Úterý 12. června 1928

Pán posl. dr Tuka vysvetlil vtedy tomu pánovi celý plán, ktorý mal pozostávať v tom, že v dobe, keď československá armáda (Výkřiky posl. Johanise a dr Meissnera.) bude na manévroch, obsadí rôzne vojenské objekty, vyhodí rôzne mosty do povetria a preruší železničné spojenia s historickými zemami. (Výkřiky posl. Myslivce, čsl. poslanců soc. demokratických a posl. Hrušovského.) Pán dr Tuka zaviedol potom tohoto význačného činiteľa slovenskej ľudovej strany do Viedne, kde ho chcel priviesť do styku s monarchistickými kruhy a s vysokými dôstojníky (Slyšte!), o ktorých tvrdil, že im dodal už rôzne zprávy týkajúce sa bezpečnosti Československej republiky. (Slyšte!)

Slávna poslanecká snemovňa! Toto tvrdenie, tieto obžaloby sú vložené v tom memorande, ktoré obdržala slovenská ľudová strana, ale slovenská ľudová strana nedržala za potrebné, aby do dnešného dňa v tejto veci zaujala stanovisko buď proti dr Tukovi alebo proti tomu druhému význačnému činiteľovi v slovenskej ľudovej strane. Oba títo páni nachádzajú sa ešte dnes v ľudovej strane a sú členovia a význační funkcionári slovenskej ľudovej strany. (Výkřiky posl. Bechyně.)

Slávna poslanecká snemovňa! Predseda národnej demokracie na Slovensku, dr Milan Ivanka, popísal značnú časť týchto vecí v celej sérii článkov v "Národnom Denníku", v orgáne národnej demokracie a vyzval prof. dr Tuku, aby ho žaloval, aby mu dal príležitosť, že by pred súdom dokázať mohol pravdivosť svojich tvrdení. Pán prof. dr Tuka prehlásil, že žalovať nebude. Dr Milan Ivanka sosbieral všetky tieto veci do článkov a vydal ich vo zvláštnej brožúre, aby znova dal príležitosť dr Tukovi žalovať ho a priniesť tak celú vec pred súd, pred objektívne rozhodčie fórum. Pán dr Tuka podnes nežaloval a ani žalovať nebude. (Různé výkřiky!)

Vážení pánovia! Jestli vy tvrdíte, že všetko to, čo rímsko-katolícky kňaz Peter Bríšek a to, čo váš stranník a prívrženec, starosta lučenecký udáva, je lžou a nepravdou, tak prečo že neprinútite vášho prof. Tuku, aby dal možnosť, že by títo páni pred súdom pod prísahou povedali pravdu? Preto nie, lebo ste sami presvedčení o tom, že je to pravda! (Potlesk čsl. poslanců soc.-demokratických a nár. socialistických.) Preto nie, lebo sa bojíte, že by rozvratné živly na Slovensku opustily vašu stranu. (Posl. Myslivec: Pane doktore, nejsou na Slovensku žádní státní návladní?)

Pane kol. Myslivče, štátni návladní tam sú a tí chcú konať svoju povinnosť, ale je tam aj koalícia, v ktorej sedia ľudáci. (Potlesk poslanců čsl. strany soc. demokratické a čsl. strany nár. socialistické. - Výkřiky komunistických poslanců. - Posl. Myslivec: Podal některý státní návladní žalobu, pane doktore?)

Slávna poslanecká snemovňa! Či štátne zastupiteľstvo podalo žalobu, či nie, tú otázku ja tu rozhodovať nebudem. Aby konaly povinnosť úrady, o to sa musíte vy, vládne strany, postarať. (Potlesk čsl. socialistických poslanců. - Posl. Myslivec: To je jejich věc! - Hlasy: Bránilo se jim! - Posl. Myslivec: Ať řekne, kde se jim to bránilo! - Opětně výkřiky. - Posl. Myslivec: Poněvadž by se to všechno rozsypalo, jakmile by státní návladní podal žalobu! - Veselost čsl. socialistických poslanců.)

Koalícia stojí pred vážnymi rozhodnutiami. Vy revidujete váš pomer k slovenskej ľudovej strane. Teroristický požiadavok slovenskej ľudovej strany, aby miesto zemského prezidenta na Slovensku bolo obsadené jej kandidátmi, vás núti, aby ste revidovali tento pomer.

Vážení pánovia! Neverím, že by koalícia mohla pripustiť, aby miesto zemského prezidenta na Slovensku obsadené bolo človekom tej strany, ktorá nemá tej mravnej sily, aby vylúčila zo svojho lona posl. dr Tuku. (Tak jest! Výborně!) Je mravne nemožným, aby tá strana mohla si nárokovať na Slovensku prvú funkciu, ktorá trpí vo svojich radoch takýchto ľudí. (Potlesk socialistických poslanců.) Najprv spravte očistu vo vašom vlastnom dome, najprv vyprášte zo seba všetkých zradcov a nepriateľov republiky a potom môžete s kľudným svedomím prísť, aby republika uznala i vaše požiadavky. (Tak jest! - Výborně! - Odpor ľudových poslanců slovenských.)

Slávna poslanecká snemovňa! My neprijímame tento návrh zákona z dôvodov tých, že nebolo vyhovené naším vecným návrhom, predloženým v ústavne-právnom výbore, ale aj z toho dôvodu, že krajne nedôverčive sa dívame na dnešný vládny režim a na dnešnú vládu, ktorá trpí takéto hanobné pomery vo svojom lone. (Potlesk poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické a čsl. strany nár. socialistické.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Dalším řečníkem je p. posl. Bolen. Uděluji mu slovo.

Posl. Bolen: Jménem klubu poslanců, jehož jsem členem, a také jménem všech příslušníků komunistické strany Československa protestuji především co nejdůrazněji proti opětovnému střílení do stávkujících zemědělských dělníků na Slovensku (Výkřiky komunistických poslanců.) a proti všem brutálním zákrokům vládních orgánů proti stávkujícímu dělnictvu vůbec. (Výkřiky komunistických poslanců.)

S hlubokým, bezvýslovným pobouřením přijali jsme dne 2. května t. r. zprávu z Dolního Kereškyna, že tam byla výstřely z četnických pušek jedna dělnice zabita a že několik dělnic bylo vážně zraněno.

Prohlašujeme jménem utlačeného a krajně vykořisťovaného lidu na Slovensku: Přes všechno hnusné násilí neustoupíme ani krok, naopak zvýšíme svoje úsilí o svržení buržoasní nadvlády, zvýšíme svoje úsilí za úplné osvobození Slovenska od brutálních kolonisátorů.

Vedeme seznam padlých v boji, vedeme seznam obětí buržoasního teroru. Nebudeme je oplakávati. Víme, že přijde doba, kdy vstoupí v semknutých řadách do boje miliony (Potlesk komunistických poslanců.) a kdy ukáže se marnou zákeřnost buržoasie, marným ukáže se její násilí. A tehdy budou všechny oběti kapitalistického režimu pomstěny. (Výborně!)

Pryč s katany dělnické třídy! Ať žije vítězná světová sociální revoluce! (Potlesk komunistických poslanců.)

Paní a pánové! Vláda, která tak ráda a tak často namlouvala veřejnosti, že se cítí pevnou a silnou, jest tu několik měsíců silně nervosní a v posledních týdnech projevuje vždy větší nejistotu a slabost. Nejlepším barometrem její nejistoty a slabosti je zuření vládních orgánů proti naší straně, dále nepříčetné konfiskace našeho tisku, dále zákazy schůzí a jiná persekuční opatření proti pracující třídě v Československu.

Chápeme, že pánům, kteří chystají oslavy 10. výročí trvání jejich měšťácké republiky, je málo příjemné, když se všech stran slyší jen projevy rostoucí nespokojenosti, jen žaloby a stesky na bezpráví a skutky libovůle, když odevšad slyší jen hlas zklamaných nadějí a obviňování vlády. Chápeme, že i nejotrlejším jednotlivcům z vládní většiny je nepříjemné, jsou-li stále upomínáni na sliby kdysi slavnostně dané, jsou-li zasypáváni důkazy o potlačování národnostním, zejména na Slovensku a Podkarpatsku, a když ve všech obvodech republiky projevuje se jenom touha, dostati se ven z nesnesitelných poměrů.

Chápeme, pánové, vaši nervositu, neboť víme, do jak bezvýchodné situace se dostáváte, i pokud jde o politiku mezinárodní. Evropa je zatížena řadou těžkých problémů, jichž řešení předpokládá především revisi mírových. smluv. Ale revise mírových smluv znamená pro kapitalisty nový a ještě větší chaos, nežli byl v letech popřevratových, znamená konec relativní stabilisace kapitalismu a zboření všeho toho, co zejména malé kapitalistické státy až dosud tak pracně postavily.

Britská veleříše bez ohledu na to, jaké následky to bude míti pro její t. zv. "spojence", zoufale zápasí o svoji existenci, o svoje mocenské postavení a československý vyslanec v Londýně Jan Masaryk vzkazuje prostě a resignovaně, aby v Československu byli připraveni na další a ještě horší překvapení, nežli bylo nedávné snížení cla na surový cukr. Britská veleříše nalézá se ve stavu rozkladu a běda státům, které spojují osud svůj s osudem jejím!

Francie řídí se v rozhodujících momentech hospodářských a politických jen svými nejužšími egoistickými zájmy a sama "Národní Politika", když nedávno uvažovala o obchodním jednání Československa s Francií, byla nucena konstatovati, že nikde nebyli jsme tak studeně přijati a nikde nenarazili jsme na tak tvrdé a zamítavé stanovisko jako právě v t. zv. spřátelené Francii.

Malá Dohoda dnes už téměř neexistuje, Československo je fakticky osamoceno, dr Beneše pohání nejistota po celém světě s místa na místo, a naděje, zejména maďarských imperialistů a monarchistů, že budou moci restaurovati včerejšek, je silnější než kdykoliv před tím.

Společnost národů jest už každému jen pro smích, a jestliže nevypukla dosud válka, je to jedině zásluhou Sovětského Svazu a mocné organisace komunistické Internacionály, která dovedla svou účinnou propagandou protiválečného boje přesvědčiti už miliony dělníků a pracujících rolníků v celém světě, že každá imperialistická válka musí býti přeměněna ve válku občanskou a tím spíše tedy válka proti Sovětskému Svazu. (Potlesk komunistických poslanců.)

Zahraniční ministr dr Beneš řekl ve svém posledním exposé: "Dnes v západní, střední a jižní Evropě nikdo vážně nemůže mysliti na válečný konflikt prostě proto, že risiko politické a sociální je takové, že by se to rovnalo sebevraždě".

Ale na jiném místě říká dr Beneš, že zahraniční politika Československa je totožná s politikou loupeživé Anglie, tedy s politikou, která má za účel spojiti kapitalistické státy Evropy k boji proti Sovětům, zostřiti rozpor mezi Sověty a Evropou ve smyslu hospodářském a politickém a přivoditi tak úplné přerušení politických a hospodářských vztahů.

Poslední řeč dr Beneše je v otázce poměru Československa k Sovětskému Svazu velmi důležitou už z toho důvodu, že dr Beneš dále odmítá odzbrojovací návrhy Litvinova a prohlašuje je za neuskutečnitelné. Ve chvíli počínajícího hospodářského i politického rozkladu britské veleříše Československo místo aby revidovalo dosavadní své cesty zahraniční politiky, přihlašuje se ústy svého ministra veřejně do protisovětské fronty! V této souvislosti je také srozumitelnější vnitřní politika Československa, zesílené vykořisťování pracující třídy a stupňovaná persekuce revolučních organisací dělnických a revolučního hnutí, které je v cestě lupičským plánům anglických bankéřů a vykořisťovatelské politice jejich československých imitátorů.

Dělnictvo a pracující lid na venkově musí stále počítati s nebezpečím nové války a nesmí se dáti nijak másti řečmi pacifistů a kapitalistických státníků, kteří o sobě říkají, že jsou "stoupenci míru". Napětí mezi kapitalistickými státy trvá, bouře je dosud skryta pod obzorem, ale naše nervy ji vnímají. Podrážděnost v poměrech mezinárodních roste. Staré spory se znovu ozývají a nové spory rostou a hrozivě vystupují. Pacifisté a stoupenci Svazu národů připomínají nám bláhové lidi, kteří přitahují peřinu přes uši, aby neslyšeli hrom, a zavírají pevně oči, aby neviděli blesky. Tím ovšem bouři ani úderu hromu nezabrání. A stává se často, že hořící strop nad hlavou je vyžene do lijavce a vichru, co zatím plameny jim stravují to nejpotřebnější.

Dělníci a všichni pracující lidé musí také věděti, že stát a systém, který vůči nim používá jen klamu a násilí, nezasluhuje, aby se mu od nich ve dnech nebezpečí dostalo nějaké soustrasti anebo dokonce pomoci.

Mezi těžké a nevyřešené problémy Československa patří také otázka reparací. Mluvili jsme o této otázce podrobně už při projednávání státních rozpočtů. V této věci hraje si ministerstvo financí a celá vláda na schovávanou. Pánové vědí, že nějakých 35 miliard reparačních povinností je prapodivným epilogem k té části washingtonské deklarace, kde se praví, že "národ převezme jen svou část předválečného dluhu rakousko-uherského a válečné dluhy, že ponechá těm, kdo do nich zabředli" a pánové nemohou také přiznati, že zde není žádného skutečného velkorysého hospodářského a finančního plánu a programu, že jest zde jenom vuřtlování ze dne na den, vuřtlování na účet a škodu nejširších vrstev pracujícího lidu. Prof. Pekař prohlásil v minulých dnech, že samostatnost bude v pekle, jestliže miliardy reparačních závazků musíme platiti, ale vláda mlčí dál jako zařezaná.

Odchod ministra financí dr Engliše byl vládními časopisy glosován různě. Nejblíže pravdě stálo "Národní Osvobození", které přineslo úvodník o těžké finanční krisi státu. Ve skutečnosti se má věc tak, že ministr financí odešel ze strachu před inflací, odešel proto, poněvadž není takovým kouzelníkem, jakého potřebuje tato vláda a soustava, t. j. kouzelníkem, který by šetřil i rozhazoval zároveň.

Osud, který stihl dr Engliše, stihne také každého dalšího ministra financí. Vy jste, pánové, v bezvýchodném položení. Abyste udrželi nad vodou váš kapitalistický stát, musíte nezbytně šetřit, musíte i na příště provádět dalekosáhlé škrty ve státním rozpočtu, musíte škrtat všechny položky na věci, které jsou jen poněkud obyvatelstvu prospěšné - ale současně abyste udrželi kapitalistický pořádek, svoji nadvládu a svoje třídní panství, nesmíte šetřit, musíte dál zvyšovat položky na státní aparát, na vojsko, policii atd.

Bursa podle dr Fouska má obavy o další vývoj Englišova finančního plánu a neobyčejně ji znervosněly zprávy o odchodu dr Engliše. Bursa, která se spoléhala na slib dr Engliše, že na principu stabilisovaného rozpočtu bude setrváno i na příště, najednou vidí, že stavěla na písku.

Dr Engliš při projednávání rozpočtu na rok 1928 prohlásil s velikým sebevědomím: "Postavil jsem v loni stabilisaci rozpočtu jako programový požadavek, má-li se snížiti veřejné břemeno tížící výrobu a spotřebu přirozenou cestou. Podařilo se splniti tento požadavek." Dále pak prohlásil: "Na principu stabilisovaného rozpočtu jest setrvati i na příště. Jsme na pravé cestě k finanční konsolidaci, je nutno proto setrvati na zaujaté linii."

Nyní však má býti rozpočet o hezkou řadu milionů zvýšen. Vedle stále rostoucích požadavků ministerstva národní obrany je tu požadavek cukerního průmyslu a organisace řepařů. Cukernímu průmyslu má býti podle zpráv, které dosud v tisku proskočily, povolena sleva na dani obratové, na dani z uhlí a na dopravní dani z exportního zboží prozatím ve výši 30 až 40 milionů Kč. Později bude více. Pracující lid, který je považován vládnoucími pouze za citron, který je možno stále víc a více vymačkávat, musí co nejrozhodněji protestovat proti jakýmkoliv darům cukerního průmyslu a musí se dožadovat zveřejnění celého jednání mezi vládou a cukrovarníky. (Potlesk komunistických poslanců.) Smáli jsme se už loni tvrzení ministra financí, že má rozpočet stabilisovaný. Jsme zvědavi, čím se bude chlubiti ministr financí při projednávání rozpočtu na rok 1929. Snad tím, že jedna část základního průmyslu jde vstříc vážné, vleklé a nevyléčitelné krisi?!

Vy jste, pánové, dovedli a dovedete jistě i na příště zaranžovati volby a sehnati většinu v této sněmovně, dovedli jste přiměti určitou část Němců, Maďarů a Slováků, aby brali různé podpory a subvence ze státní pokladny, dovedli jste také Řím, který měl býti souzen a odsouzen, pohnouti k tomu, aby se do Československa vrátil papežský nuncius, ale nedovedli jste a nedovedete ani na příště vyřešiti důležité hospodářské otázky, nedovedli jste ani jste se nesnažili a ani jste nechtěli vyřešiti otázku dělnickou a otázku národnostní.

Dnes je to váš veliký nedostatek a zítra to bude vaše zkáza. (Potlesk komunistických poslanců.) Holedbali jste se, že Československo je nejlépe a nejprozíravěji vedeným státem v Evropě, a nescházelo ani domácích krasořečníků, kteří dokonce viděli v Československé republice - "novou Ameriku". Neviděli jste a nechtěli jste vidět, že značné procento t. zv. národního jmění patří cizincům a že značná část různých dividend a kapitálových výnosů jde ročně od nás do ciziny. Abyste byli schopni konkurence na cizích trzích, které existovaly většinou jen ve vaší fantasii, snížili jste dělnictvu mzdy, slevili jste daně průmyslu a bankám, za to rozšířili jste daně spotřební a tak oslabili kupní sílu domácího konsumu. Celé vaše státnické umění vyvrcholilo v tom, že "slovanofilu" Kramářovi spolu s dr Benešem nezbývá po odmítavých gestech vůči Sovětskému Svazu nic jiného nežli ponížená cesta do Hindenburgova Německa. (Tak jest!) Teď najednou musíte být rádi, když se přiživujete z konjunktury sousedního Německa, když jste přívěskem toho Německa, které jste chtěli ještě před krátkou dobou viděti pod svou "vítěznou" patou. Nemůže býti větší ironie!

Za 10 let trvání této měšťácké republiky spáchána byla na dělnictvu, drobném úřednictvu a zřízenectvu státním, na pensistech, invalidech, na malorolnictvu a drobném živnostnictvu řada bezpráví a zločinů. A nová bezpráví a nové zločiny se chystají. Lid, který budete, pánové, lákat na oslavy 10letého trvání vaší kapitalistické republiky, položí Vám otázku: "Co máme vlastně oslavovat?"

A zeptá se dále: "Kde je, pánové, slibovaná socialisace, kde je odluka církve od státu, kde je zabavení velikých válečných zisků, kde je řádné nemocenské, starobní a invalidní pojištění všech pracujících a zabezpečení přestárlých, kde je řádné zabezpečení invalidů. vdov a sirotků po padlých vojínech, kde jsou sliby washingtonské deklarace, kde je slibovaná spravedlnost hospodářská, politická a národnostní, kde je náš podíl na všech statcích pozemských, v čem je naše svoboda, naše rovnost, naše bratrství? Proč přináší lid všechny ty oběti, jakým právem se na něm žádají a co poskytuje za to stát pracujícímu lidu?"

A my odpovíme za vás všem pracujícím lidem měst a venkova hodně jasně a důrazně: "Byli jste měšťáky a sociálními patrioty podvedeni, byli jste zrazeni! V Československu není spravedlnosti hospodářské, politické a národnostní. Československo není také žádným "právním státem". Československo je vůči pracujícím lidem pouhým státem moci a násilí, státem, který své násilí zastírá jalovou frází o "veřejném zájmu" a "blahu" a pod. Stačí vzpomenout na zákon na ochranu republiky, namířený proti třídnímu dělnickému hnutí, proti každé opravdové oposici a proti národnostním menšinám, na zákon o útisku, namířený proti dělnickým odborovým organisacím, na zákon tiskový, kterým je znemožňována každá poctivá kritika a pravdivá informace, na zákon o vzetí volebního práva vojákům, na zákon o úpravě veřejné správy a na řadu jiných opatření proti pracující třídě. Nynější koaliční vláda vytvořená z buržoasních stran všech národností zaujala posice, které jí připravili socialisté, a rozvíjí útočnou frontu proti všem pracujícím lidem v městech a na venkově za pomoci zákonů, které už dříve socialisté spolu s agrárníky odhlasovali.

Po vysokých zemědělských clech, která znamenají uzákoněné okrádání, po kongrui, po zvýšení daně z cukru, po daňové reformě, která ulehčuje bohatým a zatěžuje dělníky, domkáře a drobné živnostníky, po zrušení ochrany nájemníků a po generálských pensích chystá spojená buržoasie zhoršení sociálního pojištění, snížení důchodu válečných poškozenců a vdov, odbourání samostatného pojištění hornického, neslýchané pronásledování venkovanů pro polní pych, spojené s tělesnými prohlídkami venkovanek agrární polní stráží a j.

Současně začíná působit zákon o úpravě financí obcí a svazků samosprávných. Vláda nutí obce, aby zvyšovaly bídu a zoufalství drobných poplatníků zavedením nových dávek a zvýšením dávek dosavadních, dávek nápojových, zvěropolicejních, hřbitovních za úřední výkony, ze spotřeby elektrického proudu atd... Chystá se zdražení piva a cukru. A přesto nevidíme nikde u těch, kteří "také" dělají oposici, že by pomýšleli na vážný boj proti drahotě, na vážný boj proti bursiánům. Stálé zdražování životních potřeb, potravin a bytů zasahuje velmi těžce do rodin dělníků i středních vrstev a drobných úředníků. Výkřiky zoufalství a odporu pronikají ulicemi měst i dědinami. Každý dnes už ví, že je tu vinen v prvé řadě kapitalistický stát, který chrání majetné vrstvy a který svou zahraniční a celní politikou umožnil kartelům loupeživá tažení proti konsumentům.

Zpupnost a bezohlednost kapitalistů roste každým dnem. Dělník ve fabrice, na šachtě a na velkostatku, malorolník na své hroudě, malý úředník a zřízenec v bance a kanceláři, drobný státní zaměstnanec a voják ve službě, invalida a pensista, malý živnostník v městech i na venkově, ti všichni jsou dnes nevolníky pod knutou kapitalistického režimu, ti všichni jsou dnes ovládáni skupinou lidí, která vůči pracujícím nezná žádného jiného systému, než systému nejbezohlednějšího vykořisťování skupinou lidí, již lze srovnati se špatným hospodářem, který na své roli jen každoročně sklízí, aniž by se staral o její posilu. Za každý projev nespokojenosti, za každou oprávněnou kritiku hrozí dnes pracujícím lidem vyhazov z práce, větší útisk, pendrek, bajonet, kriminál.

Buržoasie a její vláda zakazuje a dává ozbrojenou mocí rozhánět dělnické projevy, dává zuřivě konfiskovat komunistický tisk, který neohroženě hájí zájmy všech pracujících, buržoasie a její vláda zakazuje i proletářský tělovýchovný podnik - II. Spartakiádu - a vyhrožuje Federaci proletářské tělovýchovy rozpuštěním jenom proto, že není ochotna svoje statisícové členstvo postaviti do služeb nepřátel dělnické třídy, že nechce ze Spartakiády učiniti akci na oslavu a obranu dnešního, dělnictvu krajně nepřátelského režimu.

Zběsilé řádění kapitalistů a jejich pomahačů neobmezuje se jen na Československo. Téměř ve všech kapitalistických státech vidíme dnes bílou diktaturu. Ve fašistické Italii jsou přední borci italského proletariátu soustavně žalařováni, mučeni a vražděni. Mezinárodní buržoasie právě v přítomné chvíli brousí si zuby na neohroženého vůdce maďarského proletariátu soudr. Bélu Kuna, kterého zatkla a vězní vláda rakouská. V Číně, Japonsku, Finsku, Španělsku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Jugoslavii a Řecku, všude vidíme vlnu bílého teroru. Ve Francii jsme svědky středověkých rozsudků nad revolučními dělníky, rolníky a vojáky. Je tedy nynější zostřené pronásledování chudiny v Československu článkem v řetězu mezinárodního bílého teroru. Jedna z hlavních příčin, proč právě nyní jsme svědky tak brutální persekuce, spočívá v tom, že mezinárodní buržoasie a její vlády chystají novou válku, a to válku proti prvnímu státu dělníků a rolníků, proti Sovětskému Svazu. Pro Anglii a státy, které jí podléhají, stojí věc takto:

Dokud bude trvat Sovětský svaz, tato největší opora všech utlačovaných a vykořisťovaných, dotud nebudou kapitalisté moci klidně vydírat a z nakradeného v klidu trávit. Kapitalisté ví, že pracující vrstvy bez rozdílu národnosti vidí v Sovětském svazu svoji vlast a v útoku na ní útok proti sobě. (Potlesk komunistických poslanců.) Proto snaží se buržoasie srazit předem "vlastní" proletariát, aby měla pro případ války doma krytá záda a volné ruce. Protože buržoasie dobře ví, že je to pouze komunistická strana, která vážně bojuje proti válce, proto její křečovitá snaha rozdrtit předem komunistickou stranu a zbaviti pracující lid nejlepší zbraně a vedení v nastávajících těžkých bojích. Protože jsme věrni pracující třídě a velikému ideálu světové sociální revoluce, protože všechna buržoasní lákadla, všechny sliby i hrozby a také určité násilné prostředky nedovedly nás svésti s pevné cesty třídního boje, protože důsledně konáme jen to, co slouží zájmům a osvobození pracující třídy, a bezohledně potíráme všechno, co těmto zájmům stojí v cestě, chystá reakční vláda proti naší straně výjimečná opatření po způsobu jugoslavském a polském. Ministr Beneš sice popřel pravost dokumentu, který přinesl do zahraničního výboru soudr. posl. Stern, ale my víme příliš dobře, a ví také veřejnost, že pánové až dosud vždycky, když šlo o skutečné dokumenty, prohlašovali, že jde o falsifikáty, a naopak zase tam, kde sami vyrukovali proti nám s vyloženými falsifikáty, namlouvali světu, že jde o dokumenty. (Tak jest!) Ostatně tím, že jste popřeli existenci dokumentu, který jsme uveřejnili, nepopřeli jste jeho obsah.

Prohlašujeme v souhlase s velkou většinou pracujících lidí měst a venkova: Zaslouží-li někdo, aby byl dán ve stav výjimečný a postaven před výjimečný senát, pak jsou to právě ti, kteří vůči pracujícím lidem nemají jiné politiky, než politiku násilných opatření policie, (Tak jest!) ti, kteří za 10 let trvání měšťácké republiky spáchali na pracujícím lidu měst i venkova dlouhý rejstřík bezpráví a zločinů, ti, kteří vůči dělníkům nemají jiného pocitu, než pocitu nepřátelství a zášti, jak každodenně propukají ve vládních orgánech.

Pracující lid v tomto státě nestane se povolnějším a nebude odvrácen od svých osvobozovacích snah, když bude strana naše zatlačena do podzemí, on naopak bude jako to železo, jež ohněm v ocel ztvrdlo. (Potlesk komunistických poslanců.) Stane se jen sebevědomější, třídně vědomější a rozhodnější. Tomu nasvědčuje spontanní hnutí dělnictva na Kladensku a nespočetné projevy, které nás ze všech míst ČSR došly. Mnozí dělníci teprve nyní náležitě chápou důležitost a potřebu dobře vybudovaných závodních buněk, frakcí a závodních časopisů a jako odpověď na přípravy vlády energicky pracují k tomu cíli, aby dohonili, co dosud v organisačním směru zameškali a zanedbali.

Vlády starého Rakouska neštítily se ani nejbrutálnějších prostředků, aby dělnické hnutí bylo zlomeno, aby tvrdé dělnické palice byly změkčeny a kam to přivedly? Takové zákony, které byly dělnické třídě vnuceny a které jsou drženy jen policejními prostředky a bodáky, jsou velmi špatné a stát s takovými zákony nemůže být nikdy vytouženým domovem pracujících lidí. Persekuční tažení proti nám ilustruje jen rozervané a otřesené poměry tohoto státu, ukazuje jenom, jakým bezcenným kusem papíru je pro pracující lid měšťácká ústava a na jak slabých základech spočívají zde t. zv. "občanské svobody", když je může ministerská libovůle tak snadno rozmetati na hromady. (Výkřiky posl. Mikulíčka.)

Jako ve všem, tak i při tomto tažení proti chudobě jsou kapitalistům ze všech sil nápomocni sociálnědemokratičtí a národněsociální vůdcové. Mlčí ke střílení do dělníků, mlčky schvalují žalářování stávkových výborů a hlídek, nutí svoje členy ke stávkokazectví, zradili boj za zlepšení sociálního pojištění a za zvýšení mezd. S těžce tajenou radostí vítají persekuci třídně uvědomělého dělnictva. Přeložili těžiště svého boje do parlamentních čachrů a zuby nehty se brání utvoření jediného předpokladu vítězství pracujících, jednotné bojovné fronty pracujícího lidu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP