Úterý 5. dubna 1927

Na Balkáně vytlačuje náš průmysl Italie, na západě Německo a Anglie a na východ nesmíme. Jugoslavie, Francie i Polsko začínají revidovati svoje odmítavé stanovisko k Rusku. Neděláme si přehnaných nadějí o zahrnutí dodávkami našeho průmyslu v případě uznání Ruska de jure. Ale je-li zle a náš průmysl trpí latentní krisí jako v přítomné době, pak nám musí býti všechny, i menší dodávky jako oživení našeho národního hospodářství prospěšné a vítané.

Národní demokracie béře si na svědomí v těchto otázkách hospodářských více, než může unésti. Strana se 13 poslaneckými mandáty nesmí hospodářsky terorisovati celý stát, všechny ostatní politické strany. Páni budou ovšem poukazovati na souhlas s jejich politikou a na některé organisační úspěchy i mezi dělnictvem. To jest ovšem právě nejsmutnější kapitola strany vítězící terorem a penězi. Národní demokracie sáhla k hospodářskému a existenčnímu teroru teprve potom, když se jí podařilo přitažením luďáků vytvořiti reakční vládu a majoritu. Za spoluvlády socialistů nikdy by se byli fabrikanti k teroru neodvážili sáhnouti. Národní demokracie vyvoláváním fašismu a tlakem na odvislé dělnictvo a zaměstnance chce hojiti katastrofální svoje volební ztráty. V revolučním Národním shromáždění zasedalo 42 nár. demokratických poslanců. Ve volbách r. 1920 bylo jich zvoleno již jen 19. A po 15. listopadu 1925 zbylo jich jen 13. Ještě jedny nebo dvoje volby a národní demokracie byla by bývala politicky rozdrcena. Toho se lekl bankovní kapitál, fabrikanti, majitelé domů atd. a proto se sahá i k násilnému získávání voličů a stoupenců. Národní socialisté varují zejména min. předsedu Švehlu, aby nepřipustil toto zjevné porušování existujících zákonů. Terorisování dělnictva u fy Bartoň, Čerych, Hernych, Knotek atd. trpěti nadále nebudeme. Vlastenečtí teroristé a kupovači duší nechápou ani, jaký strašný příklad zvůle dávají německo-židovsko-maďarskému kapitálu. Kdyby se nár. demokratických method chytili německo-židovští průmyslníci, zejména v pohraničních krajích, a za chléb a práci donucovali československé dělnictvo a zaměstnance k národní zradě a volbě německých kandidátů, pak, běda, jsme ztraceni.

Všechny tyto neslýchané útoky a podskoky reakce volají socialistické strany k obraně a proti útoku. Dnešní koalice nechť vezme na vědomí, že nepovládne v tomto státě na věky. I jim přijde chvíle krise a pádu. Kdyby stálými provokacemi a ničením všech sociálních vymožeností porevolučních vydráždili socialistické strany k protiodvetám, potom běda kapitálu a zejména římské reakci v tomto státě, až by socialistické strany přišly k vládě.

Ústava naše je krásná. Základy naší republiky byly demokratické. Co se stalo zlého v posledním roce, musí socialistické strany houževnatou a nekonečnou prací organisační znovu napravovati. Proto voláme ke všemu dělnictvu a ke všem zaměstnancům: Hlavy vzhůru, ještě není dokončen život a boj těchto generací. Netrpěli jsme za hranicemi i zde ve válce tak krutě, aby se u nás mohli Němci, Maďaři, klerikálové a zlatí bolševici roztahovati.

Varujeme dnešní koalici a ohlašujeme stejně bezohlednou politiku a odpor proti jejich útoku, pakli neustane v činění škody na národním charakteru státu a ústavě republiky a zájmech životních všeho pracujícího lidu. (Výborně! Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Místopředseda Horák (zvoní): Dále je ke slovu přihlášen p. posl. Simm. Uděluji mu slovo.

Posl. Simm (německy): Slavná sněmovno! Dalo se očekávati a této naději vyšlo také předsednictvo sněmovny vstříc, že se o zprávě o závěrečném účtu státu za rok 1924 rozpřede všeobecná hospodářská rozprava. Předmět denního pořadu, o němž referuje pan dr Hnídek, jest takového rázu, že dráždí, aby se pojednalo o veškerých hospodářských problémech státu. Činíme-li to dnes, neděje se to ovšem po prvé. Domnívám se, že jsme použili každé příležitosti, abychom vůči odpovědným činitelům obchodní a hospodářské politiky vystoupili jako připomínatelé a varovatelé, jistě však také jako ukazovatelé cesty. Zakládáme si na tom, že i jako oposiční poslanci dali jsme hospodářskému životu, pro nějž každý závěrečný účet státu jest jen obraz znázorněný čísly, mnohý užitečný podnět. Ovšem mnohé naše stanovisko bylo spojeno i s momenty politickými. To však jest přirozené, žijeme-li v době, kdy zřetelněji než kdy jindy všechno svědčí o tom, jak obchodní a hospodářská politika souvisí s čistě politickými otázkami. Dnes nechci ani zaujmouti stanovisko ke všeobecným otázkám státu po stránce hospodářské, chci se jen pokusiti objasniti na jednom případě hospodářské krise celkové poměry, na jednom případě hospodářské krise, jak se projevuje v úpadku hospodářské oblasti, která kdysi patřila mezi nejpřednější nositele veškerého státního hospodářství, v úpadku jablonecké hospodářské oblasti.

Krise v této hospodářské oblasti stala se přímo katastrofou, jejíž řešení vyžaduje největšího zájmu, největší práce odpovědných činitelů, aby byla zdolána. Jest všeobecně známo, že po této stránce odpovědní činitelé státu v uplynulé době nepostupovali takovým způsobem, jak by bylo třeba. Bylo by bývalo třeba, aby se krise v jabloneckém okrese, která se v posledním týdnu změnila přímo v katastrofu, stala pro vládu mene tekel. Nemůžeme však konstatovati, že by se to bylo stalo, ačkoliv jeden člověk, pan ministr obchodu, jistě se snažil krisi rozřešiti. Avšak všeobecná státní správa zůstala vůči této krisi úplně bez zájmu a na to dnes žalujeme. Musíme dnes na to žalovati proto, že v posledních dnech našel se způsob, pokus o rozřešení, který nemůžeme rozhodně přijmouti, který musíme s největší rázností odmítnouti.

V noci s neděle na pondělí s 3. na 4. duben vydala jablonecká okresní politická správa pro jabloneckou hospodářskou oblast vyhlášku tohoto znění:

"V poslední době byla část zdejšího okresu jevištěm politování hodných výtržností, při čemž byl porušen veřejný pokoj a řád a také ohrožena bezpečnost osoby a majetku.

Vzhledem k těmto událostem jsem nucen pro celý soudní okres tanvaldský a pro obce Lučany nad Nisou, Josefodol a Dolní Maxov v soudním okrese Jablonec n. Nisou na základě §§ 22 a 35, od. A min. nařízení ze dne 19. ledna 1853, č. 10 ř. z., učiniti tato mimořádná opatření:

1. Schůze lidí a srocování na veřejných místech a náměstích jsou co nejpřísněji zakázány.

2. Po 9. hodině večer nesmí se nikdo zdržovati na ulici, domovní dveře buďtež tuto hodinu uzavřeny. Přednostové domácnosti a zaměstnavatelé jsou povinni podle § 281 tr. z. pečovati o to, aby nikdo z domácích lidí neopustil po 9. hodině večer dům. Děti a mladistvé osoby do 16 let nesmějí se zdržovati na ulici ani v denních hodinách bez naléhavých důvodů.

3. Policejní uzavírací hodina pro hostinské a výčepní živnosti stanoví se na 9 hodin večer. Po uplynutí této hodiny nesmí v oněch místnostech prodlévati žádní hosté.

Proti těm, kteří by nedbali těchto předpisů, zvláště však proti výtržnostem jakéhokoliv druhu, zakročí se bezohledně všemi prostředky veřejné moci. Spáchané přestupky budou trestány s největší přísností podle příslušných předpisů (§§ 7 a 11 nařízení ze dne 20. dubna 1854, č. 96 ř. z., nebo živn. řádu).

Kdo neuposlechne úředníků nebo stráže, vyzvou-li dav, aby se rozešel, dopouští se přečinu shluknutí podle § 283 tr. z.

Obyvatelstvo se důrazně vybízí, aby dbalo zákonů a nařízení úřadu a za všech okolností zachovalo rozvahu, pokoj a řád, poněvadž jinak by se musilo použíti nejpřísnějších opatření, a bylo-li by třeba, musilo by býti vyhlášeno stanné právo.

Okresní politická správa v Jablonci n. N., dne 3. dubna 1917. Za vládního radu Putze v. r."

Jest to kus války v míru, kterou prožíváme v území, které, jak jsem již řekl, pracovalo dosud vzorně, v území, které dosud bylo závažnou částí hospodářství tohoto státu. Tohoto zjevu, vydání výjimečných opatření v jabloneckém hospodářském území, nemůžeme přejíti bez povšimnutí. Jest třeba, abychom poněkud více osvětlili vlastní důvody a příčiny tohoto výjimečného stavu pro území našeho, státu, než to snad činí toto opatření jablonecké okresní politické správy, které jako odůvodnění uvádí pro toto opatření několik vět, v nichž praví: "V poslední době byla část zdejšího okresu jevištěm politování hodných výtržností, při čemž byl porušen veřejný pokoj a řád a také ohrožena bezpečnost osoby a majetku, jímž se tedy jen konstatuje něco, co se stalo, snad ve větší míře, než se skutečně stalo, jež však není na žádný způsob ochotno poněkud důkladněji se zabývati příčinami a důvody všech těchto událostí. Jest tedy třeba napraviti poněkud tuto vadu řízení jablonecké okresní politické správy, která přece řídí záležitosti vlády v této hospodářské oblasti, a s tohoto místa poněkud vylíčiti důvody a příčiny, všechny ty události v jabloneckém okrese, v tomto vynikajícím hospodářském území. Tato otázka není nezajímavá a nesmí býti nezajímavá pro žádného z vás.

Co bylo vlastně příčinou všech těch událostí v posledních dnech v jabloneckém okrese? Slova, která jsem pronesl úvodem, naznačovala již vznik těchto těžkých krisí. Jablonecké průmyslové území jest již 4 léta, od roku 1922 jevištěm velmi těžkých existenčních bojů nejen menšiny lidí, jevištěm těžkých existenčních bojů lidí, kterých, kdybychom k nim připočetli všechny příslušníky jejich rodin, bylo by několik set tisíc. Existenční boj, mohlo by se mi namítnouti, jest snad také jinde, dnešního dne jest snad všude, tento důvod není tedy asi na místě. Smím však zde, a to jsa si plně vědom odpovědnosti svých slov, tvrditi, že existenční boj na Jablonecku jest mnohem horší než v jiném průmyslovém území tohoto státu a než v jiném průmyslovém odvětví. Víme a známe všeobecný stav, víme, že veškeré hospodářství tohoto státu trpí již po léta a strádá, avšak některá odvětví celého hospodářství přece jen v posledních letech mohly se z krise zotaviti aspoň malým obdobím nové práce, ačkoliv víme, že žádné průmyslové odvětví nemohlo se nikdy dostati do řádných kolejí i v tomto období, snad výjimečně se odchylujícím od ostatního stavu. Byla však přece průmyslová odvětví a části celkového hospodářství, které se přece aspoň dočasně zotavily ze všeobecné krise, trvající od převratu, zvláště průmyslová odvětví, která se zabývala výrobou předmětů, důležitých pro život, na příklad textilní průmysl a snad i jiné. Jablonecký průmysl prožívá však po výjimečné konjunktuře, která byla úplně nepřirozená, asi v letech 1919 a 1920, od této doby neustálou krisi a nemohl se již zotaviti, a to proto, poněvadž všeobecná krise na světovém hospodářském trhu vedla k tomu, že ve spotřebě zboží vyráběného v tomto průmyslu - neboť jde většinou o luxusní zboží - nastala všude stagnace. To jest jistě důvodem, že žádný průmysl nemusil tolik trpěti těžkými poválečnými poměry, jako průmysl jablonecký. A dalším důvodem snad jest, že trhem tohoto průmyslu byl celý svět. Není tím příliš mnoho řečeno. Nebylo jediné evropské ani mimoevropské země, žádné mimoevropské kolonie, která patřila evropskému státu, která by nebyla trhem jabloneckého průmyslu, a jestliže došlo, byť i jen v některé části světa, ať již to je dálný východ nebo západ, k nějakému kolísání hospodářské rovnováhy, vždy to ucítil jablonecký průmysl. Dalším důvodem pro krisi v tomto průmyslovém odvětví jest ráz jabloneckého průmyslu, který jest tak jemného ústrojí, tak jemné konstrukce, že mnohem více reaguje na kolísání světového hospodářství než snad silnější průmysl. Již častěji porovnával jsem jablonecké průmyslové území se seismografem, přístrojem k měření zemětřesení, který všechno ví, kde je na světě nějaký nepokoj. To jsou důvody pro to, že v posledních dnech došlo v tomto hospodářském odvětví v jabloneckém obvodu k výtržnostem, jež nazývá vyhláška politování hodnými, jimiž byl porušen veřejný pokoj a řád a ohrožena bezpečnost osoby a majetku.

Krátce jsem vylíčil důvody a příčiny těžkých krisí, které v jabloneckém průmyslovém území statisíce lidí, abych tak řekl, vyšinuly z kolejí jejich existence. Jest samozřejmé, že mezi příčinami, které jsem zde vylíčil a které jsou více světového rázu, jest ještě mnoho jiných příčin, které přispěly ke zhoršení krise. Důvody, o nichž bych musil rovněž podrobněji promluviti, jsou více vnitrostátní povahy. Záleží v zanedbání odpovědné obchodní a hospodářské politiky snad v tom směru, že nebyly uzavřeny potřebné obchodní smlouvy. Nesmíme říci, že by se bylo v uplynulé době postupovalo v tomto směru oním tempem, jak by to bylo bývalo účelné. Konstatujeme také tuto vadu rázu státohospodářského a obchodně politického, poněvadž také byla jednou příčinou krise. Třetím důvodem krise v jabloneckém průmyslu bylo to, že v tomto průmyslovém odvětví došlo v posledních letech k těžkým a významným převratům ve výrobním procesu. V posledních dvou letech došlo k přeměně od ruční práce k práci strojové v takovém tempu, že se mu nemohlo stačiti. Došlo však také v obchodu k jistým změnám, které rovněž měly těžký vliv na celou situaci jabloneckého průmyslu. To všecko jest důvodem, že se v tomto území octlo tisíce lidí bez jakékoliv možnosti pracovati a tím vydělávati, čeho potřebují k vydržování svého života. Neboť vidíme, že jen prací lze získati peníze, jimiž pak lze uhraditi živobytí jednotlivcovo a rodiny vůbec. To vedlo nyní k poměrům, na něž tolik naříkáme a o nichž bychom si přáli, aby vzbudily všeobecný zájem odpovědných činitelů ve státě. Jenom lidé, žijící bez odpovědnosti, mohou tvrditi, že oni postižení lidé mohou ty poměry ještě snášeti. Neříkám to nadarmo, neboť vím, že ministerstvo dostává častokráte informace o krisi v jabloneckém hospodářském území, které mají ony zprávy seslabiti, a to z velmi pochopitelných důvodů. Pan ministr obchodu jest ve sněmovně přítomen a žádám ho, aby se nedával informovati jen jednou stranou, nýbrž aby uvážil také informace od lidí, kteří se octli ve velmi těžké situaci, od lidí, kteří často žijí za poměrů, které se již podobají poměrům - mluvil jsem již o tom v těchto dnech jednou na veřejné schůzi - jež musili prožíti tisíce a tisíce lidí, když došlo k téže přeměně ruční práce v práci strojovou v tkalcovství.

Máme dnes pracovní poměry, jimž byste, kdybych vám je chtěl vylíčiti, ani nevěřili, které však přes to existují, a přál bych si, aby je odpovědní činitelé náležitě poznali, nejlépe návštěvou těchto krajů. Máme domácí dělníky, jimž se nedopřává dobrodiní, aby v 8mihodinové době pracovní vydělali to, čeho jest třeba k zachování života. Máme domácí dělníky, kteří žijí s rodinami v pracovních poměrech přímo jedinečného druhu, které znamenají nejnižší stav existenční možnosti pro člověka. V jabloneckém hospodářském území nejsou řídké případy, kdy domácí dělník pracuje 16 hodin denně. Jeho žena ho podporuje ještě asi osmihodinovou dobou pracovní. Dále mu pomáhají dvě děti, které podporují otce osm hodin denně. Rodina domácího dělníka pracuje denně 32 hodin nebo počítáno týdně 192 pracovních hodin a tato rodina vydělá dohromady právě tolik, kolik jest třeba, aby se udržela při životě. Těchto věcí nelze přejíti bez povšimnutí, tyto věci musí býti pověděny, zvláště proto, aby odpovědní činitelé ministerstva obchodu byli přinuceni tyto poměry studovati jednou na místě samém. Rozhodně však musí býti tyto poměry jakýmsi mene tekel. Toto vylíčení bylo by ještě drastičtější, kdybych líčil, jak zavedením strojové výroby méněcenného zboží tisíce kvalifikovaných dělníků, kteří se dosud touto výrobou zabývali ručně, bylo vyloučeno z tohoto pracovního procesu. Zvláště brusiči skla byli úplně vyloučeni z tohoto pracovního procesu tím, že výroba používá jistých nepřijatelných metod. To jsou příčiny, proč dělnictvo tohoto území - bylo jich tisíce - avšak i všichni jiní, jejichž hospodářskou oporou jest příjem pracujících lidí, dne 21. března 1927 byli nuceni ohromným projevem v Jablonci nad Nisou upozorniti odpovědné činitele státu na své životní poměry, zvláště proto, aby vláda učinila pomocná opatření. Tento projev, k němuž došlo před několika týdny, ačkoliv se ho zúčastnilo jistě na 15.000 lidí, a to dělníků i živnostníků, konal se v úplném klidu a pořádku, což jest důkazem, že dělníkům šlo jen o to, aby upozornili na svou nouzi, rozhodně však nikoliv, aby toho použili jako podnětu k výtržnostem a výstřelkům, jichž i my litujeme a jichž neschvalujeme. Právě tento projev měl býti podnětem, aby se s největší péčí přistoupilo k řešení problému jabloneckého průmyslu, a to ihned. Nestalo se to a snad to bylo důvodem, že se po 8 dnech, 27. března 1927 na Tanvaldsku opakovaly demonstrace, které pak ve Smržovce vedly k několika výtržnostem, při nichž ovšem nikdo nepřišel o život a dělníci jen vyházeli na ulici z několika závodů méněcenné zboží, jehož výroba vyřadila kvalitní dělníky z výrobního procesu. Avšak tyto výtržnosti nebyly by dostatečným důvodem k výjimečným opatřením, jež učinila okresní politická správa v noci s neděle 3. dubna na pondělí dne 4. dubna v tanvaldském soudním okrese a v několika obcích okresu jabloneckého. Mělo býti napraveno omeškání, že vláda nezaujala ihned stanovisko k problému jabloneckého průmyslu. Avšak místo toho jablonecká okresní politická správa uznala za dobré - a ona jest přece prvním informátorem vlády - vyhlásiti nad oním územím výjimečný stav, který jest spojen s velmi těžkými omezeními svobody jednotlivcovy a má důležitý vliv hospodářský. Rozhodně musím zde ještě jednou říci, že tímto opatřením jablonecké okresní politické správy není tento problém rozřešen, a nemá-li vláda na tuto otázku jiné odpovědi, nelze mluviti o vážné snaze tento problém řešiti. Vím, že se s tímto míněním všichni neztotožňují, říkám docela otevřeně, že pan ministr obchodu sleduje tuto otázku se zájmem, avšak pan ministr obchodu musí také vyvinouti potřebnou sílu, pan ministr obchodu musí se zvláště přičiniti, aby zlomil pasivní odpor jistých činitelů v jabloneckém hospodářském území, kteří překážejí rozřešení krise, a to rozřešení všem snesitelnému, nebo kteří by to řešení mohli při nejmenším aspoň dočasně překaziti. Proti těmto činitelům musil by se pan ministr obchodu postaviti s nutnou energií.

Jestliže jsme pojednali o jádru příčin a důvodů těchto těžkých hospodářských poměrů onoho kraje a pokusili se poraditi prostředky a způsoby, jak bylo by lze krisi zdolati, uvedli jsme ovšem nejprve věci všeobecné povahy. Jest to v povaze věci. Uvažujeme nejprve o cestě, která snad povede k tomu, aby se především sjednaly se sousedními státy slušné obchodní a smluvní poměry, také jako o cestě, která může vésti k rozřešení naší zvláštní krise v jablonecké průmyslové oblasti. Zvláště by prospělo již v nejbližší době, kdybychom na příklad zvěděli o vyřízení obchodní smlouvy s Německem, se státem, který právě pro jablonecký průmysl má nesmírný význam, poněvadž od jakživa byl hlavním odběratelem jablonecké výroby. Prosíme pana ministra obchodu, aby v tomto směru podporoval práce, pokud jest to možno, aby byly brzy skončeny. Jako zástupce jabloneckého okresu prosím, abyste při těchto vyjednáváních věnovali zvláštní pozornost jabloneckému sklářskému průmyslu. Ani pro stát to nebude bez prospěchu.

V souvislosti s touto zprávou vyzýváme také státní správu, aby své hospodářství spravovala poněkud rozuměji. Jest třeba, aby ohromné daně byly sníženy, poněvadž konec konců také to jest důvodem, proč tolik lidí jest vyřazeno z práce. Pokud jde o poměry na Jablonecku, prosím pana ministra obchodu ještě dále, aby co nejdříve byl již vyřízen zákon o nekalé soutěži. Ve vyřízení tohoto zákona vidíme přece jen možnost čeliti jistým methodám na Jablonecku, zvláště v obchodu, které podstatně přispěly ke zhoršení krise.

V této souvislosti musím také žádati, aby byla ihned učiněna pomocná opatření pro zoufalé dělnictvo. Jest třeba, abychom lidem, kteří pozbyli práce, trochu pomohli nejen zákonem o podpoře nezaměstnaných, nýbrž, poněvadž jest to mimořádný případ krise, abychom sáhli také k mimořádné podpoře.

Jako poslední požadavek - a jest to požadavek, který pokládám pro tuto chvíli za nejdůležitější - žádám, aby ihned byla zrušena výjimečná opatření v jabloneckém okrese. Dělnictvo všeho druhu z jabloneckého okresu, ať již jde o dělnictvo, dodavatele, výrobce nebo vývozce, bude dosti ukázněné - opakuji to - aby se klidně snažilo rozřešiti onu otázku, zvláště spatří-li, že odpovědní činitelé snaží se tuto otázku rozřešiti. Neučiní žádné opatření, aby musily zakročiti bodáky. Především tedy žádám, aby byl ihned zrušen výjimečný stav pro Tanvaldsko a několik obcí v jabloneckém okrese. (Potlesk poslanců něm. nár. soc. strany dělnické.)

Místopředseda Horák (zvoní): Dalším řečníkem je pan posl. Náprstek. Uděluji mu slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP