"... V důvodech rozsudku se také praví, že se přiznal, což není pravdou. Kratunov po celé líčení jakoukoliv vinu popíral."

V Rudém Právu ze dne 14. ledna 1927 konfiskováno:

"... proti níž má býti připravena nálada procesem "špionážským", procesem proti čtyřem komunistickým poslancům, jenž má započíti 18. t. m. Nejstrašnější její zločin v očích buržoasie však je, že je a zůstane neohroženou vůdkyní dělnické třídy vždy a všude, byť byla přechodně donucena jíti třebas i do illegality."

"... Závodní časopis nechť je co nejdříve vydán a přinese materiál o daňovém útlaku proletářů a daňových defraudacích kapitalistů. Zvláštní důraz klásti na data z dotyčného podniku. Dále nechť závodní časopis přinese heslovitě stanovisko naší strany k daňové reformě a daňovému problému vůbec."

V Rudém Právu ze dne 14. ledna zabaveno:

"... Korupcí a různými švindly prolezlá buržoasní cháska se třese před kontrolou veřejnosti. Známá aféra, Koburk-Eisler-Hodža a nespočetné množství afér jiných jsou toho dokladem. Buržoasie chce zejména tuto svojí skandální aféru zatušovati za každou cenu.

V mezinárodním měřítku se formuje jednotná fronta kapitalistických států proti Sovětskému svazu. Současně se zostřují rozpory mezi imperialisty navzájem. Obé činí nebezpečí nové imperialistické války vážným a akutním. Ze buržoasie Československa s tím také počítá, o tom svědčí řada předložených vojenských zákonů, které mají buržoasii zajistiti zesílení militaristického aparátu. Proto nová vlna protikomunistických štvanic!

Proto poslední "špionážní" proces! Proto nastávající proces s komunistickými poslanci! Proto všechno toto horečné úsilí, zdiskreditovati komunistickou stranu před pracujícím lidem, vytvořiti proti ní pogromovou náladu!

"... a to v tom smyslu jako jimi byla celá řada oněch procesů, které vládní kruhy proti komunistické straně pomocí špiclů, agentů provokatérů, falešných udání a dopisů inscenovaly."

Tamtéž:

"... Případ tajemníka Kučery ukazuje zase jen na jedno: Na koho byl vlastně dělán zákon na ochranu republiky. Že ne na fašistické buržoasní státní převratníky a pučisty, kteří hrozí i presidentu Masarykovi násilným svržením, toť dnes více než zřejmo."

"... k čemuž béřou za záminku špionážský proces, nalíčený pomocí agentů provokatérů: Driaka (v případě Vodičkově) a Bartáka (v případě druhém). Avšak proces tento, skončil blamáží vládních kruhů a všech jejich kapitalistických a reformistických přisluhovačů. Skončil fiaskem, tak jako skončily až dosud všechny velezrádné a špionážské procesy proti komunistické straně.

Co bylo účelem procesu! Poštvati proti KSČ veřejnost, že organisuje vojenskou špionáž v ČSR. To dokázáno nebylo a dokázáno býti nemůže. Naopak vyšlo najevo, že agent provokatér Barták, vetřevší se do komunistické strany, ve srozumění s policií organisoval a připravoval provokační špionážskou aféru a snažil se do ní vtáhnouti jednotlivé příslušníky KSČ. Když se mu to nepodařilo, zatáhl do této aféry uměle řadu soudruhů pro organisování dělnických Obranných sborů proti fašismu. Jediný Šimůnek, který se provokačními sliby a řečmi Bartáka nechal svésti, nebyl komunista. Nenechal se také Bartákem svésti ze žádného idealismu, nýbrž pro hmotný prospěch. Možno-li v tom a v provokaci Bartákově spatřovati vojenskou špionáž, pak bylo jasně a zřetelně prokázáno, že neorganisovala ji komunistická strana, ale policejní agenti a provokatéři."

"... že soudruzi Polák, Koubek a další bylí ze zločinu špionáže osvobozeni a že tím padla konstrukce špionážního komplotu ve velkých rysech a za účastí celé strany. Zatajuje, že tito soudruzi byli odsouzeni pro účast na obranných pořadatelských sborech proti fašismu a že tím bylo prakticky dosaženo stavu, kdy fašismus smí v ozbrojených hordách ohrožovati život, zdraví a společný majetek dělníků a kdy dělníci se nesmějí brániti. K tomu "Právo Lidu" nemá stanoviska, leda stanovisko státního návladního a pana Bartáka."

"... Znamenitě! Chudáčkové v "Právu Lidu" nevidí, že tu řežou do své vlastní modly, presidenta Masaryka a do celého československého odboje proti Rakousku, do všeho, co v tom odboji bylo odvážného a smělého! "Právo Lidu" se tak vžilo do role státního návladního a pana Bartáka, že se staví proti českému odboji přesně na stanovisko hraběte Czernína, markýze Géra a vládního rady Chuma. Teď už neschází, než aby "Právo Lidu" zapělo "Zachovej nám, Hospodine" a padlo do roztoužené náruče Zity Habsburské, která jistě stejnými slovy vzpomíná na zrádce a špiony, kterým padlo za oběť tolik životů v rakouské armádě."

"... že se v Československu vládne luegrovštinou. Co to je, je i v dělnických řadách známo. Psali jsme o ní v tomto listě již několikráte. Je to teroristická taktika tajných zásuvek. Starosta Vídně Lueger vládl s ní dlouhá léta ve Vídní. Líbila se dru Rašínovi. Používá ji oproti vládním a polovládním stranám Švehla, (vzpomeň Šaldovy aféry válečných půjček a hlasovaní čsl. národních socialistů pro rozpočet). Používá ji podle slov Stříbrného i ministra dra Hodži také ministr zahraničí dr. Beneš. Je to taktika vyděračská. Její heslo a zásada je: Mně je to jedno, jsi-li lump a gauner, zloděj a mizera, dokud mí sloužíš. Ale rozhlásím tvoje lumpáctví a mizernost po všem lidu, jakmile mi sloužit přestaneš! Taková je tato vládní společnost. Jeden schovává dokumenty proti druhému. Kdyby na sebe všichni začali povídat, ten milovaný národ neměl by dosti důtek, aby je vypráskal."

".... jak se díval president na špionáž takového pana Vosky, a také o tom, jak uctivě mluvil Masaryk s ruským carismem nebo o něm, ač přece ho nemohl ani vystáti."

V Rudém Právu z 15, ledna 1927 konfiskováno:

"... Chystá se nový akt persekuce, proces proti komunistickým poslancům, kteří hájili obstrukcí v parlamentě zájmy pracujícího lidu."

"... Je třeba si uvědomiti některé okolnosti, aby bylo patrno, že nejde jen o zastavení trestního řízení proti Eislerovi, nýbrž i o jiné věcí, Eisler dostal peníze na úplatky. Cyril Koburk ve svém dopise doznává, že všechno bylo řádně vyúčtováno, že si tedy Eisler nic nenechal, ale dal tam, kde to mělo význam a kde to Koburkovi přispělo. Cyril Koburk podal trestní oznámení proti Eislerovi na základě informací paní von Einem, která hrála vynikající roli v celé aféře a je známa svými styky s ministrem Hodžou. Tvrdilo se při zatčení Eislerově, že k němu došlo proto, že Eisler naznačoval, že chce mluvit. Aby nemluvil při soudním líčení, Cyril Koburk odvolává žalobu. Tím potvrzuje, že Koburkovy miliony na úplatu čsl. politiků a státníků vykonaly svou úlohu. Buržoasie, jmenovitě čeští agrárníci, jejíchž předák ministr dr. Hodža byl posl. soudr. Kreibichem v parlamentě a drem J. Stránským v tisku obviněn, že přijal dva miliony korun od Eislera na úplatu lidovců, se domnívají, že tím úplatkovou aféru koburskou zprovodily se světa. Nesmí se tak stát. Mezi vládními a dnešními polovládními politiky jsou korupční úplatkáři. Koburský zákon prosazován pod tlakem úplatkových milionů. Kdo je v parlamentě čistý, musí hlasovat pro ustavení vyšetřovacího výboru v koburské aféře. Kdo bude hlasovati proti, na toho veřejnost může ukázati, že mu koburské miliony uvízly za nehty."

Rudé Právo ze dne 16. ledna 1927 bylo konfiskováno:

"… kteří své bance dali nejméně 100 milionů na sanaci jejího zkrachovaného hospodářství, si nyní hodlají odhlasovat "normální" dividendy, aby na svém podniku vůbec ničeho neztratili. Když spočítáme, že pětiprocentní dividenda této banky při 60 milionech akciového kapitálu bude obnášet celkem 3 miliony a spočítáme-li, že když tato banka dostala 100 milionů na sanací, roční present státu, placený prostřednictvím Agrární banky i agrární straně, činí 4 miliony, je zřejmo, že poplatníci mají platit agrárníkům celou dividendu jejích výdělečného podniku."

"… Rány, které vedla česká buržoasie v posledních letech proti Komunistické straně Československa v domnění, že otřese jejími železnými posicemi v masách pracujícího lidu, byly vždycky ještě ranami do vody. Řada politických protikomunistických procesů, doprovázená nejpustšími štvanicemi měšťáckého tisku a rozeštváváním nejnižších pudů buržoasního bulváru, skončila vždycky ještě pro jejich inscenovatele velikou blamáží a nekonečnou evropskou ostudou, mezinárodním skandálem české buržoasie a jejích pomahačů, sociálních demokratů. Ať to byla aféra s domněle komunisty chystaným "atentátem" na presidenta Masaryka, či "špionská" aféra Jílka a soudruhů, stejné jako "špionská" aféra soudr. Vodičky, loňského roku ve "špionském" procesu senátem vicepresidenta Kratochvíla osvobozeného, vždycky Komunistická strana v Československu zůstávala tu státi nedotčena, čista, s neotřesenou důvěrou v masách, nad policejními, špiclovskými a konfidentskými provokacemi vítězící! A bilance poslední "špionské" sensace české buržoasie? Konce provokačního díla agenta-provokatéra pražské policie, trafikanta Bartáka? Stačí, konstatujeme-li tu suše poznovu jen výsledek procesního jednání, výrok soudu, že odsouzený válečný mrzák Šimůnek stal se "obětí Bartákovou", že "intelektuálním původcem procesu byl výhradně provokatér Barták", a neposledně i rozsudek, kterým pět obžalovaných komunistů musilo býti pro naprostý nedostatek důkazů ze špionáže osvobozeno a kterým v případě odsouzeného soudr. Vodičky bylo výslovné konstatováno, že soudr. Vodička odsuzuje se pro předloňskou "špionáž", z níž byl loni osvobozen, že se špionáží Šimůnek-Barták neměl nic společného a že se odsuzuje proto, že senát v. r. Boučka uvěřil "tvrzením" provokatéra Driáka, na policii učiněným, která Driák před soudem šmahem odvolal, a to ještě nikoliv snad proto, "že by soud měl za zjištěno, že Vodička cizí mocí tajné vojenské předměty vyzrazoval, ale proto, že soud má za to, že takovéto předměty chtěl (!) vyzrazovati".

Tak tu ze všech těch "komunistických" afér zůstávají vskutku jen a jen měšťácké a protikomunistické štvanice, které ponechávají dělníky v naprostém klidu a docilují pravého opaku, tak tu také zůstává jen ono ovzduší, jež by si česká buržoasie ráda vytvořila k rozpuštění Komunistické strany Československa."

"... Špionážská provokační aféra měla "připravit půdu". Proces proti komunistickým poslancům, kteří hájili zájmy pracujících obstrukcí v parlamentě, je dalším aktem persekuce."

Ve Večerníku Rudého Práva ze dne 17. ledna 1927 zkonfiskováno:

"... Poctiví zástupci lidu mají býti poslání do kriminálu."

"... Tímto usnesením dokončila buržoasie akt msty proti poctivým zástupcům lidu za rozhodný a nekompromisní boj proti rostoucímu zbídačování pracujícího lidu. Za boj proti drahotě a vyšším platům páterů, pro prostou parlamentní obstrukci jsou jmenovaní soudruzi obžalováni a budou zítra souzení pro zločiny (!), na něž je i více než 10letý žalář! Zbabělí měšťáci se strašně klamou, když se domnívají, že zastraší ostatní komunistické poslance před dalším tvrdým a rozhodným bojem proti buržoasii tohoto státu - nezastraší je ani kriminály! Buržoasie se mstí, plije na všechny slavnostní sliby, zákony a imunitu poslanců a zítra má býti její pomsta dovršena. Komunističtí poslanci, zástupci lidu, vyslaní hájiti jeho práva a zájmy milionem voličů, mají býti za svou parlamentární činnost zavřeni do kriminálu! To, co se neodvážilo udělati ani staré Rakousko, učinili revolucionáři z 28. října, lidé, kteří se holedbali washingtonskou deklarací! Kapitalisté a jejich sluhové se mstí - proletariát však s nimi zúčtuje v jednotné frontě. V předvečer reakčního monstreprocesu prohlašujeme znovu! Před terorem buržoasie nikdy neustoupíme!"

Ve Večerníku Rud. Práva z 18. ledna 1927 zabaveno:

"... jež českoněmecká buržoasie vydala justici malé měšťácké čsl. republiky za to, že při projednávání agrárních cel a páterské kongruy v poslanecké sněmovně spolu se šestatřiceti ostatními komunistickými poslanci postavili se s veškerou energií proti uzákonění buržoasních plánů na zbídačení a vyhladovění pracujících mas tohoto státu. S nimi jest spoluobžalován nár.-socialistický poslanec Knejzlík. Obžalovaní jednali na půdě parlamentní tak, jak toho vyžadoval zájem proletariátu, plnili zde jen vůli pracujícího lidu a za to jsou buržoasií pohnáni až před soud, kde pro ně státní návladní navrhuje žalář až desetiletý."

"Ze schůze byl zaslán obžalovaným soudruhům poslancům telegram tohoto znění: Shromáždění účastnící na veřejném projevu v Pardubicích vyslovují vám plné sympatie za poctivé hájení zájmů pracujících vrstev a ujišťují vás plnou solidaritou."

V Rudém Právu z 18. ledna 1927 zabaveno:

"Hle, jaké kruté a přísné tresty navrhuje buržoasie těm, kteří nedělali nic jiného, nežli že hájili zájmy nejširších vrstev lidových v poslanecké sněmovně. Nechceme předbíhati rozsudku. Nebylo by to stejně nic platno, protože bychom byli konfiskováni. Ale jsme si jistí, že tento proces bude nejširším lidovým vrstvám novým frapantním dokladem, že kapitalistický stát se svými parlamenty, soudy atd, není nic jiného, než potlačovací aparát v rukou vládnoucí třídy, t, j. buržoasie."

" "V očích celé pracující třídy je to pro vás velikou ctí, že jste se dostali za poctivou práci pro dělnictvo před měšťácký soud. Útok na vás a Komunistickou stranu Československa považuje pracující lid tohoto státu za útok na celou dělnou třídu. Jednotlivci mohou býti souzeni a odsouzení, ale milionové masy pracujícího lidu svůj proces s buržoasií přece vyhrají. Všechny dělníky, celou pracující třídu chceme uvědomovati o důležitostí hesla: Jeden za všechny a všichni za jednoho!" "

"Čtyři poslanci komunističtí a jeden poslanec česko-socialistický jsou žalováni, že ve sněmovně dali průchod názoru voličů, kteří je do parlamentu vyslali. Buržoasie chystá uvalení nových daní na dělnou třídu, chystá se ulehčit břímě dani kapitalistům a zatížiti daněmi dělníky. Aby odvrácena byla pozornost od této důležité otázky, svádí se pozornost směrem jiným, činí se pokus odvrátiti zraky pracujících vrstev od toho, co proti dělné třídě buržoasie chystá."

"Soudy buržoasie mají vynésti rozsudek nad poslanci, kteří tradičním parlamentním způsobem, t. j. obstrukci, když nestačila již slova, hájili v parlamentě zájmy svého voličstva."

"… ale také ne parlament.

Aby tato pravda byla co nejvíce osvícena, sedí dnes čtyři komunističtí poslanci před soudním senátem. Je to první případ v dějinách parlamentarismu nejen našeho, ale i evropského. To, přes co se mlčky přecházelo v císařském Rakousku, ve vilémovském Německu, parlamentní obstrukce proti hanebným, nejširší vrstvy lidu zbídačujícím zákonům, má se trestati několikaletým žalářem v "republikánském" Československu. Víme co to znamená, Zostřená persekuce komunistické strany. Ve čtyřech komunistických poslancích soudí se dnes celá strana. Ale ať dopadne rozsudek jakkoliv, jedno je jisto: že boj proti buržoasii a proti jejímu režimu, boj proti zbídačování pracujícího lidu, boj pro sjednocení dělnické třídy, boj pro svržení vlády buržoasie a nastolení vlády dělníků a rolníků povedeme dále a ještě ostřeji."

"... které nejsou čistě organisací naší, organisací komunistickou, ale líčeny jsou jako organisace vojenská, aby tvrzení o organisování vojenské špionáže vypadalo věrohodněji. Naše dělnická veřejnost ví, čím jsou a proč jsou budovány obranné proletářské sbory. (Výkřik: Proti fašismu!) My jsme sice veřejně v časopisech strany o tom psali. Už ta skutečnost, že v podmínkách jest výslovně uvedeno, že proletářské obranné sbory musí býti organisací masovou všeho dělnictva bez rozdílu politické příslušnosti, dále, že v pokynech je výslovně na prvním místě mezi úkoly uvedena obrana republikánské formy státu proti útokům reakce, fašismu a monarchismu, už ta skutečnost sama o sobě mluví za celé knihy. Už z toho je viděti, že obranné proletářské sbory byly budovány jako organisace dělnické třídy proti fašistickým násilníkům, že obranné proletářské sbory mají tu být a budou v prvé řadě protivahou existujících a vládou trpěných fašistických bojůvek, protivahou Hlinkových rodobran na Slovensku, protivahou agrárních selských jízd a národnědemokratických střeleckých jednot v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Pracující třída se svých obranných proletářských sborů vzdát nemůže a nevzdá, také nedá a nemůže nic dát na hloupé povídání měšťáckých i sociálněpatriotických časopisů, že pro zachování pořádku je tu policie, neboť aparát kapitalistického státu dosud nikde a nikdy nechránil dělnickou třídu v případě převratu zprava. Viděli jsme to v poslední době na Litvě. Dělnictvo a pracující třída musí míti své vlastní obranné prostředky a jen obrana dělníků samých bude účinná proti fašistům."

"Naši poslanci neučinili nic jiného, než že tlumočili v parlamentě skutečnou vůlí pracujících, rozhořčení, kterého jsme byli svědky nejen na ohromných demonstracích dělnictva ve Velké Praze, nýbrž také všech významných měst tohoto státu. Obstrukce jest jedním z obvyklých důrazných protestů, a jest všeobecné známo, že obstrukci prováděli ve Vídni i čeští měšťáci. Zítra bude česká demokracie odsuzovati svoji minulost, svoji lepší minulost! (Bouřlivý souhlas a potlesk.) Že ostatně i vládní většina ve chvíli, kdy jsme k obstrukci sáhli, považovala obstrukci za něco v parlamentě obvyklého, je patrno ze dvou případů, kdy s obstrukčníky vyjednávala."

"Soudruhům poslancům vzkazujeme: Pro vás v očích všech pracujících je jenom velikou ctí, že jste se dostali za poctivou práci pro dělnictvo před měšťácký soud. Protestujte tam důstojně a braňte se srdnatě! My všichni půjdeme, abychom dělnickou třídu poučili o důležitostí hesla "Jeden za všechny a všichni za jednoho!"

Večerník R. P. ze dne 19. ledna 1927 zkonfiskován takto:

"... a proti odsouzení dělnických poslanců."

" "Účastníci veřejné schůze, svolané stranou nár. sociální v Drobovicích u Čáslavě, konané v neděli 16. t. m., protestují proti započatému procesu a odsouzení posl. Knejzlíka, soudr. Jílka, Kreibicha, Haruse a Šafranka, kteří svědomitě a poctivě konali svoji dělnickou povinnost v Národním shromáždění. Účastníci této schůze žádají, aby proces proti nim byl okamžitě zastaven. Uvedeným pak poslancům vyslovujeme své úplné sympatie a naše přátelství." "

V Rudém Právu ze dne 19. ledna 1927 zabaveno:

"Celá žaloba snaží se sensačním způsobem vylíčiti činnost obžalovaných poslanců jako řádění sprostých zločinců, kteří ze zlomyslnosti a snad z přirozeného sklonu spáchali řadu trestných činů. Z procesu ryze politického na pokyn vlády měl býti udělán proces nad sprostými zločinci. To jest vlastní politický cíl celého procesu, v tom jest právě útok proti komunistické straně. Lid rozuměl obstrukci proti clům a kongrui zcela správně. Viděl v ní velikou demonstraci, vyzývající dělníky, malé rolníky a drobné živnostníky k obraně v jednotné frontě, a právě proto vláda a ti, kdož jsou jí podřízeni, chtějí udělati z obstrukce pouhou řadu sprostých zločinů. Můžeme konstatovati již po prvém dni líčení, že se tento pokus nezdařil, ačkoliv předseda soudu snažil se držeti pouze znění obžaloby a chtěl zameziti politické obraně obžalovaných, proti nimž byl veden politický útok. Snažil se zameziti obžalovaným, aby hájili také komunistickou stranu proti útokům na ni vedeným. Pro dnešní politické poměry v Československu vůbec byla charakteristická srážka mezi soudruhem Kreibichem a předsedou soudu."

"Tak československý soud se ukázal býti ještě reakčnějším, než soud maďarský."

"V Československu je soudnictví daleko horší než v horthyovském Maďarsku. Při včerejším soudním líčení s komunistickými poslanci odehrálo se zajímavé intermezzo, které ostře charakterisuje československé soudnictví jako nejhorší v celém světě. Stalo se toto: Předseda soudu nechtěl připustiti, aby soudruh Kreibich odpověděl na obžalovací spis souvislou řečí..."

V této odpovědi jest celá charakterika československé demokracie: Jest daleko horší než v horthyovském Maďarsku, neboť před demokratickými soudy není dovoleno ani zdaleka tolik, co před soudy v nejreakčnějším Maďarsku!

Obstrukce proti clům byla oprávněna. Že byla oprávněna obstrukce komunistů proti agrárním clům, pro niž jsou nyní komunističtí poslanci před soudem, o tom svědčí ta okolnost, že cla tato přivodila veliké zdražení životních potřeb a uvrhla statisíce a miliony chudého lidu do bídy ještě větší, než jaká byla jeho údělem před zavedením agrárních cel. Jsou-li nyní komunističtí poslanci před soudem za to, že zavedení těchto zbídačujících cel chtěli zmařiti, pak to znamená, že vládnoucí režim v Československu považuje za zločin každou obranu proti zbídačení pracujícího lidu a přímé odírání lidu považuje za něco posvátného, co musí býti chráněno zákonem na ochranu republiky…"

"Státní administrativa měla by se přestati tvářiti hloupou, přestati vynalézati uměle "komunistickou špionáž" a šlapati poněkud na přesky korupci kapitalistů, která za bílého dne a přímo pod okny vlády rozhazuje miliony. Na politickou korupci, či na co? Posadit několik finančních machrů v republice za mříže, ozdravilo by veřejné poměry věru více, než zbytečné a marné persekuce komunistů."

V Rudém Právu z 20. ledna zabaveno:

"… Násilným potlačováním politického charakteru nynějšího procesu proti komunistickým poslancům prozrazuje vláda, že by to na politickém poli stoprocentně prohrála, že tam jest její největší slabina. Vláda ví, že by neobstála před soudem veřejnosti, jakmile by připustila důkazy, že komunističtí poslanci jsou souzeni za své úsilí o znemožnění oněch agrárních cel, jichž důsledky tak těžce pociťuje zdrcující většina obyvatelstva - a dále že jsou souzeni za úsilí o zmaření kongruy, jež právě mezi československým lidem byla krajně nepopulární a proti níž i voličstvo stran vládní většiny pronášelo a pronáší rozčilené a ostré námitky!

Právě v těchto věcech, pro něž souzeni jsou nyní komunističtí poslanci, a právě ve věcí hospodářství bank a klerikálních peněžních ústavů, jakož i ve věci koburské aféry cítí vláda, že je v naprostém rozporu se zdrcující většinou obyvatelstva, a to je důvod, proč nechává tak křečovitě potlačovati censurou náš tisk. Doufá, že zamezí-li nám násilím říkati lidu čistou pravdu, že se lid této pravdy o její činnosti nedoví a nechá se bez každého odporu ovládati dále režimem bank a korupčních klik. A dále vláda doufá, že buď persekučním tlakem proti komunistům a znemožněním každé jejích obrany zastraší komunisty, aby jí dali pokoj, anebo že proti nim poštve veřejnost, aby jim nevěřila, když odhalují její kapitalistickou podstatu, její protilidový charakter a její zbídačující činnost. Stejnými metodami pracovaly vlády starorakouské, a přestože oněch metod nepoužívaly tak neomaleně a chacharsky, jak se jích používá v Československu dopracovaly to jimi tak daleko, že se jejich režim kdekomu zošklivil natolik, že v kritické chvíli nenašlo se jediného člověka, který by chtěl staré Rakousko zachránit před rozpadnutím!"

"... A proto jsme žasli, když jsme v senátní síni slyšeli líčení vládních poslanců o obstrukci. 19. června obstrukce vyvrcholíla Kdo byl přítomen některé obstrukci ve starém rakouském parlamentě, ten ví, že i protikongruová obstrukce byla proti oné dětská hra. Přesto ani jediný poslanec v Rakousku nebyl nikdy pohnán před soud. Komunističtí poslanci byli rozčilení. Bojovali proti clům celé týdny, na ulicích i v parlamentě. bojovali proti kongrui, byli svědky toho, jak policie pendreky, šavlemi i revolvery proti lidu vystupovala. Cla znamenala, že buržoasie smí vyssáti z konsumních vrstev 3 miliardy ročně Kongrua byla svázána se cly. Za kongruu zradíli klerikálové zájmy svých drobných lidí. Uvědomělí dělníci musili by spráskati svého poslance, který by při takovémto atentátu na zdraví a životy jejich rodin mohl zůstati kliden. Vidí-li slušný člověk, že na ulici nějaký darebák okrádá slepce, způsobí poplach. A v téže roli byli komunističtí poslanci. Musili zburcovati lid, musili otevříti oči všem, kteří spali, když lupičská buržoasie stavěla šraňky na laciný chléb. Proto rámusili, proto dělali obstrukci, aby jejím hlukem probudili se všichni sociální spáči mezi chudými lidmi. Nepodařilo se jim. Ale protože jejich tehdejší výstrahy ukázaly se dnes oprávněné, mají býti trestání. A jejich kolegové-poslanci žalují na ně před soudem, jako prťáskové z prvé třídy panu učiteli. Svými výpověďmi si vystavují vysvědčení hrdin smutné postavy. Všichni doznávají, že měli strach. Vládní majorita bála se 41 komunistických nýmantů! Chudák místopředseda Dostálek cítil se býti v "nebezpečí života". Posl. Adámka to tak dojalo, že ani spáti nemohl a doma s ním nebyla vůbec řeč. Heleďme! Posl. Kaňourek ze Strunkovic, o němž se v kuloárech poslanecké sněmovny povídá, že je totožným se strunkovickým starostou, proslaveným ve válce tak, že se dostal do Haškova Švejka, pamatoval si při soudním líčení v úterý více, než před dvěma měsíci u vyšetřujícího soudce. Poslanecká sněmovna, resp. její vládní většina, dostává se v tomto poslaneckém procese do zvláštního světla, řekli bychom na rozdíl od elektrického do "kaňourkovského". A podobného druhu je i její úroveň."

"… Před zájezdem dělnické delegace do Ruska vydáno buňkou v závodě 500 letáků, při volbách do závodního výboru vydány letáky třikrát, posledně vydán ve větším nákladu závodní časopis, který byl velmi příznivě dělnictvem přijat."

"... Nedostatek: Buňka nevydala závodní časopis, i když pro každý případ potřeby jest buňka hybnou sílou pro dané akce."

Ve Večerníku Rudého Práva z 20. ledna 1927 konfiskováno:

"… Takovéto svědectví stojí opravdu pro kočku. Samotní soudcové přijali je s netajeným podivením, neboť je-li křeslo ministerské vzdáleno od křesel, stojících před lavicemi klerikálními, slušných pár metrů, pak vzdálenost mezi křesly před lavicemi klerikálními a křesly před lavicemi komunistickými t. j. prostora mezi krajním pravým a krajním levým křídlem sněmovny je teprve značná!"

"… Defilé klerikálních poslanců před soudem. Jejich výpovědi, jak jsme již na počátku uvedli, vyznačují se velikými rozpory. Zhusta jeden poslanec, přísežně slyšený, se stoprocentní jistotou vyvracel k všeobecné veselosti výpověď svého klubovního kolegy, stejně přísežně slyšeného a se stejnou stoprocentní jistotou prohlašujícího svoji výpověď za naprosto a jedině správnou a pravdivou. Poslanec, který viděl a neviděl, a který měl dojmy..."


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP