Ve Večerníku Rudého Práva z 22. ledna 1927 zabaveno:

ť... a k lupičské buržoasii volají: Jako jste neumlčeli nám, i volené naše zástupce, ani nás, dělní ky, továrny, dílny, huti, doly a pole neumlčíte. Krajně pobouřeni, strádajíce pod ranami neustále stoupající drahoty všech životních potřeb a poživatin, vašemu zvýšenému teroru neustoupíme, boj proti našemu zbídačení a ožebračení v sjednocených šicích vítězně provedeme a stejně i novou zvýšenou persekuci revoluční dělnické strany komunistické odrazíme. Persekvovaným komunistickým poslancům posíláme svůj pozdrav a protestujeme proti chystanému jejich žalářování. Není moci, která by nás mohla zdolati, budeme-li proti vám postupovati a bojovati v jedné veliké všedělnické bojovné frontě!"

"… Poslanci, kteří proti tomuto ožebračení lidových vrstev bojovali, stojí dnes před soudem a hrozí jim několikaletý žalář! Buržoasie chce touto cestou oslabiti a podlomiti sílu dělnických stran a celé dělnické třídy. Její postup však vyvolává bouři odporu v řadách pracující třídy a továrna za továrnou protestuje proti dalšímu vzrůstu drahoty a proti persekuci komunistické strany. Masy se probouzejí a pod tíhou strašné bídy zahajují spontánní akci proti drahotě a proti pronásledování komunistické strany! Nechť mluví závody, pole a ulice!"

Rudé Právo ze dne 22. ledna konfiskováno bylo:

"… Jejich obhajoba jest znemožněna jak v soudní síni, tak i v tisku. Za svědky jsou voláni pouze poslanci vládní většiny, kdežto svědkové obhajoby jsou odmítáni."

"… Gesto našich poslanců, kteří odešli včera ze soudní síně, gesto jejich advokátů, kteří se vzdali hájení svých mandátů, bylo pochopeno včera odpoledne mezi pražským dělnictvem a bude pochopeno zítra dělnictvem celé republiky. Továrny jsou plny nespokojenosti s postupem, jak se mermomocí mají posaditi až na pět let do žaláře dělničtí poslanci, kterých v poslanecké sněmovně zmocnilo se krajní rozčilení nad cynismem, kterým vládní majorita prosazovala hanebné protilidové zákony…"

"… v plném přesvědčení, že jejich právo obhajoby bylo soudem od prvého dne líčení protizákonně obmezováno, a že toto obmezování dosáhlo vrcholu zamítnutím návrhu jejich obhájců na slyšení vývodních svědků s odůvodněním, že návrhy ty nejsou konkrétní, že jsou všeobecné a že jsou navrženy o tom, co se nestalo. Obvinění a podepsaní obhájci souhlasně s nimi nechtěli a nemohli dále reflektovati před soudem na součinnost zákonem jim zaručenou, neboť nabyli jasného obrazu, že každá jejich činnost v tomto směru, právě tak jako jejich obhájců, je marnou a zbytečnou.

Čest a svoboda každého občana bez rozdílu zaslouží stejného ohledu před zákonem. Je-li někdo obviněn, že ukradl housku, byť i byl přistižen při činu, byť i byli četní svědkové činu, přece má podle zákona právo ke své obhajobě vysvětliti své stanovisko, žádné "dlouhé řeči" se jim nepovolily a tím cenný materiál, ze kterého my, jako obhájci, měli právo čerpati v průběhu líčení i v konečných návrzích, byl nám vzat…"

"… musili v tom viděti obvinění i my, obhájci, prostě políček ve tvář od pravěku uznané zásadě práva "buď slyšena i strana druhá" a vyvoditi z toho jedině možný důsledek …"

"… Vylíčil "zločin" obžalovaných poslanců, kterého se dopustili v proticelním a protikongruovém boji v parlamentě v zájmu lidu, svého voličstva a za který jsou souzeni. Při řeči jeho zvedl se živelný odpor shromážděných a ozývaly se hlasy, že poslanci patří před soud lidu a ne před třídní měšťácký soud. Soudr. Bolen dále připustil možnost, že poslanci budou odsouzeni, ale dělnictvo v závodech ví, kdo je jeho skutečným nepřítelem…"

Rudé Právo z 23. ledna 1927 bylo konfiskováno:

"…Ale tlak shora, od mocných vládců, budí protitlak zdola, v temných dělnických masách. Komunistická strana zapustila zde v kraji lidu tak uhněteného pevně kořeny a získává do svých řad stále nové a svěží síly nespokojenců s panujícím kapitalistickým řádem. Třídní uvědomění mezi dělnictvem i drobnými zemědělci nabývá půdy a bude to Podbrdsko, které, až zazní hlaholně signál proletářského boje revolučního, první hodí na střechu nynějšího zlodějského světa a kapitalistické společnosti červeného kohouta odboje. Podbrdsko a jeho dělnictvo vykonají ve prospěch zotročeného proletariátu vše, co bude v jeho silách. Že tato doba není daleko, to při své bídě a hladu pevně věříme."

"… Buržoasie ohlupuje masy a zahaluje své imperialistické loupežení starou ideologií "národní války". Proletariát odhaluje tento podvod a vydává heslo přeměny imperialistické války ve válku občanskou. Právě toto heslo bylo míněno v resoluci štutgartské a basilejské, které předvídaly nikoliv válku vůbec, ale právě nynější válku, a které nemluvily o "obraně vlasti", nýbrž o "urychlení zhroucení kapitalismu", o využití za tímto účelem krise, způsobované válkou, o příkladu Komuny. Komuna byla přeměnou války národů ve válku občanskou.

Takováto přeměna, ovšem, není snadnou a nemůže býti provedena "na přání" jednotlivých stran. Avšak právě tato přeměna spočívá v objektivních podmínkách kapitalismu vůbec a období konce kapitalismu zvláště. A v tomto směru mají působiti socialisté. Nemají hlasovati pro válečné úvěry …"

V Rudém Právu ze dne 25. ledna 1927 konfiskováno:

"… Není dosti hladu, bídy a nezaměstnanosti, chcete žalářovati poslance za to, že hájili zájmy dělnictva?"

Rudé Právo ze dne 26. ledna 1927 bylo konfiskováno takto:

"Protestujeme co nejrozhodněji proti soudnímu stíhání poslanců pro neohrožené hájení práv a zájmů pracující třídy.

Žádáme okamžité zastavení soudního řízení proti nim a respektování vůle lidu.

Za činy a prostředky, jakých použijí naší zástupci při vykonávání funkcí, do nichž byli vůlí pracujícího lidu dosazeni, béřeme spolu s nimi plnou odpovědnost a s námi celá dělnická třída před dějinami, nikoliv však před třídně zaujatým měšťáckým soudem.

Apelujeme co nejdůrazněji na nejširší vrstvy pracujícího lidu, aby se sjednotily k energickému boji proti reakci, zběsilé persekuci poctivých zástupců chudého lidu, proti zločinné politice hladu a bídy a nestoudnému vykořisťování kapitalistickou sebrankou za přímé podpory vlády a jejich orgánů."

"… Ti, kdož proti tomu protestovali, kdož protestovali také proti protiústavnímu a nezákonnému postupu předsednictva sněmovny, stojí ovšem před trestním soudem. Před soudem lidu stojí však celý měšťácký parlamentarismus. Je to nástroj měšťáctva a měšťácká třída se neobává porušit ani vlastní ústavu a vnitřní předpisy svého parlamentu tam, kde jde o její zájem."

"… Generální stávka však ještě nedostačuje k poražení moci buržoasie; k tomu je zapotřebí vítězství ozbrojeného proletariátu. Generální stávka je však rozhodující zbraní dělníků, je znamením k bezprostředně revolučním bojům."

"… Totéž platí ve značné míře také pro nás v Československu. Nic není tak snadné, jako zapletení naší země do války. Naše kapitalistická vládaje také velice ochotna zúčastniti se tažení proti Sovětskému svazu. Ofensiva našich kapitalistů je stále drzejší a směřuje k boji. Právě proto musíme také my chápati poučení z anglického boje, že vliv a akceschopnost komunistické strany a její bolševisace musí býti všemi prostředky stupňovány. Poslední rozšířená exekutiva charakterisovala nynější situaci v tom smyslu, že jsou již jasně znatelné perspektivy nastávající revoluční vlny. Musíme proto býti připraveni a silni."

"Rudé Právo" ze dne 27. ledna 1927 bylo zabaveno na těchto místech:

"… Je důkazem toho, že každá národnostní politika, která nevychází ze sebeurčovacího práva, z práva na úplnou volnost ve výběru státní příslušnosti, resp. státního spojení, čímž také logicky vede k přiznání práva na oddělení od státu - musí se zřítiti do bahna oportunismu a otevřené zrady na národu a revoluci. Tím více musejí nyní komunisté zdůrazňovat sebeurčovací právo a musejí jej učiniti východiskem všech svých úvah, hesel a požadavků v národnostní otázce. Pro české soudruhy platí, co napsal Lenin v uvedeném článku:

"Těžiště mezinárodní výchovy dělníků ve státech utlačovatelských musí býti nevyhnutelně položeno tam, že se jimi bude přiznávat právo na odloučení utlačovaného území a že se jimi tato svoboda k odloučení bude hájit. Bez toho není internationalismu. Máme povinnost a jsme vázani jednati s každým sociálním demokratem, který je příslušníkem národnosti, utlačující druhou národnost, a který neprovádí takové propagandy, jako s imperialistou a darebákem"

Tím spíše nesmí pak mluvit o národnostní otázce žádný komunista, který jest příslušníkem utlačující národnosti, aniž by vycházel z práva utlačovaných národnostních menšin na oddělení od státu, jako ze základu celé komunistické politiky v této otázce.

Němečtí, slovenští, karpatoukrajinští, maďarští a polští komunisté v Československu musí si osvojiti tuto větu z citovaného Leninova článku:

"Sociální demokrat (r. 1916 nazývali se ruští bolševici ještě sociálními demokraty, Karel Kreibich) malé národnosti (to platí v našem případě i pro národnostní menšiny, pokud jsou příslušníky větších národností, K. K.) musí přenésti těžiště své agitace na druhé slovo naší všeobecné formulky: svobodné spojení národností."

My, komunisté národnostních menšin, trváme na sebeurčovacím právu až do oddělení, ale nejsme pro oddělení za všech okolností. My, němečtí komunisté v Československu, odůvodnili jsme na příklad už na svém sjezdu v Liberci v březnu 1921 - při čemž jsme všem učinili chybu, že jsme sami nezdůraznili a nežádali sebeurčovací právo - velmi přesně, za jakých poměrů a z jakých důvodů jsme v zájmu revoluce proti odloučení německých území Čech od Československa. My jsme - ovšem jen tehdy je-li to v zájmu revoluce - pro svobodné sjednocení s českým lidem v jednom státě. Avšak předpokladem svobodného sjednocení je právo na odloučení, úplné právo sebeurčovací. Kdo jest upoután na jedno místo, ten se nemůže volně rozhodnout pro to místo, k němuž byl upoután. V našem případě k tomu ještě přistupuje, že před provedením úplného sebeurčovacího práva nejsou ovšem podmínky dobrovolného sjednocení národností, ba ani svobodné jednání o těchto podmínkách možné.

Ať jsou všechny autonomistické snahy a autonomistické plány buržoasie a sociálpatriotů subjektivně a absolutně vědomě protirevoluční a znamenají zradu na sebeurčovacím právu, zradu na národnosti - přece mohou působit objektivně-revolučně, budeme-li my, komunisté, umět jich využít. Především musíme využít těmito plány probuzeného zájmu na národnostní otázce k intensivní agitaci pro sebeurčovací právo a přibíti zradu, která se skrývá pod pláštíkem národnostní autonomie. Pak musíme ukázat nicotnost a ubohost buržoasií chystané autonomie důkladnou, věcnou kritikou příslušných osnov a nařízení. A konečně musíme využíti také této nepatrné autonomie, t. j. jejich zřízení a orgánů, abychom demonstrovali její nemohoucnost a ubohost, abychom jí použili k boji proti státnímu centralismu, proti měšťáckému státu vůbec, a tak rozviklali skladbu měšťáckého státu, aby jeho další trvání na tomto podkladu stalo se nemožné. Ovšemže musíme při tom dbát toho, aby tento náš boj za národnostní sebeurčovací právo a proti národnostnímu útlaku ve všech svých fázích byl zařazen do celkového našeho revolučního třídního boje.

… " Protestujeme proti postupu při trestním řízení proti dělnickým poslancům před trestním soudem v Praze. Obžalovaným poslancům vyslovujeme své sympatie, utvrzujeme je naší plnou důvěrou v konečné vítězství proletariátu."

"… Když se tito mrvové objevili protrhl zástup kordon policistů a došlo k obrovské tlačenici, při níž stávkokazové obdrželi zálohu za svou počestnou práci ve prospěch pánů textilbaronů. Také u převozu došlo k srážkám. Převozník odmítl vzít stávkokaze na loď a když nakonec je převezl, jela s nimi řada dělníků, kteří na druhé straně měli se stávkokazi bouřlivou výměnu názorů.

Hlavní vůdcové stávkokazů, Krejča, Štědrý a Škvor, vyšli ze závodu teprve o 5. hodině, byly však stejně očekáváni zástupcem, který jim rozhořčeně vyslovoval své opovržení."

Z úvodníku Rudého Práva ze dne 28. ledna 1927 konfiskováno:

"… Kdyby býval soud i v tomto bodě obžalované zprostil, byla by blamáž vlády černého panstva dokonalá a neodčinitelná. Proto musili býti odsouzeni …"

V témže čísle zabaveno:

"Čím více budou naši vůdcové pronásledováni buržoasií, tím více budeme přesvědčeni, že zájmy proletariátu hájí dobře a spravedlivě. Ať buržoasní soudy vynesou rozsudek jakýkoliv, bude proletariát Nymburka státi jako jeden muž za vámi, v myslích i činech, neboť jsme přesvědčeni, že nadejde v brzku doba, kdy budeme soudit my."

"U příležitosti vynesení rozsudku v procesu, který buržoasie zahájila proti zástupcům dělnictva v parlamentě s tím úmyslem, aby je umlčela, zdravíme vás jménem revolučního dělnictva severních Čech. Proces vyvolal mezi dělnickými masami našeho kraje velké vzrušení. Soudní líčení otevřelo mnohým dělníkům oči a dokázalo, jak buržoasie opovrhuje vlastním demokratickým zřízením, a upevnilo poznání nutnosti mimoparlamentního boje. Skutečnost, že poslanci mohou býti stíháni pro své jednání v parlamentě, tento názor ještě zdůrazňuje. Osvobození soudruha Kreibicha zároveň také dokazuje, na jak vratkých podkladech buduje buržoasie své žaloby, kde běží o to, aby zástupcové dělnictva byli posláni za mříže.

Ať žije revoluční boj proletariátu, boj až do vítězství nad jeho třídními nepřáteli, až do zřízení vlády dělníků a rolníků!

… aby v případě nové války použili zbraní proti svým nepřátelům, že tak vyzýval, pobuřoval i vojáky k neposlušnosti, k vojenské vzpouře, t. j. aby v případě nové války neuposlechli rozkazů, jim jejich nadřízeními daných."

Deník komunistické strany "Rovnost" v Brně byl v čísle 28. ze dne 29. ledna 21927 konfiskován takto:

"Rozsudek nad soudruhy poslanci osvětlil masám pracujícího lidu měst i venkova t. zv. "parlamentární demokracii", že není parlament nějakou skutečnou rozhodující mocí, nýbrž že je stejně jako moc výkonná pouze nástrojem vládnoucí třídy.

… kteří obstrukcí snažili se hájiti zájmy svých voličů projednávání celně-kongruového zákona.

… Vyslovujeme sympatie našim komunistickým poslancům soudruhům Kreibichovi, Harusovi, Jílkovi a Šafránkovi, poslanci čs. Soc. bratru Knejzlíkovi, kteří stáli před třídní justicí, že neohroženě hájili zájmy pracujícího lidu v parlamentě proti zavedení cel a kongrui.

… ale dělnické masy protestovaly přece. Jakmile zákaz veřejného projevu byl znám v továrnách, vyvolalo to mezi dělnictvem nejostřejší odpor. Dělnictvo dalo najevo, že nedá si vzíti právo volného shromáždění a proto dalo výraz svému rozhořčení nad řáděním spojené buržoasní reakce přímo v továrnách. Učinilo tak způsobem tak důrazným a jednotným, že aranžéři protikomunistických štvanic a odpovědní činitelé dnešního režimu, dávající zavírati z nízké msty poslance za boj proti vydírání daněmi, cly a kněžskou kongruí, mohou se přesvědčiti,

… a o vyděračských pletichách a úmyslech česko-německo-maďarské vládní koalice.

Tento policejní zákrok vyvolal ještě větší odpor a hnus dělníků vůči dnešním praktikám buržoasní většiny. Kordon policajtů za vedení několika policejních komisařů, vedoucí zatčeného komunistického poslance, byl doprovázen vysočanskými ulicemi ohromným zástupem dělníků a obecenstva, které odsuzovalo co nejostřeji tento nový důkaz "demokracie" a "imunity" poslanecké v Československu.

V Rudém Právu ze dne 29. ledna 1927 bylo konfiskováno:

"… a soudnictví.

Rozsudek nad soudruhy poslanci osvětlí masám pracujících lidí měst i venkova, že v t. zv. "parlamentární demokracii" není parlament nějakou skutečnou, rozhodující mocí, nýbrž že jest stejně jako moc výkonná a soudcovská pouze nástrojem vládnoucí třídy.

… odsouzení komunistických poslanců za neohrožené hájení lidových zájmů!

… odpovědní činitelé dnešního režimu, dávající z nízké msty zavírati poslance za boj proti vydírání daněmi, cly a kněžskou kongruí.

… Dělnictvo s nadšením zdraví jejich odhodlaný boj a prohlašuje, že útok, namířený na ně klerikály a spojenou buržoasií, považuje za útok na celou dělnickou třídu, jejímiž jsou odsouzení poslanci věrnými a rozhodnými mluvčími.

… Odsuzujeme persekuční tažení proti poslancům, kteří poctivě hájili naše zájmy.

… Ať buržoasie zavírá naše poslance za neohrožené hájení zájmů pracujících vrstev do kriminálů, ať pro potlačenou pravdu v našem komunistickém tisku žalářuje redaktory, ať namísto podvodníků a korupčníků naplňuje žaláře komunisty, kteří mají odvahu postaviti se proti režimu vykořisťování.

… a bude-li vám zakázána, přeneste tyto protesty do továren!

Když buržoasie nedovoluje veřejné schůze dělníků, když tímto brutálním způsobem ukazuje, jak dovede zachovávat slib washingtonské deklarace o svobodě slova, o svobodě shromažďovací, dělníci přeloží své projevy do továren, odkudž je nemůže vykliditi žádná policie."

Rudé Právo ze dne 30. ledna 1927 bylo konfiskováno:

"… Soud zabraňuje obžalovanými poslancům v politické obhajobě - poslanci demonstrativně opouštějí soudní síň. Soud je odsuzuje, ale musí konstatovat, že svými činy bránili zbídačení lidu, přiznat jim všechny polehčující okolnosti, odmítnout žalobu v řadě důležitých bodů a zpečetit tím morální a politickou porážku vlády.

"Shromáždění dělníci a dělnice protestují co nejrozhodněji proti persekuci parlamentních zástupců,

Stíhaných pro boj proti celní předloze a kongruové reakci v roce 1926. Dělnictvo je přesvědčeno, že jedná se o mstu buržoasních odpůrců za poctivé hájení zájmů pracujících vrstev a proto zejména odsouzeným poslancům vyslovuje svou důvěru. Prohlašuje, že vidí v odsouzení komunistických poslanců článek persekučního tažení proti revolučnímu proletariátu Československa."

V Rudém Právu z 1. února 1927 konfiskováno:

"… která se musí označiti jako podvod, spáchaný na pracujícím lidu. Dělnictvo bez rozdílu přesvědčení a národnosti protestuje spontánně co nejenergičtěji proti stále častějším třídním rozsudkům, zvláště proti reakčnímu postupu vůči oposičním poslancům, odsouzeným jen proto, že chtěli zabrániti odhlasování celního a kongruového zákona, které jsou těžkým zatížením všeho pracujícího lidu. Shromážděné dělnictvo prohlašuje, že stojí pevně a nezlomně za svými vůdci. Ať žije revoluční třídní boj! Ať žije jednotná fronta třídně uvědomělého proletariátu! Pryč s vládou Švehlovou!"

"… Rozsudek byl vynesen, ale rozsudek ten je pro nás pochvalou našich poslanců. Vážíme si našich poslanců a jejich boje za osvobození proletariátu. Nyní ještě více se semkneme a voláme další osvobozovací práci čest!"

V Rudém Právu ze dne 2. února 1927 zabaveno:

"… k třídní justici atd.,"

"… ve vládě spojená česká, německá a slovenská buržoasie rabuje rukou společnou a nerozdílnou státní pokladnu, poplatnictvo a konsumenty."

Rudé Právo ze dne 3. února bylo konfiskováno takto:

"… Na této byl jednomyslně přijat tento projev: Poslaneckému klubu komunistické strany v Praze! Delegáti buněk mládeže a vedoucích práce mezi mládeží, shromáždění na krajské konferenci 30. ledna 1927 v Německém Brodě, posílají své revoluční pozdravy soudruhům Harusovi, Jílkovi, Kreibichovi a Šafránkovi. Současně protestujeme proti třídní justici Československa. Ať žije III. internacionála!

"III. Závodní časopisy a organisování dělnických dopisovatelů.

"X". Závodní časopis závodní buňky č. 1 - postarati se o to, aby vycházel pravidelně vždy první týden v měsíci.

"Z". časopis závodní buňky č. 5. Nutno, aby materiál pro tento časopis byl dodáván vždy druhý týden v měsíci. Pomáhati při zpracování materiálu a při technickém vyhotovení.

V ostatních závodních buňkách, kde to bude možno, působiti k tomu, aby závodní časopis byl vydán, a instruovati soudruhy z buněk o stylisaci článků a o manipulaci jeho technického vyhotovování.

"Z": Pro ty buňky které nemohou vydávati svůj závodní časopis, vydávati časopis společný. Materiál pro tento společný závodní časopis "Z" musí býti dodán vždy třetí týden v měsíci.

Vždy čtvrtý týden v měsíci svolávati společnou poradu obvodního agitpropu s redaktory závodních časopisů.

Ve všech závodních časopisech musí býti vedena příloha pracující mládeže, a soudruzi z buněk jsou povinni podávati zprávy o poměrech mladých dělníků a učňů, aby tímto způsobem bylo pracováno mezi mládeží pro založení buňky mládeže. Zejména v z. b. č. 1 jako v jednom z největších závodů musí býti dělány přípravy pro založení buňky mládeže.

Dělnické dopisovatelství. Dělnické dopisovatel, pokud jsou v buňkách stanovení, svolávati spolu s redaktory závodních časopisů a instruovati je o úkolech dopisovatelství. Tam, kde není dosud stanoven dopisovatel do tisku strany, postarati se o jeho stanovení. Pokud bude z některého závodu uveřejňována zvláště působivá zpráva, nutno to hlásiti vedoucímu agitpropu, aby bylo možno provésti předběžnou agitaci, po případě upozornit dělnictvo dotyčného závodu malými letáčky.

IV. Specielní kursy:

a) manipulace s rozmnožovacím strojem a pro technické vypracovávání závodních časopisů. Kurs může býti pořádán v obvodě, poněvadž tento vlastní rozmnožovací stroj.

b) pro výchovu redaktorů závod. Časopisů.

K pořádání tohoto kursu bude přikročeno po dohodě s krajem.

V. Letákové akce a kolportáž tisku strany v závodech.

Pravidelně jednou měsíčně provésti letáčkovou akci k akcím stranou vedeným.

Vybudování kádru kolportérů letáků do závodů i na ulicích (do tohoto oboru patří i kolportáž závodních časopisů, pokud tyto není možno kolportovati přímo v závodech).

V době jakékoliv akce, respektive kampaně stanou vedené jsou soudruzi z buněk mládeže i z buněk uličních povinni spolupracovati při letákových akcích.

Pokud jsou v buňkách stanoveni kolportéři tisku strany v závodech, kolportér uliční buňky je povinen podati vedoucímu komise výkaz o odběru tisku strany mimo závody.

Kde v buňce dosud kolportér stanoven není, postarati se o jeho ustanovení.

Schůze obvodního agitpropu svolávati pravidelně jednou týdně a vždy ve čtvrtém týdnu v měsíci spolu s redaktory závodních časopisů a dělnickými dopisovateli."

V Rudém Právu ze dne 4. února zabaveno:

"…"

V Rudém Právu ze dne 5. února konfiskováno:

"Jak buržoasie likviduje svoje korupční aféry. Aféra Koburk-Hodža-Eisler se sprovozuje se světa.

V Československu jsme měli již nesčetnou řadu korupčních afér, ale téměř všechny, ačkoliv na hlavní jejich vinníky veřejnost si ukazuje prstem, zůstaly nepotrestány. Naopak korupčníci jsou odměňováni vysokými státními hodnostmi a dotknouti se jejich - máte co dělati se zákonem na ochranu republiky a pak "v chládku" uvažovati o té spravedlnosti.

Měli jsme aféry: lihovou, benzinovou, cukerní, letadlovou, pražcovou, elektrárenskou a jsme tak šťastni, že je máme ještě s celou nesčetnou řadou ostatních, na jichž pouhé vyjmenování nemáme místa. Korupční aféry patří ke koaliční politice právě tak jako patří člen a noc do astronomického dnu. Morálka státotvorných stran počítá s korupcí jako se samozřejmostí a obviníte-li je jednoho dne, že na bídě a nezaměstnanosti havířů vydělávají 6 milionů, dělají jako by to neslyšeli.

Nyní ukládá celně-kongruová koalice do hrobu korupční aféru jednu z největších, ne ani proto, že se v ní jednalo o vyjmutí ze zákonu obrovského koburského panství v hodnotě přes půl miliardy čsl. Korun, ale hlavně proto, že tato aféra ukázala, že v československé republice jest možno koupiti si za peníze i zákony.

Ze spoluúčastníků na této aféře byl zatčen a vězněn ve vyšetřovací vazbě pražský advokát dr. Eisler, jenž byl advokátem rumunského prince Cyrila Kobruka a pro něhož u vlivných politiků státotvorných stran a státních hodnostářů intervenoval, aby koburské dědictví dostalo se celé do jeho rukou."

"… všechno se urovnalo v zákulisí a pan ministr Hodža, až si s Hlinkovými luďáky rozdělí Slovensko, bude moci chodit na hony k princi Cyrilovi a usmívat se, jak to všechno dobře dopadne v republice, v níž je člověk ministrem. A princ Josiáš, pane ministře Hodžo?…"

"… Shromážděné dělnictvo protestuje proti persekučnímu řádění a proti odsouzení komunistických poslanců třídní československou justicí."

V Rudém Právu ze dne 6. února konfiskováno:

"… Nato byla jednomyslně přijata protestní resoluce proti odsouzení našich poslanců, kteří hájili zájmy drobného lidu. Odsouzeným poslancům vyslovuje se za jejich práci plné uznání."

"… Protestujeme důrazně proti odsouzení komunistických poslanců za to, že nechtěli dopustit zdražení životních potřeb a tím další zbídačení dělného lidu. (Přiznal to i soud.)"

"… Soudruhům poslancům, kteří za hájení chudého pracujícího lidu jsou v demokratické a humánní republice odsuzování a posíláni do kriminálu, posíláme pozdrav a dík za neohrožené hájení zájmů nejchudších."

V Rudém Právu z 8. února zabaveno:

"… Kdyby se mělo o tomto zločinu měšťáků a klerikálních reakcionářů rozhodovati jen v parlamentě, dělnická a malorolnická třída by se před ním neubránila. Tento veliký boj se může vyhráti jen mimo parlament…"

Rudé Právo z 9. února 1927 bylo konfiskováno takto:

"Pod ochranou silného policejního opatření pět zákonodárců Československé republiky stojí před soudem spravedlnosti. Jsou souzeni a někteří odsouzeni. Celkem 11 měsíců tuhého vězení bylo jim naměřeno.

Váleční lichváři stahovali mužům kalhoty a ženám poslední košili, nyní se svlékají chudáci zákonem. Zdražují se životní potřeby, snižují se mzdy a béře se dělnickým dětem poslední kus chleba od úst, aby ho táta mohl odvésti berní správě. Kdo by se proti tomuto násilí postavil a užil zásady oko za oko, zub za zub, půjde do pankrácké university studovati "pravou demokracii", a to ve jménu zákona.

Duch policejního Rakouska nesoudil, to byl ještě horší duch, to byl duch demokratické Československé republiky. Byl to duch světové ostudy. Byl jsem osobně přítomen v československém parlamentě při proticelní a protikongruové obstrukci a sledoval jsem události až do 2. hod. v noci."

"… Stávkové hlídky jsou policejně rozháněny. Veškerá policejní a státní moc jest ve službách mezinárodního kapitálu. Vlastenecká buržoasie česká, německá, maďarská a polská dělí se o zisky, vymačkané z krve a mozolů, a při tom křičí: "Trpte v zájmu národa a státotvornosti!"

"… a persekvování komunistických poslanců, jimž vyslovuje se důvěra a žádá se klub komunistických poslanců, aby ve své úspěšní práci pro dělnictvo pokračoval nadále a nenechal se žádnými hrozbami a ni rozsudky odvrátiti."

"… Podvody tyto páchala v Československu snad každá banka, snad všichni její vedoucí úředníci. Zmiňujeme se dnes o těchto zlodějnách bank ve velkém na jiném místě a během procesu budeme míti příležitost odhaliti dále toto zločinectví, vyrostlé z prohnilého korupčnického ovzduší československého."

"… Aby tato vláda byla poražena a nahrazena skutečnou revoluční vládou dělníků a rolníků, jest našim bezprostředním cílem. Kdo jest pro tento cíl, musí býti pro jednotou proletářskou frontu. Kdo jest proti ní, jest pro to, aby celně-kongruová vláda dovršila pohromu, již její režim bude nutně míti pro pracující třídu Československa."

Rudé Právo z 10. února 1927 bylo konfiskováno:

"… a provedena akce letáková, v níž nákladem kraje vydáno 55.000 letáků, které rozšířeny pomocí aut a výprav do všech míst v kraji. Tak na Mělnicku projelo za den auto 55 vesnic, ujelo 220 km a rozdalo 7000 letáků. Okresní politická správa zakázala rozšiřování letáků, když již bylo provedeno…"

"… Závodní časopisy a dělnické dopisovatelství jsou v našem obvodu poměrně málo rozvinuty. Aby uvedla tuto věc do pohybu, uspořádala obvodní komise konferenci o závodních časopisech a dělnickém dopisovatelství, které se zúčastnilo asi 35 soudruhů. Na konferenci byla vyložena sbírka vzorných závodních časopisů a účastníkům předvedena na zkoušku "výroba" závodního časopisu, od napsání až do vytištění. Referáty, které tyto praktické ukázky doprovázely, měly za účel poukázati na důležitost těchto oborů agitační činnosti. Je třeba vyčkati, jaké budou výsledky…"

"Buržoasní režim snaží se prodloužiti svůj nemožný život tím, že zavírá dělníky a jejich poctivé zástupce do kriminálu. Na Menzla, který proti všem zákonům dělníky až do morku vykořisťuje a nutí je pracovati až šestnáct hodin denně (!!) - úřady a soudy kuráž nemají.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP