Středa 1. února 1928

Nechcem povedať, že týmto zákonom nastanú lepšie pomery, chcem len povedať, že je to jedna dôležitá složka v sanácii fondu. Či prijde poštátnenie, či neprijde, o tom si povieme.

Všetky ostatné výtky, ktoré predniesol p. kol. Johanis, môžu byť vzaté do povahy, až budeme robiť jednotný, unifikačný zákon pre celú republiku. Ja nie som toho názoru, aby tak vážné korporácie, ako sú nemocenské pokladnice, boly preťažované, keď majú určité sadzby. Zem sama a štát musí mať zreteľ na hospodársku nosnosť pri jednotlivcoch a sväzkoch, ktoré zastupuje. (Posl. Johanis: Třikráte se nám to slibovalo!) Záleží na vás, pán kolega, a na vašom klube, aby ste ten zákon urgovali a my sa k nemu pripojíme, menovite my zo Slovenska, ktorí ťažko nesieme, že je v tom istá dišparita.

Musím reagovať ešte na niektoré veci, ktoré tu boly tendenčne postavené. Mám dojem, že p. kol. Červinka a snáď aj iní kolegovia neprečítali si dôvodovú zprávu. Dovoľujem si tedy v krátkosti poukázať na to, ako vznikla táto výsada, nakoľko ohrožuje túto nemocnicu a čím štát, nie z fiškálnych dôvodov, lež z humanitného a sociálneho citu prispel k udržovaniu tohoto veľavýznamného inštitútu.

V dôvodovej zpráve vládneho návrhu je už podrobne a dôkladne vysvetlené, ako došlo k t. zv. privilegiám príslušníkov mesta Prahy ošetrovaným vo všeobecnej nemocnici a z akých dôvodov fond všeobecnej nemocnice nemôže plniť záväzky uložené týmito privilegiami.

Treba len hlavne na to poukázať, že oné privilegiá, ktoré súvisely s lokálnou povahou nemocnice, boly priznané v dobe, kedy štyri mestá pražské, ktoré maly spoločný magistrát, maly cca 64.000 obyvateľov, kdežto teraz po utvorení Veľkej Prahy je počet obyvateľstva viac než dvanásťnásobný.

Ďalej treba zdôrazniť, že pôvodný lokálny ráz všeobecnej nemocnice bol už v priebehu málo rokov sotretý tým, že fond svetských nadácií, ktorý bol utvorený zo zrušených miestnych špitálov atď., bol značne posilený dotáciou z t. zv. fondu dobročinných nadácií, ktorý mal základ z príspevkov celej zeme, hlavne však treba zdôrazniť, že už podľa pôvodných predpisov fond mal plniť úkoly mu uložené len podľa svojích síl, čomu dávno už nie je tak. Fond nemá vôbec imania krem budov nemocničných a aby mohol poskytovať výhody pražským príslušníkom, musí správa fondu zvyšovať ošetrovaciu sadzbu pre príslušníkov mimopražských. Teda v tom je istá sociálna nespravodlivosť. Úbytok na príjmoch nemocničného fondu z titulu privilegií robí ročne už asi 3 mil. Kč, to je prosím štvrtina alebo snáď dokonca jedna tretina všetkých ošetrovacích sadzieb a tento obnos musia zaplatiť v sadzbe príslušníci mimopražskí, rešp. zemský fond v náhrade nedobytného liečebného za mimopražských príslušníkov.

Zákonom, o ktorý nám teraz ide, bude daný prvý podklad k zavedeniu poriadku vo všeobecnej nemocnici v Prahe, keď dlhy všeobecnej nemocnice už týchto čias budú zaplatené z výnosu kontrahovanej pôžičky.

Zákonom bude i pre všeobecnú nemocnicu stabilizovaná zásada, že nemocnica, podobne ako všetky iné verejné nemocnice, musí dostať za každého ošetrovanca plnú sadzbu, na tom nezáleží, či od jednotlivca, korporácií alebo štátu. Štát musí plnú sadzbu platiť nemocničnému fondu. Nie je vylúčené a ministerstvo zdravotníctva bude o tom uvažovať, aby sadzba z terajších 27 Kč snížená bola aspoň o 1 až 2 Kč, čo ovšem predpokladá, že ministerstvo školstva uhradí fondu celý náklad, ktorý vzniká všeobecnej nemocnici umiestením kliník. Tedy to by bola druhá fáza sanácie.

Podľa toho tiež zástupca ministerstva zdravotníctva súhlasil s rezolúciou navrhnutou pánom posl. Johanisom a prijatou zdravotníckym výborom.

K námietke, že všeobecná nemocnica má byť v každom smere postavená na roveň ostatným všeobecným nemocniciam, teda tiež ohľadom povinností činiteľa, ktorý nemocnicu má vo správe (u okresných nemocníc okres, u obecných obec, u zemských zem, u štátnych štát), treba len podotknúť, že ministerstvo zdravotníctva vo svojích prípravných prácach bere vážne v úvahu zoštátnenie nemocnice, ako je tomu daná tiež možnosť podľa zákona z 9. apríla 1920, čís. 242 Sb. z. a n., zákona zo dňa 26. marca 1925, č. 68 Sb. z. a n.

Prez to treba pripomenúť, že štátna správa nehľadí ani k t. zv. klinickému viacnákladu, ktorý hradí ministerstvo školstva, a prez to, že nie je zákonom k tomu povinná, poskytla už všeobecnej nemocnici svojho času, keď bol jej finančný stav kritický, zálohou pomoc vo výške 12,400.000 Kč, ktoré posiaľ nie sú splatené a ktorých splatenie v dohľadnej dobe je takmer vylúčené. Ďalej, pokiaľ sa týče investíc nemocničných, bola z úverov ministerstva školstva nákladom 15 mil. Kč vybudovaná moderná gynäkologická klinika a na ostatné investície prispené z úverov tohoto ministerstva obnosom celkom 8 mil. Kč, dohromady teda 23 mil. Kč. (Posl. Johanis: To už ten schodek aby zaplatilo také!) Veď to musí zaplatiť.

Z úverov ministerstva zdravotníctva boly prevedené vo všeobecnej nemocnici v posledných rokoch investície nákladom takmer 10 mil. Kč a krem toho venovaná prvá splátka na vybudovanie vojenskej nemocnice 2,5 mil. Kč, ktorý obnos vynaložený bol preto, aby mohlo byť započaté najskôr so stavbou vojenskej nemocnice, aby tak terajšia vojenská nemocnica v Prahe II. bola vyprázdnená v záujme rozšírenia pražskej všeobecnej nemocnice.

Konečne prispelo ministerstvo zdravotníctva pred časom obnosom 2 mil. Kč na vnútorné zariadenie nove budovaných stavieb (kuchyne prádelne atď.).

Teda z toho je vidieť, že štátna správa už teraz zo svojích úverov hradí celý rad výdajov, ktoré by vlastne mal hradiť fond nemocničný, ktorý ovšem nemá k tomu prostriedkov.

Treba tedy ešte raz zdôrazniť, že nový zákon znamená zavedenie poriadku pre hospodárstvo všeobecnej nemocnice, že teraz bude sostavený rozpočet, pri ktorom samozrejme bude uplatnená najväčšia šetrnosť hlavne ohľadom výšky sadzby, a že zavedenie poriadku v hospodárstve tejto našej najväčšej nemocnice bude v záujme ako obyvateľov mesta Prahy, tak celej zeme, ba i celého štátu.

Tým som znázornil oficielné stanovisko štátnej správy a myslím, že každého občana Československej republiky to musí uspokojiť. My sme všetci pre unifikovanie pomerov. Doterajší pomer bol výnimkou, dišparitou a tak našou ako vašou povinnosťou práve zo sociálnych dôvodov je, aby táto nespravodlivosť bola odstránená.

Ja sa prihováram, aby návrh zákona slávnou snemovňou odhlasovaný bol tak, ako vo výbore bol prijatý, s prijatím príslušného rezolučného návrhu, ktorý navrhol p. kol. posl. Johanis a ktorý takže výborom pre ver. zdravotníctvo prijatý bol. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Přistoupíme ke hlasování.

Osnova zákona má 4 paragrafy, nadpis a úvodní formuli.

Ježto byly podány pozměňovací návrhy, dám o celé osnově hlasovati takto:

Nejprve v úpravě návrhů posl. Johanise a soudr.

Bude-li tato úprava zamítnuta, dám hlasovati o osnově podle zprávy výborové.

Jsou snad proti tomuto pořadu hlasování nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Budeme tedy hlasovati, jak jsem uvedl.

Sněmovna je schopna se usnášeti.

Kdo souhlasí s celou osnovou zákona v úpravě návrhů posl. Johanise a soudr., nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Úprava tato jest zamítnuta.

Kdo nyní souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 4 paragrafy, nadpisem a úvodní formulí, podle zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala tuto osnovu zákona ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze

Tím vyřízen jest 1. odstavec pořadu.

Přikročíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 1412), kterým se stanoví doba nové organisace pro krajské soudy v Pisku a v Plzni (tisk 1416).

Zpravodajem je p. posl. dr Daněk. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Daněk: Slavná sněmovno! Nařízením vlády ze dne 11. srpna 1921, č. 277 Sb. z. a n., provedena byla změna v organisaci soudů v obvodu státu tím, že byl zřízen nový krajský soud a státní zastupitelství se sídlem v Klatovech. Novému kraj. soudu přiděleny byly okr. soudy v Klatovech, N. Kdyni, Nýrsku a Polánech se svými obvody, jež vyňaty byly z obvodu kraj. soudu v Plzni a dále okr. soudy v Sušici, Kašperských Horách a Hartmanicích se svými obvody, jež vyňaty byly z obvodu kraj. soudu v Písku. (Předsednictví převzal místopředseda dr Buday.)

Během doby od vydání zmíněného nařízení vládního šlo o to, aby byla připravena budova se zařízením pro tento nový soud. Tomuto úkolu celkem už bylo vyhověno tím, že byla budova kraj. soudu dohotovena už v celku a také zařízení vnitřní budou v brzku provedena a justiční správa zamýšlí zahájiti agendu soudu s jarem roku 1928.

Jde o vyřešení otázky personální, zejména opatření soudcovských sil pro tento soud. Vytvořením nového soudu vynětím řady okr. soudů z obvodů kraj. soudů v Plzni a v Písku zmenší se obvody těchto soudů, tím zmenší se agenda těchto dvou soudů v Písku a Plzni, a bude důsledkem toho přemístiti jistý počet zaměstnanců, pokud ovšem to dovolí služební potřeby všech jmenovaných soudů.

Samozřejmým zůstane, že nový soud musí býti vybaven dostatečným počtem řádně kvalifikovaných sil a poněvadž na výzvu, aby soudcové kraj. soudu v Plzni a Písku se hlásili dobrovolně k novému soudu, nepřihlásil se žádný, třeba počítati i nadále s tím, že obsazování kraj. soudu v Klatovech by se takovým dobrovolným způsobem setkalo rovněž s neúspěchem. Patrně rozhodovaly zde výlohy stěhovací.

Bude tudíž třeba provésti přemístění z moci úřední.

Pokud jde o nesoudcovský personál, nečiní věc zvláštních potíží, poněvadž lze použíti dosud vydaných předpisů (na př. u pragmatikálních úředníků podle §u 67 služ. pragmatiky).

Jiná věc však je v případě přemísťování sil soudcovských, kde platí také zákon o nepřesaditelnosti soudců. Jsou tu sice předpisy §u 2 zákona ze dne 26. dubna 1873, č. 62 ř. z., kterýž předpis výslovně byl zachován ustanovením §u 48 org. zákona č. 217/1896 ř. z., které stanoví, že každá territoriální změna v obvodech dvou nebo více sborových soudů I. stolice má pro soudce postižených soudů účinek změny v jejich organisaci, a to i s hlediska nyní platného §u 99 úst. listiny. Podle tohoto ustanovení ústavní listiny však mohou soudcové z povolání proti své vůli býti přeloženi jen v případech nové organisace soudní, ale po dobu zákonem stanovenou.

Tomuto požadavku - a zde je stěžejní bod celého tohoto zákona - má býti vyhověno právě osnovou předloženého zákona, jímž jako zvláštním zákonem má býti stanovena doba trvání nové organisace kraj. soudů v Plzni a v Písku, u nichž zmenšením obvodů dochází k nové organisaci soudů.

Osnova zákona stanoví tuto dobu na 6 měsíců. Doba tato jeví se dostatečnou k tomu, aby byla učiněna veškerá personální opatření všech súčastněných soudů. V době kratší bylo by těžko možno tato opatření provésti, neboť nové obsazení soudu personálem soudcovským bude vyžadovati především vydání řádné systemisace služebních míst u nového soudu podle zákona č. 103/26. Jest však dále třeba splniti formální požadavky předepsané zákonem o soudní instrukci, jako vypsání soutěže, projednání návrhů na obsazení míst v personálních senátech sborových soudů a případně i u soudu nejvyššího, dále projednání v ministerstvu spravedlnosti, u vlády a presidenta republiky. Počítá se tudíž, že lhůta 6 měsíců je minimální, ale dostatečná k tomu, aby celý tento postup byl proveden.

Důležitou při přemístění jak sil soudcovských, tak i nesoudcovských zůstává ještě otázka ubytování všech těchto osob na novém působišti i stěhovací výlohy při známých finančních poměrech státního zaměstnanectva.

Poněvadž by se mohlo státi, že by byli tito lidé značně poškozeni takovým přemístěním ve svých hospodářských poměrech, výbor ústavně-právní jednal také o dvou resolucích, které odhlasoval a které si dovolím také přečísti.

Ze všech těchto důvodů, které jsem si dovolil uvésti, jménem výboru ústavně-právního, který jednal o tomto zákonu, navrhuji slavné sněmovně, aby osnova byla přijata tak, jak vládou byla předložena. (Souhlas.)

Místopředseda dr Buday (zvoní): K veci sú prihlásení rečníci. Zahajujem preto rozpravu.

Navrhujem podľa usnesenia predsedníctva, aby lehota rečnícka ustanovená bola na 30 minút.

Sú proti tomu námietky? (Nebyly.)

Námietok nenie. Navrhnutá lehota je prijatá.

Ku slovu sa prihlásil "proti" p. posl. Pika "pro" p. posl. Moudrý.

Udeľujem slovo pánu posl. Pikovi.

Posl. Pik: Slavná sněmovno! Potřeba zřízení kraj. soudu v Klatovech je odůvodněna přílišnou rozlehlostí obvodu okr. soudů v Klatovech, Kdyni, Nýrsku, Plánici, Sušici, Kašperských Horách a Hartmanicích, jež dosud příslušejí k obvodům dílem kraj. soudu v Plzni a dílem kraj. soudu v Písku. Obyvatelstvo a interesované obce od Plzně a Písku vzdálených obvodů dožadovaly se právem zřízení krajského soudu v Klatovech, což stalo se vládním nařízením ze dne 11. srpna 1921, č. 277 Sb. z. a n.

Podle disposicí justiční správy má býti zahájena činnost kraj. soudu a stát. zastupitelství v Klatovech dnem 1. dubna 1928 v nové budově, kterou svým nákladem zřídila obec klatovská. Přes to, že doba kvapí, nemá dosud justiční správa vyřešenu otázku potřebného personálu soudcovského, který při novém kraj. soudě má vésti trestní a civilní agendu soudní a vykonávati úkol soudu. Proto justiční správa předkládá Národnímu shromáždění tento výjimečný, neobvyklý a v materii prejudicielní návrh zákona, kterým má býti paralysováno ustanovení o nepřesaditelnosti soudce proti jeho vůli. Projednávaná osnova dovolává se starých rakouských zákonů, podle nichž každá teritoriální změna v obvodech dvou nebo více sborových soudů I. stolice má pro soudce postižených soudů účinek změny v jejich organisaci, a to tak, že při nové organisaci mohou býti překládáni na jiné místo po dobu zákonem stanovenou, jak je též o tom zmínka v úst. listině.

Toto výjimečné opatření odůvodňuje justiční správa tvrzením, že není dostatek dobrovolných přihlášek z řad soudcovského stavu pro umístění kraj. soudu v Klatovech a že tudíž mimořádným opatřením má býti dosažena nucená přesaditelnost, jež bude se týkati asi 4 soudců od kraj. soudu v Plzni a 3 od kraj. soudu v Písku. Dotýká-li se toto mimořádné opatření principu soudcovské neodvislosti a nepřesaditelnosti, nutno klásti otázku, zda byly vyčerpány jiné, ústavního práva se nedotýkající prostředky za účelem získání potřebného počtu soudcovského personálu pro kraj. soud v Klatovech. Podle znalosti poměrů a vývoje věci vím, že takových normálních prostředků pro dobrovolný přechod soudců s určitými výhodami užito nebylo.

Pan referent připomenul, že tato akce dobrovolných přihlášek nepřinesla zdaru již z toho důvodu, že příčiny stěhovací znemožnily tyto dobrovolné přihlášky. Je logické, že soudce na př. v Plzni, je-li ve II. třídě činovného, nebude se dobrovolně hlásiti do nižší třídy činovného, poněvadž by byl materielně poškozen. Ale ježto justiční správa nepředešla těmto dobrovolným přihláškám materielními výhodami pro soudce a personál vůbec, je logické, že se nikdo dobrovolně do horšího postavení nehlásí.

Dojde-li podle projednávaného zákona k nucenému přesazování soudců z Plzně a Písku do Klatov, budou tito soudcové materielně poškozeni. Podle platných zákonů o právních a materielních nárocích a požitcích státních zaměstnanců nesmí býti nikdo hmotně poškozen. Takové poškození však nastane v případě nuceného přeložení soudce z Plzně do Klatov, neboť město Klatovy je zařazeno do III. třídy činovného proti II. třídě, platné pro státní zaměstnance v Plzni. Uváží-li se, že plzeňský soudce bude nucen opatřiti si byt v novostavbě v Klatovech, bude postižen dvakráte, ježto nájemné ve starém bytě v Plzni jest nesrovnatelně nižší, než-li bude v novostavbách v Klatovech, při čemž bude klatovské činovné ještě o jednu třídu nižší než-li v Plzni. Kromě toho nutno uvážiti, že drahotní poměry v Klatovech jsou velmi nepříznivé jako následek blízkosti pohraničí a míst lázeňských.

Kdyby byla měla justiční správa zájem o normální řešení otázky soudcovské, měla nejprve sjednati s ministrem financí věc zařazení města Klatov do vyšší třídy činovného, neboť podle zákona může ministerstvo financí povýšiti do vyšší třídy i jiná města, když toho vyžadují zvláštní okolnosti, byť takové město nemělo předepsaný počet obyvatelstva. Justiční správa předem také neřešila otázku mimořádných odměn pro soudce, kteří by dobrovolně chtěli nastoupiti soudcovské místo u kraj. soudu v Klatovech, a také ne pro starší soudce, kteří bez trvalého přesídlení mohli při zavádění soudcovské agendy přechodně tento úkol provésti. Justiční správa neřešila také otázku veřejného konkursu po stránce materielní, aby již konkursními podmínkami byly zajištěny přiměřené požitky pro nový soudcovský personál.

Chce-li justiční správa výjimečným zákonem dosáhnouti nucenou přeložitelnost soudců, pak nejen dotýká se při tom ústavního práva, nýbrž nepředloženým způsobem zasahuje i do materielních práv soudců, neboť zařadíc je trvale na soudcovská místa do Klatov bez zvýhodnění činovného, trvale je připravuje o část jejich dosavadních požitků. Odmítáme tuto cestu drsného opatření na získání soudcovského personálu pro kraj. soud v Klatovech z důvodů zásadních, ale také proto, že soudcovský stav má býti při své úplné neodvislosti materielně zabezpečen, předpisuje-li ústava, že nesmí býti jinak výdělkově činným a také ne účastníkem výdělečných podniků. Budeme-li proti předloze hlasovati, činíme tak hlavně proto, abychom vyslovili svoji nespokojenost s tím, že otázka služebních požitků soudcovského personálu nebyla předem vyřešena a že nyní opatření pro získání soudců do Klatov děje se cestou, jež jest v rozporu s duchem a intencí úst. listiny.

Jest v zájmu soudcovského personálu, aby dříve než bude přikročeno k event. provedení tohoto zákona, ministerstvo spravedlnosti vypsalo konkurs na obsazení soudcovských míst v Klatovech. Teprve kdyby se nepřihlásil dostatečný počet soudců majících senátní praksi, nechť ministerstvo vyzve vyhlédnuté soudce v Plzni anebo v Písku, aby na půl roku, či nejdéle na rok šli do Klatov na substituci. Takové řešení podle stavu věcí bylo by výsledné. Při tom by byli soudcové s praxí senátní až dosud neobeznámení zaučeni, plzeňským nebo píseckým předsedům senátů by byla zachována po polo- či celoroční substituci jejich původní místa a státu by nevznikla tím význačná újma, neboť celoroční substituce plzeňského soudce stála by asi 10.000 Kč. Jde o dva či tři soudce, předsedy senátů soudních.

Stejná situace jest u kancelářských úředníků. Ti mohou být přeloženi, aby zaučili nový personál a vedli kanceláře v Klatovech, podle dosavadních platných ustanovení. Kancelářští úředníci soudní, pokud budou přeloženi z Plzně do Klatov, budou velmi poškozeni materielně. Budou mít nižší činovné. V Klatovech jsou pro ně snad připraveny byty, ale drahé. Z bytu, z něhož v Plzni platí nejvýše 1200 až 1500 Kč, budou musit platit více než 4000 Kč. To znamená zvětšený výdaj jenom na byt u jednotlivého úředníka o dva až tři tisíce korun, při čemž bude mít nižší plat.

I kancelářští úředníci žádají, aby byli posláni do Klatov, pokud toho bude nutně potřeba, jen na substituci, aby jim byly přiznány obvyklé diety a aby po zaučení úředníků odjinud se přihlásivších, ale dosud jen u okr. soudů působících, byli posláni na svoje dosavadní místa v Plzni a v Písku.

Pokládám za povinnost při této příležitosti upozorniti na poměry, jaké jsou u soudcovského a kancelářského personálu při kraj. soudu v Plzni. Omezím se prostě na konstatování, že soudcové i kancelářští zaměstnanci jsou nesmírně přetíženi agendou, která neustále vzrůstá a svou rozsáhlostí působí na zdravotní stav jejich. Agenda soudní stoupla v Plzni r. 1927 proti r. 1913 o plných 250%, - u stát. zastupitelstva v Plzni trestní agenda přesně o 251 19%. Při tom agenda nemá klesající tendenci. Naopak. Jest to patrno v oddělení trestním, neboť u stát. zastupitelství projednáváno bylo r. 1926 případů zločinů 5342, ale r. 1927 už 5667. A tak to jde rok po roce. Při tom počet kancelářského i soudcovského úřednictva u kraj. i okr. soudu v Plzni jest naprosto nedostatečný. Stav obou úřednických kategorií se zmenšuje odchodem do pense, častými chorobami, jejichž vznik jest v přepracovanosti. Úředníci musí pracovat téměř vesměs denně mimo úřední hodiny, aby alespoň částečně zdolali velikou agendu. Že jest si vědoma justiční správa naprostého nedostatku úřednických sil u plzeňského soudu, svědčí fakt, že zaměstnává asi dvacet mladých úředníků a úřednic většinou absolventů středních škol jako volontery. Ti mladí úředníci vykonávají velikou část mnohdy odpovědných prací kancelářských, leč nejsou za ně rok i déle vůbec honorováni. Po příkladu justiční správy zavádějí systém volonterů i soukromí zaměstnavatelé, neplatí svým mladým úřednickým silám a když by jim plat přece jen měli dávat, vypovědí je a vezmou si volontery jiné. V tom jest veliké hospodářské a sociální bezpráví na úřednickém dorostu.

Podle nové systemisace jest v Plzni 30 soudcovských sil. Odpadnutím agendy soudů okr. v obvodu nově zřízeného kraj. soudu v Klatovech má býti počet systemisovaných soudcovských míst v Plzni snížen na 26. Ti čtyři soudcové mají jít do Klatov. Jest úmyslem justiční správy skutečně čtyři soudce z Plzně do Klatov přesaditi. Závada jest však v tom, že v Plzni není nyní třicet, nýbrž pouze 26 soudců, poněvadž ti čtyři beztak už scházejí, ježto buď odešli do pense anebo jsou nemocni tak, že se do úřadu už nevrátí. Kdyby byli přes to z Plzně do Klatov přeloženi trvale další čtyři soudcové, zbylo by jich v Plzni místo 26 jenom 22, což jest stav ohrožující velmi nebezpečně soudní agendu v Plzni. Nedostatek soudců i kancelářského úřednictva pociťován jest stejně těžce v odděleních trestních i civilních.

Jest žádoucno, aby tyto poměry u kraj. soudu v Plzni byly upraveny a současně aby byl vzat při tom též zřetel na těžké a odpovědné postavení zaměstnanců plzeňských věznic, jakož i aby byla spravedlivě řešena otázka nového vězeňského personálu v Klatovech.

K projednávanému zákonu předkládáme ke schválení resoluci, v níž žádáme, aby justiční správa vypsala konkurs místo nucené přesaditelnosti soudců z Plzně a Písku, a mimo to žádáme, aby těm soudcům, kteří dobrovolně chtějí ke kraj. soudu v Klatovech přesídliti, dostalo se materielního odškodnění, a konečně, aby město Klatovy bylo zařazeno do vyšší třídy činovného. Dále navrhujeme, aby v Klatovech zbudován byl státní obytný dům činžovní s přiměřenými a levnými byty pro rodiny personálu nového soudu. Má-li sněmovna smysl pro ústavní a materielní práva soudcovského stavu, schválí tento náš návrh. (Potlesk poslanců čsl. strany soc. demokratické.)

Místopředseda dr Buday (zvoní): Ďalším zaznačeným rečníkom je pán posl. Moudrý. Dávam mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP