Čtvrtek 30. června 1927

Slávna snemovňa! My považujeme však túto politiku Švehlovu za pochybenú, za omylnú, za osudnú. Švehla kladie výhodu česko-nemeckého občianskeho vyrovnania, ktorá so štátneho hľadiska iste je výhodou, nad to nebezpečie, ktoré hrozí z tejto osnovy československým rozkolom. On považuje vyrovnanie česko-nemecké za nejakú reálnu skutočnosť, ktorá je tu už dnes, kdežto rozkol československý nie je tu ešte, ten môže prísť len v budúcej dobe a preto myslí, že treba získať pre štát túto výhodu, ktorá vo vyrovnaní českého a nemeckého občianskeho živla fakticky je už existentná a treba ju získať i vtedy, keď sa to zaplatiť musí tým prípadným, možným, ale nie istým nebezpečím československého rozkolu v budúcnosti.

Slávna snemovňa, i jeden i druhý predpoklad tejto politiky je mylný. Toto vyrovnanie je vyrovnaním, ale len medzi českým a nemeckým meštiactvom, len medzi českou a nemeckou buržoáziou, ale nie je to vyrovnanie medzi českým a nemeckým ľudom, to je vyrovnanie proti českému a proti nemeckému ľudu. (Velmi správně! Potlesk poslanců čsl. strany soc. demokratické.) A preto, že je to vyrovnanie tak krehké, nesie už v sebe zárodok svojho úpadku. A mýli sa pán min. predseda Švehla, ak myslí, že vyrovnanie so slovenskou buržoáziou (Výkřik: To jste vy!) je už vyriešením otázky československej. Ráčte mi dovoliť, aby som o tejto veci pohovoril. Je nesporné, že v dnešnej vláde a vládnom systéme účasť majú len strany občianske zo Slovenska a že strany robotnícke sú vylúčené z vládnej koalície a zo spoluvlády. (Posl. Hlinka: Máte menšinu, musíte poslúchať!) Ráčte odpustiť, pánovia, slovenské robotníctvo má veľký podiel na vybudovaní tohoto štátu, na vybudovaní štátnej myšlienky na Slovensku, lebo v najhorších dobách, keď Slovensko a republika ohrožená bola od východu, bolo to slovenské robotníctvo, ktoré sa obetovalo za tento štát. (Potlesk. - Výkřiky posl. Hlinky.) Pane poslanec Hlinka, keď ste vy chodili s falošnými poľskými pasy so zradcom Jehlicskom v Paríži, aby ste očerňovali Československú republiku, (Potlesk čsl. poslanců soc. demokratických.) vtedy to boli slovenskí robotníci, ktorí svojím telom hájili a bránili túto republiku tam v bojoch proti Bélovi Kuhnovi. (Výkřiky posl. Hlinky.)

Faktom je, že dnes vo vláde zúčastňujú sa zo Slovenska len strany občianske, ja som povedal "buržoázia". Iste, že na Slovensku nieto buržoázie, nieto meštiactva v tom smysle, ako je v Čechách alebo snáď v iných vyvinutých kapitalistických štátoch. U nás sú len čakatelia na buržoáziu. (Výkřik: Máte teplá místečka v nemocenských pokladnách!) u nás je ešte len vôľa stať sa meštiakom. Je to prirodzený zjav, prirodzený vývin... (Výkřiky posl. Hlinky. - Výkřiky čsl. poslanců soc. demokratických a slovenských ľudových poslanců.)

Místopředseda inž. Dostálek (zvoní): Prosím o klid.

Posl. dr Dérer (pokračuje): ... u každého mladého národa, ktorý sa vyslobodil z otroctva a chce žiť. Je to fakt a my len konštatujeme, ako to je. "Enrichissez vous!" "hľaďte zbohatnúť!", to sú heslá, ktoré dnes na Slovensku panujú a ktoré uplatňujú vo výdatnej miere všetci tí, čo sú oporou dnešného vládneho systému. (Výkřiky.)

Z tejto mladistvej snahy možno vysvetliť i tú búrlivosť, s ktorou sa stretávame tak často u reprezentantov týchto snáh, týchto smerov a tendencií i tu v našom parlamente. V tejto snahe sa zabudnú veľké politické veci a hľadí sa príliš na tento malý cieľ, ktorý sa chce dosiahnuť. (Posl. Hlinka: Tempi passati!) Preto vidíme ten zjav, že sa slovenské meštiacke strany uspokojily s týmto vládnym návrhom, že len medzi štyrma očima reptajú proti nemu, ale že nemajú tej sily, aby povstaly a povedaly svoju myšlienku otvorene a verejne, že nesúhlasia s ním. Oni sa uspokojujú s odrobinkami, s omrvinkami, (Odpor ľudových poslanců.) ktoré pozostali po bohatej hostine česko-nemeckého meštiackeho vyrovnania. (Posl. Hlinka: Po vás!) K vôli omrvinkám hmotných výhod zabudnú na veľké nebezpečia, ktoré táto osnova v sebe skrýva. (Výkřiky.)

Slávna poslanecká snemovňa! Ja som už poukázal na to, že najväčšie nebezpečie tohoto zákona vidím v nerovnosti, ktorá tu bude medzi jednotlivými zemami a špeciálne medzi Slovenskom a medzi ostatnými zemami, hlavne Čechami, že totiž Slovensko nebude môcť konkurovať, nebude môcť spolu kráčať, nebude môcť vybudovať všetky veci, ktoré potrebuje k svojmu životu, nebude to môcť pri mohutných Čechách, kde český a nemecký kapitalizmus sa vyrovnal. (Posl. dr Kubiš: To je pekná logika! Pri župnom systéme to bolo možné?) Áno, pri župnom systéme pomocou župného sväzu bolo by sa našlo to vyrovnanie, ktorého teraz už nemáme, lebo ho odstraňujete. (Výkřiky.) Táto osnova neprinesie ukľudnenie Slovenska, naopak táto osnova prinesie znepokojovanie Slovenska. (Výkřiky posl. Hlinky.)

Pán posl. Juriga menom slovenskej ľudovej strany prehlásil, že akceptuje návrh zákona preto, lebo je v ňom uzákonená slovenská krajina. Ja som už, vážení pánovia, poukázal v ústavno-právnom výbore, že odkiaľ pojem slovenskej krajiny pochádza. Jestli sa podívame do slovenskej historie predprevratovej, nenájdeme nikde stopy po slovenskej krajine. (Výkřiky. - Posl. dr Kubiš: V piesňach je to!) Prosím, nikde nenájdete ani v jednom politickom prejave Slovákov pred vojnou, požiadavku, výrazu, pojmu, termínu slovenskej krajiny. (Výkřiky.) Ja som poukázal na to, že odkiaľ tento termín pochádza, že pochádza z Maďarska, z čl. 30. zák. z r. 1919. (Výkřiky.) Tam bola slovenská krajina prvý raz uzákonená. (Předsednictví se ujal předseda Malypetr.)

Pán referent vo svojej dôvodovej zpráve spomína, že Maďari pravdepodobne preto uzákonili slovenskú krajinu, lebo chceli si získať takýmto spôsobom Slovákov. Možná, že i to bol jeden z dôvodov, prečo tak urobili. Avšak, vážení pánovia, hlavný dôvod je len ten, že keď maďarská šľachta ztratila Slovensko fakticky, vtedy si ho chcela zabezpečiť aspoň štátoprávne, aspoň historicky, aspoň diplomaticky. Podívajte sa do učebníc, do príručných kníh uhorského štátneho práva, vydaných po prevrate, a uvidíte, že všade tam nájdete Slovensko ako súčiastku historického štátneho práva maďarského - šľachtického. Maďari počítajú s historiou. Pod Maďarskom rozumiem vždy panstvo maďarskej šľachty a nie maďarský ľud, ktorý je dnes práve tak podmanený a snáď ešte väčšmi, ako bol pred vojnou. Vy sa dívate na maďarskú otázku ako na otázku rakúsku a myslíte, že keď Rakúsko sa uspokojilo so stavom mierových smlúv, a keď nikto vo Viedni a Rakúsku nepomýšľa na to, aby reštituované bolo staré rakúske cisárstvo, že práve tak smýšľa sa i v Budapešti a že práve tak je to i tam. To je, prosím, veľký omyl, lebo v Uhorsku je rozhodujúcim živlom historická šľachta uhorská, ktorá vždycky v dejinách, keď sa Maďarsku zle viedlo, opierala sa na europskú situáciu a pomocou tejto vždy sa jej podarila reštitúcia svojho panstva.

V tomto smere pohybuje sa maďarská politika i dnes. (Posl. Hlinka: Preto potrebujú Slováci svoju krajinu, aby sa ubránili Maďarom!) Ona sa opiera o historické faktá. Maďarsko môže sa odvolávať v historii na doby veľmi dlhé, keď postrádala uhorská šľachta a uhorský štát samostatnosti. Je tu na pr. 150ročné ujarmenie Maďarov Turkami po r. 1526, po moháčskej bitve až do r. 1687, keď poľský kráľ Sobieský porazil Turkov pri Viedni. Slováci de fakto behom týchto 150 rokov boli od Maďarov úplne oddelení, Slováci tvorili vtedy spolu s Čechmi, s Moravou jeden štát, pod habsburgskou korunou síce, ale bez pojítka s Maďarmi. Bol to akýsi prvý počiatok československého štátu v inej forme, ale hranice toho štátu habsburgského voči Maďarom, ktorí vtedy žili ujarmení pod tureckým panstvom, boli takmer na vlas tie samé, aké sú dnes, lebo Turci prišli práve len až po to územie, ktoré bolo obývané Slovákmi, kde stavali sa proti ich ďalšiemu postupu geografické a prirodzené prekážky. A, slávna poslanecká snemovňa, vzdor tomuto 150 rokov trvajúcemu intenzívnemu súžitiu Čechov a Slovákov, vzdor tomu, že sme vtedy mali jednotný literárny jazyk, že nebolo zvláštnej spisovnej slovenčiny, že užívaná bola cirkvou a literatúrou tej od vás nenávidenej t. zv. čechoslovenčiny a že bol veľmi intenzívny kultúrny život, lebo táto doba... (Výkřiky posl. dr Jurigy.) ... spadá dohromady s dobou reformačnou, so zakladaním škôl a prizvukovaním a pestovaním materčiny, a pozdejšie s dobami protireformačnými, vzdor tomu, že sme vtedy žili 150 rokov vo spoločnom štátnom útvare, Česi a Slováci úplne oddelene od Maďarov, v intenzívnom kultúrnom a literárnom súžití, predsa len, vážení pánovia, týchto 150 rokov neponechalo znateľnej stopy, lebo po porážke tureckej a po zmene europskej situácie zasa znova vzniká, a to bez zvláštnych ťažkostí, starý uhorský štát šľachtický, spolu s podmaneným Slovenskom. Slávna poslanecká snemovňa, to je najhlavnejším argumentom a nádejou dnešnej maďarskej šľachtickej mentality, lebo oni si povedajú, a toto povedomie všetkými prostriedkami moderného štátu pestujú, že keď týchto 150 rokov oddeleného života od Maďarska nevedelo sa Slovensko navždy vyslobodiť z maďarského života, že ani Československá republika nebude v stave mať takéto výsledky a následky. (Posl. dr Jabloniczky: To je logické!) Tu máme klasického svedka tohoto smýšľania maďarskej mentality! Pomaďarčeného Slováka! Tieto faktá musia i nás činiť pozornými, aby sme sa vystríhali všetkých ľahkomyseľných experimentov, ktoré by mohly znebezpečovať v budúcnosti ťažko vybojovanú jednotu štátnu. (Výkřiky posl. Hlinky.)

Posledné udalosti v zahraničnej politike iste sú takého rázu, že nás musia učiniť pozornými. Minulého týždňa vyšiel článok význačného anglického politika lorda Rothermera v rôznych europských časopisoch, kde tento pán sa prihovára za revíziu trianonského mieru a za to, aby nástupnícke štáty a medzi iným i Československá republika urobila rektifikáciu hraníc v záujme Maďarska. Lord Rothermere odvoláva sa na neprirodzenosť, na nemožnosť ustanovení trianonského mieru a dnes, po 9 rokoch po uzavretí mierovej smluvy ľudia nie bezvýznamní, ale s určitou politickou váhou v zahraničnej politike a vo veľkých zahraničných štátoch takto smýšľajú. Máme my nejaké garancie proti tomu, že za nedlho lord Rothermere alebo iný lord nepríde s nejakým článkom, s nejakým požiadavkom v zahraničnej politike, s tým totiž, že trianonský mier neodpovedá pomerom v strednej Europe, pretože nezabezpečil to, čo zabezpečilo utonujúce sa, ale diplomaticky dobre si počínajúce Maďarsko, keď r. 1919 uzákonilo slovenskú krajinu? Máme nejaké záruky, že niekedy taká situácia nastať nemôže? Ten lord Rothermere bude sa pri tom môcť odvolávať na to, že túto slovenskú krajinu, tento slovenský zákonodarný snem, toho slovenského prezidenta žiada nielen p. Jehlicska v zahraničí, ktorý teraz ponáhľa sa s požiadavkom plebiscitu na Slovensku do Ameriky, aby tam bol prijatý americkým prezidentom, ale žiadajú ho i tuná doma Slováci, žiada ho i strana tak mohutná a početná, ako je strana pána Hlinku a pána Jurigu. (Poslanec dr Juriga: Ty nám vyčítaš, že málo práva sme vydobyli Slovensku!) V očiach zahraničia je táto vládna osnova úspechom nie pána Hlinku a pána Jurigu, ale úspechom toho všeobecného, maďarskou propagandou sústavne živeného, tak zv. slovenského hnutia, ktorého reprezentantom v zahraničí je vláda Jehlicskova a Ungrova a reprezentantom vnútropolitickým strana Hlinkova a Jurigova.

Slávna posl. snemovňa! V zahraničí je toto len epizódou toho všeobecného hnutia, živeného propagandou maďarskou v záujme reštituovania bývalého integerného tisícročného Uhorska. (Výkřiky posl. dr Kubiše.)

Ale vyskytla sa príležitosť priebehom pripravovania tohoto zákona, aby sa táto ťažká osudná chyba nejakým spôsobom napravila, paralyzovala, aby sa uskutočnenie t. zv. krajiny nedialo ako uskutočnenie čiastky uhorského štátneho práva, ale aby sa to dialo ako uskutočňovanie československého štátneho práva, nášho zvláštneho, originálneho, vyvierajúceho z podstaty, z existencie Československej republiky. My sme vtedy, keď sme videli, že väčšinové strany odhodlané sú k prevedeniu zemského systému, pokúsili sa opraviť osnovu túto v tomto smysle a navrhli sme, aby slovenská zem, (Posl. dr Juriga: Krajina!) krajina bola utvorená takým spôsobom, že by v nej sústredení boli všetci Slováci žijúci v tejto republike, tedy nielen Slováci z bývalého Uhorska, ale i Slováci v historických zemiach, predovšetkým Slováci moravskí, aby teda moravské Slovensko pripojené bolo k novej utvoriť sa majúcej krajine alebo zemi slovenskej. (Výkřiky posl. dr Jurigy.)

Slávna poslanecká snemovňa! Pri tejto veci vykľulo sa šidlo z vreca, lebo páni z ľudovej strany boli prví, ktorí stavali sa a ktorí stavajú sa proti tomu, aby Slováci uhorskí spojiť sa mohli so Slovákmi moravskými.

Pri tejto veci sa dokázalo, že to hovorenie o sebaurčovacom práve slovenského národa je len prázdnou frázou, že to nie je úprimne mienené, lebo jestli sebaurčenie Slovákov, tak sebaurčenie všetkých Slovákov. (Výborně! - Hlasy: On jich žádá!) Ja som ich žiadal, ale vy ich nechcete, lebo vy nezastávate myšlienku slovenskú, t. j. československú, lebo myšlienka slovenská môže byť len myšlienka československá (Výborně! Potlesk.) a tá myšlienka, ktorú hájite vy, je myšlienka uhroslovenská, (Potlesk.) čo dokazujete tým, že zamietate naše návrhy na pripojenie moravského Slovenska.

Slávna poslanecká snemovňa, ukázalo sa pri tejto veci, že i väčšinové strany české nedívajú sa na celú vec zo zorného uhlu vyššieho, historického, ale čiste strannícko-politického, keď pri tejto veci, ktorá by mohla paralyzovať to zahraničné úsilie nepriateľov tejto republiky, úplne zluhaly a zklamaly a nepoužily tejto príležitosti, aby spravily zákon, ktorý by bol skutočne zabezpečil existenciu republiky.

Spomenul som československého rozkolu. Bol tu prítomný p. minister dr Hodža, ktorý tento výraz prvý raz uviedol do slovenského literárneho i politického života. Pán minister dr Hodža napísal vo vojne knižku, jednu z najskvelejších kníh našej slovenskej literatúry a túto knihu tituloval "Československý rozkol". V tejto knihe uviedol svoje literárne a politické kredo. V tejto knihe uviedol zásady, ktorými díva sa na otázku československú. Kniha táto zaoberá sa otázkou vyvinutia sa zvláštnej literárnej reči slovenskej. Zavedenie literárnej reči slovenskej nazval on literárnym, vedeckým rozkolom, rozkolom československým. Ale pán minister dr Hodža v tejto knihe uviedol i nový moment, do vtedy nie dosť zdôraznený, to je, že literárna reč slovenská ďakuje svoj pôvod nie dôvodom a uváženiam takým, ktoré boly do tej doby považované za smerodajné. Do vydania knihy Hodžovej bol panujúci názor v literatúre slovenskej ten, že Ľudevít Štúr založil slovenský literárny jazyk k vôli demokratickej myšlienke, k vôli tomu, aby získal pomocou slovenčiny slovenský ľud pre myšlienku československú a slaviansku. Ten samý dôvod uviedol i pán referent dr Kramář, ako hlavný dôvod tohoto vládneho návrhu, keď hovoril: "Musíme utvořit slovenskou krajinu, abychom takovým způsobem vzbudili zvláštní slovenský patriotismus, aby takovým způsobem mohl vzniknouti československý patriotismus." To bol dlho panujúci názor tiež o dôvodoch vzniku literárnej slovenčiny a pán Milan Hodža tento názor úplne podvrátil touto velkou, 400 stránkovou knihou, doloženou literárnymi, historickými i politickými dokladmi a argumenty. On dokázal, že nie myšlienka demokratická to bola, ktorá viedla Ľudevíta Štúra ku vzniku zvláštnej literárnej reči, ale myšlienka aristokratická, myšlienka zemianska, myšlienka môcť získať pomocou slovenčiny aristokraciu, zemianstvo pre myšlienku slovenskú a československú. (Výkřiky posl. dr Jurigy.) P. minister Hodža v úvode tejto knihy shrnul všetko to, čo obsažené je na týchto 400 stranách, keď povedal túto krásnu, pravdivú sentenciu: "Áno, slovenčina tak, ako nám ju osnoval Štúr a stvrdil vývoj uhorských vecí r. 1859, bola politikum, a to - povedzme si do prosta - politicum hungaricum." (Potlesk.) Štúrova koncepcia dokázala sa omylnou, zemianstvo a aristokracia pre Slovákov získaná nebola, naopak, oni sa stali našimi najkrutejšími prenasledovateľmi. A teraz ten samý muž, ktorý takto ujasnil najvýznačnejší a najosudnejší fakt slovenskej historie, prichádza s vládnou osnovou, založenou na ním vyvrátených a historiou dezavuovaných Štúrovských koncepciách, (Výkřiky posl. dr Jurigy.) s osnovou, ktorú budúci historik charakterizovať bude môcť variovanými slovami p. ministra Hodžu: "Áno, slovenská krajina tak, ako nám ju osnoval Milan Hodža a potvrdil československý snem r. 1927, bola politikum, a to - povedzme si do prosta - politicum hungaricum." (Potlesk čsl. poslanců soc. demokratických.) My proti tejto osnove sa staviame i z týchto dôvodov. My proti nej budeme hlasovať, my za ňu zodpovednosť nenesieme. Zodpovednosť za všetko, čo nasledovať bude, nesiete vy. (Výborně! - Potlesk poslanců čsl. strany soc. demokratické.)

Předseda (zvoní): Dalším řečníkem je p. posl. Burian. Dávám mu slovo.

Posl. Burian: Ctěná sněmovno! Při čtení a posuzování vládní předlohy a zprávy ústavně-právního výboru o t. zv. správní reformě vtírá se nám nepřetržitě do hlav jedna myšlenka: největší a nejnenáviděnější policajt starého Rakouska pověstný Bach vstal z mrtvých. A při tom tragikomická pro dnešní české vládní politiky je okolnost, že toho starého habsburského reakcionáře a pleticháře vytáhli z hrobu ti, kteří o sobě celá desetiletí vykládali, že bojují proti rakušáckému zpátečnictví, kteří namlouvali širokým masám československého lidu, že jim přinesou zlatou, krásnou, českou svobodu. Nejtrapnější však bude, že obnovení a zhoršení černožlutých předpisů podepsáno bude mužem, který napsal zvláštní spis o Havlíčkovi, jenž byl Bachovým absolutismem tolik mučen, který vyhlášen byl za vítěze nad Habsburky. Bachův duch nevyšel však z hrobu v oné podobě, jak tam byl uložen Rakouskem prohranou válkou r. 1859, ale v Československu vzrostl do ohromných rozměrů, takže bude nyní pronikati silněji a ostřeji do žil pracujícího lidu. Nejsou to jen paragrafy o trestní pravomoci politických úřadů, proč prohlašujeme zákon ten za reakcionářský, za starorakušácký, za bachovský, ale Kramářovo, Černého a Švehlovo obnovení bachovštiny je ve všech svých částech nehorázným klackem proti pracujícímu lidu. Zákon tento není vůbec jen tak prostě zákonem o samosprávě a proti samosprávě, ale je to ve skutečnosti zákon o absolutní pravomoci ministerstva vnitra, je to zákon o policejní diktatuře policejního kapitalistického státu proti pracujícímu lidu. V tom vidíme jeho podstatu, v tom je podstata tohoto zákona. Jestli zde byly vedeny různé debaty o tom, je-li tento zákon výhodnější pro Slovensko nebo výhodnější pro Němce, jestli zde byly vedeny debaty o tom, jsou-li správnější župy či země, jestliže dokonce zde byly vedeny debaty o tom, máme-li se vrátiti k tradici starých Slovanů, kteří ještě žili v jeskyních nebo starých Slovanů Cyrilometodějských nebo jiných a jestli se zde pořádalo takové rozmanité závodění v patriotismu, tak, pánové, to není podstatou tohoto zákona: každý zákon musíme zkoumati s toho hlediska, zda je prospěchem dělnické třídy či nikoliv. Ba dokonce i přísná ustanovení kteréhokoliv zákona zase jen s tohoto hlediska zkoumáme. Jsme případně pro přísná ustanovení, ale přísná ustanovení proti korupčníkům, vykořisťovatelům, lichvářům, zdražovatelům životních potřeb, proti celému panství kapitalistické třídy, ale jinak posuzujeme přísná opatření, když jdou proti dělnické třídě a tak tomu je zde v tomto zákoně. Dělnictvo naučilo se dnes již jinak dívati se na kapitalistický stát i když má formu demokratické republiky a proto také, jestliže dnes můj předřečník právě se zde honosil tím, jak bojováno bylo kdysi dělnictvem na Slovensku proti komunismu, o čemž také mám své pochybnosti, mohu dnes klidně prohlásiti, že do jakékoliv nové války proti komunismu nikdy dělnictvo české nebo slovenské nebo německé zde v republice nepůjde. (Potlesk komunistických poslanců.)

Projednávaný zákon proti samosprávě je prozatím jakýmsi posledním článkem onoho dosavadního řetězu budování kapitalistické státní moci v Československu. Zákon proti odborovým organisacím, zákon na ochranu kapitalistického státu, zákon náhubkový proti tisku dělnickému, odnětí volebního práva vojákům, to byly první základní kameny i zdiva kapitalistického státu.

Nyní reakční tato budova zákonem české, slovenské a německé buržoasie proti samosprávě, zákonem pro policejní diktaturu dostane se pod střechu, čímž ovšem nepravím, že je to už poslední slovo reakcionářské kapitalistické třídy. Mnohé další činy budou ještě následovati, leč do jisté míry dočasně v oboru t. zv. státotvorném, ne v ostatních oborech, budou nyní vedoucí měšťácké kruhy poněkud uspokojeny. Dílo zbudování kapitalistického státu se jim zdařilo, takže my právě proto při tomto posledním hlavním článku tohoto reakčního řetězu máme všechny důvody, abychom dělníkům vysvětlili: Zde máte poučení, zde máte zkušenosti o tom, co je to stát.

Když my komunisté říkáme, že i demokratický stát za vlády kapitalismu je státem třídním, státem buržoasie proti pracujícímu lidu, že tudíž proletariát musí si vybudovati své vlastní formy státní, nové orgány státní moci, slyšíme ihned se všech stran volání, že my komunisté nemáme tudíž žádného práva, abychom se zastávali práv občanských, práv pracujícího lidu. Mluvíme-li o tom, že je potřebno energicky, železnou rukou zakročiti proti politické moci vykořisťující kapitalistické třídy, odpovídají naši odpůrci logikou ochromených na mozku, že je dovoleno připravovati o práva vykořisťované masy pracujícího lidu.

Otázka správného stanoviska dělnictva ke státu a demokracii je tak důležitá, že právě u příležitosti projednávání předlohy, která jedná o výkonné moci státu, je účelno objasniti stanovisko to tak srozumitelným a populárním způsobem, aby bylo pochopeno každým. Naše stanovisko je v podstatě zcela jednoduché. K jeho vysvětlení volím nejprve obraz.

Představme si vězení. Takové žaláře mohou býti zařízeny různým způsobem. Proti dnešním žalářům, kde uvězněni jsou vězňové jednotlivě v kobkách, proti dnešním barbarským formám žalářování nešťastných obětí dnešních neurovnaných společenských poměrů, mohli bychom si představiti také věznice jinak zařízené, v nichž vězňům by se dostávalo různých důležitých práv, na základě jichž mohli by se na př. mimo své kobky účelně shromažďovati, užitečně se zaměstnávati, podle libosti všechno čísti a podobného více. Zajisté každý rozumný člověk dal by přednost takto zařízeným žalářům. Při tom však právě to je zvláště významné, že jedni by taková opatření odůvodňovali láskou k bližnímu, humanitou, všeobecným duchem demokracie, kdežto komunisté by vycházeli s hlediska zcela jiného: ne prostě s hledisek humanitních či všeobecně demokratických zásad, nýbrž s hlediska toho, že z vězňů, kteří by měli určitá dalekosáhlá práva, mohli by se lépe a lehčeji později státi řádní, svobodní občané.

Uvádíme tento prostý příklad úmyslně, poněvadž každý dělník sociálně-demokratický, každý jiný dělník kteréhokoliv přesvědčení, musí se tu rychle orientovati, musí tu ihned poznati, že vězení nepřestalo by býti vězením ani tam, kde vězňové by měli svá práva.

A tím je dán příspěvek k orientaci politické, která pochopitelně bývá někdy tak těžká. Před státem absolutistickým, reakcionářským dáváme přednost státu, kde pracující lid má právo shromažďovati se, spolčovati, tiskem se uvědomovati, konati volby do všech sborů, spravovat se, nečiníme tak však z důvodů všeobecně demokratických, ze zásad metafysických, ztrnulých, nýbrž díváme se na věc prakticky; činíme tak proto, poněvadž jsme přesvědčeni, že pomocí těchto práv může dělnictvo lépe vyspěti v takovou moc, aby se mohlo rychleji osvoboditi.

Do hlav dělníků musíme a budeme nepřetržitě vštěpovati ze zkušeností a ze skutečnosti čerpanou myšlenku: Co je to kapitalistický stát ve kterékoli formě? Všecky kapitalistické státy jsou pro dělníky jen nesmírnými žaláři a vězeními; na tom ničeho nemůže měniti demokracie, ničeho "vlastní", "osvobozený" stát národní. Jsme však rozhodnými stoupenci a zastánci všech práv pracujícího lidu. Práv těchto potřebují dělníci. drobní zemědělci a státní i soukromí zaměstnanci jako pepře a soli. Pomocí jich má dělnictvo prosazovati své denní životní potřeby, pomocí jich má pracující lid prolomiti zdi svého žaláře. S tohoto základního stanoviska posuzujeme projednávané předlohy o samosprávě a volebním právu do samosprávních korporací.

Žijeme v období kapitalistické stabilisace a reakce, kdy buržoasie kapitalistický žalář pro dělníky zařizuje co nejtvrději, co nejhůře, co nejkrutěji. Jaký je charakter vládního díla o výkonné moci státu? Jdou-li dnes všechny měšťácké strany proti lidové samosprávě, činí tak proto, aby kapitalistické vězení bylo pro pracující lid zařízeno podobně policejně a nesnesitelně, jako zařízeny jsou kriminály. Dělníci, drobní zemědělci, státní zaměstnanci mají ve svých kobkách, které přikázány jsou jim na t. zv. svobodě, býti uzavřeni co nejtěsněji, aby se nemohli navzájem dohodnouti, aby jejich vliv ve státě byl co nejvíce omezen, aby nemohli plně načerpati svých velikých politických sil, aby zůstali ujařmeni pod jhem svých utiskovatelů a aby nikdy nemohli se dostati na slunce skutečné sociální svobody. Všichni občani v Československé republice mají býti nepřetržitě jednou nohou ve skutečných kriminálech. Po uskutečnění tohoto zákona budou brány československých kriminálů nepřetržitě otevřeny pro všech 13 mil. obyvatelů tohoto státu. Ač sociální svobodu pracující lid v kapitalistických státech až dosud neměl a míti nemůže, byla zde přece jen aspoň určitá míra nepatrné osobní svobody a bezpečnosti. Nyní také osobní svoboda a bezpečnost všeho občanstva v Československu budou zničeny.

Při posuzování zákonů o samosprávě vidíme, jak bezohledně a nevybíravě postupuje kapitalistická třída, aby uhájila své panství, aby proti pracujícímu lidu mohla prosazovati kterýkoli svůj nápad a výmysl. Dřívější reakční zákony byly více namířeny proti určitým kapitalistické vládě nepohodlným politickým a odborovým směrům dělnictva, tento reakční zákon je s celou ostrostí těžce nabitého válečného děla namířen proti každému volnějšímu pohybu občanů všech vrstev vystupujících na ochranu svých práv. Dřívější zákony byly obráceny proti revolučnímu, ba i jen třídnímu rozmachu dělnictva, tento zákon dřívější zákony doplňuje v tomto směru, ale kromě toho jde tak daleko, že s nebývalou neurvalostí samovládců nařizuje všemu občanstvu absolutní poddanskou osobní poslušnost. Zákon tento připomíná nám nejhorší dobu absolutismu monarchistického, kdy vladaři tehdejších dob žádali, aby lid je ctil a měl je v úctě také v těch případech, když by oni sami proti lidu se dopouštěli činů sebe ukrutnějších. Také v kapitalistické demokratické republice dnešní vladaři nechtějí býti skromnější a nechtějí se spokojiti s menší poslušností, s menším pokořením lidu. Věru zvláště to budiž řečeno také proto, poněvadž na zákoně mají svůj podíl také němečtí poslanci - že zákon ten je způsobilý, aby rychle vyvolal v občanstvu nálady, jak je ve Vilému Tellu tlumočil Schiller: "Eine Grenze hat Tyrannenmacht, wenn der Bedrückte nirgends Recht kann finden, wenn unerträglich wird die Last...

Že charakteristika reakčního díla proti správní reformě jest správnou, o tom uvedu nyní alespoň několik dokladů.

Po celou řadu desítek let slibovaly všechny české strany lidu, že si bude sám vládnouti, a nyní všechny tyto sliby cynicky šlapou nohama. "Kde je ta reakce?" volal v pondělí pan dr Kramář. Opravdu, zde nejsou jednotlivé činy reakce, zde není jen jednoduchá reakce, zde je celý rafinovaně a dokonale vybudovaný systém reakce, zde jsou pravé orgie reakčního režimu. Před válkou vydáno bylo vědecké dílo "Česká politika", do něhož napsali úvahy četní vědečtí čeští universitní profesoři. R. 1907 vyšla druhá část druhého dílu, v níž byla uveřejněna pojednání o správě státu. Konservativní profesor dr Albín Bráf zahájil svou úvahu o českém pojmu samosprávy těmito větami: "Samospráva náleží k ideálům českého lidu. Utvořil si o ní určitý svůj obraz a obklopil jej září nedotknutelnosti. Vyjadřujeť si jím útvar samosprávy jediné, pravé a ryzí. Kde asi ve světě je uskutečněn, jasně neví, leč pokládá za zřejmé, že je uskutečněn všude, kde svobody politické jsou vyvinuty nejdokonaleji." Zemřelý prof. dr Albín Bráf nebyl žádným krasořečníkem, psal vždy věcně. Dal-li se strhnouti k takovýmto větám, vyjadřoval tím jen mírně náladu širokých mas politicky uvědomělého lidu. Dojista je jen logickým závěrem Bráfových vět, že splnění svého ideálu očekával lid od svého českého samostatného státu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP