Čtvrtek 4. března 1926

Místopředseda Stivín (zvoní): Žádám pana posl. Kurťaka, aby nerušil jednání schůze.

Ministr dr Viškovský (pokračuje): Pan posl. dr Gáti pravil, že Maďaři prý v leckterém ohledu byli mnohem demokratičtější, zejména v soudnictví. Nechci o této věci mnoho mluviti a také není, myslím, třeba ztráceti o ní mnoho slov. Dovolte mi jen, abych poukázal k monstrosnímu procesu v Marmarošské Sihoti, a z toho vysvitne celá demokratičnost maďarské justice, na kterou odvažujete se dnes poukazovati oproti justici naší. Vaši krajané, členové vaší národnosti, tam vytrpěli pravé mučednictví a celá Evropa se třásla nad tím, co se může díti v oboru soudnictví v maďarském státě. (Hluk. Výkřiky na levici. - Místopředseda Stivín zvoní.)

Pan posl. dr Gáti také, poukázal k tomu, že pro politické věci byly u Maďarů poroty a že obyvatelstvo mohlo býti souzeno lidem pro politické věci. (Hluk. Výkřiky na levici: Ano, byly tam poroty!) Ano, je to pravda, byly to poroty, ale poroty, které byly v sídle soudní tabule, poroty, které skládaly se čistě z Maďarů (Výkřiky, odpor na levici.) a které odsuzovaly šmahem rusínský lid. (Hluk.) Doufám, pánové, že také tento váš argument nebude přijat s žádným nadšením ve vaší zemi, až budou čísti toto velebení maďarského soudnictví vaši přátelé a konnacionálové. (Hluk. Výkřiky na levici.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Žádám o klid.

Ministr dr Viškovský (pokračuje): Pan posl. de Witte nedal si pochopitelně ujíti příležitost, aby v dnešní debatě nedotknul se také známých událostí v Karlových Varech, kterých my všichni upřímně musíme litovati. Jestliže, pánové, neodpovídám na jednotlivé výroky p. posl. de Witte, činím to jen proto, poněvadž nechci dnes přecházeti na jinou půdu, chci se držeti předmětu samého, (Výkřiky na levici. Místopředseda Stivín zvoní.) O těchto věcech bude provedena debata. Ani vláda, ani strany koaliční se nevyhýbají této debatě, naopak ji vítají, aby mohly celému,světu ukázati nahotu onoho kverulanství, a tato příležitost naskytne se vám a celému světu, který snad bude poslouchati s sebou, v krátké době.

A jestliže se zde mluvilo o jednání policie a úředníků v Karlových Varech, musím konstatovati jedno již dnes: nesmíte si mysliti - ani v demokracii nesmí se mysliti - že úředník je zde proto, aby mohl býti bez ochrany vydán v šanc nejhorším útokům obyvatelstva. (Potlesk poslanců koaličních. Výkřiky poslanců oposičních.)

Jestliže, pánové, místo toho, abyste volili cestu diskuse o jazykových nařízeních, vyřizujete tyto věci demonstracemi na ulicích, pak musíte také čekati, ze proti kamení postaví se zase moc a zbraně policie. (Výkřiky. Trvalý hluk. - Místopředseda Stivín zvoní.)

Pan posl. dr Koberg tvrdil, že exponovaní čeští úředníci a zejména soudcové nerozumějí duši rusínského lidu, vynášejí pochybené rozsudky a vyvolávají tím nespokojenost lidu. Mně něco podobného není známo, podobné stížnosti nebyly ani justiční správě předloženy, nebyly ani ve veřejném tisku a neslyšel jsem ani konkrétní případ o podobných věcech zde. Nerad bych, aby podobné paušální výtky byly vyslovovány vůči úředníkům, kteří na Podkarpatské Rusi konají poctivě a obětavě svoji úřední povinnost. (Hluk. - Výkřiky posl. Mikulíčka.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Prosím o klid a žádám pana posl. Mikulíčka, aby nerušil jednání schůze.

Ministr dr Viškovský (pokračuje): Velectění pánové a dámy! Na konec chci prohlásiti, že správa justiční učiní vše, aby upravila cestu reaktivování porot na Podkarpatské Rusi, ale musí brániti se tomu, by se tak stalo předčasně a překotně před splněním všech podmínek, poněvadž má přílišný zájem na zdravém soudnictví a chce se vyvarovati všem otřesům důvěry ve výkon spravedlnosti. Takové pokusy by spíše ohrožovaly a oddalovaly aktivování porot, nežli by věci prospěly. Fungování trestního soudnictví na Podkarpatské Rusi není jen zájmem státu, nýbrž i tamního obyvatelstva, a jemu musí také záležeti na tom, aby porotní soudy nebyly ukvapeně aktivovány, nýbrž aby zjednány byly veškeré záruky jejich bezvadného aktivování a bezvadného působení.

Doporučuji slavné sněmovně osnovu zákona ke schválení. (Výborně! Potlesk koaličních poslanců. Výkřiky na levici.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Ke slovu jest dále přihlášen p. posl. Bolen. Uděluji mu slovo.

Posl. Bolen: Paní a pánové! Teprve dnešní ho dne byla vám rozdána odpověď ministra vnitra na interpelaci posl. Hakena, Kreibicha a soudr. o hrubém porušení poslanecké imunity v případě posl. soudr. Steinera musíme se znovu zabývati velmi křiklavým případem dalšího hrubého porušení imunity poslanecké, a to zase na Podkarpatské Rusi. (Výkřiky komunistických poslanců.)

Nejprve několik slov k odpovědi pana ministra vnitra ve věci porušení imunity posl. Steinera. Tato odpověď jest zajímavá tím, že popírá platnost uvozovacího zákona k ústavní listině republiky Československé, neboť se v ní tvrdí, že třeba přihlédnouti také k tomu, že ustanovení §u 117, odst. 6 uherské četnické instrukce, platné dosud na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, připouští, že četník může bez rozkazu z vlastního podnětu zatknouti při činu přistiženého pachatele, kdežto čl. I, odst. 1. zákona ze dne 29. února 1920, čís, 121 Sb. z. a n., stanoví, že zákony odporující ústavní listině, jejím součástkám a zákonům ji měnícím a doplňujícím, jsou neplatné. Proto ohledně imunity poslance nemohou pro četníky a úřady na Slovensku a v Podkarpatské Rusi platiti jiné předpisy, nežli pro četníky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Je to dost smutné, že je v tomto směru nutno poučovati ministra vnitra, který buď z neznalosti věci, nebo, aby vinu četníků jemu podřízených zeslabil, uchyluje se k takovým přímo nemožným a směšným výkladům a tvrzením, jako je to, že četníci na Slovensku jsou vázáni předpisy královských, magnátských Uher. Divně to vypadá, když ústy téhož ministra se mluví o demokratickém režimu na Slovensku a v Podkarpatské Rusi.

Ministr vnitra prohlásil ve své odpovědi, datované 24. února 1926, že činí opatření, aby bezpečnostním orgánům na Slovensku a v Podkarpatské Rusi dostalo se pro výkon jejich služby jasného poučení ohledně imunity členů Národního shromáždění. Jak si tak zvané bezpečnostní orgány na Slovensku a v Podkarpatské Rusi vzaly poučení pana ministra vnitra k srdci, je viděti z tohoto více než křiklavého případu. Ve Velké Sevljuši konala se dne 28. února, čtyři dni po poučení, jehož se dostalo četnickým orgánům od ministra vnitra, veřejná schůze, pořádaná komunistickou stranou. Schůze byla úřady povolena. Zástupcem úřadu byl slúžný Pavlov ze Sevljuše. Mluvil posl. Sedorjako daních a bídě lidu na Podkarpatské Rusi. Jeho řeč přerušovali maďarští iredentisté různými výkřiky; byli pravděpodobně úřady objednáni za týmž účelem. Slúžný chtěl proto schůzi rozpustiti, ale na protest posl. Sedorjaka od tohoto úmyslu upustil, zejména když posl. Sedorjak vyhověl požádání slúžného a vyzval shromážděné, aby se zdrželi výkřiků. Po řeči druhého řečníka a po závěrečném slovu posl. Sedorjaka slúžný schůzi rozpustil pro kritiku zahraniční politiky Československa. Posl. Sedorjak vyzval nato po druhé shromáždění, aby se klidně rozešlo. Slúžný povolal četníky a požádal posl. Sedorjaka, aby znovu vyzval shromáždění k rozchodu. Posl. Sedorjak tak znovu učinil a lid se rozcházel. Posl. Sedorjak obrátil se na slúžného a četnického kapitána, legitimoval se a varoval je, aby svým jednáním nedráždili drobný pracující lid. V odpověď na to vytasil kapitán šavli proti posl. Sedorjakovi a zařval na něho: "Mlčte!" (Výkřiky posl. Kreibicha.) Nato vykřikl "Hurá" a dal povel k útoku na rozcházející se lid, proti němuž asi 20 četníků nastoupilo s napřaženými bajonety hrozně tlukouce lid obušky a kolbami. Při tom srazili k zemi nějakého starce. Posl. Sedorjak odebral se k němu, aby zjistil jeho zranění. Avšak dříve než se tak stalo, nařídil kapitán četníkům, aby posl. Sedorjaka zatkli. Šest četníků obořilo se na posl. Sedorjaka. Jeden mu zasadil velikou ránu obuškem a za sprostých nadávek, smýkajíce jím sem a tam, odvlekli ho do vězení v Sevljuši. Tam mu neurvale prohledali všechny kapsy, všechno, co měl při sobě, peníze, hodinky, kapesní šátek, legitimaci poslaneckou, všechno mu odebrali. Zatím co na žádost posl. Sedorjaka sepisovali protokol o odebraných věcech, přišel kapitán, který se obrátil na četníka se slovy: "Nechte ho!" Nato četníci teprve posl. Sedorjakovi vrátili jeho věci a propustili ho.

Tento případ velmi hrubého porušení poslanecké imunity nemůže poslanecká sněmovna přejíti mlčením, neboť tak hrubé a soustavné porušování poslanecké imunity, jakého jsme v poslední době u nás svědky, zejména při předposledním případu posl. Steinera, nebylo možným ani za starého militaristického a policejního Rakouska, (Výborně! Potlesk komunistických poslanců.) nebylo možným ani v předválečných Tiszových Uhrách. Je nutno, aby se předseda sněmovny a ministr vnitra okamžitě o tomto případě vyslovili. Povinností předsedy sněmovny jako representanta zákonodárné moci je, aby již sám z vlastní iniciativy co nejrozhodněji se opřel proti takovému porušování poslanecké imunity, která se již u nás stává, jakmile jde o oposiční poslance, systémem. Ministr vnitra má nejlepší příležitost, aby od papírových slibů přešel k takovému opatření, které by bylo okamžitě patrno v praxi. Pro celou koalici a celý vládní režim jsou tyto případy příležitostí, aby ukázaly, jak dalece jim záleží ještě na tom, aby úpadek parlamentarismu se neprojevoval aspoň tak čistě policejní zlovůlí, která nadělala za pouhých 8 let více ostudy, rozruchu a škod, nežli policejní zlovůle v Rakousku za 50 let. Zde mohou a musí ukázati koaliční strany, o jakou poslaneckou imunitu běží. Jestli jim jde o pouhou politiku Špilberku, pak ať vezmou na vědomí, že na tuto politiku není potřeba státníků, na to stačí pouhý obyčejný diurnista státního návladnictví. (Výborně! Potlesk komunistických poslanců.)

Místopředseda Stivín (zvoní): Uděluji slovo dalšímu zapsanému řečníku p. posl. Vološinovi.

Posl. Vološin (malorusky): Slavná sněmovno! Když po prvé mohu promluviti s tribuny sněmovny Československé republiky, v níž našel i můj podkarpatoruský národ svou svobodu, před očima mé duše ukazují se vzpomínky bývalých časů, předválečná léta, obrazy strašného úpadku našeho národa, jak po stránce kulturní, tak i hmotné, představuji si chudou verchovinskou chaloupku bez komínu s její doškovou střechou, s malými okénky a chatrným zařízením, s oštěpkem a ovesným chlebem na stole.

Zdá se mi, že slyším smutnou píseň národa, kteráž se rozšiřovala po nivách naší Verchoviny, čtu stížnosti novin o příčinách hlubokého úpadku a báje a zkazky o dobách někdejší slávy a blahobytu předků. Vidím zástup nejzdravějších pracovních sil ruského národa, které se vystěhovaly do daleké ciziny, za veliké moře, aby tam hledaly výdělek, štěstí pro sebe a pro ty, kdož zůstali doma.

Cítím radost našich srdcí, kdy po těžkých dobách a zkouškách světové války vysvitla i pro nás jasná zoře naděje na lepší osud, na svobodu.

Živě si představuji ty, s počátku jen tajné porady, na nichž jsme jednali o prvních zprávách, o vítězství velkých západních států, o Wilsonových bodech.

Jak máme začíti s prací za osvobození?

Na podzim roku 1918 pospíchá náš delegát do Vídně k bratřím haličsko-ukrajinským poslancům, aby tam dostal bližší informace a rady. Přináší nám mnoho srdečných uvítání, mnoho národních odznaků, ale srozumitelnou radu nám naši bratří dáti nemohou. Tehdy ještě nebylo jisté, zdali se Rakousko rozpadne nebo zdali se stane unií svobodných národnostních krajů, mezi nimiž tehdy měla býti i Karpatská Rus, ruská Halič s Podkarpatskou Rusí.

Další dějiny se rychle rozvíjejí. Po konečném vítězství Francouzů a Angličanů nad Němci Habsburkové padli, Maďarsko prohlásilo, že přijímá Wilsonovy body; mělo se přetvořiti ve federační stát samosprávných národních krajů. Také my rychle projevujeme svůj nárok na práva svobody. Organisují se u nás národní rady.

První rada organisovaná v Sihotě, potom přeorganisovaná v Hustě, držela se přirozené zásady: Svůj k svému, převzala ideu spojení všech Rusínů (Malorusů, Ukrajinců) v jeden velký národní stát.

Totéž chtěla i tak zvaná lubovelská národní rada, která spojovala Rusíny ze Spiše, Šaryše a Zemplína.

Třetí tak zvaná užhorodská rada byla spojena s jinými radami a dokud čekala na další rozvoj mezinárodních poměrů, především chtěla zajistiti to, co již konkrétně nám bylo předloženo, t. j. autonomii svého užšího pod karpatoruského území se strany první vlády poválečného Maďarska.

Avšak i to bylo jen jednou etapou dalšího rozvoje událostí. Maďarský zákon X. z r. 1918 o "Ruské Krajině" neuspokojil nás nejen proto, že pouze jedna část podkarpatoruské země měla se dostati autonomní" Ruské Krajině, nýbrž zvláště proto, že praktické provedeni zajištěných nám práv setkalo se s velkým odporem úřednictva a maďarského tisku.

Teprve po tom všem dověděli jsme se o rokování našich amerických bratří Rusínů s p. presidentem Masarykem, teprve ze zápisů, které nám přinesli delegáti pana presidenta, dověděli jsme se, že dokud jsme byli úplně odťati, od celého světa, již v druhé polovici roku 1918 osud náš byl rozhodnut v Americe tak zvanou Filadelfskou deklarací nezávislosti středoevropských národů ze dne 26. října 1918, kterou podepsali mezi jinými prof. T. G. Masaryk za Čechy a dr Řehoř Žatkovič, jako delegát americké národní rady podkarpatských Rusínů.

Zprávy o Wilsonově radě, aby se podkarpatští Rusíni spojili s Čechy a Slováky a o rozhodnutí amerických Rusínů, rychle spojily všechny naše národní rady v jednu centrálu, která již v prvých dnech měsíce ledna 1919 přijala myšlenku, aby se Podkarpatská Rus dobrovolně připojila k Československé republice.

Usnadnily nám tuto práci vzpomínky na vřelé styky mezi českými pracovníky a našimi vlastenci, jak na př. korespondence Durizova s naším biskupem Bačinským za doby císařovny Marie Terezie; zmínka Dobrovského z r. 1814 o podkarpatských Rusínech ve sborníku "Slovanka". Nezapomněli u nás ještě ani na to, že již Palacký v r. 1830 hlásal naše práva na národní svobodu. Nejednou psalo se u nás o čestných, nestranných a bratrských názorech slavného Havlíčka, jenž v článku "Slovan a Čech" roku 1846 vystoupil jako rozhodný protivník bratrovražedné reakce ruského carismu proti Malorusům, jenž nepropagoval nepřátelství vůči Moskvě, ale v zájmu všech slovanských národů žádal, aby si všichni společně pomáhali a to každému i nejmenšímu bratru proti společným nepřátelům.

Hluboko vryly se v naši paměť obrazy slavnostní schůze všech ruských rad v Užhorodě dne 8. května 1919 společně s delegáty částí, tehdy ještě obsazených Rumuny, nezapomene ani jeden z nás, kdož byl tomu přítomen i na svátek vysvěcení našeho historického modrožlutého praporu a na naše vřelé uvítání v Pra ze dne 20. května 1919, kdy naše stočlenná deputace přinesla a slavnostně odevzdala panu presidentovi rozhodnutí naší centrální rady o připojení Podkarpatské Rusi k Československé republice.

Tím byl také rozhodnut náš osud; na základě toho, co jsem uvedl, mírová smlouva připojila zemi podkarpatských Rusínů jako autonomní část k Československé republice.

A dokud za Karpaty na ruských zemích ještě dlouho trval boj, u nás ihned se mohla začíti státotvorná, kulturní a hospodářská práce. Za Karpaty další rozvoj roztrhal náš nešťastný národ na částky, ruská Halič a Volyň byla poddána Polsku; Bukovina, Besarabie a část našeho Marmaroše byla poddána Rumunsku a na bohaté Ukrajině usadily se moskevské sověty.

Před převratem my, podkarpatští Rusíni, byli jsme po národní stránce nejnešťastnější částí našeho národa, a po převratu osud se změnil tak, že z částí roztrženého maloruského národa naše Podkarpatská Rus může se nazvati nejšťastnější, neboť nestranná kritika již prvých let Podkarpatské Rusi musí uznati náš veliký pokrok ve všech oborech národního života.

Podávaje obraz našeho pokroku, zároveň ukáži i na naše nedostatky a další naše úkoly, a to proto, aby jednak vláda zřetelně viděla potřeby země, jednak aby náš národ vědomě mohl spolupracovati se všemi činiteli v této práci Zde musím podotknouti, že jeví se to směšným, když maďarský řečník přede mnou tak vřele hájí autonomii, práva Podkarpatské Rusi. Ale připomenu mu jen to, zdali měla Podkarpatská Rus své zástupce v maďarském parlamentě a zda směli jsme v maďarském parlamentě promluviti rusky.

Mezi zřejmými výsledky pokroku Podkarpatské Rusi především musíme ukázati na skutečnost, že existuje skutečně demokratická svoboda.

Měli jsme kdysi i před tím svobodu, když nám ji mocní tohoto světa darovali, avšak národní samostatnosti vzájemně zajištěné jsme neměli od té doby, kdy slavná kdysi za dob knížete Laborce Marchia Ruthenorum stala se jen historickou památkou a titulem maďarských knížat (dux Ruthenorum).

Měli jsme i před převratem hlasovací právo, avšak pouze jedna, bohatší část národa; a poněvadž poměrně bylo u nás nejvíce chudých, proto i procenta bezprávných byla u nás největší. Víme všichni, že dokud jsme měli právo veřejného hlasováni, bylo nemaďarskému kandidátu velice těžko získati mandát pod nátlakem šovinismu úředníků a pánů.

Teprve mírovou smlouvou saint-germainskou byla nám zajištěna úplná národnostní svoboda ve formě autonomie, zaručené představiteli naší republiky a všemi státy, které tuto smlouvu podepsaly.

Zajištěná tam práva Podkarpatské Rusi jsou podstatnou částí také ústavy republiky.

Mírová smlouva saint-germainská a ústavní zákon Československé republiky jsou těmi prvními prameny našich národních práv, která učinila nás z národa bezprávných, utiskovaných, ze sluhů šlechty svobodnými občany v demokratické republice, a v této republice členy autonomního území, které svobodně může rozhodovati o otázkách náboženských, kulturních a správních.

Nyní již mohou bráti účast na politické činnosti všechny stavy našeho národa, neboť náš volební zákon jest skutečně demokratický, zakládající se na tak velkém procentu voličů, jakého nemají občané nikde v sousedních a dalších západních státech.

Jako každé právo, tak i naše autonomní práva ztělesňují se teprve zařízeními, stávají se i hmotně skutečnými, a k vytvoření všech takových zařízení stále ještě není připraveno vhodné ovzduší. Avšak musíme uznati, že již i v tomto směru bylo až dosud učiněno mnoho, aby byly odstraněny překážky a aby byly postupně vytvořeny podmínky jak psychologické a kulturní, tak také hmotné.

"Musíme uděliti Podkarpatské Rusi" - pravil první předseda vlády republiky pan dr Karel Kramář r. 1920 v Liptovském Sv. Mikuláši -"plnou svobodu, aby národ žil podle svého způsobu, jak se mu to líbí. Máme se starati především o kulturní a hospodářské povzneseni této země."

S takovými upřímnými úmysly začala se kulturní a hospodářská politika prvních činitelů státní správy na Podkarpatské Rusi. A skutečné bylo učiněno mnoho, bylo vynaloženo mnoho práce a kapitálu, bylo dosaženo četných úspěšných výsledků.

Srovnáme-li na př. nynější školství Podkarpatské Rusi s poměry, v nichž se nacházelo před převratem, musíme uznati, že kladná strana rozhodně převýšší opačnou.

Před válkou učilo se rusky jen v církevních řecko-katolických školách. Avšak zvláště od r. 1907, následkem zákona XXVII. z téhož roku, tak zvaného "lex Apponyi", počet ruských církevních škol rychle klesal a v tak zvaných ruských školách stále více se rozšiřovalo užívání maďarštiny, poněvadž tímto zákonem bylo přikázáno začíti s vyučováním maďarštiny již v první třídě obecných škol a mezi tak zvanými vlasteneckými vyučovacími předměty byly nejen maďarština, dějiny, zeměpis a nauka o ústavě, nýbrž i aritmetika. Na konci 4. roku školního vyučování žák nemaďarských škol měl uměti tak se vyjádřiti maďarsky, aby ve vyšších třídách mohl také maďarsky odpovídati na otázky inspektora.

Všechny státní obecné školy, všechny pokračovací školy, všechny občanské a střední školy na Podkarpatské Rusi byly jen maďarské. Ruský jazyk ve středních školách v Užhorodě, Prešově, Mukačevě a Sihotě byl pouze fakultativním vyučovacím předmětem.

Proti tomu dne 1. ledna 1926 máme 501 ruských obecných škol, 15 ruských občanských škol, 4 ruská reálná gymnasia, 3 ruské ústavy pro vzdělání učitelů, 1 rusko-maďarskou obchodní akademii a 2 obchodní školy.

Při tom i neruské menšiny Podkarpatské Rusi mají své školy, neboť počátkem tohoto roku bylo vykázáno 122 maďarských, 40 českých, 14 německých, 8 rumunských a 10 hebrejských národních škol. U občanských škol ve městech jsou maďarské pobočky, a také u gymnasia v Berehové.

Docházka do školy rok od roku vzrůstá, takže v roce 1925 již jen 20% dětí školou povinných nedocházelo do školy. Kdo zná těžké místní poměry našich verchovinských vesnic, ten dovede podle zásluhy oceniti i tento, ačkoliv stále ještě neuspokojující výsledek.

I mimoškolní osvětová práce se může vykázati zřejmými úspěchy. Kursy pro negramotné, čítárny, lidové knihovny, divadelní kroužky, sbory atd. vnášejí světlo lidové osvěty i do nejvzdálenějších koutů země. Máme již své ruské osvětové spolky, své ruské divadlo, které v celé zemi koná svou osvětovou práci. (Předsednictví převzal místopředseda inž. Dostálek.)

Kdo z nás troufal si byť jen pomysliti před 10 lety na ruské školy, na ruské divadlo?

Krásně se rozvíjí i hospodářské školství. Dosud byla založena v každém středisku okresů hospodářská nižší škola, vyšší škola v Mukačevě a škola pro hajné v Užhorodě. Jejich práci doplňují kursy kočovných hospodářských instruktorů, hospodářské výstavy atd.

Neméně práce bylo vykonáno, neméně zřejmých úspěchů se vykazuje v oboru činnosti hospodářské.

Stát zajistil přesnou dopravu na železnicích a v poštovních úřadech. Ministerstvo veřejných prací investovalo značný kapitál na vybudování nejpotřebnějších cest, mostů, budov pro úřady a pod., a invalidé a vojenští poškozenci na Podkarpatské Rusi v roce 1925 dostali již úhrnem 27 milionů Kč podpory. Za 5 let tyto podpory činí 130 milionů Kč.

Máme již i svá národní hospodářská zařízení, svou ruskou banku, ruskou pojišťovnu, ústředí družstev, 3 ruské továrny atd.

V oboru ochrany zdraví mnoho záslužné činnosti vykonal Československý Červený Kříž, zvláště svým bojem proti epidemickým nemocem a proti hladu a zimě nejchudších, lidovými kuchyněmi, útulky a pod.

Do této velké práce bylo vloženo mnoho peněz a ještě více bratrského citu, zač každý nestranně posuzující Rusín má býti vděčný. A ve skutečnosti tito upřímní pracovníci, kteří zvláště v prvních letech působnosti mnoho zásluh si získali, budou vždy zapsáni v paměti nestranného a uvažujícího Rusína.

Avšak nemůžeme říci, že Podkarpatská Rus je spokojená. Při dvou volbách, které se konaly, větší část voličů hlasovala s oposicí.

Co je toho příčinou? Kdo zná poměry na Podkarpatské Rusi, kdo zná mentalitu lidu a dovede počítati s těžkostmi přechodných dob, ten si snadno vysvětlí náladu obyvatelstva Podkarpatské Rusi. V zájmu zajištění dalšího zdravého rozvoje Podkarpatské Rusi pokládám za svou povinnost ukázati na fakta, jimž možno připisovati tuto negativní stranu konsolidační práce na Podkarpatské Rusi. I toho lze využíti pro demagogii, jak se to stalo s naším návrhem zákona, avšak já nikoliv pro tuto destruktivní práci, nýbrž pro státotvornou práci chci úplně nestranně ukázati na fakta, jak jsem to učinil i po stránce úspěchů.

Především musíme věděti, že Rusíni jsou národem citlivé přirozenosti, sentimentálni duševní nálady, a Češi v dlouhém a svobodnějším soupeření národů rakouských naučili se vésti politiku více materialistickou.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP