Úterý 18. prosince 1928

Buržoasie v souvislosti s přípravami k imperialistické válce neustále zostřuje persekuci komunistického hnutí. Povrchní pozorovatel mohl by se mylně domnívati, že jde o zjev, který je sám o sobě. Tomu však tak není. Zostřená persekuce revolučního hnutí v Československu těsně souvisí se všeobecnou krisí kapitalismu a z ní vyplývající zostřenou kapitalistickou ofensivou proti pracujícím lidem. Kapitalismus v poslední době značně zesílil. Rostou monopolní organisace kapitalistické, výroba se koncentruje, rostou kapitalistické trusty a při tom se uplatňují tendence státně kapitalistické. Z toho však nelze odvozovati, že kapitalismus překonal svoji všeobecnou krisi. Je-li kapitalismus silnější, tím není ještě stabilisovanější, jak vědomě lžou reformisté. Kapitalismus přes svoje zesílení stabilisovanější není. Naopak, rozpory kapitalistické stabilisace se mimořádně zostřují. Ten fakt sám, že je z kapitalistického hospodářství vyřazena jedna šestina světa, kterou tvoří Sovětský svaz, je velmi značným výrazem revoluční krise kapitalismu. Připočteme-li jen zhruba několik dalších, jako revolucionování koloniálních národů spolu se vzrůstem koloniálních konfliktů, rostoucí rozpory mezi Amerikou a Evropou spolu se vzrůstajícím konfliktem anglo-americkým, neurovnatelný konflikt mezi výrobními silami a koupěschopností mas, doprovázený neřešitelným problémem odbytiště, existence chronického zjevu nezaměstnanosti v obrovských rozměrech, neustálé zostřování třídních rozporů, rozpory rostoucí z kapitalistické stabilisace, to vše nasvědčuje tomu, že kapitalismus, ač silnější, stabilisovanější není.

Kapitalisté ve snaze, aspoň částečně čeliti všeobecné krisi kapitalismu, zostřují ofensivu proti pracujícím. Všemi silami usilují o zvýšení pracovního výkonu zaměstnanců. Za zvýšený výkon platí menší mzdy, než platili dříve za výkon mnohem nižší. Neustále zvyšovanou drahotou skutečnou hodnotu dělníkovy mzdy snižují, a to vše při perspektivě pro dělníka, že v krátké době rozmnoží nemizící řady nezaměstnaných. Kapitalisté se zároveň zabezpečují, aby svoje plány mohli uskutečňovati. Když zvyšují vykořisťování pracujících lidí, tím současně fašisují státní aparát, budují branné organisace fašistů a tím současně fašisují reformistické hnutí, zhoršují pracovní poměry v závodech a tím také zavádějí do závodů fašismus, zkrátka fašisují na všech úsecích veřejného života. S těmito úmysly se nikterak neskrývají. Celá volební kampaň příkladně, jak doznal dr Viškovský, byla mobilisací všech sil buržoasie a s ní spojených reformistů k provedení těchto plánů.

Buržoasie pomocí reformistů rozkládá proletářskou frontu zevnitř. Používá "amerických" metod korupce dělnické třídy. Rozdílením jednotlivých odborů na různé stupnice platové anebo jen stupnice podle titulů ztěžuje dohodu postižených, ztěžuje jejich obranu. Mechanisace výrobního procesu umožňuje zaměstnávání stále většího počtu nevyučených sil, žen a mládeže, umožňuje záměnu kvalifikovaných sil nekvalifikovanými. Tak buržoasie upevňováním reakčních sil a rozkládáním proletářské fronty dociluje možnosti úspěšného postupu.

Zbyrokratisování samosprávy není ničím jiným než odstraňováním měšťácké demokracie a zaváděním fašismu legální cestou ve formách, které se od italského fašismu liší jen organisací, nikoli však v metodách nebo ideově. Buržoasie pokládá dobu za vhodnou k tomu, aby přestala se zahalováním svých plánů demokratickým pláštíkem a aby vystoupila otevřeně. Zfašisování zemské a okresní správy má sloužiti buržoasii k silnějšímu ještě vykořisťování pracujících vrstev a k úplnému jejich ovládnutí. Je přípravou pro válku a pro organisaci zázemí k válečným úkolům.

Třídně uvědomělé dělnictvo musí proti těmto zfašisovaným správním institucím vésti boj. A poněvadž zradou reformistických vůdců se stalo, že tento boj nebylo možno vítězně dokončiti před ustavením zfašisovaných zemských a okresních zastupitelstev, nezbývá než pokračovati v tomto boji uvnitř těchto sborů ve spojení s akcemi v továrnách a na ulici. Rozrušení měšťáckých správních institucí je pro cíle proletariátu stejně tak důležité jako rozrušení jejich aparátu zákonodárného.

Ve fašisaci se pokračuje při jmenování členů zemských a okresních zastupitelstev. Podle novinářských zpráv je prý už rozhodnuto, že "živly výslovně protistátní a iredentistické budou z jmenování vyňaty". Každý ví, že jsou tím míněni komunisté. Jmenováním 40 zástupců z řad buržoasie a loyální oposice do zemského zastupitelstva v Čechách, 20 na Moravě a ve Slezsku, 18 na Slovensku a 6 na Podkarpatsku má buržoasie zaručenou většinu pro sebe a proti dělnictvu. Fašistické metody po mussolinském vzoru jsou uplatňovány, "jakmile to situace dovoluje".

Na to vše nelze odpovídati jinak, než jak to činí naše strana. A že naše odpověď je odpovědí správnou, dokazuje to, že buržoasie za souhlasu reformistů zostřuje persekuční tažení proti naší straně. Buržoasie pokračuje v zastavování dalších našich časopisů.

Další zprávy o zostření fašistických metod persekučních docházejí nás z německého území. Ve čtvrtek 6. prosince byl předvolán náš okresní sekretář v Aši soudruh Völkl k okres. soudu, kde byl vyslýchán pro § 18 zákona na ochranu republiky. Soudruh Völkl jest obviňován, že prý založil tajnou organisaci, je členem této tajné organisace a je v úzkém styku s tajnými organisacemi v zahraničí, které byly založeny za účelem zničení čsl. státu. Soud to odůvodňuje tímto klasickým způsobem: Soudruh Völkl se prý těchto zločinů dopustil tím, že mu byl poslán z Hofu v Bavořích cirkulář a dotazník tamní organisace německého Svazu rudých frontovních bojovníků, který se týkal slavnosti rudých frontovních bojovníků v Hofu. Dopis byl na základě špiclovského udání na poště zabaven. Soudruh Völkl neměl tušení ani, že mu dopis je zaslán, ani o jeho zabavení. To je první důkaz tajného spolčování. Druhý je tento: Na téhož soudruha bylo posláno nakladatelstvím Junge Garde v Berlíně 10 čísel "Internacionály mládeže". A to je prý také spojení s tajnými organisacemi, které byly založeny za účelem zboření Československé republiky.

Buržoasie asi shání materiál k novému špiclovskému monstre-procesu proti komunistické straně a jejím důvěrníkům, aby se mohlo vykonstruovati obvinění z tajného spolčování podvratných spikleneckých záměrů, a na základě toho zahájena štváčská bulvární kampaň s tendencí útoku na legalitu strany. Jde ovšem také o to, aby se zde mařily jakékoli mezinárodní styky třídně uvědomělého proletariátu, hlavně v pohraničních územích, při čemž rozhodující jsou zde zase důvody válečného nebezpečí. Kapitalistické státy jsou v otázce přípravy nové imperialistické války proti Sovětskému svazu jednotny. A brání se tomu, aby se proletariát různých zemí a různých národností nesjednotil k obraně prvního dělnického státu světa a aby nemohl v jednotné třídní frontě bojovati proti novému imperialistickému válečnému vraždění. A proto se čsl. buržoasie vrhá teď hlavně na komunistické hnutí národnostních menšin a pohraničních krajů vůbec pro otázku války nejdůležitější. Útok na komunistickou stranu jde teď hlavně po národnostní linii. O tom svědčí snahy k zardoušení veškerého komunistického tisku národnostních menšin.

Reformisté, v tomto případě němečtí soc. demokraté, podporují buržoasii v protikomunistickém štvaní a ve špiclovských provokacích do roztrhání. To dokazují zase nové případy z Chebu.

Dne 3. prosince konalo se u kraj. soudu v Chebu procesní líčení proti soudr. Schillingovi, jeho synovi a soudr. Jäcklovi, kteří byli obžalováni, že v poslední stávce stavebních dělníků postavili se ostře proti soc. demokratickému stávkokazectví, provozovanému zcela otevřeně německým soc. demokratickým svazem Hausmannovým. Ačkoli soudruzi měli 15 svědků proti 2 stávkokazům a ačkoli mohli prokázati, že proti stávkokazectví vystupovali jenom ústní agitací a nebyli nikdy předtím trestáni, byli všichni odsouzeni bezpodmínečně, a to soudr. Schilling Arnošt na 5 měsíců, soudr. Schilling Ondřej na 4 měsíce a soudr. Jäckel na 3 měsíce. Přitěžující - podle výroku soudu - bylo jejich členství v komunistické straně v rudých odborech. Žaloba se opírá o sociálně demokratické denunciace.

A druhý případ součinnosti soudu se sociální demokracií při stíhání komunistických dělníků: 13. t. m. konal se u kraj. soudu v Chebu nový případ, a to proces proti soudr. Lorenzovi a soudruhům z téže stávky stavebníků v západních Čechách. Žaloba viní soudruha Lorenze a jeho spoludruhy v tom, že prý zavřeli několik stávkokazů v Dělnickém domě v Aši a počínali si proti stávkokazům výhrůžně. Hlavní důvody žaloby jsou vzaty z německého sociálně-demokratického tisku, který, plně úlohu soc. demokratického stávkokazectví, psal ve stávce o "sovětském žaláři v Dělnickém domě v Aši". Zde jde nejen o trest na svobodě, nýbrž také o jmění a majetek komunistické strany a dělnictva.

Ve vyrábění protikomunistických procesů jeví soudy, hlavně v územích národnostních menšin, neobyčejnou horlivost. Totéž pozorujeme na Slovensku a Zakarpatsku, kde žaloba stíhá žalobu a komunističtí důvěrníci a funkcionáři putují šmahem do kriminálu. Ve zdokonalování fašisticko-teroristických metod pracuje se plnou parou. Dělnická třída nemůže k tomu klidně přihlížeti. Novým metodám, jichž proti ní buržoasie užívá, může s úspěchem čeliti jen tenkráte, když i ona metody svého boje zostří. Kapitalisté chtějí míti úplnou volnost při zostřování ofensivy proti pracujícím lidem. Zostřují persekuci revolučního hnutí a snaží se zasáhnouti celou dělnickou třídu. Po zastavení "Rudého práva" hrozí zastavením i ostatních listů naší strany. Dokonce vyhrožují rozpuštěním komunistické strany; to vše podle námi svého času uveřejněného plánu ministerstva vnitra. Hromadný boj pracujících mas musí jim býti odpovědí. Ve všech závodech a na ulicích, ve velkých demonstracích musí pracující lidé kapitalistům ukázat svoji nezlomnou vůli a svůj odpor, musí bez ohledu na všechny buržoasně-právní formy prosazovati potřeby své třídy, proti diktatuře buržoasie postaviti diktaturu proletariátu. (Potlesk komunistických poslanců.)

Ještě několik slov o skutečném významu výsledku voleb. Buržoasie očekávala zničující porážku komunistické strany ve volbách, která jí měla uvolniti cestu k ještě rychlejší fašisaci všeho veřejného života. Dnes musí sama doznávat, že její očekávání splněna nebyla. Přes 800.000 komunistických hlasů v době těžké krise strany, v době pronásledování a persekuce dokazuje velké odhodlání pracujících mas k boji na obranu svých práv a své existence. My komunisté však ve všeobecném křiku o vítězství v posledních volbách jediní hodnotíme výsledky voleb správně. Z voleb vyšla vítězně jen buržoasie. Reformisté při zdůrazňování svého vítězství poukazují na oslabení vládních stran českých a slovenských, poukazují na přesun v německém táboře od vládních stran k aktivistickému středu, avšak vědomě chtějí při tom másti veřejnost tvrzením, že buržoasie byla ve volbách poražena. Při tom velmi opatrně zamlčují, že oni sami jsou nerozlučnou součástí buržoasního tábora a že tudíž i jejich vítězství je vítězstvím buržoasie. Při svém podvodném manévrování mají však smůlu. Buržoasie sama za ně povídá pravdu. Tak čteme příkladně v úvodníku "Prager Presse" ze dne 4. t. m. toto doznání:

"Otázka, mají-li zemské a okresní volby bezprostřední politický vliv, bude moci býti zodpověděna až po zjištění definitivních volebních výsledků. V tomto okamžiku dá se však zjistiti aspoň tolik, že demokratická myšlenka a všechny strany, které výhradně stojí za demokratickým vývojem státu, svoje posice nejen upevnily, ale je i rozšířily. Na této skutečnosti nemění nic ani ta okolnost, že přesunutí hlasového poměru dotklo se i tábora vládních stran. Neboť hlasy, ztracené u těchto stran, nejsou pro stát a jeho demokratický vývoj ztraceny, protože přecházejí na frakce, které se proti přiznání věrnosti ke státu a ke konstruktivní spolupráci nikdy neprohřešily. Abychom řekli krátce: přírůstek hlasů zaznamenávají téměř všeobecně socialistické strany, a to jak na útraty měšťáckých frakcí, tak také zvláště na útraty komunistů."

Tedy: hlasy získané reformisty na měšťáckých stranách nejsou pro buržoasii hlasy ztracené. Ztráta měšťáckých stran a zisk reformistů znamená jen přesun hlasů z měšťáckých stran na buržoasní frakce v dělnické třídě. Buržoasní režim výsledkem voleb oslaben není, značné zesílení reformismu znamená jen zesílení buržoasie.

Ve volbách byla znovu potvrzena radikalisace pracujících mas. Měšťácké strany ztratily, místo nás získali reformisté. Radikalisace pracujících mas doznala tak nesprávného výrazu. Reformisté dalším podvodným manévrováním chtějí získávati další z řad pracujících do vlivu buržoasie. Zatím co křičí o ztracených hlasech, odevzdaných pro komunisty, napomáhají kapitalistické racionalisaci, jejich poměr k buržoasnímu státu a militarismu je naprosto kladný. Ve mzdových bojích nacházíme reformistické vůdce na straně zaměstnavatelů. Organisují dokonce stávkokazectví. S persekucí revolučního hnutí plně souhlasí. Ani slova protestu nenacházejí proti používání fašistických metod vládnutí. Srůstají s fašistickou buržoasií, podporují zbrojení a spolupracují na přípravách imperialistické války proti Sovětskému svazu. Při tom docela podvodně vykřikují: "konec nezahalené diktatuře menšiny", "většina míst v parlamentě neopravňuje měšťácké strany státu dále vládnouti". Agrárníci pomáhají tomuto podvodu s druhé strany. Svojí kampaní proti dr Benešovi odvádějí pozornost veřejnosti v jinou stranu, neboť nechtějí také, aby byl prohlédnut skutečný stav volebního výsledku přiznávaný dr Viškovským v "Prager Presse" 8. t. m. Podle něho "šly většinové strany do voleb s programem: pokračování dosavadního díla stabilisačního a rozšíření tohoto programu na zemskou a okresní samosprávu a její harmonisaci s celou státní správou". Dále: "Stát volbami neutrpěl žádné škody, myšlenka aktivismu žije a získává půdu. Jsou zde ještě strany, jež tvoří dostatečnou reservu aktivismu ve státě."

Nejde proto podle dr Viškovského o vítězství socialistických nebo nesocialistických skupin, nýbrž o spolupráci státotvorných elementů. Takový je tedy skutečný smysl volebních výsledků a sporů o to, kdo z buržoasního tábora zvítězil a jak bude dále vládnuto.

Buržoasie a reformisté soustřeďují své síly k novým útokům na pracující lid. Proletariát musí soustřediti své síly k odražení útoku a k protiútoku. Proti jednotné frontě buržoasie a reformistů jednotnou frontu proletariátu a revoluční svazek dělníků a pracujících rolníků. Proti mocenským orgánům buržoasně-reformistického bloku bojovné orgány pracujících, sjezd závodních výborů a rad. Proti ofensivě buržoasie - za hospodářské požadavky pracujících vrstev měst i venkova. Proti národnostnímu útlaku - za úplné národnostní sebeurčení. Proti zbídačování drobného rolnictva - za vyvlastnění velkostatkářské a církevní půdy bez náhrady. Proti fašismu a bílému teroru - za politická práva pracující třídy. Proti přípravám imperialistické války - na obranu Sovětského svazu. Proti vládě buržoasie - za vládu dělníků a pracujících rolníků. (Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Zierhut (zvoní): Slovo dále má p. posl. dr Czech.

Posl. dr Czech (německy): Slavná sněmovno! Minuly volby, jež, jak nebylo lze jinak očekávati, odsoudily zpátečnický mezinárodní občanský blok, jenž vystřídal národní koalice. které do té doby vládly. Přinesly zcela rozhodné odmítnutí soustavy, která byla zhoubná stejně po stránce kulturní, národní. hospodářské a sociální a která uvalila na sebe ohromné množství viny. Že se to stane, předvídali jsme. Ohlásili jsme to s tohoto místa již v červnu. když jsme tehdy vyslovili. že se občanský blok nezadržitelně rozpadává, že občanský blok, jak jsme tehdy doslova řekli, je "živou mrtvolou". že bude brzy patřiti minulosti a že to budou jako jinde sociálně demokratické strany. které jej povalí, jako vykonavatelé vůle dělnické třídy všech národů. Tehdy volal na nás časopis "Deutsche Landpost", že proroctví zvláště v politických věcech jsou velice nevděčným úkolem. Ale my jsme nechtěli vůbec prorokovati, chtěli jsme jen zjistiti fakta, která jsme jasně a zřetelně viděli před sebou. Před námi ležely tehdy dva roky působnosti mezinárodního občanského bloku. Viděli jsme tehdy před sebou všechny etapy občanské koaliční politiky, viděli jsme přede vším i všechny bolestné stanice, jimiž musil projíti proletariát všech národů v této zemi za panování občanského bloku, znali jsme náladu obyvatelstva, dovedli jsme si správně vysvětliti prudké obranné hnutí, které se projevovalo, a dovedli jsme vyvoditi z toho důsledky. Měli jsme však, což jest nejrozhodnější, před sebou i výsledky voleb do obcí z let 1927 a 1928, které skoro veskrze rozhodly proti občanským stranám. Nepatřil k tomu tedy tenkrát žádný zvláštní politický čich, abychom si dovedli správně vysvětliti pokračující vývoj, abychom předpověděli události, které se připravovaly, a abychom "prorokovali" výsledky voleb ze dne 2. prosince.

Naproti tomu občanské strany jak české, tak německé měly, jak se zdá, velmi špatný politický seismograf. Neboť si nedovedly správně vysvětliti hnutí v lidu, nedovedly vyčísti připravujícího se politického zemětřesení a dnes zde stojí zcela resignovaně před nově vytvořenou situaci. Charakteristickým pro to jest výrok předsedy německé křesť.-sociální strany, prof. Hilgenreinera, že, jak se zdá, nelze se bez trestu procházeti pod vládními palmami. Ovšem, drazí přátelé, trvalo to dosti dlouho, než se německé a české vládní strany mohly odhodlati, aby doznaly bolestná fakta, jež máme před sebou, a mohli jsme často pozorovati zjev, že by byly nejraději viděly, když doznání vyklouzlo z ohrady zubů nebo z péra, kdyby toto doznání nebylo bývalo proneseno.

Jaká byla situace přímo po volebním dni? Přímo po volebním dni všechny úvahy v tisku všech občanských a oposičních stran zněly vítězství, vítězství, vítězství na celé čáře. "Od vítězství k vítězství!" nadepsal "Slovák" svůj článek ve chvíli, kdy strana posl. Hlinky ztratila 160.000 hlasů. "Vítězství a úspěch!" psal časopis posl. Mlčocha "Reforma" ve chvíli, kdy strana českých živnostníků zanechala na politickém volebním místě 30.000 hlasů. Hymnu na věrnost voličstva zapěl časopis české klerikální strany, jejíž vůdce jest právě náměstkem předsedy vlády, když ztratila asi 100.000 hlasů. "Vítězství rozumné politiky!" ozvalo se v předvčerejší řeči pana min. dr Spiny. "Vítězství positivismu!" nadepsali němečtí agrárníci svůj článek v časopise "Landpost" ve chvíli, kdy zaznamenali jistě bolestnou ztrátu 47.000 hlasů - ještě se později k tomu vrátím - a němečtí křesť. sociálové, kteří ztratili 57.000 hlasů, tedy daleko více než 20% svého veškerého voličstva, doznali sice, že oposice má "malý úspěch", ale říkají, že tak zvaná mravní převaha jest na straně vládních stran, tedy ovšem především na straně německých vládních stran. Že nár. sociální časopis "Tag" nemůže v tomto oboru chyběti, jest samozřejmé. Neboť jak jinak bychom se dověděli, že "německá soc. demokracie utrpěla mravní porážku, neboť při těchto volbách očekávala velmi veliký převrat". Vidíte, pánové, jak morálně píše nesocialistický tisk, skoro tak morálně, jako v samém volebním boji. Proto se potěšme líbeznými úvahami o vítězství svých protivníků tím, že nám konečně přece vždy jest ještě milejší naše, prý mravní porážka, než mravní volební a tisková vítězství občanských stran. (Souhlas na levici.)

Nyní jest otázkou, jaké konečné důsledky dlužno vyvoditi z výsledku voleb a jaké důsledky byly skutečně vyvozeny. Za dva nebo tři dny po volbách sešla se "osmička" a vydala projev, v němž krátce a stručně řekla, že se na postavení a mocenském poměru ve vládě naprosto nic nezměnilo, takže není nejmenší příčiny, aby byla odstraněna nynější soustava a směr vlády. I dnes jsme vyslechli prohlášení náměstka předsedy vlády; zcela krátce, zcela jadrně, zcela srozumitelně a nad slunce jasněji prohlašuje prostě: Parlamentní situace se nezměnila. V jistém ustanovení správní reformy se praví, že politické návrhy nemohou býti v nově založeném sboru podávány a že se o nich nemůže hlasovati. Není to vtip, nýbrž doslova se praví v projevu nyní vydaném, jejž zde překládám: "Poněvadž o politických návrzích nelze hlasovati, přirozeným následkem toho tedy jest, že volby nemají politického významu." To jest přece jasné jako slunce. Vláda, praví se dále, stojí dále jako dříve na půdě ústavy; dokud se nezmění parlamentní základy, nemůže se změniti ani parlamentní a politická situace. Krátké, stručné a jasné a bohdá pro dělnickou třídu zcela srozumitelné! Později budu se ve svých úvahách ještě blíže zabývati podrobnostmi, chci jen ještě konstatovati, že dovolávání se §u 30 zákona o správní reformě jest jistě to nejsměšnější, neboť tam se praví, že v mezích politických rozprav politické návrhy nejsou přípustné a že není možno o nich hlasovati, t. j. tedy, že mohou tam býti politické debaty, že tedy podle okolností jest naprosto přípustné zpolitisovati tento nový správní aparát, jen podávání návrhů jest vyloučeno a jest ustanoveno, že takové návrhy nemohou býti podávány, aby se o nich rozhodlo. Jest to § 30, jenž má vládě pomoci z bláta. Bude dosti příležitosti jak zde promluviti i o této kapitole. Ostatně, jak jsem pravil, promluvím blíže o podrobnostech ještě později.

Vláda, strany v ní zastoupené, "osmička." stojí tedy na stanovisku, že volby nemají politického významu. To se příčí tak mnohému, co bylo řečeno přímo před volbami. Bylo doznáno, že předseda vlády, jak jest opatrný a se svým mimořádně dobrým pudem, jímž se vždy vyznačoval, i mimo tento sbor, pravil, že tyto volby nebudou míti žádného významu. Ale zcela jinak řekl to již jeho kolega min. Nosek ve schůzi, která se krátce před volbami konala v Táboře, také klidně to propustil do tisku, že totiž "volby jsou politickými volbami. že na nich závisí rekonstrukce kabinetu, že tyto volby při větším převratu v rozdělení sil na jaře způsobí nové volby do Národního shromáždění." To jest zcela jasné, srozumitelné a bez výhrady. Pomíjím při tom opětované projevy druhého tajemníka republikánské strany Žilky a uvádím úřední projev české republikánské strany, tedy strany předsedy vlády Švehly, v provolání, které uveřejnil "Venkov" ze dne 7. října a kde se praví: "V tomto volebním zápase nepůjde však jenom o složení našich vrcholných samosprávných korporací. nepůjde jen o řešení naší příští samosprávné politiky, nýbrž význam těchto voleb bude v první řadě politický, půjde o to, zda vytrváme tam, kde jsme stanuli. zda zůstaneme největší a nejsilnější československou politickou stranou." Zcela jasně opsala nejsilnější, vedoucí strana koalice politický ráz voleb a dala přímo heslo ke zpolitisování těchto voleb. Na tomto faktu chceme setrvati.

Snad se nám řekne: To jest snad hlas, jenž přichází z českých kruhů a snad nemůže býti zcela rozhodný pro německé strany. Ale německé strany, které nejvíce utrpěly v těchto posledních volbách, zaujaly přímo po volbě právě totéž stanovisko, jaké dnes projevil náměstek předsedy vlády. Tak píše časopis "Landpost" ve článku, jenž vyšel krátce po volbách: "Většina, koalice, jest neporušená a odhodlána provésti svůj program." Musíme se tázati, podle jaké matematiky časopis "Landpost" vypočetl tuto neporušenou většinu. Tu chci uvésti druhý hlas. Jak k tomu přichází pan sen. Hilgenreiner, předseda německé křesť. soc. strany, aby řekl, že sice nastaly přesuny v poměru sil stran, ale že tyto přesuny dlužno zaznamenati jen mezi vládními stranami? K tomu dlužno zjistiti několik věcí: Tři klerikální strany ztratily skoro 360.900 hlasů, ať se vezme jakékoliv měřítko, česká živnostenská strana ztratila 30.000 hlasů; německá agrární strana, která se kdysi s maďarskou národní stranou a se stranou živnostenskou, s hlasy od těchto stran vypůjčenými r. 1925 vychloubala s 571.000 hlasů a poté se představovala jako nejsilnější německá strana - ovšem s maďarskými hlasy - a na základě tohoto velkolepého počtu hlasů dožadovala se zastoupení ve sněmovním předsednictvu, klesla z 571.198 na 262.985 hlasů a ztratila při těchto volbách nejen maďarský přívěsek hlasů - ten byl ztracen již dávno před 2. prosincem - nýbrž má ještě další ztrátu 47.000 hlasů. Tuto ohromnou ztrátu nemohly ovšem dvě české strany, čeští republikáni a nár. demokraté vyrovnati a tak volby z 2. prosince vykazují ve prospěch oposice plus 212.913 hlasů.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP