odstavce podle návrhu sen. Polacha a soudr.;
o §§ech 18 až 22 podle zprávy výborové;
o odst. 1. §u 23 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o celém §u 23 podle zprávy výborové;
o odst. 1. §u 24 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o odst. 1. a 2. §u 24 podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na škrtnutí odst. 3. §u 24, bude-li zamítnut, o tomto odstavci §u 24 podle zprávy výborové;
o odstavci 4. §u 24 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o odst. 4. až 6. §u 24 podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr., a totožném návrhu sen. Sochora a spol. na škrtnutí odst. 7. §u 24, bude-li zamítnut, podle prvého eventuelního návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, podle 2. eventuelního návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, podle 3. eventuelního návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o odst. 1. a 2. §u 25 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o odst. 1. §u 25 podle zprávy výborové;
o odst. 2. §u 25 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o odst. 3. § 25 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o návrhu sen. Polacha a soudr. na doplnění §u 25 novým odstavcem;
o §u 26 podle zprávy výborové;
o §u 27 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o §u 28 podle zprávy výborové;
o odst. 1. lit. a) §u 29 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o lit. b) odst. 1. §u 29 podle zprávy výborové;
o lit. c) a d) odst. 1. §u 29 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, bodle zprávy výborové;
o odst. 2. §u 29 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;
o §u 30 a 31 podle zprávy výborové;
o §u 32 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o §§ech 33 až 35 podle zprávy výborové;
o §u 36 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o §§ech 37 a 38 podle zprávy výborové;
o §u 39 podle návrhu sere Sochora a spol:, bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o odst. 1. a 2. §u 40 podle zprávy výborové;
o odst. 3. §u 40 podle návrhu sen. Polacha a soudr., bude-li zamítnut, o tomto odstavci, jakož i zbytku §u 40 a 41 podle zprávy výborové;
o §u 42 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o §§ech 43 až 45 podle zprávy výborové;
o §u 46 podle návrhu sen. Sochora a spol., bude-li zamítnut, o tomto paragrafu, jakož i o §u 47, o nadpisu zákona, nadpisech jednotlivých dílů a jednotlivých paragrafů a úvodní formuli podle zprávy výborové.
Jsou proti tomu nějaké námitky? (Nebyly.)
Nejsou. Budeme tudíž tak pokračovati.
Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)
Kdo souhlasí se zněním odst. 1. a 2. §u 1 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí s návrhem sen. Sochora a spol. na znění odst. 3. §u 1, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 3. §u 1 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí návrhem sen. Polacha a soudr. k §u 2, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 1. a 2. §u 2 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 3. §u 2 podle návrhu sen. Sochora a spol., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Kdo souhlasí se zněním tohoto odstavce, jakož i zbytku u 2 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 1. §u 3 podle návrhu sen. Polacha a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 1. a 2. §u 3 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 3. §u 3 podle návrhu sen. Polacha a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 3. a 4. §u 3 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.
Kdo souhlasí se zněním odst. 5. §u 3 podle návrhu sen. Polacha a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Zamítá se.
Kdo souhlasí se zněním tohoto odstavce podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Přijímá se.