Čtvrtek 6. září 1928

Místopředseda Slavíček (zvoní): Nyní má slovo pí. posl. Zeminová. (Výkřiky: Kde mešká nyní náměstek vlády v této chvíli?)

Posl. Zeminová: Slavná sněmovno! Jsem přihlášena "pro", budu však mluviti "proti". Na dnešním pořadu je projednávání otázky dekoratérské, my však jako zástupcové lidu jsme povinni mluviti k tomu, co dnes vzrušuje celou československou veřejnost.

Kdo viděl dnes poslaneckou sněmovnu s tak nebývalou návštěvou při zahájení schůze, kdo viděl ty přeplněné lavice - jak v řadách oposice, tak i na stranách koaličních - cítil, že zde visí něco v ovzduší, co se dá kvalifikovati jako všeobecné napětí, co učiní vláda v nejbližších okamžicích. Musím však vysloviti hluboké politování nad tím, že očekávání sněmovny bylo naprosto zklamáno, že zklamány byly nejen strany oposiční, nýbrž jistě i veliká část koaliční veřejnosti tím, že při důležitých událostech, které se odehrávaly mimo sněmovnu, ale do kterých má parlament nejen právo, nýbrž i povinnost mluviti, nenašel se ani jediný československý ministr, který by si šel sednouti na vládní lavice, aby vyslechl přání a stížnosti zástupců lidu, aby řekl jasně své stanovisko k velikým a ožehavým problémům, které se právě, zejména v oboru hospodářském, projednávají. (Souhlas poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Nepřišel ani p. ministr zásobování, neboť když jsme ho chtěli po té strašné zprávě kartelu cukrovarnického navštíviti, dlel mimo Prahu, neznámo kde. Nepřišel nás poctíti návštěvou ani p. náměstek min. předsedy, který ukrutně rád hraje roli vedoucího ve státě, ale v tomto okamžiku se schoval způsobem tak tajuplným, že jej nelze nalézti. (Výkřiky.)

Odsuzujeme toto ignorantství vlády, poněvadž je v první řadě její povinností, když se vlády ve státě ujala, aby zájmy obyvatelstva náležitým způsobem respektovala a proti každému nebezpečí chránila. Pakliže nevyplňuje takováto vláda své povinnosti, nemá co dělati na těchto lavicích ani v dobách, kdy případně tyto kritické okamžiky se přeženou. (Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Snad žádná událost v posledním roce, vyjma smutně proslulé předlohy o generálských pensích starých Rakušáků, nevyvolala tak prudký spontánní odpor v celé veřejnosti, jako nový nenadálý útok cukrovarnického kartelu na kapsy všeho poplatnictva a obyvatelstva. Správně podotýkáno bylo z našeho klubu, že když se předložily pense generálů, když se předložilo ohromné zvyšování činží a jiné nepopulární a protilidové předlohy, p. náměstek min. předsedy byl ve sněmovně na svém místě jako zástupce těch vrstev, které se zmocnily vlády proti zájmům širokých vrstev lidových.

A celý tento komplot cukrovarnického kartelu nabyl neobyčejné politické příchuti v tom okamžiku, když kartel docela neomaleně - promiňte mi to neparlamentní slovo - zdražil konsumentům cukr naráz o více téměř než  1/4 miliardy Kč těsně po onom sebevědomém, oficielním prohlášení česko-německé koalice a vlády, že vláda zdražiti cukr nedovolí a že učiní potřebná opatření. (Výkřiky poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Husarský kousek kartelu působil jako rána z děla. V obyvatelstvu zavládlo ohromné vzrušení a roztrpčení. Od rána 4. září zněly ve sněmovně a v našich sekretariátech nepřetržitě telefony a dotazy, je-li to skutečný fakt, či poplašná novinářská zpráva, a ihned nastaly určité zákroky z řad konsumentů na ochranu vlastních jejich zájmů, když si jich vláda nevšímala.

První povstaly ženy-hospodyně a hned za nimi v zápětí spontánně i dělníci v továrnách, také hlásily se četné deputace státních i soukromých zaměstnanců. Ale stejně i živnostníci, zejména cukráři, pekaři, kavárníci atd., jako továrny na cukrovinky budou se jistě brániti ze v šech sil tomuto zdražení. A my jsme povinni - a rádi tak učiníme - je spolu chrániti. (Výborně!) Živnostníci se bouří proti kapitalistické politice páně Najmanově. (Výborně!) Brániti malého živnostníka, brániti celá veliká odvětví živnostenská, jako kavárníky, cukráře a pekaře proti útokům kartelu cukrovarnického, to je trochu vážnější práce, než nadávati někde v Brně zaměstnancům, když se nedělá to, co si snad pan ministr přeje. (Výborně! - Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Vláda v té bouři nevole hraje úlohu tak žalostnou a směšnou, že je nám, oposici, opravdu za to všechno stydno. Kdo to jakživ viděl, aby vážná parlamentní většina a vážná vláda učinila sama dobrovolně slavnostní prohlášení, že zdražení cukru nedovolí, aby 8 vládních stran se na tom usneslo, toto prohlášení vládní potvrdilo, aby se to dalo oficielně do komuniké, ale aby se stal pravý opak. Není toto hanebné zesměšnění vládní autority tak hrozné, že se dá řešiti buďto jen úplnou porážkou kartelu cukrovarníků nebo odchodem této vlády, která neměla dosti odvahy, aby hájila zájmy státu a veškerého obyvatelstva? (Výborně! - Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Otázka cukerní jest ožehavý problém, a byly i jiné veličiny, než je pan náměstek předsedy vlády, monsignore Šrámek, které o cukr klopýtaly ještě za starého Rakouska. (Výborně!)

Je to přímo tragedie, že v jubilejním roce republiky v Kolovratově paláci nevládne ke všem vrstvám obyvatelstva smířlivý, silný, státnický duch Antonína Švehly, nýbrž rozvrácený režim monsignora Šrámka (Tak jest!), který přivede poměry ve státě tak daleko, že opravdu nebudeme sloužiti za vzor v desátém roce své republiky. Dnes nevládne otevřená a jasná vláda koalice, nýbrž zákulisní machři a exponenti velkého kapitálu a byrokracie. (Tak jest!) Ti rozhodují o směrnicích a zásadách zákonů i o celé hospodářské politice státu. Obyvatelstvo se stalo kořistí řady kartelů a bursovních finančních skupin a spekulantů. Genese bojů o cukerní otázku v posledních dvou letech je toho drastickým dokladem. A ta provokace! Úžasné zdražení cukru se hodí 2 dny před zasedáním parlamentu, jako by se kartel cynicky vysmíval úplné bezbrannosti vlády a celému Národnímu shromáždění. (Tak jest! - Výkřiky poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Za spoluvlády socialistů si nedovolil cukrovarnický kartel ani se hnout po celá léta. Marně usiloval o zvýšení ceny cukru, marně se dožadoval t. zv. "dopravních přirážek". V čele ministerstva zásobování po léta stál nár. soc. ministr dr Franke. Za jeho ministrování - téměř 4 léta - se cena cukru ani o haléř nezvýšila. (Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.) A to bylo v době, když zemědělci za řepu dostávali o 30-40, ano i 50% více, než dostávají za nynějšího režimu a diktátu. (Slyšte!) A také zaměstnanci prožívali svoje povolání mnohem klidněji než v nynějších letech.

Za ministra dr Frankeho byla veliká láce cukru a tato léta klidu a stability zůstanou ve vděčné paměti, zejména statisíců našich hospodyň, a jsou také dokladem skvělé hospodářské politiky nár. socialistických ministrů. (Výborně!)

Několik prostých čísel mluví za všechno. Jde zejména o cukerní kampaň z r. 1923, 1924, 1925 a 1926 až do podzimu. Vyrobilo se cukru: R. 1923 10,022.158 q, r. 1924 14,290.203 q, r. 1925 15,102.295 q a r. 1926 10,419.848 q. Vývoz byl v těchto letech: Roku 1923 6,582.289 q, r. 1924 10,151.555 q, r. 1925 10,804.705 q a r. 1926 7,083.278 q. Spotřeba v tuzemsku také se měnila. Roku 1923 činila 3,617.554 q, roku 1924 následkem zlevnění cukru za ministra Frankeho stoupla spotřeba již na 3,900.603 q, roku 1925 docela na 4,083.481 q a teprve roku 1926 zase jde poněkud dolů, protože na podzim po prvé se přišlo se zdražením cukru, ne již ovšem za spoluúčasti socialistických ministrů, a tím spotřeba klesla na 3,698.913 q.

Cena řepy se v těchto letech pohybovala mezi 21 až 30 Kč za 1 q. A nyní uvažujte, slavná sněmovno! Řepa byla v r. 1923 až 1926 dražší o 20 až 50% než nyní. Cukr stál po celé téměř 4 roky pouze 5.10 až 5.20 Kč za 1 kg. Zaměstnanci dostávali lepší platy nežli dostávají nyní. Vývoz do ciziny v hodnotě suroviny byl r. 1923 a 1926 menší než nyní. Domácí spotřeba však při laciném cukru stoupla až o 15% proti r. 1927 a 1928. Hned po prvém zdražení v říjnu 1926 klesla domácí spotřeba cukru hned o nových 10%.

Z tohoto přehledu je zjevno, že i po částečné ztrátě anglických trhů byl loni a bude ještě letos větší vývoz, než byl v kampani 1923/1924 a 1926 do podzimu, kdy byl cukr za pouhých 5.10 Kč za 1 kg. I kdyby se připočítala celá daň zvýšená z r. 1926, které  2/3 měl podle dr Engliše nésti kartel a jen  1/3 konsumenti, tedy 40 hal. kartel a 20 hal. konsumenti za 1 kg, cukr i se zvýšenou celou daní neměl by státi více než 5.80 Kč za 1 kg.

Kartel se o nová tržiště nestaral a domácí konsum vědomě zabíjí. To není maličkost, když pro drahotu cukru klesla spotřeba u nás proti r. 1925 o celých 40 mil. kg za rok. (Slyšte!) Nastolením měšťanské vlády a koalice se celá ochrana širokých vrstev národa zvrátila. Drahotě a lichvě se otevřely dveře dokořán a každá strana z koalice by chtěla trhnouti, co se dá.

Chléb je dnes zdražen 12kráte proti r. 1914, brambory 17kráte, mouka 11kráte, tuky a maso 10 až 12kráte. Naproti tomu platy zaměstnanců a dělníků zvýšily se pouze 5-, 6- nebo nejvýše 7krát proti r. 1914. Mléko se falšuje napořád. Tuto věc budeme ještě v parlamentě projednávati, poněvadž je něco neslýchaného, aby na vinárny a pivnice se dávaly koncese, ale mléko směl každý otevřeně neslýchaným způsobem dnes falšovati, ačkoli je to nezbytná denní životní potřeba ohromného množství dětí a ostatních členů rodiny. (Tak jest! Výborně!)

Když na podzim r. 1926 nastolila se dnešní majorita a vláda, udělal kartel cukrovarnický okamžitě první pokus o zdražení! Ze 440 Kč za 1 q rafinády - krystal zvýšil v říjnu 1926 ceny na 502 Kč loco, tedy o 62 Kč na 1 q. To byla vlastně ona 60haléřová přirážka, která vzrostla ze zvýšené daně cukerní.

Strany socialistické, pamětlivy slibu Englišova, že cukr nebude zvýšen o 60 hal., nýbrž nejvýše o 20 hal., vyvolaly však takový odpor celé veřejnosti, že vláda srazila kartelu ceny na 488 Kč za 1 q. To bylo ještě v době mladosti dnešní vládní koalice. Tenkráte ještě pan posl. Jiráček - a já volám za svědky ty, kteří byli přítomni na oněch anketách v ministerstvu obchodu a při událostech, které se tehdy odehrávaly - tenkráte pan posl. Jiráček, příslušník živnostenské strany, tloukl pěstí před kartelem do stolu, pěstí jim vyhrožoval, že zdražení živnostenská strana nepřipustí. To bylo tehdy, když příslušník strany lidové, jeden z předních její činitelů, p. posl. Stašek, vůdce pražské župy klerikální, nazval ve velkém článku v "Lidových listech" politiku kartelu cukerního, zlodějnou a otevřeně napsal že "zlodějnu s cukrem podporovati strana lidová nebude". A ve dvou letech tu zlodějnu čtyřikráte za sebou spolkli a podporovali!

Hned nato kartel na leden 1927 zdražil cukr po druhé a r. 1928 po třetí. Mimo to pak zavedl nové t. zv. dopravní přirážky, které mu vynesly jen v minulém roce na 40 milionů Kč čistého zisku. (Slyšte!) Jen touto dopravní přirážkou by se dal krýti zmenšený zisk z vývozu cukru do Anglie.

A nyní přichází jako sám bůh-otec pan dr Heidler jako diktátor po čtvrté s přirážkou novou. Přišel nota bene se zdražením 4. září, tedy ještě při staré kampani, při starých cenách, ačkoliv doposud bylo zvykem, že nové ceny se sjednávaly za nové kampaně při 1. říjnu. Pan sekretář kartelu dr Heidler udělal by lépe ve své nadutosti národohospodářské, kdyby místo diktátorských choutek chopil se taktiky ševců Bati, Poppera a jiných činitelů, kdyby následoval inženýry ze Škodovky, úředníky a zástupce z jiných průmyslových odvětví, pěkně se z pohodlíčka probral a sebral se do světa a sháněl nové trhy pro náš cukerní odbyt, když naše cukerní trhy jsou ohroženy. Ale vláda a slavná koalice leží před dr Heidlerem na kolenou. Proč by si tedy sekretář netroufal více než celá slavná vláda dohromady?

Pan posl. Jiráček již netluče pěstí a pan posl. Stašek již nemluví o zlodějně, protože jest jí tu příliš mnoho. A přece zde ta cukrovarnická zlodějna jest - odpusťte mi, nerada toho slova užívám, jmenuji to jen tak, jak to pan kolega z pobožné strany činil. Není tomu přece dávno, co se veřejně mluvilo o tom, že pověstný cukrobaron pan Bloch prohrál na cizozemských bursách ve spekulacích 70 mil. Kč a co jiná rodina cukrovarnická, pánům Heidlerům velmi dobře známá, prohrála 30 mil. Kč atd. Zde jsou ty prameny cukrovarnických nesnází některých cukrovarnických rodin. (Tak jest!) Páni hazardérsky hráli, mnohý z nich prohrál celý obrovský majetek, který na cukru od státního převratu vydělal a dnes mají jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Od čeho by tu byla vláda, od čeho by tu bylo obyvatelstvo republiky, než aby jim pěkně nahradily, co v Anglii, v New Yorku nebo na jiných bursách prohráli? (Potlesk.) Celý národ má dnes platiti strašné ztráty bursovních spekulantů. To je nemorální pozadí celého cukrovarnického útoku zdražovacího, a to by mělo vyburcovati všechny poctivé strany a jednotlivce v tomto státě do boje.

Národně socialistická strana vede celé dva roky nepřetržitý boj proti dravému cukrovarnickému kartelu. Podali jsme během posledních dvou let čtyři naléhavé interpelace na vládu, dále již r. 1926 podali jsme návrh zákona proti kartelům, podali jsme návrh na zrušení cla na cukr, návrh na zřízení komor spotřebitelů, zvláštní návrh zákona o úpravě cukerního hospodářství. Nepominuli jsme vedle toho ani jediné příležitosti ve výboru rozpočtovém, zemědělském, zásobovacím i živnostenském, aby se pořádek a zodpovědnost do hospodářství kartelu zavedla. Ale marně! Při druhém zdražení cukru r. 1927 ve výboru zásobovacím 22. února 1927 podala jsem jménem našeho klubu s kol. Červinkou:

1. Návrh na snížení daně cukerní a zavedení daně z kartelů, kterážto daň by vynesla na 80 milionů Kč, a o tuto částku by mohla býti snížena daň cukerní.

2. Návrh na zrušení nesmyslně vysokého cla 338 Kč na 1 metrák cukru při dovozu, aby nastala konkurence cen našeho cukru s cizinou případným dovozem levnějšího cukru.

3. Na revisi cen cukerních orgány ministerstva zásobování. 4. Na zabezpečení domácí spotřeby cukerní za ceny cukru, které by odpovídaly výrobním nákladům, jakož i občanskému zisku.

Ani jediný z těchto návrhů členové koalice nepřijali, ani vláda neakceptovala. Pan ministr zásobování Černý a ministr financí dr Engliš, který v jedné chvíli docela demisionoval právě pro odpor proti dravému kartelu cukrovarnickému, ani jedním slovem nereagovali na naše věcné návrhy a intervence a nechali prostě všechno běžeti svým způsobem. Je pochopitelno, že jim proto smě lost p. kartelářů přerůstá přes hlavu. Proč je dnešní vláda a koalice loutkou v rukou kartelů? To je přece pochopitelno, že tam, kde není silné hlavy a vedoucí ruky, nemůže býti ani dosti sebevědomí proti škůdcům celého státu i velké části jeho obyvatelstva. (Výborně!) A přece min. předseda dr Švehla ve sněmovní odpovědi na naši naléhavou interpelaci dne 20. září 1927 prohlašuje: "Vláda bude vývoj cen cukru v tuzemském obchodě i zahraničí bedlivě sledovati a vyhrazuje si právo státního zásahu, když by toho z veřejných důvodů bylo třeba." (Slyšte!)

Slovo Švehlovo není malé slovo. Proto dovoláváme se v přítomné době tohoto slova a slibů ministerského předsedy samotného. Když si klika kartelářů a v cizině majetek prohravších bursiánů tropí legraci z dnešní marcipánové vlády Msgr. Šrámka (Veselost na levici.), najdou se ještě činitelé a síly, kteří budou míti dostatek odvahy, aby slib a prohlášení min. předsedy uvedli ve skutek. Celý pobouřený národ, všechno obyvatelstvo republiky, všechny strany oposiční i vládní s napětím očekávají, co vláda na jejich ochranu učiní. Vždyť po kartelu okamžitě se zvedl také velkoobchod cukerní a začal uvažovati, jak by zaokrouhlil kartelem zvýšené ceny. Po velkoobchodnících přijde detail, přijde doprava, přijde Petr a Pavel, a my se nedopočítáme příští ceny 1 kg cukru. A sotva že se hnulo otázkou cukerní, začínají strašiti velkoobchodníci s uhlím, začíná strašiti zdražení uhlí, mléka, bramborů, tuků atd. Jest svrchovaný čas položiti meze neslýchané rozpínavosti veškerého dravého kapitálu. Státní zaměstnanci jsou pobouřeni. Místo jubilejního daru a uznání zásluh, jakých si získali pro konsolidaci státu, dostali presentem 40%ní zdražení činží a dnešní zdražení cukru.

Dělnictvo je stejně zneklidněno. Sotva že bylo celkem v klidu skončeno usilovné jednání jak se strany dělnictva, tak i průmyslu o skrovný poměrně drahotní přídavek 3, 5, 10%, všechno se přivádí v niveč tím, že se v pohyb uvedla nová vlna drahoty. Velké mzdové boje dělnictva, státních i soukromých zaměstnanců jsou následkem této indolence vlády na obzoru. Ženy-hospodyně na trzích, obchodech i doma kolem svých domácností se shromažďují roztrpčeny a říkají: "To nám p. Msgr. Šrámek s tím cukrem sakramentsky špatně osladil jubilejní rok."

My, národní socialisté, jsme si bojů nepřáli. Chceme, aby náš stát byl silný a obyvatelstvo spokojeno. Ale, je-li nám drzostí kartelářů a zbabělostí vlády boj vnucen, pak jej otevřeně přijímáme. (Souhlas poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

S vládou černých havranů a smělých kartelářů 28. říjen oslavovati nebudeme.

A kartelům, bursám, biskupům, velkostatkářům a celé té dnešní neslavné koalici dá odpověď za všechny hříchy posledních dvou let voličstvo v listopadu 1928.

Za ponížení státu, za ústupky Němcům, za zdražování každého sousta do úst, za jenerálské pense, za služby kapitálu a reakci, za lámání samosprávy, za rozbití ochrany nájemníků, za všechnu nenávist k lidu pracujícímu padne neslavně tato vláda i koalice Šrámkova a celý národ i republika si oddechne.

Jubilejní rok 1928 skončí slavně volbami, ve kterých zvítězí nesmrtelné ideály národní revoluce z r. 1918. (Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Místopředseda Slavíček (zvoní): Dalším řečníkem je p. posl. Krebs. Uděluji mu slovo.

Posl. Krebs (německy): Slavná sněmovno! Obyvatelstvo jest po několik týdnů vzrušováno stále vzrůstající drahotou, která se začíná všude ukazovati. Ale zvláště otázka cukru rozčilila obyvatelstvo takovou měrou, jako zřídka která zvláštní událost ve veřejném nebo hospodářském životě. Zdražení cukru nelze posuzovati jako případ sám pro sebe, nýbrž musí býti sledováno v souvislosti s velkými událostmi, jež prožíváme. Jest jen symptomem poklesu onoho hospodářského imperialismu, jímž se Československá republika dala vésti při svém založení a v prvé době svého trvání. S roztržením starého státního území ztratila také staré, jisté odbytiště 52 milionů lidí a neučinila nic, aby nějakým způsobem upevnila nebo znovu navázala hospodářské svazky, které tato území po staletí spojovaly. Naopak, provozovala proti nástupnickým státům na poli hospodářském politiku nenávisti - nejen v oboru politickém a národním - a to zvláště proti Rakousku a Maďarsku, politiku nenávisti, která v otázkách hospodářských může nésti nejméně plodů. Tato nenávist přispěla k tomu a způsobila, že především Rakousko, ale i jiné nástupnické státy, zásobovaly se stále více zbožím z jiných zemí. Proto vidíme, že veškerý vývoz z Československa do nástupnických států neustále klesá. Kdežto ještě r. 1921 veškerý vývoz do nástupnických států činil 57%, klesl r. 1922 na 41%, r. 1923 na 40%, r. 1924 na 36% a r. 1925 dokonce na 19% bývalého odbytu a zajisté i letošního půl roku jest znovu na sestupné linii. Týká se to nejen cukru, nýbrž všeobecně všech průmyslových vývozních předmětů. Jak to v době převratu a v době pozdější přímo ze sebevědomí státního národa znělo, mluvilo-li se o "bílém zlatu" republiky, poukazovalo-li se na to, že nejsilnějšími sloupy hospodářství jest cukr a že tato opora měny, cukr, jest přímo monopolem této země. A náhle vidíme, vlastně ne úplně náhle, nýbrž již po léta, že tato nejmocnější opora, tato nejsilnější bašta starého průmyslu a hospodářství se hroutí, když jediný velký stát vyvodí hospodářské důsledky, které mu předpisují jeho vlastní hospodářské nutnosti. Usnesení anglické sněmovny ze dne 24. dubna, aby rozdíl cla mezi surovým a rafinovaným cukrem byl snížen na 52 Kč, učinilo konec československému vývozu cukru do Anglie. Co to znamená, ucítíme jistě v plném rozsahu teprve v příštích měsících a letech. Ale poukazujeme na to, že československý cukerní průmysl musil s těmito věcmi počítati. Dobře věděl, že boj na světovém trhu nevznikl teprve včera a že na veškeré spotřebě cukru v Anglii, 7 milionů q, jsme zúčastněni 3.25 miliony q, musil tedy věděti, jaké důsledky to pro něj bude míti. Ale cukerní průmysl si to udělal prosté a levné. Žádá prostě náhradu za své ztráty, žádá vývozní premie, slevy daní, zkrátka a dobře žádá, aby mu bylo obyvatelstvo hozeno na pospas, aby je mohl pohltiti a vykořisťovati.

Již 13. července tohoto roku protestoval kolega Simm v hospodářské řeči proti zvýšení cen, které již tenkráte bylo ohlášeno. Ale již tenkráte, když přišly prvé zprávy z Anglie - jak známo usnesení anglické sněmovny pochází ze dne 24. dubna - dne 26. dubna, tedy o dva dny později podali jsme již vládě naléhavou interpelaci, v níž jsme se ke konci tázali: "Jest vláda ochotna při poradách o opatřeních k zamezení ztrát cukerního průmyslu učiniti všechna opatření, aby se předešlo zvýšení ceny zdejšího cukru, ba naopak, aby se zdejší cena cukru vytvářela tak příznivě, jak jen možno, aby nebylo zapotřebí znovu spotřebitele zatěžovati a aby se umožnilo zvýšení spotřeby cukru doma?" Vláda však nejen že na tuto interpelaci neodpověděla, na což jsme ostatně od nynější vlády téměř již zvyklí, nýbrž ani sama nic nepodnikla, aby blížící se neštěstí odvrátila nebo zmírnila.

Jest však ještě jiná okolnost než ona skutečnost, že obyvatelstvo stále více pociťuje drahotu, která působí, že obyvatelstvo jest nervosní a pobouřeno nad nynějším zdražováním, neboť obyvatelstvo poznává, nebo lépe řečeno cítí, že zde má býti provedeno velké loupežné tažení na velké masy, jež vláda mohla velice dobře zameziti, kterého však na druhé straně nebylo by vůbec třeba, poněvadž zisky cukerního průmyslu jsou tak obrovské, že by mohl velice dobře prospívati i bez jakýchkoliv příspěvků státu. Ovšem otázka odbytu cukru bude a zůstane velkou a trvalou a ani zdražení cukru na těchto věcech vůbec nic nezmění. Zde jsou jen dvě možnosti: Radikální snížení nebo vyhledání nových odbytišť. Toto bude téměř nemožné. Jest tedy možna jen jedna věc, radikální omezení hypertrofie naší výroby cukru. Řekl jsem, že obyvatelstvo má určitý pocit, že se zde provádí ohromná loupež na jeho kapsy. Není to pouhý pocit, nýbrž jest to skutečnost. Nemáme v této zemi průmyslu, který by každoročně vykazoval tak obrovské zisky, jako průmysl cukerní. Máme některé akciové společnosti v cukerním průmyslu, které vykázaly nejen 30% až 40%, nýbrž dokonce 48% zisku v různých letech. Uvedu jen typický příklad zisků takových cukerních akciových společností. Známý Schöllerův koncern, kde jest všemocným mužem pan Jaroslav Preis ze Živnostenské banky... (Posl. L. Wenzel [německy]: Diktátor kartelů!) Ano, to je ten člověk, kterého velmi dobře známe ještě také z jiných průmyslových odvětví. Schöllerův koncern uveřejnil za rok 1926-1927 tento výkaz zisku: Reservnímu fondu bylo přikázáno 400.000 Kč, vyplácena byla 5%ní dividenda ve výši 1.8 milionů Kč, správní radě bylo dáno 600.000 Kč, pak byla vyplácena 15% superdividenda 5.4 milionů Kč a na nový účet byl převeden zbytek 9.99 milionů Kč, takže nebyla vyplacena 5%ní dividenda, nýbrž se superdividendou a ostatními reservami dohromady činil výtěžek neméně než 25% akciového kapitálu! V témž roce Česká cukerní a. s. vykázala neméně než 35% čistého výtěžku. A při tom přece bursiáni mají velmi známé staré přísloví, jež praví: "Dividenda jest ona část výtěžku, které nelze již při nejlepší vůli utajiti." Můžeme se domnívati, že skutečně bylo dosaženo ještě větších zisků a reserv, především v investicích, v novostavbách a přestavbách.

Dnes již bylo řečeno, že vláda není úplně bez viny na tomto vývoji věcí. Poukázal bych na to, že vynikající člen této vlády ministr zemědělství dr Srdínko mluvil dne 16. listopadu minulého roku v rozpočtovém výboru o cenách cukru a cukerním průmyslu a mezi jiným prohlásil: "Musíme uznati, že jest skutečně třeba tak pevné organisace cukerního průmyslu, jako jest kartel. V kartelu jsou zastoupeny všechny cukrovary, bylo by tedy velkou škodou pro stát, kdyby malá skupina státních cukrovarů nevstoupila také do kartelu." Zde tedy ministr zcela otevřeně uznal, jak jsou tyto kartely nutné. Nejsme tak kratkozrací, abychom popírali, že kartely, pokud zasahují do výroby, tím že ji upravují, mohou přinésti prospěch, ale také víme, že moci kartelu lze zcela jiným způsobem zneužíti proti obyvatelstvu, ba i proti státu a veřejnosti. A pokud v těchto kartelích nebudou sedět zástupci spotřebitelů, zástupci sociálních, odborných a stavovských organisací, pokud vláda takovéto kartely, jako je tento loupežný kartel cukerních magnátů, chrání, ba, drží nad nimi přímo ochrannou ruku, do té doby budou tyto kartely používati každé příležitosti, aby zneužily své moci proti masám obyvatelstva. (Posl. L. Wenzel [německy]: Zde platí zásada: Malé věšejí, velké nechají utéci!) Ano, tak tomu je. Již dávno jest přece známo, že v cukerním průmyslu ustanovují se ceny přímo provokativně. Uvedl bych zde jen dvě porovnání, především také proto, poněvadž dnes jsou zvláště nastrkovány zemědělské vrstvy, ježto se jim dostává účasti na ziscích, ježto se tímto způsobem nechce veřejně ukázati pravá hnací síla zdražení cukru. Nevole obyvatelstva má býti odvrácena proti oné části zemědělského obyvatelstva. Zde bychom rádi výslovně poukázali na to, že toto zdražení cukru, jak to víme z pamětního spisu cukerního kartelu, nebude poslední. Cukerní kartel již r. 1925 jasně a zřetelně vyložil, že nesloží ruce v klín dříve, dokud nedosáhne plné valorisace ceny cukru z doby předválečné, to jest dokud cena cukru nebude činiti nejméně 8 až 9 Kč. Již dnes upozorňujeme na tyto věci a veřejně před nimi varujeme. Víme, že výhradně cukerní kartel svým vynikajícím postavením a mocí a bezmocností vlády bude stále hnací silou při zdražování cukru a že žádné pokusy nemohou tuto věc zastříti.

Porovnejte tyto dvě ceny: v Německu stojí domácí cukr 5.20 Kč, při tom činí daň z cukru 1.60 Kč, řepa - a to jest příznačné - stojí 28 Kč. V Československé republice stojí řepa 14 Kč, daň z cukru činí Kč 1.84, tedy o nepříliš více nežli v říši, ale cukr stojí 7 Kč, to jest rolníci, pracující lidé, kteří jsou vlastně původními výrobci, jsou zde nejneslýchanějším způsobem vykořisťováni, právě tak, jako velké masy spotřebitelů. Vykořisťujícím činitelem je zde jedině velký kartel cukerního průmyslu a bankovní kapitál, který za ním stojí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP