Čtvrtek 7. dubna 1927

V sklárskom priemysle bolo zamestnané r. 1919 vyše 3500 robotníkov, dnes ani nie celých 500. V chemickom priemysle podľa výkazu výročnej zprávy Sväzu priemyselníkov z r. 1926 len 45% kapacity bolo využité. Zo 6000 robotníkov zamestnaných pri plnom prevádzaní len 3000 bolo zamestnané. V zápalkárni z 1200 robotníkov, zamestnaných pri plnej kapacite, pracovalo len 600. U papierieň a celulózok, ktoré, doteraz najmenej boly postihnuté kolonizačnou politikou čsl. buržoázie, v poslednej dobe sa prikročilo ku zastaveniu jednotlivých závodov a koncentrovaniu ich výroby do podnikov zázemia, patriacich papierovému kartelu v Československu. Ide tu najprv o papiereň v Slabošovciach a celulózku v Hôrke. V týchto dvoch závodoch je zamestnané asi 1000 robotníkov a mimo toho v lesných prácach je zamestnané ešte raz toľko a je pochopiteľné, že proti tomuto úmyslu kapitalistov robotníci a roľníci celého vidieku týchto gemerských dolín jednohlasne sa postavili a zahájili boj za udržanie týchto dvoch závodov. Následkom odporu obyvateľstva vláda dočasne ustúpila od prevedenia likvidácie papierne v Slabošovciach a celulózky v Hôrke, ale všetky zjavy nasvedčujú tomu, že vláda medzinárodnej buržoázie za účasti ľudovej strany prevedie tento pre robotníctvo katastrofálny plán, zjednotený odpor zjednoteného proletariátu ich neprinúti ku vzdaniu sa tohoto plánu.

Pozemková reforma tak, ako je prevádzaná na Slovensku, vôbec neukojí hlad po pôde. Veľká väčšina pozemkov, určená pre parceláciu podľa plánu Pozemkového úradu, bude kolonizovaná českými legionármi a agrárnymi zbohatlíky. Teda roľnícky ľud pôdu nedostane a následkom kolonizácie pôdy i prácu ztratia na veľkostatku, lebo kolonisti si pôdu obrobia sami a robotníci stávajú sa vyhnancami sveta.

Že nezamestnanosť vyvrchoľuje sa na nebývalú výšku a že možnosť výživy je na najnižšom stupni, ukazuje najlepšie vysťahovalecká štatistika Československej republiky.

Podľa štátneho úradu štatistického celkový počet osôb, ktorým sa daly vysťahovalecké pasy, robí za mesiace január až september 1926 z celej republiky 19.629 osôb, na ktorom počte participuje Slovensko 10.801. Teda zo Slovenska samotného o veľa viac vysťahovalcov máme ako z ostatných časti Československej republiky dohromady. (Různé výkřiky komunistických poslanců.)

Uvedené dáta dokazujú, že kolonizačná politika systematicky a plánovite prevádzaná na Slovensku, doniesla svoje ovocie. Priemysel je zničený a len trosky jestvujú ešte, ktorých osud je už tiež zpečatený. Desaťtisíce robotníkov vyhodených z práce následkom trvalej nezamestnanosti sú hospodársky úplne vyčerpaní, zničení a márne čakajú na pomoc od kapitalistov a ich vlády. Zemerobotníctvo a maloroľníci následkom kolonizovania pôdy ztrácajú možnosť výživy. Práve z týchto príčin a následkom prevalenia daňových bremien na bedrá pracujúcich roľníkov a stredný ch vrstiev sa tieto zproletarizujú. Pomoc od vlády taktiež márne očakávajú.

Hlinkova ľudová strana, ktorá niekoľko rokov hlásala boj proti kolonizačnej politike všenárodnej koalície, dnes, keď vstúpila do vlády, prevádza tú istú politiku, s tým rozdielom, že ešte vo väčšom a rýchlejšom tempe. (Výkřiky ľudových poslanců slovenských.) Vy tiež inak hovoríte doma, než čo tu robíte. V Banskej Štiavnici sľubujete tamojšiemu robotníctvu, že mu dáte prácu a chlieb a tu sa staviate proti tomu a všemožným spôsobom znemožňujete, aby mohli dostať drahotných prídavkov, ktoré dostávali ešte počas Maďarska, a tam ten druhý pán (k posl. Čillíkovi), ktorý je tam v Podbrezovej, tiež by sa neopovážil povedať to úprimne robotníctvu do ma, čo tuná robí. Doma hovorí, že áno, my budeme pracovať a pracujeme, aby ste sa dostali všetci do práce, aby ste dostali drahotné prídavky, ale tuná hlasuje opozične. (Výkřiky.) Ale všetko to, čo robíte, koniec-koncov otvorí oči pracujúcemu ľudu slovenskému a vás stihne taký osud, aký stihol sociálnych demokratov za ich zradu. (Výborné! Potlesk komunistických poslanců.)

Pracujúci ľud Slovenska jasne vidí, že ho zradili nielen sociálni demokrati, ale i Hlinkova ľudová strana a strana Szent-Iványovcov a preto im už neverí. Pracujúci ľud Slovenska ale musí si uvedomiť, že v kolonizačnej politike a v ožobračovaní Slovenska bude sa pokračovať až do tej doby, kým sa nespojí a nevytvorí jednotný, mohutný front všetkých ubiedených proti medzinárodnej buržoáznej vláde, musí si uvedomiť, že len vtedy sa stane zmena v jeho prospech, keď celý buržoázny systém zvrhneme a vybudujeme vládu robotníkov a roľníkov. (Výborně! Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda dr Buday (zvoní): Ďalším rečníkem je p. posl. Bečák. Dávam mu slovo. (Předsednictví se ujal předseda Malypetr.)

Posl. Bečák: Slavná sněmovno! Vláda vzala sobě za úkol upevniti náš mladý stát, což nejlépe se státi může jeho vnitřním zabezpečením. Jsme státem převážně zemědělským. V jeho půdě skrývá se ohromné jmění národní, v lidu, který tuto půdu obdělává, ohromná pracovní energie. Obého je třeba využíti k dosažení zvětšené zemědělské výroby, tím spěti k soběstačnosti, a dosažením rentability zemědělské výroby k pevnému zabezpečení našeho státu a jeho dalšího rozvoje.

Proto chápu se slova v debatě o státní účetní uzávěrce za r. 1924, poněvadž výsledky v uzávěrce neodpovídají těmto intencím vládním, poněvadž zemědělství nebylo tou měrou podpořeno, jak toho svým významem zasluhuje, a proto dotknu se krátce jen otázek čistě hospodářských.

Není sporu o tom, že je potřebí, aby vláda podporovala měrou největší meliorace, regulace, elektrisaci, kanalisaci, jejichž důležitost a národohospodářský význam byl v tomto domě již několikráte zdůrazněn. Mně je líto, že vláda podle uzávěrky za r. 1924 tak malou pozornost věnovala agrárním operacím, uvedeným v uzávěrce ministerstva zemědělství, kap. 18, tit. 3, § 4. Agrární operace, v prvé řadě zcelování hospodářských pozemků má pro naši republiku s hlediska soukromo- i národohospodářského takovou důležitost, že je potřebí o jejich urychlené provádění nejen na Moravě, nýbrž i v oblasti celého státu co nejhouževnatěji usilovati.

Jaký význam soukromohospodářský zcelování pozemků pro jednotlivé majitele chová je nejlepším vysvědčením, že zcelování hospodářských pozemků bylo na Moravě dobrovolně provedeno asi ve 160 obcích a dnes 80 obcí ještě po řadu let se tohoto dobrodiní domáhá.

S hlediska národohospodářského chtěl bych říci, že prvním a hlavním předpokladem každého podnikání je rentabilita. Abych dlouhými výpočty neunavoval, dovoluji si vážené pány kolegy poukázati na časový spisek ministerstva zemědělství ročník I, čís. 3 sepsaný p. radou inž. Traitnerem, v němž je poukázáno, že roztříštěnost a špatné útvary selských pozemků v historických zemích zaviňují roční ztrátu vyjádřenou v metrácích zrní celkem 41.000 vagonů. O to zvýšila by se takto tuzemská výroba, nehledě k ohromnému finančnímu efektu, jenž representuje za takto více vytvořeně hodnoty roční příjem jen 738 mil. Kč.

Leč k takto dosažitelnému přímému zisku ze zcelování pozemků vyplývajícímu třeba ještě připojiti zisk nepřímý, jejž hledati dlužno v úspoře výrobních nákladů, v úspoře pracovních sil a potahů, v používání hospodářských strojů, v úspěšnějším používání strojených hnojiv, v zmenšení nebezpečí před škůdci atd., zkrátka v možnosti intensivnějšího a racionelnějšího obdělávání hospodářských pozemků vůbec. Tento nepřímý zisk možno oceniti 20% provozovacích výloh, což opětně v historických zemích odpovídá roční úspoře asi 600 milionů korun. Tato ohromná čísla, slavná sněmovno, nehledě ke zkušenostem ve 160 vyspělých moravských obcích, poukazují nejlépe na ohromný význam agrárních operací a proto zajisté zcela oprávněně nejen v zájmu zemědělství, nýbrž i státu samého je, žádám-li vládu, aby řešení tohoto velkolepého problému věnovala svou plnou pozornost a vydáním účelně upraveného zcelovacího zákona toto podnikání urychlila a taktéž i finančně podpořila.

Pro tento účel byla v rozpočtu na rok 1924 zařazena položka 2,337.555 Kč, která vyčerpána nebyla, neboť vydáno bylo pouze 1,930.731 Kč 60 hal. a ušetřeno tak ve státní pokladně 376.823 Kč 39 hal., ač výdaje právě na tento účel vynaložené byly by tou nejlepší investicí, kterou stát může učiniti. A poněvadž při provádění zcelování je zvýšena potřeba pracovních sil, mohlo by se i v tomto případě dostati práce nezaměstnaným dělníkům, jimž stát na podpoře v nezaměstnanosti vyplatil r. 1924 o 83,084.827 Kč více, než bylo rozpočtem preliminováno.

Snížení výdajů na agrární operace odůvodňuje se ve zprávě vysvětlivkou číslo 614 neobsazením části systemisovaných míst pro nedostatek kulturně technických inženýrů. Poněvadž zcelování a jeho úřady měl jsem příležitost poznati hodně zblízka, budiž mi prominuto, že s tímto odůvodněním nemohu se spokojiti. Podle mého skromného názoru je třeba u agrárního úřadu více pomocných sil se středoškolským vzděláním než kulturně technických inženýrů. Ve stavu úřednictva u agrárních operací na Moravě jsou 3 místní komisaři, 3 správcové oddělení, 36 vysokoškolských úředníků a 19 úředníků středoškoláků.

Budiž mi prominuto, když řeknu zde názor našeho zemědělce, který se velmi diví, když vymezníkování pozemků, sázení hranečníků, děje se za osobní asistence rady, nebo i dokonce vrch. rady agrárních operací, úředníka drahého, když práci tuto lehce a taktéž dobře by obstarati mohl úředník se vzděláním středoškolským. Vedle této práce je ještě celá řada prací čistě mechanických, které by lehce vyřízeny býti mohly úředníky se středoškolským vzděláním, čímž značně ulehčilo by se vysokoškolským úředníkům za práci zodpovědným, kteří by čas svůj věnovati mohli věcem důležitějším. To by neprospělo jen značnému urychlení zcelovacích prací, nýbrž i věci samé.

Žádám proto vládu, aby tato položka v rozpočtu na r. 1928 byla tak upravena, aby ministerstvo zemědělství co nejrychleji mohlo doplniti agrární úřady dostatečným počtem prováděcích orgánů, pracovníků plně věci oddaných a pro svou odpovědnou a choulostivou činnost zvláště vyškolených.

Podle nynějšího stavu je přihlášeno o zcelování 80 nových obcí. V řízení zcelovacím nachází se 50 obcí, a agrární úřady podle nynějšího stavu jsou s to při největším napětí během roku provésti zcelování jen v 15 obcích, čímž dotyčné obce hospodářsky trpí.

Ze 2.537 obcí na Moravě s plochou 1,228.228 ha, kde by se podle statistických výpočtů mělo zcelování pozemků vzhledem na rozkouskovanost půdy provésti, provedeno do konce r. 1921 pouze ve 139 obcích s plochou asi 77 ha. Budou-li práce zcelovací postupovati tak, jak to nynější stav personálu dovoluje, trvalo by to asi 167 roků, než by celá plocha jen na Moravě, která zcelování vyžaduje, byla zcelena.

Právě nynější hospodářská tíseň vyžaduje nezbytně, aby tato tak významná akce provedena byla v době nejkratší. Zemědělství našeho státu stojí na výši doby a bývá obdivováno cizinci, kteří k nám dojíždějí tyto poměry studovati, leč chceme-li, aby náš mladý stát, jehož produkce vysazena je světové konkurenci, v boji o své bytí obstál v době, kdy celá produkce jest zatížena ohromnými daněmi, samosprávnými přirážkami a různými povinnostmi na různé sociální zařízení, jež výrobky naše činí drahými a na světovém trhu konkurence neschopnými, musíme svá zemědělství také náležitě podporovati.

Z toho důvodu záleží nám na tom, aby položka výzkumnictví nebyla příliš zkracována a snižována, jak vidno z úzávěrky státních účtů za r. 1924, kdy z rozpočtu na výzkumnictví ve výši 19,390.069 Kč jeví se náležitost pouze 14,192.040 Kč, menší tedy o 5 mil. 198.028 tisíc Kč.

Záleží nám na tom nejen z našeho vlastního interesu, nýbrž ze zájmu státního, aby vedle průmyslu i zemědělství stálo neustále na výši doby, předčilo své sousedy, což se může státi, když vymoženosti - poznatky vědy vyzkoušené v praksi ve výzkumných ústavech - stanou se v nejkratší době majetkem nejširších vrstev.

Nemohu při této příležitosti nepoukázati na chov hovězího dobytka a jeho podporu. Podle uzávěrky za r. 1924 vyplacen byl téměř celý rozpočtený obnos 2 mil. Kč, který skutečné potřebě zcela neodpovídá. Chceme-li v oboru živočišné produkce dospěti k soběstačnosti, musejí veřejní činitelé podpořiti v plné míře chov plemenného materiálu a udržování vzorných plemenníků.

Při té příležitosti nemalou váhu kladu na chlévní kontrolu, jíž se také nedostává plného porozumění na směrodatných místech. Dovedu sám oceniti její význam, poněvadž jsem o výsledcích z vlastní zkušenosti informován. Řádným upravením krmných dávek při spotřebě pouze v hospodářství vyrobených krmiv dosáhlo se v jistém obvodu u nás na Moravě během dvou roků zvýšené dojivosti u jedné dojnice o 200 až 1000 litrů mléka. Průměr v obvodě, kde bylo kontrolováno 160 dojnic, činil 400 l a celková roční dojivost zvýšena v obvodě o 64.000 l.

Prosím, i zde jsou cesty k tvoření nových hodnot a je povinností státu, aby tuto dobrou snahu všestranně podpořil, neboť její rychlý rozmach neznamená jen zvýšení rentability v zemědělství a tím jeho zdatnosti, nýbrž tvoření nových národohospodářských hodnot a tím také větší bohatství státu.

Dotkl-li jsem se produkce živočišné, nemohu opominouti chov koní. V produkci koně prožíváme dnes těžkou krisi odbytovou i cenovou. Velmi značné ztráty způsobené ve stavu koní válkou byly rychle - aspoň kvantitativně - doplněny, takže podle posledního sčítání hospodářského zvířectva provedeného ke dni 31. prosince 1925 máme již 740.076 koní, t. j. o 6.5% více než v r. 1910, tedy před válkou. Tento fakt je jistě překvapující, uvážíme-li, že potřeba koní jak v průmyslu a v živnostech, tak i v zemědělství je následkem stále se šířícího soustavného nahrazování koní motorovou silou stále menší a menší.

Počítáme-li podle různého použití koní v jednotlivých zemích nebo krajích s 5 až 7% ročním úbytkem dospělých koní, činí roční potřeba k doplnění nastalých ztrát asi 45.000 koní, zatím co roční přírůstek hříbat je t. č. asi 55.000 kusů. Máme tedy dnes nadprodukci koní a nemáme na ně odbytu. Předválečná zahraniční odbytiště jsou nám následkem nepříznivých valutárních poměrů našich sousedních zemí a v důsledku jejich snahy po soběstačnosti také v tomto oboru živočišné produkce téměř úplně uzavřeny. Za to však naopak z některých zahraničních zemí (Maďarska, Rumunska, Polska a S. H. S.) jsou k nám koně dováženy, poněvadž produkce koní v těchto zemích je následkem příznivějších podmínek lacinější než u nás. Tak r. 1925 bylo k nám dovezeno 7.948 koní ze zahraničí v ceně 28,748.000 Kč a vyvezeno jen 1443 koní v ceně 4,257.000 Kč. Červnovým zákonem z r. 1926 provedené zvýšení cla na koně nemělo prozatím vlivu na omezení importu koní. A tak nezbývá než starati se o to, aby veškerá potřeba koní na území našeho státu byla uhrazována výhradně z našeho domácího chovu. Na prvém místě přichází tu v úvahu naše vojenská správa, jejíž každoroční potřeba činí 3.000 koní v okrouhlé ceně 20 mil. Kč. Je ovšem pravda, že se vojenská správa v poslední době snaží nakupovati koně také přímo od našich chovatelů, ale značná část jejího kontingentu koní je ještě pořád uhražována ze zahraničí. Vojenská správa požaduje pro své účely bezvadného, korektně stavěného koně ve stáří 4 až 7 let. Naši rolničtí chovatelé nemají při intensivním hospodaření jednoduše možnosti, aby poskytli svým hříbatům nutného pastevního odchovu a aby je až do tohoto stáří mohli ponechati nepoužité v práci. Je-li tedy povinností vojenské správy, aby se snažila uhraditi veškerou potřebu koní z našeho domácího chovu, je nezbytno, aby se postarala o řádný racionelní odchov koní, určených pro armádu, to jest, aby nakupovala od rolníků mimo dospělé koně také hříbata a vychovávala si je dále ve svých hříbárnách. Jen tak se staneme v doplňování vojenských koní u nás soběstačnými a jen tak získá vojenská správa pro své účely z našeho domácího chovu, na nějž zůstane v případě válečného konfliktu zcela odkázána, v každém ohledu vyhovující materiál. A tak miliony, které dnes vyvážíme za vojenské koně do ciziny, zůstanou v zemi ku prospěchu a zvelebení domácího chovu.

Řekl jsem již, že v poslední době dějí se slibné pokusy o nákupy koní pro vojenskou správu z našich rolnických chovů. Při dobré vůli se strany remontní komise dalo by se jistě nakoupiti mnohem více. Je třeba dobře znáti našeho rolníka, podle toho s ním při nákupu jednati a vlídným jednáním jej získati. Pro pohotovost armády má chov koní eminentní význam. Je tudíž na vojenské správě, aby se vší opravdovostí snažila se uhraditi veškeru potřebu svých koní z našich rolnických chovů a tím zajistila si trvalý pramen nákupní v dobách dobrých i zlých. Vhodnou a účelnou podporou zemědělské výroby a jejich jednotlivých odvětví dosáhneme rentability zemědělského podnikání a tím umožníme, aby zemědělec co poplatník státu mohl konati svou povinnost. Tím teprve přikročiti můžeme k zabezpečení těch různých zařízení státních, které ve směru sociálním zašly snad už příliš daleko. Přejeme to však všem hospodářsky slabým občanům tohoto státu, ale žádáme, aby i oni uznali právo existence těch pracovníků na půdě, kteří lopotnou prací, mnohdy za mrazu, deště, bláta a nepohody dobývají lidstvu jeho chleba. Je to rolník, je to náš zemědělský dělník. Budiž mi proto dovoleno při této příležitosti vzpomenouti i zájmů našeho dělnictva.

Byl jsem pozván do schůze zemědělského a lesního dělnictva, kterou uspořádála Odborová jednota zemědělských a lesních zaměstnanců pro okres přerovský v Přerově. Mohu říci, že jsem byl velmi překvapen hojnou účastí zemědělského a lesního dělnictva na této schůzi, které se sešlo, aby porokovalo o svých bolestech a potřebách.

Na této schůzi stěžovali si delegáti zemědělského dělnictva z více než 20 obcí přítomných, zejména do nepřiměřeného zatížení, které přináší zákon o sociálním pojištění. Jeden deputátník uváděl příklad ze své rodiny, kde jest jich pojištěno 5 osob, a sice on sám, žena, 2 dcery a syn. (Posl. Chalupník: To nebyli dělníci!) To byli dělníci, pane kolego! Všichni jsou odkázáni pracovati pouze na zemědělství nebo v lese a všichni jsou nuceni přispívati na sociální pojištění. Rodina tato platí měsíčně za 5 osob okrouhle Kč 120 jen na pojištění sociální, kromě pojištění nemocenského, a není při tom ještě pojištěna proti úrazu. Platí tedy tato rodina ročně na sociální pojištění okrouhle 750 Kč a kromě toho zaměstnavatel platí 750 Kč ročně za tuto rodinu. Béře tedy Ústřední sociální pojišťovna za tuto rodinu 1500 Kč ročně na pojistném.

Není to, slavná sněmovno, příliš značné zatížení rodiny zemědělského dělníka a současně zaměstnavatele-zemědělce, který zaměstnává pouze 5 pracovních sil? Třeba přirovnati zatížení rodiny úřednické neb zřízenecké pensijním pojištěním na základě zákona z r. 1920. Úředník nebo zřízenec jest pojištěn sám jako živitel rodiny a platí nejvyšší pojistné měsíčně 45 Kč a zaměstnavatel rovněž 45 Kč. Ročně platí zde tedy rodina úředníka neb zřízence 540 Kč na pensijní pojištění, kdežto rodina zemědělského dělníka je nucena platiti 750 Kč. (Posl. Chalupník: Tam jsou jen dvě osoby!) Prosím, já na to přijdu, pane kolego. Jest to značný nepoměr, slavná sněmovno, zvláště přihlížíme-li k okolnosti, že z 5členné rodiny zemědělského dělníka - a počítám pouze platovou třídu B, která zaplatí se zaměstnavatelem ročně 1500 Kč, - nebude bráti kromě menšího odbytného patrně nikdo rentu, nebo jen rentu nepatrnou a v pozdních letech. (Výkřiky posl. Johanise.) Když totiž zemře muž deputátník, nemá žena a děti, když vydělávají a jsou pojištěni, žádných nároků na rentu vdovskou a sirotčí a dostanou pouze jednou pro vždy nepatrné odbytné. Zemře-li žena deputátníkova později než muž, opakuje se tentýž případ, děti nedostanou zase ničeho a tak vyznělo pojištění rodičů naprázdno. Dvě dcery z rodiny deputátníkovy se provdají za domkáře nebo živnostníka a ztratí vše, co do pojišťovny vložily, a syn se osamostatní a opakuje se u něho totéž. (Výkřiky posl. Johanise.) To je, pane kolego, velmi špatný rub sociálního pojištění, na který se nepamatovalo, a není přece myslitelné, aby takové pojištění nebylo novelisováno a nebylo přizpůsobeno poměrům zemědělského dělníka a poměrům zemědělců vůbec. (Výkřiky posl. Johanise.)

Na schůzi bylo také poukazováno na to, že se pojišťují zbytečně mladiství dělníci, takřka děti, kteří by pak musili čekati na starobní rentu snad více než 50 roků. Zemědělské dělnictvo na schůzi přerovské žádá proto zjednodušení celého pojištění, jeho zlevnění a vypuštění z pojištění osob mladistvých a takových osob, které nevedou samostatnou domácnost. Zemědělské a lesní dělnictvo říká správně: Pojistěte raději živitele rodiny dokonale, aby platil jeden, a aby druzí, když se živiteli rodiny něco stane, brali pojistné, a ne, jak je tomu dnes, aby jich platilo pět, a na konec aby nebral žádný ničeho. (Výkřiky posl. Johanise.) Zemědělské dělnictvo žádá, aby při novelisaci zákona o sociálním pojištění bylo pamatováno na pojištění proti úrazu, kteréžto pojištění je v zemědělství a lesnictví naprosto nedostatečné. Zemědělské a lesní dělnictvo nepřeje si, aby jeho pojištění bylo vyřešeno současně s pojištěním dělnickým v úrazových pojišťovnách, které zemědělskému dělnictvu pro svou drahou správu a také jinak nevyhovují, nýbrž zemědělské a lesní dělnictvo žádá důrazně, aby při novelisaci zákona o sociálním pojištění bylo pojištění zemědělské úplně osamostatněno, zjednodušeno. (Výkřiky.)

Zemědělské a lesní dělnictvo stěžuje si, že se mu nedostává ani zdaleka z prostředků veřejných těch výhod a podpor, jakých se dostává ostatním vrstvám, ač zemědělský a lesní dělník má delší pracovní dobu než dělníci druzí a obstarává spolu se zemědělcem samostatným výživu pro celý národ. Zemědělské a lesní dělnictvo uznává sice dobrou snahu zemědělských rad, která se projevuje určitými odměnami za delší služby v zemědělství a lesnictví vykonané, žádá však, aby zejména z peněz státních byly odměny déle sloužícím zaměstnancům na půdě poskytovány takovým způsobem, aby se jich nedostávalo zaměstnancům těmto teprve po 40 nebo 50 letých službách a v míře poměrně skrovné, nýbrž (Výkřiky.), aby byly poskytovány odměny zaměstnancům na půdě také za služební dobu kratší a měrou vydatnější.

Na schůzi přerovské přítomné lesní dělnictvo projevilo přání, aby vláda působila k tomu, aby také pro lesní dělnictvo byly sjednávány určité směrnice platové za práci v lese. Doufám, že ministerstvo zemědělství, zvláště pak jeho sociální odbor bude se touto otázkou zabývati. (Výkřiky.)

Mohu s dobrým svědomím prohlásiti, že velmi rád splnil jsem svůj úkol, který mně byl na schůzi přerovské zemědělským dělnictvem a zaměstnanci na půdě vůbec uložen, a prosím, aby slavná sněmovna a zejména vláda věnovaly otázkám zaměstnanců na půdě zvýšenou pozornost (Výkřiky.), neboť stav tak důležitý toho plně zasluhuje.

Mohu prohlásiti za stranu, ke které kladu si za čest náležeti, že budeme se otázkami zemědělského a lesního dělnictva velmi vážně zabývati, neboť jsou to lidé naši, s námi na půdě pracující pro celý národ. (Výkřiky socialistických a komunistických poslanců.) Slavná sněmovno, tam bylo dělnictvo až z Pohoří od Frenštátska. (Opětné výkřiky socialistických a komunistických poslanců.) To není pravda! (Hlas: To je pravda!) To jsou důvěrníci našich dělníků z celé oblasti jižní a východní Moravy.

Slavná sněmovno, prohlížíme-li uzávěrku státního účtu za r. 1924, poznáváme, že zemědělství nebylo věnováno tolik pozornosti, kolik podle svého významu zasluhuje. My však přes to budeme hlasovati pro uzávěrku sněmovně předloženou.

Bohužel mentalita tohoto domu ještě dnes nespravedlivě odhaduje postavení zemědělcovo v tomto státě, vidí v něm jen člověka žijícího v přepychu, bez citu pro člověka hospodářsky slabého. Opak je však pravdou! Nejlepší vysvětlení o skvělé existenci našeho zemědělství jest patrno z hypotekárního zadlužení.

Venkovské nemovitosti byly zadluženy r. 1922 ve výši 6.395 mil., r. 1923 ve výši 7.720 mil., r. 1924 ve výši 8.963 mil., r. 1925 ve výši 10.073 milionů. Tak vypadá skutečnost, vážení přátelé, a argumenty by byly proti tomu cifry, kdybyste je přinesli a přinésti je máte možnost. (Posl. Johanis: Vždyť vy mluvíte nepravdu!) Máte možnost je opraviti. Nebudu mluviti déle. Volám, přátelé: Pamatujte: Chudý sedlák, chudý stát. Nepodlamujte sílu a moc naší prvovýroby; saháte tak na základy státu, jehož zemědělství bylo, je a bude vždy věrnou a pevnou oporou. (Výborně! Potlesk poslanců republikánské strany.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP