Pátek 7. září 1928

V oboru mezistátního práva měnového sjednána byla úmluva s Maďarskem o vyrovnání pohledávek a závazků v rak.-uh. korunách, která po ústavním schválení bude s urychlením prováděna. Jakmile dojde ještě k zbývajícím úmluvám s Jugoslavií a Rumunskem, které se připravují, bude dán právní základ pro likvidaci starokorunových pohledávek a závazků v poměru ke všem státům, jež sdílely dříve společnou měnu rakousko-uherskou.

Finanční správa využitkovala plně vývoje na peněžním trhu k výhodným konversím přechodného dluhu při každém termínu platebním, jak je vylíčeno při výkladu o státním dluhu. Podle rozpočtu se pokračovalo v úmoru státního dluhu. Americká půjčka z r. 1925, uzavřená na 71/2% při přejímacím kursu 91 s povinností platiti 5% premii při slosování, byla konvertována na domácím peněžním trhu na půjčku 5% při přejímacím kursu 93 bez premie. Snížení břemene státního dluhu důsledkem konversí a stálého jeho zmenšování tvoří v rozpočtu prostoru pro plnění nových státních úkolů za stability rozpočtové.

V rozpočtovém ohledu prováděn byl rozpočet na běžný rok s úsilím po zamezení mimostátních výdajů a snížení virementů na nejmenší možnou míru. Pokračováno bylo v přípravě finančního řádu. Mezi prací vzrostl tento úkol proto, že se ukázalo účelným zahrnouti do něho veškeré státní hospodářství včetně státních podniků a kontroly. Nebylo proto ještě možno předložiti osnovy ku parlamentnímu projednání.

Příjmy státu se vyvíjely pravidelně a příznivě důsledkem příznivé situace hospodářské. Státní správa nebyla proto nucena použíti vůbec zmocnění k uzavírání přechodných dluhů podle finančního zákona za účelem vyrovnání časové neshody mezi výdaji a příjmy v průběhu roku. Byla naopak s to dotovati z pokladní hotovosti nově vytvořený fond pro konsolidaci přechodného dluhu podle norem finančního zákona z roku 1927. Fond činí dnes 501,782.985 Kč.

Výnos přímých daní klesá, poněvadž za rok 1926, který vypadl ze zdanění, nebyly provedeny předpisy a za rok 1927 se předpisují daně teprve letos. Příjem z daní přímých čerpán je jednak z nedoplatků starých, které se povlovně likvidují, jednak ze zákonných plateb zálohových.

V prvních měsících roku 1928 zpracovávány byly u vyměřovacích úřadů I. stolice poslední nevyřízené partie z t. zv. depurační akce. Tato depurační akce jest jednak u berních úřadů a jednak u fin. úřadů 2. stolice v plném proudu a lze doufati, že bude koncem roku 1928 v celku hotova. Rokem 1928 zahájeno vyměřování přímých daní podle zákona č. 76 Sb. z. a n. o přímých daních, což vyžadovalo v prvních měsících provedení rozsáhlých předběžných prací.

Výnos daní nepřímých (spotřebních i obchodových) se vyvíjel příznivě, poněvadž jsou tyto daně i v časově úzké souvislosti s hospodářskou konjunkturou. Pracuje se o kodifikaci všeobecných norem, upravujících nepřímé daně, jakož i o kodifikaci materielního trestního práva důchodkového, kdežto řízení trestní důchodkové má býti vyřízeno v souvislosti s obecním trestním řádem. Finanční správa předložila poradnímu sboru pro otázky hospodářské a zúčastněným korporacím osnovu zákona o hospodářství lihovém, která však nebyla dosud Poradním sborem vyřízena. Vyhláškou ze srpna 1928 byla nově upravena kvota výrobní mezi lihovary hospodářskými a mezi lihovary průmyslovými na 72: 28.

V oboru státních poplatků vydán zákon o směnečném poplatku a novela k předpisům o ekvivalentu na Slovensku a Podkarpatské Rusi, vydán zákon, kterým se věnování na oslavu 10letého trvání republiky osvobozují od poplatků a daně z obohacení, daně důchodové a výdělkové a připraven zákon o vrácení daní obchodových pro ohrožený průmysl vývozní. V ministerstvu financí je dohotoven referentský návrh kodifikace poplatků, který bude v nejbližší době předmětem komisionelního řízení za účasti externích spolupracovníků, takže lze se nadíti, že i kodifikace tohoto velmi důležitého oboru finančního práva bude do roka připravena k parlamentnímu projednání.

Dnem 1. ledna 1928 došlo ku pronikavé změně v čsl. celním právu, neboť tímto dnem nabyl účinnosti nový celní zákon ze dne 14. července 1927, č. 114 Sb. z. a n. K tomuto zákonu vypracovalo ministerstvo financí obsáhlé prováděcí nařízení (vládní nařízení ze dne 13. prosince 1927, č. 168 Sb. z. a n.), jakož i rozsáhlý návod ku prováděcímu nařízení, vydaný vynesením ministerstva financí ze dne 24. ledna 1928, č. Věstníku B 8/1928.

Roku 1928 byla provedena nová úprava platů staropensistů.

Činnost ministerstva financí rýsuje se do nejbližší budoucnosti asi takto: Jest setrvati na linii stabilního a rovnovážného rozpočtu. V tomto rámci jest nejpilnějším úkolem dobudování samosprávných financí a rozpočtový pořádek ohledně učitelských platů. Osnova finančního řádu bude snad ještě v zimním zasedání předložena k parlamentnímu projednání. Pro zdokonalení organisace peněžnictví je přichystána osnova zákona o peněžní radě. Ve smyslu zákona o reformě správy třeba provésti úpravu zemských ústavů úvěrních. Pokračovati se bude podle dosavadních linií a vývoje na peněžním trhu ve správě státního dluhu. Ve správě přímých daní třeba zrychliti předpisy daňové a lépe vybudovati evidenci plateb i povinností platebních pro poplatníky. O chystaných kodifikacích se už stala zmínka. Lihový zákon bude nutno v nejbližší době projednati parlamentárně. Pokračovati se bude v refundacích daní obchodových, pokud jsou brzdou vývozu a zahraniční soutěže. Rozpočtově čeká finanční správu problém bratrských pokladen a přestárlých (Výkřiky posl. Remeše.) Chystá se organisace vodohospodářských fondů ke zrychlení vodních staveb.

Končím své vývody. Raduji se z výsledků desítileté práce naší finanční politiky, můžeme býti hrdi ze stupně konsolidace státních financí, jehož jsme dosáhli přes nejtěžší obtíže poválečných poměrů. Jsme stále na linii vzestupné. Díváme se zpět na příznivý rok hospodářský a úspěšný rok finanční. Perspektiva nejbližší budoucnosti nebudí obav, ale žádá opatrnosti. Kéž finanční ministr, který bude předkládati 21. rozpočet republiky, bude moci s hrdostí říci, že dílo konsolidace je dokonáno a že není v zemi finančně hospodářských problémů, leda těch, které stále přináší přirozený vývoj. (Potlesk. - Výkřiky posl. Remeše a Prokeše.)

Předseda (zvoní): Byl mi podán návrh pp. posl. Bradáče, dr Dolanského, dr Fritze, dr Kramáře, Mlčocha, Hodiny, dr Luschky, Stenzla a druhů, aby o prohlášení pana ministra financí provedla se rozprava a aby tato rozprava byla sloučena s projednáváním osnovy rozpočtu a finančního zákona ve sněmovním plenu. (Výkřiky na levici.)

Prosím o klid.

Dám o tomto návrhu hlasovati.

Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Sněmovna je schopna se usnášeti.

Kdo tedy souhlasí s návrhem posl. Bradáče, dr Dolanského, dr Fritze, dr Kramáře, Mlčocha, Hodiny, dr Luschky, Stenzla a druhů, aby rozprava o prohlášení pana ministra financí byla sloučena s projednáváním rozpočtu a finančního zákona ve sněmovním plenu, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Návrh je přijat.

Výbor soc.-politický usnesl se požádati za prodloužení lhůty k podání zprávy o vládním návrhu zákona, jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. a n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří (tisk 1225) do 12. září t. r.

Kdo souhlasí, aby výboru soc.-politickému na jeho žádost prodloužena byla lhůta k podání zprávy o vládním návrhu tisk 1225 do 12. září t. r., nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Prodloužení lhůty je povoleno.

Sděluji, že odvolána byla naléhavost u interpelace, rozdané ve včerejší, 157. schůzi sněmovny:

1757. Naléhavá interpelace poslanců Bradáče, dra Dolanského, dra Kramáře, Mlčocha, Hodiny, dra Fritze, dra Luschky, Stenzla a druhů vládě o ceně cukru.

Rozhodneme nyní hlasováním podle §u 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o interpelacích, označených za naléhavé, které rozdány byly ve včerejší, 157. schůzi sněmovny.

Jsou to tisky:

1752. Naléhavá interpelace poslanců Chlouby, Štětky, Schmerdy, Buriana a soudruhů vládě o zdražení cukru cukrovarským kartelem a o zdražování životních potřeb.

1753. Naléhavá interpelace poslanců Zeminové, dra Klapky, Bergmanna, Procházky, Langra a druhů vládě o neslýchaném provokačním zdražení cukru o nových 240 milionů Kč a o stálém ustupování vlády před útoky kartelů, bursiánů a spekulantů.

1755. Naléhavá interpelace poslanců inž. Junga, Simma, Krebse a druhů vládě o neodůvodněném a svévolném zdražení cukru československým cukerním kartelem.

1758. Naléhavá interpelace poslance Tomáška, Kleina, Koudelky a soudruhů vládě o provokačním zdražení cukru a stálém zatěžování konsumujícího obyvatelstva.

1759. Naléhavá interpelace poslance Pohla a soudruhů vládě o novém zdražení cukru.

Ježto interpelace tyto vesměs jednají o téže věci, dám o nich hlasovati najednou, není-li námitek. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí, aby těmto naléhavým interpelacím přiznána byla rozprava podle jednacího řádu a aby se rozprava podle přání pp. navrhovatelů zahájila ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

Přistoupíme k projednávání prvého odstavce pořadu, jímž jest:

1. Rozprava o prohlášení náměstka předsedy vlády dr Šrámka o zvýšení ceny cukru.

Než přikročíme k rozpravě, navrhuji podle usnesení předsednictva, aby lhůta řečnická stanovena byla 30 minutami. Jsou snad proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Námitek není. Lhůta je přijata.

Přihlášeni jsou tito řečníci na straně "proti": pp. posl. Bolen a Pik. Dávám slovo prvému řečníku, panu posl. Bolenovi.

Posl. Bolen: Pánové! Leží před námi především naléhavá interpelace posl. Bradáče, dr Dolanského, dr Kramářea spol. o ceně cukru. Jmenovaní poslanci táží se vlády, čili svých klubovních kolegů, do jaké míry a zda považují zdražení cukru za odůvodněné a co míní podniknouti na ochranu spotřebitelů. Může býti větší porce nehoráznosti, provokace a nahého cynismu nežli to, když mluvčí a zástupci třídy, která svými bankami ovládá a reguluje téměř veškeru výrobu, která svým kartelem monopolisuje výrobu cukru a diktuje jeho cenu, když tito lidé vystupují zde jako ochránci a obhájci spotřebitelů?

Dr Kramář, který se dnes ptá, zda a do jaké míry považuje,jeho klubovní kolega ministr inž. Novák zdražení cukru za odůvodněné, doporučoval přece již v lednu 1927 v "Národních Listech", aby zaměněny byly dávky výrobu a její odbyt zatěžující dávkami vybíranými z konečných produktů ve vnitřním konsumu, a naznačil, že je v prvé řadě pro zdražení cukru zvýšením dávky na cukr. Je zde na snadě otázka, kdo snížil dělnické, zřízenecké a úřednické mzdy, kdo svázal pracující třídu reakčními zákony, kdo zvýšil daně nepřímé a spotřební, kdo zavedl srážení daně ze mzdy, kdo zvýšil obecní dávky a poplatky, kdo usnesl vysoká zemědělská cla, kdo zde v tomto státě zavedl okrádání autoritou státní? To všechno je především požehnání agrární, klerikální a mladočeské politiky, politiky zločinné, která již dávno donutila pracujícího člověka, aby jedl méně chleba, méně bramborů a mléka a která nutí ho právě nyní, aby spotřeboval méně cukru, aby se ho mohlo více za poloviční cenu vyvážeti za hranice. Stačí srovnati drahotu, ceny nejnutnějších životních potřeb s výší dělnické mzdy a máme před sebou hrozivý obraz hazardní měšťácké politiky, provozované jen na účet širokých vrstev pracujícího lidu. Existuje Masarykova protituberkulosní liga. Na letošní hospodářské výstavě byl zdravotnický koutek a v tomto zdravotnickém koutku se agrární činitelé přiznali, že tuberkulosa v Československu od r. 1926 rapidně stoupá. Pánové, v jubilejním roce béřete drobným pracujícím lidem, kteří dnes už na omastek nemají, možnost, aby omastek nahražovali cukrem. Přičiňujete se, aby procento tuberkulosních bylo ještě vyšší a ještě hroznější než dosud. Přičiňujete se o to, aby celé ty legiony tuberkulosních v jubilejním roce na potkání plivaly chrchle naplněné tuberkulemi do vašich překrvených tváří.

Stejnou provokací, jako je dnes dodatečně odvolaná naléhavá interpelace dr Kramáře a spol., je také prohlášení náměstka min. předsedy. Vláda podle tohoto prohlášení je v zásadě pro zdražení cukru, ovšem prý cestou dohody a tak, aby nebyl cukr zdražen nad nutnou potřebu. Náměstek předsedy vlády, místo dlouhé, neslané a nemastné řeči potřeboval vstáti a říci úplně jasně: "My, slavná vláda, jsme úplně neschopni řešiti důležité hospodářské otázky ve prospěch většiny pracujícího lidu. A potom československý stát je orgánem panství určité třídy, která nemůže býti smířena s třídou protichůdných zájmů."

Mluví se o dohodě. Dohoda dělnictva s buržoasií vždycky dopadne tak, jako výroba salámů z kanárčích jazýčků, o které mluví jedna cizí anekdota. Potkal pan X pana Y a táže se ho, jakým že se obchodem zabývá, a dostal za odpověď, že výrobou salámů z kanárčích jazýčků. "A jak, prosím vás, mícháte ten salám?" - "Kanárčí jazýčky míchají se s koňským masem." - "V jaké proporci?" "Jeden kanárčí jazýček a jeden kůň." A tak je tomu při dohodě dělnictva s buržoasií. Dělnictvo a pracující třída je jako ten jeden kanárčí jazýček a buržoasie jako jeden kůň.

A nyní protidrahotní akce socialistických stran. "Právo Lidu" dnes píše tak, jakoby otázka drahoty byla po prvé na denním pořádku, a líčí měšťáckou vládu jako obět Mandelíkova puče. Posl. Hampl 4. září na schůzi soc.-demokratických důvěrníků naříkal, jak je to zlé, když chudý lid vidí, že v tomto státě nemá ochrany, a prohlásil, že je smutným závěrem věci, přichází-li lid v 10. roce trvání měšťáckého státu k názoru, že si musí pomoci sám. Naproti tomu posl. Srba včera zase budil naděje, že stát je něco jiného a lepšího nežli jeho měšťácká vláda. Především je nutno konstatovati, že socialistické strany nikdy, kdy probíhaly v Československu protidrahotní akce, opravdu se boje nezúčastnily. Vzpomeňme především na velké, živelní protidrahotní hnutí z r.1925! Tehdy došlo v Praze i v jiných městech k velmi bouřlivým demonstracím. Jak pak chovali se tehdy vůdcové socialističtí? Úplně pasivně. A dokonce tehdy náměstek ministerského předsedy, bývalý socialista Stříbrný, mluvil hanebněji nežli náměstek ministerského předsedy - klerikál. Stalo se totiž, že do demonstrujícího dělnictva v Praze bylo - jak už je to zvykem v této demokratické republice - stříleno a tu socialisté souhlasili úplně s výrokem svého představitele Stříbrného, že v Praze stráž použila zbraně pouze v sebeobraně. Socialisté líčili protidrahotní demonstrace jako puč a podle staré praktiky všech kapitalistických států a vlád prohlašovali, že podnět ke střelbě zavdali demonstranti. Reformistický tisk vyzýval r. 1925 a také při jiných příležitostech své dělnictvo, aby složilo všechnu důvěru na parlament a vládu. Na jaře r. 1927 zůstali socialisté úplně pasivní, ačkoliv tu byl úžasný vzestup cen všech životních potřeb a ačkoliv ceny důležitých potravin stouply tehdy o 20 až 140%. Řekli jsme tehdy, že pro pracující třídu, právě tak pro dělníka jako pro drobného zřízence a úředníka státního, jako pro domkáře a malorolníka nezbývá nic jiného, než boj proti drahotě a za zvýšení mezd. (Souhlas a potlesk komunistických poslanců.)

Ukázali jsme tehdy včas a jasně, že boj roztříštěných řad dělnických nepovede k žádoucímu výsledku, že je nutno, aby v jednotné bojovné frontě všeho dělnictva se vystoupilo proti hladu a bídě a za zlepšení hospodářských poměrů všech pracujících lidí, ale socialistům tehdy a také až dosud byl zájem kapitalistického státu nejvyšším zájmem, daleko vyšším než zájem celé pracující třídy. Vyhnuli se boji, a kde přece k boji do- šlo proti jejich vůli, z vůle dělnictva, podlamovali boj, ba dokonce jej zrazovali.

Je hloupě naivním a současně lživým tvrzení, že zdražením cukru je vinen Mandelík a jeho společníci. Je stejně naivním tvrditi, že je vinna pouze měšťácká koaliční vláda. Vinen je především kapitalistický stát, (Tak jest!), který chrání majetné vrstvy proti nemajetným a který proti širokým vrstvám pracujícího lidu nemá nic jiného, než tvrdou policejní pěsť. Svojí zahraniční politikou, kterou i dnes přece dělá socialista, zbavil se tento stát cizích trhů průmyslových, omeziv dovoz výrobků a produktů zemědělských. Pod ochranou vlády a státního aparátu provádějí kartely svá loupeživá tažení proti konsumentům a stát dává za to kapitalistům ještě bohaté subvence. Náš stát sám je při cukru největším zdražovatelem, jak dokázal i bývalý ministr dr Brdlík. Stát zdražuje všechny potraviny svými cly a nepřímými daněmi. Kruhy, které diktují ceny životních potřeb, nebojí se rozhořčení lidu, nebojí se ho prozatím proto, poněvadž jsou chráněny státní mocí a neuvědomělými dosud proletáři v policejních a vojenských kabátech, ale jsou chráněny také loyální oposicí socialistů. Hněv lidu musí se obrátiti proti systému a nikoli jen proti Mandelíkům a měšťácké vládě. Hněv lidu musí se obrátiti také proti socialistickým vůdcům, kteří tu hrají stejně odpornou hru, jako vládní poslanci. Zatím co posl. Srba mluvil zde řeč, která měla za úkol ukrýti skutečné myšlenky sociálnědemokratických vůdců, dr Winter a Tučný byli v klubu agrárních poslanců, kde jednali o čachru ve věci sociálního pojištění. Co řeknou dělníci tomu, když na jedné straně margíruje se boj, a na druhé straně v zákulisí scházejí se titíž lidé s třídním nepřítelem? (Výkřiky "fuj" na lavicích komunistických.) Kdyby šlo socialistickým stranám opravdu o boj proti dnešní vládní koalici a proti dnešní vládě, pak ve chvíli 29. března a 3. dubna t. r. byla k tomu nejvhodnější příležitost, aby bez bolesti šla tato vláda k čertu.

Ale zde jest otázka, proč nechtějí socialisté boj mimo parlament. A tu je připomenouti, co prohlašoval r. 1920 na trucsjezdu strany soc. demokratické posl. dr Meissner. Dr Meissner prohlásil r. 1920 toto:

"Zásadní oposice by v našem parlamentu měla jen tehdy význam, kdyby byla namířena proti bloku buržoasnímu, kdyby buržoasie bez rozdílu národnosti převzala vládu do svých rukou. Tomu dnes tak není a utvoření bloku buržoasního, jemuž brání příkré rozpory v otázce národnostní, nepřivodíme ani sevřeným blokem socialistickým. Za nynějšího složení parlamentu oposicí za každou cenu nedostali bychom se blíže k svému cíli."

R. 1920 tedy připouštěl dr Meissner zásadní oposici proti takové vládě, která by byla složena jen ze zástupců měšťáckých stran. Ale hned potom, když došlo k ustavení této vlády, byl usvědčen z toho, že prováděl r. 1920 jen manévr na oklamání širokých vrstev pracujícího lidu. Hned po jmenování československé buržoasní vlády poslal náš klub klubu soc. demokratických poslanců dopis, ve kterém se pravilo: "Při příležitosti znovuzahájení parlamentních prací obrací se klub poslanců a senátorů komunistické strany v Československu na všechny socialistické kluby v poslanecké sněmovně a v senátě s návrhem, aby zástupci všech socialistických klubů sešli se k poradě o společném postupu v posl. sněmovně a v senátě. Utvoření nové vládní většiny z buržoasních stran, hospodářsky a politicky reakční plány této nové vládní většiny, nezaměstnanost, drahota, hospodářská krise a stále rostoucí volání dělnických mas po jednotném postupu, to vše jsou jistě vážné podněty, aby se poslanecké a senátorské kluby dohodly o společném postupu. Dohoda tato je tím možnější, že obě české socialistické strany jsou dnes již prosty závazků, na něž se odvolávaly v době, kdy se účastnily vlády a ve svých oficielních projevech také své oposiční stanovisko k nové vládní většině prohlásily.

Prosíme tudíž váš klub, aby nám oznámil, je-li ochoten vyslati zástupce na poradu o společném postupu všech socialistických klubů v posl. sněmovně a v senátě. S proletářským pozdravem za klub poslanců komunistických." Ale naše nabídka byla odmítnuta a pánové prohlásili docela jasně, že jejich oposice jest oposicí jejich veličenstva státu, t. j. kapitalistického, buržoasního státu. Odvolávali se na zájem republiky, ale ve skutečnosti byl to prospěch kapitalistů, bylo to ve prospěch kapitalistických zisků. Platí zde to, co v knížce "Stát a revoluce" napsal soudruh Lenin: "V demokratické republice vykonává bohatství svoji moc nepřímo, avšak tím jistěji, a to za prvé ve formě přímé korupce úředníků a za druhé bratrským spojenectvím s bursou. Všemoc "bohatství" je v demokratické republice už proto nejzajištěnější, že zde není závislá na špatně zastřeném kapitalismu. Demokratická republika je nejlepší ze všech možných politických zástěr kapitalismu, a proto kapitál ovládnuv prostřednictvím kapitalistů tuto nejlepší zástěru svých zájmů, buduje svoji moc tak bezpečně a pevně, že žádná změna ani osob ani úřadů a:ni stran v buržoasní demokratické republice jí neotřese."

My komunisté nikdy jsme neklamali pracující lid, že odevzdáním hlasovacího lístku lze dobýti něčeho podstatného pro pracující lid nebo dokonce, že by jím bylo možno dosíci uskutečnění socialismu. Opravdová moc pracujícího lidu spočívá mimo parlament, v jeho nepostradatelnosti a v jeho ohromném množství, v jeho organisovanosti, v jeho jednotě a odhodlanosti k boji. Čím jednotněji a rozhodněji uplatníme tuto moc, čím silnější bude tlak zvenčí, tím více dosáhneme pro pracující lid měst i venkova.

Prohlásili jsme otevřeně již před volbami, že žádná kapitalistická vláda jakéhokoliv druhu a složení nebude vládnouti v zájmu pracujícího lidu a nepřizná právo sebeurčení jednotlivým národnostem; to všechno může učiniti jen vláda dělníků a pracujících rolníků. (Tak jest!) A této vlády nemůžeme dosíci žádným parlamentním umělým výpočtem, nýbrž jedině vítězstvím nad buržoasií, revolučním třídním bojem proletariátu, souručenstvím dělníků a rolníků proti jejich vykořisťovatelům, důsledným bojem mimo parlament. (Tak jest! - Potlesk komunistických poslanců.)

Na otázku, co nyní, prohlašujeme, že ze všeho nejdůležitějším jest vybudování jednotné fronty pracujícího lidu mimo parlament. V samotném parlamentě nemůže býti ničeho dobyto pro dělníky a pracující rolníky, nebude-li organisován hromadný tlak zvenčí. Je nutno energicky usilovati o rozšíření hnutí závodních výborů a rad. Je nutno znovu a znovu usilovati o svolání jejich celoříšského sjezdu, sjezdu závodních výborů a rad, na němž by dělníci měst i venkova i drobní intelektuálové bez rozdílu politického a národnostního přesvědčení rozhodli o prostředcích dalšího boje.

Politika socialistických vůdců, kteří chtějí býti ve vládě a na ministerských křeslech za každou cenu, je podvodem a klamem. Oni vědí dobře, že pro pracující vrstvy ani v příštím období koaliční politikou nic podstatného nevydobudou. (Výkřiky posl. Johanise.) Dělníci nesmějí spoléhati na měšťácký parlament. Dělníci se musejí připraviti na vážné protlačení svých požadavků, na boj za zlepšení soc. pojištění, za vyšší mzdy a proti loupeživému tažení kartelu. (Tak jest!) Dělnictvo se musí soustřediti mimo parlament. tam musí usilovati o sjednocení odborových organisací. Dělníci musí organisovati bojovnou jednotnou frontu pracujících, dělníci musí připravovati cestu pro skutečnou dělnickou vládu. (Tak jest!)

A jsou pánové velmi na omylu, jestliže po posledních událostech v naší straně a po posledních persekučních opatřeních proti naší straně domnívají se, že strana naše není dalších akcí schopna, ba jestliže dokonce tvrdí, že strana naše je v rozvratu. Strana naše bude míti tolik síly, prostředků a odvahy, aby sebe, aby své vedení rehabilitovala. Strana bude, míti tolik síly a prostředků, aby netěžili z dnešního jejího stavu ani socialisté, ani agrárníci, ani vláda. Strana bude míti tolik prostředků, tolik energie, aby vedla ve prospěch všech pracujících tříd důsledný, nesmiřitelný, třídní boj proti všem vykořisťovatelům. (Výborně! - Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem je p. posl. Pik. Dávám mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP